Personentrein ontspoord. Uit den Spaanschen broederkrijg DINSDAG 8 JUNI 1937 Locomotief en vier wagons uit de rails geloopen. Geen persoonlijke ongelukken. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak Is Maandagavond omstreeks kwart voor elf, trein nummer 648, een stoomtrein van Eindhoven naar Utrecht, waarvan een gedeelte naar Rotterdam gaat, bij het binnenkomen van het station Geldermalsen gedeel telijk uit de rails geloopen. De locomotief, een bagagewagen en drie personenwagens derailleerden, doch bleven gelukkig staan nadat zij ontspoord waren. Daaraan is het te danken, dat dit ongeluk slechts materieele schade ten gevolge had. Het ongeluk was zoo snel in zijn werk ge gaan, dat onder de passagiers vrijwel geen verwarring ontstond. De schrik was weliswaar groot geweest, maar aangezien de trein na het déraillement onmiddellijk tot staan was ge komen en de passagiers onverlet de coupés konden verlaten, was van een paniekstemming in het geheel geen sprake. Onmiddellijk na het gebeurde werden maat regelen genomen voor het verdere vervoer der reizigers, te wier behoeve een speciale trein met het op het station beschikbare materiaal samengesteld werd. De gestranden konden betrekkelijk spoedig in dezen trein overstappen om hun reis te Vervolgen. Uit Utrecht werd dadelijk, nadat van het ongeval bericht was ontvangen, een werktrein met ploegen arbeiders naar Geldermalsen ge dirigeerd, teneinde het opruimïngswerk met den noodigen spoed ter hand te kunnen nemen. Het bleek, dat het spoorwegverkeer ter plaat se slechts geringe belemmeringen had gekre gen. Twee sporen waren door de gederailleerde wagens versperd, terwijl aan de rails eenige schade was toegebracht. Er ligt daar evenwel een groot aantal sporen, zoodat het treinver keer spoedig zoodanig georganiseerd was, dat de treinen vrijwel normaal konden passeeren. Slechts het goederenvervoer ondervond ver tragingen van meer belang. Tot hoe weinig de vertraging van het reizigersverkeer beperkt kon worden gehouden, blijkt wel uit het feit, dat de trein, welke te Utrecht aansluiting geeft naar Amsterdam, en die wachten moest op de passagiers uit Eindhoven, slechts 21 mi nuten over tijd in de hoofdstad arriveerde. Gelijk reeds gemeld kon tot laat op den avond nog niets vastgesteld worden ten aan zien van de oorzaken van het gebeurde. Uiter aard is het onderzoek terstond aangevangen. Bij het eerste onderzoek kon geen enkele onregelmatigheid op de spoorlijn worden ont dekt. Het mag een geluk heeten, dat de trein zoo snel na het derailleeren tot staan is gekomen, want hij bevondt zich juist boven het nieuwe viaduct, dat ruim drie meter boven den bega- nen grond is gelegen. Slechts weinig meters scheidden de ontspoorde wagens van een val in de diepte, waarvan de gevolgen nauwelijks te overzien zouden zijn geweest. Houtsplinters en stukken ijzer zijn op den straatweg gevlo gen, doch voorbijgangers werden gelukkig niet getroffen. Het opruimingswerk zal meer tijd in beslag nemen, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het opvijzelen van de wagons alleen reeds is een zwaar en moeilijk karwei, waarmede vele uren gemoeid zullen zijn, waarbij nog komt, dat de rails zoodanig verwrongen en de dwars liggers zoozeer versplinterd zijn, dat het spoor vrijwel geheel onbruikbaar is geworden. De trein was toen het ongeluk gebeurde, nog slechts 150 meter van het perron verwijderd, zoodat de snelheid reeds aanzienlijk was ver minderd. De leiding der werkzaamheden berust bij den opzichter van den dienst van weg en werken, den heer Faber, terwijl eenige spoorweg autoriteiten uit Utrecht zijn overgekomen om hun medewerking daarbij te verleenen. Moderne bouwarbeidersbond congresseert. Het kabinet van den voorzitter der Tweede Kamer gerestaureerd. Vernieuwing was dringend noodig. Tijdens het reces van de Tweede Kamer is het kabinet van den voorzitter in het Kamer gebouw gerestaureerd. Deze kamer was, in den staat waarin zij zich tot voor kort bevond, niet meer in overeenstemming met de waardigheid van hem, die er zijn werkzaamheden verricht, en