RuslancTs buitenlandsehe handel THIJS IJS EN HET HANENEI Engeland en de gebeurtenissen in Spanje. TUckémê RADII) PROGRAMMA WOENSDAG 2 JUNI 1937 Pogingen om verscherping van den toestand te voorkomen worden voortgezet. In antwoord op een vraag van Attlee in het Britsche Lagerhuis zeide minister Eden, dat uit inlichtingen van de Duitsche en Italiaansche regeering gebleken is, dat deze regeeringen het controleplan nog steeds op zich van toepassing- achten, behalve dan dat zij hun patrouilleeren- de oorlogsbodems hebben teruggetrokken. De Britsche regeering heeft haar leedwezen betuigd met het besluit van de Italiaansche en Duitsche regeering en zal haar best blijven doen iedere verscherping van den toestand te voorkomen. Zij zal hierbij het contact met de overige regeeringen handhaven, teneinde te be raadslagen over de maatregelen, welke het meest geëigend zijn om den toestand te her stellen. Attlee vroeg vervolgens of de kwestie aan den Volkenbond zal worden voorgedragen, waarop Eden antwoordde, dat de Spaansche regeering In haar mededeeling aan den Bond niet heeft gevraagd met spoed den Raad bijeen te roe pen. Hoewel de Britsche regeering bereid is mede te werken, aarzelt zij toch individueel in te grijpen in de beslissing, welke beide par tijen hebben genomen. Gisteravond scheen de diplomatieke positie van Duitschland' ten opzichte van de Spaan sche kwestie als volgt te kunnen worden gepre ciseerd: 1. De door de „Bolsjewisten van Valencia begane misdaad is geboet. 2. Duitschland heeft zich uit de niet-inmen- gingscommissie teruggetrokken. Zijn schepen nemen niet meer aan de controle deel, doch het onderwerpt zich aan de controle, zooals men ook aan Eden verzekerd heeft. 3. Duitschland zal in de niet-inmengings- commissie terugkeeren indien deze concrete maatregelen heeft getroffen, welke een waar borg vormen tegen een herhaling der inciden ten met de „Deutschland" en de daaraan voor afgegane. Deze concrete waarborgen zouden bijv. kunnen bestaan in een aan beide par tijen in den Spaanschen strijd gegeven waar schuwing, dat elke aanval op vaartuigen, die aan de controle deelnemen. onmiddeUijk een gemeenschappelijke internationale represaille actie met zich zou brengen. In Duitsche politieke kringen wijst men er met nadruk op, dat de overeenstemming tus- schen Berlijn en Rome volmaakter is dan ooit. Men dringt aan op de noodzakelijkheid het bolsjewisme te beletten voet in Spanje te krijgen. Men is van meening, dat Moskou voortgaat een beslissenden invloed op de re geering van Valencia uit te oefenen en men verklaart bovendien, dat het van belang is zoo spoedig mogelijk te geraken tot een volkomen neutralisatie van de Spaansche zaak. In par ticuliere gesprekken, aldus Havas, aarzelen of ficieuze persoonlijkheden niet te verklaren, dat Duitschland zich geheel uit de Spaansche zaak wenscht terug te trekken en bereid is, nadat het incident met de „Deutschland" uit inter nationaal oogpunt geheel en al zal zijn gere geld. alle maatregelen goed te keuren, die ten doel hebben den Spaanschen burgeroorlog te beperken en tot zijn natuurlijke verhoudingen terug te brengen. De Duitsche ambassadeur te Londen Von Ribbentrop heeft naar reeds in het kort werd Verliezen der Spaansche regeeringstroepen. Vijfduizend dooden en gewonden aan het Gualdalajara-front? AVILA, 1 Junj. De correspondent van Havas verneemt, dat de totale verliezen, welke de regeeringstroepen Zondag en Maandag bij hun twee aan vallen in den sector van Guadalajara hebben geleden meer dan 5000 man be dragen. NIEUWE VONNISSEN TEGEN DUITSCHE GEESTELIJKEN. Uit Koblenz, 1 Juni. Wegens zedenmis drijven heeft het landgerecht alhier