HET NIEUWE AVONDBLAD Pas op. 22e JAARGANG No. 181 MAANDAG 7 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Slden wifwfïeï' As ^11® Levenslange ongeschiktheid J 2000.- overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.— ®?.n L^u-ino-^rinnri rinnr *®ld®ren vmëer 15.—, één of twee leden anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, Vl ft53?rtprifikp UPr7Pkprinl vAr5 vaart ^>t._e.en maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60.—, marinevaartuigen enz. 400.— IJMUIDEN Ipe heer J. D. Heykoop spoedig met pensioen. Na 38 dienstjaren bij het Staatsvisschers- havenbedrijf. Naar wij vernemen zal de heer J. D, Heij- koop, halchef bij het Staatsvisschershaven- 'bedrijf wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd over eenige maanden den dienst verlaten. De heer Heijkoop zal dan gedurende 38 jaar bij het Staatsvisschershavenbedrijf in dienst zijn geweest. MERKWAARDIGE VISSOHEN IN DEN AFSLAG. Soms gebeurt het in maanden of jaren niet, dat de zee iets oplevert, dat afwijkt van haar normale voortbrengselen, maar den laatsten tijd komt er nog al eens iets in den afslag, dat afwijkt van het dagelij'ksche menu. Het begon eenigen tijd geleden met een kabeljauw van meer dan 40 pond. Daarop kwam de vioolvisch,. gevangen door een Helderschen botter, die een groot aantal levende jongen ter wereld bracht. Verleden week was het een haai, die de visschers verraste met de geboorte van een groot aantal jongen. De vioolvisch is gedu rende eenige dagen een attractie geweest van de Hagenaars, de haai heeft de bewondering weggedragen van vele Amsterdammers. En Zaterdagmorgen was er weer wat nieuws onder de zon of beter gezegd in den afslag. Ditmaal was het een octopus of achtarm, een weekdier, dat meer bekend is onder den naam van inktvisch. Ook deze „visschen" ziet men zelden in IJmuiden. Een merkwaardig beest, zoo'n octopus: een kop en acht zeer beweeg lijke vangarmen met zuignappen. Ze hebben klieren die vocht afscheiden. Levend zijn deze achtarmen heel mooi omdat zich in den on derhuid kleurcellen bevinden gevuld met pig ment. Er leven nog ongeveer 200 soorten van dezen roofzuchtigen en intelligenten zeebe woner. AANGEHOUDEN. De politie heeft twee jongens aangehouden en naar het bureau overgebracht, die verdacht werden van diefstal van koper en ijzer. AANBESTEDING. Op Dinsdag' 15 Juni zal door de Genie worden aanbesteed het doen van voorzienin gen aan militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. De ra ming bedraagt f 3450.. Bij de gehouden aanbesteding voor het maken van drie pijlers en twee land'hoofden van beton op een bestaande paalfundeering ten behoeve van een viaduct over de spoorlijn Amsterdam—Utrecht, met bijkomende wer ken, in de gemeente Weesperkarspel, was laagste inschrijfster de N. V. Amsterdamsche Ballast Mij., met f 11200. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een kantoor met dienstwoning en garage, een blok van drie dienstwoningen en een werkplaats met magazijn, onder de ge meente Velsen en behoorende tot de werken tot verbetering van het Noordzeekanaal, was laagste inschrijver H. de Jong te Ouderkerk a.d. IJsel met f 61200. ONZE DAMRUBRIEK. Zooals gewoonlijk zal de damrubriek in de zomermaanden niet verschijnen. Alle loopende correspondentie zal per post worden afge werkt.. Het adres van den damredacteur is Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden-Oost. RADIO VISSCHERIJ OMROEP. 'De Radio Visscherij Omroep van de Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherij begint Maandag 7 Juni, des voormiddags 8 uur, waarbij gebruik zal wor den gemaakt van den Rijks-radio-zender Scheveningen voor den zakelijken omroep op een golflengte van 120'5 meter. Om het damkampioenschap van Nederland. De D. C. IJ.'ers spelen remise. Zondag is het tournooi om het damkam pioenschap van Nederland voortgezet. De uitslagen luiden: R. C. Keller—J. H. Vos 1—1 B. DukelC. J. Lochtenberg 11 J. MetzHani 20 TusveldRustenburg 02 J. Kalden—A. Ligthart 1—1 C. SuykDe Graag 11 De inhaalpartijen welke