SftOti ik 't De werkzaamheden op het Jamboree-terrein. Athletiekwedstrijden der Nederlandsche studenten Hun Engelsche collega's bekampen elkaar in White City Stadion; De British Athletic Games; Tilden over de toekomst van het Hollandsche tennisHoopvolle teekenen bij de H. L. T. C. Over individueele records bij voetbal-interiandmatches. Eindelijk hebben dan ook de Nederlandsche studenten de „spikes" aangetrokken omel kaar in de eerste inter-academiale athletiek wedstrijden te bekampen. Wat in Engeland, Amerika en bijna alle West-Europeesche lan den reeds lange jaren als iets vanzelfspre kends wordt beschouwd, is ten slotte ook in ons land na veel moeite en vele vruchtelooze pogingen tot stand gekomen. Te Leiden op het terrein van A. S. C. hebben de vertegenwoordigers van onze universiteiten elkander strijd geleverd en hoewel het aantal deelnemers niet bizonder groot was en de prestaties over het algemeen niet boven het middelmatige uitkwamen, stemt het toch tot verheugenis, dat onze studenten thans het nut en de waarde van athletiek-beoefening blij ken in te zien. Met geregelde training in de aan de inter-academiale wedstrijden vooraf gaande maanden zullen de resultaten onge twijfeld sterk verbeteren, wanneer men al thans kan besluiten, zich onder deskundige leiding te stellen en de raadgevingen van den bevoegden trainer stipt op te volgen. Drie jachten, welke hebben deelgenomen aan den Zeilwedstrijd BurnhamHelgoland. Het Nederlandsche jacht „Zeearend" heeft in deze race de vijfde plaats bezet. Op de 100 meter sloeg de winnaar Bergsma (Leiden) met een tijd van 11 1/10 seconde lang geen slecht figuur, terwijl zijn 24 seconden voor de 200 meter eveneens hoop voor de toe komst geven. Bij het kogelstooten kwam He- berlein (Utrecht) ruim boven de 10 meter; bij het speerwerpen bracht Huber (Utrecht) het tot 35 meter en ook Snellen van Vollenhoven (Wageningen) toonde aanleg door den discus bijna 30 meter weg te slingeren. In vergelijking daarmede waren de overige prestaties zeer matig; de 800 meter gingen in 2 min. 14 sec. (de Olympische winnares van 1928, de Duitsche Frau Radtke, legde dezen afstand in 2 min. 16 sec. af), de 400 meter kon er met 55 sec. nog mee door, doch de 1500 Meter vorderde niet minder dan 5 min. 16 sec. (Lovelock te Berlijn 3 min. 47 2/5). Ook het hoogspringen met 1.58 1/2 meter „mag geen naam hebben". Natuurlijk is het in de eerste plaats de techniek, die verbetering behoeft, waarna de resultaten automatisch fraaier zullen worden. Intusschen hebben ook de Engelsche stu denten hun j aarlij ksche wedstrijden gehou den. In het White City Stadion vonden Zater dag j.l. de Universities' Athletic Union Cham pionships plaats, waarbij enkele records voor dit soort matches werden verbeterd. Holmes (Manchester) won de 100 yards in 9 4/5 sec. en de 220 yards in 217/10, twee re cords op denzelfden dag, ofschoon de weers- condities allesbehalve gunstig waren. Ook de 440 yards hindernissen en het kogelstooten brachten topprestaties en tenslotte ging Cambridge met het team-kampioenschap strijken. De ploeg behaalde 80 punten tegen Oxford 66 en Londen 63. Voorts namen nog deel de universiteiten van Manchester, Edin- burg, Nottingham, Liverpool, Glasgow, Dur ham, Leeds, Bristol en Bangor. Ruim 50.000 toeschouwers woonden op Pinkster-Maandag in White City Stadion de British Athletic Games bij, waaraan de ver tegenwoordigers van 25 Engelsche provincies hun medewerking verleenden. Velen waren gekomen om den bekenden looper Godfrey Brown, die een tweeden prijs te Berlijn won, zijn aanval op het record over 300 yards te zien ondernemen, maar door een lichte ver wonding werd deze poging uitgesteld. Des ondanks won Brown de kwart-mijl in den re cordtijd van 49 7/10 sec. Merkwaardig was het succes van den vete raan Rangeley, die reeds aan drie