1936 heeft wereld van zwaren druk bevrijd BEVERWIJK Uit het Vereenigingsleven Kennemerland. m Afscheid van Mei. Zekerheid op monetair gebied echternog ver te zoeken Uit het jaarverslag der Ned. Bank HEEMSKERK CASTRICUM mm/ 'TJftlNCIM De Supportersvereniging „Rood-Zwart". Onze Beverwijksche tweede klasse de Ken- nemers mag zich in den steun van een trouwe supportersvereeniging verheugen, een organi satie van verknochte aanhangers, die lief en leed met hun favorieten hebben gedeeld. Zij hebben talrijke teleurstellingen moedig gedra gen, maar zij hebben daarentegen ook de vreugde van daverende successen beleefd. Toen de supportersvereeniging „Rood Zwart" werd opgericht, hadden de Kennemers hun speelterrein nog op „Watervliet". De belang stelling in de verrichtingen van deze Bever wijksche club was niet van dien aard, dat zij geen krachtigen steun van een supporters vereeniging zou kunnen gebruiken. De jaren op „Watervliet" waren voor de Kennemers weliswaar zeer prettig, wat de onderlinge ka meraadschap betreft, maar toch ook zeer moeilijk. De aanhang was lang niet groot en het was dan ook een goed initiatief te noemen van de heeren Huisman en Scheffer ,om de supporters in een supportersvereeniging te or- ganiseeren. Op Dinsdag 15 Februari 1923 werd daartoe in café „Suisse" een vergadering gehouden. De heer J. A. van Gemerden heeft in deze bijeen komst het doel van een supportersvereeniging uitvoerig uiteengezet en het resultaat daarvan was, dat 18 aanwezigen zich als lid van de nieuwe vereeniging aanmeldden. In het be stuur werden gekozen de heeren Beltermann, Scheffer, Versluis en Scheffer. De bestuursfuncties werden in de eerste be stuursvergadering als volgt verdeeld: K. Ver steeg, voorzitter; J. Beltermann, secretaris; j. C. Scheffer, penningmeester. In de leden vergadering van 8 Maart werd daaraan nog toegevoegd de heer J. Huisman als vice-voor- zitter en op 14 Juni 1933 de heer D. Honig als vice-secretaris-penningmeester. Voor den aanvang van het nieuwe seizoen werd nog een openbare vergadering gehouden, waarin de heeren A. Voorthuys en Hoed de methode van werken toelichtten van de suppor tersvereeniging van Z. F. C. te.Zaandam. Een en ander had tot resultaat, dat het aantal - leden van „Rood Zwart" in het eerste ver- eenigingsjaar tot 52 was gestegen. Het begin was ook voor deze jonge vereeni ging zeer moeilijk, zij moest dit onder meer ervaren, toen de eerste door haar georganiseer de boottocht naar Weesp niets minder dan een financieele débacle beteekende. Maar „Rood Zwart" liet zich daardoor niet ontmoedigen, Zij hield dapper vol. Het is trouwens niet bij deze eerste teleurstelling gebleven, maar hoe groot de desillusies ook waren, nooit hebben déze trouwe suporters zich laten ontmoe digen. Het bestuur van de Kennemers hield zich vooral in de eerste maanden afzijdig, sterker nog, zij negeerde aanvankelijk de supporters vereeniging. Maar gelukkig kwam in deze houding geleidelijk verbetering en langzamer hand ontstond zelfs een nauwe samenwer king, die tot den dag van heden bestendigd is gebleven. Een krachtigen steun was vooral in dat moeilijke eerste jaar de heer Huismans. Hij was de ziel van „Rood Zwart" en het was met groote voldoening, dat hij in de jaarvergade ring van 25 Maart 1924 tot voorzitter werd ge kozen. Hoewel hij reeds op leeftijd was, kon menige jongere aan zijn werklust en vooral aan zijn groote clubliefde een voorbeeld ne men. Hij heeft enorm veel werk gedaan en hij doet het nog met denzelfden, onverflauwden ijver en met schier jeugdig enthousiasme. Intusschen zorgde „Rood Zwart" steeds maar voor een regelmatig en vooral voordeelig vervoer van de supporters, wanneer de Ken nemers uit-wedstrijden speelden. Het betee kende altijd een grooten moreelen steun voor de spelers, wanneer