ik t Litteraire Kantteekeningen. De wedstrijd West- tegen Centraal-Europa Voordeelen van eenzelfde speltype Braine als „zwerver" en Smit voor het doelLehner en Van den Eynde zijn vleugelspelers van klasseSuccessen van den lerschen VrijstaatEen Neder landsen politie-elftal Bij de samenstelling van de elftallen voor den wedstrijd West-Europa tegen Centraal- Europa heeft men vanzelfsprekend rekening moeten houden met de omstandigheid, dat elk der daarbij betrokken landen tenminste door één speler moest worden vertegenwoor digd. Voor de Centraal-Europeesche ploeg leverde dit geen bezwaren op, immers de bonds- en elubteams van Hongarije, Oosten rijk. Italië en Tsjecho-Slowakije komen zoo dikwijls tegen elkaar in het strijdperk, het zij in interlandmatches of in wedstrijden voor de Mitropa-Cup en Europa-beker, dat de voor de in Amsterdam te houden ontmoe ting in aanmerking komende spelers elkan ders speelwijze en capaciteiten voldoende kennen. Daar deze landen bovendien alle hetzelfde speltype huldigen, waarbij baltech niek en kort samenspel de sterkste troeven zijn. mag verwacht worden, dat het Centraal- Europeesche team een beter geheel zal vor men dan dat van hun tegenstanders. In het West Europeesche elftal dat te Amster dam tegen Midden Europa zal spelen heeft Duitschland het grootste contingent spelers, namelijk niet minder dan vijf. Het zijn vaji boven af Jakob (doelverdediger), Janes (rechtsachter), Kitzinger (rechtsmidden) Coldbrunner (spil) en Lehner (rechtsbuiten). Het Westelijk team toch is samengesteld uit, wat men zou kunnen noemen, ongelijk waardige grootheden, want er bestaat een groot verschil tusschen de Duitsche, Fran- ische en Nederlandsche spelopvatting. De grootste moeilijkheid bestond ongetwijfeld hierin, een Fransch vertegenwoordiger in de (ploeg te kiezen, die niet te sterk uit den toon viel. Als gevolg van het opnemen van een groot aantal buitenlandsehe professio nals in de voornaamste clubelftallen en de daardoor ontstane geringere gelegenheid om het inheemsche voetbaltalent tot ontwikke ling te brengen, maakt Frankrijk momenteel een inzinking door, die een terugslag vindt in de zeer slechte resultaten, door het natio nale team in het afgeloopen seizoen in in terlandmatches geboekt. Van de vijf inter nationale wedstrijden werd er slechts één, tegen Joego-Slavië gewonnen, de overige, tegen Oostenrijk, België, Duitschland en den lerschen Vrijstaat leverden een nederlaag op. Men heeft thans den linkshalf Delfour de eer Waardig gekeurd in het Westelijk team te worden opgesteld; deze Parijzenaar is ongetwijfeld een harde werker, die van geen opgeven weet, doch hij heeft de neiging, het leder te lang bij zich te houden. Of hij van dezelfde klasse is als de beide Duitschers Kitzinger en Goldbrunner, die met hem in de halflinie spelen en of hij zich zal kunnen aanpassen, zal dienen te worden afgewacht. In ieder geval zal de achter hem spelende back, onze landgenoot Caldenhove, het te gen den sterken Hongaarschen rechtervleu gel lang niet gemakkelijk hebben. De opname van niet minder dan vijf Duit schers in het team heeft dit voordeel, dat hun speltype overeenkomt met dat van de Centraal-Europeesche ploeg, zoodat zij dus geacht mogen worden, althans verdedigend volkomen voor hun taak te zijn berekend. Daar Goldbrunner steeds als stopper-spil fungeert, zal het succes van de Westelijke voorhoede voor een groot deel afhangen van de mate van steun, die de kanthalfs Kitzin ger en Delfour hun voorwaartsen zullen ver- leenen. Indien Bakhuys en Smit volkomen fit en in vorm zijn, zullen zij zich zeker hun plaats waardig toonen. Het moet voor hen een ge noegen «ijn, met uitblinkers als Braine, van den Eynde en Lehner in de voorhoede te kunnen spelen. Laatstgenoemde is. zooals men weet, een der beste