HET NIEUWE AVONDBLAD Vis a vis de visch. De Crisisinvoerwet 22e JAARGANG No. 177 WOENSDAG 2 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëNl5 regels 10.15. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.—polsbreuk f 15.Opvarenden van vïsschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Nachtelijke overval in de Bloemstraat. Vermoedelijke dader gearresteerd. IJMUIDEN Dinsdag. In den afgeloopen nacht te circa half twee werd de wed. L., die alleen een huis bewoont in de Bloemstraat, door een verdacht geluid wakker. Zij kwam haar bed uit en kwam tot haar groote schrik tot de ontdekking, dat iemand haar huis was binnengedrongen: Hevig gillende trachtte zij te ontkomen, doch de indringer, die het klaarblijkelijk op haar geld gemunt had, greep haar in de achterkamer beet. Dit was voor de onthutste vrouw aan leiding om luidkeels om hulp te roepen, waar op de indringer vermoedelijk niet gerekend had. Toen hij bovendien buiten stappen hoorde, nam hij de vlucht. Later bleek, dat hij toch nog gelegenheid had gehad zijn slag te slaan, alhoewel de buit zeer gering was. De wedu we mist nl. een bedrag van f 2.50. Later heeft de politie den vermoedelijken dader, een kennis van de weduwe, aange houden. Gebleken is, dat hij door het raam het huis was binnen gedrongen. Voordat hij naar binnen ging had hij zijn schoenen uit getrokken, die hij in zijn overhaaste vlucht heeft moeten achterlaten. Bijna de wereld rond. Van San Francisco naar IJmuiden via Azië. Zooals men weet, is onlangs een postvlucht ondernomen, die begon te San Francisco met een der bekende clippers. Dit was de eerste aaneengeschakelde postvlucht rondom de we reld. Een der brieven, met deze historische vlucht verzonden kwam terecht op onze redactie. Dit merkwaardige en voor verzamelaars ongetwij feld waardevolle document werd ons ter ha,nd gesteld door den heer IJ. Deden, Kennemer laan, aan wien de brief geadresseerd was. „SAMEN". Het juist verschenen nummer van „Samen", maandblad voor directie en personeel van Hoogovens, Mekog en Cemij bevat een met tal van foto's verduidelijkt artikel van Ir. F. W. E. Spies getiteld: „Wij repareeren hoogoven no. Ill allen samen!", waarin herinnerd wordt aan de catastrophe van 1927 toen hoogoven II in een tijd van komende hoogconjunctuur den geest gaf. Volgens het artikel deden eenige weken geleden cokes verbruik en ijzeranalyse het ergste voor H.O. IH vreezen. Het reparatiewerk is goed geslaagd, ondanks dat het schachtmetselwerk op enkele plaatsen nog maar nauwelijks 10 c.M. dik was. IJMUIDEN'S BLOEI. In de gisteren gehouden bestuursvergade ring der vereeniging IJmuiden's Bloei werd mededeeling gedaan van een schrijven van notaris G. D. Boerlage te Velsen, dat hij be dankt als bestuurslid, wegens drukke werk zaamheden. De secretaris deelde mede, in verband met het in de vorige bestuursvergadering beslo- tene betreffende de stichting van een perma nent visscherijmuseum, een schrijven te heb ben gezonden aan B. en W. met verzoek om medewerking voor het maken van de noodige tafels en vitrines door jeugdige werkloozen van de Centrale Werkplaats. Mededeeling werd gedaan van den arbeid der propagandacommissie. In verband hiermede werd gesloten in het verkeershuis een expositie te houden van de prijzen voor de verloting der vereeniging. Besloten werd medewerking te verleenen tot het verspreiden van folders van het ge meentelijk grondbedrijf. OHRIST. BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS. Jaarvergadering. Op de jaarvergadering van de vereeniging voor Chr. Bewaarschoolonderwijs te IJmuiden Oost zijn als bestuursleden, wegens aftreding van de heeren D. Jongens en B. Schipper, die zich niet