De Kabinetsformatie Hoe Dr. H. Colijn die ziet. 855 m.48 Nu dr. H. Colijn aangewezen is als kabi netsformateur is het van belang kennis te nemen van hetgeen deze staatsman over het samenstellen van een ministerie schrijft in zijn onlangs uitgekomen standaardwerk „Saevis Tranquillus in Undis" (een toelich ting- op het Anti-Revolutionnair beginselpro gram) Kabinet en volksvertegenwoordiging Aan de juiste begrippen omtrent de ver houding tusschen volksvertegenwoordiging en overheid is wellicht door niets meer afbreuk gedaan dan door de wijze, waarop in latere jaren gehandeld is bij de vorming van een ministerie. In het stelsel der constitutioneele monar chie is de koning onschendbaar en zijn de ministers verantwoordelijk. Wat onder dit laatste nu precies te verstaan zij, behoeven we hier niet uit te pluizen. Practiseh komt het hier op neer, dat enkele ministers en het Kabinet als ge heel het vertrouwen behooren te bezitten van een meerderheid in de Staten-Generaal, Theoretisch is het denkbaar, dat een minister zou aanblijven, ook indien zijn be leid in de volksvertegenwoordiging werd af gekeurd, maar practise li mag men in normale omstandigheden zulks toch uit gesloten achten. Men lette ook op dit „nor male". Want het is ook wel voorgekomen, dat een Kabinet, welks beleid door de Kamer ver oordeeld was, verplicht was aan het be wind te blijven, omdat de vorming van een ander Kabinet niet mogelijk bleek. Zulke toestanden zijn echter abnormaal en veran deren aan den regel niets. Die regel nu is, dat een staatkundige ho mogeniteit tusschen het Kabinet en een meer derheid in de beide Kamers den besten waar borg biedt voor een vruchtbare samenwerking tusschen regeering en volksorgaan. Waaruit dus volgt, dat men verstandig zal doen, bij de vorming van een ministerie naar die staat kundige homogeniteit te zoeken. Ten onzent heeft het, na de invoering der ministerieele verantwoordelijkheid in 1848, nog tot 1868 geduurd, eer met dezen eisch in vol doende mate'rekening gehouden is. Hoewel de voorwaarden om aan den eisch te voldoen destijds wel aanwezig waren, in sterker mate zelfs dan in latere jaren, toen men het begin sel van die homogeniteit tusschen een Kabi net en Kamermeerderheid wel in toepassing bracht of trachtte te brengen. Dit beginsel nu, het beginsel, dat de minis ters der Kroon moeten kunnen s teunen op de medewerking van het parlement, d. i. van een meerderheid in het parlement, dat zij op dien steun redelijkerwijs ook moeten kunnen rekenen, vormt den grondslag voor een vruchtbare samenwerking tusschen overheid en volksorgaan. Het ligt voor de hand, dat de vervulling dier voorwaarden eenvoudig is in een land, waar slechts twee politieke partijen bestaan. Im mers een van de twee is dan altijd de sterkl ste en verkrijgt de meeste afgevaardigden in het parlement. Zulk een toestand heeft Engeland lang ge kend. Thorbecke en Kappeyne Bij ons heeft die toestand eigenlijk nóóit be staan. Iets wat er op lijkt, vindt men in Thor- beckeVtijd (eèrste en tweede ministerie) en later nog eenmaal, van 1877-1879, onder het ministerie Kappeyne. Maar meestal, of eigenlijk bijna doorloopend, heeft het bij ons gehaperd aan een krachtige, aaneengesloten parlementaire meerderheid tot één enkele partij behoorènd. Gedurende de laatste halve qeuw is de vorming van een parlementaire meerderheid alleen mogelijk geweest door combinaties van partijen en partij-groepen, die niet in één verband leefden, die elk hun eigen beginselen hadden en onder eigen for mules den strijd bij de stembus hadden ge voerd. Bij zulke verhoudingen is. natuurlijk cle