vleugelspelers in Europa; hij is zeer snel en verstaat boven dien de kunst van doelpunten maken. Van den Eynde is vooral wat baltechniek betreft zeer sterk en ook hij weet den weg naar het doel te vinden, dat is, wanneer hij een van zijn goede dagen heeft, want zijn vorm is nogal wisselend. Braine tenslotte behoeft geen nadere toelichting; hij is. zijn schot buiten bespreking gelaten, met Caldenhove zonder twijfel de beste veldspeler van het Westelijk team. Het is slechts te hopen (en dit is naar onze meening een der hoofdvoorwaarden voor mogelijk succes van het Westelijk elf tal) dat Smit ditmaal de taak van „zwerver" aan Braine overlaat. Niet slechts is de Belg met dit onderdeel van het spel minstens even goed vertrouwd als onze stadgenoot, doch hij heeft door zijn groote routine een scherpen kijk op de spelsituaties, terwijl zijn plaatsen zuiverder, doch vooral sneller is dan van den Haarlemmer. Daar staat tegen over, dat Smit voor het doel veel gevaai'lij- ker is dan Braine, terwijl hij bovendien met het spel en de capaciteiten van Bakhuys vol komen bekend is en dus in de voorhoede niet gemist kan worden. En zooals steeds zal Braine er wel weer voor zorgen, ondanks zijn teruggetrokken positie, op het juiste oogen- blik voor het doel der tegenpartij onver wachts aanwezig te zijn. Wellicht dat het open spel der West-Euro- peesche voorhoede de overwinning kan bren gen op de Centralen, die als ploeg sterker moeten worden geacht. Het elftal van den lerschen Vrijstaat heeft in Zwitserland en in Frankrijk resp. met 01 en 02 twee fraaie sucessen behaald, niet zoozeer door brilliante individueele prestaties dan wel door goed sluitend ..team work" en groot uithoudingsvermogen. De Ieren troffen het ditmaal, dat het voetbal seizoen in Engeland gesloten is, waardoor zij voor het eerst sedert jaren een werkelijk re presentatieve ploeg op de been konden bren gen. Hun elftal moet dan ook veel sterker geacht worden dan het team, dat in het vo rig seizoen van Holland verloor, doch Duitsch land eenige maanden geleden wist te ver slaan. Thans waren er acht spelers van de partij, die voor Engelsehe League-clubs uit komen en één, die aan een Schotsche club verbonden is. De ploeg was als volgt samen gesteld; Breen (Manchester United)O'Neill (Dun- dalk) en Feenan (Sunderland)O'Reilly (St. James' Gate), Turner (Southend United) en Moulson (Notts County); Browne (Coventry City), Jordan (Wolverhampton Wanderers), Dunne (Southampton), Farrell (Hibernians) en Fallon (Notts County). De doelverdediger Breen, die op het laat ste moment voor den gewonden Finlay in de plaats kwam, heeft in beide matches schit terend gespeeld en een zeer groot aandeel in de overwinningen gehad. Feenan is een ach terspeler, voor wien Sunderland aan het be gin van. het vorige seizoen 5000 pond betaald heeft, Jordan is juist dezer dagen van Wol verhampton naar Crystal Palace verkocht en Dunne is de ex-Sheffield United en Arsenal- middenvoor. Ook onze politie heeft thans een Neder- landsch elftal, dat op 1:2 Juni in het Gemeen te Sportpark te Beverwijk tegen het volle dige eerste elftal van de Kennemers zal uit komen. Wanneer men zulk een sterke tegen partij als deze tweede klasser met succes wil bekampen, moeten de mannen van de Her mandad toch zelf ook over een degelijk sa mengesteld team de beschikking hebben en inderdaad is dat dan ook het geval. Ver schillende eerste en tweede klasse K.N.V.B.