Examens in aantocht. Valencia richt zich tot Londen. Belangrijke vraagstukken voor den Volkenbondsraad. Thijs IJs en de booze kabouter Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Spanje, Locarno, Alexandrette. ZATERDAG S JUNI 1937 Uiteenzetting van de jongste gebeurtenissen. In een protestnota, die door de Spaansche regeering is overhandigd aan den Britschen zaakgelastigde, wijst de regeering van Va lencia op de aanvallen van de Duitsche vloot en op haar pogingen een verergering van den internationalen spanning te voor komen. De regeering heeft "bewezen de moei-' lijkheden niet grooter te willen maken toen het controle plan in werking werd gesteld. Zij heeft aldus de nota deze controle aan vaard, doch er de aandacht op gevestigd dat het juridisch niet juist was de wettige re geering 'gelijk te stellen met de opstandelin gen. De regeering heeft steeds het recht voor zich opgeëischt de opstandelingen te besto ken waar zij zich te land of ter zee bevinden, zij kan hierbij de veiligheid van toeschouwers niet garandeeren. Het ernstige conflict, waarbij de schepen van de Duitsche vloot het vuur openden op Almeria is volgens de Spaansche regeering een gevolg van de controle. De Spaansche regeering' verhaalt vervolgens het verloop van de gebeurtenissen, van de wisseling van te legramman tusschen admiraal von Fischer en den Spaanschen minister van landverde- diging, tot de beschieting van Almeria, waar bij zij er op wijst dat de „Deutschland" niets te maken had te Ibiza en dat het schip het vuur uit de luchtdoel-batterijen heeft ge opend op twee vliegtuigen van de regeering, die hierop antwoordden met het werpen van bommen. De Spaansche regeering wijst er verder in haar nota op, dat indien men een houding, zooals Duitschland heeft aangenomen in be ginsel goed zou keuren, de vrede in Europa het grootste gevaar zou loopen. Deze hou ding is sterk in contrast met de houding van de Spaansche regeering ten aanzien van de herhaalde aanvallen waarvan zij te lijden heeft gehad. Tenslotte verzoekt de Spaansche regeering den Britschen zaakgelastigde zoo spoedig mogelijk dit protest mede te deel en aan zijn regeering, opdat deze het ter kennis zal bren gen van de niet-inmengings-commissie. Het stuk is geteekend door den minister van bui- tenlandsche zaken José Giral, De tekst van de nota „werd telefonisch op gegeven aan den Spaanschen ambassadeur te Londen om aan het Foreign Office ter hand te worden gesteld. Berlijn weinig ingenomen met de Britsche voorstellen. In politieke kringen te Berlijn zijn de Brit- Bche voorstellen voor Spanje niet zeer gunstig ontvangen. Men beschouwt ze als halve maat regelen. De voorgestelde waarborgen schijnen onvoldoende en men verklaart dan ook, dat Duitschland zijn standpunt het recht tot wet tige verdediging zal handhaven. Daarom ook heeft de marine haar strijdkrachten in de Spaansche wateren verdubbeld. De toon van de Duitsche pers lijkt niet geïnspireerd door het verlangen naar een spoedige oplossing. Men wil toegeven dat het aanwijzen van vei lige zönes voor de schepen mogelijk is, doch men acht het een moeilijkheid, dat van beide partijen waarborgen moeten worden gevraagd. Kan men van Duitschland verlangen aldus zegt men hier dat het, nadat het het woord van Franco erkent, eveneens geloof schenkt aan het woord der bolsjewisten van Valencia? Dat zou een soort van diplomatieke erkenning beteekenen. Onder deze omstandigheden vraagt men zich in diplomatieke kringen niet zonder eenige ongerustheid af, hoe lang het zal duren voor het stelsel der niet-inmenging weer zal functioneeren. Hertog en hertogin van Windsor op Wasserleonburg. Na een kort verblijf in Venetië. De hertog van Windsor en zijn gemalin kwa men gisteren per Oriënt Express te Milaan aan, vanwaar zij hun reis naar Venetië voortzetten. Een talrijke menigte, waaronder verscheiden leden der Engelsche kolonie te Milaan, juich ten het jonge paar bij zijn oponthoud op het station hartelijk toe. Om 3.40 uur in den middag arriveerde het jonge paar te Venetië, waar een bezoek werd