HET NIEUWE AVONDBLAD 1 De Derby. 22e JAARGANG No. 178 DONDERDAC 3 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 3000.— overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ00. één of twee leden wijsvinger f25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ490.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval dén dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Gistermiddag werd Engelands vermaardste klassieke paardenren, genoemd naar den twaalfden graaf van Derby die er in 1780 het initiatief toe nam, te Epsom gehouden. Het stadje Epsom ligt 22 K.M. ten Z.W. van Lon den zoodat de Londenaars er natuurlijk in ge weldige menschenmassaas heen trekken. Ove rigens interesseert de geheele natie er zich voor, millioenen wedden er op en iedere vreemdeling verbaast zich altijd weer over de hippische koorts, die Engeland op Derby Day schijnt te bevangen. Want het merkwaardigste js wel dat talrijke Engelschen, die voor paar densport anders geen belangstelling toonen en er zeker nooit op wedden, voor de Derby een uitzondering maken. Alle gebeurtenissen in binnen- en buitenland blijken op Derby Day van ondergeschikt belang: de allesoverheer- schende vraag is, welk driejarig volbloed paard een afstand van 2400 M. het snelst heeft afgelegd. Als eenmaal de startvlag ge vallen is weet men dat binnen 2y2 minuut: dat is zoowat de tijd dien de nobele winnaar noo- dig heeft. En zijn concurrenten, in den regel een goede twintig paarden, doen er maar weinig seconden langer over dan hij. Het wedden op deze race is extra-specula tie:: omdat er veel deelnemers zijn, omdat zij elkaar dikwijls op het eerste deel van de baan hinderen op een manier die niemand voorzien kan en omdat de baan niet vlak is, al spreekt men dan van een vlakke baan-ren. Er zit in het midden een stijging in en na de bocht, bekend als Tattenham Corner, daalt de baan over de laatste duizend meter,hetgeen voor sommige paarden buitengewoon moeilijk schijnt te zijn. Men weet nooit met zekerheid welke paarden dat zijn. Dinsdagavond was een paard van Lord Astor favoriet dat den naam Cash Book draagt. Het noteerde 13 tegen 2. Tweede favoriet was het Fransche paard Le Ksar (9-1) en dan volgden Solfo, Goya II, Grand Due en Perifox. Geen van dit zestal heeft gewonnen en dat moet U niet verbazen; zulks is vaak geschied. Het fa- voritisme bij paardenrennen is een erg on zekere zaak, tot redding van de bookmakers die er slecht aan toe zouden zijn als er vaak favorieten wonnen, want dan moeten zij ge weldige uitkeeringen doen. Wint de eerste Derby-favoriet, dan ver dwijnen steevast verscheidene minder-be- trouwbare bookmakers spoorloos eer hun klan ten opdagen om hun winst binnen te halen. En men kan hen niet in rechten vervolgen, want de Engelsche wet erkent vorderingen uit weddenschappen niet als legaal. Ervaren men- schen plaatsen hun weddenschappen dan ook alleen bij bookmakers die een reputatie heb ben op te houden: bij erkend-solide wedkan toren. Wint een outsider, dan is het een goede dag voor de „bookies". Weliswaar zijn de uitkee- ringen-per-gelukkigen-wedder dan erg hoog, maar het aantal der gelukkigen is laag en de geriskeerde inzetten zijn dat als regel ook, zoodat de uitkeeringen ver overtroffen wor den door de inkomsten, betaald door de tal- looze wedders die hun geld op de favorieten hebben gezet. Het moet den nuchteren, niet aan paarden rennen gewenden en nimmer op paarden weddenden Hollander allemaal vrij kinder achtig voorkomen,' maar ook hij is kinderlijk in sommige dingen en het verschijnsel Derby is op zichzelf belangwekkend omdat het zulk een uitwerking op een zoo groote en machtige natie heeft. Bovendien beteekent het natuur lijk in wezen meer dan die kamp voor tweeën halve minuut tusschen een aantal driejarige paarden. Het beteekent een der