Olympische Spelen, te Amsterdam, Los Angeles en Ber lijn, heeft deelgenomen en nog immer een kracht is, waarmede terdege rekening moet worden gehouden. Zijn overwinning op de 220 yards in 22 4/5 sec. was een bewijs van wat men met een goed getraind lichaam en een juisten stijl zelfs op een voor athletiek ge vorderden leeftijd kan bereiken. De ook in ons land welbekende hordenlooper Finlay (Essex) won de 120 yards in den recordtijd van 15 1/10 sec. Het resultaat van deze 15e British Games was, dat de hegemonie van Middlesex, dat sinds 1925 negen keer het hoogste aantal pun ten had behaald, door Surrèy werd gebroken. Surrey eindigde met 67 punten vóór Lan cashire met 54, Middlesex met 51, waarop Hertfordshire, Devon en Essex volgden. Het zal wel niet dikwijls voorkomen, dat een snelwandelwedstrijd met een voorsprong van twee mijlen wordt gewonnen. De Olympi sche kampioen Harold Whitlock zegevierde voor de derde achtereenvolgende maal in de over een afstand van 321/4 mijl (bijna 52 kilometer) gehouden Bradford-walk. Zijn tijd, 4 uur 50 min. 44 sec. was 19 minuten sneller dan die van den tweeden-prijs-winnaar. De fameuze tennisspeler „Big Bill" Tilden heeft bij zijn bezoek aan ons land zijn mee ning te kennen gegeven over de wijze, waarop het spelpeil van de Nederlandsche tennissers kan worden opgevoerd en speciaal jongere krachten op internationaal niveau kunnen worden gebracht. Tielden legde den nadruk op de noodzake lijkheid van intensieve training onder gere gelde deskundige voorlichting. De wisselende en dikwijls ongeschikte weersomstandigheden zijn echter oorzaak, dat deze training te vaak moet worden onderbroken, terwijl de koude, doch vooral de wind aan de oefeningen veel afbreuk zullen doen. Overdekte banen zijn daarom een eerste vereischte om spelers van top-klasse te kweeken, doch de in ons land in gebruik zijnde banen met houten opper vlak zijn voor dit doel ongeschikt. Zij moeten van hetzelfde materiaal vervaardigd worden als de buitenbanen, waarop de spelers onder gunstige weersomstandigheden gewend zijn te oefenen, opdat de leerlingen niet door net verschil in „sprong" en effect van den bal hun vastheid verliezen. „Men zal zich bij den aanleg van dergelijke banen het bezwaar van de hooge bouwkosten moeten getroosten in het vooruitzicht, dat de later daarop te houden tournooien meer pu bliek zullen trekken dan thans het geval is, omdat de tennis-enthousiasten dan verze kerd zijn van de betere kansen onzer land- genooten in den strijd tegen de sterkste bui tenlanders. Bovendien zal de vooruitgang in ons spelpeil ook een gunstigen invloed op het aantal en de recettes van de Davis Cup-mat ches uitoefenen. Ook hier geldt het spreek woord: „De cost gaat voor de baet uyt". Het is een verblijdend teeken, dat het le dental van onze oudste Haarlemsche tennis club, de H. L. T. C., een stijgende lijn vertoont en dat ook het spelpeil zichtbaar verbetert. Naast de oude getrouwen, wier enthousiasme niet door de jaren wordt gebluscht, zijn het tevens de jongeren die zich beijveren, zoo goed mogelijke resultaten te bereiken en zich voor het deelnemen aan tournooien te be kwamen. Deze animo kan niet nalaten, gunstigen in vloed op de prestaties en op het clubleven uit te oefenen, wat dan ook bij het Pinkster- tournooi duidelijk tcrt uiting kwam. Ondanks het ongunstige weer en de voor het tennis- seizoen vroege datum was het aantal inschrij vingen bevredigend, terwijl het spel van een aantal jongeren een belofte voor de toekomst inhield. De overwinning van mej. Olga Jonge- neel met Hartevelt in de mixed-double B was daarvan een voorbeeld. De verwachting, dat de H. L. T. C. binnen niet al te langen tijd weder een vooraanstaan de rol in de Nederlandsehe tenniswereld zal innemen, zoowel wat de individueele prestaties harer leden als het succes van