gebracht aan de basiliek op het San Marco- plein en het Dogenpaleis. Des avonds vertrok ken zij naar Oostenrijk. Te 23.40 uur arriveerden zij aan het grens station Arnoldstein, waar zij ontvangen wer den door een vertegenwoordiger van de gou verneur van Karinthië en een hulde der be volking in ontvangst hadden te nemen. Na een kort oponthoud reisden zij per auto verder naar het kasteel Wasserleonburg, dat in den nacht toereikt werd. De kerkstrijd in Duitschland. Nieuw protest van ds. Niemoeller. Uit Berlijn, 5 Juni. Ds. Niemoeller heeft gisteravond te Berlijn gesproken over de po sitie der Protestantsche kerk in Duitschland. Hij zeide, dat volgens de statistische gegevens 80 procent der Protestantsche kerk aanhan ger van de Belijdende Kerk is, tegen 20 pet. die zich achter de van de regeering afhanke lijke kerkbeweging schaart. Niemoeller pro testeerde er tegen, dat het woord van Hitier zou gelijk zijn aan een goddelijke wet. Ten slotte noemde hij de namen van dertig gear resteerde of uit hun parochies verdreven pre dikanten: hij vroeg de geloovigen voor deze menschen te bidden. (Havas.) Autobus in vlammen. Tien inzittenden om het leven gekomen. Te Redding in Californië is een autobus om geslagen en in brand gevlogen. Tien inzitten den kwam in de vlammen om. Zeilschip met 39 opvarenden vergaan. Scheepsramp hij de Philippijnen. Naar het D.N.B. eerst thans uit Manilla ver neemt is op 11 Mei j.l. nabij het eiland Dalu- piri, Noordelijk van het eiland Luzon, het zeil schip „Rosario" vergaan met 27 passagiers en 12 man bemanning aan boord. Alle opvarenden waren Philippijnen. Japan De richtlijnen van het kabinet Konoye» o Men verwacht te Tokio algemeen, dat na de vorming van het kabinet Konoye de beweging voor de nieuwe nationale partij veld zou win nen, doch Asahi Sjibun acht dit minder waarschijnlijk, omdat minister-president Kononye niet bereid is deze beweging krach tig te steunen en ook omdat de leiders van de beweging thans zitting hebben in het kabinet. Zoowel de Minseito als de Seiyoukai zijn evenwel verontrust door de beweging en heb ben een gemeenschappelijke commissie ge vormd, bestaande uit vijftig leden, om hun samenwerking te versterken. De gezamen lijke actie om het kabinet Hayashi omver te werpen is thans geëindigd, doch men wil voortgaan met den strijd voor een constitu- tioneele regeering. De nieuwe ministerraad heeft gisteren voor de eerste maal vergaderd, Na de ver gadering heeft Prins Konoye een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zich kant tegen de tegenstelling van de partijen. De minister-president wijst er op, dat de wrij ving tusschen de partijen zoo gering moge lijk moet worden gemaakt, vooral waar deze voortspruiten uit verschillende belan gen. Prins Konoye gelooft, dat de nieuwe regee ring een ideologisch leiderschap kan aan vaarden en het volk moet verzamelen onder één ideaal. De minister-president sprak niet over zijn politiek in bijzonderheden, deze staan nog niet vast. Alleen zeide hij ten aanzien van de buitenlandsche politiek, dat hij den vrede zal zoeken, gegrondvest op internationale recht vaardigheid en niet op het handhaven van het status quo. Amerika Terechtstelling van Hirsch maakt een ongunstigen indruk. De terechtstelling van den Amerikaan- schen staatsburger Helmut Hirsch te Berlijn heeft in alle kringen te Washington een on gunstigen indruk gemaakt, vooral omdat zij geschiedde na tusschenkomst van den am bassadeur der Vereenigde Staten te Berlijn, Dodd, en Hitier persoonlijk geweigerd heeft gratie te verleenen. In offieieele kringen verklaart men het in cident voor gesloten. Eilandje door springvloed weggevaagd? Volgens niet bevestigde berichten zou het eiland Rabaul (New Britain) door een aard beving, welke gepaard ging met springvloed, zijn weggevaagd. Men herinnert zich, dat eenige dagen gele den reeds gemeld is, dat het eiland geteisterd was door een moddergolf tengevolge van een aardbeving. Rev. Jardine in Londen terug. De hertog' van Windsor schonk hem een paar gouden manchetknoopen. Uit Londen: Reverend Jardine, die Don derdag het huwelijk van den hertog van Windsor heeft ingezegend, is gisteravond te Londen aangekomen. Hij verklaarde de reis niet te hébben gemaakt om het gezag van zijn bisschop te trotseeren en voegde er aan toe: „Ik ben naar Tours gegaan om den her tog en de hertogin een genoegen te doen". Daarbij toonde hij het geschenk, dat hij op het kasteel Candé had ontvangen: een paar gouden manchetknoopen met het monogram van den hertog. RIJKSSTRAATWEG 16 haarlem-noord. telef. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez Med.) Generaal Mola's dood. Bittere woorden in de Baskische pers. Het Baskische blad „Euzkadi" schrijft over generaal Mola: „Mola vertegenwoordigde Durango, Guernica, Arbaeegul, Yurre, Ceanuri en Bilbao en alles wat deze namen op het oogenblik voor smartelijke tragiek inhouden voor ons volk. Hij vertegenwoordige de ver nieling van steden en dorpen door het vuur, de uittocht van de boeren, vrouwen en kinde ren, de dood van zoovele jonge menschen, het fusilleeren van gijzelaars en priesters. Laten we God bidden genadig te zijn voor de ziel van onzen vijand". Het blad „Liberal" schrijft: „De opstande lingen hebebn den eenigen man van waarde verloren, waarover zij beschikten. Onder deze blinden was het niet moeilijk koning te zijn". De uitvaart. Uit Burgois, 4 Juni: De rouwplechtigheid voor generaal Mola is tot een indrukwekken de manifestatie géwordén. De kist ging schuil onder een enorme hoeveelheid kransen en bloemen De straten, waar de rouwstoet door heen zou trekken, waren reeds uren te voren door een dichte menschenmenigte bezet. Van Burgos werd het stoffelijk overschot door de halfstok vlaggende steden en dorpen naar Pamplona overgebracht. Vrijdagavond laat is Mola te Pamplona be graven. De straten waren met een dichte menigte gevuld en de vlaggen woeien half stok. De oudste generaals van het leger en de autoriteiten liepen in den stoet mede. De leider van het Spaansche vreemdelingenle gioen, generaal Millan Astray sprak de graf rede uit. vliegtuig met negen inzittenden in chili vermist. Uit Santiago de Chili, 14 Juni. Een passa giersvliegtuig met vijf passagiers en een be^ manning van vier koppen' is op het traject boven de Zuid-Ohileensche wateren spoor loos verdwenen. Het is reeds twee dagen over tijd en men neemt aan, dat het in het water is gestort. Dit is het tweede ongeluk op hetzelfde traject in een week tijd. de wereldvlucht van amelia earhart Amelia Earhart is. gisteren van Parama ribo vertrokken met bestemming Brazilië. Later kwam het bericht, dat zij te Forta- leza. geland, was. correspondentie „johan maurits van nassau" en „o. 13" en „o. 15". Voortaan zullen, tot nader order, iederen Woensdag brievenmalen verzonden worden naar H. Ms. flottieljevaartuig „Johan Mau rits van Nassau" en -H. Ms. onderzeebooten „O. 13" en „O. 15". Correspondentie voor de opvarenden van genoemde oorlogsschepen, bestemd om in deze brievenmalen te worden opgenomen, moet op een zoodanig tijdstip worden ter post bezorgd, dat de stukken het spoorwegpostkan toor, loopend in de treinen Amsterdam Antwerpen van dien dag nog kunnen berei ken. De stukken behooren gefrankeerd te wor den volgens internationaal tarief en voorzien te zijn van twee elkaar snijdende lijnen ovei het geheele adres. Een kalme beheersehte zenuwtoestand is dan van groot belang. Mijnhardt's Zenuwtabletten houden u rustig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. fooienstelsel in frankrijk afgeschaft. De Fransche Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot het afschaffen van het fooienstelsel met 267 tegen 265 stemmen aangenomen. Zoo gezegd, zoo gedaan en even later liepen ze samen naar buiten. Een tijdje liepen ze rustig voort, zonder een woord te spreken. Ze keken aandachtig rond en vonden alles even prachtig. Late bloemen wiegden zachtjes in het windje heen en weer en er waren veel padde stoelen, kleine en groote, witte en bruine, zwarte en roode. Toen zei Thijs eensklaps „De kabouters moeten nu hard werken, want ze hebben niet veel tijd