onwrikbaarste Engelsche tradities, populair bij het geheele volk en rijk aan die onzekerheids-factoren die den Brit zoo bijzonder dierbaar zijn en die hij ook in veel ernstiger zaken, bijv. in zijn kies stelsel, zoo zorgvuldig handhaaft. Misschien ziet hij er, min of meer bewust, een symbool van het Leven in en als men dit aanvaardt moet men een diepen menschelijken zin in het voortbestaan der Derby-traditie erkennen. Het is in elk geval beter het in die richting te zoeken dan er maar om te lachen en de schou ders op te halen omdat het niet Hollandsch is. Daar komt men niet veel verder mee. Wat het wedden betreft: dat doet men bij ons ook ruimschoots en dagelijks. Aan de Beurs na melijk. Waarmee het niet goedgepraat is. R. P. IJMUIDEN VOORLOOPIG OPGELEGD. IJselmond IJM 79 is voorloopig opge- n IN HET DOK. ue stoomtrawlers Christine IJM 2 en Pa- loiine ïjm 26 zijn in het dok gezet. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN GROOT IJMUIDEN. P. Leyte wint van H. Laros. Dinsdagavond zijn de wedstrijden om het damkampioenschap van Groot IJmuiden voortgezet. De verrassing van deze ronde was dat Laros zijn eerste nederlaag kreeg nl. van P. Leyte. Laros is een uitmuntend speler, doch hij .heeft een vijand, die hem meermalen par ten speelt nl. de klok. Ook in deze partij, in een gewonnen positie, vloog hij, in hevigen tijdnood in een zetje van licht kaliber en ver loor. Dukel speelde tegen Suyk. Voor laatstge noemde was deze partij van belang om zijn 7 punten te behalen, noodig om zich het recht van deelneming aan het volgend tournooi te verzekeren. Het is Dukel ten slotte gelukt, in een vlot gespeelde partij, Suyk schijfwinst af te dwingen, hetgeen voldoende was om te winnen. De stand der deelnemers van de selectie- groep luidt B. Dukel 9 gesp. 14 p. H. Laros 7 gesp. 10 p., Ligthart 8 gesp. 8 p. H. de Boer 6 gesp. 6 u„ P. Leyte 8 gesp. 5 p.. Suyk 8 gesp. 3 punten. In de hoofdklasse gaat het spannen, wie in de finale zullen komen. Voorloopig hebben de beste kansen K. de Jonge, J. H. H Mertens. G. Postma en H. Schaap. KIN DERKERK IJMUIDEN-OOST. Jubileumfeest. Gistermiddag heeft ter gelegenheid van liet 20-jarig bestaan der Kinderkerk IJmui- den-Oost, een kinderfeest plaats gehad. Van het plein der Julianaschool marcheerden circa 300 leerlingen der kinderkerk naar het feest terrein. Hier aangekomen werd de oprichtster der kinderkerk mejuffrouw Meijer, in de wan deling genoemd tante Reintje, door de kin deren gehuldigd en werd haar 'n bloemenmand aangeboden. Verder werd de middag, onder groote belangstelling van de oudei's doorgebracht met spelletjes waarbij het aan tractaties niet ontbrak. Als bijzonderheid kan worden opge merkt dat „tante Reintje", die reeds den leef tijd van 72 jaar heeft bereikt, niet eenmaal in de 20 jaar wegens ziekte de kinderkerk heeft moeten verzuimen. TENTSAMENKOMSTEN. Zondagavond heeft de openingsbijeenkomst plaats van de tentsamenkomsten, georgani seerd door de Herv. Evangelisatievereeniging. In de tent. die geplaatst wordt op een terrein aan den Velserduinweg, zullen iederen avond tot en met 13 Juni bijeenkomsten-worden ge houden. Sprekers van verschillende kerkelijke richtingen zullen optreden, o.a. Ds. Hoekendijk Vrij-Evangelisch predikant, Ds. Hottrip, Geref. pred. Beverwijk, stafkapitein Cohen, Leger des Heils. Ds. Bijleveld, Chr. Geref. predikant e.a. De bijeenkomsten worden opgeluisterd door zang en muziek. LAND AVOND GEREF. JEUGDCENTRALE. Gisteravond heeft in het Heerenduin de landavond plaats gehad van de Gerefor meerde Jeugdcentrale. Ofschoon de tempe ratuur niet bepaald gunstig was om buiten stil te zitten, was er veel belangstelling. De avond werd geopend met een inleidend woord van den voorzitter Ds. R. J. v. d. Meu- len waarna als eerste spreker optrad, Ds. F. C. Meyster uit Rotterdam, die