BEVERWIJK Uit het Vereenigingsleven in Kennemerland. Poes-café. HEEMSKERK UIT DE PERS- /UICtP/ LTJRSNCINl De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Naast de teelt van tuinbouwproducten beeft de bloembollencultuur in Kennemer land een groote vlucht genomen. Reeds in het laatst der vorige eeuw vond men tal rijke kweekers van bloembollen in de omge ving van Beverwijk en het gevolg daarvan was een levendige handel, die op de bekende beurs te Haarlem werd gedreven. Toen de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Bloembollencultuur werd opgericht toon den de kweekers daarvoor een groote be langstelling. Ook in Beverwijk kwam .onder de bloembollenkweekers de drang naar or ganisatie op den voorgrond. Zij waren er van overtuigd, dat door een hechte aaneenslui ting van de kweekers de vakbelangen veel beter behartigd zouden kunnen worden. In Januari 1882 namen de heeren C. Ger- rebrands en J. Braun Ohr.z. het initiatief om een afdeeling Beverwijk van de intus- schen opgerichte Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Bloembollencultuur op te richten. Zij zonden aan alle bloembollenkweekers in Beverwijk en omgeving een uitnoodiging tot het bijwonen van een vergadering, waar in het doel van de vereeniging zou worden besproken. Deze bijeenkomst -werd op 19 Januari 1882 in de zaal van den heer M. Lu- dewig aan de Zeestraat (het tegenwoordige Kennemer-Theater) gehouden. Deze bespre kingen leidden tot het gewenschte resultaat, In het eerste bestuur kregen zitting de heeren H. Burger Mz., voorzitter, J. Braun Ch.z. secretaris en j. Leef kens penningmees ter. De afdeeling heeft eenige jaren een kwijnend bestaan geleden. De ware animo voor de organisatie ontbrak blijkbaar nog onder de kweekers. Zeker is dat de afdeeling twee jaren later opnieuw werd opgericht. Het succes was toen grooter, want van dien tijd af is de afdeeling onafgebroken blijven voort bestaan. Vele jaren is de heer H. Burger Mz., een zeer bekend bloembollenkweeker en wethouder van Beverwijk, voorzitter van de Beverwij ksche afdeeling geweest. Hij was een zeer groote ijveraar voor de organisatie en heeft altijd op de bres gestaan voor de vak belangen, die hem zeer na aan het hart la gen. Zijn verdiensten zijn dan ook zeer groot geweest, niet alleen voor de afdeeling Beverwijk, maar voor de bloembollencultuur in geheel Kennemerland. Het was dan ook met groot leedwezen, dat de afdeeling Be verwijk hem als voorzitter zag vertrekken. Hij werd opgevolgd door den heer H. G. Dames, die op zijn beurt zijn taak overdroeg aan den heer Seignette. Tegenwoordig is de heer P. Seignette voorzitter. In al die jaren heeft de afdeeling slechts twee secretarissen gekend. De eerste was de heer J. J. de Lange, die ongeveer twintig jaren het secretariaat waarnam. Hij werd opgevolgd door den heer Jac. Meyer, die thans al ruim dertig jaren de functie van secretaris vervult. Hij doet dat nog altijd met groote animo en dat wil na zoo'n lange periode heel wat zeggen, want het werk van den secretaris is er in de moei lijke crisisjaren niet gemakkelijker op ge worden. De crisismaatregelen, die ook voor het bloembollenvak werden genomen, ver oorzaakten heel wat administratieven ar beid. Vraagstukken, waarvan men vroeger onder de vakgenooten geen flauw vermoe den had, dat zij ooit aan de orde zouden ko men. vroegen om een oplossing. De vrije handel werd aan banden gelegd, het vak had zeer ernstig van de crisis te lijden en tallooze kleine