HET NIEUWE AVONDBLAD De Kabinetsformatie. 22e JAARGANG No. 184 DONDERDAG 10 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2j4 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOORCOURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel jneer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—. beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5,arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400*- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. In welke richting bewegen zich eigenlijk de voorbereidingen van de nieuwe Kabinetsfor matie? Dat vragen velen zich sinds de op dracht van H'.M. de Koningin aan dr. Colijn af. Aanvankelijk werd hun weetgierigheid niet in het minst bevredigd, want de gebruikelijke reeks berichtjes omtrent besprekingen van den formateur met diverse fractieleiders maakt niemand wijzer. Dat zijn eigenlijk al leen mededeelingen „voor de statistiek": de formateur heeft twee uur met mr. Goseling geconfereerd, hij heeft anderhalf uur met jhr. mr.- de Geer beraadslaagd, enzoovoorts. Intus- schen kon men zich amuseeren met zelf aan het cijferen te gaan om te zien hoeveel meer derheids-combinaties wel mogelijk zouden we zen. Het zijn er verscheidene, zoodat deze be zigheid niet zeer verhelderend kon werken. Bovendien was het al duidelijk genoeg dat een parlementair kabinet met 56 leden achter zich (het totaal dat de partijen der oude coa litie in de nieuwe Kamer hebben) evenzeer een „working majority" zou hebben als een parlementair kabinet dat steunde op 66 zetels (zijnde het totaal der vijf partijen die verte genwoordigd zijn in het thans demissionnaire extra-parlementaire kabinet-Colijn). Een te ruggave van de opdracht door den formateur werd vrijwel algemeen zeer onwaarschijnlijk geacht na zijn groote persoonlijke succes bij de verkiezingen, waaruit immers viel af te leiden dat zeer velen dr. Colijn als minister president wenschen te behouden. Dit was aan getoond door het groote aantal stemmen van niet-A. R. zijde, op hem als lijstaanvoerder uitgebracht. De stemimng is wel is waar ge heim, maar cijfers kunnen veel vertellen, al geven ze niet precies de namen der kiezers. De minister-president zelf constateerde trouwens dat een groot aantal stemmen van niet-A. R. zijde op hem moest zijn uitgebracht. En het was mede dit feit dat met name in vrijzinnige kringen de verwachting deed ontstaan, dat een nieuw „kabinet op breede basis" tot stand zou komen, wellicht met een vast program van samenwerking, zoodat het zich als parlemen tair kabinet zou kunnen aandienen. Deze ver wachting werd versterkt door het succes dat de vrij zinnig-democraten bij de verkiezingen hadden behaald en door de herhaaldelijk door den minister-president uitgesproken groote waardeering van zijn vierjarige samenwerking met den vrij zinnig-democratischen minister van Financiën, mr. P. J. Oud. Een uitlating van dezen minister heeft eeni- ge dagen geleden plotseling de aanwijzing ge geven dat het een andere richting uitging. Immers, in een vergadering van zijn partij te Leeuwarden gaf minister Oud met grooten nadruk, zich daarbij richtend tot het geheele volk, te kennen dat de V. D. in geen geval hun beginselen zouden prijsgeven om deel van een nieuwe regeering uit te maken. Uit deze mede- deeling viel duidelijk af te leiden dat er iets aan de hand was. Een beschouwing van de liberale N. R. Ct., die wij vandaag onder Pers overzicht citeer en, oppert de mogelijkheid van een „zoo eng leerstellige basis voor het kabi net", dat de