vorming van een Kabinet, dat zich homogeen weet met een aaneengesloten meerderheid in de Kamers, op welker steun het vertrouwen mag te kunnen rekenen, heel wat bezwaarlij ker dan bij den toestand, zooals die vroeger in Engeland bestaan heeft en bij ons o n g e- veer bestond tijdens-het eerste en het twee de ministerie-Thorbecke en bij het Kabinet- Kappeyne. De partij, die alleen de meerderheid ver wierf, heeft haar program, en dat program is dan van nature het Kabinetsprogram ge worden. Het volk verwacht niet anders en zelf begeert men niet anders. Evenredige vertegen woordiging. Geheel anders ligt de zaak, wanneer het parlement in tal van partijen uiteenvalt. Ook dan blijft de eisch gelden, dat een vrucht bare samenwerking tusschen regeering en volksorgaan moet worden nagestreefd. Ook dan weet men, dat dit resultaat alleen te verkrijgen is, wanneer er voldoende homoge niteit bestaat tusschen het Kabinet en een meerderheid in de Kamer. Die homogeniteit moet in dit geval echter meestal gecon strueerd worden. Ze is er niet van nature. En vooral niet sinds de invoering der even redige vertegenwoordiging. Bij allen lof, dien men dit systeem meent te kunnen toezwaaien blijft er toch dit groote bezwaar aan ver bonden, dat het de verschillen in denkbeel den, wenschen en verlangens steeds meer toespitst naar de eigen visie en dus al scher per grenzen trekt tusschen zichzelf en an dere groepen. En straks staan nu al die ge kozenen niet een kaart in de hand, waarop een eigen marschroute ingesehetst is, een route die dan nogal eens blijkt te verschillen met die van anderen, zelfs met die van hen, die een gelijk uitgangspunt hebben en een ongeveer gelijk eindpunt op het oog hebben. Vroeger, onder het districten-stelsel, was de toestand in dit opzicht gunstiger. Men moest er wel mee rekenen, dat men bij her stemmingen ook anderer steun noodig had, en dit leidde er vanzelf reeds toe vóór de stembus eenig overleg te plegen nopens den inhoud .van het stembusprogram. Wa ren de verkiezingen dan achter den rug, dan had men vooreerst reeds een aanwijzing van mogelijke saamhoorigheid in de bij de her stemmingen wederzijds verleenden steun en tegelijk minder scherp geteekende verschil len in de programs der groepen die elkaar bij de stembus gesteund hadden. Had men dan bovendien in een der bij de stembus samenwerkende groepen een domi- neerende persoonlijkheid, gelijk in 1901 met dr. Kuyper het geval was, dan was de leiden de figuur in de potentieele Kamermeerder heid als vanzelf aangewezen en benaderde men den toestand, z-ooals die geweest zou zijn indien één partij de meerderheid ver worven had Program-ministerie. Dit alles behoort echter tot het verleden en voor het heden schijnt er geen andere uitweg tot verzekering van een vruchtbare samen werking tusschen regeering en volksorgaan dan het optreden van een program-ministerie Wat we met deze uitdrukking beoogen is, dat een kabinetsformateur ten onzent, onder de bestaande omstandigheden, een program van regeeren zal hebben te ontwerpen en op dat program zich den noodigen steun moet zien te verzekeren. Zonder redelijke zeker heid van zulk een steun bij een meerderheid in de Kamer is vruchtbare samenwerking tusschen regeering en volksorgaan onvol doende gewaarborgd. En aan dit punt. aan deze procedure toe gekomen, willen we wijzen op de stelling, dat: de volksvertegenwoordiging zich hebbe te hoeden van op den stoel der overheid te gaan zitten. Er zijn stroomingen in het parlement en niet minder in het volk, die er rond voor uit komen, dat aan de parlementaire .groepen, die aangezocht worden om