tot onder werp had: „De opgroeiende generatie". Na de pauze, waarin zich de muziekvereeniging „Juliana" en de zangvereeniging Excelsior" deden hooren, was het woord aan Mr. H. Bijleveld. Deze behandelde het onderwerp: ,.De jongeren en de politiek", waarna de avond gesloten werd met een slotwoord van den heer B. Schipper hoofd der P Vermeu- lenschool. ZENDINGSDAG. Door de Classis Amsterdam der Christ. Geref. Kerk zal Woensdag 30 Juni een zendingsdag worden gehouden op een terrein aan den Mid- denduinerweg te Santpoort. Onder de sprekers die zullen optreden bevindt zich ook Ds. Ge- leynse, zendeling onder de Toradja's op Cele bes. Deze zal vergezeld zijn van een inland- schen goerve, eveneens werkzaam bij het zen dingswerk. Vischomzel in Mei bijna 100.000 meer dan verleden jaar. Omzet de eerste vijf maanden van 1937 2.638.353.—. De vischvangst gedurende de maand Mei 1937 bedroeg 392084 tegen 295254 in dezelfde maand van het vorig jaar, of bijna 97.000 meer. Evenals andere jaren was de maand Mei echter veel ongustiger dan April. In laatstge noemde was de omzet n.l. 436.759. Maar on danks dat stemt het tot vreugde dat de ver betering, die in de eerste drie maanden viel waar te nemen, zich ook over de vijfde maand heeft voortgezet. De omzet in de eerste vijf maanden steeg van 2.256.8.16 in 1936 tot 2.638.353, zoodat we thans reeds ruim 380.000 hoven het vorige jaar uitsteken. Dit zijn voorteekenen die er op wijzen, dat de omzet van 1937 dien van 1936 met een kleine millioen gulden zal overschrij den. Dit lijkt misschien wel iets aan den op- timistischen kant, maar een weinig optimisme is in dezen tijd, nu we om ons heen wat gun stiger klanken mogen vernemen, wel ver oorloofd. Er kwamen in Mei aan den afslag: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 105 (95) Nederlandsche stoom- en motortraw lers met 218.027 153.794), 269 253) motor- loggers met 114.899 90.544), 725 553) mo- torkustvisschers met 50.485 36.209)41 (40) open boten met 642 140), 2 (7) Deen- sche motorkotters met 1347 2858) en 1 (0) Belgische met 35. De opbrengst der consignaties bedroeg 6645 8656». Het opvallende is, dat alle uit zee aange voerde visch was gevangen door trawl- en snurrevaadvisschers. Beugers of drijf netvis- schers kwamen er ditmaal niet aan te pas. De besommingen der trawlers waren dit maal beter dan verleden jaar n.l. 2075 per reis tegen 1620 per reis in Mei 1936. Dit gold ook voor de loggers, die een gemiddelde reis- besomming hadden van 425 tegen 360 hi Mei 1936. Opvallend is, dat de opbrengst der motor- kotters weer 40% hooger was dan verleden jaar. Dit niet als gevolg van de betere be sommingen maar tengevolge van het feit. dat deze visscherij veel drukker werd uitgeoefend dan verleden jaar. Gedurende de eerste vijf maanden van 1937 kwamen o.a. binnen 757 (703) stoom- en mo tortrawlers met 1.714.776 1.352.712), 1079 (1229) motorloggers met 639.934 591.541), 2325 (1816) motorkustvisschers met 165.925 115.322), 25 (39) Deenschen motorkotters met 19.573 25.042) en 4 (4) Belgische met 514 726). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijkvak in 1936). NTJTSSPAARBANK. Gedurende de maand Mei 1937 werd inge legd: a. Kantoor Julianakade f 27.332,15 b. Kantoor Wille'orordstr. f 10.970,66 c. Kantoor Santpoort f 5.602,45 d. Kantoor Velsen-N. f 4.020,51 f 47.925,77 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 33.036 81 b. Kantoor Willebrordstr. f 23.006,01 c. Kantoor Santpoort f 6.702,31 d. Kantoor Velsen-N. f 2.226,50 meer terugbetaald dan ingelegd f 17.045,1 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 Mei 1937 f 1.229.942,33 Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 Juni 1937 f 1.212.986,47 Uitgegeven werden 23 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 11 Spaarbankboekjes. VELSEN FRINS