zij op vreemde terreinen zich gesterkt wisten door dé aanwezigheid van vele getrouwen. In de jaarvergadering van 23 Juli 1927 werd de heer D. Honig als secretaris gekozen en ook deze verknochte Kennemers-supporter heeft „Rood Zwart" reeds vele diensten bewezen. Hij is nog altijd in deze functie één van de steunpilaren van „Rood Zwart". In 1930 kwam de heer Deugd als penningmeester in het be stuur en toen was het trio van de meest trou we Kennemers-supporters compleet. Toen de Kennemers „Watervliet" verlieten en hun intrek namen in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk, werd de taak van „Rood Zwart" er niet gemakkelijker op. De belangstelling van het publiek in de verrich tingen van de Kennemers werd steeds grooter en dus stegen ook dé eischen, die aan de reizen per autobus gesteld werden. „Rood Zwart" wist deze tochten altijd uitstekend te organi- seeren, hoeveel moeite en zorgen dit ook kostte. Vele van haar leden bewezen in het Sportpark goede diensten als controleurs en voor het overige steunde de vereeniging haar „favorieten" zooveel in haar vermogen was. De elkander opvolgende kampioenschappen stelden weer andere eischen, evenals de pro motiewedstrijden, die daarvan het gevolg wa ren. Toch waren het glorievolle jaren voor „Rood Zwart", die bekroond werden met de promotie van het eerste elftal naar de tweede klasse en van het tweede elftal naar de re serve derde klasse. De huldigingen waren niet van de lucht. Ook de lagere elftallen werden nooit verge ten, wanneer zij beslag legden op een kam pioenstitel. „Rood Zwart" heeft zoo werkend een band gelegd tusschen de voetbalvereni ging en de supporters. Een ding wekt verwondering en dat is het aantal leden van „Rood Zwart". Dit bedraagt ongeveer 50, een aantal, dat voor een suppor tersvereeniging van de Kennemers met zoo'n enormen aanhang inderdaad veel te gering is Voor 't verkeer en de verkeering Was het Zondag hoogtijdag, Terwijl voor de ijsco-nering, Ook de „beurs" heel gunstig lag. Sjonge, wat heeft zich ons volkje, In dat weertje fijn geweerd, Aan de blauwe lucht geen wolkje, Slechts de zon heeft geregeerd. In de bosschen, op de plassen, In de hei en op het strand, Brandde zij in alle klassen, 't Dankbaar volk van Nederland Vrij van zorgen en van plichten, Zonne-stralend in hun sas, Werden massaas bleekgezichten Uit de stad een roodhuid-ras. Met een rooden hals en armen Bewaart menig stedeling, Aan dien dag een teere, warme Pijnlijke herinnering. Nu de Meimaand weer voorbij is, Krijgt ze als getuigschrift mee: Nou, als Juni zooals Mei is. Zijn we allen best tevree. Bracht ook Mei eerst natte koude, Daarna keerde het getij, En als slotsom blijft behouden: Hei, 't was in de Mei zoo blij! te achten. Toen de Kennemers nog- op „Wa tervliet" speelden, is dit getal al eens over troffen en wanneer wij nu zien, dat bij thuis wedstrijden van de Kennemers soms drie- of vier duizend toeschouwers aanwezig zijn, dan zou men toch mogen verwachten, dat „Rood Zwart" toch ten minste twee honderd leden zou tellen. En dan is dit werkelijk niet onbe scheiden. „Rood Zwart" bestaat nu ruim 14 jaar en nu de Kennemers zulke fraaie succes sen hebben behaald had de supportersvereeni. ging veel sterker moeten zijn. Het bestuur zal er iets op moeten vinden, cm het aantal leden aanmerkelijk te doen stijgen. MARKTBERICHTEN. Vereenigde Veilingen Kennemerland en Vrije Veiling. 