HET NIEUWE AVONDBLAD I Almeria. Nederland op de Parijsche wereld tentoonstelling. 22e JAARGANG No. 176 DINSDAG 1 JUNI 1937 NMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden. Telel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet ol oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Duitschers blijken het bij de wraakne ming op Almeria te zullen laten. Dat heeft hun ambassadeur te Washington gisteren avond medegedeeld en het bericht is onge twijfeld door de geheele wereld met opluch ting ontvangen. Dat Duitschland en Italië zich voorloopig uit de interventie-commissie hebben teruggetrokken, in afwachting van „waarborgen" tegen verdere Spaansche over vallen op hun schepen werkt niet bijzonder alarmeerend. Dat zijn van die gebaren, be stemd om openbare meeningen tevreden te stellen, die natuurlijk schimpen op de traag heid en de halfheid van de werking van zoo'n instelling. Dat ligt voor de hand en is gemak kelijk genoeg. Alleen weet geen der schimpers een betere oplossing. Het is er precies zoo mee als met den Volkenbond. Daar schimpt men ook op en weet geen practisch-betere methode om de ergste rampen althans te voorkomen. Niettemin hebben deze instellingen dat tot dusver gedaan. Er zijn in de laatste jaren in derdaad oorlogsdreigingen genoeg geweest en men kan den Volkenbond de eer niet ontzeg gen, ze keer op keer te hebben „weg-gema- noeuvreerd" of „doodgepraat" of hoe men het dan ook noemen wil. Die methode is niet ideaal en zij spreekt geenszins tot de op thea trale effecten en sensatie beluste massa, maar zij heeft tot dusver dan toch maar een Euro- peesch conflict verhoed. Hetzelfde kan met reden gezegd worden van de non-interventie- commissie, die met kunst en vliegwerk het Spaansche gevaar binnen de grenzen der Spaansche territoriale wateren heeft weten te houden. Als de Duitschers en de Italianen vragen om waarborgen tegen aanvallen op hun schepen zal hun allicht geantwoord wor den: blijf buiten die territoriale zóne. Veel meer waarborg zullen zij niet kunnen krijgen, evenmin als andere naties. Een Engelsche torpedojager is onlangs bijna tot zinken ge bracht (en er zijn ook veel Engelschen om gekomen) door een botsing met een door de Spaanjaarden gelegden mijn. Een andere En gelsche torpedojager werd op het nippertje gemist door een bom uit een Spaansch vlieg tuig, die evengoed doel had kunnen treffen. En in dat geval is den Engelschen ook de raad gegeven: kom niet zoo dicht bij de kust. Het is, als men de zaak rustig beziet, heusch geen verwonderlijk feit dat de in Spanje strijdende partijen, voorzoover die uit Span jaarden bestaan, steeds feller haat gaan koes teren tegen al die buitenlanders die zich in de Spaansche aangelegenheden mengen: in het geval van Duitschland en Italië zelfs door met geregelde troepen aan den strijd deel te nemen. Deze inmenging heeft den Spanjaar den geen heil gebracht; hun mooie land wordt langzamerhand vernield, hun toekomst is hopeloos voor de eerste tientallen jaren en geen van beide partijen heeft blijkbaar meer uitzicht op een beslissende overwinning. Heel logisch dus dat de haat zich op al die vreem delingen begint te concentreeren. Eerst zijn dat nog de vreemdelingen die bij de tegen partij dienst doen. Maar het ligt in den logi- schen gang van zaken dat het daarbij niet blijven zal. Zoodra het volkomen tot het besef der strijdende Spanjaarden zal zijn doorge drongen dat zij gezamenlijk hun land en hun volk moeten redden, omdat niemand anders het doen zal, is een algemeene vreemdelin gen-haat te verwachten die misschien nog tot heel andere dingen dan luchtaanvallen op schepen zou kunnen leiden. In een rustig land als het onze kan men ge makkelijk gaan zitten redeneeren pro-Valen- cia-regeering of pro-Franco, al naar zijn eigen politieke sympathieën en het Spaansche volk als-geheel negeeren. Maar in Spanje voltrekt zich