vrijzinnige partijen er niet aan zouden kunnen deelnemen, al voegt dit blad er aan toe, dat de vrijzinnige partijen „het nog moesten zien om het te kunnen gelooven". Onze Haagsche correspondent deelt ons mede dat hij den indruk heeft dat inderdaad de voorbereidingen van de kabinetsformatie thans gaan in de richting van een sterk in Christelijke richting georiënteerd kabinet, dat zijn steun zou vinden bij de C.H., A.R. en R.K. en dus practisch kunnen leiden tot een herleefde coalitie. Het is niet waarschijnlijk te achten dat vrijzinnige ministers, die deel uitmaken van de thans demissionaire regee ring, in een dergelijk kabinet als „vakminis ter" zitting zouden nemen. Uit de verklaring van minister Oud en de opmerkingen van de N. R. Ct. valt dit af te leiden. In het bovenstaande, medegedeeld in den strikt objectieven toon van dit op het gebied der partijpolitiek neutrale dagblad heb ik de reserves gemaakt die de situatie vereiseht. Er is nog geen nieuw 'kabinet. Zoolang het er niet is en blijkbaar kan het nog wel even duren is wijziging in den loop van zaken mogelijk. Maar de verschijnselen die zich in het huidige stadium van de zaak voordoen zijn te zeer merkbaar om er niet de aandacht op te vestigen. R. P. IJMUIDEN FLINKE AANVOER VAN VLEET Opmerkelijk is dat de Noordbooten, die om hake uit zijn veel vleet vangen. Voor deze viS'Ch is zooals men weet, in den regel veel vraag uit België. De- resultaten der hakevisscherij daarente gen zijn nog verre van gunstig. Ook het binnenstrand heeft zijn Utrechtenaar, die goed kon zwemmen bijna verdronkej». Dat ook het zwemmen aan het binnenstrand niet van gevaar ontbloot is, ondervond gister middag een Utrechtenaar, die alhoewel hij goed kon zwemmen, bijna het slachtoffer werd van toevallige omstandigheden, waar mede nu eenmaal bij het zwemmen in buiten water rekening gehouden moet worden. Bedoelde Utrechtenaar had zich op het bin nenstrand te water begeven en voordat hij er erg in had, was hij een eind van het strand verwijderd en bevond hij zich midden in de buitenhaven. Toen hij weer naar het strand terug wilde zwemmen bleek hij te vermoeid te zijn om te gen den stroom, die er liep doordat gespuid werd te zwemmen. Hij dreigde te verdrinken, maar toevallig zag men hem aan boord van een voorbijvarenden hopper met den dood worstelen. De opvarenden van den hopper waarschuwde de in de buitenhaven liggende sleepboot Werkendam, die onmiddellijk naar de plaats des onheils toestoomde. Een oogen- blik zag men den zwemmer niet meer, maar plotseling kwam hij, niet ver van de sleepboot weer boven water. Dit was zijn geluk. De sleepboot voer naar den drenkeling toe en spoedig had de beman ning den man, die geheel uitgeput bleek te zijn, aan boord gehaald. Het was een geluk voor den man. dat zoo spoedig hulp aanwezig was.' Anders had hij het er zeker niet levend afgebracht. VIJFTIEN JAAR „KUNST NA ARBEID". Op 10 Augustus a.s. zal het 15 jaar geleden zijn, dat de Harmonie Vereeniging „Kunst na Arbeid" werd opgericht. In verband hier mede heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt het organiseeren van eenige feestelijkheden en het bijeenbrengen van de daarvoor benoodigde gelden. Dit comité is als volgt samengesteld: A. J. van Leusen, voor zitter, mevr. N. van Schadewijk, penning- meesteres, S. Baarda, secretaris, T. Mantje, J. F. v. d. Braber, A. van Riessen en J. Mijzen. Het is de bedoeling, de feestelijkheden te houden in den loop van de maand Jüli. Na dere bijzonderheden zullen zoo spoedig mo gelijk worden bekend gemaakt. CONCERT IN VELSERREEK. De Harmonie „Kunst na Arbeid" geeft a.s. Vrijdagavond een concert in Velserbeek van 8 tot 10 uur. Het volgende programma zal ten 'uitvoer worden gebracht: 1. Feestmarsch over thema uit Beethovens es dur Concert. 