Gesprekken met Duitschers THIJS IJS EN HET HANENEI Het Britsche voorstel tot terugtrekken der vrijwilligers. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT a by PUROL<3> Wat zegt men van den kerkstrijd? ZATERDAG 22 MEI 1937 De Spaansche burgeroorlog. Onzekerheid over Italië's houding. Onderteekenaars van het non-interventie accoord gepolsd. Van geloofwaardige zijde wordt medege deeld. dat de reis van den financier Juan March die op doorreis naar Rome te Gibraltar is aangekomen, verband houdt met een me- dedeeling van Mussolini aan generaal Franco, dat hij voornemens is, alle Italianen uit Spanje terug te trekken. Het plan van den Duce zou, naar men ver klaart, een gevolg zijn van vertoogen, die voortdurend tot hem gericht zijn door depu taties van Italiaansche gezinnen en verwan ten van de in Spanje strijdende soldaten. De beslissing van Mussolini zou vooral moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de toestand in Spanje na tien maanden strijd niet veranderd is, en dat zich onder de tien duizenden gesneuvelden talrijke Italianen bevinden. Te Rome is het niet mogelijk eenige inlich tingen te krijgen over het doel van het be zoek van Juan March en andere Spaansche aristocraten. Dat Mussolini de terugtrekking der Italianen in Spanje zou voorbereiden, wordt hier evenmin bevestigd. Niettemin ontkent niemand, dat de oorlog bij bloed verwanten der vrijwilligers zeer onpopulair is geworden. Men neemt in ieder geval in gezaghebben de kringen te Rome nog steeds een groote re serve in acht ten aanzien van het Britsche plan. Men legt den nadruk op de omstandig heid, dat de kwestie slechts te Londen in het niet-inmengingscomité, kan worden be sproken. In elk geval ziet men in dezen wa penstilstand een tijdelijk staken der krijgs verrichtingen en geen wapenstilstand, welke bestemd is tot het beëindigen van het conflict. Men twijfelt trouwens te Rome aan het practische karakter van dezen eventueelen maatregel. In Britsche diplomatieke kringen verklaarde men gistermorgen, dat den Britschen verte genwoordigers in de voornaamste landen, die de overeenkomst van niet-inmenging hebben geteekend, verzocht is deze regeeringen te pol sen over de mogelijkheid van stappen bij de regeeringien te Valencia en te Salamanca. Deze stappen hebben volgens Havas het tot stand brengen van een „Wapenstilstand",, die het terugtrekken der vrijwilligers zou moeten vergemakkelijken, ten doel. Van het Baskische front. In den sector Meaca zijn de regeeringstroe- pen gisteren verrast door de opstandelingen, zoodat zij wat moesten terugtrekken, meldt ..Havas uit Madrid. Niettemin zou hier slechts van een onbelangrijke' manoeuvre sprake zijn. De regeeringstroepen hebben na feilen strijd Gondramento in den soctor-Munguia bezet. Men deelt te Bilbao in strijd met de be weringen van de zijde der opstandelingen mede, dat de troepen van Franco Munguia niet bezet hebben. Het dorp is nog steeds in de macht der regeeringstroepen. In verband met de luchtaanvallen echter heeft de com mandant de burgerbevolking doen vertrek ken, zoodat zich slechts soldaten in Mun guia bevinden. „Goddelijke Wind" had met slecht weer te kampen. Groote menigte wachtte den vliegers te Tokio. Uit Tokio, 21 Mei. De „Goddelijke Wind" heeft tusschen Osaka en Tokio met zware slagregens te kampen gehad, die het zicht volkomen belemmerden, zoodat dit het moei lijkste traject van de geheele vlucht was. Het toestel moest langs de kust vliegen, teneinde, de in nevel gehulde bergtoppen te vermijden. Dientengevolge kwam het toestel eenigszins later dan oorspronkelijk verwacht te Tokio aan. Op het vliegveld Haneda was een groo te menschenmenigte ter begroeting aanwezig. Brand op de Pliilippijnen woedt nog voort. Tusschen de vijftig en honderd dooden. Havas meldt uit Manilla, dat door den brand in de gouddelversstad Paracale tweehonderd huizen vernield, en volgens mededeelingen uit