31 Mei 1937. Prijsnoteering: Spinazie per kist 2550 Sla per kist 2055 Postelein per kist 3040 Uien per bos iy22 Wortelen per bos 7—16 Rabarber per bos 47 Raapstelen per bos 11 1/2 Radijs per bos 1—2 Peterselie per bos 34 Selderie per bos 3—5 Prei per bos 610 Bloemkool le soox-t per stuk 9,12 Bloemkool 2e soort per stuk 35 Tomaten per KG. 30—37 Peulen per K.G. 4247 Snijboonen per K.G. 3640 Asperges le wit per bos 20—28 Asperges 2e wit per bos 1216 Asperges le bl. per bos 12—20 Asperges 2e bl. per bos 7—10 Komkommers per stuk 710 Aardbeien per doosje 1220 INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De plaatselijke afdeeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal op Zondag 27 Juni deelnemen aan een zomerfeest op het landgoed „Beeckenstein" in Velsen. Aan dit feest verleenen medewerking de „Stem des Volks", de A. J. C., de N.A.S.B., een muziekgezelschap, een rythmisehe dans groep uit Haarlem en „De Jonge Spelers". Alle afdeelingen van de moderne arbei dersbeweging zijn voor dit feest uitgenoo- digd. EEN CONTACTAVOND VAN SCHOOL 4. Op Woensdag 9 Juni zal een zoogenaamde contact-avond worden gehouden voor de ouders van de leerlingen der Centrale school no. 4. In deze bijeenkomst zullen de ouders in de gelegenheid zijn vragen te stellen over al lerlei onderwijszaken. De heer Vonk, het hoofd der school, zal deze vragen beant woorden. Vervolgens zal het werk van de leerlingen door de ouders kunnen worden bezichtigd. UITSTAPJE VAN DE REISVEREENIGING. De Christelijke Reisvereeniging, onderaf- deeling van den Christelijken Nationalen Werkmansbond,- heeft het jaarlijksche uit stapje voor haar leden vastgesteld op Dins dag 29 Juni. De tocht gaat naar Utrecht, Arnhem en Montferland. CHRISTELIJKE MEISJESVEREENIGING. De Christelijke Meisjesvereeniging „Ora et Labora". zal oP Woensdag 2 Juni deelnemen aan den provincialen landdag voor Noord- Holland, die te Zetten wordt gehouden. EXCURSIE VAN DEN CHRISTEN VROUWENBOND. De plaatselijke afdeeling van den Christen Vrouwenbond zal op Woensdag 9 Juni, in samenwerking met de afdeeling Haarlem een excursie houden naar de Gerofabrieken te Zeist. Nederlands positie Het jaar 1936 zal in de geschiedenis van de economische en financieele wereldontwikkeling als een belangrijk tijdperk worden geboekstaafd. In ver schillende opzichten traden wijzigin gen in of deden zich invloeden gelden, welke de richting, die de wereld in de naaste toekomst zal volgen, scherper belichten. De beweging der conjunc tuur volgt een sterk stijgende lijn. De prijzen, in het bijzonder die van grondstoffen, vertoonen een belang rijke verhooging. De uitspraak schijnt niet over dreven, dat in 1936 de wereld, als ge heel genomen, bevrijd is van den uiterst zwaren druk, dien de in 1929 begonnen crisis, heeft uitgeoefend. Dat hiervan ook psychologisch, door de verzwakking op opheffing van de crisismentaliteit, een invloed ten goede uitgaat, is ongetwijfeld een be langrijk voordeel, aldus zegt de presi dent van de Nederlandsche Bank, mr. Trip, in zijn jaarverslag over 1936. Het vorenstaande mag intusschen niet uit het oog doen verliezen, dat de thans gescha pen toestand geenszins als gezond en zonder gevaren voor de toekomst kan aangemerkt worden. Tegen een dergelijke opvatting verzet zich het voortbestaan van tallooze kunst matige en ongezonde maatregelen, die in alle landen gedurende de crisis werden getroffen en die voortgaan hun invloed te doen gevoe len. Dat daarnaast de tot het uiterste opgevoerde bewapening een voorname oorzaak van de grootere bedrijvigheid en van de ingetreden prijsstijging, dient mede tot voorzichtigheid bij de beoordeeling van de toekomst te stem men. Tenslotte dient in dit verband gewezen te worden op den invloed, die de sterk gestegen goudproductie op het prijspeil zal oefenen, Een dergelijke stijging heeft, naar de in het verleden opgedane ervaring, in het algemeen slechts geleidelijk hare uitwerking. Thans echter valt, in verband met de algemeen in- R.K. VROUWENBOND. Maandag maakten de leden van den R.K. Vrouwenbond een excursie naar de Blue band fabrieken te Rotterdam. De belangstel ling was zeer groot. Aan de fabrieken werden de dames