KONOYE, die belast, is met de vorming van een Japansch kabinet. Hij zal trachten een regeering van nationale eenheid te yormen, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat door hen de volgende hinderwetsvergunningen zijn ver leend: a. aan A. Koster te Haarlem, tot het oprich ten van een overdekte bad- en zweminrichting op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M. no. 6124, aan de Lorentzstraat te IJmuiden; b. aan C. J. F. Rijperman te IJmuiden, tot het oprichten van een brood-, koek- en ban ketbakkerij, in het perceel Casembrootstraat no. 22 (hoek Trompstraat), onder één voor waarde. MOEDER, HAAL JE WASCH IN HUIS. De Commissaris van politie zendt ons ter plaatsing: In den nacht van Maandag op Dinsdag werd een hoeveelheid waschgoed, hetwelk hing te drogen aan een lijn achter een per ceel aan de Spieghellaan alhier, ontvreemd. Herhaaldelijk blijkt het de politie bij haar nachtcontroles, dat men waschgoed 's nachts buiten laat hangen op gemakkelijk bereik bare plaatsen. Dat hierdoor diefstal wel zeer gemakkelijk wordt gemaakt, behoeft geen toelichting. Zoo zijn ook vele rijwieldiefstallen te wij ten aan het feit, dat men de fietsen rustig gedurende geruimen tijd, soms enkele uren, onbeheerd en niet afgeloten door een slot, buiten laat staan. Centrale Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De 57e vergadering in het Concertgebouw. HAARLEM Woensdag'. Hedenmorgen tien uur werd in het Ge meentel Concertgebouw de 57e vergade ring van den Centralen Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem geopend. Te voren was in de Kathedrale Kerk St. Bavo door den zeereerw. heer Dr. A. A. Olierook aan het Hanze-altaar de H. Mis op gedragen. De vergadering werd met den Christelij- ken groet geopend, waarna staande het Bondslied werd gezongen. De heer Th. S. J. Hooy, voorzitter van de R.-K. Middenstandsvereeniging te Haarlem, sprak een kort welkomstwoord. Hij noemde het verheugend, dat deze vergadering in de Bisschopstad Haarlem wordt gehouden, om dat hier dertig jaar geleden ook eenige pio niers aan het werk zijn geweest om hier een R.-K. Middenstandsvereeniging op te rich ten. Hij hoopte, dat het een vruchtbare ver gadering zou zijn en dat de afgevaardigden een aangename herinnering aan Haarlem zouden meenemen. De algemeen voorzitter, de heer E. J. M. Stumpel uit Hoorn, hield hierop een ope ningsrede. Hij dankte voor de groote op komst van afgevaardigden en uitte er zijn blijdschap over, dat de nieesten van hen de H. Mis hadden bijgewoond. Hij hoopte, dat men elkaar ernstig zal steunen in dezen moeilijken tijd, opdat van het streven der Hanze kracht zal uitgaan. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. van Rest, dat reeds in het orgaan der organisatie is gepubliceerd, werd onder dankzegging goedgekeurd. De afdeeling Zaandam stelde voor, er bij de regeering op aan te dringen een verbod in het leven te roepen, waarbij zal worden verboden artikelen cadeau te geven, die niet tot de eigen .branche behooren; echter met dien verstande, dat het hoofdbestuur in sa menwerking met de andere bonden een sterke actie blijft voeren tot het verkrijgen van een algeheel verbod van het cadeau stelsel. Naar de meening van het hoofdbestuur moet de actie voor afschaffing van het ca deaustelsel met verhoogde activiteit worden gevoerd, opdat er eindelijk geheel of ge deeltelijk resultaat worde bereikt. In verband met de politieke omstandigheden, waarin ons land thans verkeert, acht het hoofdbe stuur het beter even af te wachten, totdat de nieuwe regeering zal zijn samengesteld. De vergadering vereenigde zich hiermede. Installatie geestelijk adviseur. De nieuwe geestelijk adviseur, de zeereerw. heer Dr. A. A. Olierook, werd door den voor zitter met eenige vriendelijke woorden ge ïnstalleerd. Dr. Olierook dankte