geloofwaardige bron. tusschen de vijftig en de honderd menschen om het leven gekomen zijn. Naar schatting zijn 10.000 menschen dak loos. In een deel der stad woedt de brand nog voort. Volgens een der bladen beloopt de schade een half milliard dollar. Dokters en verpleeg sters van het Roode Kruis te Manilla zijn ter plaatse.. De directie der mijnonderneming heeft den militairen autoriteiten hulp ge vraagd voor de dakloozen en ter voorkoming van plundering. Benauwd avontuur van twee Lon denaars. Nederlandsch motorjacht verleent hulp. Het Nederlandsche motorjacht „Vigilanter", dat terugkeerde van dei vlootschouw bij Spithead. heeft twee Londenaars gered van bun kleine jacht, dat buiten Fairlight in een storm in nood was geraakt. Een lid van de bemanning van den „Vigilanter" ging aan boord van het grootendeels volgeloopen En- gelsche scheepje, dat op sleeptouw werd ge nomen. Op een gegeven oogenblik echter brak de tros, waarmede de „Vigilanter" het lekge slagen Engelsche jacht „Hyperion" geheeten, voortsleepte en deze sloeg weg. Een redding boot van Dungeness slaagde er echter in den Nederlandschen zeeman van boord van de ..Hyperion" te halen en dit schip Dungeness binnen te brengen. De eigenaar van het Brit sche jacht verklaarde bij het aan land gaan: „De Nederlander heeft groote bekwaamheid en durf aan den dag gelegd". De generale staf van het middenleger der regeering deelt mede, dat de regeeringstroe pen in het noorden van Guipuzcoa tot den aanval zijn overgegaan, belangrijke stellin gen bezet hebben en den vijand zware ver liezen hebben toegebracht. In Asturië zijn de regeeringstroepen aan het front van Leon in het door de opstandelingen beheerschte gebied binnengedrongen: op verschillende plaatsen hebben zij den spoorweg Larobla- Bilbao, in de nabijheid van Avecilla. laten springen. Gratie voor Duitsche vliegers? Naar voorts uit Bilbao wordt vernomen, schijnt de Baskische regeering te overwegen gratie te verleenen aan de beide gevangen genomen Duitsche vliegers, die ter dood wa ren veroordeeld. Zeven kinderen in den Donau verdronken. In het Noord-Bulgaarsche stadje Gigen aan den Donau, zijn gisteren vijf kinderen in den leeftijd van zeven tot tien jaar bij het baden in den Donau door een draaikolk gegrepen en verdronken. Twee dagen geleden zijn bijna op dezelfde plaats twee kinderen omgekomen. Staking in de Britsche mijn industrie voorkomen? Bespreking met de regeering. Tijdens een bespreking op het Britsche mi nisterie van mijnbouw hebben alle belang hebbenden in beginsel een samensmelting der beide mijnwerkersbonden in Notting hamshire aanvaard. De besprekingen werden Maandag voortgezet. Men hoopt thans, dat het gevaar van eenalgemeene mijnwerkers- staking bezworen is. Russisch vliegtuig over de Noordpool. Toestel van de expeditie van prof. Otto Schmidt. De Sovjet-Russische vliegtuigexpe ditie, die wordt geleid door professor Otto Schmidt, vloog op 21 Mei te tien minuten over elf in den ochtend over de Noordpool. Vijf minuten over half twaalf landde de expeditie veilig op een ijsschots op twintig kilometer afstand van de pool, ten westen van de meridiaan van Rudolf eiland. Om vier was het van het Rudolf Eiland vertrokken. Het toestel werd bestuurd door Wodopjanof. Aan boord bevonden zich be halve prof. Otto Schmidt en de bemanning- van het vliegtuig, de chef van het overwin teringstation, Iwan Papanin, de telegrafist Ernst Krenkel, de hydrobioloog Pjotr Schir- schow en de magnetoloog Jewgenij Fedorof. Deze laatste vier zullen een jaar doorbrengen op een drijvende ijsschots, teneinde weten schappelijke waarnemingen te doen. Tijdens het uitzenden van het bericht over het bereiken van de Noordpool kreeg de radioinstallatie van het vliegtuig een defect en de verbinding werd weer tot stand ge bracht toen een nieuw radiostation op het ijs was opgesteld. Na den vlootschouw te Spithead. Koning richt zich tot de