voldeed niet meer aan wat mag worden verwacht van een vertrek, waarin de Kamer voorzitter hen ontvangt, die hem in zijne qua- liteit komen spreken. O.M. waren de meubels bijna een eeuw oud, versleten en van hetero gene soort. De commissie voor de huishoudelijke aange legenheden der Kamer besloot tot afdoende Verbetering van den toestand, en, mede door de medewerking van den minister van financiën, onder wien de rijksgebouwen dienst ressorteert, slaagde zij er in een algeheele restauratie vóór het optreden der nieuwe Kamer te bewerk stelligen. Door de zorgen van den Rijksgebou wendienst is in het kabinet een antieke Lode- wijk XIV schoorsteen, welke deze dienst in zijn bezit had, geplaatst, met een mantel van rood-bruin marmer en een betimmerden bo venbouw met spiegel. Boven dezen spiegel is een schoorsteenstuk aangebracht, geschilderd door den directeur der griffie, den heer J. G. Pippel. Dit schoorsteenstuk geeft in allegori sche voorstellingen een tijdbeeld. De Rijksgebouwendienst deed het vertrek schilderen in donker groene kleur, spaarzaam met verguldsel verlevendigd, terwijl de wanden van een bijpassende bekleeding in den grond toon bruin-goud werden voorzien. De stoffee ring en meubileering werd door de Kon. Ned. Meubelfabriek H. P. Mutters en Zn., te 's-Gra- venhage, naar een door die firma gemaakt ontwerp, met bijzondere zorg en distinctie uit gevoerd. De meubels zijn in Louis XV-stijl, van donker mahonie en bekleed met stoffen, welke zich in kleur aansluiten bij verf en wandbe- kleeding. Het Smyrna tapijt, in donkerroode kleur, dat reeds in het vertrek aanwezig was, werd behouden. De plaatsing van de portret ten van alle voorzitters der Kamer van 1848 af, welke portretten van oudsher in het kabi net van den voorzitter aanwezig zijn en op welker behoud in dit vertrek bijzondere prijs werd gesteld, gaf, wegens de ongelijksoortig heid der beeltenissen en haar encadreering, groote moeilijkheid, welke evenwel door de firma Mutters op voortreffelijke wijze is op gelost. Deze verzameling geeft thans aan de wanden een stemmige, passende versiering. Met vermijding van luxe, heeft 's voorzitters kabinet thans een aanzien gekregen, passend pij de digniteit van hem, die het gebruikt. Ledental in afgeloopen maanden gestegen. Maandag is in de groote Harmoniezaal te Groningen het congres van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond geopend. De bondsvoor zitter G. Klein hield een rede, waarin hij er op wees, dat bijna de helft der leden van den Bond in 1936 bij voortduring zonder werk was. Op 1 Januari 1937 was 62.3 pet. der leden werkloos. Welk een leed er achter deze cijfers schuil gaat, is duidelijk en ongetwijfeld spreken deze cijfers een andere taal dan die welke in het „Werkende land" worden genoemd. Dat de werkverschaffingspolitiek der re geering deze cijfers in belangrijke mate heeft gestimuleerd, staat vast. Herhaaldelijk werden werkobjecten voor werkverschaffing gefinancieerd, die voor uit voering in normaal werk in aanmerking kwamen. In dit verband onderwierp spr. ook het werkfonds aan critiek, dat z.i. in geen enkel opzicht aan de verwachtingen heeft beant woord. Het spreekt overigens vanzelf, dat al heeft de Bond uitstekend weerstand geboden aan de tijdsomstandigheden, het ledental een da ling moest ondergaan. Dat aantal bedroeg op 1 Januari 1934 29.516 en op 1 Januari 1937 25.711, een teruggang dus van 3805. Hoewel dit te betreuren is is het niet ver ontrustend. Het moet uitsluitend worden ge weten aan de verminderde werkgelegenheid en de daaruit voortvloeiende verminderde werfkracht. Het is ook een gevolg van het vorige congresbesluit om extremisten uit den Bond te verwijderen, een besluit, dat overi gens het moreel ten goede is gekomen. Dat de geest goed is, bleek uit de ontvangst van het propagandaplan, waaraan zeer velen met toewijding en geestdrift hun beste krach ten hebben gegeven. Het doel met dit plan beoogd, vergrooting van het ledental, is vollediger dan men durf de hopen, bereikt. De werfcampagne had tot resultaat, dat 1665 nieuwe leden