voor deze vriende lijke ontvangst. Hij wenschte de organisatie met het 30-jarig bestaan geluk en prees het werk, dat zij in al die jaren heeft verricht. Lettende op hetgeen bereikt is, merkte hij op, dat dit kracht geeft, op den ingeslagen weg voort te gaan. Het moet steeds excelsior gaan. Een eeresaluut bracht hij aan de pio niers der organisatie, die zulk krachtig werk hebben verricht. Ziekenfonds. De afdeeling Weesp stelde voor te overwe gen, of het mogelijk is tot oprichting van een Middenstands Ziekenfonds te komen, waar aan volgens haar groote behoefte bestaat. De mogelijkheid om te komen tot oprich ting van een Middenstands-Ziekenfonds, is reeds herhaaldelijk en ernstig onder het oog gezien, antwoordde het hoofdbestuur. Er be staat reeds nu de mogelijkheid van aanslui ting bij het in Limburg door de Katholieke Middenstandsorganisatie gestichte Ziekte kostenfonds „Zieko" (Nieuwstraat 31, Venlo). Het hoofdbestuur zal zeer zeker, zoodra het den tijd daartoe gekomen acht, voorstellen doen om deze instelling ook in dit Bisdom te gaan propageeren. De vergadering nam ge noegen met deze toezegging. Kortingstelsel. De afdeeling Purmerend verzocht het hoodbestuur er via de N.R.K.M. bij de regee ring op aan te dringen, dat ten spoedigste het z.g.n. kortingstelsel in de wet op de uit- verkoopen worde opgenomen. Sinds de wet op de uitverkoopen van kracht is blijkt uit de practijk, dat verschillende neringdoenden hun toevlucht nemen tot het z.g.n. korting stelsel, door in verschillende maanden van het jaar, waarin geen uitverkoop gehouden mag worden een bepaalde korting toe te staan op de door hen te leveren goederen. Als dit niet door de wet verboden wordt, zal het meer en meer veld gaan winnen. Het hoofdbestuur wil er op wijzen, dat juist ten deze zooveel kan worden gedaan door de middenstanders zelf. Zij moeten een voudig weigeren van hun toch al geringe winstmarge nog een deel af te staan aan wie of welke vereeniging ook. Het hoofdbestuur is bereid, den N.R.K.M. te verzoeken, wettelijke maatregelen te be pleiten tegen deze concurrentie-euvelen. Er is reeds een commissie ingesteld, die bezig is na te gaan. op welke wijze aan deze euvelen paal en perk zou kunnen worden gesteld. Na eenige discussie, waarbij de voorzitter mededeelde, dat het hoofdbestuur zich reeds tot het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor groote gezinnen had gewend, met ver zoek om deze euvelen niet in de hand té werken, welk verzoek is ingewilligd, verklaar de de vergadering zich door het prae-advies van het hoofdbestuur bevredigd. K.D.P. en N.S.B. De afdeeling Purmerend stelde voor om in navolging van het R.K. Werkliedenverbond alle Middenstanders, die lid van de Kath. Dern. Partij zijn, uit den R.K. Middenstandsbond te verwijderen. De afdeeling Alphen stelde voor hierbij ook de leden van de N.S.B. te begrijpen. De voorzitter stelde voor, hierover maar geen discussie meer te voeren, omdat „beide zaken nu toch gesloten zijn". (Applaus). De vergadering vereenigde zich hiermee. Omzetbelasting en warenwet. De afdeeling IJmuiden-Oost stelt voor, dat het Hoofdbestuur zoo spoedig mogelijk bij de Regeering aandringt op afschaffing van de Omzetbelasting en eveneens op afschaffing van de bijdragen voor de Warenwet. De afdeeling IJmuiden meent, dat nu aller- wege de Middenstand den last ondervindt van de crisis, het de plicht van de Regeering is, de zware lasten van het bedrijfsleven af te wentelen; de afdeeling IJmuiden meent, dat het geld wel op andere wijze is te vin den. Door het hoofdbestuur werd geantwoord, dat de wet op de Omzetbelasting een crisis maatregel, en dus tijdelijk is. Deze wet loopt af op 1 Januari 1939. Het spreekt van zelf, dat voor dien tijd de noodige stappen zullen worden gedaan, om verlenging dezer wet te voorkomen. Het hoofdbestuur