marine. Gistermiddag is de Engelsche koninklijke familie na het bijwonen van de vlootschouw op Spithead naar Londen teruggekeerd Bij het station en langs den geheelen weg naar Buckingham Palace stond een aanzienlijke menigte opgesteld om het koninklijk paar en prinses Elisabeth toe te juichen. Des morgens had de koning de vlaggesche- pen „Nelson", „Queen Elisabeth" en .Dune- din" en den nieuwen kruiser ..Southampton" geïnspecteerd. Na o^Tiet koninklijk jacht te ruggekeerd te zijn, liet de koning het signaal „bezaansschoot aanhalen" hijschen, bestemd voor de geheele vloot. (Dit signaal beteekent, dat een extra „oor lam" moet worden uitgereikt. Red. ANTP). Onmiddellijk na zijn aankomst op Bucking ham Palace heeft de koning een dagorder tot de vloot gericht, waarin hij zeide zeer ver heugd te zijn twee dagen teruggekeerd te zijn tot het zeeleven. Met genoegen heeft hij gezien, dat de traditie, waarop de marine zulk een prijs stelt, gehandhaafd blijft en de ko ning wenscht zijn vloot hiermede geluk. Ook is de koning verheugd de koopvaardij schepen en visschersvloot te hebben gezien. Hij voelt zich vereerd door de aanwezigheid van de buitenlandsche oorlogsbodems bij de vlootschouw en hij hoopt, dat de gasten de beste herinneringen mee naar huis zullen nemen. Tenslotte zond de koning mede na mens de koningin zijn beste wenschen aan alle zeelieden. Weer slachtoffers in Waziristan. Negen officieren gedood. Nabij de grens van Waziristan heeft een opstandige stam Britsche troepen aangeval len. Negen Britsche officieren en twintig sol daten werden gedood, terwijl de aanvallers met groote verliezen werden teruggeslagen. DR. BRüNING IN OXFORD BENOEMD. De vroegere Duitsche rijkskanselier dr. Brüning is door het Queens College van Ox ford benoemd tot surnumerair lid en belast met het geven van een cursus in de theorie van de politiek. Hij zal zijn lezingen begin nen na afloop van de cursus, die hij geeft aan de Harvard Universiteit in d* Vereenigde Staten. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen, Tegen onze bekende LAGE T A R IE V E N. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 1—4 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Pickwick Papers" aanleiding tot echtscheiding. Waarom Laura Hover van haar echtgenoot wegliep. De Daily Telegraph meldt uit Los Angeles, dat het „Madman's Manuscript" uit Dickens' Pickwick een der oorzaken is geweest voor de ontbinding van een huwelijk. Een jonge vrouw, Laura Hover, was van haar echtgenoot weggeloopen, naar zij verklaarde, omdat deze haar had medegenomen in een kamer met gedempt licht, waar hij haar een exemplaar van de Pickwick Papers had over handigd met het dringend verzoek hem het beroemde verhaal voor te lezen van den ma niak, die een aanslag op zijn vrouw had ge pleegd, als gevolg waarvan zij zoo bang was geworden, dat zij er tenslotte krankzinnig van werd. Een exemplaar van de „Pickwick" was ter terechtzitting aanwezig. De raadsman van de vrouw drong er bij den rechter op aan het bewuste verhaal te lezen. „Het doet iemand's haren ten berge rijzen", legde hij uit. De rech ter gaf te kennen, dat hij het verhaal reeds gelezen had. Hij sprak de echtscheiding uit. De ramp van de „Hindenburg" Stoffelijk overschot der slachtoffers in Duitschland aangekomen. Het stoomschip Hamburg is Vrijdag te Cux- haven aangekomen met het stoffelijk over schot van passagiers en leden der beman ning van het luchtschip „Hindenburg". De lijkkisten werden met eenige plechtig heid overgebracht naar een der loodsen van de Hapag, waar des middags een rouwdienst werd gehouden. Het stoffelijk overschot van kapitein Leh- mann, dat met de Europa te Plymouth is aangekomen, is daar gisterochtend aan boord gebracht van een Duitsch vliegtuig, waarmede het naar Cuxhaven werd overgebracht. Op de Europa bevinden zich zeventien overleven den van de ramp. Dr. Duérr voor de commissie van onderzoek