konden worden ingeschre ven. Op 1 Januari bedroeg het ledental 25.811, welk aantal op 1 Maart reeds was gestegen tot 26.101 terwijl in April weer 101 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Ook de financieele positie van den Bond is ongeschokt. Het bondskapitaal bedroeg op 1 Januari 1934 f 59.80 per lid. op 1 Januari 1936 f 62.95 en op 1 Januari 1937 f 65.54. Nadat verschillende begroetingsredevoe ringen waren gehouden, kwamen de jaarver slagen in bespreking. Hierbij kwam in behandeling een voorstel van de afdeeling Amersfoort om er bij het bondsbestuur op aan te dringen geen onder handelingen in een kleine commissie te voe ren over het landelijke collectieve contract of over wijzigingen daarin, doch de tactiek te houden, zooals.die tot nu toe steeds is ge volgd. Sinoo beantwoordde enkele over het jaar verslag gemaakte opmerkingen, waarna de voorzitter naar aanleiding van het voorstel- Amersfoort een uiteenzetting gaf van het tot stand komen van het collectieve contract voor spoor- en wegenbouw, in verband waar mee dit voorstel werd ingediend. Spr. ver dedigde hierop het prae-advies van het bondsbestuur. waarbij hij er op wees, dat het onjuist is. dat de onderhandelingen aan be paalde vormen worden gebonden. Na deze toelichting trok de afdeeling Amersfoort haar voorstal in. Het jaarverslag en het beleid van het bestuur over de jaren 1934, 1935 en 1936 werd daarop onder ap plaus goedgekeurd. Bij de behandeling van het financieele ver slag ontspon zich een vrij uitvoerige discus sie over verschillende aangelegenheden van meer internen aard. Nadat de penningmees ter Deth de verschillende sprekers had be antwoord. werd ook dit verslag goedgekeurd. Den penningmeester werd décharge verleend voor het door hem gevoerde beleid. Amokmakér wondt 13 personen. AMEOINA. 7 Juni. (Aneta/ANP) Het hoofd van plaatselijk bestuur van Sanana meldt een geval van amok, dat te Waipa heeft plaats gehad. Er zijn drie zwaar gewonden en tien licht gewonden. De dader heeft zelf moord gepleegd. Per Dornier-vliegtuig is heden een dokter uit Ambon vertrokken naar Sanana. Het gebeurde aan het Blauwe Zand. Twee der vier gearresteerden in vrijheid gesteld. Naar wij vernemen zijn twee van de vier personen, die in verband met het gebeurde aan het Blauwe Zand werden gearresteerd, gistermiddag op vrije voeten gesteld. Hun raadslieden waren mr. A. Rodrigues de Miran da en mr. F. Heemskerk. Dagelijksch indexcijfer. - GR AVENHAGE7 Juni. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek). Aandeelenkoersen: 105,2. Goederen groothandelsprijzen: 99,9. Vrachtauto in een kuil gereden. De chauffeur was na het ongeluk zoek. Maandagavond omstreeks half elf is op den Rijksstraatweg NijmegenGrave een auto-ongeluk gebeurd. Dicht bij de stuwbrug over de Maas op den Gelderschen oever is een gedeelte van den rijweg opgebroken en tot een diepte van anderhalven meter uit gegraven. Dit in reparatie zijnde wegge deelte is van een afrastering voorzien, ter wijl met roode lantaarns het verkeer wordt gewaarschuwd. De bestuurder van een vrachtauto van de Nationaal-expres te Utrecht heeft blijkbaar de obstakels niet gezien, met het gevolg dat hij met zijn wagen met vrij groote snelheid in het gat stortte, waarbij het voertuig zeer ernstig werd beschadigd. Toen voorbijgan gers, die van verschillende kanten kwamen toesnellen, bij de verongelukte auto kwamen, vonden zij in de omgeving eenige kleeren en papieren, doch van den chauffeur, of overige inzittenden was geen spoor te ontdekken. Bij informatie aan het kantoor te Utrecht deelde men ons mede, dat de wagen, welke uit de richting Nijmegen kwam, waarschijn- lijk bestuurd werd door den chauffeur P. O. uit Utrecht, die te Grave familie heeft zoo dat men aannam, dat hij zich na het ongeluk daarheen had begeven. DE VLUGT Ik heb hem rlooit écht gezien. Alleen maar op tienduizend plaatjes in de krant. Maar éénmaal heb ik zijn stem gehoord van het filmjournaal en toen zag ik dóór 't zwarte laken, met goud bestikt en behangen héén inééns een gewone man met een goedmoedige volksche