FIGUREN UIT HET VERLEDEN Het college van B. en W. van Haarlem. Jean Harlow overleden Talentvolle jonge actrice jSB* WAUKT fUR ||§g| tüKIClTIN TALLEYRAND 1754—1838 Wanneer hij zijn linkeroog half sluit en zijn onderlip naar voren schüift, pas dan op! heeft een der tijdgenooten van Talleyrand eens gezegd over den man die in den kring zijner vrienden als den „Heer van het Nood lot", in die zijner vijanden als den „manken duivel" bekend stond. Inderdaad hadden ve len reden bevreesd voor hem te zijn, want, zooals zijn biograaf het uitdrukt, „een naald is stom, vergeleken bij zijn tong". Natuurlijk heeft men gepoogd een verklaring te vinden voor het feit dat Talleyrand zulk een meester was in het maken van bijtende, sarcastische opmerkingen. Wellicht is het juist die te zoe ken in een gebeurtenis uit zijn kinderjaren. TALLEYRAND Charles Maurice was de oudste zoon van Graaf Charles Daniël de Talleyrand—Périgord. Onmiddellijk na zijn geboorte uit het ouder lijk h ris verwijderd, werd hij in een boeren dorp aan de zorgen eener min toevertrouwd, een in de 18e eeuw bij adellijke families veel vuldig toegepaste methode, zich de last van kinderen te besparen. Hij bracht als een gewo ne boerenzoon te haren huize zijn jeugd door. Hetzij door de onoplettendheid zijner ver zorgster, hetzij door eigen schuld deed hij als kleine jongen een val, die hem kreupel maak te. Toen hij op zijn twaalfde jaar naar Parijs teruggebracht werd om daar zijn opvoeding te krijgen, was zijn been zoo vergroeid, dat het onmogelijk bleek het opnieuw te zetten. In een familieraad der Talleyrands werd toen besloten dat zijn jongere broer voortaan zou gelden als de oudste en dienst zou nemen in het leger, terwijl de oudste wegens zijn mank heid tot jongste werd verklaard en geestelijke zou worden. Van dit oogenblik af werd de knaa-p die tot dusverre een gewone, vroolijke en onbezorgde rekel was geweest, zwijgzaam, gesloten, eerzuchtig. Af en toe doken zijn oorspronkelijke eigenschappen weer op en zijn omgeving verbaasde zich dan over zijn ongedwongen opgewektheid, zijn luchthartig heid zelfs, maar gewoonlijk was hij somber, wantrouwend, achterdochtig. De ontgooche ling in zijn kindjaren deed hem voorgoed het vertrouwen in de menschen verliezen; eigen lijk minachtte hij iedereen en voor zijn vlijm scherpe spot was niemand veilig. Hij doorzag de mensehen volkomen in hun kleinheid, be krompenheid, eigenwaan en eerzucht, hij ver achtte hen om die eigenschappen en gebruik te hen als marionetten. Zijn fijne politieke neus waarschuwde hem altijd tijdig voor de fouten der regeeringen die hij diende en han dig staatsman en geslepen diplomaat die hij was, wendde hij steeds op het juiste oogenblik het roer en koos de zijde van den persoon of de groep, waarin hij toekomst zag. Toen hij bij het uitbreken der revolutie in 1789 als bisschop zitting nam in de Staten- Generaal, koos hij weldra partij tegen de geestelijkheid en tegen de kerk. Hij was een der ontwerpers van de wet waarbij de kerke lijke goederen aan den staat werden getrok ken en de geestelijken tot staatsambtenaren werden gemaakt. Dit optreden werd hem dooi den Paus zoo kwalijk genomen, dat Talley rand uit al zijn functies ontheven en geëx communiceerd werd. Vriend van IVIirabeau en Sieyès steunde hij aanvankelijk den Koning tegen den derden stand, maar diende daarna met evenveel ijver de Republiek. In 1795 be noemde het Directoire hem tot Minister van Buitenlandsche Zaken. Maar ook het Direc toire stond wankel en Talleyrand sloot zich aan bij Bonaparte. Jaren diende hij den Kei zer, maar toen deze steeds in nieuwe oorlo gen naar uitbreiding van macht streefde, be greep zijn sluwe minister dat de bom een maal moest barsten en wapende zich voor het geval Napoleon het onderspit zou moeten delven. Heimelijk bereidde hij den terugkeer der Bourbons op den Franschen troon voor. In middels