- spelers zijn van de partij en de ploeg ziet er als volgt uit: Peeters (A.P.G.S.); Karei Haak (Stormvo gels) en Van der Mey (Bloemendaal)Huur man, Jan Halle (Go ahead) en Remeyer (Go- ahead); Vergunst, Trienen (B.V.V.), de Vries. Jan de Kreek (Go-ahead) en v. d. Kamp A.G.O.V.V.) Ongetwijfeld zal dit elftal den Kennemers het vuur na aan de schenen leggen en het Beverwij ksche publiek zal van een spannen- den strijd getuige kunnen zijn. Misschien zien we dan wel binnenkort onze politieman nen tegen de Engelsehe Bobbies in het veld komen, zoo al niet in het Wembley Stadium, dan toch in Londen. In het Stade Pershing te Parijs heeft men een nieuwtje op athletiek-gebied met tot tevredenheid voerende resultaten geprobeerd. Teneinde tijd uit te sparen werd de sintel- baan niet, zooals gebruikelijk, met een hand roller bewerkt, doch men bevestigde na elkaar een rolbezem en een zwaren roller achter een lichte motorfiets, waardoor de baan in een minimum van tijd weer op orde gebracht werd en zelfs de athleten, die na een lange afstandnummer de binnenbaan lootten voor een sprint, niet gehandicapt waren door voetstappen en oneffenheden, door hun voorgangers veroorzaakt. Misschien kan deze eenvoudige en tijd be sparende uitvinding ook op onze. helaas te weinig in aantal zijnde, sintelbanen met succes worden aangewend. Vader door zijn zoons gedood. Bij een twist in het gezin van den invaliden mijnwerker J. B. te Chè- vremont hebben twee zoons zulk een hoogloopende ruzie met hun vader gekregen, dat zij dezen laatst een slag met een stoel op het hoofd ga ven. De man zakte in elkaar en over leed na enkele oogenblikken. De beide zoons zijn gearresteerd. VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer totaal 1521. Vette runderen 538, vette kalveren 225, nuchtere kalveren 10, schapen en lammeren 117, varkens 497, zuig- lammeren 134. Vette koeien 76, prijzen per K.G. Ie kwali teit 68, 2e kw. 5462; vette ossen 72, le kw. 66; 2e kw. 52^-62; vette kalveren 80, le kw. 65, 2e kw. 45 tot 50; varkens (levend gewicht) 48, le kw. 47, 3e kw- 46, schapen 52, le kw. 46, 3e kw. 36. Schaper 35, prijzen per stuk, le kw. 28, 2e kw. 23; zuiglammeren 16, le kw. 13, 2e kw. 9 Vette koeien en ossen, aanvoer: iets rui mer, handel: redelijk, prijzen: prijzen koeien duurder, ossen onveranderd. Vette kalveren, aanvoer: gewoon, handel: kalm, prijzen: als v. week. Schapen en lammeren, aanvoer: als v. week, handel: matig, prijzen als v. week Dinsdag. Varkens, aanvoer: aanv. kleiner; handel: tamelijk, prijzen: als v. week. Zuiglammeren aanvoer: ruimer, handel: vlot; prijzen: iets lager. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Juni. Bevallen 3 Juni: G. M. de Jongv. Eist, z.; 4 Juni: H. Jongbloed—v. Rooijen, d.; 5 Juni: M. KleinhoutGablitz, z.; F. D. Zwankhuizen Fermie, d.; J. W. PetersBruijns, z.; G. M. v. d. VeldtMilatz, z.; 6 Juni: T.v. d. Wate renElzinga, z.; C. A. J. J. Fauth—Kohier, z.; M. P. v. d. Sluis—Wielart. d.; M. L. Bornde Ridder, z.; H. J. Fijnheer—Bogaards, z.; C. HoogedoornStoute, z.; 7. Juni: J. Jongejan v. Dijk, d. T* :?V4 -3 Hï«V .4 'V aL'f &M. Antogirotoestel verongelukt. Beide inzittenden ongedeerd. Vliegongeluk op Waalhaven. Zondagmiddag is het autogiro-vliegtuig P.H.-A.R.A. van den heer van der Velde bij het opstijgen van het vliegveld Waalhaven, vermoedelijk door oneffenheid van het ter rein, verongelukt. Vlak voor den start moeten, zooals bekend, de wieken opgedraaid worden, het toestel maakte, nog voordaat het van den grond los was, plotseling slagzij, waardoor een van de wieken met den grond in aanraking kwam. Het vrij teere toestelletje werd grootendeels vernield. Vooral de achter-stabilo is ernstig beschadigd. De heer van der Velde, bleef, evenals zijn echtgenoote, die met hem in het toestel zat. geheel ongedeerd. VERKEERSONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vannacht omstreeks kwart voor vier werd de politie te Driebergen verwittigd, dat er op den rijksstraatweg, hoek Buntlaan een motorrijwiel tegen een boom was gereden en dat de berijder dood over het vernielde voertuig lag. Het bleek, dat de man de 28-jarige N. J. S. uit Maartensdijk, komende uit de