MOSKOU ALS HAVENSTAD. THIJS IJS EN HET HANENEI Het „witboek" der Spaansche regeering. Eh geland De Parijsche wereld tentoonstelling. PROGRAMMA WOENSDAG 26 MEI 1937 De Spaansche burgeroorlog. Over de Italiaansche troepenzendingen en de verwoesting van Guernica. Het „witboek", dat Alvarez del Vayo, de ver tegenwoordiger van Spanje in den Volken- bondsraad uit Valencia heeft medegenomen, zal pas worden gepubliceerd op den dag, dat Del Vayo in den Volkenbondsraad het verzoek zijner regeering zal ter sprake brengen, dat wil zeggen, waarschijnlijk n.üdden der volgende week. Het is een lijvig docuir ent met tal van foto's en origineele teksten, welke beoogen het be wijs te leveren voor vreemde inmengingen in Spanje. Het witboek zou refereeren aan de zen ding naar Spanje van Italiaansche vliegtui gen, officieren en vliegers Pan 15 Juli 1936 af tot in de laatste weken. Het bevestigt, dat, ondanks de officieele ver zekering, welke regeeringsautoriteiten hebben gegeven, dat Rome den generaals der opstan delingen wapens, munitie, vliegers en troepen heeft gezonden, van het begin van den opstand af en sindsdien zonder ophouden. Het document behandelt vervolgens de kwes tie der „vrijwilligers". Het geeft een lijst van deze vrijwillige Italiaansche troepen met hun bestemming. Deze lijst is nog onvolledig. Het witboek zet in een apart hoofdstuk uit een hoe Italië zich meester heeft gemaakt van Majorca en Ibiza. Het schrijft den val van Malaga toe aan de inmenging van de Italiaan sche vloot. Tenslotte bevat het witboek verscheidene documenten over den burgeroorlog in Biskaje, met name over de verwoesting van Guernica. Het Portugeesche standpunt ten opzichte der vrijwilligers. In het antwoord op Portugal op den Brit- schen stap aangaande de terugroeping van vrijwilligers uit Spanje spreekt de Portugee sche regeering niet direct haar meening uit. Het antwoord behandelt slechts indirect de kwestie der terugroeping door de opsomming van de moeilijkheden. Een gedeelte van het antwoord is geba seerd op de verkeerde opvatting, waar het het recht der Britsche regeering deze kwestie aan de orde te stellen, in twijfel trekt en be toogt, dat deze kwestie door de niet-inmen- gingscommissie zou moeten worden behan deld. In dit verband merkt men op, dat het slechts de bedoeling der Britsche regeering was het terrein te effenen voor de aanvaar- Duitschland en de Parijsche W ereldtentoonstelling. Controlemaatregelen door de Duitsche politie. Omtrent een decreet van het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken, waarbij het reizen van Duitsche onderdanen naar Frank rijk tijdens de wereldtentoonstelling geregeld wordt, meldt Havas, dat het hier politie maatregelen betreft. Volgens verklaringen van officieuze zijde zouden deze maatregelen uitgelokt zijn door mededeelingen, volgens welke Duitsche emi grantenkringen in Frankrijk zich zouden op maken om onder de Duitsche toeristen, die de tentoonstelling bezoeken, een uitgebreide anti- Hitleriaansche propaganda-actie te voeren. Om aan deze actie het hoofd te bieden, behoudt de Duitsche regeering zich voor, zelf alle bezoe kers van de tentoonstelling te schiften. ,,Jood- sche elementen en alle personen, waarvan de nationaal-socialistische burgerzin niet boven alle verdenking is verheven, zouden uitgeslo ten worden", aldus het decreet. Zeeliedenstaking in «Frankrijk geëindigd. Vandaag- wordt in alle havens het werk hervat. De secretaris van den Franschen Bond van Zeelieden heeft medegedeeld, dat op de drie voornaamste punten overeenstemming tot stand is gekomen, n.l. inzake de toepassing van de veertigurige werkweek, vacantie met behoud van loon en een pensioenregeling. Vandaag zal in alle havens het werk worden hervat en de „Normandie" zal op het vastge stelde uur het anker lichten. Abessynië en de Volkenbond. Overleg met prof. Jèze. In Abessynische kringen te (Londen ver klaart men niets te weten van een eventueele delegatie naar de Volkenbondsvergadering. Men beperkt zich er toe te zeggen, dat elke beslissing te Bath door den negus zal wor den genomen en dat Lorenzo Taezaz, zijn permanente vertegenwoordiger bij den Bond, zich op Ihet oogenblik op het vasteland be vindt. Het is