Zaterdagavond werden gespeeld, hadden het volgende resul- taat: C. Suyk—Ham 1—1 J- Metz—Vos 11 BochtenbergDe Graag 11 De stand der deelnemers luidt thans: Keiler 14 pnt., Vos 14 pnt., Rustenburg 13 P.. J. Metz 12 pnt., B. Dukel 11 pn.t., De Graag 10 pnt., Tusveld 9 pnt.; Kalden en Ligthart 8 Pnt., Suyk, Ham en Lochtenberg 7 pnt. Zondag a.s. sai de laatste ronde worden gespeeu. Aan spanning zal het deze ronde niet ontbreken, daar zoowel voor de bovenste als voor de onderste plaats belangrijke partijen WfU'Sen gespeeld. Voor de bovenste plaats Vragen de partijen J. H. Vos—De Graag en R. C. KeilerRustenburg de belangstelling. Alles is nog mogelijk en nog kan niet voorspeld wor-1 den, wie den titel zal winnen. Vermoedelijk zullen Keiler en Vos wel moe ten herkampen. Voor de onderste plaats de ontmoeting' Suyk—Lochtenberg'. Wordt de partij remise dan hebben beide spelers hun vereischte 8 pnt. veroverd. Haringvisschers wenschen hand having van de Zondagsrust. Een adres aan de ministers van Landbouw en Visscherij en van Bïnnenlandsche Zaken. Door een zevental organisaties, te weten: Vereenigïng „Bethsaïda"; Schippersvereeniging „Vlaardingen"; Schippersvereeniging „Kat wijk"; Chr. Schippersvereeniging „Ons aller belang", Scheveningen; Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders; Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius"; Bond van oud-katholieke Fabrieks- en Trans portarbeiders, is volgens „Toenadering" het volgen'de adres verzonden: Excellentie, Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, allen ten nauwste be trokken bij de haringvisscherij, met name de drijfnetvisscherij op de Noordzee, dat zij om meerdere redenen reeds jaren, maar inzonder heid in den laatsten tijd, zich verontrusten over de wijze, waarop dit bedrijf wordt uitge oefend. Hoewel de maatschappelijke nood ook in dezen ouden tak van dit echt Nederlandsch "bedrijf groot is, beweegt hun tot dit adres toch meer de moreele bedreiging, door het stelsel matig ontrooven van den dag der rust, welke evengoed 'den zeeman als den arbeider op het land behoort te worden gewaarborgd. Hun is niet onbekend, hoe bij de groote trawlvisscherij de wekelijksche rustdag is op geofferd aan stoffelijke belangen, terwijl daar mede de welvaart en de moreele kracht in geen enkel opzicht is bevorderd, maar wel ge schaad. Na deze verwording hij de groote trawl visscherij, schijnt nu de doodsteek voor den rustdag bij de drijfnetvisscherij te zullen vol gen. Alle pogingen om dat a?f te wenden, hebben tot nog toe schipbreuk geleden. Terwijl vroe ger de deelnemers aan dit bedrijf in drie groe pen waren te verdeelen, is nu het gevaar allerminst denkbeeldig, dat er slechts één groep zal overblijven, n.l. zij, die 7 maal per week hun netten uitlaten in zee en zich om geen rustdag bekommeren, laat staan óm godsdienstoefening te kunnen hou'den, gelijk dit van ouds de gewoonte was. Dan zou de drijfnetvisscherij gelijkgescha keld zijn met de stoom-trawlvisscherij en met de methode van onze Oosterburen, die onder hoogdruk rusteloos doorvisschen en zich om geen bezwaren der consciëntie bekommeren. De drie groepen waren vroeger te verdee len in.- le. Z.g.n. vijf-nachters, die op Zaterdags morgen als regel voor het laatst de vleet bin nenhaalden en verder dien dag de vangst van dat schot verwerkten, 's Maandags begon voor hen dan weer de nieuwe week in het bedrijf. 2e. De vijf-nachters met een avondschot op Zaterdag', dat beperkt werd wat het aantal netten betreft en waarbij men de laatste vangst vóór den Zondag trachtte te bergen, om dan 's Maandags den arbei'd te kunnen her vatten. Dat Zaterdagavondschot was echter zeer rekbaar en bracht het gevaar mee om in den Zondag te komen met het werk, gelijk uit de practijk telkens is gebleken. 