meer, want al gauw zal hier geen bloem meer bloeien. En nu moeten ze zorgen, dat ze genoeg etensvoorraad hebben voor den winter." GENèVE, 29 Mei 1937. (Van onzen correspondent). De vanmiddag geëindigde 97ste zitting van den Volkenbondsraad had, behalve een groot aantal technische onderwerpen, drie belang rijke politieke vraagstukken op haar agenda: Spanje, Locarno, Alexandrette. In het Fransch-Turksehe geschil over Alexandrette, dat in December bijna tot een oorlog geleid had, daar de opgewonden Turken reeds dreigden het onder Fransch Volken bondsmandaad staande gebied van Alexan drette binnen te rukken, om de Turksche be volking aldaar niet aan de heerschappij der weldra zelfstandig wordende Syriërs prijs te geven en te bevrijden, is het Volkenbonds succes van de Raadszitting van Januari van daag volledig geworden. De Volkenbondsraad heeft met goedkeuring van Frankrijk en Tur kije beide het internationale Statuut en de Grondwet van Alexandrette vastgesteld. Het „Sandsjak" van Alexandrette zal overeenkom stig den Franschen wensch deel van het zelf standig wordende Syrië blijven uitmaken, doch daarbij een vrijwel volkomen onafhan kelijkheid op het gebied der binnenlandsche politiek genieten, zooals de Turken verlang den. De Volkenbond zal de naleving van het een en ander waarborgen. Dit alles was in Januari reeds in beginsel overeengekomen. De Volkenbondsraad moest nu de puntjes op de i zetten en den tekst van Statuut en Grondwet vaststellen. Dank zij den uitnemen- den arbeid van een deskundigencommissie van zes leden (waarvan de Belg. prof. Bourquin voorzitter en onze landgenoot prof. Kolle- wijn en een Zweed lid waren; men ziet het groote en nuttige*aandeel der kleine staten in dit Volkenbondssucces!) is dit thans gelukt. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken Sandler als Raadsrapporteur en de Fransche en Turksche ministers Delbos en Rustu Arras verzekerden aan het slot der Raadsbesprekingen uitdrukkelijk, dat de strijdvraag' over Alexandrette thans „defini tief" is opgelost. In de wandelgangen van het Volkenbonds paleis kon men dezer dagen, bij alle vreugde over de bereikte overeenstemming, nogal cri- tiek tegen Rustu Arras hooren, omdat deze de belangen van de bevolking van Alexan drette voor zijn persoonlijke eer van het voor zitterschap der Buitengewone Volkenbonds vergadering verkwanseld zou hebben! Inder daad was Rastu Arras in de laatste punten van geschil (de offieieele talen en de preciese grensafbakening) heel wat toeschietelijker, sinds Delbos had weten door te drijven, dat niet Politis, zooals reeds overeengekomen was, doch Rustu Arras de Volkenbondsverga dering zou presideeren, die Egypte in den Vol kenbond zou opnemen. Men gaat echter te ver. indien men Rustu Arras ervan beschuldigt duurzame belangen der Turken in Alexan drette aan persoonlijke eerzucht te hebben opgeofferd. Zeker, Rustu Arras is kinderlijk- ijdei genoeg, om het heerlijk te vinden Presi dent der Volkenbondsvergadering te. zijn ge weest! Zij het ook de President van een één- dags-Volkenbondsvergadering! Doch hoofd motief voor zijn voorzitters-verlangen was toch, dat het Turksche aanzien in Egypte en bij andere Muzelmannen zou stijgen, indien de Turksche minister van buitenlandsche zaken als het ware peetvader over Egypte als lid van den Volkenbond zou staan. Dit ver hoogde aanzien van Turkije onder de Muzel- mannnen scheen aan Rustu Arras van hooger belang dan een klein succesje in de laatste ge schillen over Alexandrette! Over Locarno Is niet veel aan de "Raadstafel gesproken. Delbos, Eden en Spaak deden den Volkenbondsraad mededeeling van de jongste Fransch-Engelsch-Belgische besprekingen, die ten gevolge hadden, dat België niet langer verplicht is Frankrijk bij een eventueelen Duitschen aanval te hulp te komen, zonder dat België door deze bevrijding der Locarno- verplichtingen de waarborgen van Engeland en Frankrijk bij een Duitschen aanval tegen België hierdoor verliest. Dit gevolg der Bel- gisch-Engelsch-Fransche besprekingen was reeds sinds een maand algemeen