kweekers vochten een hardnekkigen strijd om het toestaan, een strijd, waarin eenige duizenden van deze menschen zijn ondergegaan. Al deze ernstige zaken hebben de voortdurende aandacht van de afdeelin- gen gevraagd. Het saneeringsvraagstuk trad steeds op den voorgrond, omdat het bedrijf daardoor in het hart werd geraakt. De af deeling Beverwijk heeft zich reeds eerder te gen de saneeringsmaatregelen verklaard. Zij zal zich daarover binnenkort opnieuw moe ten uitspreken, want in de afdeelingen is deze belangrijke zaak wederom aan de orde gesteld. Eenige keeren is de afdeeling Beverwijk naar buiten opgetreden. Dat was, wanneer zij haar medewerking verleende aan tentoon stellingen. Ook heeft zij zich eens verdien stelijk gemaakt door de gazons in de Bree- straat van een fraaie bloembollenbeplanting te voorzien. Overigens is haar streven voornamelijk gericht op het dienen van de vakbelangen en dat doet deze oude afdeeling nog altijd met jeugdigen ijver. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONT WIKKELING. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield in het lokaal van den Beverwijkschen Bestuurdersbond zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het aantal leden een kleine achteruitgang vertoonde. De cursussen, die de afdeeling in den afgeloopen winter organiseerde, zijn goed geslaagd. De avondschool voor arbeiders werd zelfs een mooi succes. Het financieël verslag van den penning meester vermeldde een batig saldo van 7.54. Bij de bestuursverkiezing werden de beide aftredende bestuursleden herkozen. In de controle-commissie werden benoemd de hee ren P. Visbeen en A. v. d. Welle. Nadat tenslotte nog besprekingen waren ge voerd over het komende seizoen werd de ver gadering gesloten. OEFENWEDSTRIJD IN HET SPORTPARK. In het gemeente Sportpark zal Zondagmid dag een oefenwedstrijd worden gespeeld tus- schen het elftal van de R.K. Federatie, dat in deze maand een internationalen wedstrijd zal spelen tegen Oostenrijk en een elftal van het district Noord-Holland. Het R.K. nationale elftal zal ongeveer gelijk zijn aan dat wat on langs te Den Haag reeds partij gaf aan het R.K. Oostenrijksche elftal. In het districtselftal zijn opgenomen: J Wiegman (V.V.Z.), J. Huysmans (V.V.Z.), C Eecen (Forward), J. Beerepoot (V.V.Z.). C Boom (G.V.O.), Bommerson (V.V.Z.), T. Sier huis (G.V.O.), P. Durge (V.V.E.), Th. Bont (Volendam), A. Noom (G.V.O.), K. Koning (Volendam). Aan den wedstrijd gaat een ontmoeting vooraf tusschen een Haarlemsch elftal en een elftal, samengesteld uit spelers uit het Deke naat, Beverwijk. R.K. VEREENIGING VAN MELKHANDELAREN OPGERICHT. Woensdagavond werd in het gebouw der K.S.A. een vergadering gehouden van R.K. melkhandelaren, waarin de besprekingen zijn voortgezet over de oprichting van een af deeling Beverwijk van den R.K. Bond van Melkhandelaren. De vorige week werden daartoe reeds voorloopige besprekingen ge voerd. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door den heer Van Schie, secretaris van het hoofdbestuur, die inlichtingen omtrent het doel en streven van den bond verschafte. De heer N. J. out, vertegenwoordigde in de vergadering het bestuur van de R.K. Midden standsvereeniging „De Hanze", die voor de oprichting het initiatief heeft genomen. De besprekingen hadden tot resultaat, dat besloten werd tot oprichting van een af deeling Beverwijk van den R.K. Bond van Melkhandelaren over te gaan. Daarna werd een bestuur gekozen, waarin zitting kregen de