3e. De zes-nachters, die op Vrijdagavond het laatst schieten, deze vangst op Zaterdag verwerken en dan rusten tot 's Zondags avonds om vóór den Zondagnacht de vleet weer in zee te laten, Maandagsmorgens te ha len en de vangst op dien dag te verwerken. Doch hoe is de huidige toestand? De vijf- nachters zijn zoo goed als van de zee verdwe nen. De vijf-nachters met een Zaterdag avondschot ongeveer tot de helft geslonken. De andere helft is nu overstag gegaan en heeft de gewoonte geïmporteerd om 6 nachten te visschen en een Zaterdagavondschot te doen. Dat wil in werkelijkheid zeggen: de helft der vijf-nachters met een Zaterdagavond zijn ge worden tot zeven-nachters. Daarmede wordt de rustdag onnoodig ver nield. Meestal tegen den zin der bemanning, ongetwijfeld vaak met weerzin der schippers. Doch twee scherpe prikkels drijven hen voort. Het welgevallen van sommige patroons, die niet geven om den rustdag en alleen zien op de be somming en voorts de concurrentie, de naijver van de schippers onderling. Deze twee factoren stuwen steeds verder zonder eenige noodzaak naar een continu-be- drijf, waarin de noodige rust en de rustdag roekeloos worden opgeofferd. Want, Excellentie, ieder kan toch weten, dat hier geen noodzaak tot werken dwingt. Deze ligt niet in den aard van het bedrijf, evenmin in de brandende vraag naar haring en allerminst in het geestelijk en zedelijk wel zijn der visscherslieden. 'Alleen kan de vraag opkomen: Kan dooi de bedrijfsmenschen zelf dit kwaad niet wor den gekeerd? Het antwoord daarop moet lui den: Evenmin als dit euvel kon worden af gewend voor fabrieken en bakkerijen te land, wanneer alles aan het bedrijf zelf ware over gelaten. Hier dreigen, geheel noodeloos, de onedele concurrentie, de naijver en soms de hebzucht te triomfeeren over de billijkste motieven van hoogerstaande bedrijfsleiders en handwerkers. Waar de stand van zaken thans alzoo is, zien ondergeteekenden geen andere uitkomst dan die, welke ook bij het ingrijpen der re geering te land heeft geholpen en vragen wij met bescheidenheid maar met den sterksten aandrang van de regeering des lands de vol gende regeling, nl.: Dat de regeering er toe overgaat de schepen ter drijfnetliaringvisscherij het uitzetten der netten op Zaterdag te verbieden, alleen met uitzondering van het kleine aantal schepen, waarvan de bemanning, om des gewetens wil, tot nog toe vijf nachten vischte en die daarbij de gewoonte hadden een half schot 's Zater dagsavonds te doen en een half schot 's Maan dagsmorgens, welke vrijheid behoorde besten digd te blijven. Zij gronden hun verzoek op: le. De billijkheid, omdat het bedrijf histo- rich steeds zóó is uitgeoefend, dat een rustdag was gewaarbirgd en alzoo met een vrije consciëntie ook zij, die geloofden den dag des Heeren te moeten heiligen, in dit bedrijf werk De ministers De Wilde, dr. Colijn en Van Lidth de Jeude, die het vertrek van de D. C. 3 Zaterdagmorgen van Schiphol bijwoonden. zaam konden zijn. Wint de kwade gewoonte verder veld, dan wordt dit bedrijf alleen toe gankelijk voor hen, die met een rustdag geen rekening meenen te moeten houden. 2e. Op het recht van een vrijen rustdag, dat in tal van bedrijven te land wettelijk is ge waarborgd, terwijl toch elk Nederlandsch schip als Nederlandsch térritor wordt be schouwd, getuige de strafbaarheid door een Nederlandsche rechter van hen, die op zulk een schip een vergrijp tegen de Nederlandsche wet begaan. 3e. Op het ingrijpen der regeering des lands om de vangst niet noodeloos te vermeerderen, welke evenzeer door het 7 maal schieten kan worden bevorderd en door het verbod daar van kan worden tegengegaan als door de be perking van het aantal netten en de beperking van het aantal maanden en weken, waarin mag worden gevischt. 