haar team in de competitie betreft, zal dan ook zeker wor den bewaarheid. In verband met het onlangs door Puck van Heel gevestigde record voor het deenemen aan interlandwedstrijden van ons nationale voet balelftal, welk record de Feyenoord-speler met een aantal van 57 op zijn naam bracht, is de vraag gesteld, of dit getal in verhou ding tot soortgelijke prestaties in andere lan den bizonder hoog was. Deze vraag is moeilijk met een enkele bevestiging of ontkenning te beantwoorden, omdat verschillende omstan digheden daarbij in oogenschouw moeten worden genomen. In Engeland, Schotland, Ierland en Wales volgt men b.v. het systeem, slechts die spe lers in vertegenwoordigende elftallen te kie zen, waarvan men door hun prestaties in de onmiddellijk aan den interlandwedstrijd voor afgaande competitiematches overtuigd is, dat zij in topvorm zijn. Daarbij speelt het feit, dat deze professionals bijna zonder uitzondering over ruim voldoende technische capaciteiten beschikken, een belangrijke rol. In ons land, met zijn beperkt aantal spelers van interna tionale en zelfs van topklasse volgt men daar entegen het systeem van steeds weer een be roep te doen op de oude, beproefde krachten, waarbij in den regel de vorm, dien zij in den laatsten interlandwedstrijd, ook al is deze vijf of zes maanden geleden gespeeld, getoond hebben, als maatstaf geldt. Daardoor hebben deze spelers eerder de kans, een groot aantal internationale matches op hun naam te brengen dan hun Engelsche collega's. Als basis mag men echter aannemen, dat, hoe beperkter het aantal beschikbare krach ten, des te grooter het aantal landenwedstrij- den is. waarvoor een bepaald speler zal wor den gekozen. In Oostenrijk, waar de hoofd stad Weenen feitelijk het eenige voetbalcen trum van beteekenis is heeft de First Vienna- speler Rayner, herinneren we ons wel, meer dan 70 interlandmatches op zijn naam, ter wijl eenigen zijner clubgenooten meer dan 50 il voor het nationale elf tal zijn uitgekomen o.a. de spil Hoffmann. Voor Groot-Brittannië zijn de record-cijfers als volgt: Engeland: Robert Crompton (Blackburn Rovers) 34 matches; Schotland: Alan Morton (Glasgow Rangers) 30; Ierland: O.M. Stan- field (Belfast Distillery) 30; Wales: William Meredith (Manchester City en Manchester United) 51 wedstrijden. Meredith, die niet spelen kon zonder een tandenstoker tusschen de lippen, speelde in 1924 nog op 50-jarigen leeftijd rechtsbuiten voor Manchester City in een bekerwedstrijd tegen Brighton, waarin hij het eerste van de vier doelpunten scoorde. De welbekende amateur Vivian Woodward kwam in 60 interlandmatches uit. doch daar onder waren ettelijke amateur-internationals, o.a. tegen Holland, Denemarken en Frankrijk. In 1909 scoorde hij voor het Engelsche ama teur-elftal tegen Holland op Stamford Bridge 6 van de 9 doelpunten, in 1907 maakte hij er 5 van de 15 tegen Frankrijk. Woodward speel de in de competitie voor Tottenham Hotspur en Chelsea. Zonder molor over de Tiroolsche Alpen. Fraaie prestatie van zweefvlieger. WEENEN. 25 Mei (Stefani)Gisteren waren zes zweefvliegtuigen van de Chiemsee in Duitschland opgestegen om op een hoogte van 3.000 Meter de Tiroolsche Alpen over te vliegen en Udine in Italië te bereiken. Vijf toestellen moesten terugkeeren en slechts één landde des middags in Lienz (Oostelijk Tirool). Het toe stel werd bestuurd door Felix Krach, die hier mede de eerste is, die zonder motor over de Tiroolsche Alpen heeft gevlogen. DEFINITIEVE REGELING VAN HET CHACO- CONFLICT THANS IN ZICHT? BUENOS AIRES. 