een proces, waarin de nationale gedachte wel veld moet winnen tegenover al die vreem delingen, die zijn gaan meevechten en mee- commandeeren en noch ter eene, noch ter andere zijde eén beslissing hebben kunnen be werken, ofschoon de burgeroorlog nu al een jaar duurt. Het verlies komt alles ten koste van Spanje, niet ten nadeele van de vreemde mogendheden. Bij de strijdende partijen, wan hopig geworden, moet dit besef, eenmaal wor tel schietend, wel tot haat en Verzet tegen het buitenland leiden. Zoo moet men, geloof ik, de zaak zien en intusschen hopen dat het uit zal zijn eer de een of ander zich „gereed voor een oorlog" voelt. R. P. STORMVOGELSSUPP. VER. „BLAUW-WIT" FeijenoordArsenal. Aanstaande Zondag zal bovengenoemde - vereeniging een tocht maken naar Rotterdem De leden van Blauw-Wit ontvangen gratis een zitplaats. Ook voor niet-leden, welke de reis mede wenschen te maken zijn nog en kele kaarten beschikbaar. Inlichtingen hier omtrent bij den heer Jac. Hoogendijk, siga ren kiosk, vischhal of de Wetstr. 20. Haast u. IJMUIDEN Nationale Reclasseeringsdag. De heer J. v. d. Smissen, secretaris van het plaatselijk comité van uitvoering van den Na- tionalen Reclasseeringsdag verzoekt ons het volgende te melden: Nu de Nationale Reclasseeringsdag weder in aantocht is, lijkt het mij niet ondienstig, door onderstaande regelen daarop de aandacht te vestigen. Het zal U zeker wel opgevallen zijn, dat in tijden van crises en werkloosheid het aantal vergrijpen en misdaden veel grooter is dan in normale tijden. Hierin ligt dus opgesloten, dat de oorzaken daarvan dieper liggen dan het z.g. slechte in den mensch. Voor hen die niet met het doel van het Re- classeeringswerk bekend zijn, zij medegedeeld, dat dit werk o.m. beoogt, degenen die zich aan kleine vergrijpen hebben schuldig gemaakt, (dus zg. gelegenheidsmisdadigers) zoo mogelijk buiten de gevangenis te houden, en ze daar door te vrijwaren van de gevolgen van hun straf. Zij worden voorwaardelijk gestraft en onder toezicht gesteld. In zeer veel gevallen blijkt dit gunstig te werken, en komen deze delinquenten weder op het goede pad. En, weet ge wel dat het voor de gevangene een zware tijd is, wanneer hij de gevangenis verlaat, en hij weder in zijn gewone omgeving terugkomt? Vooral voor hen die voor de eerste maal gestraft zijn. Het moge vreemd klinken, maar het is waar. De medewerkers van het Re el asseeringswerk kunnen het U vertellen! Zij worden met een zekere minachting aangezien, en met den vinger nagewezen. Om ook deze gevolgen van hun straf af te wenden of ten minste te verminderen, dient ook het Reclas- seeringswerk. Indien mogelijk, worden zij in een andere omgeving geplaatst of op andere wijze geholpen. Uit een en ander zal het U duidelijk zijn van welk groot belang het Reclasseeringswerk is, niet alleen voor de gestraften en voorwaar delijk gestraften zelf, maar zeker ook voor onze samenleving, omdat het Reclasseeringswerk kan medewerken tot vermindering van de cri minaliteit. Ten einde het Reclasseeringswerk in stand te houden en zoo mogelijk uit te breiden en in de daarvoor benoodigde middelen te voorzien, wordt jaarlijks een Nationale Reclasseerings dag gehouden, en die zal dit jaar plaats heb ben op Zaterdag 5 Juni a.s. Wij hopen, dat gij allen, wanneer het col lectebusje U aangeboden, of het U toegezon den mapje teruggehaald wordt, een gave daar in wilt deponeeren. Hoewel het plaatselijk Co mité van Uitvoering zich gaarne voor grootere gaven aanbeveelt, is ook elke kleine gave zeer welkom, waarvoor zij U zeer dankbaar zal zijn. Tenslotte vestigen wij nog Uwe aandacht op de volgende Radio-uitzendingen: KR.O. Dinsdag 1 Juni van 7.157.35 uur n.m. Pater Patricius. N.C.R.V. Woensdag 2 Juni van 7.357.50 uur n.m. Zijne Excellentie Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. V.P.R.O. Vrijdag 4 Juni van 8.308.55 uur