aan een in for matie zijnd Kabinet steun te verleenen, zoo niet formeel, dan toch feitelijk het recht toekomt den inhoud van het regeeringspro- gram vast te stellen. Die gedachte nu moet vierkant worden te gengegaan. Zoowel in het belang van het volksorgaan zelf, als in dat van de regeering. Al dadelijk schakelt deze zienswijze den sou- verein ten eenenmale uit. De formateur toch, heeft ook te rekenen met het Hoofd van den staat van wien hij de opdracht tot kabinets formatie ontving. Hij heeft niet alleen te doen met het volksorgaan, hoe belangrijk dit voor de samenwerking ook is. Souverein en Formateur. Wat er precies plaats vindt tusschen sou verein en formateur, valt buiten de publieke controle. Niemand, buiten die twee heeft daarmee iets uit te staan. Alleen indien de formateur met zijn kabinet optreedt, kan het volksorgaan verlangen, dat hij verant woording doet, zoowel van het feit van zijn optreden als van de omstandigheden waaron der hij optreedt. Doch dat alles doet niet te kort aan de stelling, dat de formateur óók heeft te rekenen met den souverein, die de opdracht tot. formatie verstrekte. En alleen reeds op dien grond moet de gedachte worden verworpen, dat parlementaire groepen onder elkander den inhoud van het regeeringspro- gram zouden mogen vaststellen. Het initiatief bij het opstellen van het pro gram en de eindbeslissing omtrent den in houd komen niemand anders toe dan den dooi de Kroon aangewezen formateur. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat hij rekening kan houden, en, zóo 'hij sliagën wil, vaak ook wel rekening zal moéten houden met opmer kingen van de zijde van hen wier steun hij inroept. Waar we alleen tegen op komen is, dat men onder een op zulk een wijze tot stand geko men Kabinet een ministerie zou hebben te verstaan dat als. „lasthebber" van enkele parlementaire groepen zou optreden, dat den wil van Kamerprincipalen czou hebben uit te voeren. Dan toch zou. men niet hebben een ministerie van - eigen verantwoordelijkheid, maar een zuiver partijkabinet, in afhanke lijkheid geboren en in afhankelijkheid van zijn committenten- een ..tragelijk leven voort-, sleepend. Dat zou niet zijn bevestiging van den volks invloed. gelijk het A.-R. program dit ver langt, doch heerschappij van politieke groe pen, die zich de macht der regeering toe eigenden. Formateur en Kamer- groepen. Maar daar nu aan den anderen kant even-, min kan worden ontkend, dat een Kabinet slechts behoort op te treden, wanneer het voor zichzelf verzekerd is den noodigen steun in de Staten-Generaal te zullen ont vangen, kan men, bij onze toestanden, over leg tusschen formateur en Kamergroepen ook niet ontberen. Dat overleg behoort dan plaats te vinden op de basis van een door den formateur ont worpen regeeringsprogram, dat intusschen niet al te veel in détails behoort af te da len. Reeds op zuiver practische gronden niet. •Men kan niet alle omstandigheden voorzien die zich in den loop van vier jaren kunnen voordoen, en evenmin is men in staat in zulk een werkprogram de maatregelen, die men denkt voor te stellen, in uitgewerkten vorm voor te leggen. Daarom gaat het ook hier, evenals bij de verhouding van kiezer en ge kozene, veel meer om den izedelijken band, die Kabinet en Kamermeerderheid verbindt, da nom het passeei-en van een notarieele acte, waarin elke kleinigheid moet vermeld, waarin niets ontbreken mag. Die verhouding nu is evenzeer noodig met het oog op de positie van het volksorgaan als ter bescherming van de rechten der overheid. Voor zooveel de rechten der overheid betreft, behoeft dit geen verder bewijs. Doch