heeren H. van der Laan, G. Limmen, A. van der Lem, W. Nan en W. Vessies. Deze heeren zullen de verschillende be stuursfuncties onderling verdeelen. OUDERAVOND VAN DE OL. SCHOOL 4. Woensdagavond werd in de Openbare Lagere school no. 4 een ouderavond gehouden, ten einde de ouders in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de vorderingen van hun kinderen. Het onderwijzend personeel was aanwezig voor het geven van inlichtingen omtrent de bereikte resultaten in het cen trale zevende en achtste leerjaar. Ook over beroepskeuze werd door het on derwijzend personeel met de ouders van dachten gewisseld. Zooals het hoofd der school, de heer Vonk ons verzekerde, geven verscheidene leerlingen den wensch te ken nen hun studie te willen voortzetten. Anderen willen zich door het bezoeken van een avond school in een vak bekwamen. De leerlingen, die de school na volbrachten leertijd direct verlaten, worden bij het solliciteeren naar betrekkingen voortgeholpen. De ouders vonden gelegenheid kennis te nemen van de geëxposeerde fraaie lijn- en reclameteekeningen van de jongens en van de handwerken van de meisjes. EEN ANNEXATIE-QUAESTIE. Ged Staten behandelden Woensdagmid dag in openbare zitting het beroep van den heer N. H. Smit, gemeente-ontvanger te Be verwijk, die meende aanspraak te kunnen maken op wachtgeld, omdat hij, 7 maanden na de vereeniging van de gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee, ontslag had ge kregen uit zijn twee functie van directeur der gemeentelijke Arbeidsbeurs en der Werk loosheidsbestrijding. Sedert 1 Mei 1936 is nu leider van dien dienst de heer Braun, die daarvóór reeds als klerk er aan verbonden was. De heer Smit heeft zich eenige malen tot B. en W. van Beverwijk gewend met een verzoek om wachtgeld, omdat volgens hem, zijn ontslag een gevolg was van de fusie der beide gemeenten. B. en W. hebben hiertegen over betoogd, dat tusschen het ontslag als directeur en de fusie der gemeenten geen causaal verband bestond en de heer Smit dus geen aanspraak op wachtgeld kon maken. Bovendien hadden B. en W. de geheele werk kracht van den betrokken ambtenaar elders noodig. Voor den belanghebbende trad op mr. J. O. Baron, te Beverwijk. Deze vestigde er de aandacht op, dat de combinatie van betrek kingen van den heer Smit (waarover de Raad als zoodanig nooit geklaagd heeft; wel zijn door twee individueele raadsleden klach ten geuit) tot 1 Januari 1936 nooit bezwaar heeft opgeleverd. Hij had zijn verschillende betrekkingen kunnen blijven vervullen. Door de fusie werd de taak van den ontvanger verdubbeld. B. en W. hebben in hun raads voordracht betreffende het ontslag van den directeur der Arbeidsbeurs het doen voor komen alsof hier sprake was van een lang zaam gegroeiden toestand, maar dit Is niet juist, hier was eerder sprake van een sprong naar een nieuwen toestand. Mr. Baron legde nog verklaringen over van de oud-wethouders Bisschop en van Groningen, waaruit bleek dat dezen van meening zijn, dat het ontslag een gevolg was van de fusie. Ook de oud-gemeente-secreta ris, de heer van Loenen, is deze meening toe gedaan. Voor het gemeentebestuur trad op mr. J. Kalen, ambtenaar ter secretarie te Beverwijk die o.m. op bovengenoemde gronden het recht op wachtgeld van den heer Smit be- Nadat de belanghebbende nog eenige toe lichtingen had gegeven (hij wees o.m. op mondelinge toezeggingen van B. en W.) deel de de voorzitter mede, dat Ged. Staten zich zullen beraden en hun beslissing nader