stem, een sik en sokophouders. Daarom noemen ze hem „Vader Willem", dacht ik, en wie door het zwart-en-goud héén zijn hart niet kunnen zien, hebben het land aan hemDat is nu eenmaal het risico van het burgemeesterschap van Amsterdam in dezen tijd. In 1936 zijn weinig woningen gebouwd. Teleurstelling geuit in verslag van den Nationalen Woningraad. Op 2 en 3 Juli a.s. houdt de Nationale wo ningraad (Algemeene bond van woningbouw- vereenigingen) zijn jaarvergadering in het Staargebouw te Maastricht. Blijkens het jaarverslag onderging de wo ningproductie in het afgeloopen jaar een sterke vermindering. De netto-vermeerdering van het aantal woningen bedroeg slechts 27.328, hetgeen niet alleen belangrijk minder is dan vorige jaren, maar tevens belangrijk lager dan de groei der behoefte. Mede als ge volg hiervan kon men in verschillende ge meenten in de tweede helft van het jaar een niet onbelangrijke vermindering van het aan tal leegstaande woningen waarnemen. De woningbouwvereenigingen ontvingen ook in het afgeloopen jaar slechts in beperkte mate voor nieuwe bouw de onontbeerlijke medewerking van de overheid. De woning productie door vereenigingen liep opnieuw terug en wel van 2978 in 1935 tot 2285 in het afgeloopen jaar. Van een woningpolitiek, zoo als die door den raad steeds is gepropageerd en die zou moeten worden gekenmerkt door: ver mindering van den particulieren midden- standsbouw eenerzijds en krachtige bevorde ring van den arbeiderswoningbouw op den voet van de woningwet en van de krotopruiming anderzijds, is geen sprake. Dit wordt vooral betreurd, omdat, naar zich laat aanzien, thans de gunstige periode voor het voeren van een dergelijke woningpolitiek onherroepelijk voorbij is. Tegen het einde van het verslagjaar begon nen de bouwprijzen vrij sterk op te loopen. Deze stijging heeft zich in het nieuwe jaar voortgezet de periode van lage bouwkosten is voorbij. Het is sterk te betreuren, dat men van deze periode zoo weinig gebruik heeft ge maakt om goede en goedkoope arbeiders woningen te bouwen en de krotopruiming krachtig ter hand te nemen. Aldus had men het voordeel van de lage bouwprijzen voor tientallen van jaren kunnen vastleggen. Ver leening van rijksvoorschotten voor woning bouw kwam in het afgeloopen jaar in nog be perkter mate voor dan in voorafgaande jaren reeds het geval was. Steun bloemkweekerijproducten. In de Staatscourant van Maandag is opge nomen de „Crisis-aankoopbeschikking 1937 (bloemkweekerijproducten) Krachtens deze beschikking wordt uit het Landbouwcrisisfonds f 300.000 ter beschikking van de Nederlandsche Sierteelcentrale gesteld. Teneinde haar in staat te stellen van de geor ganiseerde kweekers op de veilingen bloem kweekerijproducten aan te koopen. KIND IN STUKJE SLA GESTIKT. Maandagmiddag kreeg het anderhalf jarig dochtertje van de fam. Wisman te Oranjewoud een stukje rauwe sla in de keel. Hoewel de kleine onmiddellijk naar het ziekenhuis te Heerenveen werd vervoerd, mocht doktershulp niet meer baten en is de kleine kort na aan komst overleden. Octrooiraad viert zijn 25-jarig jubileum. Minister Gelissen reikt onderschei dingen uit. Ter herdenking van het feit, dat het 1 Juni j.l. 25 jaar geleden was, dat de Octrooiraad werd geïnstalleerd, is gisteren in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een plechtige bijeenkomst gehouden, welke zeer druk was bezocht door tal van autoriteiten. Door den voorzitter van den Octrooiraad, mr. J. Alingh Prins werd een rede gehouden, waarin hij constateerde, hoe het octrooiwezen een levend bestanddeel is geworden van onze maatschappij. Onder de uitvinders kunnen twee groepen apart worden gezet, die der uitvinders van professie en die der wetenschapsmenschen. Beide groepen hebben dit gemeen, dat hun nuttig effect voor de techniek gering is. De eerste groep, die der uitvinders van pro fessie, missen gewoonlijk het noodige geld om hun vondsten tot een stuk techniek te maken. Het overschatten van hun vindingen maakt hen tot slechte zakenmenschen en is oorzaak, dat het slagen in deze groep zeldzaam is, en zuiver