niet onmogelijk, dat Taezar daar Genève is vertrokken of zich te Parijs ophoudt om overleg te plegen met prof. Gaston Jèze, den rechtskundigen raadsman van den negus, over de verschillende vraag stukken, die de tegenwoordigheid van een Abessynische delegatie te Genève zou doen rijzen. Het einde van Piccard's stratosf eerballon. Brand brak uit, toen de gondel bevestigd werd Over het ongeluk met den ballon van prof. Piccard meldt Havas nog uit Brussel, dat dien gistermorgen te kwart voor acht was begonnen met de vulling van den ballon. Prof. Piccard en ir. Cosijns leidden zelf de werkzaamheden, die verricht werden door een vijftigtal soldaten en mannen van het luchtvaartpersoneel. De ballon moest gevuld worden met warme lucht. Te negen uur werd oe vulling tijdelijk gestaakt. De ballon was wen voor negen tienden opgeblazen. Even voor tienen werd de brander van het vul- ungstoestel weer aangestoken, waarna de ballon den vorm aannam, dien hij moest hebben. Drie kwartier later, toen de gondel aan den ballon bevestigd werd, brak de brand aan de onderzijde uit. ding van ieder plan, dat door de commissie zou worden voorgesteld. De Britsche regee ring heeft geenszins den opzet de verplich ting van de commissie een plan uit te wer ken voorbij te gaan. Ten aanzien van het beroep humanitaire overwegingen in acht te nemen doen zich moeilijkheden voor. Totnutoe aanvaardt Sovjet-Rusland het beroep ten opzichte van het bombardement van open steden, maar van verscheiden zijden is de wensch uitge sproken het beroep uit te breiden tot alle bombardementen en andere onmenschelijke oorlogsmiddelen. Men hoopt nu, dat Sovjet- Rusland in deze uitbreiding zal toestemmen. Alfonso van Orleans als officieus Vertegenwoordiger van het rechtsehe Spanje in Engeland. Men verneemt uit Hendaye, dat generaal Franco de officieuze vertegenwoordiging van zijn bewind in Engeland heeft opgedragen aan den Infante Don Alfonso van Orleans, die zal worden bijgestaan door den hertog van Alva. De keuze is op Alfonso gevallen, omdat hij in financieele kringen te Londen relaties heeft als Europeesch vertegenwoor diger van een groote Amerikaansche autofa- briek. Hij en Alva zullen Franco bij de Lon- densche Society vertegenwoordigen. Baldwin zal hoogere salarieering der Lagerhuisleden voorstellen. Baldwin zal vandaag voor den laatsten keer de wekelijksche kabinetszitting presideeren, waarna hij vrijwel zeker een verklaring zal afleggen, waarin hij mededeeling zal doen van het voorstel van het kabinet, de schadeloos stelling voor Lagerhuisleden van 400 pond sterling, te brengen op 500 pond sterling. Norman Davis adviseert tot vlootuitbreiding. De Daily Telegraph meldt uit Washington, dat welingelichte kringen aldaar verklaren, dat Norman Davis, de ambassadeur der Vereenigde Staten in algemeenen dienst, die juist uit Lon den is teruggekeerd, in particuliere gesprek ken op de noodzakelijkheid wijst voor de Ver eenigde Staten al het mogelijke te doen om met Groot Brittannië gelijken tred te houden bij den bouw van slagschepen. Dit zou een uitbreiding van het aantal nieuwe slagschepen, dat door het congres is toegestaan binnenkort zullen twee schepen op stapel worden gezet tot vijf medebrengen. Volgens de New York Herald Tribune is Davis van meening, deze uitbreiding de doel treffendheid zou vergrooten van den Britschen vlootbouw als stabiliseerende factor tegenover de herbewapening der dictatoriaal geregeerde landen. Deze politiek zou de volledige goedkeuring wegdragen der regeering. Algemeen gelooft men, dat voorzieningen zullen worden getrof fen voor den bouw van nog minstens twee slagschepen op de marine-begrooting, welke in de volgende zitting van het congres aan de orde zal worden gesteld. (A.N.P.) Italië Generaal Von Blomberg naar Rome. Van welingelichte kringen verluidt, dat de rijksminister van oorlog, generaal-veldmaar- schalk Von Blomberg, zich begin Juni op uit- noodiging der Italiaansche regeering voor een bezoek aan de Italiaansche weermacht naar Italië zal begeven. Blomberg wordt op 2 Juni te Rome verwacht. DwitsclfalairacJ Schacht acht een economische conferentie voorloopig doelloos In antwoord op een hem tijdens zijn onder houd met de journalisten