2. Ouverture Silvio Pellico. 3. Czardas uit de opera „Der Geist der Wo- jowoden" Groszmann. 4. Fantasie „Herodiade" Massenet. 5. Marseh Groot Rotterdam Schootemeijer. 6. Een Droom, concertwals M. Kleij. 7. Fantasie De Klokken van Corneville Planquette. 8. Marche finale. LEGER DES HEILS. Zeg het met bloemen. Zondag heeft in de LegeTzaal de jaarlijksche bloemenfeestviering plaats, met den daaraan verbonden bazar; „Wat de liefde vermag". De opbrengst hiervan is ten bate van den plaat selijken arbeid der organisatie. De bazar is Maandagmiddag en 's avonds geopend en vrij toegankelijk. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Th. Janssen te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een Carrosseriefabriek waarin geplaatst zullen worden 5 electromotor en, n.l. 2 van 3 P.K. en 3 van 2 IP.K. in het perceel Rijksweg no, 486 Op Woensdag, den 23 Juni a.s., des voorm. 11 uur,' zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te dienen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. De Rioleeringswerken. Binnenkort weer een aanbesteding. Woensdag 23 Juni a.s. zal de aanbesteding plaats vinden van de uitvoering van het vijfde bestek van de rioleeringswerken, be staande uit het in werkverschaffing leggen van riolen met een profiel van 90 c.M. tot en met 125 cM. in Santpoort tot een gezamen lijke lengte van ongeveer 2650 M. Alhoewel met dit werk het grootste gedeelte van het millioenen-karwei achter den fug is, voornamelijk het leggen van rioolhuizen, is het ook hiermede nog lang niet afgeloopen. Wat dan nog moet geschieden zijn in hoofd zaak Werkfonds-werken, bestaande o.a uit het bouwen van een pompstation in Velsen en Santpoort en het maken van een perslei ding in de Wüstelaan te Santpoort. In IJmuiden-Oost naderen de werkzaam heden hun voltooiing. Het zijn thans feitelijk nog slechts de Oosterduinweg, het Velser- duinplein en een klein gedeelte van den Vel- serduinweg waar het werk nog niet gereed is. In straten als Trompstraat, Zeeweg en Frans Naereboutstraat herinneren nog slechts de sléchte plaveisels aan het doorstane leed. En verder wordt nog gewerkt aan de afvoerlei- ding' in de beruchte sloot tusschen de tunnels. Maar al liggen dan overal de riolen in den grond, dan nog moet een belangrijk werk ge schieden n.l. het maken der aansluitingen, waarmede natuurlijk niet begonnen kan worden voordat de rioleering geheel gereed en dus afvoer op het kanaal mogelijk is. ONZE VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. Het is zeker als gevolg? van het feit, dat de wereldtentoonstelling te Parijs nog lang niet gereed is, dat er van een verruiming van den uitvoer van visch nog niet veel te merken is. Vooral de prijzen, die voor de hake gemaakt worden, zijn erg aan den lagen kant, waarvan het effect op onze markt duidelijk merkbaar is, daar 'de hakeprijzen veel lager zijn dan an dere jaren. Zoodoende heeft de verruiming van de contingenten voor grove visch voor onze Fransche exporteurs weinig beteekenis. Alleen in den uitvoer van tong is een lichte verbetering merkbaar, als gevolg van het feit, dat sedert eenige dagen de invoer van fijne visch uit Engeland is stopgezet. Daardoor zijn de tongprijzen iets gestegen. Van een verrui ming van het contingent fijne visch is tot