richting Doorn met groote vaart tegen den boom was gereden en op slag gedood moet zijn geweest. Het lijk is naar het baarhuisje overge bracht. Zondagavond is de 13-jarige A. Vei'wijme- ren, toen hij aan het Liesbosch te Princen- hage op het fietspad reed komen te vallen. De jongen kwam juist op den grooten rij weg terecht en werd door een autobus over reden. Met een ernstige hersenschudding werd hij naar het St.. Ignatius ziekenhuis te Breda overgebracht. Vanmorgen is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Tragisch einde van een school reisje. Twaalf meisjes verdronken. Nabij het Roemeensche plaatsje Crainova is een boot, waarmede twaalf meisjes een school reisje maakten, omgeslagen, tengevolge waar van alle inzittenden verdronken. Een andere boot met 25 schoolmeisjes wordt tot nu toe vermist. Te Dublin is een wedstrijd voor postduiven gehouden, die men de „Duiven-Derby" heeft gedoopt. Er namen niet minder dan dertigduizend gevleugelde mededingers aan deel. Transferovereenkomst met Duitschland. 's GRAVENHAGE, 7 Juni. Omtrent üe nieuwe transferovereenkomst met Duitschland voor het jaar, loopende van 1 Juli 1937 tot en met 30 Juni 1938, welke op 1 Juni j.l. te 's Gra- venhage werd onderteekend, wordt van offiee- le zijde o.a. het volgende medegedeeld: Het in guldens uit te betalen gedeelte blijft ongewijzigd. Om deze uitbetalingen te kun nen voortzetten zal het wederom noodzakelijk zijn, evenals zulks bij vorige regelingen het ge val is geweest, bepaalde '"orderingen geheel of gedeeltelijk van de regeling uit te sluiten. Indien de beschikbare gelden niet toerei kend zullen blijken, zal voorts op dividenden, welke voor het eerst sinds den aanvang van het Duitsch transfermoratorium (1 Juli 1933) gedeclareerd worden, de uitbetaling in gul dens verminderd worden of achterwege blij ven. De eventueel dientengevolge niet overge maakte bedragen zullen de rechthebbenden evenwel in dat geval binnen Duitschland voor daarvoor in aanmerking komende doeleinden kunnen gebruiken. Ook ten opzichte van het gedeelte, dat bo ven het in guldens te betalen gedeelte tot dus verre in Hollandmark A en/of toonder- chèques B werd uitgekeerd, is de regeling niet gewijzigd. De gebruiksmogelijkheden van aan rechts personen toebehoorende Hollandmark A zijn eenigszins uitgebreid. In dien zin, dat zij ook voor andere dan zakenreizen kunnen worden gebruikt en wel door de firmanten, bestuurderen en commissarissen dezer rechts personen en hunne familieleden. Maatregelen zijn genomen teneinde het tijdsverloop te verkorten, gelegen tusschen den dag van storting van de onder de rege ling vallende kapitaalopbrengsten en de uit betaling van het guldensgedeelte. Bovendien is een regeling getroffen, waardoor de be schikbaarstelling van Hollandmark A en toon dercheques B, voor het zoover betreft vorde ringen uit effecten, in het algemeen op of al thans zeer kort na den vervaldag, zal kunnen geschieden. Het voor alle vorderingen met een nominale waarde vastgestelde maximum van 5 Va pet. 's jaars zal voortaan eveneens voor de Dawes- obligatiën gelden. Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat even als onder de vroegere transferovereenkomsten geen enkele Nederlandsche sehuldeischer ver plicht is van de voor hem in die overeenkomst bedongen voordeelen gebruik te maken, in dien hij de daaraan eveneens verbonden na- deelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rechten tegenover zijn Duitsche schuldenaren geheel onverkort en valt hij onder de Duit sche wettelijke bepalingen, waarop het tranr- termoratorium berust. Otto von Habsburg in het Nationalistische Spanje. Ook ex-keizerin Zila vertoefde er eenigen tijd. Te SAN SEBASTIAN bevestigt men, dat Aartshertog Otto von Habsburg zich sedert vescheidene dagen in het door de rechtschen bezette deel van Spanje bevindt. Hij reist in cognito. Ook ex-keizerin Zita is naar Spanje gekomen, doch weer vertrokken. De Aartsher tog heeft dagelijks een bezoek gebracht aan zijn oom, Gaetan de Bourbon Parma, die kort geleden aan het Baskische front gewond werd en in een ziekenhuis te San Ignacio verpleegd wordt. Ook heeft de aartshertog een bezoek gebracht aan de haven Lequeito, waar hij een deel van zijn jeugd heeft doorgebracht. Bruinkool in Abessynië. Ontdekking in het Omodal. ROME, 6 Juni (Havas). Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat in het Omodal in Gallas Sidamo twee bruinkoollagen van ongeveer 1000 meter lengte en 400 meter breedte ont dekt zijn. Men heeft den indruk hier met uit stekende brandstof te doen te hebben. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet ver antivoor délijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De geschiedenis van vogels'. „Storm- Geachte Redactie, Eere wien eere toekomt. Uw geschiedschrijver is niet geheel juist ge weest, toen hij de oprichting van „Storm vogels" aan de vergetelheid trachtte te ont rukken. De toedracht is wel eenigszins anders. Eenige jongelui onder aanvoering van Kees Nuyens en Bram Schneider hadden aange nomen een „friendly game" in Zaandam te spelen. Het weer was verre van fraai en toen een naam voor de combinatie moest worden gezocht was deze spoedig en logisch gevonden: .Stormvogels". Bij ditzelfde groepje jongelui nu rijpte de gedachte, een vereeniging te vormen; besloten werd Zondag 2 Juni 1912 in het zaaltje Van den Outenaar bijeen te komen.. Nuyens en Schneider wendden zich eenige dagen vóór deze vergadering tot twee inge zetenen, die onmiddellijk bereid waren het plan te steunen. Eén daarvan was Jan Michels. En hij heeft woord gehouden. Indien mijn geheugen mij niet in den steek laat, was het eerste bestuur als volgt samen gesteld: Jac. Stolp (overleden) voorzitter, C. Nuyens, secretaris, J. Michels, penningmeester, G. Schuitenmaker Jr. en J. M. v. d. Jlas. De grootste moeilijkheid, het terrein, was na eenig zoeken spoedig opgelost, dank zij de meer dan buitengewone medewerking van de Gebroeders Gerrits, bij de ouderen zoo wel bekend. Ook de donateurs, later leden, stroomden spoedig toe, vooral door de vele successen der jonge vereeniging. Uit dien begintijd zouden vele verhalen zijn te vergaren.. De voorzitter, de onvergetelijke, gemoedelijke Jac. Stolp, maakte vele foto's. Oudere leden hebben deze nog in hun bezit. Wie neemt het initiatief om alle materiaal uit het leven van Stormvogels eens te ver zamelen? De plaats, welke Stormvogels in IJmuiden heeft ingenomen is toch wel een gedenkboek waard. EEN STORMVOGEL. Onze Sportmedewerker te IJmuiden schrijft hierover het volgende: Veel verschilt deze lezing niet met die van ons. Wij schreven, dat de grondslagen van „Stormvogels" gelegd werden na een reisje, dat een elftal van op IJmuiden wonende voet ballers naar Zaandam maakte en de inzender bevestigt dat. Het verschil zit in hoofdzaak hierin, dat de inzender meent, dat Michels niet zoozeer aan de voorbereidingen heeft medegewerkt. Onze zegsman, die van zeer nabij de oprich ting' heeft medegemaakt, deelde ons echter mede, dat Michels reeds vóór de oprichtings vergadering „achter de schermen" gewerkt had en al heeft mogelijk op de oproepings- kaart tot bijwoning der oprichtingsvergade ring Michels' naam niet gestaan hij was nu eenmaal iemand, die steeds bescheiden op den achtergrond bleef hij kan gevoeglijk als de „motor" beschouwd worden, zoo zelfs dat de door den inzender genoemde speler Schneider in het jubileum-nummer van 1932 schreef: „De hoogste lof moet daarbij ge bracht worden aan de nagedachtenis van den heer J. Michels, zonder wien de zaak zeker niet tot stand zou zijn gekomen". Overigens