had hij een belangrijk aandeel geno men in de onderhandelingen tusschen den Keizer en den Paus betreffende de positie van den Franschen clerus. Uit dankbaarheid voor zijn bemoeiingen hief Pius VII toen de excom municatie op en onthief den oud-bisschop van zijn geestelijke wijding. Zelfs werd zijn vroe ger gesloten huwelijk thans kerkelijk wettig verklaard. Na den val van Napoleon werd Talleyrand onmiddellijk door Lodewijk XVIII tot prins verheven en tot lid van de Kamer, opper kamerheer en daarna tot Minister van Bui tenlandsche zaken benoemd. «Op het Ween- sche congres wist hij tusschen de mogendhe den een verwarring van strijdige belangen te scheppen, de partijen listig tegen elkaar uit te spelen en daardoor voor Frankrijk de gunstigste bepalingen te bedingen. Maar het duurde niet heel lang of de groote intrigant wendde zich ook van de Bourbons af. Mede met zijn steun gelukte het in 1830 aan Louis- Philippe van Orleans de macht in handen te krijgen. Nog werd Talleyrand gezant van Frankrijk in Londen, waar hij een Britsch- Fransche alliantie tot stand bracht. Toen trok hij zich uit het openbare leven terug en stierf eenige jaren nadien. Zoo was, kort geschetst, de levensloop van den man, van wien talrijke gezegden en aphorismen thans nog bekend zijn. Zoodra de berichten van den Russischen veldtocht West- Europa bereikten, was het Talleyrand die de situatie kortweg definieerde met „Dit is het begin van het einde". Toen hij eens in een diplomatiek gesprek veel meer zeide dan ge woonlijk en men hem naar de reden vroeg, was zijn antwoord: Den mensch is de taal ge geven om zijn gedachten te verberegn. Toen een bejaarde graaf, die het hof maakte aan een jonge vrouw. Talleyrand vroeg welk geschenk deze hem zou aanraden zijn geliefde te vereeren, erbij voegend dat het hoogst zeldzaam, ja uniek moest zijn, keek de oude vos hem strak aan en antwoord- de droogjes: Geef haar één van de haren op uw hoofd als ge kunt. Ik zet het iemand haar een tweede te verschaffen. Mijn hartstocht voor Madame de Talley rand, zeide hij eens, was weldra uitge- bluscht, omdat zij niets dan schoonheid bezit en schoonheid zonder aanvalligheid is een vischhaak zonder lokaas. Behalve gebrek aan aanvalUigheid had Madame de Talleyrand echter ook een volkomen gebrek aan geest. Hierover troostte zich haar echtgenoot even wel met de woorden: Een verstandige vrouw compromitteert soms haar man; een domme vrouw altijd zichzelf. Iemand deed in zijn gezelschap een poging een politicus van naam te verdedigen met de woorden: Maar zijn gedachten zijn toch dik wijls diep. Talleyrand kuchte eens en merkte op: Ja, diep en hol. Hoe komt het toch, vroeg een staatsman hem eens, dat Napoleon in zoo korten tijd zijn doel, keizer te worden, bereikte? Doordat niemand geloofde dat hij het zou bereiken, was het antwoord. Toen Napoleon zich met de Spaansche aan gelegenheden ging bemoeien, verzette zijn minister zich tegen zijn politiek. De keizer profiteerde van de ruzie tusschen den Spaanschen koning Karei IV en zijn zoon Ferdinand, bewoog den vorst afstand te doen ten behoeve van den troonsopvolger en dezen ten behoeve van hemzelf. Toen Napoleon vroeg waarom hij deze handelwijze afkeurde, antwoordde Talleyrand: Omdat kronen dingen zijn die men verovert en niet dingen die men gapt. De keizer werd woedend en schold zijn minister gedurende tien minuten de huid vol. „Daar zal ik in ieder geval voor zorgen, dat gij mij niet overleeft!" riep hij tenslotte uit. Talleyrand stond al dien tijd rustig voor het haardvuur en wuifde zich koelte toe met zijn steek. Maar op deze laatste woorden des keizers maakte hij een eerbiedige buiging en zei op hoffelijken toon: Ik verzeker Uwe Ma jesteit, dit is niet de eenige reden, waarom ik Haar een lang leven toewensch. Fouché heeft een groote minachting voor het menschdom, zeide Napoleon eens. Ja, antwoordde Talleyrand, hij