ook voor wat de positie der volksvertegenwoor diging aangaat, is geen lang vertoog noodig om dit te begrijpen. Een program dat door partijen aan een formateur zou zijn opge legd, betrekt die partijen in de resultaten van de uitvoering. Wordt niet volbracht wat men Eich voor nam gezamenlijk te doen, wellicht zelfs be loofde te doen, doch niet tot een goed einde wist te brengen, dan Ikomt het falen van het regeeringsbeleid tevens 'voor rekening van de parlementaire groepen, bij welke het ka binet steun zocht. Dan aanvaarden ze een verantwoordelijkheid, dié dé 'hunne niet was en werden ze oorzaak, dat het aanzien van het volksorgaan schade leed en dat zij, door zulk een vast snoer aan het ministerie gebonden, in hun eigenlijke taak tekort schoten. Kabinet en Kamermeerderheid. Die z e d e 1 ij k e, niet notarieele band, tus schen kabinet en Kamermeerderheid is ook noodig met het oog op het algemeen volks belang wijl een kabinet dat f e i t e 1 ij k door eenige parlementaire groepen gevormd werd welks program in elk geval door die groepen werd opgesteld, veel minder waarborg biedt, voor de behartiging van de belangen van minderheden onder het volk, dan een kabinet, dat zijn ontstaan dankt aan de weloverwo gen keuze van den souverein, die eerder dan partijen aller belang in het oog vat; een Kabinet, dat, ook bij het meest vergaand overleg, zijn onafhankelijkheid van oordeel heeft weten te'handhaven. Bij zulk een kabinet is geen sprake van partij -souvereiniteit; worden integendeel de rechten der Kroon ten volle geëerbiedigd; blijft de positie; van het volksorgaan zuiver, zoodat het b,ij de overheid, en desnoods tegenover de overheid, zijn natuurlijke roeping in volle onafhankelijkheid vervullen kan, nl. van te .zijn pleitbezorger van de be langen van het -, g.e,h.e.ele •Nederjahdsche volk. ï\v, Kinderen die aan het strand zoek raken. Practische wenken voor strandbezoekers. Men schrijft ons: Het is natuurlijk niet doenlijk, wanneer U aan het strand bent, Uw kleuters steeds vast te houden. Daarom komt het vaak voor, dat zij al spelend om een tent of badstoel loopen en voor korter af langer tijd zoek raken. Wat een angst, nietwaar?! Er verloopen soms uren voor de uit het oog verlorene weer veilig in Moeders arm ligt. Het is zulk een veel voorkomend feit, dat het nuttig lijkt de volgende wenken te geven: 1. Raakt uw kind zoek, ga direct naar Po litie- of Reddingsbrigadepost. Maak u niet on gerust. 2. Vindt u een verdwaald kind, breng dit dan direct naar een Politie- of Reddingsbrigade- post. 3. Zet den naam van uw kleuter op zijn bad pak of hecht aan zijn buisje of om zijn polsje een kaartje, waarop vermeld wordt: voornaam, achternaam, plaats van tent of stoel of deel van het strand, waar men zich bevindt. 4. Geef uw kind een duidelijk kenmerk op zijn pakje, waardoor het makkelijk te herken nen is. 5. Kenmerk ook zoo mogelijk uw tent of bad stoel of kuil en zet dit kenmerk eveneens op het kaartje. Het is een kleine moeite, strandbezoekers, maar het kan u voor veel leed behoeden. Het is voor vreemden, hoe goedwillig ook, vaak on mogelijk wijs te worden uit de klanken, waar mee een kleuter zijn naam weergeeft en menig kind is aan het strand absoluut de richting kwijt. Denk niet: dat kan mij niet gebeuren. Zoo licht als een zandvormpje raakt onder het zand, zoo licht raakt een kind verloren in het strandgewoel. AANBESTEDING. HAARLEM Vrijdag. Ten bureele van den Rijkswaterstaat werd heden aanbesteed: Het onder de gemeente Velsen bouwen van: 1. een kantoor met dienstwoning en garage, 2. een blok van drie dienstwoningen, 3. een