nemen we er gaarne nota van, dat ook de inzender weet te waardeeren, wat Michels voor Stormvogels gedaan heeft. Verder schrijft de inzender, dat Stormvogels niet op 1 Juni, doch op 2 Juni werd opgericht. We nemen ook hier gaarne nota van, doch willen opmerken, dat op alle briefhoofden, enveloppen, lidmaatschapkaarten enz. van Stormvogels vermeld staat, dat de vereeniging 1 Juni 1912 is opgericht. In een vorige kroniek hebben wij reeds van den Levensroman van Dr. H. Colijn met een enkel woord gerept. Rudolf van Reest, als auteur op het boek .vermeld, blijkt een pseu doniem te zijn van een schrijver, van Spron gen, wiens werkelijke naam den meesten lezers denkelijk even weinig bekend geklonken zal hebben. Hetgeen aan de waarde van zijn werk niets toe of afdoet. In ieder geval heeft hij iets geleverd dat in onze lectuur een te waardeeren afwisseling gebracht heeft niet alleen, maar daarin vrijwel afgezonderd staat en van de warmte, waarmee het geschreven werd iets meedeelt aan de lezers, ook zij die niet in de speciale levenssfeer van den held en zijn biograaf gewend zijn te ademen. Dat ook dezen bij wijlen ontroerd konden worden door den soberen ernst waarmee gewichtige problemen door Colijn als jonge man reeds werden opgelost, pleit evenzeer voor het ta lent van den verteller, al moet daarbij dade lijk erkend worden dat alleen een geestver want van den staatsman diens leven op zoo danige wijze kon beschrijven. Het is in de vorige maand gebleken dat, ook buiten den eigen engeren kring, voor zeer vele Nederlan ders Dr. Colijn °en aantrekkelijke en bewon derenswaardige figuur is. Voor hen maar vooral ooi- - anderen, die in levensbe schouwing zooal niet tegenover hem, dan al licht langs hem heen leven, kan de lectuur profijtelijk zijn. Nog afgezien van de roman tiek die in een leven besloten ligt, dat in een boerengezin en bij den troep in Kampen zijn oorsprong en in de positie van eersten raads man van de Kroon zijn apotheose vindt, zal het hun meer dan gewone belangstelling in boezemen te vernemen hoe een sterk karakter in zijn bestaan het matêrieele met het imma- terieele vermocht te verzoenen. Een conflict dat in oneindige variatie bij ieder menseh, die niet al te gelijkvloersch leeft, en telkens weer, zich voordoet. Het zóó op te lossen als Colijn deed is niet iedereen mogelijk noch algemeen gewenscht, zoo geboorte en omstandigheden er niet toe dringen. Mogen wij voor Colijn- imitatie gespaard blijven doch van de echt heid in deze figuur voluit genieten en haar in den levensroman bewonderen. Er valt voor een ieder wat op te steken uit het boek, dat door de Baarnsche Uitgevers Bosch en Keu- ning, goed verzorgd en met aardige illustra ties naar foto's versierd, de wereld werd in gezonden. Over gelijkvloerschheid gesproken. Wat is de aantrekkelijkheid daarvan voor boeken- schrijvers, die uit den aard van hun bezigheid toch van de geestelijke onwaarde ervan over tuigd zouden moeten zijn. Wie veel leest, komt vaak voor die raadsels te staan. Te moeilijker op te lossen als de behandelde stof hoogst ern stig en de schrijver onweerlegbaar een man van talent is. Ik zeg niet, dat ik vroeger ge lezen gedichten van Willem van lependaal alle even voortreffelijk vond, maar daar waren er toch bij die den schrijver boven zijn .lezers en niet daarbeneden plaatsten. Waarbij een soms rauwe woordkeus niet belette den dich ter te herkennen. Maar ik moet bekennen dat drie honderd pagina's van zijn verhalend proza mij te machtig zijn en dat ik ze uit sluitend uit puur plichtsgevoel heb doorge werkt. Noch rauwkost noch rauwe kost kun nen mij bekoren en ik vrees, dat in beide het de opzettelijkheid is dieme hindert. Kluivenduikers Doedeldans is de titel, die men niet direct ongezocht zal noemen, al wordt hij in den loop van