4e. Op de billijkheid en de gelijkheid, welke zoo wordt gebracht tussehen reederijen, die schippers en bemamieng een vrijen dag willen waarborgen en hen, die door'bevordering van het 7 maal visschen, anderen de loef willen afsteken. Bij dit laatste argument leidt het geen twij fel of de meest rechtvaardige patroons zullen zulk een regeling, mits deze krachtig wordt toegepast, toejuichen, ook dan, wanneer zij het wellicht om andere redenen doen als het deel der bemanning, dat den dag des Hee ren begeert te heiligen. Hopende, dat Uwe Excellentie aan het ver zoek in dit adres zoo spoedig mogelijk zal. wil len tegemoetkomen, verblijven ondergetee kenden, met den meesten erbied, (volgt on'derteekening.) ANSJOVIS 1937. Minimum-exportprijzen verhoogd. De Coop. Ansjovisiverkoop-Vereeniging te Amsterdam schrijft ons: Den 12en April van dit jaar vertoonde de eerste ansjovis zich te Harlingen en thans begin Juni, dus ruim 11/2 maand later blijft de ansjovisvangst nog onbeteekenend. Ofschoon de laatste paar weken de visscherij iets beter werd, zijn de aanvoeren verre be neden het middelmatige en zeer uiteenloopend. De enkele visschers, die met eenige honderden kilo's binnenkomen behooren tot de uitzonde ringen; de meesten daarentegen vangen en kele kilo's ansjovis. Volgens door ons ingezamelde gegevens om trent de tot nu toe aangevoerde hoeveelheid ansjovis, inclusief die te Bergen op Zoom, taxeeren wij, dat er thans boven water zijn gebracht 2500 ankers; een kwantiteit, die er op wijst, dat de ansjovis-visscherij 1937 tot een mislukking zal worden. De 1937er werden door ons verhandeld tot f24.per anker. Gezien deze slechte visscherij en waar ook van Spanje geen ansjovis te verwachten is, blijft de marktstemming voor het artikel vast en het aanbod begrijpelijkerwijze beperkt. Aangezien de voorraden steeds inkrimpen en er door deze visscherij zoo goed als niets bij komt, zal een verbetering der prijzen niet kun nen uitblijven! Te dezer zake kan dienen, dat door de Ver- eeniging van Ansjovis-Exporteurs in een te Amsterdam gehouden vergadering besloten is, tot verhooging der minimum-exportprijzen, ingaande met het derde kwartaal (1 Juli a.s.), over te gaan en werd in deze vergadering de decisie genomen als richtlijn voor de dan te vragen minimum-exportprijzen de volgende noteeringen aan te houden. Voor li93'0er en ouderen f20. 103'ler f 25.— 1932er f 28.— 1933er f 28.— 1934er f 28.— 1935er f 28.— 1936er f 28.— 1937er f 28.50 Wat het verloop der exportprijzen in de toe komst zal zijn en of deze nog verder zullen aantrekken, moet worden afgewacht. Wij meenen te kunnen constateeren, dat bij deze stijgende tendenz de verwachtingen daarom trent niet pessimistisch zijn. Trouwens een prijsverhooging is in ieder op zicht gemotiveerd! Ten eerste: omdat sinds de depreciatie van den Gulden de minimum-exportprijzen voor ansjovis niet verhoogd zijn. Vele andere ex port artikelen toonden daartegenover een niet onbelangrijke prijsstijging. Ten tweede: omdat het artikel ansjovis op een uiterst laag niveau staat en de prijzen waartoe b.v. de 1931er, 1930er en oudere jaar gangen hier verhandeld worden, nog zeer ver liesgevend zijn; zelfs bij deze te verwachten hoogere exportprijzen. Ten derde; omdat de voorraden hier, zoowel als in het binnenland, zienderoogen inkrimpen en deze door de geringe vangst niet aangevuld kunnen worden, Ten vierde: omdat er veel vraag uit het buitenland naar ansjovis is, hetgeen zich weer spiegelt in het geregeld benutten van de vast gestelde betalingscontingenten met Duitsch- land. De aanvragen voor export overtreffen crneest in groote mate het beschikbare contingent. Er schijnt bovendien overeenstemming be reikt te zijn met Duitschland over een belang rijke verruiming van Nederland's export naar Duitschland en hopelijk zal zulks ook het arti kel ansjovis ten goede komen; mede in ver band met den steeds gunstiger wordenden stand van de clearing met Duitschland. Ten vijfde: omdat er geen concurrentie te verwachten is van Spaansche ansjovis. RIJWIELDIEFSTALLEN. De vorige week zijn nabij de vischhal niet minder dan drie rijwielen gestolen en wel ten nadeele van V., D. en K. ARBEIDSONGEVAL. Zaterdagmorgen heeft op het terrein van de Amst. Ballast Mij. bij de Velserbrug de ar beider P Z. een bak met kolen tegen een zijner beenen gekregen. De man bekwam aan dat been ernstige kneuzingen en werd, na door een dokter verbonden te zijn, door dezen naar zijn woning te Velsen-Noord vervoerd. (De Hoofdconsul voor de Kust van den Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen waarschuwt de zwemmers