Vereenigïng voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap. Uit het Vereenigingsleven in Kennemerland. Luchtbioscoop. Felle aanval op de circulaire van minister de Wilde. BEVERWIJK De Vrije Groenten- en Fruitveiling In deze rubriek hebben wij reeds eerder gelegenheid gehad te herinneren aan de op komst van de tuindersorganisaties in de streek Kennemerland. Een goede veertig jaren geleden was van eenigen vorm van organisatie onder de tuin dersbevolking nog niets te bespeuren. Om streeks 1900 kwamen de zoogenaamde af- slagmarkten de taak van de tuinders, die tot dan toe gewoon waren de producten welke zij aan gevoerd hadden ook zelf te verhan delen, overnemen. Ook was het nog gewoon te, dat de tuinders reeds in den winter de te verwachten oogst verkochten, met alle ri sico's, die daaraan zoowel voor den tuinder als voor den kooper waren verbonden. De aardbeien werden voor een deel op de la dingsterreinen van trein of scheepvaart verkocht tegen den geldenden dagprijs. Langzamerhand werd de behoefte aan be tere regelingen in het marktwezen steeds sterker gevoeld. Er was een groeiend verlan gen bij de tuinders, om medezeggingschap te hebben bij het zoeken van afzetgebied en bij de prijsbepaling. Onder den drang der omstandigheden begonnen de tuinders naar samenwerking te streven, met het gevolg, dat op 6 Maart 1906 de eerste tuindersorga nisatie, op coöperatieven grondslag werd op gericht. Het was de Coöperatieve Tuinders- vereeniging „Kennemerland", die -aanvanke lijk meer een verzendvereeniging was, maar die in 1916 een veilingbedrijf ging exploi- teeren. De vereeniging werd toen tevens ge reorganiseerd in een principieele organi satie. Kort na de oprichting van „Kennemer land" ontstond een tweede tuindersorgani satie, waarvan de zetel te Beverwijk geves- tigd werd. De naam van deze organisatie was Coöperatieve Veiling- en Aankoopver- eeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling". Zij heeft nimmer zoo'n groot aantal tuin ders onder haar leden geteld, als „Kenne merland", maar dat neemt niet weg, dat zij in het Beverwijksche marktwezen een rol van beteekenis heeft gespeeld en zelfs baan brekend werk heeft verricht. De Vrije Veiling, zooals zij kortheidshalve altijd genoemd wordt begon onmiddellijk de door haar leden aangevoerde producten bij afslag te verkoopen. In de Meerstraat verrees een voor dien tijd zeer behoorlijk ingericht veilinggebouw, waar in een electrisch gedreven afmijntoestel werd geplaatst, dat een geheelen ommekeer teweeg bracht in de methode van velen. Het af slaan geschiedde met den mond door een afslager. Het afmijntoestel nam dit werk over en het deed het met groote en nimmer falende nauwkeurigheid. Voor den afslager was het dikwijls moeilijk uit te maken, vooral wanneer er voor een bepaald product veel kooplust was, wie nu wel het eerst „gemijnd" had. De Iklok faalde in dit opzicht nimmer. De kooplieden hadden in het gebouw een be hoorlijke zitplaats, die een goed overzicht gaf op de aangevoerde producten. Wanneer de wijzer op de Iklok den prijs naderde, dien Bij voor een bepaald product wilden betalen, hadden zij slechts op een knopje te drukken en onmiddellijk staakte de wijzer zijn cirkel gang. Op de klok verscheen een verlicht num mer;, dat gelijk was aan dat van de plaats, waarop de kooper de knop bediend had.,Dit veilingsysteem wordt nu reeds vele jaren tot groote tevredenheid van kooplieden, tuin ders en veiling-directies toegepast. Eenige maanden geleden heeft ook de 'B.E.T.