het ver haal recht duidelijk, van een oorlogsverhaal door Van lependaal bij de uitgeverij ,,'t Licht schip" te Antwerpen in het licht gezonden. Na „Le Feu" van Barbusse komt het wat laat, al zal dat Fransehe boek wel een diepen in druk op den Hollandschen schrijver gemaakt hebben. Het is echter weer heel wat anders, al is er verwantschap. Een jonge Hollander maakt een deel van den oorlog van '14-'18 mee bij een Engelsehe legerafdeeling in Vlaan deren, wordt goede maats met een paar Engelsehe en Schotsche soldaten, passeert een week verlof met ze in Londen en ondergaat met hen later de hevigste misères van den loopgraven-oorlog, van trommelvuur en lucht aanval, waarbij vrienden en vijanden om hem heen sterven als ratten. Dat alles vertelt Van lependaal in een bijna onafgebroken dialoog vorm, waarin ook de Engelschen en Schotten een ongekuischt Hollandsch praten, waarbij de bekende blozende huzaar op een afstand staat. Op den duur wordt die opzettelijke vrij postigheid hinderlijk. Ze belet zelfs het fijnere gehalte eener beelding, hier en daar in den groven bajerd opduikend, naar behooren te waardeeren. Van lependaal flirt voortdurend met zijn grofheid en dat is jammer. Zijn le vensopvatting brengt dat misschien zoo mee, wanneer die tenslotte is uitgedrukt in de motto regels die zijn werk openen: „Schuur je bast niet aan de ruif Om droog voer, maar duik de kluif! Kies de maalstroomOok een biet Of je boven komt of niet. Het is de heroïek van wie zijn ankers kwijt is. Dat lijkt heel treurig want de schrijver, nogmaals, is een talent. „Ook een biet" zal zijn eenig antwoord daarop zijn. Hoeveel minder zorg baart ons de heer Melis Stoke, die in zijn roman „De Hoogwaar- digen" (Den Haag Leopold's U.M.) niets an ders beoogt dan zijn lezers eenigszins te amuseeren met een verhaal, dat even on waarschijnlijk als grappig is. De heer Mr. Andreas Blauwvoet de Bie heeft zijn millioe- nen-vermogen vermaakt aan de jonge doch ter van zijn huishoudster en het beheer ervan opgedragen aan het door hem gestichte „Ge nootschap tot bevordering van de selectieve voortplanting van Hoogwaardigen". Genoemd genootschap zal zich hebben te belasten met een zorgvuldige opvoeding van de jonge da me in quaestie en hebben toe te zien dat een door haar te sluiten huwelijk aan de doel stelling van het Genootschap beantwoordt. Dé heeren en dames van het Genootschap aan vaarden met ijver de opdracht ter opvoeding zoowel als die tot het millioenenbeheer en con- stitueeren zich in commissies en subcommis- cies om zich van al die opdrachten naar be hooren te kunnen kwijten. Hoe verzint een mensch het! Dat al dat fraais tot een hoogst amusant gekonkel en geknoei onder de Hoogwaardigen aanleiding geeft spreekt vanzelf. De jeugdige erfgename weet aanvankelijk van niets en toont zich later weinig toeschietelijk om als proefkonijn der eugenetiek op te treden, te minder daar ze al in stilte verloofd is en de vreemde handelingen des Genootschaps wel gelooft. De amusante onzin, door Melis Stoke over het probleem der selectieve voortplanting bij elkaar gezocht, laat zich niet navertellen zonder de verrassing te verraden, die de schrij ver voor het slot van zijn verhaal bewaarde. Laat mij dus mogen volstaan met den lezers die zich een paar uur amuseeren willen de lezing van Hoogwaardigen aan te bevelen. Het is geen litteraire kunst met een hoofdletter doch het bevat zoo en passant een aardige dosis menschkundigheid, die de schrijver als in een vroolijke bui tusschen den onzin door- gestrooid heeft. Van den uitgever Querido ontvingen wij Siegfried van Praag, Minnares in ongenade (Madame de Mailly) roman 257 pag. en Jan Romeien, Het onvoltooid verleden. Kul- tuurhistorische studies. 271 pag. J. H. DE BOIS

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8