voor het gevaar van den „trek" in de zee.) Als gij in uw zomervrijheid Strandwaarts gaat, het badpak mee, Met een groot gevoel van blijheid En een ergen „trek" in zee Zie dan in de koele baren. Glinstrend in den zonneschijn, Naast genot ook de gevaren, Die er dikwijls kunnen zijn. Want uw trek in zee is prachtig, Maar de trek in zee der zee, Werd reeds menigeen te machtig, Sleurde menig' zwemmer mee. Denk niet: mij kan niets passeeren, Want ik zwem zoo bijster goed, Heusch, de zee kan trek presteeren, Waar zelfs gij niets tegen doet. Trekt de zee u? Ach, dat voel ik, 't, Is volkomen mijn idee, Maar ga, als zij trekt, bedoel ik, Niet te ver met zee in zee. Ga naar 't strand en zwem en baad er, Maar de zee wordt soms een graf Door haar trek. dat wascht het water Van de heele zee niet af. P. GASUS. VELSEN De brief van den burgemeester aan den Minister van Binnenl. Zaken. Wordt a.s. Donderdagavond in den Raad besproken. Men zal zich herinneren, dat in de pers me dedeelingen zijn verschenen over een brief van den burgemeester aan den minister van Binnenlandsche Zaken, welke brief het ge volg was van opmerkingen in den Raad o,a. over het jagen van den burgemeester in Vel- serbeek. In de raadsvergadering van 20 April j.l. werd door den heer F. P. Vermeulen namens meerdere raadsfracties overeenkomstig art. 12 van het Reglement van orde een verzoek in gediend om aan die agenda voor die vergade ring toe te voegen als agendapunt een be spreking over dien brief. De behandeling werd door de overladen agenda aangehouden. Zij zal thans in de a.s. Donderdag te hou den vergadering plaats vinden. Naar wij ver nemen zal het verzoek thans worden onder steund door alle fracties. VERKOOP VAN GROND. In de raadsvergadering van 7 Maart 1935 werd aangehouden de voordracht van B. en W. om aan het R.K. kerkbestuur en de Pa rochie van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort te verkoopen een per ceel bouwterrein aan de Wulverderlaan aldaar, uitmakende een gedeelte ter grootte van on geveer 731 M2. van het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen sectie F 2o 4127 (thans 4656), zulks tegen den prijs van f5.50 per M2. voor een aan den weg liggend gedeelte ter diepte van 30 M. en ter oppervlakte van onge veer 510 M2. en van f3.— per M2. voor het restant. Van de zijde van het kerkbestuur is ver zocht, den verkoop thans doorgang te doen hebben en wel ten name van de Vereeniging „Dochters van Onze Lieve Vrouw van het H. Hart" te Waalwijk. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar, cnits door koopster over de koopsom, te rekenen van 1 Mei 1935 af tot en met den datum van overdracht van het gekochte een rente, berekend naar 4 pCt. per jaar wordt betaald. Hiermede kan de koopster zich vereenigen. B. en W. stellen den Raad voor, tot den bo venbedoelden verkoop over te gaan, overeen komstig het bij de stukken gevoegde concept besluit. DE OXFORDGROEP OP BEECKENSTEIN. De deuren van het oude landhuis Beecken- stein, zijn na vele jaren gesloten te zijn ge weest, Zaterdag en Zondag weer eens ge opend. Deze beide dagen was er weer eenig leven in het gebouw. De Oxford groep ring Velsen, Beverwijk en IJmuiden heeft er haar intieme vergaderingen gehouden. De ver gaderingen waren alleen toegankelijk voor personen behoorende bij de groep. De werkloosheid. Gedaald tot het het aantal van Augustus 1934. Het aantal werkloozen in deze gemeente be droeg: op 5 Juni '37 en op 6 Juni '36 Bouwvakarbeiders 338 462 Metaalbewerkers 196 337 Houtbewerkers 27 35 Landarbeiders 29 31 havenarbeiders 93 117 Visschers 370 484 Kantoorbedienden 48 47 Losse arbeiders 593 690 Overige beroepen 275 335 Mannen boven de 13 jaar 1969 2538 Mannen onder de 18 jaar 41 105 Vrouwen boven de 1'8 jaar 13 27 Vrouwen onder de 18 jaar 13 26 Totaal werkloosheid 2036 2696 Het aantal daalde sinds verleden jaar met 660 en sinds dé vorige v/eek met 27. Het aan tal werklooze mannen boven 18 jaar was lagen dan sinds 25 Aug. 1934 stond ingeschreven.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1