werkplaats met maga zijn, met bijkomende werken, behoorende tot de werken van de verbetering van het Noord zeekanaal. Raming 55.000. Laagste inschrijver was de heer H. de Jong, Ouderkerk a. d. IJsel voor 61.300. DE WERELD JAMBOREE 1937. Op 19 Juni houdt het district Utrecht in het Utreehtsclie Stadion een Jamboree- Schouw, waar door 1600 jongens en meisjes een demonstratie gegeven wordt van alle on derdeden, waarmede de Hollandsche afdee- ling op de Jamboree voor den dag zal ko men. Deze geweldige demonstratie, welke gedèeltelijk bij laat daglicht en gedeeltelijk bij kunstlicht zal worden gehouden, zal een mooie gelegenheid bieden om het Nederland- sche publiek te laten zien, wat de Neder- landsche deelnemers hun buitenlandsc-he broeders zullen kunnen bieden. Minister Koht op Schiphol. Op doorreis naar Oslo. AMSTERDAM, 4 Juni. De Noorsche mi nister van buitenlaridsche zaken, Halvdant Koht is vanochtend om 11 uur 25 met het ge wone lijntoestel van de Air France van Le Bourget op Schiphol aangekomen. Na een kort bezoek aan het restaurant begaf de Noorsche staatsman zich aan boord van het gereed staande K.M.-toestel, PH-ALO, dat om 11 uur 50 onder bevel van Tepas naar Oslo ver trok. BEKENDE DUITSCHE STUNTVLIEGERS KOMEN OP YPENBURG DEMONSTREEREN. 's GRAVENHAGE, 4 Juni. Naar men ons mededeelt, zullen Zondag op Ypenburg twee bekende Duitsche vliegers demonstraties geven. Het zijn Schiebold en Loewe, beiden stuntvliegers met groote ervaring. De vlieger Schiebold vliegt de Buecker Jung- meister, hetzelfde toestel, waarmede de Duit- scher Lochner 2den Pinksterdam j.l. den len prijs won op de internationale kunstvliegwed- strijden te Eelde. De vlieger Loewe de monstreert de allernieuwste stuntmachine van de Heinkel fabrieken, het type Heinkel Kadet. Beide vliegers zullen morgenmiddag resp, uit Berlijn en uit Kassei op »enburg arri-- veeren. ADMINISTRATIE EN ECONOMIE ZIEKEN INRICHTINGEN. KAASMARKT TE ALKMAAR. (Vrijdag) Aangevoerd 53 stapels, zijnde 135.000 K.G. Fabriekskaas kleine 20.50 per 50 K.G. Fabriekskaas commissie 17.00 per 50 K.G. Boerenkaas kleine 18.50 per 50 K.G. Boerenkaas commissie 22 per 50 K.G. Handel goed. Bovengenoemde vereenigiwg hield dezer dagen in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort haar jaarlijksche algemeene ver gadering. In zijn openingswoord maakte de voorzitter de heer Könings, gewag van de steeds groeiende waardeering voor het werk der vereeniging en van de hechte samenwerking met de geneeskundige vereeniging tot be vordering van het ziekenhuiswezen. Na goedkeuring van de notulen en van het jaarverslag van den len secretaris, bracht de penningmeester, de heer Verbeek, een uit voerig financieel rapport uit, hetwelk de in stemming der vergadering had. De heeren Könings en Verbeek werden op nieuw in het bestuur gekozen, de heer Könings werd herbenoemd tot voorzitter. Na voorlezing van het goedkeurend rapport der kascommissie werd besloten tot wijziging der statuten, in hoofdzaak omvattende de verandering van den naam der vereeniging; ook in het huishoudelijk reglement werden enkele wijzigingen aangebracht. Na afloop dér vergadering vereenigde zich het gezelschap aan de koffietafel, welwillend aangeboden door de directie van het zieken huis en voorgezeten door dr. Mees. Hierna werd onder leiding van dezen medicus en van den heer Verbeek, hoofd van den economi- schen- en administratieven dienst, een rond gang gemaakt over de terreinen en door en kele gebouwen. Dr. Viersma gaf daarbij eenig inzicht in de vorderingen der röntgendiag- nostiek bij psychotische patiënten. Een en ander, doch vooral