-veiling In haar nieuwe gebouw een electrisch af mijntoestel doen plaatsen. Toen was de af slager „met den mond" van de Beverwijk sche markt verdwenen. Ook heeft de veiling het probleem van het wegen van de aardbeien dichter bij de oplossing gebracht. Het wegen van de aard beien op bascules, wat uit den aard der zaak slechts in beperkte hoeveelheden kon ge schieden, beteekende altijd een groot tijdver lies voor de tuinders. Deze omslachtige me thode veroorzaakte bovendien veel opont houd bij het verladen der vruchten. De Vrije Veiling heeft toen een lofwaardige poging- gedaan om daarin verbetering te brengen. Zij liet een weegbrug bouwen, waarop de met aardbeien beladen wagens in hun ge heel moesten worden gewogen. In de practijk gaf dit evenwel zulke eigenaardige bezwaren, o.a. bij het bepalen van het tarra, dat deze ernstige poging geen succes opleverde. Maar het onderwerp was onder de aandacht ge bracht. De heer C. Maters te Beverwijk wist daarna een bruikbare weegmethode te be denken en een electrisch weegtoestel te con- strueeren, dat weldra bij alle aardbeienvei- lingen ingang vond. In 1925 werd in combinatie met de R.-K. Tuindersvereeniging „Kennemerland" de bloembollenveiling „Beverwijk" opgericht. Verscheidene jaren beleefden de beide vei lingen daarvan veel voldoening, maar toen de crisis niet alleen het tuinbouwbedrijf, maar ook de bloembollencultuur in haar wor- genden greep kreeg, dreigde dezelfde bloem bollenveiling de ondergang van de beide tuindersorganisaties te worden. Het heeft ongeloofelij ke moeite gekost, om dat te voorkomen. Tenslotte is men daar dank zij de hulp van de regeering en de banken in geslaagd. Het veilingbedrijf van „Kennemerland" en „Vrije Veiling" werd vereenigd en onder den naam „Vereenigde Veilingen" voortgezet. Tot nu toe geschiedt dit tot groote voldoening van de beide sa menwerkende organisaties. Ook de Vrije Veiling had het de laatste jaren zeer moeilijk en voor haar was het samengaan met „Ken- (Het K.L.M.-vliegtuig „Flamingo" heeft hoog in de lucht een film voorstelling gegeven, de eerste in Europa) Een filmvertooning in de lucht, Gegeven in de snelle vlucht, Is een gloednieuwe combinatie; Die bioscoop op hooger plan, Is iets dat men waardeeren kan, Als knappe technische prestatie. Het heeft veel hersenwerk gekost, Vóór het probleem was opgelost, En dat men niettemin mocht slagen, Daarvoor is weer een pluim tegoed, Op den reeds veelbepluimden hoed Van de technici van onze dagen. Maar hoe men 't ook bewondren kan, Men make er geen regel van, Elk heeft zijn eigen plaats en waarde; Het vliegtuig snort, los van den grond Door 't ongemeten luchtruim rond, De film hoort op de vaste aarde. Men roove niet, gordijnen dicht, Den passagier het vergezicht Diep naar beneden uit den hooge; Als 't beeld van 't aarde-oppervlak, In kleurenfilm zich scherp en strak Ontrolt voor zijn verrukte oogen. P. GASUS. WEEK-ABONNEMENTEN. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATE nemerland" een uitkomst, zooals ook in de jongste jaarvergadering werd opgemerkt. Tot een geheele centralisatie van het Bever wijksche veilingwezen is het, zooals men weet niet kunnen komen. PREMIEREGELING VOOR ZIEKEN FONDSEN. De administratie van de toeslagregeling van Ziekenfondspremies voor werkloozen zal vanaf Dinsdag 1 Juni zijn overgeplaatst van de secretarie naar het gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon aan de Zeestraat. PELOTONRIT VAN KENNEMERLAND. De Rennersclub „Kennemerland" hield Zondag een pelotonrit over 60 KJM. voor alle klassen, waaraan vier pelotons hebben deel genomen. Een proef-peloton, dat samenge steld was voor de federatie-kampioenschap pen werd winnaar. De uitslagen waren: lste peloton Heiloo, P. Koopman, S. Koop man, A. Drenth, Booy en Oorthuis in 1 uur 29 min., 32 sec. 2e peloton Lute, Bijl, Van Balen, Hollander, Groen en Geldermans in 1 uur, 35 min. 2.5 sec. 3de peloton Oudshoorn, De