me- dedeelen. De nieuwe bioscoopprogramma's. Victor McLaglen in Luxor Theater. Het Luxor Theater vertoont deze week als hoofdnummer „Moord in de Follies". In deze film. die zich afspeelt in de bonte wereld ach ter het voetlicht, spelen Victor McLaglen en Carl Brisson de hoofdrollen. Première in de Follies! Directeur Jack Ellery is een zenuwtoeval nabij als Ann Ware en Eric Lander, de hoofdrolspelers, pas een kwartier voor het begin verschijnen. Ann en Eric zijn in een opgetogen stemming en kondigen aan, dat zij direct na de voorstelling gaan trouwen. Dit bericht maakt Rita Ross, Eric's vroegere geliefde woedend. Juist als Ann het tooneel op wil komen, valt op onverklaarbare wijze van boven uit de coulissen een blok, dat haar bijna treft! Ellery laat de politie komen. Eric heeft intusschen een onderhoud met Lady Evans, een vrouwelijke detective, aan wie hij opdracht geeft, zekere compromitteei*ende brieven aan Rita Ross te ontfutselen. Sadie heeft de brieven en leest ze. Er blijkt uit, dat Mrs. Smith, de costumière en Eric's moeder, in Weenen gezocht wordt wegens een oude mis daad. De costumière verwijt de detective haar nieuwsgierigheid; Rita luistert deze ruzie af. Aan het einde van de tweede scène valt van boven op den schouder van een der figurantjes een druppel bloed. De politie vindt Sadie Evans, doodgestoken met een hoedespeld; in haar hand heeft zij een fleschje vitriool. Een hoedespeld wordt bij Rita gevonden, maar deze laat de verdenking vallen op Mrs. Smith, die juist zoo'n hoedenspeld heeft. Als de politie bij Sadie een brief vindt van Eric, wordt ook deze in het onderzoek betrokken. De direc teur Ellery heeft de grootste moeite om zijn voorstelling aan den gang te houden. Gegil uit Rita's kleedkamer schrikt allen op. Rita beweert, dat Mrs. Smith een schaar naar haar heeft gegooid met de bedoeling haar te dooden; zij belooft de politie belangrijke in lichtingen, zoodra haar volgende scène op het tooneel zal zijn afgeloopen. Dit nummer wordt echter besloten met een geestig geënsceneerde slachtpartij van allen, die op het tooneel zijn, door middel van een machinegeweer. Hoewel dit met los kruit geladen was. blijkt Rita toch door een kogel gedood te zijn! Een nieuw raadsel. De inspecteur snapt Eric, terwijl hij bezig is in Rita's kamer een brief te verbranden. Om haar zoon te redden, geeft Mrs. Smith voor, dat zij den moord gepleegd heeft. De revolver wordt op het tooneel gevonden en blijkt op Eric's naam ingeschreven te staan. Na afloop van de finale arresteert men dan ook Eric. Dan werpt plotseling een bekentenis van geheel onverwachte zijde een geheel nieuw licht op de zaak. Norma, de kamenier van Rita, vertelt, dat zij den eersten moord heeft zien plegen, Sadie Evans vond Rita Rosa op den snoerenbodem, toen deze op het punt stond, vitriool te laten vallen op haar rivale Ann Ware; een worsteling was het gevolg. Rita stak daarbij de detective in het hart. Nadat de inspecteur groote pressie op haar heeft uitge oefend, bekent zij ten slotte ook dat zij, om Eric te helpen, Rita neerschoot. Noteering van Beverwijk 9 Juni 1937. Spinazie per kist f 0,28—f 0,68 Postelein per K.G. f 0,02f 0,04 Andijvie per kist f 0,70f0,90 Radijs 100 bos f 2 Wortelen per K.G. f 0,06f 0,11 Komkommers per 100 f4—f8 Asperges, psr bos wit f 0,20—f 0,32 Asperges per bos bl. f 0,18f 0,27 Asperges dun f 0,10f 0,12 Aardappelen, klei, p. K.G. f0,02y2f 0,05V2 ld. nieuwe per K.G. f 0,10 Bloemkool per 100 f 4f 12 Uien