drie Katholieke geestelijken veroordeeld tot tucht huisstraffen van een jaar en acht maanden en gevangenisstraffen van twee jaren. Te Ratobor is een kapelaan uit Senftenberg tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld we gens misdrijf tegen de zeden. Te Breslau werd een monnik wegens eenzelfde misdrijf tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Stad door vulkanische uitbarsting geteisterd. gemeld, gisteren een bezoek gebracht aan het Foreign Office, teneinde het Duitsche stand punt, zooals dat in het aan de niet-inmen- gingscommissie overhandigde schrijven is uit eengezet, toe te lichten. Het Britsche standpunt is, naar Reuter ver neemt, reeds aan de Duitsche regeering mede gedeeld. Haven geïsoleerd. Volgens te Londen ontvangen berichten is de stad Rabaul op Nieuw Brittannië door de sedert eenige dagen in werking zijnde vulka nen /Vulcan" en „Natoeki" ernstig geteis terd. De meeste huizen zijn verwoest. De in woners der stad, 700 blanken, 800 Chineezen en 3000 inboorlingen zijn naar Kopoko ge vlucht. De haven van Rabaul is door een reus- achtigen moddergolf die door de vulkanische bevingen en de vloedgolf werden opgeworpen, volledig afgesloten. De in de haven liggende schepen konden de open zee niet meer bereiken. Verscheidene schepen zijn door geweldige moddermassa's tot zinken gebracht. Vogens een bericht van den administrateur van Nieuw Guinea is in de stad Rabaul de uitzonderingstoestand afgekondigd, aan alle personen met uitzondering van de ordebewa kers is het betreden der stad verboden. Aanslag op den tunnel Portbou- Cerbere. Het ontslag van Jacques Doriot. De groep van burgemeesters-afgevaardigden heeft met 58 tegen 54 stemmen besloten, een uiteenzetting van Jacques Doriot aan te hoo- ren. omtrent de omstandigheden, waaronder hij als burgemeester van Sant-Denis is ontsla gen. De groep beperkte er zich toe, acte te nemen van de verklaringen van Doriot. In de conclusie staat, dat op grond van veronder stellingen getracht wordt, een man in zijn eer te treffen. Japan Bel gië Socialisten steunen het amnestie- ontwerp. De algemeene raad van de Belgische socia listische partij heeft besloten vandaag in de Kamer het voorstel van de regeering inzake de amnestie te steunen. Zooals men weet heeft de regeering be sloten het volgende voorstel in te dienen: de amnestie-wet zal worden aangenomen en de ter dood veroordeelden, die hiervan zullen profiteeren, zullen het passief kiesrecht ver liezen Frankrijk Helsche machine ontdekt. Uit Perpignan: Manschappen van de garde mobile, die den tunnel tusschen Portbou en Cerbere bewaakten, hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag bij den ingang van de tunnel een helsche machine met uur werk ontdekt'. Deze bleek daar te zijn neer gelegd door een Italiaan, die gearresteerd kon worden. Als het tot een ontploffing was gekomen, zou vermoedelijk ernstige schade aan den spoorweg toegebracht zijn. Deskundigen hebben geconstateerd, dat de bom uitstekend was vervaardigd. Prifis Konoye tracht een natio naal kabinet99 te vormen De kabinetsformateur Prins Konoye heeft aan de pers verklaard, dat hij zijn best zal doen een nationaal kabinet te vormen, waarin talentvolle mannen zitting hebben, die alle krachten des lands vertegenwoordigen. Hij wist nog niet, of de nieuwe ministerlijst reeds Woensdag gereed zal zijn. Hij is voornemens de vertrekkende minsters te vragen of zij zit ting willen hebben in het nieuwe kabinet, vooral aan de portefeuille van financiën hecht de formateur veel belang. De prins acht het noodzakelijk, dat een einde wordt gemaakt aan de tegenstelling tusschen de bureaucraten en de politieke