Weers, J. Tiele- man, De Graaff en Dekker 1 uur, 36 min. 25 sec. Het vierde peloton moest den strijd op geven. De Kennemerland-renner C. Bakker zal op 25 Juni als B-stayer met gangmaking uit komen in het Utrechtsche stadion. Bakker zal zijn debuut maken achter den gangmaker v. d. Bosch. Hij traint thans driemaal per week onder leiding van den vroegeren wereld kampioen-stayer Cor Blekemolen, thans di recteur van de Utrechtsche wielerbaan. De verrichtingen van Bakker worden vol belangstelling tegemoet gezien. WINKELIERSCOMBINATIE PLAN WEST. Donderdagavond houdt de winkelierscom binatie Plan West in Odéon een ledenverga dering ter bespreking van de in de maand Augustus te houden boottocht voor de kin deren en van den autotocht van de volwas senen. Vervolgens zal worden overgegaan tot be noeming van een tweeden zegelverkooper. BEVERWIJK AANVOER GASAARDE. De Nederlandsche motorschepen Antilope en Neerlandia zijn hier van Londen aangekomen met een lading gasaarde voor de N.V. Chemica. DE AARDBEIENMARSCH VAN DE KENNEMER WANDELCLUB. De jaarlijksche Aardbeienmarsch van de Kennemer Wandelclub alhier zal op Zondag 27 Juni worden gehouden. De afstand is 30 K.M. De tocht gaat o.a. langs Van Gelder's Papierfabrieken, de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, de M.E.K.O.G., de sluizen te IJmuiden, Wijk aan Zee, het landgoed „Mar quette" en de jeugdherberg kasteel Assum- burg. De wandelaars, die den tocht binnen 6 y2 uur volbrengen, ontvangen een fraai uitgevoerde geëmailleerde aardbei. Deze wordt 4 jaar ach- iereen uitgereikt, het vijfde jaar ontvangt men een tak, waaraan de 4 aardbeien worden be vestigd. Bij wijze van attractie is aan den marsch een fotowedstrijd voor de deelnemers verbon den, gesplitst In twee afdeelingen, namelijk één vorfoto's van wandelgroepen en één van mooie punten, gebouwen enz. De inschrijvingen voor den marsch kunnen geschieden bij de heeren D. Kok, Kanaalkade 7, Velsen-Noord en G. de Jeu, Kerkweg 9, Santpoort. Donderdagavond zal de Kennemer Wandel club in het Kennemer Hotel een ledenverga dering gehouden, waarin de regeling van den 'Ardbeienmarseh nader zal worden besproken. HENGELAARS WONNEN EEN VOETBAL WEDSTRIJD. Zondagmiddag is op het terrein van de V. V. Beverwijk een voetbalwedstrijd gespeeld tus- schen elftallen van de Hengelaarsvereeniging ,,'t Karpertje" en van de supportersvereeniging Rood Wit". De samenstelling van de beide elf tallen beloofde zoo'n amusante ontmoe ting, dat zeer vele belangstellenden, nieuws gierig naar de verrichtingen van de vaders en grootvaders, die onder de spelers waren, het Beverwij k-terrein bevolkten. De heer S. Rumping bespeelde op muzikale wijze de fluit en onder zijn leiding kon het spel beginnen. Voor de visschen waren de rollen nu eens omgekee.rd. Zij lieten zich niet vangen, integendeel, voor de rust hadden zij reeds driemaal den rood-witten keeper ver schalkt. In de tweede helft kwamen de sup porters los met twee doelpunten als belooning. voor hun zwoegen. Nu en dan heerschte er groote vroolijkheid bij de toeschouwers, voor al bij de duels tusschen twee „zwaargewich ten", die meestal beiden verliezers waren, om dat zij gezamenlijk met moeder aarde ken nis maakten. Toen kwam er een spannend moment. Strafschop voor rood-wit. De heer Hoogeveen, oud73 jaar plaatste zich ach ter den bal en hij wist hem zoowaar met een listig trucje in het net te plaatsen. De oude heer kreeg daarvoor een daverend applaus in ontvangst te nemen. Het slot van het feest was, dat het Karpertje met 53 won en daar door in het bezit kwam van den beschikbaar gestelden beker, die in het clublokaal, café Vessies, door den voorzitter van „Beverwijk" werd uitgereikt. Nog geruimen tijd bleef men bijeen om de overwinning te vieren en om te luisteren naar de hartelijke woorden van de heeren Van Vlissingen, Kossen en Maenhout. De béide aanvoerders ontvingen nog een mooi bloemstuk, evenals de keeper van het rood-witte elftal, omdat de hengelaars hem vijfmaal hadden gevangen. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden bouwverkunningen aan: H. A. C. Neyssel, Baanstraat, voor het uit breiden van het gebouw „Odeon"; De N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Beverovicus" voor het bouwen van een werk plaats, bestemd voor de radiocentrale; G. J. Henneman, alhier, voor het bouwen van vier woningen aan de Havenstraat. DE EINDEXAMENS VAN DE BISSCHOP PELIJKE KWEEKSCHOOL. De examens aan de Bisschoppelijke Kweek school ter verkrijging van de akte Lager On derwijs zullen op 1 en 2 Juni schriftelijk wor den afgenomen. De mondelinge examen be ginnen op IS Juni. 24 candidaten zullen aan de examens deelnemen. FIETSTOCHT VAN DEN J. V. O. Zondag maakte de Jeugdbond voor Ont houding, afdeeling Beverwijk, samen met de af deeling Alkmaar een fietstocht naar Ber gen. De deelneemsters vertrokken om onge veer acht uur vanaf het voormalige raadhuis van Wijk aan Zee en Duin. Na aankomst te Bergen, maakte men een-tocht door de dui nen naar het strand, waar de verdere middag gezellig werd doorgebracht. Om 7 uur keerde het gezelschap in de beste stemming van dezen welgeslaagden tocht in Beverwijk terug HEEMSKERK A. D. O. 2—A. F. C. 2 (2—1). A. D. O. 2 kampioen. Direct na het begin pakken beide partijen ondanks de warmte flink aan. Nadat het spel zich eenigszins in het middenveld heeft op gehouden, komt A.D.O. meer in den aanval. Er is ongeveer /20 minuten gespeeld, als een schot, van verren afstand door Rozing gelost, doel treft. Hierna komt A.F.C. flink opzetten. Als Kloes een hard schot van Molenkamp onvol doende wegwerkt, weet de toesnellende Indri te scoren. (11). De tweede helft begint met een gelijkop- gaanden strijd, doch langzaam komt A.D.O. goed opzetten. Hoewel A.D.O. een heelen tijd slecht schieten verloren. Als er nogéén mi- in den aanval is, gaan alle kansen door nuut te spelen is, breekt Rozing fraai dooi en geeft met een hard schot zijn club de leiding en het kampioenschap. A.D.O. b speelde in Castricum tegen Vitesse b en verloor met 54. De wedstrijd van het le elftal werd afge last. ATHLETEEK. M. Kluft behaalde in de atletiekwedstrij den georganiseerd door district N.-Holland der K.N.A.U. te Amsterdam twee le prijzen, namelijk met kogelstooten 10.40 M. en met discuswerpen 31.31 1/2 M. GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN „D. O. K." Zaterdagavond hield de gymnastiekver- eeniging D.OK. onderlinge wedstrijden in het R.-K. Vereenigingsgebouw. De volgende wedstrijden werden gehou den: vrije orde-oefeningen brug- en rek- werk en paardvoltige. De uitslag was voor 2e graad: Joh. Sinnege 251/2 punt, C. Cornelisse 26 1Ï2 pnt., Cor v. Roon 26 1/2 pnt.; L. Beentjes 24 1/2 pnt. le graad: Nic. Tuin 29 1/2 pnt,; A. Tuin 29^2 pnt., J. Groot 30 punten, Th. Schermer 30 1/2 pnt. De wisselbeker, die geschonken was door kapelaan Schouten, werd gewonnen door Th. Schermer. Na afloop werd door kapelaan Schouten nog een propagandistisch woord gesproken. Samenwerking met Tsjecho- Slowakije op cultureel gebied. Overeenstemming tusschen de regeeringen. De Regeeriiigspersdienst meldt: Van zijn verblijf in Nederland ter gelegen heid van de Comeniusplechtigheid heeft dr. Francke, minister van onderwijs der Tjecho- Slowaaksche republiek, gebruik gemaakt om met prof. dr. Slotemaker de Bruïne, minister van onderwijs, k. en w. van Nederland, in be spreking te treden over de ontwikkeling en de nauwere aanhaling der tusschen beide landen