HET NIEUWE AVONDBLAD Een Ander Geluid. Dr. H. Colijn bij de Koningin. Slachtoffers van het water. 22e JAARGANG No. 175 MAANDAG 31 MEI 1937 IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal I 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëNl5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regeJ meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor Detalende abonnés. Levenslange ongescmktüeld 1 2000.— overlijden 1400.—, verlies van Hand, voet ol oog 1200.—, belde leden duim f 100.—één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60- één ot twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van vissehers-, marlnevaartuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. In de opwinding van de Nederlandsche verkiezingen is het wellicht velen ontgaan, dat Mussolini weer eens een ander geluid heeft doen hooren. Hij heeft namelijk zijn ambassadeur te Washington, Suvich, naar het State Department gestuurd en hem laten verklaren dat hij er toe wil medewer ken den bewapenings-wedloop te beëindi gen. Ook heeft hij laten zeggen dat hij voor een wereldconferentie voelt en president Franklin Roosevelt den eenigen belangrijken staatsman acht, die geschikt is om een der gelijke conferentie tot stand te brengen en den politieken chaos in Europa op te ruimen. Er is een tijd geweest, lange jaren geleden waarin de wereld dergelijke uitlatingen van Mussolini als „hoopvol" begroette en er met groote belangstelling kennis van nam. Nu heeft zij er nauwelijks aandacht voor haalt de schouders op. Hoogstens wordt even de vraag gesteld, wat er achter zou zitten en waarom Mussolini zijn best zou doen om een goede beurt te slaan bij de Amerikaansche domme massa door den president een pluim op zijn hoed te steken. Maar men verdiept zich niet in het antwoord, want dergelijke manoeuvres zijn er zooveel en ze veranderen immers toch niets aan den internationalen janboel! Waarom zou Mussolini zich plotse ling om het heil van Europa gaan bekomme ren? Hij heeft immers geen ander doel dan zijn Romeinsch Imperium, hij vindt immers ook „de oorlog voor den man, wat het moe derschap is voor de vrouw" en hij leidt toch ad infinitum jongetjes met kinder geweertjes op tot de gelukzalige glorie, op 18-jarigen leeftijd of daaromtrent te sneven tegen een onzichtbaren vijand? Nu ja: hij is tegen den bewapenings-wedloop. Allicht Een wielren ner is er tenslotte ook tegen dat de andere wielrenners hem bijhouden en nog erger ihem voorbij komen. Hij vindt het ook makkelijker als ze hem maar laten gaan. Het zou natuurlijk veel plezieriger voor Musso lini zijn als hij alleen zijn bewapening uit breidde en de anderen niets deden. Maar voor deze „oplossing van den politieken chaos in Europa" zal hij president Roosevelt niet kunnen krijgen. En dus blijft hij maar in het vage. Aan deze vaagheden heeft Europa, met inbegrip van Nederland dat ook dolgraag zijn financiën verder zou saneer en inplaats van nieuwe geldstroomen aan uitbreiding der bewapening te besteden, niets. Wij heb ben ze al zoo vaak en van zooveel zijden te hooren gekregen dat wij er alleen nog maar onze schouders over kunnen ophalen In Amerika is het, zeer merkbaar, precies zoo gesteld. De domme massa die nog naar inter nationale vaagheden luistert neemt steeds in omvang af. Straks zal er heelemaal geen publiek meer voor zijn. Dit soort „nobele sentiments-propaganda" heeft zijn tijd ge had en men verwacht alleen nog iets van directe, scherp-omlijnde, duidelijke voor stellen. Als Mussolini indruk wil maken op het buitenland, dat hem ziet als een man die ten koste van alles en iedereen uitslui tend zijn eigen Italiaansch régime wil bevor deren en dat ook doet, voor zoover hij er zich sterk genoeg voor acht, zal hij met concrete voorstellen moeten komen en daarbij de be wijzen moeten geven