partijen. De minister van Oorlog in het aftredende kabinet, Sugijama heeft besloten zijn porte feuille te houden en vermoedelijk zal de af getreden minister van Marine Yonai een ge lijk besluit nemen. Verder is het zeer waar schijnlijk, dat de oud-minister-president Hi- rota minister van buitenlandsehe zaken zal worden. TT Prins Konoye. die president van het Hoo- gerhuis is, is de meest populaire kabinetefor mateur, welke Japan in de laatste jaren heeft gekend. De keuze van den keizer wordt dan ook, door alle deelen van de politieke, militaire en financieele kringen, door alle deelen der bevolking met voldoening begroet. Zijn populariteit is aanzienlijk toegenomen sinds het incident van 26 Februari 1936, toen hij opdracht van den keizer ontving een nieuw kabinet te vormen, doch om gezondheids redenen weigerde. Prins Konoye behoort tot een der meest vooraanstaande families van Japan. Hij is gesproten uit een geslacht, dat meer dan 20 eeuwen oud is. Konoye is slechts 46 jaar oud. Na afloop van zijn studies heeft Konoye als medewerker van den Japanschen gedelegeerde, prins Sayon- ji de vredesconferentie van 1918 bijgewoond. Hij is een groot voorstander van een hervor ming van het Hoogerhuis. Politieke waarnemers zijn van meening, dat de nieuwe regeering een sterk nationaal ka binet zal zijn, zooals de natie wenscht. Buitsclhlandl Ultimatum aan het V aticaan De Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat de Duitsche ambassadeur bij den Heiligen Stoel dr von Bergen, Maandag een bezoek heeft gebracht aan kardinaal-staatssecreta ris Pacelli. Hij verklaarde, dat de rijköregee- ring niet voldaan was over het antwoord van het Vatikaan op het Duitsche protest van Woensdag j.l. tegen de opmerkingen vervat in een door den bisschop van Chicago, kar dinaal Muendelein, uitgesproken redevoering. De nota houdt staande, dat de Paus in de nation.-socialistische pers niet persoonlijk is aangevallen, niettegenstaande het feit, dat hij onlangs een „medicijnman" was genoemd, en in het orgaan der S. S. „Das Schwarze Korps" op de voorpagina een spottende op merking was geplaatst. Reuter verneemt in Duitsche po litieke kringen, dat de nota der rijks- geering aan den Heiligen Stoel als een ultimatum moet worden beschouwd, waarin den Paus te kennen wordt ge geven, dat de diplomatieke betrek kingen kunnen worden verbroken, tenzij de Heilige Stoel kardinaal Muendelein berispt. Engeland Belasting op overwinst gaat niet door. In het Lagerhuis heeft minister president Chamberlain aangekon digd, dat hij besloten heeft zijn plan tot heffen van belasting op over winst, dat in de bijeenkomsten van Maandag en Dinsdag aan hevige cri- tiek heeft blootgestaan, heeft laten varen. De regeering zal, naar hij zeide, andere voorstellen uitwerken, die een eenvoudiger belasting op de industrieele winsten be oogen, welke per jaar minstens 25 millioen pond sterling zal opleveren. Het oorspronkelijke ontwerp tot heffing van belasting op overwinst is uit de Finance Bill gelicht, waarna deze in tweede lezing werd aangenomen, nadat een amendement van de Labour-party, die voorstelde de wet niet aan te nemen, met 340 tegen 149 stem men was verworpen. een weldaad wnnr ÜW hu ld (Adv. ingez. Med.) De Sovjet Unie als afzetgebied voor Nederland N. S. B. en Duitsche regeering. Een medewerker van De (a.