de arbeidstherapie en de daarmede bereikte resultaten, had de onver- deelde aandacht der bezoekers. De dag werd besloten met een thee, waar bij de voorzitter dankte voor de verleende gastvrijheid en dr. Mees namens de directie van het gezelschap afscheid nam. „De Lichthoeve" le Santpoort. We ontvingen het Juni-nummer van „De Lichthoeve" het orgaan van het bekende Kin dertehuis van dien naam aan de Kweekers laan te Santpoort. Een groote plaatsruimte is nu ingenomen door Zusters, die hun blijde en zorgvolle gevoelens in dichtmaat onder woor den brengen. Beide rijmpjes mogen gelezen worden. De Directrice, zuster J. Th. Kuyck, schrijft weer eenige pakkende schets jes „De Vrijbuiter", „Als de zon schijnt", „Hemelvaartsdag" en „Rust". Meegedeeld wordt, dat de jaarlijksche verloting weer zal worden gehouden. Het aantal laten bedraagt 2000. Tenslotte wordt weer rekening en ver antwoording gedaan van de ontvangen giften in geld en natura. Amerika wensclit behoud van den wereldvrede. Boodschap van president Roosevelt. WASHINGTON, 4 Juni (Reuter). In een boodschap aan den Christelijken Wereld vrouwenbond voor Geheelonthouding ver klaart Roosevelt, dat de Vereenigde Staten'te allen tijde bereid zijn met de andere landen samen te werken tot het behoud van den we reldvrede. In den strijd tusschen beginselen en politieke verlangens, waarvan de wereld getuige is, blijven de Vereenigde Staten vast besloten de wegen van den vrede te bewande len. Amerika heeft geen imperialistische wen schen en wil in al zijn betrekkingen de ge varen vermijden, die de verkregen winsten in de waagschaal zouden stellen. ONS KNIPPATROON. Gekleede middagjapon. Deze zeer aparte middag japon is er speciaal op berekend het figuur slanker te doen schij nen. De 6 baans rok, die zeer klokkend uitloopt de wijde pofmouw en de gedrapeerde hals, al les is er op berekend het figuur zoo voordee- lig mogelijk te doen uitkomen. Benoodigd materiaal: 5 M. van 90 c.M. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 48: bovenwijdte: 112 c.M.; taillewijdte: 96 c.M.; heupwijdte: 128 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het pa troon passend maken voor het eigen figuur. Knippatronen zijn altijd zonder naden; wan neer de maten van het patroon dus overeen stemmen met de maten van het eigen figuur, toeten de naden in ieder geval aangeknipt ^iden. Teneinde het werken met een Favoriet patroon nog te vergemakkelijken is bij ieder patroon een korte, duidelijke handleiding in gesloten. Prijs van het patroon 26 ets. Het patroon is van Maandag af gedurende een week ver krijgbaar: Kennemerlaan 42, IJmuiden en Breestraat 29 Beverwijk. Usten ittoe üi. PROERAMMA ZONDAG 6 JUNI. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr.pl.) 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hier na: Gewijde muziek (Gr.pl.) 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespeking. 1.20 De KRO-Melodisten. 2.00 Vragenuur. 2.30 KRO-Kamerorkest. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang en piano. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 KRO-orkest en soliste. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Gewijde muziek (Gr.p.). 5.50 Nederd. Hervormde Kerk dienst. Hierna: Gewijde muziek (Gr.pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Bescherming van het Kleinbedrijf". 8.10 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.25 De KRO-Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Zang en piano. I. d. pauze: Gramofoonmuziek. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.30 Bericht-en ANP. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduiven- nieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoon muziek. 9.45 Lezing „Van Staat en maatschap- ZATERDAG 5 JUNI 1937 pij". 10.00 Zondagschool. 10.30 Protestantsche Kerkdienst. 11.45 Lezing: Moeders en kinderen tien dagen heerlijk buiten. 12.00 Orgelspel. 12,10 Filmpraatje. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.00 Het Schilderij van de maand. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Het Omroep orkest en solist. In de pauze: Viool en piano. 4.10 Astronomische causerie. 4.25 AVRO-Dans- orkest. 4.55 Gramofoonmuziek. Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Sportuitzen- ding. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 „Fantasia" en soliste. 6.45 Declamatie. 7.00 Tusschen zeven en acht, gevarieerd programma. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie. 9.10 Radiojournaal. 9.25 Omroep orkest en solist. 10.15 Renova-kwintet. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 12.50 Troise's Mandolineorkest en solist. 1.20 Het Enfield Central orkest en solist. 2.20 Decla matie. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Het BBC- Theaterorkest en soliste. 4.20 Religieuze cau serie. 4.40 Falkman's Apachenorkest en soliste. 5.20 Missiepraatje. 5.40 „I knew a man", lezing' 5.55 Radiotooneel. 7.558.10 Reportage. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Be richten. 9.25 L. Jeffries en zijn orkest mmv. soliste. 10.20 Het Bridgewater kwintet. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20, 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gewijde muziek (Gr.pl.), 12.50 Pascal-orkest en solist. 3.20 Zang. 3.35 L. Rajter's orkest. 4.05 Zang. 5.20 Poulet-Sio- han-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 J. Bouillon's dans- orkest. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 9.05 Orkestconcert. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.20 Blaasconcert. 12.20 Hans Bund's orkest en Accordeon-Ensemble. 2.20 Omroepkwintet. 3.30 Pianoduetten. 4.20 Omroep-Amusements-orkest, Saarbrücker or- kestvereeniging en solisten. 6.50 Gramofoon muziek. 8.20 Dansmuziek. 10.55—12.20 F. B. Milton en Em. Rambour met hun dansorkesten. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.20 L. Darsy's or kest. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Th. Langlois' orkest. 3.20 Gramofoon muziek. 4.55 Radiotooneel. 5.20 L. Hirsch' dans- orkest. 6.20 Salonorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Kleinorkest en reportage. 10.30 Gramo foonmuziek. 10.35 Reportage. 11.2512.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 L. Darsy's or kest. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelspel. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Pianovoordracht en Gramofoonmuziek. 3.35 Th. Langlois' orkest. 4.20 Koorconcert. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 Koorconcert. 5.20 Hongaarsche muziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Nationaal orkest en koor. 9.10 Radiotooneel. 9.40 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Omroep- dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Hans Fierke's 'dansorkest, militair orkest en solisten. 10.20 Berichten. 10.501.15 Em. Rambour en F. B. Milton met hun orkesten. (Van 11.05—11.20 Weerbericht). MAANDAG 7 JUNI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. N.C.R.