gehoord. Uit New-York, 21 Mei: De commissie van onderzoek naar de. ramp met de „Hinden burg" heeft heden den chef-constructeur van de Zeppelin-fabrieken, dr. Duerr, gehoord die verklaarde, dat het niet mogelijk is, dat een vonk uit een uitlaat van een der motoren het luchtschip in brand kon hebben gesto ken, dit is gebleken uit proefnemingen. Ver der is het niet mogelijk, dat zich waterstof gas heeft verzameld in het omhulsel, de gas- cellen waren met niet-ontvlambare chemica liën beveiligd, terwijl bovendien de metaal- deelen waren beveiligd tegen van buiten ko mende electrische ladingen. POLITIEHONDENDRESSEERCLUB „ZUIDERHOUT". HAARLEM Zaterdag. Met ingang van 24 Mei worden evenals vo rige paren de oefeningen van de P.D.C, „Zui derhout" op het terrein aan den Zeeweg ook op Dinsdag- en Donderdagavond zeven uur gehouden. Het huidje blijft gaaf en gezond, in dien U het behandeltmet en droog houdtmetPurolpoeder Purol 30 ct Purolpoeder 60 ct. (Adv. Ingez Med.) Wie in Duitschland vertoeft, bemerkt niets van den kerkstrijd. Van de torens klinkt het gebeier der klok ken, de menschen gaan ter kerke als steeds, op de kansels staan de zieleherders en zij spreken, gelijk sedert eeuwèn, de scharen der geloovigen toe. De kerkstrijd?, vragen nationaal-socialisten verbaasd, als men over dit onderwerp een gesprek probeert aan te knoopen. Hebt u iets van een kerkstrijd gemerkt? Zijn de menschen niet vrij om ter kerke te gaan. waar, wanneer en bij wie zij willen? Inderdaad, de nationaal-socialisten hebben gelijk. Wie er geen speciale aandacht aan schenkt, merkt niets. De kranten zwijgen erover, de geloovigen zwijgen erover, de priesters zwijgen erover en in de kerken geeft men er gemeenlijk de voorkeur aan, geen woorden te spreken, die prikkelend zouden kunnen werken. Slechts wanneer de staat zich probeert te mengen in zuiver kerkelijke aangelegenheden, slechts wanneer hij zich begeeft op een terrein, dat de kerk als haar eigen beschouwt, weerklinken er protesten en wordt er uiting gegeven aan een vaak gloeiende verontwaradiging. Want de kerkstrijd is er wel degelijk en wie de aandacht schenkt aan deze zijde van het Duitsche leven bemerkt er zeer veel van. In Duitschland van dit oogenblik heeft een geweldige botsing plaats tusschen twee levens beschouwingen. Nationaal socialisme en Christendom staan op meer dan een punt diametraal tegenover elkander en terwijl de staat aanpassing verlangt en medezeggen schap, terwijl de staat oP het Duitsche Chris tendom een fascistisch stempel wenscht te drukken, houden R.K. en Protestantsche gees telijkheid onwrikbaar vast aan de grondstel lingen van hun geloof. Speciaal in de laatste maanden zijn de tegenstellingen verscherpt. De actie tegen de R.K. kerk neemt voortdurend in hevigheid toe en met zichtbaar welbehagen maakt de nationaal socialistische pers melding van allerlei processen, die tegen geestelijken worden gevoerd. Daarbij wordt de toon der bladen van week tot week vijandiger. Wat echter in de dagbladen gezegd wordt, is zoet en liefelijk, vergeleken bij wat in tal van bijzondere organen den volke wordt voorgezet. Op niets ontziende wijze wordt daarin tegen het Christendom in het alge meen geageerd. Het falen van den indivi- dueelen priester wordt hier gebruikt om af breuk te doen aan het Christelijke geloof en geen detail is dan te smakeloos om in den breede uitgesponnen te worden. In brutale caricaturen worden geestelijken bespottelijk gemaakt, de toon, die wordt aangeslagen verschilt nog wel iets van die, welke in „Der Stürmer" tegen de Joden wordt gebruikt, maar de overeenkomst is toch reeds grooter dan het verschil. En dan zou er geen kerkstrijd zijn? Juist de scherpte van den toon demon streert voldoende, hoe groot de klove moet zijn, die tusschen nationaal socialisme en Christendom gaapt. Men begrijpe goed: die klove bestaat niet in politiek opzicht. De overgroote meerderheid van Katholieken