dat hij ook in Italië zelf internationale toenadering wil bevorderen. Want het spreken met twee monden hebben we nu ook allang allemaal door. Vredesge- kweel naar buiten, begeleid door bewape- ningspropaganda en oorlogsverheerlijking naar binnen.dat is ook al een oud recept geworden. Iedereen kent dat, lacht er zoo'n beetje om en zegt: nou ja. Bovendien heeft Mussolini in strijd met zijn Volkenbondsverplichtingen en in strijd met het Kellogg Pact, beide door hem onder teekend en nimmer door hem opgezegd, een ander land onder den voet geloopen en de ergste moderne oorlogsmiddelen toegepast op een volk, dat ze zelf niet eens bezat en dus gröotendeels weerloos was. Als de zaak van het internationale herstel en de opruiming van den politieken chaos aan de orde komen heeft men derhalve geen vertrouwen in zijn initiatief. Dat is biet meer dan logisch. Zijn internationaal geweld wordt gevreesd en men beveiligt er zich tegen ten koste van enorme uitgaven, die de staatsfinanciën van vele landen uitputten en de volken arm houden. Zijn invloed in de oorlogsrichting is groot; zijn invloed in de vr edesrichting daarentegen nihil, tenzij hij zijn gansche koers eerst zou veranderen. Om deze redenen maakt- dit „andere geluid" geen indruk meer. Er zou een heel ander gp- iuid moeten komen om indruk te maken B. P. IJMUIDEN Om het Kampioenschap van Nederland. IJmuidenaren verbeteren hun positie. Zondag is de wedstrijd om het damkam pioenschap van Nederland voortgezet. In ver band met de tweede partij om het Wereld kampioenschap tusschen Raichenbach Springer, is de Zaterdagronde in haar geheel uitgesteld; deze zal deze week op verschil lende dagen worden Ingehaald. De uitslagen der achtste ronde luiden: MetzLigthart 02 HamRustenburg 02 DukelDe Graag 20 LochtenbergKalden 1i Keiler—Huyk ii TusveldVos ii Tevens werd nog gespeeld de inhaalpartijen Kalden—De Graag 0—2 RustenburgMetz 11 Dukel heeft zich na zijn twee nederlagen fraai hersteld door achtereenvolgens twee partijen te winnen. Hij wist den Heusdenaar in een klassieke partij te overrompelen, door gewaagde zetten te spelen. Had De Graag in het beslissende moment correct voortgezet, zeker zou het er voor den IJmuidenaar alles behalve rooskleurig hebben uitgezien. Na ver eenvoudiging wist Dukel listig een dam-com- binatie in de stelling te vlechten en direct. De achtste ronde was voor de D. C. IJ-ers zeer succesvol, Ligthart wist Metz een Hol- landsche partij op te dringen. De D. C. IJ-er kreeg het betere spel en toonde zich een ware meester. Hij won dan ook fraai. Dit was de eerste nederlaag van Metz in dit tournooi. Een even fraaie prestatie verrichtte Suijk, de jongste deelnemer van dit tournooi door Keiler een remise af te dwingen. En nog waardevoller wordt deze remise als men bedenkt, dat de nationale kampioen zelfs niet het geringste voordeel op den jeugdigen D. C. IJ-er heeft kunnen behalen. Er moeten thans nog drie ronden gespeeld worden en wij zijn thans gerust gesteld door dit succes, dat Suyk zoowel als Ligthart hun vereischte 40 pet. (8 pnt.) wel zullen weten te behalen. De stand der deelnemers is thans: Vos 12 pnt. Keler 11 pnt. Rustenburg 10 pnt., Dukel en Metz 9 pnt. Tusveld en D. Graag 8 unt. Kal den 7 pnt. Ligthart en Ham 6 pnt. Suyk en Lochtenberg 5 pnt. TOONEELVEREENIGING „VARIA". In de dezer dagen gehouden jaarvergade ring der tooneelvereenigmg „Varia" zijn de aftredende bestuursleden, mej. St. Peek en de heeren K. Faber en J. Roza bij acclama tie herkozen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: de heeren K. Faber, voorz.; A. J. van der Weijden, seer.; A. A. van Rooijen, pen ningmeester; J. Roza en mej. St. Peek comm. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal donateurs sinds het vorige seizoen een kleine stijging vertoonde. Zoodat een verbetering in den toestand der vereeniging verwacht mag worden als dit aantal in het a.s. seizoen nog kan worden opgevoerd. Ook sloot de rekening van den penning meester met een batig saldo, zij dit dan een gering. De ikascommissie kon volledige dé charge adviseeren. Het voorstel van het bestuur om voor het nieuwe seizoen wederom den heer Jan van Dommelen als regisseur te engageeren ver wierf algeheele instemming. Tevens zal getracht worden voor de leiding der ,,Varia"-bals een der bekende conferen ciers, tevens bandleider, uit Kennemerland als vasten medewerker te krijgen. Men zal trachten de donateurs-bijdragen voor het komende speelseizoen zoo vroegtij dig mogelijk te innen, opdat „Varia" haar eerste voorstellingen van het winterprogram tenminste met eenige kasreserve zal kunnen geven en er een meer gezonde financieele basis kan ontstaan, waar 't artistieke op steunen kan. Met belangstelling mogen de donateurs van ..Varia" de komende wintermaanden, waarin de vereeniging het 5-jarig bestaan zal vieren, tegemoet zien. Om te dokken. Het Noorsche tank-motorschip „Pan Aruba" arriveerde aZterdagmorgen alhier van Hull ten einde in een der dokken van de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappij te Amsterdam eenige herstellingen te ondergaan. IJzerverschepïng. Vrijdag j.l. vertrok van hier het Noorsche stoomschip „Akershus", hetwelk aan het Hoogovenbedrijf een partij ijzer had geladen, naar Oslo. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 44 stoomschepen, 26 motorschepen, 2 kruisers en 1 zeesleepboot, tezamen 73 schepen tegen 70 schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken 57 stoomschepen, 21 motorschepen, 1 zeesleepboot, 1 kraan en 1 onderligger, tezamen 81 schepen tegen 68 schepen in de week tevoren. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 154 schepen tegen 138 schepen in de voorafgaande week. Sleeprei? De Nederlandsche sleepboot Blankenbun vertrok van hier naar Londen met de lichter' Lilactime en Springtime op sleeptouw. Dezt lichters zijn bestemd voor goederenvervoer op de Theems. Groote diepgang. Het met stukgoederen van Batavia aangeko men Nederlandsche piotorschip Peisander pas seerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8.3 Meter. A.-R. KIESVEREENIGING VIERT DE OVERWINNING. De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" houdt a.s. Dinsdagavond in de turn zaal van de Marnixschool een „gezellige ver gadering" waar verschillende sprekers in ver band met het fraaie resultaat der Tweede Kamerverkiezingen het woord zullen voeren. Voorts is er zang, muziek en declamatie. VELSEN RIJWIELDIEFSTAL H. P. wonende te B'everwijk heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij eenigen tijd onbeheerd had laten staan te gen het kreupelhout van den Zuider Contact- weg te Velsen-Noord. EEN KLEINE AANRIJDING. Op den Wijkerstraatweg heeft een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto en een motor bakfiets. De bestuurder van de bakfiets werd licht aan het hoofd gewond, terwijl de bakfiets ernstig beschadigd werd. De politie onderzoekt aan wien de schuld ligt LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: Twee rijwielbe- lastingmerken, een kindermutsje, een rij- wieipomp, een hondenhalsband met rem, een passer, een muts, een damesportemonnaie met inhrud, een weegschaal en een school tasch met inhoud, een weegschaal en een school- tasch met inhoud. Gevonden te IJmuiden-Oost: Twee me dailles, een pak draadnagels, een nummer bord, twee dameshorloges, een pet, een auto ped een portemonnale met inhoud, een geld stuk, een tasch, een heerenhoed, een rozen krans in étui, een rijwielbelastingmerk, een dameshoedje, een onderdeel van een fototoe stel, een beursje, een handschoen, een sierduif en aankomen loopen, een hond. Gevonden te Velsen-Noord: Een mantel ceintuur, een huurboekje, een gouden ring, een kinderschoentje, een sleutel van een brand kast, en een autoped. Gevonden te Velsen: Een rijwielbelasting merk en een kindertaschje. Gevonden te Santpoort: Een behangsel sta- lenboek een rijwielbelastingmerk en een ge haakte kindercape. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN Zaterdagmorgen is de Ned. Ver. tot bevor dering van den arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten in algemeene jaarvergadering in hotel Atlantic te Rotterdam bijeengekomen onder voorzitterschap van mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen. In zijn antwoord op enkele gestelde vragen deelde de secretaris de heer J. F. Detiger me de, dat tweemaal adressen uit het particulie re bedrijfsleven aan den minister zijn ge richt, waarin geklaagd wordt over deloyale concurrentie door de werkplaatsen van de A. V. O. Deze adressen zijn in handen van het bestuur gesteld. Het bestuur heeft geantwoord dat van concurrentie hier geen sprake is en dat men uitsluitend er naar streeft arbeids gelegenheid te scheppen voor onvolwaardige krachten. De begrooting voor 1937, sluitend met een post van 11.800.werd goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren dr. L. Heijermans, prof. dr. L. v. d. Horst, dr. N. M. Josephus Jitta, dr. C. T. Kor- tenhorst en G. W. J. van Sierenberg de Boer werden bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van mr. L. Lietaert Peerbolte werd het alge meene stemmen gekozen dr. C. van den Berg, directeur-generaal der Volksgezondheid. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. 's Middags is de vereeniging officieel ten stadhuize ontvangen. In de namiddagvergadering zijn de prae- adviezen van dr. J. P. Bijl, directeur van het instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden en da-. P. A. van Luyt, medisch advi seur bij den Centralen Dienst der Arbeids inspectie over preventieve geneeskunst in verband met de belangen der onvolwaardigen behandeld. De regeeringspersdienst meldt: H.M. de Koningin heeft Zaterdag middag te drie uur ten paleize Huis ten Bosch, ter conferentie ontvangen den minister van Staat dr. C. Colijn. KNAAPJE VERDRONKEN Zondagmiddag is het driejarig zoontje van de familie Brouwer nabij de ouderlijke woning aan defl Zwarteweg te Anna Paulowna in een sloot geraakt en verdronken. Dr. Vos is Kamerlid. Cijfers van het hoofdstembureau wijzen het uit. Naar uit de officieele gegevens van de hoofd- stembureaux uit de verschillende kieskringen blijkt, zijn in totaal 4.058.077 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de kiesdeeler heeft bedra gen 40.580 77/100. Hoewel deze kiesdeeler bijna 15 lager is dan die, welke volgens de voorloopige cijfers was berekend, wordt daardoor geen wijziging- bracht in de toekenning der zetels aan de daarvoor in aanmerking komende partijen, zooals deze toekenning is bekend gemaakt door den verkiezingsdienst van het A. N. P. Bij de bekendmaking van de namen der ge kozenen is door den verkiezingsdienst van het A. N. P. eenig voorbehoud gemaakt ten aan zien van de verkiezing van den Vrijheidsbon- der, dr. Vos, aangezien het overschot van diens lijst slechts een zeer gering verschil aanwees met dat van een der andere lijsten van den Vrijheidsbond. Thans is gebleken, dat het overschot van de lijst-Vos inderdaad het grootste was, zoodat naast de heeren Bierema, Van Lidth de Jeude en Wendelaar de heer Vos voor den Vrijheids bond tot lid der Kamer benoemd zal worden verklaard. Zes menschen verdronken. Zooai;» Wij meldden is lot burgemeester van Hillegom benoemd jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Pannerden. Velen hebben in de afgeloopen dagen ver koeling in of bij het water gezocht, met als noodlottig gevolg, dat verschillende personen zijn verdronken. Zaterdagavond te kwart voor zeven is een vijftienjarige jongen, Kimmenade genaamd, bij. het zwemmen in de Roosendaalsche en Steen- bergsche Vliet nabij het Gastelsch veer ver dronken. In een badinrichting verdronken. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in de Voorburgsche bad- en zweminrichting zekere de J. bij het zwemmen verdronken. Het onge luk werd gemerkt doordat na de sluiting het badhokje van het slachtoffer gesloten bleef. In verband daarmede is men gaan dreggen. Na eenigen tijd werd het lijk opgehaald. Op een gevaarlijke plek te ivater gegaan. Zondagmiddag is de 19-jarige A. M. uit Am sterdam, tijdelijk woonachtig te Hilversum, bij het zwemmen nabij de haven van Huizen ver dronken. Deze plek is zeer gevaarlijk door de trek, welke de zee er door de diepe vaargeul heeft, en elk jaar eischt zij hier slachtoffers. M. was met zijn broer en een vriend er op uit getrokken. Nabij de haven zwom de vriend op een afstand van tien meter uit de kust. M., die de zwemkunst bij lange na niet goed ver stond, begaf zich te water, aanvankelijk wa dend. Verderop gleed hij evenwel uit en zakte weg. De vriend zag het gebeuren en ging er terstond op af. Hij slaagde er in M. boven water te houden, doch uit eigen lijfsbehoud moest hij M. spoedig laten schieten. Deze ver dween toen in de diepte. Een hem toegewor pen reddingboei bereikte hem niet meer. In de Maas geraakt. De elfjarige W. de Kolf, wonende aan den Goudschesingel te Rotterdam is Zaterdag middag tijdens het spelen op de glooiing aan de Maas bij de Wilhelminakade aldaar afge gleden, te water geraakt en verdronken. In een wiel terechtgekomen. Zondagmiddag omstreeks half twee was de achttienjarige boerenzoon M. Bouw te Erp met eenige vrienden gaan baden in het riviertje de Aa, dat terplaatse zeer ondiep is. Plotseling geraakte B. in een wiel en zakte in de diepte. Daar de jongen niet zwemmen kon, slaagde hij er niet in. zich te redden, terwijl zijn vrienden evenmin de zwemkunst machtig waren. Zij trachtten nog met behulp van een stok den drenkeling de helpende hand te bieden, doch deze poging mislukte. Na eenige uren dreggen werd het lijk van den jongen uit het water op gehaald. Het slachtoffer was de oudste zoon uit een huisgezin van elf kinderen. Bootje gekanteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag om twee uur was de 27-jarige J. Schalk, wonende in de Hourstraat te Eindhoven, met twee vrien den op het Wilhelminakanaal onder Best tus schen den Rijksweg en de spoorbrug aan ^et visschen. Op een gegeven moment kantel'? het bootje om, waardoor alle drie personen te wa ter geraakte. S., die blijkaar niet zwemmen kon, zonk onmiddellijk, terwijl de twee anderen zicht op het droge konden brengen. Aandeelhoudersvergadering Amsterdamsche Bank N.V. Verzet tegen reserveerings- politiek Voorstel van Commissarissen met groote meerderheid goedgekeurd. Vrijdagmiddag is in het hoofdgebouw van de Amsterdamsche Bank N.V. de gewone aandeelhoudersvergadering van deze instel ling gehouden, waar 38 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 1499 aandeelhouders met even zooveel stemmen, tegenwoordig waren. Aan de orde was een voorstel van den Raad van Commissarissen, de balans per 31 Decem ber 1936 benevens de winst- en verliesreke ning over 1936 vast te stellen, voorts te be palen, dat een som van 500.000 in het re servefonds zal worden gestort, dividend over het boekjaar 1936 op 4 pCt. voor de prefe rente en op 5 pCt. voor de gewone aandeelen vast te stellen en het saldo ad 202.862.90, op nieuwe rekening over te brengen en décharge te verleenen voor de in het jaar 1936 verrichte handelingen. De vergadering stond onder leiding van den heer Gottfr. H. Crone, voorzitter van den Raad van Commissarissen. Aan de orde is: balans en winst- en verlies rekening per 31 December 1936. De