kent zichzelf. Bepaald dreigend was zijn repliek op de vraag van Lodewijk XVII, hoe hij het toch klaar gespeeld had eei*st het Directoire en daarna Napoleon ten val te brengen: Sire, daarvoor heb ik niets hoeven doen. Er is iets in mij dat ongeluk brengt aan alle regee ringen die mij veronachtzamen. Toen na den terugkeer van Lodewijk XVIII opnieuw een Kamer werd gevormd, uitte een aanzienlijk hoveling zijn voldoening over de keuze. Dat zijn tenminste menschen met een geweten! riep hij uit. Ja, zeide Talleyrand, sommigen zelfs met twee. Misschien is het karakter van dezen man, die herhaaldelijk grooten invloed heeft uitge oefend op de Europeesche politiek van een halve eeuw, door hemzelf wel het best ge karakteriseerd in deze uitlating: Men verwijt mij, dat ik Keizer Napoleon ontrouw ben ge worden. Welnu, ik heb geen vorst ooit langer gevolgd, dan hij zijn verstand. Als men naar die maatstaf mijn daden beoordeelt, zal men moeten erkennen, dat ik buitengewoon con sequent ben geweest. Maar het is zeker niet vreemd, dat diezelfde man getuigde: Niemand weigert mij zijn gun sten en iedereen zijn vertrouwen. P. H. SCHRÖDER De werkloosheid te Haarlem. Thans 775 minder dan een jaar geleden. HAARLEM Dinsdag. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 32. (Vorig jaar was de vermindering in dezelfde week slechts 6). Er zijn nu te Haarlem 5246 werk loozen of 775 minder dan een jaar geleden. Dezer dagen werd door het Centraal Bureau voor Statistiek medegedeeld, dat de daling van het aantal werkloozen in Nederland be dragen heeft van eind Februari 1937 tot eind April 1937 79.827 (van 439.553 tot 359.726). Dit is dus een daling van 18 pet. Ter vergelijking geven wij hier de cijfers van Haarlem: eind Februari 1937 6559, eind April 1937 5561. Hier heeft de daling dus 998 bedragen of 15.2 pet. De daling te Haarlem is d-us iets minder dan die over het geheele land. Ramp te Rabaul eischte honderden dooden. Europeanen ontruimen de omgeving. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai 7 Juni: Bij de aardbeving, die 3 dezer de stad Rabaul en omgeving heeft ge teisterd, zijn naar schatting 250 tot 500 inboorlingen om het leven geko men. De omgeving van den vulkaan is door de Europeanen ontruimd, daar nieuwe uitbarstingen worden ge vreesd. Er bestaat gevaar voor be smettelijke ziekten. E. van der Wall (C.H.) aangewezen als candidaat der Rechtsere Fractie. Buitengewone zitting der Staten-Generaal. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A.' de Wilde, heeft hedenmiddag namens H. M. de koningin de buitengewone zitting van de Staten-Gene raal, welke ingevolge de grondwetsherziening wordt gehouden, geopend. Met het gebruikelijke ceremonieel werd de minister te 12.45 uur ten paleize Noordeinde ontvangen. Een eere-eseorte van 30 huzaren was op het voorplein van het paleis opgesteld. Te ze ven minuten voor één vertrok de minister van binnenlandsche zaken, in ambtscostuum, per galakoets van het paleis naar het Binnenhof, waarbij het eere-eseorte voor de helft voor en voor de overige helft achter de koets reed. Precies één uur arriveerde minister De Wil de in een gala-hof rij tuig met zijn cavalerie- escorte voor den ingang der Tweede Kamer. Vijftien man militaire politie brachten eer bewijzen. Nadat de minister het gebouw betreden had, formeerde de cavalerie zich anders dan gewoonlijk in twee gelederen, recht hoekig op de gevels in dezen hoek van het Binnenhof, zoodat een afgesloten ruimte werd verkregen. Een minuut of drie, vier later: een hoorn signaal, de militairen worden gecommandeerd om acht te geven. De minister betreedt de galakoets, hetzelfde'ceremonieel van zooeven, weg rijdt de kleurige cortege. In de vergaderzaal der Tweede Kamer. Tegen half één vulde zich de vergaderzaal der Tweede Kamer geleidelijk met de leden van Eerste en Tweede Kamer in haar nieuwe samenstelling, zoodat