-r.) Rotterdam mer verneemt van bevoegde en welingelichte zijde: Dezer dagen wilde een familie te Utrecht een nichtje uit Duitschland eenigen tijd tot zich nemen. Zooals men allicht weet, is het voor Duitsche onderdanen vereischt daartoe een vergunning van de Duitsche regeering te verkrijgen. De familie in Utrecht, bij wie het nichtje zou gaan logeeren, kreeg op den ver kiezingsdag een officieel formulier van het gemeentebestuur van de woonplaats van het nichtje toegezonden, waarop verschillende ge gevens moesten worden ingevuld. Een officieel document dus, waarop de Duitsche overheid al dan niet gunstig zou beschikken op het ver zoek tot verlaten van Duitschland. Dit formulieir, hetwelk rechtstreeks uit Duitschland naar de te Utrecht wonende fa milie werd toegezonden, bestond uit twee ge deelten. Het door een perforatie gescheiden tweede gedeelte bevatte dezelfde vragen als de bovenste helft, doch moest worden afgetee- kend door deN. S. B.! Dus niet door het gemeentebestuur van Utrecht, noch door de Nederlandsche regeering, doch door de N. S. B. De ontvanger van dit formulier, die niet het kind de dupe wilde laten worden, is -t het formulier naar het hoofdkwartier van ae N. S. B. getogen. Hier ontwikkelde zich het volgende gesprek tusschen een zwarthemd en r"n Ne- derlandsch staatsburger: Hou zee! aldus het zwarte 1 Goeden middag! Wat is er van uw verlangen? Ik heb hier 'n formulier, dat blijkbaar op deze plaats moet worden afgestempeld. Wat is uw politieke richting? Ik doe niet aan politiek, ik ben neutraal. Heeft u al gestemd vandaag! (het was Woensdag j.l.) Ik kom juist van het stembureau. Op wie heeft u gestemd? Daar heeft u niets mee te maken. Het spijt mij, maar ik kan u niet helpen aan de vereischte onderteekening; gaat u maar eens zien of op de Oude Gracht de kringleider aanwezig is, misschien kan die u helpen. Of de oom van het nichtje hierheen gegaan is weten wij niet, noch of het vereischte stem pel op het formulier geplaatst is, doch de man die tegen een zwarthemd op het hoofdkwartier heeft durven zeggen: daar heeft u niets mee te maken, zal van de Duitsche regeering wel niet gemakkelijk toestemming krijgen zijn nichtje t? ontvangen. Wij vragen ons af, of - aan dergelijke metho des van de Duitsche regeering niet paal en Derk gesteld dient te wordèn, en of de heeren in de Maliebaan niet eens duchtig op de vingers gekeken moeten worden." In verband met dit bericht heeft ir. Albarda aan de ministers van Buitenlandsehe Zaken en Justitie o.m. de volgende vragen gesteld: Achten de ministers het toelaatbaar, dat hier te lande door Nederlanders ten behoeve van een buitenlandsehe regeering en blijkbaar in opdi-kcht van deze, een onderzoek wordt in gesteld naar de politieke gezindheid van Ne derlanders? Zijn de ministers bereid mede te deelen, tot welke handelingen of maatregelen de hier boven vermelde feiten, indien zij juist zijn. hun aanleiding geven? DS. J. VISSER OVERLEDEN. Oud-hoofddirecteur van het Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort. In den ouderdom van 66 jaar is in de resi dentie tengevolge van een hartverlamming plotseling overleden ds J. Visser, oud-hoofd directeur van het Rijksopvoedings-Gesticht te Amersfoort. Ds. Visser was, voordat hij zijn loopbaan bij het Rijkstucht- en öpvoedingswezen aan ving, als Ned. Herv. predikant werkzaam te Egmond aan Zee en Culemborg. Nadat de tuchtschool „De Kruisberg" te Doetinchem onder zijn leiding was gereorganiseerd, werd hij benoemd tot directeur van de nieuw ge opende tuchtschool te Velsen. In 1910 werd hij tot hoofd van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort benoemd, welke functie hij tot 1 November 1935 vervulde. Nu spoedig bruin worden Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Er zijn een aantal officieele gegevens ver- i schenen omtrent den Russischen buitenland- schen handel, welke een overzicht geven van den export uit dit onmetelijke rijk. In Wostok's Economische Berichten zijn deze cijfers