en Protestanten verzet zich niet tegen het hui dige regime en ook de geestelijkheid doet dat niet. Maar wel gaapt die klove op geestelijk gebied, daar waar het nationaal socialisme den Christenen een levensopvatting wen schen op te dringen, die strijdig is met hun begrippen van naastenliefde en rechtvaardig heid. Komt de practijk van het dagelijksche leven in botsing met deze begrippen, dan oefenen niet zelden predikanten en priesters critiek uit. En zij stellen zich daarbij bloot aan gevaar. De Gestapo waakt ook over het ge telijk leven en niet gering is het aantal pries ters, dat zelfs gematigde critiek met vrijheids straffen heeft moeten boeten en nog moet boeten. Het felst is de kerkstrijd daar, waar het de jeugd betreft. De nat.-socialïstisten wenschen de jeugd te doordringen van nationaal socia listische opvattingen, de geestelijkheid daaren tegen wenscht haar ontvankelijk te maken voor het Christendom. Geen middel wordt onbeproefd gelaten om de jeugd aan den invloed der geestelijkheid te onttrekken en de laatste maanden is het vooral de actie voor toetreding tot de Hitierjugend geweest, die als wapen in de kerkstrijd gebruikt wordt. Behoort de jeugdige Duitscher een maal tot de nationaal socialistische jeugd organisaties, dan wordt de nationaal socialis tische leer erin gestampt en al spoedig volgen dan ook pogingen om het bezoeken van Zon ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Als Thijs daar even staat uit te blazen, hoort hij achter zich plotseling weer het getier van den draak..Dus zet hij het opnieuw op een loopen. In razende vaart galoppeert Thijs naar huis terug. Ge lukkig wordt hij niet door Hanedis opgemerkt, anders was het avontuur misschien minder goed voor hem afgeloopen. Eindelijk vermindert Thijs zijn vaart, want langzamerhand is hij er zeker van, dat de draak hem niet volgt. Maarreken maar, dat Thijs nog niet van het dier af is! dagscholen en kerkdiensten onmogelijk te maken, door juist op Zondag marschen en oefeningen uit te schrijven. De actie voor de Hi tier jugend heeft succes gehad. Duizenden kinderen zijn tot de jon gens- en meisjesorganisaties toegetreden. En dat was geen wonder. Het is riskant om zijn kinderen er buiten te houden. Kostwinners, gezinshoofden, die weigerden hun kinderen toestemming te geven om tot de jeugdorgani saties toe te treden, liepen in vele gevallen de kans, dat zij hun betrekking zouden ver liezenen verloren haar vaak inder daad! Tot de strijd om de jeugd dient ook de schoolstrijd te worden gerekend. Wij mogen bekend achten, waarom het daarbij gaat: om de vraag of de ouders voor hun kinderen de gemeenschapsschool wenschen, dan wel de bijzondere school. Op de gemeenschapsschool is het onderwijs nationaal-socialistisch ge tint, maar wordt wel godsdienstonderricht gegeven, op de bijzondere school is het ge heele onderwijs opgebouwd op Christelijken grondslag. De vraag, welke school de ouders wenschen, wordt uitgemaakt door stemmin gen. En het heeft de aandacht getrokken, dat in vele gevallen in overwegend Katholieke gemeenten de ouders met overweldigende meerderheid de voorkeur geven aan de ge meenschapsschool. Er moge in dit verband gewezen worden op een eigenaardig feit. In een der grootste West- Duitsche steden werden onverwacht in de kerken proefstemmingen gehouden. Het re sultaat daarvan was. dat 80 procent der ouders zich voor d#> bijzondere school ver klaarden, dat slechts acht procent de voorkeur gaf aan de gemeenschapsschool en dat 12 procent door afwezigheid niet aan de stem ming kon deelnemen. Niettemin zijn bij de officieele stemmin gen de verhoudingen vaak omgekeerd. Welke factoren doen hier hun invloed gelden? Als men deze vraag aan de Duitschers stelt halen zij slechts met een glimlach hun schouders op Er zou, wat den kerkstrijd aangaat, nog melding kunnen worden gemaakt van tal van eigenaardige verschijnselen. Van de actie bij