meer beschikbaar stelden, gekozen de heeren Joh. Klut en Theo Tijl. Het finan cieel verslag over het vorig boekjaar, sloot met een nadeelig saldo van f 47. Eenige leden brachten hulde aan het personeel voor zijn toewijding. Ondanks de moeilijke omstan digheden werd het onderwijs steeds in goede banen gehouden. Het jaarverslag maakte melding van finan- cieele moeilijkheden, gevolgd door tijdelijke verlichting. In het eerste kwartaal van het boekjaar werd veel propaganda gemaakt op 26 Maart had een tentoonstelling plaats van het werk der leerlingen. De daarop gehouden propaganda-avond in het Herv. Vereenigings gebouw kon ondanks het groote bezoek de financieels lasten niet voldoende verlichten. Hier werden de eerste plannen besproken van een te houden bazar, die in de maand Novem ber plaats heeft gehad. In September no teerde de penningmeester een tekort van f 200. De bazar bracht hierin redding. Bij herziening der begrooting kwam het ontslag der jongste leerkracht in het zicht. Wegens vertrek naaV Indië verliet in het eind van het jaar mejuffrouw Koning als hoofd de school; zij is echter nog behulpzaam ge weest bij het benoemen van een nieuw hoofd. Evenens kreeg het bestuur, aan het eind van December aanzegging van B. en W., de houten hulpschool aan de Heidestraat te ontruimen Hiervoor werden lokalen boven het gebouw der arbeidsbeurs beschikbaar gesteld. Wat het aantal leerlingen betreft, dit is, ook al tenge volge van den financieelen toestand der ouders eenigszins gedaald. Het verslag eindigde met een opwekkend woord om het nieuw begon nen boekjaar met moed in te gaan. De verlichte fonteinen zijn een cler bijzondere attracties van de Parijsche Wereldtentoonstelling. Om het damkampioenschap van Nederland. Dukel remise met Tusveld. Voor de negende ronde werden deze week twee partijen gespeeld nl. DukelTusveld en Keiler-Kalden. Dukel, die nog theoretisch een kans had op den titel moest daartoe in elk geval win nen. Tusveld ontweek echter alle moeilijk heden op aanbod van Dukel, zoodat een po sitiepartij ontstond. In de stelling van negen om negen kwam het nog eenigszins tot complicaties. Het spel liep echter remise, waardoor Dukel is uitge schakeld. Keller had met Kalden niet veel moeite en won al in de opening door een blunder van den Hagenaar. De stand der deelnemers luidt thans: Keiler 9 gesp. 13 pnt., Vos 8 gesp. 12 put.; Rustenburg 8 gesp. 10 pnt.; Dukel 9 gesp. 10 pnt.; Tusveld S gesp., 9 pnt.; De Graag 8 gesp.'8 pnt.; Kalden 9 gesp. 7 pnt.; Ligt- hart en Ham 6 pnt. Suyk en Lochtenberg 5 punten. VEREENIGING VOOR CHR. ONDERWIJS. In de in het Gebouw voor Chr. Belangen ge houden jaarvergadering der Vereeniging voor Chr. Onderwijs werd het jaarverslag van den secretaris goedgekeurd. Uit het verslag bleek, dat de vijf scholen der vereeniging alle in bloeienden toestand verkeeren. Aan de Insin- gerschool was de toevloed van leerlingen zoo groot, dat een speellokaal der bewaarschool tot leslokaal werd ingericht. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Heere en J. E. Falk, werden herkozen, terwijl in twee vacatures werden gekozen de heeren J. de Blois en H. Vos. IN BEDRIJFSTELLING UITBREIDING FRIG O. Naar wij vernemen zal de in bedrijf stel ling van de uitbreiding der koel- en vries- inrichtingen van de N.V. Vereenigde Ijsfa brieken IJmuiden (koelhuis Frigo) plaats vinden op Donderdag 10 Juni a.s. De opening zal geschieden door den presi dent-commissaris der vennootschap den heer J. N. Burger. ANSJOVISBERICHT. Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisver koop Vereeniging. Nieuwe gedaan tot f 24. Vangst blijft te leurstellend. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Donderdag 10 Juni 1937, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken. 3. Financieele besluiten. 4. Extra-aflossing ad f 126.000 op de 4]/2 pet. geldleening oorspronkelijk groot f 176000 en aangaan van een nieuwe leening tot eerstgenoemd bedrag. 5. Deelneming in een Borgstellingsfonds. 6. Vaststelling van nieuwe belastingveror deningen. 7. Vaststelling van een straatnaam. 8. Verbetering van het Velserduinplein te IJmuiden. 9. Overname van een gedeelte van den p. J. Troelstraweg te IJmuiden. 10. Verkoop van grond. 11. Aanvulling van den staat behoorende bij de capitulantenverordening. 12. Verzoek van het bestuur der Santpoart- sche Vrouwenclub en van de Commissie voor het Huishoudonderwijs in de gemeente Vel sen om de oprichting en instandhouding van een daghuishoudschool noodig te oor- deelen. 13. Bespreking naar aanleiding van het geen door den Minister van Binnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal. medegedeeld is uit een schrijven van den Burgemeester van Velsen. 14. Benoeming van een Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. 't Vischseizoen is weer begonnen, Hetgeen erg plezierig is Voor elkeen, daarbij betrokken, Uitgezonderd dan de visch. 's Ochtends in de prilste vroegte Trekt de visscher er op uit, Op de bonnefooi, z'n eentje, Op zijn rijwiel en op buit. Uren staat of zit hij rustig Aan een zelden snelle vliet, Slechts beheerscht door hengelpassie, Ook al toont hij die zoo niet. Als zijn hartstocht is bevredigd, Keert hij huiswaarts, zwaar belaan, Op het uur, dat vele andren Net besluiten op te staan. Er wordt weieens wreed gelasterd, Dat hij, als hij visschen moet En, zooals de term is, tuk heeft, Inderdaad een tukje doet. Dat hij dan bij het naar huis gaan Even naar den vischboer loopt En zijn buit van vele uren Onsportief prozaïsch koopt. Dat is laster, echte visschers Eeren slechts hun eigen vangst, Ook al mag ook hierbij gelden: Eerlijk visschen duurt het langst. 't Vischseizoen is weer begonnen, Wat gezond en prettig is, Voor elkeen, erbij betrokken, Maar rampzalig voor de visch De werkloosheid Weer een geringe daling. Het aantal werkloozen in deze gemeente be droeg- op en op 28 Mei '37 30 Mei '36 Bouwvakarbeiders 363 440 Metaalbewerkers 203 350 Houtbewerkers 26 35 Landarbeiders 28 31 Havenarbeiders 93 119 Visschers 360 484 Kantoorbedienden 46 47 Losse arbeiders 608 684 Overige beroepen 274 335 Mannen boven de 18 jaar 2001 2 Mannen onder de 18 jaar 40 Vrouwen boven de 18 jaar 10 Vrouwen onder de 18 jaar 12 Totaal werkloosheid 2063 2 Sedert verleden jaar daalde het aantal werk loozen dus met 621. Sedert verleden week is het met 27 verminderd. BENOEMING DIRECTEUR MAATSCHAPPE LIJK HULPBETOON. In de op Donderdag 10 Juni a.s. te houden vergadering van den gemeenteraad zal de be noeming plaats vinden van een directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Door B. en W. is de volgende alphabetische aanbeveling opgemaakt: 1. R. Bordewijk rijkscontroleur voor de Steunverleening alhier. 2. P. Waardenburg chef van de afdeeling Steunverleening en Werkloosheidsverzekering van den dienst voor Sociale Zaken te Dord recht. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Metzelaar-van Koot, d., Pels straat 81, Velsen N. G. E. Rens-Rekveld, d., Cypressenstraat 37, IJmuiden. A. C. Post-Wijngaard, d., Trompstraat 46, IJmui den. H. Vosse-van der Wel, z.. Berken straat 6, IJmuiden. M. W. J. Anker-Vis ser, d.. Corn. Drebbelstraat 42 rd., IJmuiden. M. van Heijst-Wijker, z., Kerkweg 10, Vel sen. A. Schuiten-de Graaff, d., Pr. Kru- gerstraat 39. IJmuiden. M. de Boer-Visser, z., Tuindersstraat 13, IJmuiden. r— S. M. Baars-van der Heijden, d„ P. J. Troelstraweg 4. K. van Leeuwen-Loonstra, z., Oranje straat 25, IJmuiden. A. Bosker-Perdok, d.. Lindenstraat 14. IJmuiden. A. van der Valk-van der Pijl, d., Havenkade 35, IJmui den. C. M. Bourgonje-Uijtendaal, z., Rijks weg 220, Velsen.W. E. Bhillipson-Risse, d. De voorgestelde wijziging De Crisisinvoerwet dateert van 1931. Zij zou met ingang van 1 Januari 1938 komen te ver vallen. Intusschen was van regeeringszijde al te kennen gegeven, dat een wetsontwerp tot wijziging dezer wettelijke voorziening zou wor den ingediend. In dat stadium zijn wij thans gekomen en het wijzigings-ontwerp is inge diend. De Regeering is van oordeel, dat de geldig heidsduur der Crisisinvoerwet verlengd moet worden, omdat eenerzijds het wapen der con- tingenteeringen als zoodanig nog niet gemist kan worden en anderzijds deze wet handels politieke beteekenis heeft bij het afslui ten van nieuwe overeenkomsten. Hoe men ook over de contingenteeringen moge denken, vast staat, dat op dit oogenblik de bevoegdheid tot het hanteeren van dit wapen niet geheel on gedaan gemaakt kan worden, al wordt vurig verlangd, dat wij geleidelijk aan van deze crisis-zonde verlost kunnen worden. Anders staat het met de Crisisinvoerwet als onder- bandelingsobject. Het betreft hier de uitbrei ding der handelspolitieke bevoegdheden van de Regeering. waarover in de Volksvertegenwoor diging reeds herhaaldelijk het woord is ge voerd. In verschillende landen, die voor het Nederlandsche handelsverkeer van belang zijn, beschikken de respectievelijke regeeringen op ait punt over meer verstrekkende bevoegd heden dan ten onzent. Het handelspolitieke arsenaal voldoet niet meer aan de eischen van het huidige oogenblik. De internationale han delspolitieke toestand vraagt aanvulling. De Regeering heeft zich daarbij afgevraagd, of ter bereiking van het beoogde doel geen wijziging aanhangig gemaakt moest wor den van de Retorsiewet. Zij heeft daarvan voorloopig afgezien, omdat de gevallen, waarin de Retorsiewet toepassing behoort te vinden, uiterst zeldzaam zijn. Zij beperken zich tot den staat van economischen oorlog. De Regee ring wenscht daartegenover meer objecten in handen te krijgen, geschikt om bij normale commercieele onderhandelingen aan de weder partij te kunnen worden aangeboden in ruil voor behoud, of uitbreiding van onze eigen export-mogelijkheden. Deze uitbreiding is voor gesteld door wijziging van de considerans eenerzij ds en aanvulling van artikel 2 der wet, zoodanig, dat ook ten aanzien van alle landen gezamenlijk en ten aanzien van een of meer met name genoemde landen een invoerrege ling kan worden tot stand gebracht, in het laatste geval al dan niet gepaard gaande met vaststelling van een gezamenlijk contingent voor andere landen Wat de wijziging van de considerans betreft, kan worden opgemerkt, dat deze geheel past in het kader van wat thans beoogd wordt. Zoo zal het begrip „overmatig", niet langer richt snoer zijn bij de beantwoording van de vraag, of tot contingenteering zal mogen worden overgegaan. Met betrekking tot de wijziging van artikel 2 kan nog worden opgemerkt, dat daardoor verschillende mogelijkheden op han delspolitiek terrein ontstaan. Als een sprekend voorbeeld moge het geval genoemd worden, dat een onder een gezamenlijk contingent val lend land door het doen van concessies zijner zijds aanspraak krijgt op een bijzondere be handeling. Bij de toepassing van maatregelen van dezen aard moet met bestaande handels verdragen rekening worden gehouden. De voor gestelde uitbreiding van bevoegdheden is van vèrstrekkenden aard. zoodat de Minister als waarborg tegen ongewenschte toepassing van de wet, overweegt de commissie van advies in hare samenstelling