nu toe echter nog niets gekomen. VELSEN De nieuwe loonregeling bij de Papierfabriek. Organisaties slechts ten deele voldaan. Voorgestelde verbeteringen in de jeugdloon regeling stellen teleur. Het is al eenige weken geleden, dat de drie samenwerkenden organisaties bij de directie van deze groote onderneming aanklopten, om verbetering in de positie der arbeiders te verkrijgen, aldus „Toenadering". In de jaren, die achter ons liggen, hebben de arbeiders allerlei offers moeten brengen, teneinde dit uitnemend ingerichte en goed geleide bedrijf door de crisismoeilijkheden mede heen te helpen. Dit was inderdaad noodig. Het feit, dat in de laatste zeven jaren, dank zij de nood zakelijke afschrijvingen en vernieuwingen en de slechte, prijzen, de gewone aandeelhouders geen dividend hebben ontvangen -en de ge kweekte reserves beduidend zijn ingeston ken, bewijst voldoende, dat er allerlei bezwa- rën waren te overwinnen. Niet kon worden ontkend, dat 1936 hierin verandering heeft gébracht en ook 1937 be tere perspectieven biedt. In verband met de verbeterde situatie heb ben de organisaties daarom opnieuw de di rectie verzocht tegemoet te komen aan oude onvervulde verlangens der arbeiders en de loonen en arbeidsvoorwaarden te herzien op de basis van de loonregeling 1933. Die oude verlangens bevatten althans één punt, dat de directie geen geld behoefde te kosten te weten' de afsluiting van een col lectief contract. Ten aanzien van dit punt bleek tot heden, dat de directie nog geen stap vooruit is ge gaan en vast blijft -houden aan de liberale beginselen, die van bedrijfsorganisatie nog maar heel weinig willen weten. Vrij duidelijk heeft de directie zich uitgesproken, dat zij daarvoor niets voelt en liever blijft bij het tegenwoordige systeem van vastlegging der loonen en arbeidsvoorwaarden. Een ander punt van behandeling is de uit- uitbouw van het overleg, ook met de plaat selijke instanties. In een dergelijk groot bedrijfs is het noo dig, dat de kern van de arbeiders, de verte genwoordigers der organisaties, op de hoog te wordt gehouden van allerlei maatrege len, die voor een goeden gang van zaken in het bedrijf worden genomen. Door het over leg moet komen een vertrouwelijke sfeer van elkander begrijpen en daardoor van het mee dragen van verantwoordelijkheid. Voorts dient de gelegenheid te worden geschapen, om grieven en klachten plaatselijk te behan delen en op te lossen. Zeker, er was wel eenig overleg, maar de practijk heeft bewezen, dat hieraan uitbrei ding moest worden gegeven en aangestuurd moest worden op regelmatig overleg. We hebben wel eenige hoop, dat het Sn deze richting zal gaan. Een derde kwestie is die van het pensioen. Ook in dit opzicht heeft de directie wel het een en ander gedaan. De tot nu toe ge- pensionneerden ontvangen pensioen en stel lig zal dit ook gebeuren met degenen, die binnenkort den pensioengerechtigden leef tijd zullen bereiken. Toch is dit een benauwend-ernstig vraag stuk. Immers, voor het overgroote deel van het personeel moet maar afgewacht worden de verdere ontwikkeling van de papierin dustrie en van dit bedrijf. Zekerheid is er allerminst. Is het wonder, dat op geen conferentie met de directie is verzuimd om aan te dringen in dit opzicht de mogelijkheden te onder zoeken? Het zou al heel wat bevrediging geven, als een deskundige commissie werd ingesteld, om ernst met deze zaak te .maken en het daarheen te leiden, dat ieder arbeider voor ieder dienstjaar recht had op een zeker be drag aan pensioen. Echter kwamen wij