bestaande betrekkingen op intellectueel ge bied zoomede op het gebied van het school wezen. Deze besprekingen hebben geleid tot de on derlinge uitwisseling van nota's tusschen de heeren dr. Ivan Krno, gezant van Tsjecho- Slowakije te 's-Gravenhage, en jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche za ken van Nederland, waarin de beide regee ringen verklaren ten aanzien van dit onder werp tot overeenstemming te zijn gekomen. De samenwerking der beide regeeringen zal zich uitstrekken tot alle betrekkingen op het gebied van wetenschap, letteren en kunst. De beide regeeringen zullen met name vergemak kelijken: de organisatie van universitaire leer gangen, voordrachten, studiereizen, de ver leening van beurzen aan studenten, de ver taling van wetenschappelijke en letterkundi gen werken, de ontwikkeling van nationale afdeelingen in de bibliotheken der beide lan den, de geregelde uitwisseling van officieele publicaties, de herziening van schoolboeken, het over en weer organiseeren van tentoon stellingen, concerten, tooneel voorstellingen enz. De beide regeeringen zullen eveneens haar steun verleenen aan instellingen, welke geroepen zijn om de betrekkingen tusschen de beide landen op het gebied van wetenschap, letteren en kunst te bevorderen. B. PONSTEIN VOORZITTER VAN DEN A. N. T. B. Tot voorzitter van den Alg. Ned. Typogra fenbond is gekozen de heer B. Ponstein, als opvolger van den onlangs overleden heer F. v. d. Wal. Het voorstel om twee secretarissen te be noemen tot dusverre was er slechts één en daarvoor de bestuurders J. A. Hippe en A. H. G. Blankenstein te benoemen, werd even eens aangenomen. Het hoofdbestuur kreeg volmacht om, wan neer mocht blijken, dat de werkzaamheden door de tegenwoordige bestuursformatie niet kunnen worden verwerkt, een oproep te doen voor een vijfden bezoldigden bestuurder. Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Jaarvergadering te Amsterdam. De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft in Kras- napolsky te Amsterdam zijn algemeene ver gadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer W. Brouwer Jr. opende de bijeenkomst met het uitspreken van een rede, waarin hij wees op de verbetering van de toestanden in andere landen. In Scan dinavië in België, in Frankrijk, in Engeland en in de Vereenigde Staten zijn det oestanden voor de werknemers verbeterd, en werd de vrije ondernemer aan banden gelegd. Spr. vraagt zich af wanneer deze wetgevingen ein delijk tot ons land zullen doordringen, Na uit voerig de toestanden in Nederland te hebben besproken, kwam spr. op hetgeen de bond se dert de vorige algemeene vergadering heeft tot stand gebracht. Zoo noemde hij de- wet, regelende de rechtsverhouding van handels reizigers en -agenten. In de tweede plaats de arbeidswet, welke dezer dagen is tot stand ge komen en waarvoor de bond negentien jaar lang heeft gestreden. Spr. is weinig over deze nieuwe wet te spreken, nu juist op dit moment Fransche collega's een volledige vijf dagen De vrouw en het onderwijs. Wordt zij buitengesloten Zaterdagmiddag werd de jaarlijksche alge meene vergadering van de Ned. Vereeniging van Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburger schap voortgezet met het voorlezen van "het jaarverslag door de secretaresse mej. L. Ort. Uit dit verslag bleek dat het ledental der vereeni ging iets is gestegen en wel van 2390 tot 2407. Bij de Bestuursverkiezing werden gekozen mevr. A. M. Bossevain—van Lennep uit Am sterdam, mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht, terwijl als secretaresse en penningmeesteresse werden gekozen mej. L. Ort uit Den Haag en mej. mr. C. van der Valk uit Amsterdam. De aftredende bestuursleden mej. mr. J. C. van Es