te herzien. Met betrekking tot de uitvoering van contin- genteeringsmaatregelen is in de wijziging voor gesteld om in gevallen, waar zulks noodig is, aan het uitvoerend gezag over te laten de ver deeling van de tot de betrokken soort behoo rende groepen van bepaalde goederen. Voorts is in overweging gegeven te bepalen, dat in trekking van een contingenteeringsbesluit vóór den afloop van het daarbij bepaalde tijdvak kan geschieden, zonder dat die intrekking eenige nadere bemoeiing van de wetgevende macht behoeft. Ook de regeling van de be moeiing van de wetgevende macht met een tot stand gekomen contingenteeringsbesluit zal ge wijzigd worden In plaats van een wet tot voorziening in het bij het contingenteeringsbesluit bepaalde, stelt het aanhangige wijzigingsontwerp voor, dat dat besluit door den wetgever moet worden bekrachtigd. Dit voorstel is een gevolg van het feit, dat bij de tegenwoordige redactie, na de totstandkoming van een wet, een aantal nieuwe uitvoeringsmaatregelen noodig is. welke materieel precies denzelfden inhoud hebben als de bestaande, welke zijn uitgevaardigd naar aanleiding van het oorspronkelijke besfluit. Deze oplossing is thans voorgesteld, waardoor veel administratieve omslag wordt voorkomen, terwijl de bevoegdheden der volksvertegen woordiging niet kunnen worden verminderd. Zoo zal de Crisisinvoerwet van karakter veran deren. Het tegengaan van overmatigen invoer, de leidraad bij het vaststellen der contingen- teeringsmaatregelen, zal niet meer het hoofd doel zijn, doch de nieuwe wet zal een wapen worden in regeeringshanden voor het voeren van een actieve handelspolitiek. Eenige verba zing behoeft deze koerswijziging overigens niet te wekken. Het was in de laatste jaren reeds duidelijk geworden, dat het deze richting zou uitgaan. Het valt intusschen niet te ontkennen, dat deze koersverandering gemakkelijk kan leiden tot het in gedrang komen van de ook voor ons land zoo noodzakelijke handelsverruiming. Het nieuwe wapen zal ongetwijfeld gebruikt wor den om eenige zekerheid te waarborgen voor industrieeele ondernemingen, welke in de cri sisperiode een afzetgebied in ons eigen land hebben gevonden. De handelsverruiming zal geweld worden aangedaan. Het is de vraag of het hanteeren van het nieuwe wapen ons meer voor- dan nadeelen zal brengen. De bestaan de contingenteeringen zullen een nieuw fun dament krijgen en de mogelijkheid, dat zij zullen verdwijnen zal ongetwijfeld verminde ren. En hoe gaarne zouden wij daarvan niet ver lost worden. Zij hebben veel onheil gesticht, zij hebben ongetwijfeld ook voordeelen ge bracht. Maar in wezen zijn deze f.andelsbelem- merende bepalingen te verwerpen. Dat geldt in het bijzonder voor ons land, hetwelk zeer ge baat is bij eèn onbelemmerd verkeer. MOLLERUS. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Reehtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 1 Juni 1937. De N.V. Vulkaan Bakovenbouw voorheen Piet Smit, gevestigd en kantoorhoudende te Half weg, Amsterdamschenstraatweg 64, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem; J. Koelma, bakkersknecht, wonende te Sant poort, van Dalenlaan 6, curator Mr. F. J. Ger ritsen te Haarlem. Mevr. J. A. M. Vleghels, handelende onder den naam P. van Dieden, openbare koopvrouw, wonende te Haarlem, Floresstraat 23, curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. D. Stibbe, koopman in tapijten, wonende te Zandvoort, Zeestraat 50, curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. N. Wildschut, zonder beroep, wonende te Santpoort, Lazerus Mullerlaan 1, curator Mr. G. E. Mellema te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: De Handelsvennootschap onder