na zijn aankomst te Parijs gestelde vraag, met betrekking tot een internationale economische conferentie, heeft dr. Schacht verklaard niet te gelooven, dat Van Zeeland een dergelijke conferentie voorbe reidt. De gedachte daaraan is praematuur. Een dergelijke conferentie is doelloos, zoolang men niet weet ,wat men bereiken kan en wil. Dit blijkt uit het voorbeeld der Londensche conferentie van 1933. In antwoord op de vraag of Duitschland een verlaging van den rentevoet zou eischen, ant woordde dr. Schacht te hopen, in een half- socialistisch land begrip te zullen ontmoeten voor de meening, dat het onrechtvaardig is een rente van zeven procent te verlangen. B eigne Bewapening der koloniale strijd krachten in sneller tempo. Bij de behandeling van de begrootingen voor den Congo, Roeanda en Oeroendi verklaarde de minister van koloniën Rubbens met betrek king tot de bewapening der koloniën, dat in den loop van het begrootingsjaar 1936 de drin gende noodzakelijkheid was gebleken, de ver vanging van de individueele bewapening der koloniale troepen in versneld tempo te doen geschieden De minister deelde mede, dat een welomlijnd bewapeningsprogram in studie is, waarbij rekening is gehouden met de finan cieele mogelijkheden en den nieuwen toestand, die ontstaan is door de uitbreiding die aan de bewapening te land, ter zee en in de lucht van de meeste landen is gegeven. Ons doel, aldus minister Rubbens, is in vredestijd een weer macht te vormen, die in tijd van mobilisatie, met toevoeging van troepen uit het moeder land, veranderd kan worden in een krachtig leger, dat in staat is iedere opgedragen verde digingstaak te vervullen De meest frissche mond, indien poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Adv. Ingez. Med.) Onvoltooid geopend. Onze Parijsche correspondent schrijft ons d.d. 24 Mei: Officieel is hedenmiddag de groote interna tionale tentoonstelling van Parijs door Presi dent Lebrun gevolgd door een stoet autoritei ten, geopend, we moeten, helaas! bekennen nog zelden een dergelijke paskwil te hebben bijgewoond. De Parijr °ntoonstelling wordt grandioos, dat is e it, dat niet te ont kennen is. En we hopt niet, dat we iemand door dezen brief zullen weerhouden van een voorgenomen bezoek aan dit wonderlijk sprookje van moderne techniek en kunst, die de Parijsche expositie werkelijk belooft te worden. Maar laat hij niet komen voor eind Juni, begin Juli, want de tentoonstelling is niet af! Vanmiddag heeft de President Le brun de tentoonstelling onthuld tusschen paviljoens en musea, die hij nog niet betre den kon. Hij is door lanen getrokken, die he denmorgen in alle haast zijn aangelegd, maar die morgen kapot zullen zijn gereden door de af- en aanrijdende vrachtwagens. Flaneerende toeschouwers heeft hij er nog niet aangetoffen, want de toegang was streng afgesloten en hij is slechts getrokken langs hagen militairen en mobiele garden, die eenig leven in deze eenzaamheid brachten. Er wa ren overigens genoeg menschen op die uit gestrekte terreinen, doch zij waren zorg vuldig verborgen achter de eindelooze hei ningen, die overal de wegen omzoomen. Het waren de arbeiders-die heden het binnen werk verder voltooiden, want zij die bui ten op de stellingen moesten werken, waren zorgvuldig naar huis gestuurd. Geen steiger was er meer te zien, geen ladder tegen een muur, geen zandberg en geen materiaal. Maar morgen zullen die steigers weer worden opge bouwd, want het is op bevel van hoogerhand, dat al die leelijke stellages werden afgebro ken en men heeft ze nog absoluut noodig voor den verderen bouw.. Morgen zal ook het water weggeloopen zijn uit de bassins van het Tro- cadéro, zullen de fonteinen niet meer spuiten, zullen de inderhaast met graszoden aan gelegde perken en de honderden prachtig- bloeiende hortensia's zijn verdwenen. Het deed een beetje denken aan de reizen van keizerin Catherina van Rusland, voor wie ook kartonnen dorpen werden opgebouwd, too- neel-décors werden opgesteld. Het is dood- en doodjammer, dat in der gelijke omstandigheden de tentoonstelling geopend moest worden, want op dezen tocht langs de toekomstige schoonste deelen van de tentoonstelling werd het overduidelijk, hoe prachtig