bekend, zoo dat in dit opzicht de verklaringen van Delbos, Eden en Spaak allerminst sensationeel werk ten! Interessant was echter wel, wat de drie ministers aan hun mededeelingen toevoegden met betrekking tot het streven naar een nieuw Locarno-verdrag. Verzekering van de veilig heid en vrede in West-Europa was het doel van het Locarno-verdrag van October 1925. Dit zal ook het doel van het nieuwe verdrag moeten zijn, dat het door Duitschland ver leden jaar Maart eenzijdig opgezegde Locarno- verdrag zal moeten vervangen. Dat een derge lijk nieuw Westelijk veiligheidsverdrag eerst mogelijk zal worden, nadat Duitschland door de terugtrekking zijner troepen uit het Rijn land zijn recht- en verdragsschennis zal heb ben goedgemaakt, zooals Sarraut en Flandin verleden jaar in hun verbolgenheid eischten, werd ditmaal natuurlijk niet meer als voor waarde gesteld! Evenmin verklaarde Delbos uitdrukkelijk, dat het nieuwe veiligheidsver drag voor West-Europa een onderdeel van een veiligheidsregeling voor geheel Europa zal moeten vormen, zooals de Franschen vroeger veelal vorderden. Delbos volstond met een geruststellend woord voor Litwinof en de Kleine Entente van deze strekking, dat Frankrijk bij het streven naar een nieuw Wastelijk Pact nimmer de veilig heid van het overige Europa uit het oog zal verliezen en dat de Westelijke veiligheid niet ten koste van die van geheel Europa zal mogen verkregen worden. Delbos nam dus ook in dit opzicht een heel wat gematigder hou ding dan vroegere Fransche ministers van buitenlandsche zaken aan. Daarna viel het des te meer op, dat Eden en Spaak in hun verkla ringen nog vager waren over het verband tus schen de veiligheid van West- en die van Oost-Europa en zich bepaalden tot het uit spreken van het vertrouwen, dat het totstand komen van een nieuw Westelijk veiligheids verdrag, onder medewerking van Duitschland en Italië, een goed voorteeken voor den vrede en de veiligheid in geheel Europa zou zijn en de oplossing van andere Europeesche vraag stukken zou vergemakkelijken. De meeste belangstelling had natuurlijk weer de Spaansche kwestie. Het stroomde in deze week telegrammen en brieven naar den voorzitter van den Volkenbondsraad, waarin vredesvereenigingen en vrouwenorganisaties erop aandrongen, dat deVolkenbond thans eindelijk eens krachtige maatregelen zou tref fen. die de Duitsche en Italiaansche strijd krachten zouden „dwingen" het Spaansche grondgebied te verlaten! Voor den nuchteren beoordeelaar van den tegenwoordigen internationalen politieken toestand was het reeds bij voorbaat zeker, dat deze wenschen niet vervuld zouden kun nen worden en dat de Volkenbondsraad niet tot een oorlogsverklaring tegen Duitschland of Italië zou overgaan, zooals blijkbaar de wensch van vele „vredesvrienden" tegenwoor dig is. Want men kan niet zien, hoe de Vol kenbond anders als door militair geweld de Duitschers en Italianen zou kunnen dwingen den Spaanschen bodem te verlaten! Dat de Fransche en Engelsche regeering, wier geheele Spanje-politiek juist op het behoud van den Europeescben vrede gericht is, den Volken bondsraad niet in deze richting van oorlog en militair geweld zouden willen leiden, was te voorzien De behandeling van het beroep der Spaan sche regeering op den Volkenbond had dus vrijwel hetzelfde verloop en resultaat, als de debatten over deze zelfde kwestie in de buitgewone Raadszitting van December 1936. Del Vayo maakte een dankbaar gebruik van de tribune van Genève, om de bekende klach ten over de georganiseerde inmenging van Duitschland en Italië, van dit laatste land vooral, in den Spaanschen burgeroorlog nog eens te herhalen. „Het woord is thans aan den Volkenbondraad!", was het einde van Del Vayo's redevoering, doch wat hij precies wenschte, zei hij evenmin als Litwinof, die de regeering van Valencia natuurlijk bijviel. Nóch Del Vayo, nóch Litwinof hadden den moed 't voorbeeld der vredes-en-vrouwen-orga- nisaties te volgen en openlijk „dwang" tegen Duitschland en Italië aan te bevelen. Delbos en Eden, die ditmaal de beteekenis- volle