ook bii deze onderhan delingen nog geen stap nader tot ons doel; de directie wil momenteel nog maar een af wachtende houding aannemen! Verder werd de bestaande loonregeling aan een herziening onderworpen. In het verleden waren de loonen herhaal delijk verlaagd. Wij waren van oordeel, dat hieraan niet was te- ontkomen, al hebben we daardoor ongetwijfeld een aantal leden ver loren, die gemis aan werkelijkheidszins aan den dag legden. Toch moest nu getracht worden het ver loren terrein eenigermate te herwinnen. Van dear, dat teruggegrepen werd naar de loon regeling van 1933. Ook de stijging van de prijzen der levens middelen maakte een verhooging al meer noodzakelijk, vooral, omdat verdere stijging waarschijnlijk is. De directie is aan dit verlangen tegemoet gekomen. De loonen van de volwaardige ar beiders boven de 18 jaar zullen worden ver hoogd voor Renkum, Velsen en Wormer met f 0.75 tot f 1.50 per week en voor Apeldoorn met f 1 tot f 1.75 per week. Voorts zal de pre mie, over- of afgeleid uit de productie, met 5 pet. verhoogd worden en het aangenomen werk met het percentage, waarmede het vaste loon wordt verhoogd. Deze toezegging geeft gedeeltelijke bevre diging. De organisaties wilden gaarne, dat meer ge gaan was in de richting van een gelijke, per- centelenke verhooging voor allen, door toe kenning van een minimum-verhooging van b.v. 6 pet. De laagst betaalde arbeiders zijn er wel wat te moger afgekomen. Vooral de duurte van de voedingsartikelen treft hen meer dan anderen, waarom we alsnog hopen, dat de di rectie hiermede rekening zal willen houden. De voorgestelde verbeteringen in de jeugd loonregeling stellen vooral teleur. D halfjaarlijksche verhoogingen, welke vroe ger doorliepen tot het volle loon was bereikt en het vorige jaar werden vervangen door jaarlijksche verhoogingen, worden nu slechts doorgevoerd tot men 18 jaar is. Daarna gel den weer de jaarlijksche verhoogingen. Door dezen maatregel worden de jeugdloonen va- rieerend verhoogd van f 0.25 tot f 1 per week. Het behoeft geen betoog dat van bevre diging hier geen sprawke is, gezien ook het feit dat in het voorjaar 1936 de jeugdloonen in tegenstetlling met de loonen der volwasse nen wel opniew zijn verminderd. We gaan nu niet verder in op de vele on- derdeelen, waarvan wijziging is voorgesteld b.v. van den continu-toeslag, welke van f 1. op f 0.60 werd gebracht en welke we gaarne weer terug zagen komen op f 1 per week. Het was ons te doen een algemeen beeld te .geven van deze actie. Het was ons te doen een algemeen beeld te geven van deze actie. Of de directie nog nader concessies zal doen, zulks in verband met ons schrijven, dd. 26 Mei j.l. Daarop zouden we wel zeer ernstig willen aandringen, omdat dan eerst de rust in het bedrijf is verzekerd. De directie deelde voorts mede, dat in Oc tober een nieuwe bespreking zal kunnen plaats vinden. Dan zou h.i. beter kunnen overzien wor den, de ontwikkeling der industrie, de prij zen der levensbehoeften en een ander, dat door de bestuurders in zake de loonen is op gemerkt, worden „overkapt". We beluiten dit artikel met den wensch uit te sur eken, dat er onder de arbeiders in deze moaie industrie een geest van hartelijke sa menwerking in de organisaties moge komen. Het moge waar zijn dat de toonaangevende arbeiders in het bedrijf zijn georganiseerd en onze invloed groot is, toch behooren alle arbeiders, jong en oud, deel te nemen aan den strijd voor recht en gerechtigheid op so ciaal erf. Dat is zeker noodig om in de nabije toe komst het