groo- tendeels verwerkt en gerubriceerd. De export van de Sovjet Unie vertegen woordigde in 1936 een waarde van 1.359.104.000 roebel, de import bedroeg 1.352.535.000 roebel, zoodat het export-over schot een waarde had van 6.596.000 roebel. De Sovjet Unie had dus in 1936 een actieve handelsbalans. Tot de bijzondere buitenland sehe handelstransacties behoort de verreke ning van een bedrag ad 282.679.000 roebel voor geleverde Japansche goederen, waar mede een gedeelte van de koopsom voor den Oost-Chineeschen spoorweg vereffend wordt. In het afgeloopen jaar importeerden de Rus sen niet minder dan 1949 verschillende arti kelen. Bedenkt men dat de Nederlandsche in dustrie circa 1500 verschillende industrieele producten voortbrengt, dan valt het wel op, dat ons land slechte 43 artikelen naar de Sov.- jet Unie uitvoerde, waarvan nog een aantal koloniale producten waren en een vijftiental betrekking had op leveringen ter waarde van 100 tot 10 duizend gulden. Het is duidelijk, dat onze industrieele export naar Rusland weinig te beteekenen heeft. Uit de beschikbare gege vens blijkt dat de in- en uitvoer van afgewerkte industrieproducten voor Rusland van overwe gende beteekenis is. Van den totalen import komt niet minder dan 54,5 procent op reke ning dezer industrieproducten, welk percen- voor den uitvoer 19,8 bedroeg. Dit laatste cijfer valt niet mede, gezien de pogingen, wel ke in dit land zijn aangewend om de industria lisatie zoo hoog mogelijk op te voeren. In dat opzicht staat Sovjet Rusland nog ver achter bij West Europa en er zal zeker nog een nieuwe vijfjarige periode noodig zijn, voordat Sovjet Rusland op dit gebied als een ernstige con current moet worden beschouwd. Met betrek king tot den mvoer moet worden opgemerkt, dat de groep levensmiddelen een belangrijke plaats inneemt. Het betreft hier geen granen en aanverwante artikelen, doch in hoofdzaak verduurzaamde levensmiddelen. Het tweede Vijfjarenplan, hetwelk zich vóór alles bezig houdt met de ontwikkeling der levensmidde lenindustrie, heeft blijkbaar niet die resultaten weten te bereiken, als men daarvan had ver wacht. Daaraan kan zeer zeker de invoer dezer producten worden toegeschreven. Maar er is nog een andere factor, welke in dit verband ook een rol zal spelen. De kring van hen, die in staat zijn iets meer te besteden voor een bepaald soort weelde-artikelen breidt zich uit. Het eigen land kan aan deze behoefte niet vol doen, zoodat men op import is aangewezen. Daaruit mag evenwel niet geconcludeerd wor den, dat elk weelde-artikel in Sovjet Rusland een afzetgebied zal kunnen vinden. Het is algemeen bekend, dat zulks niet het geval is. Zoo hebben de pogingen van Nederlandsche zijde om bloemen in Sovjet-Rusland ingevoerd te krijgen tot dusverre gefaald, omdat voor den invoer de noodige betalingsmiddelen niet ter beschikking worden gesteld. Geeft men zich rekenschap van het aandeel van Nederland en van Ned. Indië in den Rus sischen invoer, dan blijkt dat Ned. Indië een overwegende positie inneemt. Onze totale im port naar Sovjet Rusland vertegenwoordigde een waarde van 72.722.000 roebel en bedroeg 32.417 ton. Deze gegevens zijn uit den aard der zaak gebaseerd op de Russische statistiek methode. Vandaar dat zij zonder meer niet vergelijkbaar zijn met de cijfers, welke verza meld worden door het Nederlandsche Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de Russi sche statistiek worden de in- en uitvoeren van en naar onze koloniën op rekening van Nederland genoteerd, terwijl daarin ook de Nederlandsche entrepot-goederen, die niet in onze statistiek voorkomen, worden opgenomen. Van het totaal invoercijfer ad 72.7 millioen roebel komt 49.5 millien roebel op rekening van Ned. Indië. De belangrijkste posten zijn: thee (5,1 mil. r.), rubber (945. d. r.), sisal (3, mil. r.), koper (985 d. r.) en tin (32,3 mil. r.) Wat den specifieken Nederlandschen invoer betreft, komt ongeveer 80 procent voor reke ning van een viertal artikelen. Het gaat hier om den import van schepen (7,3 mil. r.)kini ne (8.