CASTRICUM Een drukke Zondag voor de badplaats. Duizenden bezochten het strand. De tweede zomersche Zondag in de Mei maand heeft duizenden bezoekers naar Cas tricum en Bakkum gevoerd. Reeds in den vroegen Zondagmorgen kwamen in lange rijen de fietsers van alle kanten op de bad plaats af en reden naar het tentenkamp of naar het strand. De kampopzichter en zijn staf hadden een drukken Zaterdagmiddag en Zondag, want alle kampeerders moesten worden ingeschre ven. Hue verder de Zondagmorgen vorderde, hoe drukker het werd. Op den fraaien provincia len weg van de Zaanstreek naar Castricum zag men één geweldige file fietsers op de bad plaats lostrekken. Ook de treinen voerden duizenden menschen aan. Heel dat groote ver keer van fietsers en autobussen moest langs de Mient naar Bakkum en op zoo'n seizoendag blijkt toch wel, dat er aan de toegangswegen naar zee nog wel heel wat verbeterd moet worden. Voor de wandelaars was de toestand nu en dan niet zonder levensgevaar, want langs de Mient ontbreken zelfs de trottoirs waar zij het veege lijf kunnen bergen. Een geweldig verkeersobstakel vormde ook de overweg Vin- kebaan. De spoorweg overgang moest dikwijls worden afgesloten en in een minimnum van tijd was een file gevormd van soms honderd auto's en ontelbare fietsen. Op den vier sprong bij den Zeeweg was de drukte enorm. Hier kwam het verkeer van vier kanten. De gemeenteveldwachter Bleijdaal en de rijks veldwachters v. d. Leegte en Couperus hadden hier een zeer moeilijke taak. Zij sloegen zich er echter kranig doorheen en een Am- sterdamsche verkeersagent zou hun werk niet verbeterd hebben. Aan hun beleidvol werk en hun kalm en bezadigd, maar niettemin beslist optreden is het te danken, dat zich op dit drukke punt geen enkel ongeval heeft voor gedaan. De rijksveldwachter Dijkstra leidde het verkeer bij het station in goede banen. Het was in alle opzichten een goede dag voor de badplaats. De pensions hebben flink ver huurd, evenals degenen, die hun woningen gemeubileerd ter beschikking van de badgas ten hebben gesteld. Moeten wij nog iets zeggen van de drukte op het strand? Uit het bovenstaande kan men wei afleiden, dat het enorm druk was. Geen plekje van het toch mooie, breede strand werd op dezen schitterenden Zondag ongebruikt ge laten. Van de baden werd een druk gebruik ge maakt. Ook hier deden zich geen ongevallen van beteekenis voor. De Eerste Hulpdienst was paraat. Zijn leden behandelden eenige pa tiënten, die het met de warmte te kwaad had den gekregen. Tegen het vallen van den avond begon de uittocht. Ook deze geschiedde in voorbeeldige orde. Het bleef echter nog zeer lang druk in het dorp, want velen vonden een gezellig zitje in de café's en vooral de jongelui bevolkten de dancings. Zoo was het voor de zakenmenschen in Castricum en Bakkum een goede dag, die een veelbelovende inzet was van het nieuwe bad seizoen. DE WINKELS IN HET TENTENKAMP. In onze Zaterdag gepubliceerde opgave van de in het tentenkamp gevestigde zaken ver melden wij abusievelijk den heer Zinkl als verkooper van koek enz. Hij is in het kamp evenwel uitsluitend de leverancier van het bekende „Banketijs". Aan de opgave moet voorts worden toege voegd den naam van den heer F. Twisk als de kruidenier van het kamp. VOETBALVEREENIGING C'. S. V. C. S. V. III speelt Zondag den laatsten com petitiewedstrijd van dit seizoen tegen Alk maar IV. Wanneer onze plaatstgenooten de zen wedstrijd winnen hebben zij het kam pioenschap van him afdeeling behaald. week van acht uren, met 75 overwerkuren per jaar, hebben gekregen. Ten slotte herinnerde spr. nog aan het geslaagde pensioencongres, dat de grondslagen heeft gelegd voor een in tense actie in de ondernemingen en bij den wetgever voor