25 Mei (A.N.P.) De aan kondiging, dat de diplomatieke betrekkingen tus schen Paraguay en Bolivia spoedig zullen wor den hersteld, wordt door de gedelegeerden aan de vredesconferentie in zake het conflict over den Gran Chaco beschouwd als een belang rijke stap naar de uiteindelijke regeling van het langdurig geschil tusschen beide landen. Nieuwe executies in Siberië. Elf doodvonnissen wegens Trotskistisch- terroristische spionnage. MOSKOU, 25 Mei (D.N.B.) Naar de Ticho Okeanskaja Swjesda. het officieele orgaan van het Ver-oostelijk Sovjet gebied, mededeelt, heeft te Chabarows voor het „bijzondere col lege van het hooge militaire gerechtshof der Sovjet Unie" een tweede monsterproces plaats gevonden tegen een „Trotskistisch-terroristi- sche spionnage-organisatie" die eveneens on dermijnenden arbeid in het spoorwegdistrict Verre Oosten zou hebben bedreven. Dezen keer hebben elf personen terecht ge staan, die, evenals de vier en veertig beschul digden in het eerste proces te Swobonoje allen ter dood werden veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. ZWARE BRAND IN EEN POOLSCHE NEDER ZETTING. WARSCHAU. 25 Mei (D.N.B.) In een ne derzetting van het district Wengrow zijn bij een brand ruim honderd boerderijen vernield. Een bewoner kwam in de vlammen om. terwijl tien anderen ernstig gewond werden. Provinciale Staten. N.V. DROOGDOK-MAATSCHAPPIJ „SOERABAJA" In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders waren vertegenwoordigd 547 aandeelen, recht gevende op 547 stemmen De periodiek aftredende commissaris, de heer P. C. Adrian, werd herbenoemd. In- plaats van den heer B. E. Ruys, die zijn man daat ter beschikking van deze vergadering heeft gesteld, werd tot commissaris benoemd de heer H. A. Crommelin, lid der firma Wm. Ruys en Zonen, te Rotterdam. De balans en de winst- en verliesrekening per ultimo 1936 werden, conform het praead- vies van den raad van commissarissen, goed' gekeurd. Het dividend werd vastgesteld op f 25 per aandeel. De eerste spade in den grond. De werkzaamheden vorderen snel. Eén van de mooiste zomersportenin een kano op de wijde watervlakte Nu de voorbereidingen van het groote inter nationaal gebeuren, de Jamboree in Neder land, thans zoover zijn gevorderd, dat daarvan de eerste tastbare resultaten in oogenschouw konden worden genomen, heeft het Jamboree comité de pers in de gelegenheid gesteld, een overzicht te krijgen van de voor dit doel zoo schitterend gelegen terreinen en van de indee ling in subkampen voor de bijna 25.000 pad vinders. Zooals we reed vroeger schreven, waren voor de inrichting van een kamp met een zoo groot aantal deelnemers tal van moeilijkheden te overwinnen, maar dank zij veler medewerking is men er ten slotte in geslaagd, een organi satie tot stand te brengen met allerlei acco- modaties, welke tot dusver gehouden Jambo ree's in velerlei opzichten „slaat", zoodat de deelnemende padvinders uit ruim 40 landen na afloop met voldoening naar hun haard steden zullen terugkeeren, en met de overtui ging, dat er nog nimmer zulk een goede jam boree is geweest als de „Holland-Jamboree van 1937". Bij ons bezoek troffen we reeds een drietal Australische padvinders aan, die deel uitma ken van het uit 100 man bestaande Australi sche contingent, dat uit en thuis ongeveer zeven maanden onderweg is. Na de kroning in Londen te hebben bijgewoond, trekken deze scouts eerst nog eenigen tijd door Europa, en komen dan naar de Jamboree, waarvan zij groote verwachtingen koesteren. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de a.s. groote bijeenkomst van jonge menschen, die hun leven wenschen in te stellen op het doen van goede daden, verbroedering der vol ken willen nastreven en aan het groote pu bliek tijdens de Jamboree willen toonen, hoe zij in onderlinge goede harmonie ook buiten het gezinsleven in alle opzichten voor zich zelf kunnen zorgen, en daarnaast anderen van dienst kunnen zijn. „Weest paraat" staat als een der voorschrif ten op hun programma, en het talrijke publiek, dat ongetwijfeld dit wereldkamp zal gaan be zoeken, zal daarvan zeer zeker worden overtuigd en de beste