men hier tal van nieuw gezichten zag. Alle fracties waren in ruime mate verte genwoordigd, ook de nieuwe fractie der na- tionaal-soeialisten. Afwezig waren slechts de communisten. Het was een druk va-et- vient van oude en nieuwe afgevaardigden, die zich aan elkaar voorstelden. Kort voor één uur verschenen de leden van het demissionaire kabinet, die tevens lid van de Kamer zijn, in de vergaderzaal: Dr. Colijn, Mi' van Schalk, Mr. Deckers, Jhr. van Lidth de Jeu de, Prof. Slotemaker de B ruïne en IMr. Oud. Ook de ministers, die geen lid van de Kamer zijn, waren aanwezig: Jhr. De Graeff, Mr. Slingenberg en Prof. Gelissen hadden in een der loges plaats genomen. Te één uur precies hamerde de voorzitter en hield eensklaps het geroezemoes op. Alle leden verhieven zich van hun zitplaatsen en binnengeleid door de leden der commissie betrad de minister' van Binnenlandsche Za ken, Mr. de Wilde de zaal om namens de Ko ningin de buitengewone zitting der Staten- Generaal te openen. Staande hoorden de aanwezigen de rede aan, waarmee de minister de opening ver richtte: De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal te openen. De wetsontwerpen waarbij verklaard is, dat er grond bestaat de daarin vervatte voor stellen tot verandering in de grondwet in overweging te nemen, zijn door de ontbonden Kamers der Staten-Generaal met groote meerderheid aanvaard. Thans rust op regeering en Staten-Gene raal de taak in gemeen overleg den aange vangen arbeid, waartoe de noodige wetsont werpen u onverwijld zullen bereiken, te vol tooien. Hoewel kort, zal ook deze zitting ongetwij feld belangrijk zijn. De Koningin spreekt den wensch uit, dat uw werk, gezegend door den Allerhoogste, tot heil van land en volk moge trekken, In naam der Koningin verklaar ik de bui tengewone zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. DER VviiXii-.. HAARLEM Dinsdag. Wij ontvangen het volgende communiqué over de Maandagavond gehouden vergadering van de Rechtsche Raadsfractie. „De Rechtsche Raadsfractie heeft in haar vergadering van Maandagavond 7 Juni 1.1. met algemeene stemmen besloten candidaat voor het wethouderschap te stellen den heer E. v. d. Wall. Vóórdien was door de AR. en C.H.-fracties medegedeeld, dat zij in onderling overleg en met volledige erkenning van het feit, dat beide groepen, mits hiertoe geschikte personen in hun groep aanwezig zijn, aanspraak op een wethouderszetel kunnen doen gelden, beslo ten hadden den heer E. v. d. Wall als candi daat naar voren te brengen, nadat de heer Wolzak had verklaard dat zijn zeer drukke werkzaamheden voor hem het bekleeden van het wethouderschap zeer bezwaarlijk deden zijn" Naar wij vernemen zal door de andere fracties uit den raad geen tegencandidaat gesteld worden. Het is dus reeds met vrij groote zekerheid aan te nemen, dat de heer van der Wall bin nenkort den wethouderszetel in de plaats van den algemeen betreurden heer W. Rooden- burg zal innemen. De heer Van der Wall is ontvanger der directe belastingen, werkzaam gesteld bij de inspectie der belastingen te Haarlem. Hij werd 17 Februari 1884 te Beerta géboren, be zocht de H.B.S. te Groningen en werd na zijn eindexamen klerk ter inspectie der belastin gen aldaar. 1 Februari 1902 werd hij overge- platast naar Maastricht. In 1905 ging hij als le klerk naar Winschoten. In 1909 deed hij examen als adj.