voorbeeld voor massale uittreding uit de kerk genootschappen. Deze actie heeft in tal van gevallen succes. Waarom? Omdat, gezien de slechte financieele positie, waarin vele Duitschers verkeeren, men ontslagen wenscht te zijn van de kerkelijke belastingen Er zou gewezen kunnen worden op de krachtige actie, die den laatsten tijd gevoerd wordt voor de uitbreiding van de Oud- Katholieke Kerk, die hier „Katholisch-Na- tionalkirchliche Bewegung" heet en in haar weekblad „De Rome-vrije Katholiek" feller dan eenig ander orgaan tegen de R,K. Kerk ten strijde trekt. Op 18 en 19 Mei werd te Mannheim het eerste rijkscongres van deze kerk gehouden. Er zou gewezen kunnen worden op de actie voor het Duitsche Christendom en op nog tal van andere feiten, die wij echter bekend willen veronderstellen. Belangrijker immers is het beantwoorden van de vraag, hoe het Duitsche volk als massa tegenover den kerkstrijd staat. Dit antwoord kan kort en krachtig zijn. Niet van geestelijken, maar van nationaal socialisten zelve kregen wij ten antwoord, dat het Duitsche volk als geheel in overgroote meerderheid afwijzend staat tegenover iedere anti-kerkelijke actie en dat men het liefst zou zien, dat de regeering op kerkelijk gebied een andere, veel gematigder houding aannam. Voorts verzekerde men ons en konden wij persoonlijk tientallen malen constateeren, dat men een diepe, een eerbiedige bewonde ring koestert voor die geestelijken, die on wrikbaar vasthouden aan hun geloofsover tuiging, die den moed hebben gehad en nog hebben om zich openlijk te verzetten tegen overheidsbemoeiing met zuiver kerkelijke aan gelegenheden en die hun godsdiensttrouw vaak betaalden met hun vrijheid, of hun amibt. Wel veroordeelt men het voeren van poli tieke actie door geestelijken. Maar de aan stokers van den kerkstrijd moeten gezocht worden in de rijen der felste nationaal so cialisten, die in iedere van de hunne afwij kende opvatting, op welk gebied dan ook, een gevaar zien voor den nationaal-socialistischen staat. De kerkstrijd duurt voortè Feller en feller wordt de anti-kerkelijke actie. Want men laat de tegenstanders van de kerk vrij spel en zij hebben steeds den steun van de pers, die zeer eenzijdige uiteenzettingen geeft van allerlei processen en die tal van andere kwesties eenvoudig doodzwijgt. De Duitsche bladen bijvoorbeeld hebben met geen woord melding gemaakt van de uitzetting der Hern hutters slechts uit de buitenlandsche bla den heeft men er iets van vernomen in het Derde Rijk.En één ding staat al wel vrij wel vast: de strijd om de Duitsche jeugd wordt door de partij gewonnen. De jeugd stroomt naar de nat.-soc. jeugdorganisaties en wordt daar doordrongen met nat.-socialis- tische levensopvattingen. Anders staat het met de oprechte geloovi gen en de geestelijkheid. De groote vraag is nu maar, of het opgroeiende geslacht zich al of niet onder den invloed der propaganda af zal wenden van kerk en Christendom. Of het al dan niet de voorkeur zal gaan geven aan de op nat.-socialistische leest geschoeide nieuwe kerkelijke bewegingen, of wat ook mogelijk is, zich geheel van alle kerkelijki leven zal gaan onthoudenop deze vraag is het antwoord echter niet te geven. NIEUWE UITGAVEN.. Dr. A. Kuyper in caricatuur. Na het succes, dat de uitgeverij Bosch en Keuning te Baarn gehad heeft met de verza meling caricaturen van Dr. H. Colijn, is zij er thans toe overgegaan een dergelijke bundel caricaturen van Dr. A. Kuyper, dien anderen bekenden staatsman van anti-revolutionnairen huize, uit te geven. De caricaturen van „Abraham de Geweldige" die hier gepubli ceerd worden, zijn voor het grootste gedeel te vervaardigd door Joh. Braakensiek. Albert Hahn, L. J. Jordaan en Louis Raemaekers. De brief, dien Dr. Kuyper aan de uitgevers van den eersten druk dezer caricaturen (in 1909) richtte, is in deze nieuwe uitgave afge drukt.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7