de firma Si- garenfabrieik „Gevali" gevestigd te Beverwijk, curator Mr. P. J. Prinsen Geerlins te Haarlem. C. van Lint, sigarenfabrikant, wonende te Beverwijk, curator Mr. P. J. Prinsen Geerlings te Haarlem. H. van Lint, sigarenfabrikant, wonende te Beverwijk, Heemskerkerweg 183, curator Mr. P. J. Prinsen Geerlings te Haarlem. J. Rykhoff, smid, wonende te Krommenie, Heiligenweg, curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. A. A. de Gans, schoenmaker, wonende te Hillegom, Hillegommerdijk 318, curator Mr. P. Tideman te Haarlem. J. Mooy, zonder beroep, wonende te Wormer, Knollendammerstraat, curator Mr. L. J. Ven huizen te Heemstede. P. Humme, caféhouder, wonende te Haarlem, Koningstraat 33, curator Mr. A. van Leyen- horst te Haarlem. H. van Dijk, landarbeider, wonende te Aals meer, Schinkelpolder 24, curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. C. van Dijk, taxiondernemer, wonende te Velsen, Stationsweg 107, curator Mr. B. Slin- genberg te Haarlem. A. Bruin, groentenhandelaar, wonende te IJmuiden. Bloemstraat 70, curator Mr. B. Slin- genberg te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: Joh. M. van Houten, bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, cura trice mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. De N.V. Proviand Stores Jan van der Made en Co., gevestigd te IJmuiden, curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Wouter Baart, zonder beroep, wonende te Haarlem, vroeger te Alkmaar, curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Installatie. Dinsdag werd Mr. R. W. J. C. van de Wal Bake beëedigd en geïnstalleerd als subst. grif fier bij de Haarlemsche Rechtbank. Heidestraat 45, IJmuiden. C. Weber-Zon- neveldt, z., Tuinderstraat 38, IJmuiden. Overleden: J K. Th. Leurs, 3 j., d. van G. H. Leurs, Willemsbeekweg 56, IJmuiden. K. G. S. Hemmes. 22 j., ongehuwd, Biezen- weg 85. Santpoort. M. Joustra, 63 j., echt- genoote van H. van der Veen. Kal verstraat 107, IJmuiden. A. Schenk, 75 j., weduwn. van A. Horsman, IJmuiderstraatweg 134, IJmuiden. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De droeve lijsst In het tijdvak van 28 April tot 28 Mei 1937 verdronken in ons land: 17 jongens beneden 16 jaar, 11 meisjes idem, 22 mannen en 6 vrouwen is tezamen 56; bovendien verdron ken bij een atuo-ongeluk 6 menschen. in to taal dus 62 dooden. In dit getal zijn begre pen l jongen en 4 mannen (leeftijd boven de 16 jaar) die bij baden, niet voldoende kunnende zwemmen, omkwamen; bovendien 4 mannen die bij kanovaren verdronken. Uit het water werden gered in hetzelfde tijdvak: 14 jongens beneden 16 jaar. 15 meis jes idem, 11 mannen en drie vrouwen, teza men 43 geredden; bij auto-ongelukken te water werden gered of wisten zich te redden 14 personen, in totaal gered: 57 Het nut van de zwemkunst en bovenal van het zwemmend redden blijkt heel duidelijk uit de volgende cijfers; niet minder dan 29 slachtoffers van het natte element zijn zwemmend door hulpvaardigen gered: 5 wis ten /zich door hun zwemkunst veilig aan wal te brengen; door middel van handreiking 4; door bothulp 5 tezamen 54, plus de auto drenkelingen in totaal 57. In het getal 57 zijn begrepen 1 meisje dat zich bij baden te ver in het water had ge waagd, terwijl bij het kanovaren 2 iongens en 3 msnnpn in •oronf- omvaar hebben ver- T.pprf- ?nwmm"nl Tn batzpifdp tüdvsk eeraakten 5 auto's te water. Door het bestuur van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen is de heer A. J. Meiierink benoemd tot hoofdconsul voor de provincies Noord-Brabant en Limburg. Hij heeft deze benoeming voor den tijd van één jaar aanvaard.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1