toeval. Te eerder, waar uitvindingen door hun nieuwheid een zekeren weerstand wekken, wat het verkrijgen van steun van vakmenschen bemoeilijkt. De groep der wetenschappelijke werkers staat te veel buiten de techniek om de toepas singsmogelijkheden van hun vondsten te overzien, afgezien van het feit, dat hun geest al evenmin gericht is op het zakelijke. Hun werk loopt dikwijls parallel met techniek, maar raakt deze niet. Het is nu gelukt deze twee groepen dienst baar te maken aan de techniek en wel in de researchlaboratoria Zonder octrooi-bescherming zouden derge lijke onderzoekingslaboratoria met him enor me kosten onmogelijk zijn, terwijl tevens slechts eerste krachten op wetenschappelijk gebied willen medewerken, indien publicatie hunner vindingen kan plaats vinden, hetgeen eveneens de werkgevers dwingt tot octrooiee ring over te gaan. De ontwikkeling der research-laboratoria is overal nog in vollen gang. In het bijzonder in de industrie-landen. Ook ons land kent daarvan schitterende voorbeelden. In het thans uitgegeven gedenkboek zijn samengebracht de allerbelangrijkste uitvin den van de laatste 25 jaren, voorzoover die uitvinden haar plaats in de techniek heb ben gekregen, die een verbazingwekkenden vooruitgang toont. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. Gelissen, zeide in aansluiting aan de rede van mr. Alingh Prins, aan dezen de aangenaamste herinnering te be waren uit den tijd, dat spr. als leider van een industrieel laboratorium de belangen hiervan bij den voorzitter van den octrooiraad kwam bepleiten. Spreker wees vervolgens op de be langrijke toeneming van de be teekenis de in dustrie na de 70-er jaren en in Nederland met name in de laatste decennia. Thans zijn er tweemaal zooveel menschen in industrieele bedrijven werkzaam als in den landbouw. In de octrooiwetgeving ziet spreker naast eco nomische en commercieele ook groote techni sche belangen, waarzij de techniek prikkelt tot nieuwe actiie. De minister deelde tenslotte mede, dat het Onderwijs in oorlojsl^. Een van de dingen die 't meest door eindeloozen burgeroorlog lijden, is het derwijs. Hoe kan 't ook anders, als een wT dat altijd een aaneengesloten geheel mïï.' de, plotseling in twee elkaar fel vijand!» tï" genoverstaande parten wordt gescheurd? nT tuurluk eischt iedere partij, voor haar hlS" gere zoowel als haar lagere scholen mofZ' soren en onderwijzers van haar eigen pfiSl richting, wil zij alleen boeken, die de dir. van haar standpunt uit bezien en zon der:., ja zelfs laat zij tot de toelating" mens alleen kmderen toe, die aaiwesS" zijn bij jeugd vereenigingen, welke haar is. len voorstaan. Overal en steeds weer ziet het zwarte tweedracht scheppende snoots611 politiek op den achtergrond5 l£n .fv^61 deren, dat vele ouders hun kinderen S naar school laten gaan? En zeker doen S niet degenen, die op grooteren afstandva* de stad wonen, op de dorpen of op afgeleïï landgoederen, zoodat de kinderen, om dP i®n richtingen van hooger onderwijs te kunnen bezoeken, ook nog een verkeersmiddel ten gebruiken, wat vandaag bedenkelijk' fe Gelukkig, dat er op de dorpen veelal iemand beschikbaar is, een onderwiizer jong rechtsgeleerde of ander bevoegde tegen geringe vergoeding de voor hooger mf derwijs m aanmerking komenden vast in rië geheimen der wetenschap inwijdt, en zoo heeft ook op ons dorp een dikke goedmoedig onderwijzer zoo'n troepje uitverkorenen om zich vereenigd. En, gezien de verbazende le vendigheid van het 20tal Spaansche jonden* en meisjes tusschen de 12 en 16 jaar dat hu den heelen dag bij zich thuis heeft, dan weer ze m de moeilijke grammaire onderwijzend dan weer sommen uitleggend, dan weer on' stellen corrigeerend, terwijl zijn vrouw ook nog de meisjes kunstvolle handwerken laat maken, verdiende de goede man welhaast een staatsprijs te krijgen. Zijn huis is gelukkig groot en hij heeft een soort van bergruimte vol oude fietsbanden, haverzakken voor zijn vee (want iedereen is hier immers tegelijker tijd ook boer) en kapotte stoelen als klas in gericht. Maar, als gij denkt, dat het 20-tal