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.); 8.30 Gramofoonmuziek; 9.30 Gelukwenschen; 9.45 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 1H.00 Christ, lectuur; 11.30 iGramofoohmuziek; 12.00 Berichten;,, 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Orgelconcert;, 2.00 Altmezzo en piano; 3.00 Causerie over Kamerplanten; 3.40 Gramofoonmuziek; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Amsterdamsch Salonorkest, 6.30 Vragenuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragen uur; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P. Herhaling SOS-berichten; 8.15 Gramofoon muziek; 9.00 De beteekenis der Christ, tra dities voor ons volk, causerie; 9.30 Orgelcon cert. (Om 10.00 berichten A.N.P.)10.30 Gra mofoonmuziek; 10.45 Gymnastiekles; 11.00 Gramofoonmuziek. HiernaSchriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA, 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoon muziek; 11.10 Vervolg declamatie; 11.30 „Fan tasia"; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Orgel spel; 1.00 VARA-Orkest; 2.00 Viool, piano en gramofoonmuziek; 2.45 Sopraan en piano; 3.05 Declamatie; 3.30 „Melody Circle"; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 „De Flierefluiters" en solist; 6.00 „Fantasia" en solist; 6.30 Muzi kale causerie en piano; 7.10 De beteekenis van het avondonderwijs voor maatschappij en individu, causerie; 7.30 „De Roodborstjes" en gramofoonmuziek; 8.05 Herhaling SOS- berichten; 8.07 Berichten A.N.P. 8.15 Orgel spel; 8.40 Declamatie; 9.00 Viool en piano; 9.20 VARA-Groot-orkest en solist; 9.50 Gra mofoonmuziek; 10.00 Berichten A.N.P.10 05 Vervolg orkestconcert; 11.00 Gramofoonmu ziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 en 12.05 Gramofoon muziek; 12.20 Bijbelsehe causerie; ,1'2.45 BBC- Welsch orkest en soliste; 1.35 Orgelconcert; 3.20 Huishoudelijke wenken; 5.35 Yascha Krein's Zigeunerorkest; 6.20 Berichten; 6.40 Landbouwcauserie; 7.00 BBC-Zangers; 7.20 Geraldo's orkest en solisten; 8.05 Komische voordracht; 8.20 Causerie over lichamelijke opvoeding; 8.40 BBC-Midland-orkest; 9.20 Berichten; 9.40 Buitenlandsch overzicht; 9.55 Populaire muziek; 10.10 Declamatie; 10.20 BBC-Theater-orkest en solist; 11.20 Jack Jackson en zijn Band; 11.50 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonmuziek; 12.20 Cas- sard-orkest en zang; 2.20 én 3.20 Gramofoon muziek; 3.35 Zang; 4.20 Concert; 5.50 Zang, 6.05 Vioolvoordracht; 6.50 Zang; 7.05 Viool voordracht; 8.05 Zang; 8.35 Pianovoordracht, 8.50 „Brummel", operette; 10.50 Gramofoon muziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Franz Hauck's orkest; 8.50 Rijksar beidsdienst-orkest; 9.50 Gramofoonmuziek; 12.20 Concert door een fabrieksorkest; 1.35 Nedersaksisch Symphonie-orkest; 2.35 Geva rieerd concert; 4.20 Omroep-Amusemenfcsor- kest; 5.20 Concert; 6.20 Gramofoonmuziek; 7.20 Omroepkleinorkest; 8.30 Westduitsch weekoverzicht; 9.20 Omroepschrammelen- semble, vocaal sextet en solisten; 10.50 Om roeporkest en solist. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek; 12.50 Salonorkest; 1.30 Omroeporkest; 1.50 Gramofoonmuziek; 5.20 Kleinorkest; 6.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Omroepdansorkest; 8.23 Omroepsympho- nie-orkest; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek; 12.50 Omroepor kest; 1.30 Salonorkest; 1.50 Gramofoonmu ziek: 1,2.50 Omroeporkest: 1.30 Salonorkest; 1.50 Gramofoonmuziek; 5.40 Dito; 6.20 Zang, 6.35 Kleinorkest en zangvoordracht, 7.20 Zang 8.20 Omroeporkest en radiotooneel; 10.30 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Leipziger Symphonie-orkest, koor en solisten; 9.20 Radiotooneel; 10.20 Berichten; 10.50 Cello en piano; 11.05 Weerbericht; 11.20 - Arnd Robert's dansorkest en H.. Fröhlioh's kwintet.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2