n.m. Ds. P. v. d. Veer, Amsterdam. Eventueele inlichtingen worden U nog gaar ne verstrekt door den len Secretaris, den heer J. Dalmeyer. Dirk Hartoghdwarsstraat 18, IJmuiden. NAAR DE HARINGVISSCHERIJ. De motorlogger Cornelis der Boer IJM. 268 van de Vem zal a.s. Donderdag naar de ha- ringvisscherij vertrekken. HULDIGING P. BORST. De heer P. Borst, inspecteur van het P. E. N. heeft ter gelegenheid van zijn zilveren dienst jubileum vele gelukwenschen in ont vangst mogen nemen, vooral van de zijde van directie en personeel van het bedrijf. B'ij de officieele huldiging, die plaats vond in de voormalige centrale aan de Kanaalstraat werd de jubilaris toegesproken door den di recteur ir. J. A. Wijnmalen, door ir. G. J. War- melink en door de heeren de Graaf en Stol. Namens het personeel werd den heer Borst een gouden horloge en een boekenkast aan geboden. Het spreek vanzelf, dat onder de vele bloem stukken, die de heer Borst mocht ontvangen zich ook een van de V. Z. V. bevond. LOWESTOFT EEN DAG ZONDER VISCH. Voor de tweede maal in de laatste weken was op Zaterdag 15 Mei in Lowestoft geen visch aan de markt. Dit was tot groot ongerief van den handel die terecht vreest, hierdoor zijn afnemers te verliezen. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie van Velsen waarschuwt nogmaals tegen de handelingen van eenige z.g. boomkweekers, die na gebleken is ingezetenen trachten te bewegen hun tuinen te doen bzespuifcr. tegen ongedierten soms tegen hooge kosten. Gister werden door de politie een tweetal hunner wegens oplichting in arrest gesteld. Hun, die in dit opzicht onaangename er varingen hebben opgedaan, wordt verzocht ten spoedigste zich bekend te maken aan het Commissariaat van Politie. GYMNASTIEK- EN ATIILETIEK VEREENI- GING „OLYMPIA". Successen in Amsterdam. De athleten van „Olympia" hebben Zon dag j.l. op den Nieuwelingendag, uitgeschre ven door de K.N.A.U., zeer mooie succcessen geboekt. Dat de Olympianen in vergelijking met den Nieuwelingendag 1936 hard vooruit zijn gegaan is dan ook duidelijk gebleken. Niet minder dan zeven prijzen werden door den gewonnen. Groen was ,.de" man voor discus en kogel. De discus gooide hij 30.19 M., den kogel stootte hij 10.55 M. Deze prestaties leverden twee lste prijzen op. Arend van Zonderen kaapte met vèrsprin- gen den lsten prijs weg met een sprong van 5.96 M. Op de 100 M. werden alle loopers in de fi nale geplaatst. Hieruit kwam J. v. d. Klooster als tweede te voorschijn met een tijd van 11.8 sec., gevolgd door A. van Zonderen, die als derde eindigde met 11.9 sec. Dit was een prachtige race van v. d. Klooster, die bij den start ruim een meter achterlag en toch als tweede eindigde. Op de 800 M. liep J. Kooiman. Hij werd tweede in 2 min. 15 17/10 sec. De klap op de vuurpijl was echter de Zweed- sche estafette waarin J. Kooiman, A. v. Zon deren, C. Klooster en J. Klooster de Olympia- ploeg vormden. In deze zeer spannende race zegevierde we derom Olympia met ruim 5 M. voorsprong. Een hartelijk applaus van het talrijke pu bliek was zeker op zijn plaats. Het was weer een goeden dag voor Olympia. Uitslagen lste prijs kogelstooten 10.55 M., K. Groen. Ie prijs discuswerpen, 30.19 M. K. Groen, lste prijs vèrspringen 5.96 M. A. van Zonderen, lste prijs Zweedsche estafette, Olympia. 2de prijs 800 M. 2 min, 15 17/10 sec., J. Kooi man. 2de prijs 100 M. 11.8 sec. J. v. d. Klooster, 3de prijs 100 M. 11.9 sec. A. v. Zonderen. WEER IN DE VAART. De Gerberdina Johanna IJM 38, de Silvain IJM 116 en de Eveline IJM 115 zijn gisteren weer ter visscherij vertrokken, na acht weken uit de vaart te zijn,geweest. Rijwielen, Kinderwagens en Stofzuigers UNIC" ®Houtmanstraat 4 desgewenscht gemakkelijke betaling. (Adv. Ingez. Med.) Ruimte en licht kenmerkt het Nederlandsche paviljoen. De inzendingen. Onze Parijsche correspondent schrijft ons, d.d. 29 Mei: Nederland's paviljoen, ons