daar nu kalm blijft zitten, dan kent gij de Spaansche jeugd niet en iedereen hier zou U medelijdend aankijken om zulk een Noord- Europeesche veronderstelling. Ook moet gif begrijpen, dat de onderwijzersvrouw er geen meid op nahoudt en daarom 't liefst haar handwerksters bij zich in de keuken neemt om tegelijkertijd op het middageten en op deze te kunnen letten. De rest van het troepje verdeelt zich naar keuze over huiskamer en eetkamer en een enkelen gemakzuchtige kan men in een strandstoel in den tuin vinden terwijl ook nog wel het platte dak als stu- deerterrein wordt gekozen. En de leeraar knijpt een oogje dicht; hij weet, dat nooit iets moedwillig zal worden stuk gemaakt, veel minder nog maar de kleinste kleinigheid verdwijnen zal. 's Avonds worden alle lessen overhoord. Wat een aardige aanblik biedt al die frissché jeugd, die dan om haar goeden meester schaart! De kleine dorpsschoonen rimpelen de blanke voorhoofdjes bij het opnoemen van al die moeilijke vreemde namen en een enkele draait het hoofd naar het raam, waar bonte vlinders van bloemen en vrijheid schij nen te vertellen, maar een fluisterendë vriendin roept haar vlug tot de orde. De tijd is kostbaar. Dan komen de jongens aan de beurt. Ook zij kennen de lessen en hebben er pleizier in, onder de bewonderende blikken van de vriendinnetjes, e enzooveel mogelijk volwassen indruk te maken. Natuurlijk be staan er vriendschapjes en ook al jalousietjes tusschen al die jongens en meisjes. De oudste en intelligentste van de knapen heeft voor niemand oog, dan voor 'n kleine kinderlijke blondine, die al haar kennis hem te danken heeft. Een frissche sterke boerenmeid, gezond van lichaam en geest met een buitengewoon helder verstand, wier eenig ideaal het is, op ditzelfde dorp, waar haar voorgeslacht onwe tende boeren waren, onderwijzeres te worden, wijdt zich moederlijk aan een smallen, ver legen ouderloozen knaap, die door zijn mak kers geplaagd wordtHet gewone dage lij ksche leven met zijn concurrentietjes, zijn hoop en teleurstellingen gaat ook hier zijn gang, maar toch staat boven alles het ge meenschappelijk ideaal: in de wereld der we tenschap een piaats te veroveren. En deze kinderen weten al, dat dit alleen door eigen kracht kan bereikt worden. Hun vaders zijn meerendeels arme visschers of daglooners, het studiegeld, zij het nog zoo gering, wordt in het zweet des aanschijns verdiend. Ze voe len zich als de uitverkorenen der familie, voor wie offers worden gebracht, die niet ver loren mogen gaan. Ieder jaar moeten ze door dat ze de hoogste cijfers bereiken, de vrije toelating tot de volgende examens verdienen en zij weten, dat eenige inzinking him vaders en moeders zich dadelijk zou moeten doen af vragen, of hun kind wel de studie waard was. Hoeveel verwende stadskinderen, die iederen dag met tegenzin naar school gaan, konden een voorbeeld nemen, aan deze leergierige dorpsjeugd, die, alle van hetzelfde enthou siasme vervuld, vol dankbaarheid tegenover ouders en meesters, midden in den oorlogs tijd, het Spanje van de toekomst helpt op bouwen C. B. de Koningin behaagd had te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. A. J. C. de Waal, en tot ridder in de Oranje Nassau-orde den heer P. C. de Groot en dat de zilveren eeremedailles der Oranje- Nassau-orde zijn toegekend aan den concierge J. A. M. Margadant en aan den bode P. J- Bij- leveld. DE HEER ZUIDERHOFF VERLAAT DE PADVINDERSBEWEGING. De heer R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer heeft ontslag geno men als lid van het bestuur van de Wereld- Jamboree en van den Raad van de Nederland sche Padvinders. Prof. Harting hoogleeraar te I Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben bij den ge meenteraad ingediend een voordracht van curatoren der Universiteit ter benoeming ran een gewoon hoogleeraar in de Engelsche taai en letterkunde. Voorgedragen wordt prof. dr. P. N. U. Har ting, hoogleeraar in de Engelsche taal en let terkunde en het Sanskriet aan de Rijksuniver« siteit te Groningen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2