- mil. r.), optische instrumenten (534 d. r.l en haring (3 - mil. r.). Naast deze import artikelen zijn er nog enkele, die waard zijn vermeld te worden. Zoo bijv. onbewerkt leder (626 d. r.), lompen (715 d.r.) en levensmidde len (813 d. r.). Bedekt men, dat de export van schepen naar Rusland min of meer „onvast" is, dan is er voor een zeer groote reeks van andere arti kelen waarschijnlijk nog een afzetgebied te vinden. Of de niet-erkenning ons daarbij par ten speelt is moeilijk te zeggen. In breede kringen bestaat de overtuiging, dat wij bij een officieele erkenning niet gemakkelijker tot zaken-doen met Sovjet-Rusland zouden kun nen komen. Anderzijds worden er tal van mo tieven te berde gebracht, die velen afkeerig doen staan tegenover een dergelijken stap. De particuliere handelsmissie, welke kort gele den Sovjet-Rusland nog eens heeft bezocht, heeft blijkbaar weinig resultaat weten te be reiken. Toch ware het onjuist zich daardoor te laten afschrikken. Ten slotte heeft ons land nog altijd de beschikking over een aantal kwaliteitsproducten, die een goede markt moeten kunnen vinden. De noodzakelijkheid om dezerzijds paraat te zijn is er in elk op zicht. Het blijft voor ons land een levensbe lang te exporteeren. Verdeeling van bestaande afzetgebieden tusschen produceerende landen moge op een zeker oogenblik de eenige uit komst zijn, in wezen schiet men er weinig mee op. Verruiming van afzetgebied is voor ons de eenige oplossing. Daarbij dient niet uit het oog te worden verloren, dat de ervaring heeft geleerd, dat leveranties aan Rusland safe zijn voor zoover de betalingén betreft. Een belang rijke factor. Want hoeveel is er niet in den loop der laatste jaren uit ons land geëxpor teerd, waarop geen, of onvoldoende betaling is gevolgd. Solvabele debiteuren zijn niet te versmaden. Zoo zijn er aan de export naar Rusland vele facetten. Wij dienen deze alle in het oog te houden en zorg te dragen, dat an deren ons niet voor zijn. Niets is moeilijker dan een eenmaal verloren afzetgebied te herwin nen. MOLLERUS ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Binnenlandsch luchtverkeer hervat. Op bijna alle lijnen Douglas-materiaal. Dinsdag is het binnenlandsch luchtverkeer behoudens de badseizoendiensten Vlissin- genKnocke/Zoute en AmsterdamTexel hervat, De K. L. M. voert dit jaar op alle tra jecten dubbeldaagsche diensten uit met dien verstande, dat in het badseizoen op de Zee land-lijn een derde dienst zal worden inge- lascht. De dienstregelingen zijn geheel op de wen- schen, zooals die in de afgeloopen jaren door de geïnteresseerden naar voren zijn ge bracht, ingericht. De lijn GroningenAm sterdam is gekoppeld aan de lijn Amsterdam Vlissingen (Knocke/Zoute), zoodat reizigers tusschen Groningen en Zeeland niet meer te Amsterdam behoeven over te stappen en nimmer op aansluiting behoeven te wachten. De lijn TwenteAmsterdam vv. geeft op Schiphol ook onmiddellijk aansluiting op de lijn naar Zeeland. Door bovengenoemde ver beteringen is Rotterdam in een veel gunsti ger positie gekomen daar het in de morgen zoowel als in de middagdiensten naar en van Groningen en Twente is opgenomen. Ook de internationale aansluitingen zijn terdege verzorgd. Niet minder dan ruim 70 buitenlandsehe luchtvaartstations zijn zoo