plekje grond op de Parijsche tentoonstelling, is hedenmiddag plechtig door minister Slotemaker de Bruine, vergezeld door minister Gelissen en omringd door den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, den Franschen minister van handel Bastid, den commissaris-generaal Labbé, den Nederlandschen commissaris-gene-1 raai ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, den voor zitter van het comité in Nederland mr. D. Cre- na de Iongh, geopend. Talrijk waren de land- genooten, die in ons paviljoen waren bijeenge komen om deze plechtigheid bij te wonen en tusschen die vele deftige jackets en hooge hoé- den, tusschen de fraaie wandeltoiletten der dames vielen op de Zondagsche pakjes van onze Hollandschen arbeiders, die enkele uren tevoren nog volop aan den arbeid waren om de laatste hand te leggen aan de voorbereid selen. Zij hebben deel gehad aan het werk en op speciaal verzoek van minister Slotemaker de Bruine, die zeer terecht meende, dat zij nu ook recht hebben te deelen in de eer, waren zij allen uitgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen. De Hollandsche vlag waaide dus vandaag in top op de Parijsche tentoonstelling en het moet voor allen, die in welke hoedanigheid dan ook, aan den bouw van ons paviljoen heb ben medegewerkt, wel een heele voldoening zijn geweest, dat, niettegenstaande de beken de moeilijkheden, waarmede onophoudelijk te kampen viel, toch op den vastgestelden da tum de opening geschieden kon. Sober en eenvoudig is die plechtigheid geweest: woor den van waardeering uitgesproken door de Fransche regeeringsvertegenwoordigers voor het land, dat zoo geheel in zijn stijl een pavil joen heeft gebouwd, waaruit alle grootspraak gebannen is, een paviljoen ook, dat logisch is, helder, geheel beantwoordend aan het gestel de doen. Woorden van waardeering ook der Nederlandsche sprekers voor Frankrijk, dat in deze moeilijke tijdsomstandigheden een dergelijk plan opvatte en doorzette. Orgelspel op het prachtige orgel, ontwor pen door F. A. Eschauzier en uitgevoerd door H. W. Flentrop te Zaandam, wisselde deze re devoering af en hierna kon minister Slotema ker de Bruine het paviljoen geopend verkla ren ons eigen stukje land, dat ongetwijfeld tusschen al die buitenlandsche paviljoens, die soms paleizen zijn, de vergelijking schitterend zal kunnen doorstaan. Uiteraard leent een officieele opening zich er niet toe in détails een paviljoen te bezichti gen, zoodat we voor heden willen volstaan met een algemeenen indruk. En dan moet het ons onmiddellijk eerlijk en objectief van het hart: Nederland komt eens te meer uitstekend voor den dag! Misschien zal er critiek worden uitgeoefend op het uitwendige door degenen, die hier een specimen van uitgesproken Nederlandsche ar chitectuur verwacht hebben. Maar dan zouden wij op onze beurt willen vragen: wat is Neder landsche architectuur? En we zouden zelfs verder willen gaan en vragen: bestaat er eigenlijk wel een moderne Nederlandsche ar chitectuur? Bestaat er „überhaupt" wel een moderne nationale architectuur? Door zijn soberheid, zijn strakke lijnen heeft het mo derne juist afstand gedaan van individueele kenteekenen, het nivelleert alles, zoodat men niet kan spreken van een specifiek Holland sche, Fransche, Engelsche of welke andere na tionale architectuur dan ook. Het is modern, en daarmede is alles gezegd. Windmolens en trapgevels zijn nu eenmaal uit den tijd en daar op deze tentoonstelling niet gevraagd wordt naar hetgeen „was", rnaar naar het geen „is", heeft de architect wel moeten offe ren aan den alles nivelleerenden modernen tijdgeest. Op deze wijze opgevat heeft ir. J. H. van den Broek een paviljoen gebouwd, dat onge twijfeld tot de allerbeste van deze enorme tentoonstelling zal behooren. Klaar en dqide- lijk heeft hij de opdracht uitgevoerd, die hem gegeven was: een tentoonstellingsruimte te