ont vangen door de directie, waarna een rond gang werd gemaakt door de fabrieken en de bereiding van boter werd gadegeslagen. Nadat aan de dames een lunch was aangeboden werd nog een tocht gemaakt door de havens. Op den terugweg werd den Haag aangedaan waar o.a. het Koninklijk paleis werd bezich tigd. Ongeveer 8.30 uur arriveerden de dames, na een genoeglijke reis, weer in het dorp. DOOR EXPLOSIE GEWOND. Maandagmorgen zou de 16-jarige bakkers zoon W. M. de oven aan maken; hij gebruik te daarbij petroleum. Doordat de oven nog niet geheel uit was, ontstond er vergassing van de olie. Toen de jongen dan ook een lucifer in de oven wierp, ontstond er een explosie. Door de uitslaan de vlammen werd de jongen ernstig aan ge laat en handen gewond. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. DE RONDE VAN ALKMAAR. De zoogenaamde „Ronde van Alkmaar" zal a.s. Zondag geen doorgang vinden, omdat het provinciaal bestuur daartegen bezwaar heeft gemaakt. De wedstrijd is nu vastgesteld op Zaterdag 10 Juli. GEVONDEN EN VERLOREN. Verloren: een gouden vulpenhouder (Wa terman, erfstuk). VEILING „ONS BELANG". Aardbeien 2025 ets. per doos. Rabarber 46 ct. per bos. Sla 2540 ct. per kist. Spinazie 25 ct. per kist. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine 28 v. Rotterdam te Vancouver. Lochmonar 29 van Rotterdam te Vancouver. Beemsterdijk, New-York naar Rotterdam 30 (1.28 v.m.) 800 mijl W.Z.W. van Valentia. Maasdam 29 v. N.-York n. Rott. Edam Rott. n. N.-York 30 (v.m.) 1000 mijl v. Ambrose vuurschip. Veendam Rott. n. N.-York p. 30 Lizard. Leerdam Rott. n. N.-Orleans p. 28 Lizard. Damster dijk Vancouver n. Rott. via Londen 30 v. Southampton. Boschdijk Rott. n. N.-Orleans 28 v. Galveston. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitreis) 31 te Madras. HALCYONLIJN. Stad Schiedam, Lulea n. Vlaard., p. 30 Bruns- buttel (1 v.m.) verw. Stad Dordrecht 31 v. Vlaardingen te R'dam. Stad Arnhem, 29 van Tyne n. Oxelosund. Stad Zaandam, Vlaard, n. Stockholm pass. 30 Holtenau. Maasburg 2 (v.m.) v. Narvik te Vlaard. verw. Stad Haarlem, Rottm. n. Oran p. 20 Ouess. Rozenburg 31 van Vlaardingen naar Lissabon Stad Zwolle 31 van Rotterdam te Malta. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (thuisreis) pass. 31 Dungeness. Aagtekerk (uitreis) 31 van Mormugao. Nijkerk (uitreis) 31 te Newcastle (N.Z.W.) HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) vertr. 1 van Lagos. Amstelkerk 30 van Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) p. 28 Beachy Head. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 30 v. Rotterdam te Beira. Heemskerk (uitr.) 28 10.11 n.m. 80 mijl Z.O. van Land's End. Randfontein (thuisr.) 30 van Lor. Marques. Boschfontein (thuisr.) 31 v. Antwerpen en pass. Vlissingen. KON. HOLL. LLOYD. Salland (thuisr.) 29 van Montevideo. Waterland 31 van Hamburg te Amsterdam. Montferland (uitr) 27 van Santos. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 29 van Hamburg n. W.-Indië. Alkmaar 28 van Arica naar Pisco. Aurora 30 van Napels te Amsterdam. Baarn 28 van Valparaiso te Corral. Calypso 30 van Hamburg te Amsterdam. Ceres 28 van Curacao te Cristobal. Clio 29 van Cristobal n. Buenaventura. Costa Rica 30 van Cristobal n. Cartagena. Cottica 28 van N.