deze expositie worden zal. Het beste kwam dit wel tot uiting, toen wij in het gevolg van den president in een der volg- bootjes de Seine op- en afvoeren tusschen al die merkwaardige gebouwen, die door Frank rijk en meer dan 50 andere landen langs de Seinekades zijn opgetrokken. Een werkelijk unieke omgeving is het, die aan de eene zijde beheerscht wordt door het machtige ge raamte van den Eifeltoren, aan de andere zijde door de kolonnades van het nieuwe Tro- cadéro. Soms waant men zich op een prachti- gen zonnigen dag als heden in het hartje van Afrika verdwaald, wanneer men langs de koloniale afdeeling varend de minarets slank op ziet rijzen tusschen helder-blanke koepels, de typische paaldorpen der negers boven het water van de Seine ziet verrijzen en de met gespitste bamboepalen dreigend voor ziene midden-Afrikaansche woningen plomp en zwaar op een eilandje ziet neergeploft. Ginds zijn het de paviljoens der vreemde landen: het luchtige Italiaansche dat zich blauw weerspiegelde in het water, de zware massale gebouwen van Rusland en Duitsch land, die merkwaardigerwijze precies tegen over elkaar hun terrein kregen toegewezen en waarvan het eerste bekroond wordt door de reuzenbeelden van een voortschrijdenden jongen man en jonge vrouw met hamer en sikkel in de uitgestrekte hand, terwijl het Duitsche paviljoen bekroond wordt door een trotschen rijksadelaar, die als het ware min achtend den kop van het Sovjet-embleem af wendt. Tusschen de boomen verscholen ligt 't lichte Hollandsche paviljoen, dat zijn vol tooiing nabij is en dat volkomen ingericht zal zijn wanneer a.s. Vrijdag minister Slotema- ker de Bruine, vergezeld door minister Gelis- sen, ons plekje Holland-in-den-vreemde zal openen, Hongarije ligt er vlak bij met een groot mozaiek, boeren en boerinnen in natio nale dracht, voorstellende, op de buitenmu- Technische wonderen. Noord-Siberië ontwaakt. Moskou is nog steeds onder den indruk van "de grootsche inwijding van het Moskou- Wolga-kanaal. Wie had dat jooit kunnen denken? Moskou, dat aan een troebele en ondiepe zijrivier ligt, is havenstad geworden en zal derhalve met de Noordelijke IJszee, de Baltische Zee en de Kaspische Zee in ver binding staan, op 1 Mei voeren 11 vracht booten, waarvan de meeste tot 18000 ton groot waren, Moskou binnen. Zij werden met een oorverdoovend gejubel ontvangen. Zij kwamen van de Wolga, waren alle feestelijk versierd en gingen aan de kaden in de na bijheid van het Maxim-Gorki-Park voor anker. Het Moskou-Wolga-kanaal is 128 K.M. lang. Het heeft echter zulk een groot aantal bouw werken (sluizen, dammen, waterreservoirs en electriciteitswerken), dat men niet weet wat- men meer bewonderen moet: de geniale wijze waarop de problemen, die zich hierbij voor deden, zijn opgelost of de arbeidsprestatie van een volk, dat door dwangarbeid dit gi gantische bouwwerk voltooide. De totale kos ten bedroegen 1941 millioen roebel. Maar daarbij mag men niet vergeten, dat de ar beiders gevangenen waren en dientengevolge geen loon kregen. Hoogstens werd hun een deel van hun straf kwijtgescholden of werden zij vrij gelaten. Het kanaal begint bij Ivankowo aan de Wolga, waar een gecompliceerd systeem van sluizen, een hydro-electriseh krachtstation en een waterreservoir, ter lengte van negen KM., te zien zijn. Wegens zijn uitgestrekt heid heet dit reservoir „De Moskousche Zee" (Moskovskoje More). Nabij de stad Dmitrow moest een bodemstijging van 49 meter over wonnen worden. Dit geschiedt door zes slui zen, waarvan de eerste den waterspiegel met 11 m., de tweede met 6 m. en de overige elk met 8 m. kan doen rijzen of dalen. Bij dit systeem van sluizen behooren 5 waterreser voirs, die samen 19.5 K.M. lang zijn. Hierna daalt de bodem weer met 36 meter, hetgeen men door twee sluizen heeft ondervangen. In de eerste sluis worden de schepen 19.7 m. en in de andere 16.3 m. omhoog- of omlaag i bracht. Bij de dammen in het Moskou-Wolga-kanaal behooren in totaal 8 hydro-electrische kracht stations, die de electrische centrale te Mos kou van electriciteit voorzien. Als contra prestatie levert de centrale te Moskou de electriciteit voor het aandrijven der reusach tige pompwerken, die de stroomsnelheid van het