per K.G. f 0,03 y2 Sla, per 100 krop f 2f 6 Rabarber per 100 bos f5f8 Pieterselie per bos f0,02 Selderie per bos f 0,01 Aarbeien per slof f 0,60f 0,90 Aardbeien per doosje f 0,06f 0,10 HET AVONTUUR WEER AFGEBROKEN. De 17-jarige jongen die, zooals wij meldden, Zondagmorgen per motorrijwiel, belust op avonturen, de ouderlijke «woning verliet, is te Wildervanck in Groningen opgespoord. Op last van de politie is de jongen Woensdag weer thuisgebracht. A. D. O. De reserve elftallen, van A. D. O. maakten het dit jaar in de competitie niet slecht. A. D. O. 2 wist na een beslissingswedstrijd tegen A. F. C. het kampioenschap van haar afdee ling te behalen. Het derde elftal zag zich op het laatste moment de kans nog ontnomen door S. V. A.. Wij laten hieronder de beide ranglijstjes volgen. Reserve 2e klas B. afd. Noord. gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. A. D. O. 2 18 13 2 3 28 75—21 A. F. C. 2 18 12 4 2 28 53—30 Oranje Wit 2 18 9 3 6 21 36—31 V. V. E. 2 18 7 6 5 20 33—45 W. S. V. 2 18 7 3 8 17 49—40 G. V. O. 2 18 6 4 8 16 57—59 U. S. V. 2 18 6 2 10 14 37—59 Voorwaarts 2 18 4 5 9 13 3564 Vitesse 3 18 5 2 11 12 30—59 Berdos 18 4 3 11 11 41—58 Beslissingswedstrijd A. F. C. 2A. D. O. 2 12 Reserve 3e klas B afd. Noord. gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. S. V. A. 2 14 11 3 0 25 37—14 A. D. O. 3 14 11 1 2 23 46—16 H S. V. 2 14 9 2 3 20 42—27 Vios 2 14 6 2 6 14 35—29 Zeevogels 3 14 4 2 8 10 30—28 Berdos 3 14 b 0 9 10 39—37 W. S. V. 3 14 3 3 8 9 30—51 Oranje Wit 3 14 0 1 13 1 1269 Simon Bolivar, 6 v. Barbados te Cristobal. (Te Shanghai zijn de eerste spe ciale eethuizen voor katten ter wereld geopend. Reeds spoedig werden daar per dag 3000 maal tijden opgediend.) Men denkt soms, dat de Chineezen Achterlijk als natie zijn. Wie zoo overtuigd mocht wezen, OoTdeelt enkel naar den schijn. Neem die katten-restauraties, Die in Shanghai thans bestaan, Welke, zelfs der grootste naties, Dacht daar ooit ter wereld aan? Er zijn kattenbakcentrales In ons land sinds korten tijd, Maar aan katten-bikcentrales Heeft nog niemand zich gewijd. Wellicht zal het hier ook lukken, Nu ik kom met het idee, Om 't zoo maar eens uit te drukken, Van het eerste poes-café. Als het dier heeft uitgekozen, 't Lekkerst spekje naar z'n bek, Zet men zonder blik of blozen. Doodbedaard de kat bij 't spek. Kom, wie geeft de kat te smullen, Op nieuw Oostersche manier, Dit zou weer een leemte vullen, Zij 't dan enkel in het dier. Eén ding moet men controleeren, Als men 't goed organiseert, Dat de kat niet na 't dineeren, Met een kater huiswaarts keert. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. H. M. de Koningin op het instructievaartuig „Prinses Juliana". AMSTERDAM, 9 Juni. Na een rondrit door een groot gedeelte van de oude stad heeft H. M. de Koningin hedenochtend te kwart over elf bezoek gebracht aan het in structievaartuig „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor. de scheepvaart te Am sterdam. De „Prinses Juliana" lag gemeerd aan den steiger van de firma Van Es en Van Omme ren aan de De Ruyterkade. Bij den ingang van den steiger stonden on geveer driehonderd schipperskinderen van alle schippersscholen te Amsterdam onder leiding van de hoofden dier scholen „en haie" op gesteld, Verder stonden hier in uniform vier leerling-matrozen, een van het in structie-vaartuig „Prins Hendrik", een van instructie-vaartuig „Prinses Juliana", een van de „Prins Bernard I" en een van de „Prins Bernhard