-York n. Port ou Prince. Crijnssen A'dam n. Barbados p, 30 Ouessant. Deucalion, Venetië n. Amsterdam 30 (12 uur midd.) 210 mijl Z.W. van Ouessant. Ganymedes 30 van Nea Playa te Candia. getreden depreciatie van de munteenheden, den omvang van de toenadering en het sa menvallen met de andere, hierboven aange duide, factoren, een aanmerkelijk snellere en krachtigere werking te verwachten.. Ik kom op dit punt hieronder terug. Alles tezamen genomen kan niet ontkend worden, dat de sedert de laatste maanden in gang zijnde ontwikkeling gevaren van infla- tionistischen aard in zich sluit, welke groote waakzaamheid en tijdig ingrijpen zullen eischen, teneinde zooveel mogelijk te voor komen, dat de balans met al te groote kracht naar de andere zijde overslaat. Ik zie niet voorbij, dat het peil, waarop de wereld zich bewoog voordat de algemeene crisis uitbrak, nog geenszins bereikt is. Ook de wereldhandel blijft nog belangrijk beneden dien van 1929 en een vermindering van de handelsbelemmeringen en van de autarkische conjunctuurontwikkeling in de verschillende landen valt nog niet te consta- teeren. Het wil mij dan ook niet twijfelachtig voor komen, dat op het hierbedoelde terrein in de eerste plaats het middel gelegen is om een bedenkelijke prijbeweging tegen te gaan, al thans te beperken. Wanneer de overheden, nauwkeurig de ontwikkeling van de kosten van het levensonderhoud in het oog houdende, een stijging dier kosten bestrijden door het afschaffen of inperken van maatregelen, die de prijsbeweging in opwaartsche richting be ïnvloeden, door het ,ook zonder directe con cessies van het buitenland, in ruimere mate toelaten van invoergoederen en door een ma tiging, voor zoover mogelijk, van de publieke lasten, die op het bedrijfsleven drukken, dan zal een krachtige rem op de prijsbeweging in het leven worden geroepen. Voorts zal, bij het voortschrijden van de conjunctuur in sterk opwaartsche richting, het inkrimpen van de publieke uitgaven voor uitbreiding van de werkgelegenheid in ernstige overweging zijn te nemen. Op internationaal monetair terrein valt als belangrijkste gebeurtenis te vermelden, de val van het zoogenaamde goudblok, dat in 1936 nog slechts bestond uit Frankrijk, Zwitser land en Nederland. Van zekerheid op monetair gebied kan nog niet gesproken worden. Het moet uitge sloten worden geacht, dat op monetair ge bied stabieel verhoudingen zullen terugkee- ren, zoolang fundamental factoren van po- litieken, economischen en financieelen aard de orde verstoren en onrust wekken. Het ver beteren van de verstandhouding tusschen de voornaamste volken, het verminderen van de tot het uiterste opgevoerde bewapeningen, de terugkeer tot een grootere mate van vrij heid in de uitwisseling van goederen en diensten als mede in het internationale ka- pitaals- en betalingsverkeer, het sluitend maken van reëele basis van de overheids budgetten. zijn de maatregelen, die voorop moeten staan en primair zijn. Na er op gewezen te hebben, dat het de taak van de beheerders der circulatiebanken is met alle kracht te streven naar handha ving of herstel van een gezond geldwezen, vestigt mr. Trip de aandacht op het feit, dat door de sterke stijging van de goudproductie in de laatste jaren de basis van de crediet- geving aanmerkelijk is verbreed. Naast de indirecte middelen, welke de re geeringen hierbij kunnen toepassen, staat de taak van de centrale banken om bij haar credietpolitiek rekening te houden met de ontwikkeling van de internationale conjunc tuur. De egalisatiefondsen hebben reeds goede diensten bewezen, maar daarnaast zijn nog drie andere middelen mogelijk om verdere geldverruiming te voorkomen: het op ruime schaal in het verkeer brengen, van gouden munten (waaraan een groot bezwaar is ver bonden zoolang niet de voornaamste munt eenheden in een vaste en duurzame verhou ding tot het goud zijn gebracht)verlaging van den in de nationale geldeenheid uitge- drukten prijs, dien de circulatiebanken en egalisatiefondsen voortaan voor het goud zouden betalen en internationaal overleg in zake een rechtstreeksche reguleering van de goudproductie. Indien ergens ordening op haar plaats zou zijn, dan is het, naar het oordeel van mr. Trip op 't terrein der goud productie. Wat de economische toestand van ons land betreft, wordt in het verslag o.m. gezegd: Nederland