water in het kanaal regelen. De bouw van dit kanaal stond onder de technische leiding van Sergej Jakovlevitsch Shuk, die reeds bij den aanleg van het kanaal naar de Witte Zee een leidende rol heeft ge speeld. Dit kanaal, dat in 1933 voltooid werd, loopt van het Ladoga-meer in het Onegameer en vandaar, bij Archangel, in de Witte Zee. Bovendien bestaat al sinds Peter de Groote het Marinkski-kanaaL dat de Wolga met het Onegameer verbindt. Op deze wijze kon men een kanaal-verbinding tusschen Moskou en de Witte Zee projecteeren. Men is reeds begonnen het Marinski-kanaal, dat bij Ry binsk de Wolga verlaat, te moderniseeren en uit te diepen. Moskou als havenstad wordt door deze drie kanaalsystemen met de Witte Zee en de Noordelijke IJszee, die voor de eco nomische ontwikkeling van Sovjet-Rusland steeds meer aan beteekenis wint, verbonden. Zoo heeft het scheepvaartverkeer op Siberië over de Noordelijke IJszee zich toch nog ont wikkeld. Sinds 1596, toen Willem Barentsz No va Zembla bereikte, koesterde men het plan, langs den route een scheepvaartverbinding ren, terwijl Roemenië aan de overzijde een eenigszins pretentieusen toren de lucht in- En wat is niet alleraardigst die recon structie van het oude Elzassische dorp in het Lunapark. Hoe knus liggen die oude geveltjes niet verzameld om het dorpsplein en wat zal het niet zalig zijn hier in de schaduw even uit te rusten bij een heerlijk potje frisch El- zasser bier! En daarom kunnen we het niet genoeg be treuren, dat de regeering niet eerlijk bekend heeft, dat men nog niet met de expositie ge reed was en dat de opening pas later plaats zou vinden. Doch nogmaals willen wij herhalen: laat niemand zich door deze malle inauguratie la ten verleiden zijn oorspronkelijke plannen te wijzigen. Eind Juni zal Parijs een sprookje ge lijk zijn. J. W. KOLKMAN. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. met Siberië's Noordkust te openen. Hoewel koene zeevarders als A. E. Nordenskjöld en Fridjof Nansen, ondanks alle hinderpalen, deze reis tot een goed einde brachten, was het pas voor een moderner tijd, waarin ijs- brekers vliegtuigen en rfadio de scheepsvaart konden steunen, weggelegd om een regelmatig verkeer over de Noordelijke IJszee te openen. In 1930 voeren reeds 50 handelsschepen uit Londen, Amsterdam en Hamburg naar Siberië en sindsdien is dit verkeer elk jaar toegenomen. Deze drukke scheepvaart over de Noordelijke IJszee heeft ook Moskou's be langstelling gewekt en den wensch doen ont staan een kanaalverbinding tusschen Moskou en de Witte Zee tot stand te brengen. De verhoogde belangstelling van Moskou voor de Witte Zee blijkt ook uit het besluit om in de nabijheid van Archangel een scheeps werf te bouwen. Voor dit doel is op de be grooting van dit jaar 220 millioen roebel uit getrokken, terwijl de totale kosten op rond 800 millioen geraamd worden. De bouw van deze werf beteekent een voltooiing van de marinebasis in Moermansk en Poljarnoje, waarheen 10 destroyers, 8 onderzeebooten, een vliegtuigmoederschip en verschillende depot- en hulpvaartuigen gezonden zijn. Zoo dra de Oceaandestroyers, die tegenwoordig in Leningrad gebouwd worden, klaar zijn, zal men die waarschijnlijk ook naar Moermansk zenden. De marinebasis in Moermansk en Poljar noje is een duidelijk bewijs van de beteeke nis, die de Sovjetregeering toekent aan haar belangstelling voor de Noordelijke IJszee. Het gaat hier niet slechts om de Noordkust van Siberië, die aan het eeuwige ijs onder worpen is en geen voordeelen biedt, maar om de rivieren Ob en Jenissej.w aarvan de mon dingen voor een gro ot gedeelte, zelfs voor Oceaanstomers, bevaarbaar zijn. De Jenissej bijv. is over een lengte van 675 K.M. bevaar baar. In deze gebieden bevinden zich uitge strekte bosschen, steenkolenlagen, graphiet, oliebronnen en andere mineralen. Deze na tuurlijke rijkdommen, die tot voor kort nog zeer weinig bekend waren, worden door het scheepvaartverkeer over de Noordelijke IJs zee naar alle landen der wereld gebracht. Streken in Noord-Siberië, waar tot nu toe slechts beeren huisden, komen in Ameri- kaansch tempo tot bloei. Zoo is in den laat sten tijd 80 K.M. ten noorden van den Pool cirkel aan de Jenissej de stad