het verkrijgen van behoorlijke voorzieningen voor den ouden dag. Met den wensch, dat de beraadslagingen van deze alge meene vergadering gedragen mogen worden door een frisschen geest, en dat veel tot stand zal worden gebracht tot heil der bedienden klasse in Nederland, verklaarde spr. de bijeen komst geopend. Hierna werd met de behandeling van de agenda, waarvan het meerendeel der punten een huishoudelijk karakter draagt, begonnen. Bij de bespreking van de rekening en verant woording werd erkentelijkheid uitgesproken voor de uitvoerige financieele verslagen, die ieder bondslid volkomen op de hoogte kunnen stellen van alles, wat op de bondsfinanciën betrekking heeft. Over de financieele versla gen en de wijze van belegging werden eenige nadere opmerkingen gemaakt.. De bondspen- ningmeester Schutjes beantwoordde deze op merkingen uitvoerig. De verslagen werden met algemeene stem men goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde, na dat daarover bespreking was gevoerd, met het beleid van den bondsredacteur, W. Brouwer Jr. Alle leden van het bondsbestuur werden met algemeene stemmen herkozen. Op de agenda stond een voorstel met be- uit Amsterdam en mr. N. C. J. M. Kappeyne van de Copello werden herkozen. Mevr. J. PolakKiek uit Amsterdam, Mevr. J. W. Hui- zenga—Huisman uit Leeuwarden, mr. B. C. Goudsmit uit Amsterdam en mej. dr. M. A. Tel- legen uit Utrecht waren niet herkiesbaar. MejRosa Manus bracht na de pauze verslag uit van de internationale beweging. Zoowat alle landen passeerden de revue. Aan het verslag ontleenen wij o.m. dat in Frankrijk nog steeds geen vrouwenkiesrecht bestaat, In Duitschland worden de mogelijk heden voor de vrouwen steeds minder. Aan den anderen kant waren ook eenige successen te melden o.a., de verkiezing van vele vrouwen in het Finsche parlement en de uitbreiding van het aantal vrouwelijke arbeiders in de Sovjet Unie met 5 millioen. Het Comité voor Vrede en Ontwapening heeft op een speciale conferentie te Kopenhagen een driejarenplan aangenomen voor de opvoeding van de jeugd in de vredes- gedachte. Ook in het Vredespavilloen op de Parijsche wereld-tentoonstelling is een afdee ling aan de vredesorganisaties, waarin het vi-ouwencomité een belangrijke plaats inneemt, gewijd. Na de verslagen van de internationale co mitéleden bracht mevr. dr. Posthumus—van der Goot verslag uit namens het Jongeren Werkcomité. De propaganda die het afgeloopen jaar is gevóerd, is blijkens het verslag, zeer krachtig geweest. Vooral de populaire huts potclubs die te Amsterdam zijn begonnen sloegen zeer in en werden in talrijke plaatsen nagevolgd. De propaganda zal in het komende jaar gericht zijn op het thema: De maat schappij heeft behoefte aan vrouwelijk inzicht en de psychologie van de vrouw in haar taak buiten en in haar gezin. Verder bestaan er plannen om te Amsterdam een cursus voor spreeksters in te stellen. De circulaire-de Wilde. Nadat het verslag van het Comité tot verde diging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw door mevr. PolakRozenberg was uitge bracht, kwam het vooi'stel van de afd. Amster dam betreffende pogingen om de circulaire- de Wilde ingetrokken te krijgen aan de orde. Mej. Veenstra uit Amsterdam die het voorstel nader toelichtte, zeide dat deze circulaire hoe wel van adviseerenden aai'd practisch betee- kent, dat geen enkele vrouw meer bij de rijks- en gemeentescholen betrekkingen kunnen krij gen. Op alle inspecteurs rust de verplichting mannelijke sollicitanten voor te laten gaan. Spr. haalde hiervan eenige typeerende voor beelden aan. Volgens spr. is deze circulaire dan ook geen advies maar wet. De presidente, mej. E. H. Piepers, beloofde dat het Hoofdbestuur al het mogelijke zal