-commies, waarna hij tus schen 1912 en 1917 aan het Inklaringskantoor te Nieuwe Schans zijn privé opleiding kreeg voor het ontvangers-examen Hierna werd hij belast met de waarnemin gen van de kantoren te De Lemmer en daarna te Alkemade, waarna hij als chef van het Ontvangerskantoor te Leiden werd aange steld. Te Leiden maakte hij drie jaren deel uit van den gemeenteraad, waar hij een finan- cieele specialiteit was. Van Leiden ging hij in 1924 naar Pekela als Rijksontvanger. Op 1 Mei 1928 werd hij benoemd tot Rijksontvan ger aan het kantoor der Directe Belastingen te Haarlem. Behalve zijn betrekking bij de belastingen heeft hij nog verschillende andere functies, zoo is hij lid van den Armenraad en com missaris der Haarl. Jongemannenvereeniging. Ook de lichamelijke opvoeding heeft zijn aandacht. Gedurende langen tijd is hij te Groningen voorturner van een gymnastiek- vereeniging geweest. Sedert 8 November 1934 is de heer van der Wall lid van den Haarlemschen gemeen teraad. Zij nog vermeld dat de heer van der Wall te Leiden ook ouderling der Herv. Kerk was en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Te Leiden en Den Haag heeft hij zich veel bezig gehouden met opleiding voor verschillende vak-examens. Als de heer Van der Wall tot wethouder gekozen wordt, zal hij aan den Minister van FILMKUNST. Mexicaansclie oliestaking ten einde. Morgen wordt het werk hervat. MEXICO CITY, 8 Juni (Havas/A.N.P.) De arbeid in de petroleum-nijverheid zal morgen hervat worden. De arbeidersorganisatie heeft arbitrage gevraagd bij de rijkscommissie voor arbitrage en verzoening. De uitspraak van deze. commissie is onherroepelijk: er staat geen beroep van open. Gisteren heeft de po- litie moeten optreden tegen groepen, die on der het voorwendsel, dat zij stakers waren, auto's en vrachtwagens aanvielen. Jean Harlow en Cary Grant in de laatste film van deze talentvolle actrice Suzydie kort geleden hier ter stede liep. HOLLYWOOD, 7 Juni Reuter-A.N.P.) De bekende platinablonde filmactriee. Jean Harlow is in het ziekenhuis der Goede Samaritanen te Hollywood op 26-jarigen leeftijd overleden, tenge volge van een abces in de hersenen, dat voortkwam uit een nieraandoe ning.. Jean Harlow, de talentvolle actrice der M. G. M. was een -krachtig talent en vervulde hoofdrollen in verschillende belangrijke films waarin zij optrad met spelers als Clark Gable, Wallace Beery, Lewis Stone, Cary Grant, Franchot Tone, Frederic March. Haar eerste optreden dateert uit den tijd van de stomme film. Zij trad toen met den toen nog onbekenden acteur Frederic March op in „The Saturdaynight Kid". De geluidsfilm bracht haar korten tijd in ongenade, doch in de film „Heli's Angels" keerde zij weer terug en behaalde zij een aan merkelijk succes. Van dat oogenblik af volg den de films, waarin Jean Harlow, wier wer kelijke naam eigenlijk Hai'lean Carpentier- luidde, een hoofdrol vervulde, elkaar regel matig op, en behoorde de bekoorlijke actrice tot een der sterren van de eerste grootte aan het HollyWoodsche firmament. Na „Heli's Angels" volgde The Iron Man, een Universalfilm, waarna een contract met Para mount de actrice aan deze maatschappij ver bond, een contract, dat tot haar plotseling overlijden heeft voortgeduurd. Haar eerste film bij deze maatschappij was The secret six, met Wallace Beery en Clark Gable. Op deze film volgden The Beast of the City, Red Dust, en een zeer knappe creatie in Bombshell. Verder noemen we nóg The public enemy Three wise girls, Hold your man, The read-headed woman, de opmerkelijke film Dinner at eight, Reckless, Wife versus secreta ry, Riff Raff, The man in possession, The man proposes en China seas, een staat van dienst, die bewondei'ing afdwingt, vooral daar haar spel in de meeste films van een bewonderens waardige gaafheid was en getuigde van den ernst, waarmede deze actrice haar taak op vatte. Haar laatste film „Suzy", die nog kort ge leden in onze stad vertoond werd, getuigde van haar talent, dat deze overigens vrij on benullige film ophief tot een hooger plan. HET I.O.C.-CONGRES GEOPEND. Uit Warschau: In de zaal van het Poolsche regeeringsgebouw werd Maandagmiddag het 34ste congres van het internationaal Olym pisch Comité geopend. Na een begroetingsrede van den Poolschen minister-president Skladkowski voerde de voorzitter van het I.O.C., graaf De Baillet La- tour, het woord. In zijn toespraak zei de I. O. C.