kon zich in het afgeloopen jaar in belangrijke mate herstellen, Dat de gang van zaken in Nederlandsch-Indië als voor naam leverancier van grondstoffen in elk geval een sterke steun voor Nederland zou geweest, staat vast. Nederland heeft zich kunnen ontworstelen aan de crisismentaliteit en dat, zonder groote schokken, een verbetering van de aanslui ting aan het wereldverkeer werd verkregen. Dat dergelijke schokken konden vermeden worden, is, behalve aan de hiervoren ver melde internationale samenwerking tot sta biliseering van de wisselkoersen, in belang rijke mate te danken aan de rustige en be wonderenswaardige houding van het groote publiek, zoowel hier te lande als in Neder landsch-Indië. De cijfers van de handelsbe weging geven een gunstig beeld. De op het internationale verkeer gerichte bedrijven kwamen in het algemeen in een gunstiger positie. Hun rentabiliteit werd aanmerkelijk verstei'kt. Hier en daar doet zich zelfs een gebrek aan geschoolde arbeids krachten gevoelen. De scheepvaart is vol bezet, de scheepsbouw is ruimschoots van or ders voorzien. Neemt men daarnaast in aan merking de krachtige stijging van de prijzen der Nederlandsch-Indische uitvoerproducten en van de vraag naar die producten met als gevolg de toeneming van de koopkracht, zoo wel in Indië als in Nederland, dan treedt de omslag in een helder licht. Het moet onder deze omstandigheden als een fundamenteel voordeel worden aange merkt, dat, althans tot dusver, de ontwik keling van de kosten van het levensonder houd geen bedreiging vormt van hetgeen verkregen werd. Die kosten stegen van September 1936 tot en met Maart 1937 met niet meer dan 1.7 procent. Het vertrouwen in de toekomst van de Ne derlandsche en Nederlandsch-Indische eco nomie, dat zoowel in het land zelf als daar buiten werd hersteld, heeft geleid tot een te rugkeer op belangrijke schaal van kapitaal, dat in den vreemde werd aangehouden, en tot een toevloeiing van buitenlandsch kapi taal, dat in Nederlandsche en Indische fond sen belegging zocht. De geconsolideerde schuld van het rijk ver meerderd met het nadeelig saldo der ver plichtingen en vorderingen op korten termijn, steeg van f2.489.491.000 op 31 December tot f3.176.882.000 op 31 December 1936. De toene ming bedroeg dus in vijf jaren tijds f 687.391.000, of ruim 7 procent. De geconsoli deerde schulden en het nadeelig saldo der kas- positie van de gezamenlijke gemeenten namen toe vair f 2.252.523.000, op 1 Januari 1930 tot f 2.695.552.000 op 1 Januari 1936, een stijging dus van f 443.029.000 of 20 procent in zes jaren. Deze ontwikkeling was een gevolg van de we reldcrisis, maar zulks mag de oogen niet doen sluiten voor het feit, dat de nieuw aangegane schulden voor het overgroote deel voor onpro ductieve doeleinden werden gecreëerd, zoodat het dringend noodig is het beleid te hervatten, dat gedurende de jaren 1925 tot en met 1931 heeft geleid tot eene vermindering van de ge consolideerde rijksschuld met f 577.691.000 en dit beleid ook ten aanzien van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen te volgen. Als slotsom zou mr. Trip dan ook willen stellen, dat de economische en financieele vooruitzichten voor Neder land gunstig zijn en dat, bij een voor uitziend en gezond beleid, geen vrees voor uitwassen en overspanning be hoeft gekoesterd te worden. De uitkomsten van het bedrijf der bank, ver kregen in het boekjaar 1936/1937, zijn opge somd in de winst- en verliesrekening. Deze wijst over het boekjaar 1936/1937 een netto-wist aan van 3.528.827,86 Ingevolge van 27 Mei 1932 (Stbl. no. 221) komt in minde ring van de vordering op den Staat der Nederlanden 1.764.413,93 Het overblijvende ad 1.764.413,93 Wordt krachtens genoemde wet verdeeld als volgt: Aandeelhouders zuiver bedrag 839.997,11 dividendbelasting (10,05 pet.) 84.419,71 Staat der Nederlanden 924.416,82 839.997,11 1.764.413,93 De vordering op den staat der Nederlanden wordt dus met f 1.764.413,93 verminderd en staat dientengevolge nog met 10.193.915,19 te boek. Voor de aandeelhouders is in totaal beschikbaar (inclusief dividendbelasting) 924.416,82 bij: het onverdeeld saldo van het boekjaar 1935/1936 15.748,21 Winstsaldo, ter beschikking der algemeene vergadering 940.165,03 Hebe 30 van Kopenhagen te Amsterdam. Hercules 30 van Stamboul te Bourgas. Nereus 30 van Kopenhagen te Stettin, Odysseus, Stettin n. Amst. p. 31 Brunsbuttel. Orpheus 30 van Aarhuus te Amsterdam. Oranje Nassau, Amstm. n. Paramaribo pass. 30 Ouessant. Tiberius, 29 van Susa n. Sunderland. Triton 30 van Bourgas te Amsterdam. Ulysses, Chili n. Amstm. 29 te Hamburg. Venus 29 van Lissabon naar Portimao. Bennekom, Amstm. n. Chili p. 29 Dover. Mars, Rottm. n. Tanger 30 (7.55 v.m. 70 mijl O. v. Niton. Berenice, Rott. n. Genua p. 30 Ouessant. Stella, 31 v. Oran n. Tunis. Orestes, 30 v. Malta te Lissabon. Merope, 30 v. Amst. te Hamburg. Rhea, 30 v. Genua te Palermo. Fauna, 31 v. Malta te Stamboul. Orion, 29 van Beyrouth te Morphoubaai. Poseidon, 30 v. Napels te Marseille. Oberon, 29 van Malta n. Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe (thuisr.)) 31 (8 n.m.) van Londen. Kei'tosono (thuisr.) 31 v. Port Said. Balceran (uitr.) 31 van Lissabon, ïndrapoera (thuisr.) 31 v. Southampton. Sibajak (thuisr.) 30 van Sabang. Dempo (uitr.) 31 te Belawan, Blitar (uitr.) 30 te Londen. Brastagi, 30 v. Hamburg te Rott. Buitenzorg, 29 van Macassar n. Rott. Wanneer men wil vasthouden aan het ge bruik om het dividend in guldens per geheel aandeel af te ronden, laat het ter beschikking van de algemeene vergadering staande bedrag van 940.165,03, rekening houdende met de te betalen dividendbelasting, een uitkeering van f 42 per aandeel toe. Modjokerto, 29 v. Batavia n. Rott. Sitoebondo (uitr.) 29 v. Suez. ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisr.) 29 te Santos. Alpherat, 30 van Rott. te Hamburg.. Alcyone (uitr.) pass. 31 Ouessant. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut, 31 v. Amst. n. Batavia. Bengkalis (thuisr.) 29 v. Belawan. Tarakan (thuisr.) p. 28 Gibraltar. Saleier, 31 v. Amst. te Rott. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Eurybates, 28 v. Batavia n. Amst, Glenshiel, 30 van Dairen n. Rott. Glenapp, Dairen n. Rott. 29 v. Colombo. Bengloe, Japan n. Rott. 29 te Singapore. Perseus, Japan n. Rott. 30 te Singapore. Antenor, Japan n. Rott. 30 v. Port Said. Polyphemus, Amst. n. Liverpool en Java p. 30 Wight. Glenbeg, Dairen n. Rott. 29 (2.18 v.m.) 750 mijl van Land's End. City of Derby, Saigon n. Rott. p. 31 Gibral tar. Clytoneus, Semarang n. Amst. p. 31 Gi braltar. Hector, Japan n. Rott. 30 van Shanghai. Onder nieuwe ^'ag. Het Britsche stoomschip „Nailsea Moor", het welk eenigen tijd geleden van La Plata met een lading graan te Amsterdam arriveerde is na die aldaar gelost te hebben verkocht aan een Zweedsche reederij. Onder de nieuwe vlag met den naam „Söderhamn" vertrok het schip gisteren naar Söderhamn. Aanvoer cellulose. Met het Zweedsche stoomschip „Hakefjord" werd gistermiddag van Söderhamn een lading cellulose voor de papierfabriek te Velsen aan gevoerd. AANGEKOMEN. 30 Mei: Amstelkerk s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Kalmar s.s. Hamburg 31 Mei: Hoogland s.s. Newcastle Waterland s.s. Hamburg Buizerd m.s. Danzig Aurora s.s. Napels Bowling s.s. Leith Trito s.s. Fowey Helene m.s. Ahus Claus Böge s.s. Leningrad Hakefjord s.s. Söderhamn Aurora s.s. Napels VERTROKKEN. 30 Mei: Nestlea s.s. Bremen 31 Mei: Saleier s.s. Rotterdam Söderhamn s.s. Söderhamn Manligheten kr. Noordzee

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5