heer Koning merkte op, dat, indien thans f 2.500.000— noodig is voor afschrij ving debiteuren, ofwel de verleden jaar ge dane schatting van debiteuren verkeerd was ofwel nieuwe onsolide debiteuren zijn aan genomen. In tegenstelling tot het voorstel van commissarissen stelt spr. voor niet meer te reserveeren dan de statuten vereischen en 300.000— meer aan dividend uit te keeren, hetgeen zou neerkomen op 1/2 procent. Spr. deed tevens een voorstel het kapitaal te ver minderen, zooals hij twee jaar geleden heeft voorgesteld. De heer Crone wees er op, dat het juist is geweest, dat de bank in devaluatie het kapi taal niet verminderd heeft. De heer Koning vraagt om zulks dan thans te doen, daar aan een groot kapitaal het na- deelige risico verbonden is, dat geen loonend emplooi wordt gevonden, hetgeen aanleiding geeft tot riskante uitzettingen. De heer Hofstede de Groot achtte het ver keerd geen rekening te houden met de mo gelijkheid, dat in den huidigen toestand wij ziging zal komen en een nieuwe behoefte aan crediet zal ontstaan. De heer Koning oefende nogmaals critiek uit op de hooge afschrijving op debiteuren. De heer Canter noemde de reserve 47.500.000) in vergelijking met het kapitaal (f 55.010.000) te hoog. Van deze reserve is 35.000.000 afkomstig van door aandeelhou ders betaald kapitaal. De aandeelhouders hebben hun aandeelen tegen een koers van ongeveer 180 geboekt. De rente van de aldus betaalde reserve gaat voor hen verloren. Over de som van kapitaal en reserve hebben zij in de laatste tien jaar nog geen 3 procent per jaar genoten. Bij stemming werd het voorstel van commis sarissen goedgekeurd met 1247 tegen 252 stemmen. In den Raad van Commissarissen werden in de vacatures Gottfried H. Crone, Herbert Cremer, N. C. Koning, jhr. mr. G. A. H. Mi- chiels van Kessenich en A. C. Mees de aftre denden herkozen. In de vacature jhr. mr. A. V. L. van Starkenborgh Stachouwer werd ge kozen de heer F. I. de Greve. 100ste geboortedag van wijlen jlir. mr. A. F. de Savorniii Lobman herdacht. Kranslcgging te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van de herdenking van zijn lOOsten geboortedag hebben het hoofdbestuur van de Christelijk-Historische Unie, commis sarissen, directie en hoofdredactie van het dagblad „De Nederlander" en de Chr. Histo rische kieskringen te 's-Gravenhage, Scheve- ningen en Loosduinen Zaterdagmiddag op het graf van den grooten staatsman jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman op Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage een drietal kransen neergelegd. Het was een eenvoudige, sobere en indrukwekkende plechtigheid. Verschillen de vooraanstaande leden van de Christelijk- Historische Unie waren erbij tegenwoordig. O. m. werden opgemerkt de leden van het hoofdbestuur staatsraad mr. J. Schokking, prof. De Zwaan en de heeren Snoeck Henke- mans, Tilanus, Ter Haar en Henkels; voorts commissarissen, directie en leden van de hoofdredactie van „De Nederlander", familie leden van wijlen jhr. de Savornin Lohman en vele anderen Namens het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie legde staats raad mi'. Schokking een groote krans op het graf. De heer Schokking sprak daarbij de vol gende woorden: „Gedachtig aan het woord uit de Heilige Schrift: ..Gedenk uw voorgangers", herden ken wij in grooten eerbied en diepe dank baarheid onzen grooten voorganger de Sa vornin Lohman, die groot was, omdat hij klein was voor God". Namens commissarissen, directie en hoofd redactie van „De Nederlander" legde de heer Ter Haar vervolgens een bloemstuk op het graf. De aanwezigen begaven zich vervolgens uaar de aula, waar de voorzitter van den Haagschen kieskring der Chr. Hist. Unie, de heer Tilanus, een korte gedachtenisrede uit sprak.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1