-president o.m., dat het karakter der Olympische Spelen geen compromissen ver draagt. Men zal zich dan ook door niemand van den uitgestippelden weg laten afdringen. In dit verband verklaarde graaf De Baillet La- tour, dat men niet aan speciale wenschen zal toegeven, tot -\yelke gevolgen dat ook zou mo gen voeren. De Olympische gedachte zal ook in den vervolge een element van waarde in de massa blijven,, ook in een tijdperk, dat men, onder voorwendsel van vooruitgang en ver betering, streeft naar verwerping van al datgene, wat in het verleden geacht en geëerd werd. Aaan het slot van zijn rede deed graaf De Baillet Latour een beroep op de I.O.C.-leden, de organisatie der volgende Spelen in vol ver trouwen aan Japan over te geven. In een persconferentie voor het begin van het congres heeft graaf De Baillet Latour ver klaard, dat inzake het vraagstuk van het ama teurisme aan het strenge Olympische principe zal worden vastgehouden. Hij is bereid den strijd tegen de F.I.S. (Internationale Ski Fe deratie) te voeren De gekapseisde walvischvaarder. VERBETERING ECONOMISCHE TOESTAND GEESTMERAMBACHT. De plannen van Ged. Staten tot verbetering van den economischen toestand in het Geest- merambacht zijn door de betrokken commissie uit de Provinciale Staten met groote instem ming begroet. Enkele leden meenden echter, dat in twijfel mocht worden getrokken of de keuze van de plaats voor den oostelijken proefpolder erg gelukkig is geweest. Andere leden zouden gaarne vernemen, hoe Ged Staten zich indenken, dat kan worden opgetreden tegen onrechtmatige executie, maar ook op welke wijze bedrijfsschade kan worden vergoed, indien belanghebbenden wor- den getroffen door geheele onteigening van hun bedrijf. Een der leden vestigde de aan dacht op de groote beteekenis van de voor dracht, als men bedenkt, dat het in de toe komst om de verkaveling van 2400 H.A. lan derijen zal gaan. Dit lid zou het op prijs stel len, als de commissie zich ter plaatse liet voorlichten door deskundigen. Het aanwezige lid van Ged. Staten deelde mede, dat Ged. Staten de persoonlijke belan gen van belanghebbenden zooveel mogelijk zullen ontzien. Vermoedelijk zal medewerking worden verkregen bij het tijdelijk plaatsen van land- en tuinbouwers uit het Geestmeram- bacht op gronden in den Wieringermeerpolder. Velen zullen niet willen verhuizen, anderen Financiën toestemming moeter vragen die weer gaarne, maar Ged. Staten zullen de Vier der opvarenden omgekomen, BREMEN, 8 Juni (Havas/A.N.P.) Acht le den van de bemanning van den walvischvaar der „Rau 3" die op de Wezer is gekapseisd, zijn gered: vier opvarenden zijn om het leven gekomen. Het schip wordt als verloren be schouwd. GEEN PRIESTERS GEARRESTEERD TE MüNCHEN? BERLIJN, 8 Juni (D. N. B.). Ten aanzien van de berichten in de bui tenlandsche pers over een arrestatie van een aantal priesters te München wordt na infor matie in officiëele kringen medegedeeld, dat deze geruchten op fantasie berusten. NIEUW WERELDRECORD ZWEEFVLIEGEN VOOR VROUWEN. STUTTGART, 8 Juni (D. N. B.). De zweefvliegster Eva Schmidt heeft een nieuw wereldrecord zweefvliegen gevestigd met een vlucht over een afstand van 255 K.M. Zij heeft dit traject afgelegd met een ge middelde uursnelheid van ongeveer 50 K.M, Het afstandsrecord stond tot nu toe met 220 K.M. ten name van Hanna Reitsch. Henri van Wenneskerken overleden. Te Königswinter is Maandagmiddag op 55-jarigen leeftijd overleden de auteur Henri Wermeskerken. Van Wermerskerken, die reeds vroeg een roman publiceerde, kwam in 1906 in de jour nalistiek terecht. Hij is o.m. redacteur ge weest bij „Het Soerabajaasch Handelsblad" en is langen tijd aan „De Telegraaf" verbon den geweest. Bij zijn drukke journalistieke werk heeft hij nog kans gezien een groot aan tal romans en tooneelstukken te schrijven. Van zijn romans noemen wij: „Leo Smeder" (latere titel „Boy"); „Smeder en Zoon"; „Van het