heeft in verband met de drukkende lasten en administratieve maat regelen, aan de omzetbelasting verbonden, aan den Ned. R.K. Middenstandsbond verzocht 'n Comité van Actie te doen benoemen, dat reeds nu aan het werk zal gaan, opdat deze wet na 1 Januari 1939 niet zal worden ge continueerd. De vergadering hechte haar goedkeuring aan het prae-advies van het hoofdbestuur, nadat de voorzitter de hoop had uitgesproken dat in het nieuwe Kabinet ministers zullen komen, die aan den middenstand een warm hart toedragen. Alles moet volgens hem op haren en snaren gezet worden, dat de Om zetbelasting verdwijnt. (Zie ook elders in dit nummer). „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Te 's Gravenhage vond gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Vereeniging van Uitgevers van Dag bladen „De Nederlandsche Dagbladpers".. Tal van zaken, de vereeniging en het dag bladbedrijf betreffende, werden behandeld. In het bijzonder werd langdurig van ge dachten gewisseld over de enorm sterke stij ging der papierprijzen en de gevolgen daar van voor de dagbladondernemingen. In de bestuursvacatures, ontstaan door periodiek aftreden van twee bestuursleden, werd voorzien door de benoeming van de heeren mr. F. G. C. J. M. Teulings en P. W. Peereboom. Het bestuur be staat thans uit de heeren J. W. Henny (Leidsch Dagblad), voorzitter, H. Nijgh (N.R. C.), penningmeester, mr. F, G. C. J. M. Teu lings, (Huisgezin), vice-voorzitter, Th. M. Houwert (Tubantia)L. Arts, (Nieuw Tilburg - sche Courant), J. A. Hazewinkel (Nieuws blad van het Noorden) en P. W. Peereboom (Haarlem's Dagblad). Secretaris: mr. W. G. J. Veenhoven, Kenaupark 30, Haarlem. MR. WESTERMAN'S TOETREDEN TOT DE N. S. B. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Het hoofdbe stuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een schrijven gericht tot mr. dr. W. M. Westerman, waarin verzocht wordt, in ver band met zijn toetreding tot de N.S.B., zijn zetel in den Haagschen gemeenteraad ter be schikking van het Verbond te stellen. VOORDEN- -POLITIERECHTER Recidivisten. Er kwamen weer een aantal benadeelers van den fiscus voor, die niet op tijd de wegen belasting hadden betaald en sommige hunner maakten het toch wel erg bont; een was al 22 maal, een ander 18 maal bekeurd. Er zijn lieden, die zich nu eenmaal in het hoofd gezet hebben, dat zij, in hun pogen om hun kost te verdienen, noodzakelijk een auto moeten heb ben. Zoo was er een bloemenventer, die van oordeel was, dat een fiets of bakfiets voor hem beslist onvoldoende en dat een auto on ontbeerlijk was. Evenwel stelde hij op den voorgrond, dat hij geen wegenbelasting kon en zou betalen en dat noemde hij op een eer lijke manier zijn brood verdienen. De rijksadvocaat vond in die dingen déoyale concurrentie omdat iemand, die zijn belas tingen wel voldoet, door dergelijke mededin gers wordt benadeeld. Al mogen er moeilijke levensomstandigheden in het spel zijn, voor anderen is het leven ook niet gemakkelijk en daarom kunnen de boeten niet laag zijn. Ze varieerden van 10 tot 75 gulden. Er was nog een heer, die zonder belasting- kaart had gereden en zich verontschuldigde met te zeggen, dat hij van plan was geweest een beteren wagen te koopen, wat hij later ook gedaan had en in afwachting van den nieuwen voor den ouden wagen maar geen kaart meer had genomen; 't was de moeite niet. Ja, maar zoo gaat dat niet, hij had geen kaart behoeven te nemen, maar had dan ook niet mogen rijden. De rijksadvocaat vond het heel erg en eischte. omdat de heer in de kohieren der belastingen als gezeten burger stond inge schreven. 200 boete. De heer zei, dat hij lang niet zoo gezeten was als de rijksadvocaat meende. De politierechter nam den eisch dan ook niet over, maar legde 30 boete op.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1