indrukken meenemen van het wil len en kunnen van de „Baden Powel-scouts". „Groote gebeurtenissen werpen haar scha duwen vooruit". Daarvan waren we heden ge tuige, toen onder het getimmer bij den bouw der inrichtingen op het ruime „marktplein" de hoofdverkenner, staatsraad Rambonnet, de eerste spade in den grond stak en aldus de symbolische daad verrichtte van de ingebruik neming van het Jamboree-terrein. Deze ge beurtenis werd gevolgd door het „breken van de vlag", een plechtigheid, welke door alle aanwezigen met grooten eerbied werd gade geslagen en beëindigd werd met een driewerf ,Leve de Koningin". Een grootsch moment: onze nationale drie kleur wappert aan den langen mast en daar mede is dit fraaie terrein in dienst gesteld van de organisatie, welke met overwinning van zoo talrijke moeilijkheden en het houden van de Jamboree in ons land heeft weten mogelijk te maken en daardoor ons nationale belang in hooge mate heeft gediend. De werkzaamheden vorderen thans snel, dank zij de medewerking van allerlei instan ties. en ook de regeerings-gedelegeerde. ir. Hoy tem a getuigde van de groote belangstelling, welke de regeering heeft voor de toewijding, die de organisatoren aan deze zaak hebben be toond. De architect die de plannen voor de indee ling van het terrein heeft ontworpen, de heer A. H. van Leeuwen gaf ons hierna een korte uiteenzetting van de indeeling van het kamp: De indeeling. Het terrein te Vogelenzang is ingedeeld in 9 subkampen, waarvan er 7 liggen ten Zuiden en 2 ten Noorden van huize Vogelenzang. Het hospitaal, het gedelegeerdenkamp, het kamp van den Chief Scout en van de kampstaf lig gen in een lommerrijk gedeelte met hooge boomen, nabij huize Teylingerbosch. De plaatsen van de subkampen zijn prachtige, hooggelegen weiden, waartusschen boom groepen, die de terreinen afsluiten en die dit kamp een veel gezelliger aanblik geven, dan een groote, open vlakte zou doen Tusschen de subkampen zijn wegen van ca. 25 M. over de grasmat getraceerd. Men heeft drie toegangen tot het Jamboree-ter rein en wel ten Zuiden en ten Noorden, waar parkeerterreinen zijn geprojecteerd en een, derden toegang in het Oosten door het markt terrein. De kampvuurplaats is een duinpan; een natuurlijk amphiteater zal daar plaats bieden aan duizenden toeschouwers. Tusschen de subkampen 3 en 4 en 5 en loopt een verharde weg, de zgn. Doodweg; ook langs subkamp 7 loopt een verharde weg, zoodat deze kampen gemakkelijk per as zijn te bereiken. De kampen 1, 2 en 3 zijn bereik baar over ijzeren platen, zgn. scheepsplaten; door het gebruik van deze platen heeft de grasmat weinig te lijden. De kosten van wegenaanleg zijn beperk tot het verbreden en repareeren van bestaande, verharde wegen. De indeeling der sub-kampen wordt beheerscht door de hoofdkampstraat, uitloopende op een plein yan ca. 80 bij 80 M. Op dit plein komen de secundaire wegen uit. In ieder subkamp zijn minstens twee groepen privaten en 3 groepen waschplaatsen. De sub-kampen. In het ontwerp voor de indeeling der sub kampen zijn deze punten vastgelegd in ver band met de ligging en de geaardhedi van het terrein. Na grondige besprekingen met den direc teur van de Gemeente-Waferleiding te Am sterdam is het type privaat en waschplaats goedgekeurd. Het Jambox-ee-terrein is n.l. gedeeltelijk ge legen in het zuiggebied van de Amsterdam- sche Waterleiding; vandaar dat de gemeente Amsterdam terecht eischen stelde. Totaal worden 900 W.C.'s gebouwd in groe pen van ongeveer 30 stuks. Het water zal zijn leidingwater, dus geen bronwater. Het grondwater is ter plaatse sterk ijzerhoudend. Het was niet gemakke lijk direct aansluiting op de waterleiding te verkrijgen, omdat bij gebruik van een groot aantal tappunten de druk in de watei'leiding sterk zou verminderen. Met behulp van en in overleg met de Provinciale Noordholland- sche Waterleiding en de Gemeente-Water leiding van Amsterdam, zijn de moeilijkheden overwonnen. 