voorgestelde doel te bereiken. Bevolking blijft stijgen. Dank zij geboorte- en vestigingsoverschot. Het aantal inwoners, dat 1 Mei j.l. 46197 be droeg, is in den loop van genoemde maand met 73 tot 46270 gestegen, zoo'dat er wederom een flinke sprong naar boven werd gemaakt. De bevolking vermeerderde door vestiging met 129 m. en 159 vr. totaal 288, door geboor ten met 40 m. en 42 vr. totaal 82. De „bruto' vermeerdering was dus 370. De bevolking verminderde door vertrek met 117 m. en 152 vr. totaal 269 en door overlijden met 13 m. en 15 vr. totaal 28. De vermindering was dus 297, zoodat de „netto" vermeerdering 73 bedroeg. ZWEMMEN. Elf Ned. records erkend. De recordcommissie van den Kon. Ned. Zwembond heeft de volgende prestaties als Nederlandsche record erkend: 200 meter rugslag, 2 Februari Amsterdam: Nida Senff, 2 minuten 44,6 sec. 100 meter schoolslag, 20 Maart Den Haag: Jopie Waalberg, 1 min. 23,8 sec. 200 meter schoolslag, 21 Maart Den Haag: Popie Waalberg, 3 minuten 2,4 sec. 200 meter schoolslag, 11 April Amsterdam: H. Smitshuyzen, 2 minuten 48,2 sec. 200 meter schoolslag, 11 April Amsterdam: Jopie Waalberg, 3 minuten "0,4 sec. 400 meter schoolslag, 9 Mei Rotterdam: H. Smitshuyzen, 5 minuten 58 sec. 200 meter rugslag, 9 Mei Rotterdam: Nida Senff, 2 minuten 43,4 sec. 100 meter borstcrawl, 9 Mei Rotterdam: J. C. Scheffer, 1 minuut 0,2 sec. 400 meter schoolslag, 9 Mei Rotterdam: Jopie Waalberg, 6 minuten 24,4 sec. 10x100 meter estafette borstcrawl, 11 Mei Amsterdam: „Het Y", 11 minuten 6,4 sec. 200 meter schoolslag, 11 Mei Amsterdam: Jopie Waalberg, 3 minuten 0,2 sec. De tijd van Jopie Waalberg op de 200 meter, 3 minuten 0,4 sec., is aan de L. E. N. doorge geven met verzoek het als Europeesch record te erkennen. Voorts is aan de F. I. N. A. gevraagd den tijd van 3 minuten 0,2 sec. als wereldrecord te homologeeren. In verband met-het feit, dat de Nederlandsche bepalingen in zake het erken nen van een record veel strenger zijn dan die van de F. I. N. A., is er geen twijfel aan moge lijk of de prestatie van de A. D. Z.-zwemster zal als wereldrecord kunnen worden inge schreven. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. (Beslissingswedstrijd.) Haarlem—R. C. H. (5-2) Na het gelijke spel van verleden week, waar door een tweede wedstrijd noodig was om een beslissing te verkrijgen, is Haarlem er Woens dagavond in geslaagd, met overtuigende cij fers te winnen. Het spel van R. C. H. had ditmaal niet veel te beteekenen; elke aanval liep dood op de aHarlem-verdediging. Het geheele elftal van de Racing was totaal uit vorm. Alleen Van Thiel heeft uitstekend gespeeld. Ook Haarlem speelde geen buitengewoon goeden wedstrijd. Wel werd door de Haarlem- voorhoede veel en dikwijls goed geschoten. Vele ballen kwamen nog tegen de lat. R. C. H. begon goed door binnen enkele mi nuten door Kedde de leiding te nemen (01). Haarlem komt hierna in de meerderheid; spoedig maakt Smit met een goed schot ge lijk (1—1). De roodbroeken nemen nu het spel in han den. Van der Hulst en Smit schieten in alle standen, maar steeds te hoog. Als beide spe lers weer eens een keurigen aanval onderne men, is het Van der Hulst, die den stand op 21 brengt. Dezelfde speler scoort even la ter onhoudbaar (3—1). Na de hervatting doet eerst R. C. H. weer eenige aanvallen, maar de Haarlem-verdedi ging weet stand te houden. Als Smit den bal van links met een verren trap naar De Winter plaatst, scoort deze (4—1). Van Gooi is uitgevallen, waarvoor Urban komt. Even hierna brengt Smit den stand op 51. Een geweldige regenbui breekt nu los op spelers en publiek. Er wordt echter doorge speeld. Het publiek stroomt de overdekte tri bune op. R. C. H. weet uit een penalty den achter stand te vedkleinen (52), m^ar verder weet zij het niet te brengen. Na afloop reikte de heer Van der Aart, voor zitter van den H. V. B., den beker uit. Hij hoop te, dat het winnen van den beker voor Haar lem een inspiratie zou zijn, om eens voor een afdeelingskampioenschap te zorgen. AUTOMOBILISME. K. N. A. C.