Igarka ont staan. Deze stad heeft een electriciteitscen- trale, een radiostation, drie zaagmolens, een graphietfabriek enz. Igarka heeft een natuur lijke haven, die de schepen, bij ijsgang, goede bescherming biedt. Dit is slechts een voorbeeld van het nieuwe leven dat om de Noordelijke Uszee is ontwakt. Om een aandeel In deze ontwikkeling te hebben en haar te kunnen beïnvloeden was Moskou gedwongen haar bij uitstek continen tale politiek oP te geven en een havenstad te worden. IKAKL TIANDER. Heel lang duurt het niet, of Thijs en Sim zijn bij de grot van toovenaar Tingeling aangekomen. „Laat nu de draak maar opkomen," zegt Sim „dan zullen we hem eens een mooi lesje geven.' Nauwelijks heeft Hanedis buiten het gerucht van voetstappen gehoord, of hij komt woedend te voorschijn. En de twee vriendjes? Die staan rustig af te wachten tot het monster naderbij gekomen is. Dan maakt Thijs doodkalm het mandje open. DONDERDAG 27 MEI. HILVERSUM I, 1875 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Gramofoonplaten 8.40 Plechtige Hoog mis. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gewijde voordracht (met muzikale omlijsting. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoon muziek. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Violen en piona. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.15 Gramofoonplaten. 5.35 Christ. Mandaccordeonvereeniging „De kleine Bazuin". 6.40 CNV-kwartiertje. 7.00 Be richten. 7.15 Friesch halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.NP. Herh. SOS-berichten. 8.15 Koorconcert mmv vocaal kwartet. 9.15 „De Bijbeltentoonstelling in Amsterdam" lezing. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP, 10.05 Hartvelt-kwartet. 11.00—12.00 Gramo foonmuziek. Hierna schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Verkiezingsuitslagen. 8.30 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Orgel en Zang. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12,15 Los Argentinos en soliste. 1.00 Kovacs Lajos' or kest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang. 3.00 Naai cursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zie ken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor de Kinderen. 5.30 De Palladians. 6.25 6.55 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.0? AVRO-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.10 Radiotoo- neel met muziek. 9.30 Radiotooneel met mu ziek. 10.30 Avro-dansorkest. 11.00 Berichten ANP. Hierna Kovacs Lajos' orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Dansmuziek (Gr. pl.) 12.10 Het BBC Welsch-orkest. en solist. 1.05 De BBC- Zangers 1.35 Sportreporfcage. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoonplaten. 5.20 Sport- reportage. 5.30 Lou Preager en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Boekbespreking. 7.05 le acte „Die Zauberflöte", opera. 8.25 Variété-pro gramma. 9.00 Taalkundige causerie. 9.20 Be richten. 9.40 „I protest", causerie. 9.45 Revue programma. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Pianovoordracht. 11.20 BBC-Dansorkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.35 Omroep orkest en soliste. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang. 5.05 Gramofoonplaten. 8.05 Vioolvoor dracht. 8.35 Zang. 8.50 Delune-Trio en zang. 10.05 Operetteconcert. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 O. Fricke-orkest. 8.50 E. Börschel's or kest. 10.20 Volksliederen concert. 10.50 Gra mofoonmuziek. 12.20 Rijksarbeidsdienst-orkest 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Omroepkleinor- kest. 6.20 Blaasconcert. 7.35 Keulsche Mannen- zangvereeniging. 8.30 Omroeporkest. 10.50 12.20 Stuttgarter Volksorkest, boerenkapel en balalaika-orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoon muziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest en zang. 10.30—11.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoon platen. 12.50 Omroeporkest I.30 Salonorkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramo foonmuziek, 6.35 Kleinorkest. 7.35 Gramofoon platen. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.30— II.20 Viool en piano en gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3