8500 M. waterleidingpijp wordt gelegd, in gegraven in het terrein, om het water koel te houden. Pompen zorgen voor voldoende druk. Er zijn 35 handkranen op deze ring leiding aangebracht. Het verlichtingsplan is eveneens gereed en met de werkzaamheden is een aanvang ge maakt. Bovengrondsche kabels op masten worden aangelegd door het P.EJN. In huize Teylingerbosch, waar de Jambo ree-leiding zich vestigt, komt de telefoon centrale voor het eigenlijke kamp, waardoor alle subkampen en Jamboree-diensten onder ling verbinding hebben. Deze centrale wordt met eenige lijnen verbonden met de centrale in het Postkantoor. Op die centrale worden direct aangesloten alle verbindingen voor publiek en pers. In de kampen zijn publieke telefooncellen, in het postkantoor zeven en in de perskamer tien telefooncellen. Het winkelplein. Met den bouw van het winkelplein is even eens reeds een begin gemaakt. Er komen 46 winkels, voorzien van een galerij. Behalve de winkels treft men aan een restaurant van 60 x 30 M„ een postkantoor van 15 x 21 M., en een hankgebouwtje, alles opgetrokken in hout. Het geheel zal een fleurigen indruk geven; er zijn nu reeds 2 bloemperken van 10 x 25 M. in het midden van het plein aan gelegd, terwijl ook heesters zijn geplant. Per gola's met banken tusschen de winkels bre ken de anders eentonige lijn. Zeer belangrijk is het levensmiddelen depot. Groote loodsen worden gebouwd, waar onder een van 20 x 6.50 M., waaiin 24 elec- trische snijmachines voor veleschwaren en 8 koelkasten worden geplaatst. De tribunes op het demonstratieterrein bieden plaats voor ongeveer 13000 toe schouwers (6000 zitplaatsen en 7000 staan plaatsen, waarvan een gedeelte wordt over dekt) De tribunes zullen worden geconstrueerd van ijzer, van z.g. stalen-steigermateriaal. Er zijn nog vele technische voorzieningen aan te brengen, als geluidsversterking e.d.; in totaal moeten bovendien 56 kleine en groote bruggen worden gebouwd. Zeer veel steun heeft des Jamboree-leiding gehad van de directie van de Provinciale Nooi'dhollandsche Waterleiding en de Prov, Electrische Noord-Holland (P.E.N.) alsmede van gemeentebestuur en de gemeentelijke diensten van Bloemendaal. Het lid S. J. Pothuis herdacht. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten in openbare vergadering bij een. Na de opening herdacht de President, Mr. Dr. A. baron Röell, het overleden Statenlid S. J. Pothuis (S.D.A.P.) „Gedurende dertig jaar heeft dit oudste Statenlid zijn plaats in de Staten ingenomen. Al was het in den laat sten tijd merkbaar, dat zijn krachten afna men, zijn overlijden op 9 Mei j.l. is toch zeer onverwacht gekomen. Gaarne hadden wij zijn bekende figuur nog gedurende het loopende vierjarig tijdvak in ons midden gezien. Hij heeft steeds zijn beste krachten aan de be- langen van de provincie gewijd. Alle onder werpen hadden zijn aandacht en belangstel ling; met opgewektheid nam hij deel aan de beraadslagingen. Vooral in arbeidsvoorwaar den en persooneelsaangelegenheden was hij doorkneed. Naar zijn adviezen werd gaarne geluisterd, omdat zij niet alleen blijk gaven van minutieus onderzoek, maar ook werden gegeven in een vorm, die niemand prikkelde, maar steeds getuigden van een streven naar gemeen overleg. Ik heb hem (ook in den raad van Amsterdam) steeds gewaardeerd als een helder hoofd en een warm hart. Ik ben dan ook overtuigd, dat de Staten zijn verlies zul len betreuren en dankbaar zullen gedenken wat hij voor de provincie heeft gedaan". De leden hoorden deze herdenkingsrede staande aan. Nieuwe leden. Mevrouw N. de Jon g—Z ernike (SD.A.P.) en de heer A. Langkemper (R.S.A.P.) die als lid zijn toegelaten in de vacatures van resp. de heeren S. J. Pothuis en P. J. Schmidt, legden