ontwerpen, waarin de producten van Neder landsche moderne kunst en industrie het voordeeligst mogelijk zouden uitkomen. Hij is er in geslaagd een indruk van ruimte, van grootschheid en vooral van licht te scheppen, die werkelijk buitengewoon is. Door den groo- ten dubbelen glazen lengtewand, die tegelijk de warmte buitensluit gevaarlijk experi ment, dat wonderlijk goed geslaagd is laat hij een vloed van zonlicht binnendringen, dat weer getemperd wordt door de afscheidingen der diverse stands, door binnenmuren zelfs, die daar waar het noodig is, zooals bijv. in de afdeeling religieuze kunst, een stemmiger at mosfeer schept. Wanneer men dit geometrisch gebouwde pp mijoen binnentreedt dan ziet men als he* ware een heele film van mooi en arbeidend Nederland zich afrollen in een reeks prach tige kunstfoto's, waarvan het beeld telkens onderstreept wordt door de grappige barokke poppetjes van Piet Worm. Maquettes van aërodynamische treinen naast de koddige spoorwagentjes van vijftig jaar geleden il- lustreeren overduidelijk hoe veel aangenamer het reizen in ons vaderland is geworden, ter wijl Fokker met zijn modellen van vliegtuigen de moderne snelverbindingen oproept. Aller- eharmantst is hiernaast het zaaltje van de Holland-Amerikalijn met de reconstructie van verschillende zalen, zooals deze op de „Nieuw-Amsterdam" ingericht zullen worden en waar de illusie van werkelijkheid nog ver groot wordt door het klotsende water in een bassin achter de railing. Een groot muurvlak wordt door de P. T. T. ingenomen, waarop op futuristische bijna re volutionaire wijze de ontwikkeling van ons postwezen in al zijn geledingen, van trek schuit tot radio wordt gedemonstreerd. Een verder trekt een schitterend-verzorgde typografische inzending de aandacht, terwijl zijden, katoenen en wollen weefsels overdui delijk bewijzen, dat de moderne techniek vol komen in staat is zulke machines te con- strueeren, dat het denkbeeld van den artist volkomen zuiver weergegeven kan worden. De geheele breedtemuur van het paviljoen wordt in de zaal voor religieuze kunst ingeno men door een groot fresco van Charles Eyck: het is de weg naar religiositeit langs den weg der kunst. Prachtige geciseleerde kelken van kostbaar metaal, fijne borduurwerken, een juweel van een gebrandschilderd raam door Joep Nicolas scheppen hier een heel aparte sfeer. Het is alsof dit deel van het paviljoen geheel opzichzelf staat, waartoe zeer zeker bijdragen de enkele treden, die men van de hoofdzaal uit moet afdalen en het feit, dat een binnenmuuur het paviljoen hier tot op zijn halve breedte in tweeën scheidt. Bijzon der fraai is eveneens het orgel, dat tijdens de openingsplechtigheid door den organist Van der Horst bespeeld werd en wonderlijk mooi de ruimte vulde. Van hier uit komt men in de af deelingen, waar interieurs zijn tentoongesteld, doch hoe origineel ze ook mogen zijn, de vrijgezellenka- mer kan ons toch heusch niet naar het bachelorsleven doen terugverlangen. Dan daalt men af naar de Indische afdeeling en onmiddellijk valt de decoratieve aanlej der Balineesche kunstenaars op in de mas kers van oude vrouwen of in de gestyleerde dieren, die zij uit het harde hout hebben ge kapt. Met maquettes wordt een aanschouwe lijk beeld gegeven der Indische cultures, ter wijl reliëfkaarten de geweldige irrigatiewer- ken, noodzakelijk voor de rijstvelden, aange ven. In een hoekje zitten een paar Javaan- sche vrouwkes in inlandsche dracht ijverig te batikken, verheugd lachend, wanneer een oud- Indischganger tusschen al die vreemde ge zichten in het Maleisch een praatje aan knoopt. En dan komen we in de laatste afdeeling, waar op een groote kaart aanschouwelijk de drooglegging van de Zuiderzee is voorgesteld, waar men een Nederlandsch arbeidershuis kan bewonderen en waar men ook last, but not least, een heerlijken kop Java-koffie kan ge nieten na al de