doen om te voorkomen dat de vrouwenarbeid nog meer beperkt zal worden. Mr. Veegens bracht vervolgens het verslag uit van het Comité Huwelijkswetgeving. Nadat bij acclamatie een voorstel van het Hoofdbestuur, dat verdedigd werd door mr. B. C. Goudsmit, om er bij den minister van Jus titie op aan te dringen ook vrouwelijke kinder rechters te benoemen was aangenomen, werd de vergadering verdaagd tot Zondagmorgen. Allereerst werd Zondagmorgen door mevrouw Cohen Tervaert verslag uitgebracht namens de redactie van „Vrouw en Gemeenschap", het orgaan der vereeniging. De. president bracht mevr. Cohen Tervaert dank voor de uitstekende wijze waarop zij het orgaan leidde. Mevr. mr. B. Bakker—Nort vertelde hierna een en ander over de positie van de vrouw in de verschillende landen. Vooral in de fascis tisch geregeerde staten is de vrouw achter uitgezet bij den man, doch ook in staten waar democratische regeeringen aan het bewind waren is dit het geval geweest, door de ver slechtering van den economischen toestand. Deze gedachte moet echter overheerschen, aldus besloot mevr. mr. BakkerNort, de vrouw is anders maar niet minderwaardig aan den man. Mej. Bouwmeester van de afd. Amsterdam deelde mede dat het percentage voorkeurstem men dat bij deze verkiezingen op de vrouwen die op de lijsten van de verschillende partijen geplaatst waren, uitgebracht was, niet bijzon der groot was. Spr. stelde daarom voor een ver kiezingsfonds te stichten. Mevr. S. Roos—Vos van de afd. Amsterdam stelde vervolgens een motie aan de vergadering voor waarin er op werd aangedrongen dat het Hoofdbestuur onverwijld een actie zou begin nen om bij de eerstvolgende verkiezingen meer vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen gekozen te krijgen. Deze motie werd bij accla matie aangenomen. Aan de orde kwam nu het plan tot reorga nisatie der Vereeniging door mevr. C. M. Bus- scherSjerp uit Leeuwarden. Bij de discussie die hierop volgde werd ook de houding van de pers inzake het vrouwen vraagstuk becritiseerd. Tenslotte werd op voorstel van Mevr. mr. B. Bakker—Nort besloten een commissie door Ket Hoofdbestuur te laten benoemen om deze zaak verder te onderzoeken. Na de rondvraag werd de vergadering door mej. E. H. Piepers gesloten. PROF. DR. J. VAN GELDEREN LEGT VERSCHILLENDE FUNCTIES NEER Prof. Dr. J. van Gelderen, die tot lid der Tweede Kamer is gekozen, heeft ontslag ge vraagd als Indisch hoofdambtenaar, tijdelijk ter beschikking van den minister van Ko loniën, en al zijn andere functies neergelegd, uitgezonderd het voorzitterschap van het In ternationaal Rubbercomité. trekking tot een wijziging van de statuten. De minister van Sociale Zaken geeft in over weging de volgende bepaling op te nemen: „Zoo lang de bond ten behoeve van zijn werkloozenkas subsidies van de overheid ont vangt, treden wijzigingen in het huishoudelijk reglement, die naar het oordeel van den mi nister, onder wiens departement de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling ressorteert, verband houden met de werkloozenkas, niet in werking, voordat dienaangaande overeenstemming met genoem den minister zal zijn verkregen." Het bondsbestuur heeft tegen deze wijziging ernstig bezwaar en stelde voor, haar niet te accepteeren. Dit voorstel werd rnet algemeene stemmen aangenomen. Ook Barcelona weer gebombardeerd, BARCELONA, 29 Mei. (Havas-A. N. P.) Te kwart over drie vannacht hebben twee vlieg tuigen der opstandelingen eenige bommen op de stad laten vallen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt. Het afweergeschut opende het vuur en de vliegtuigen verdwenen in de richting van de zee. Over slachtoffers of schade is niets bekend.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3