in handen van den President de bij de wet vereischte beloften af. Ter verwelkoming had de sociaal-demo cratische fractie op het tafeltje van mevrouw De Jong een ruiker bloemen gelegd. Kanaal HoornMedemblik. De heer Saai (N.S.B.) vroeg of het juist is, dat de opmetingen gestaakt zijn voor het ka naal HoornMedemblik en of dit .beteekende, dat dit kanaal niet wordt aangelegd. Ook vroeg spreker of Ged. Staten nog met een prae-advies hierover zullen komen. Mr. Bomans (R.K.) (Ged. Staten) ant woordde, dat dit praeadvies in de winterzit- ting verwacht kan worden. De conclusies, waartoe de heer Saai gekomen is, zijn juist, zei spreker. Buitengewoon lid Ged. Staten. De heer E.Lu den, (Christ.-Hist.) werd herkozen als buitengewoon lid van Ged. Sta ten. De heer Luden dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Geneesheer-directeur Ziekenhuis Duinenbosch. Dr. P. E. M. Teenstra, geneesheer aan de psychiatrische inrichting der gemeente Rot terdam „Maasoord" te Poortugaal, werd be noemd tot eersten geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum. De overige agenda-punten werden daarop commissoriaal gemaakt. De zitting werd verdaagd tot Donderdag 27 Mei, 's morgens kwart voor elf. TWEE MIJNENVEGERS WORDEN MORGEN IN DIENST GESTELD. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. De minister van lstaat, minister van defensie a.i. heeft be paald, dat de mijnenvegers „Pieter de Bitter" en „Abraham Crijnssen", in aanbouw, respec tievelijk bij de N.V. Scheepswerf en machine fabriek van P. Smit Jr. en bij de Scheepswerf Gusto (fa. A. Smulders) na overeengekomen te zijn door de directie op 26 Mei in dienst ge steld zullen worden door de aangewezen com mandanten, resp. de luitenant ter zee le klasse jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk en luitenant ter zee der le klasse J. R. L. Lebeau. Vallende cylinder treft twee arbeiders. Een hunner loopt een schedelbreuk op. AMSTERDAM, 25 Men. Vanmorgen is aan boord van een bïauwpijper, die gelegen was aan de Borneokade een cylinder uit een ijzeren ring gegleden, waaraan hij werd opgeheschen. In zijn val verwondde de cylinder twee man nen, die zich op de boot bevonden. Een van hen liep een schedelbreuk op en werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De ander kreeg een hoofdwonde en kon na verbonden te zijn. naar huis gaan. Werkplaats van vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen. Twee arbeiders omgekomen. Vlam sloeg in het buskruit. LEEUWARDEN. 25 Mei. Vanoch tend zijn bij een brand in een vuur werk-fabriekje te Leeuwarden twee arbeiders om het leven gekomen. Om half elf waren twee werklieden, de 56- jarige B. Laskewitz en de 18-jarige R. de Vries in de kleine vuurwerkfabriek van de firma Schuurmans aan den Harlingertrekweg bezig met het vervaardigen van „luchtbommen". Dit vuurwerk moest voor enkele feestelijkheden in de provincie Friesland gereed worden gemaakt. Door zelfontbranding sloeg een vlam uit, welke zich meedeelde aan het aanwezige buskruit waardoor de werkplaats in de lucht vloog. Alles ging zoo snel in zijn werk. dat genoem de arbeiders niet meer naar buiten konden komen. Na het blusschen van den brand werden de verkoolde lijken per politie-brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Laskewitz was gehuwd en vader van vier kinderen. BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 24 Mei. Bevallen 21 Mei: M. J. JongebloetCranen- donk, z.; 22 Mei: G. v. d. GoesZijlstra, d.; 23 Mei: W. A. v. d. SluisKoot, z.; 24 Mei: M. A. VijverbergKraan. z. Overleden 23 Mei: G. Borremanv. d. Berg, 81 j„ Atjehstraat: J. Hoferde Wijn. 69 j.. N. Groenmarkt; K. van Opzeelandv. d. Aar, 60 j., Kampei"laan; 24 Mei: J. P. Schade, 74 j„ Kenaupark; J. A., 7 mnd., d. v. G. Hoek, Tul« penstraat.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7