ondersteuning van den sociaal-democra- tischen minister van buitenlandsche zaken van Zweden Sandler verkregen, hadden geen moei lijk werk den Volkenbondsraad ervan te over tuigen, dat de Volkenbondsraad in het belang van den Europeeschen vrede niets beters kon doen dan de behandeling van de Spaansche kwestie in de handen van de Londensche niet- inmengingscommissie te laten, waar Duitsch land en Italië medewerken en, zooals met be trekking tot het verbod van verdere „vrijwil ligers" voor Spanje en ter zake van het in ternationale toezicht op de naleving der niet- inmengings afspraken gebleken was, wel met zich praten lieten. In het belang van den Europeeschen vrede en in het belang van Spanje zelf ook moest thans ernaar gestreefd worden overeenstemming over het terugtrek ken van alle buitenlandsche strijdkrachten uit Spanje te verkrijgen. Met Delbos, Eden en Sandler zag de geheele Volkenbondsraad in, dat de meeste kans op bereiking van dit doel bestaan, zal, indien de als een roode doek op Duitschland en Italië werkende Volkenbond zich in dezen op den achtergrond houdt en de leiding der internationale besprekingen over Spanje aan de Londenschen niet-inmengings- commissie blijft toevertrouwen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Dr. Coliin bezoekt den voorzitter der Eerste Kamer. Vrijdagmiddag heeft dr. Colijn een bezoek gebracht aan den voorzitter der Eerste Ka- mei', mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Het bezoek heeft twee uur geduurd. Het „Blauwe Zand'-incidenl. Vier mannen gearresteerd. Zij zouden steenen naar de auto van ir. Mussert hebben geworpen. Naar de Tel. verneemt, is de politie van het bureau aan den Adelaarsweg, aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, er thans toe over gegaan vier personen te arresteeren, ten aan zien van wie zij ernstige redenen heeft te ver moeden, dat deze lieden als schuldigen be trokken zijn bij de nog steeds niet tot klaar heid gebrachte gebeurtenissen met den lei der der Nationaal Socialistische Beweging, ir. A. A. Mussert, in de Amelandstraat, op het zoogenaamde Blauwe Zand in Amsterdam- Noord. De arrestaties zijn Donderdagavond jl. en Vrijdag in den loop van den dag geschied. Deze vier mannen zouden klinkers naar de auto van ir. Mussert hebben geworpen. De vrouw in het spel. Stoker bij de Marine kwam er door in moeilijkheden. De 20-jarige C. B. van L„ stoker 3e klasse op H.Ms. „Van Speyk" was altijd een oppas send, gehoorzaam en goed militair geweest, totdat hij kennis maakte met een meisje uit Rotterdam, waarmee hij zich eenigen tijd la ter verloofde. Dit meisje nu zag met leede oogen aan, dat haar matroos na enkele dagen verlof steeds naar den Helder terug moest kee- ren en dat dit nog eenige jaren zoo voort zou gaan. Ze probeerde hem over te halen, wat langer in Rotterdam te blijven, hetgeen van L. inderdaad deed, doch waarbij hij zich een veroordeeling door den krijgsraad wegens op zettelijke ongeoorloofde afwezigheid op den hals haalde. Hij kwam er nog met een voor waardelijke veroordeeling af en nam zich vast voor in het vervolg beter op te passen. Het meisje echter liet niets na om hem uit den dienst te krijgen, opdat ze spoedig zou den kunnen trouwen. Toen dit niet gelukte, schreef ze een brief aan haar verloofde in den Helder met aller lei valsehe beschuldigingen. Van L. raakte daardoor in de war, reisde zonder verlof naar Rotterdam en maakte zich daarbij weer aan een strafbaar feit schuldig, terwijl de proef tijd van de vorige straf nog niet verloopen was. Zes maanden gevangenisstraf met ont slag uit den militairen dienst had het von nis van den zeekrijgsraad geluid. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof mr. A. Rombach eischte bevesti ging van dit vonnis. De verdediger mr. L. J. E. van Meeverden drong op clementie aan en vroeg de bijko mende straf te laten vervallen. Beklaagde heeft zijn verloving verbroken en wil thans niets liever dan weer in den mi litairen dienst geplaatst te worden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9