-CLUBTOCHT NAAR DALMATIë. Eenige leden der K. N. A. C. zijn in clubver band op reis voor het maken van een vier- weekschen toer, waarvan Joego Slavië het hoofddoel is. Sinds het vertrek, dat op 29 Mei j.l. plaats had, is de tocht onder de gun stigste omstandigheden verloopen. De route voerde over België, Frankrijk, Zwitserland en langs de Cote d'Azur naar Italië, met Venetië als uitgangspunt voor een bootreis langs de Dalmatische kust. Bij het overschrijden van de Fransche, Zwitsersche en Italiaansche grens wer den de K. N. A. C.-leden steeds op de meest voorkomende wijze ontvangen; de autoriteiten verleenden alle mogelijke mede werking, ten einde het grensoponthoud tot eén minimum te beperken. Bij de aankomst in Zwitserland werden de deelnemers ontvangen door eenige bestuurs leden van de Zwitsersche Automobiel Club, die Zwitsersche auto vlaggetjes en plaquettes aanboden; een kinderkapel bracht alleraar digste melodieën ter begroeting ten gehoore. De zonneschijn verlaat het gezelschap noch letterlijk, noch figuurlijk. Zondag j.l. zijn de K. N. A. C.-leden aan boord gestapt van een boot voor een genot volle reis langs de Dalmatische kust. Men ge niet van zee en zon en land en steeds weer wordt het gezelschap aangenaam verrast door de vriendelijkheid, waarmede men dooa- Fran- sohen, Zwitsers, Italianen en Joego-Slaven wordt begroet, een vriendelijkheid, die getui genis aflegt van het goede hart, dat men den Nederlanders toedraagt. Het gaat de A.K.U. goed. In de Woensdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Algemeene Kunstzijde Unie heeft de voorzitter, de heer F. H. Fen- tener van Vlissingen een verklaring afgelegd, welke hierop neerkomt, dat het financieele fundament der maatschappij thans alle re den tot tevredenheid geeft. De liquiditeitspo sitie is op het oogenblik ruimschoots voldoen de om in alle behoeften te voorzien, De fa brieken verkeeren in uitmuntenden toestand en voldoen aan hooge technische eischen. De kwaliteit der producten neemt een vooraan staande plaats in op de kunstzij demarkt. De ontwikkeling van de kostprijzen geeft, de ge stegen grondstoffenprijzen in aanmerking nemende, alle reden tot tevredenheid. De eerste 5 perioden van 4 weken van 1937 gaven ten opzichtte van vorige jaren een verbete ring te zien, welke met de economische op leving verband houdt. De productie der Ne derlandsche fabrieken steeg met 7,3 procent, de omzet der producten met 27,6 procent. De voorraad van in Nederland vervaardigde kunstzijde verminderde tot beneden de 5 we ken productie. De gang van zaken bij de doch termaatschappijen geeft reden tot tevreden heid met uitzondering van die bij de British Enka. De handelsbelemmeringen en de trans fermoeilijkheden drukken nog steeds als een zware last op de Nederlandsche fabrieken. Op het dividend van de Eereinigte Glanzstoff zal 50 procent van het daarvoor in aanmer king komende bedrag (dus 50 procent van V/2 procent dividend) getransfereerd worden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1