wel van Groningen als van Twente via Am sterdam in één dag bereikbaar. De diensten op Zeeland, Groningen en Twente worden met vliegtuigen van het type Douglas D.C. 2 onderhouden en de lijn Am sterdamEindhoven, welke reeds op 24 Mei is aangevangen en gunstige resultaten ople vert, wordt uitgevoerd met een gemoderni seerd vliegtuig van het type Fokker F 8. Hanedis liep werkelijk vlug en zoo kwamen ze dan na een vlotte reis in het paleis van den graaf. Thijs ging met de jonkvrouw het grafelijk paleis binnen, terwijl Sim op den draak en den haan paste. Zoo hadden zij dus toch nog onverwachts de lieve juffrouw bij haar vader teruggebracht. De graaf was zeer ontroerd en verloor van op winding bijna zijn verstand. Hij riep„Jij hebt schitterend werk gedaan, jonge man en je hebt de belooning wèl verdiend." DONDERDAG 3 JUNI. HILVERSUM I, 1875 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest enGramofoonmuziek. 2.00 Hand werkles. 2.25 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.4i5 Bijbel lezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 De Gooilanders. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 10-jarig bestaan van de Ver- eeniging „Nederd. Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geestesziekten", te Amersfoort (om 7.55 berichten ANP. Herh. SOS-berichten)9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Concert door padvin derskoor (Om 10.00 Berichten ANP. 10.30 Gra- mofoonpl. 10.45 Sportpraatje. 11.00—12.00 Gra mofoonplaten. Hierna schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest solist. In de pauze: Declamatie. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Causerie „Het maken van huiswerk". 2.30 Or gelconcert. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoon platen. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Juridische Causerie. 8.00 Berichten ANP Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.20 Radiotooneel. 10.00 De Palladians. 11.00 Berichten ANP Hierna tot 12.00 AVRO-Dans- DROÏTWICH. 1500 M. 11.25—11.50 Dansmuziek (Gr. pl.) 12.10 BBC Welsch orkest en solist. 1.05 Sopraan en bari ton. 1.352.20 Het Sharpe Sextet. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gramo foonmuziek. 5.20 Sportreportage. 5.55 BBC- Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Actueele cau serie. 7.00 Pianoduetten. 7.20 BBC-Northern- orkest. 8.20 Revue-programma. 9.00 Taalkun dige causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Ord Hamil ton's Band. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Thea- terorkest. 11.35 Grosvenor House dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Sym- phonie concert en zang 2.20 en 4.20 Gr. muziek 5.05 Zang. 8.50 Calvet-kwartet en solist. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 6.50 H. Putsce's orkest. 8.50 E. Börschel's orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Mili tair orkest. 1.35 Omroeporkest. 5.05 Kwartet concert. 6.20 Blaasconcert. 7.20 Gramofoon muziek. 8.30 Reportage. 9.20 Omroeporkestor kest. 10.5012.20 Landesorkest Gouw Baden en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleineorkest. 1.30 Salonorke~t. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest en Gram.muziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroepsympho- nie-orkest. 10.3011.20 Gramofoonpl.. BRUSSEL 484 M. 12/20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 6.50 Salonorkest. 7.35 Gramofoon platen. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Om- roeodansorkest. DEUTSCHLAND SENDER 1571 M. 8.30 Omroeporkest en Gramofoonmuziek. 10.20 Berichten. 10.50 Kwintetconcert. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3