Wondere Geluk"; „De Assenhoeve"; „De Profundis Clamavi" en „De Groene Hel". Hij publiceerde o.m. de volgende tooneel stukken: „Tropenadel"; „Suikerfreule"; „Het Handschoentje"; „Goena Goena"; „Mannen- eiland"; „De Tante uit Indië". moeten blijken of hij geheel op nonactief functie te mogen aanvaarden Het zal dan moet gaan of, dat hem toegestaan zal worden zijn werkdagen te verdeelen tusschen Stad huis en Belastingkantoor. menschen zooveel mogelijk helpen, eventueel ook door tijdelijke tewerkstelling bij de uitvoe ring van de werken. De commissie adviseerde ten slotte de voor dracht onveranderd te aanvaarden. (PURMERENDER MARKTBERICHT). Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 62.000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 20.50. Kaas. Kleine Boeren 14. Per 100 kilo met Rijksmerk f 20. Goudsche 2. Per 100 kilo met Rijksmerk f 19, Boter 1651 1,35—1,47 per Kilo. Weiboter 1,141,135 per Kilo. Runderen, to taal 380 stuks. Vette koeien 100 6274 peï Kilo, matig. Gelde koeien 163 160225 per stuk matig. Melk koeien 95 150—275 per stuk matig. Stieren 22 5565 per Kilo matig. Paar den 28 130250 per stuk matig. Vette kalve ren 57 3060 per Kilo matig. Nuchtere kalve ren voor de slacht 540 513 per stuk vlug. Nuchtere kalveren voor de fok 10-^-15 per stuk vlug. Vette varkens voor de slacht 200 45 8,50 per Kilo vlug. Magere varkens 31 16—32 per stuk matig. Biggen 240 10—16 per stuk matig. Schapen 417 15—30 per stuk matig. Bokken 53 313 per stuk matig. Lammeren 864 12—15 per stuk matig. Kipeieren 2,70—3.10 per 100 st. Eendeieren 2 per 100 st. Piepkuikens 0,800,95 per Kilo. Oude kippen en hanen 0.400.45 per Kilo. Konijnen 0,401,50 per stuk. Eenden 0,300,50 per stuk. Duiven 0,40 per paar. 430 Eendeneieren A f2,05. 915 Kip peneieren A f 2,70f 3,20. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren, Aanvoer 130.000 Eendeieren f2,20—f2,40. 100.000 Kippeneieren 65/66 K.G. f2,90—f3; 63/64 K.G. f2,80—f2,85; 60/62 K.G. f2,60— f 2,80; 58/59 K.G. f 2,55—f 2,70; 56/57 K.G. f 2 50 —f2,60; 53/55 K.G. f 2,35—f 2,50. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 388 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk, totaal 13.460 stuks. Wegende 121.140 K.G. Prijs met R.M. le soort f 22 tot 24, 2e soort f 19 tot f 20. Zwaardere tot f 25. Handel: matig. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 8 Juni '37. Totaal aanvoer 2946. Paarden 227, Veulens 4, Magere runderen 496, Vette runderen 667, Vette kalven 179. Graskalveren 49, Nuchtere kalve ren 1051, Schapen en lammeren 90, Zuiglam- meren 135, Varkens 6, Bokken en geiten 42. Prijzen per K.G.: Vette koeien 77—70, Vette ossen 7367, Stieren 7065, Vette kalveren 8065, Schapen 5246, Nuchtere kalveren 46—42, Slachtpaarden 58—53. Veulens 35—28. Prijzen per stuk: Zuiglammeren 16—13, Nuchtere fokkalveren 17—15, Slachtpaarden 280—215, Werkpaarden 340—290, Hitten 160— 130, Stieren 345—295, Kalfkoeien 265—225, Melkkoeien 275—235, Varekoeien 200—170, Vaarzen 185—145, Pinken 155—125, Bokken en geiten 1410. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger. Stieren aanvoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen hooger. Vette kalveren aanvoer ruimer, handel willig, prijzen goed prijshoudend. Schapen en lamme ren, aanvoer kleiner, handel lui, prijzen vast. Zuiglammeren, aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fok kalveren, aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen stijgende. Paarden, aanvoer iets groo- terer, handel zeer kalm, prijzen slachtpaarden lager (verder onveranderd). Kalf- en melk koeien, aanvoer korter, handel stil, prijzen stabiel. Varekoeien, aanvoer korter, handel matig, prijzen iets hooger. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel stil. prijzen constant. Bokken en geiten, aanvoer korter, handel vlug, prijzen hooger.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8