vermoeienissen van dezen rondgang. J. W. K. BELGISCHE PARE JAS-VISSCHERS IN MILFORDHAVEN In verband met de lage vischprijzen in de Belgische havens als gevolg van het tijdelijk stopzetten van den invoer door Frankrijk hebben de beide in Zeebrugge thuisbehooren- de parejas-visschers Rita n en Rita m, „de beide Rita's" zooals ze genoemd worden, na 12 dagen afwezigheid hun vangst in Milford- haven verkocht. De Rita n, die het eerst aan de markt was, besomde na een reis van 8 da gen fr. 135000, den volgende dag maakte de Rita UI nog fr. 40.000, zoodat de beide sche pen in totaal fr. 175.000 of ca. f 10500 be- somden. A.s. Maandag worden de schepen weer in Zeebrugge verwacht. ORGANISATIE DER ZONNESTRAAL COLLECTE. Het plaatselijk comité der Zonnestraal-col lecte komt hedenavond 8 uur bijeen in het consultatiebureau Briniostraat tor bespreking van de organisate van de op* 26 Juni a.s. te houden collecte. VELSEN TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Kanaal straat van de Schoolstraat tot de S. P. Kui perstraat te IJmuiden, van Woensdag 2 Juni a.s. af tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. SPORT EN SPEL HAARL. VOETBALBOND. Kampioenschap van Haarlem. Finale R. C. H.Haarlem. Woensdagavond kwart voor acht wordt in het Heemsteedsche Sportpark de finale voor het kampioenschap van Haarlem tusschen R.C.H. en de Roodbroeken gespeeld. De la Mar kan niet meespelen, omdat hij de vorige week bij e'en cricketwedstrijd geblesseerd werd. De elftallen zullen als volgt worden opge steld: R.C.H. Bergsma, Van Thiel, Prevost Sr., Van den Bel, Slot, Prevost Jr., Paape, Van der Horst, Kedde, Hoogendoorn, Lenselink. Haarlem Van Polanen, Smit, v. d. Hulst, v. Daalen Jr„ De Winter, Van Gooi, Kammeijer, Hartog, Huijsmans, Verhappen, Vijgeboom. West-Europa—Centraal Europa. Reserves van West-Europa aangewezen. Naar wij vernemen zijn als reserves voor het West Europeesche elftal, dat op 20 Juni te Amsterdam in het Olympisch Stadion tegen Centraal Europa uitkomt, aangewezen de spelers Leo Halle (Go ahead) als doelverdedi- ger; Robert Paverick (Antwerp F. C.) als back; Bas Paauwe (Feijenoord) als middenspeler en Roger Courtois (F. C. de Sochaux) als voor speler. De keuze van Halle als reserve doelman kan volkomen gebillijkt worden. Dat Paverick na Janes en Caldenhove de beste achterspeler is in West Europa, zal wel door niemand worden betwist. Paverick is 24 jaar oud en speelde 19 maal in het Belgische elftal. Bas Paauwe is voor de halflinie beschikbaar, terwijl Courtois reeds een dozijn malen voor het Fransche elftal heeft gespeeld en eigenlijk op alle plaatsen in de voorhoede kan worden opgesteld. Mocht een der plaatsen in het West Europee sche elftal door onverhoopte omstandigheden kwetsuren b.v. vrij komen, dan wil dat nog niet zeggen, dat automatisch een der bo vengenoemde reserves er voor in de plaats komt. De commissie, bestaande uit de heeren K. J. J. Lotsy, R. Seeldrayers, dr. P. Bauwens en F. Caudron behoudt zich het recht voor, eventueel andere spelers aan te wijzen. DAMMEN. OM DEN WERELDTITEL. Nu de match RaichenbachSpringer mo menteel in het middelpunt der publieke be langstelling staat, is het wel interessant, eens een overzicht te publiceeren van de ge schiedenis der wereldkampioenschappen dammen van 1889 (toen wijlen de Fransche grootmeesters Isidore Weiss den wereldtitel voor 't eerst in een officieel georganiseerd tournooi veroverde) af tot heden. Hieronder volgen dan de namen van de spelers, die dezen hoogsten damtitel tot nu toe verworven hebben: 1889 tot 1912: Isidore Weiss (Frankrijk). 1912 tot 1925: Herman Hoogland Jr. (Ne derland). 1925 tot 1926: Stanislas Bizot (Frankrijk). 1926 tot 1928: Marius Fabre (Frankrijk). 1928 tot 1934: Benedictus Springer (Neder land). 1934 tot heden: Maurice Raichenbach (Frankrijk).

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1