II" welke beide laatste schepen van het onderwijsfonds voor de scheepvaart voor het onderwijs aan schipperskinderen gesta tioneerd zijn in de haven van Duisburg- Ruhrort. Een leerlingmatroos van de „Prins Bernhard I" bood H.M. de Koningin bij het betreden van den steiger bloemen aan. Bij de aankomst van H.M. de Koningin zon gen de kinderen allen gekleed in witte blouses met oranje sjerpen, onder leiding van Jacob Hamel, de eerste strophe van het Wil helmus. De directeur van het onderwijsfonds, de heer G. de Jong en de directeur van de fir ma Van Es en Van Ommeren, de heer G. J. Graichen, begroette Hare Majesteit bij de aankomst aan den steiger. Aan boord begroette de voorzitter van het stichtings bestuur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, de heer W. Polderman, H. M. de Koningin. Hij stelde de overige leden van het stichtingsbestuur en van het dage lij ksch bestuur van de tweede afdeeling van het onderwijsfonds (vakopleiding) aan Hare Majesteit de Koningin voor. Behalve het gevolg van hare Majesteit wa ren bij dit bezoek aan de „Prinses Juliana" ook de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Versteeg, aanwezig. Gedurende ongeveer een half uur heeft H.M. de Koningin aan boord van het instructie vaartuig rondgewandeld. Onder leiding van de heeren De Jong en Polderman heeft zij met veel belangstelling het geheele schip be zichtigd. H. M. de Koningin onderhield zich gerui- men tijd met de leerlingen van de zeevaart school "te Den Helder, die juist deze week aan boord, van het instructie-vaartuig „Prinses Juliana" een oefentocht maken en met de leerling-matrozen, die aan boord voor de bin nenvaart worden opgeleid. Bij haar vertrek betuigde H.M. haar groo te voldoening over het werk dat in het belang van de scheepvaart wordt gedaan. Toen H.M. opnieuw luide toegejuicht dooi de vele belangstellenden, die zich op den steiger hadden verzameld, bij den uitgang weer bij de schoolkinderen was gekomen, onderhield zij zich ook enkele oogenblikken met deze kinderen, van wie 34 de schilden en wapens droegen van de gemeenten, in welke het onderwijs voor de scheepvaart afdee lingen en scholen heeft. DONDERDAG 10 JUNI 1937 Mexicaansche olieconflict nog niet opgelost. Ook China naar de Wereld jamboree. Ook China zal op de Wereldjamboree ver tegenwoordigd zijn en wel door negen jongens die worden gekozen uit alle deelen van China De definitieve keus zal worden gedaan uit 46 candidaten, onder wie zeven uit de pro vincie Kiangsoe, vier uit Sjanghai, vier uit Nanking, één uit Tientsin en één uit Pei- ping. Arbeid gisteren niet hervat. MEXICO CITY, 9 Juni (Reuter). Door het hoofdkwartier der arbeiders is gisteren een verklaring gepubliceerd, volgens welke de sta king in de petroleumnijverheid vanmiddag zou eindigen. Anders dan de officieele verklaring deed verwachten is het werk gisteren niet her vat. De commissie van arbitrage is van de fei ten op de hoogte gesteld. MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN LID DER TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer van den iheer w. O. A. Koster heeft de voorzitter van het Cen traal Stembureau in diens plaats benoemd verklaard mr. M. M. Rost van Tonningen. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE DIAMANT SLIJPERIJ ASSCHER. AMSTERDAM, 9 Juni. Vanmorgen te kwart voor tien arriveerde in een Packard Eight bij de diamantslijperij Asscher in de Tolstraat Z.K.H. Prins Bernhard, die met zijn particulier secretaris, jhr. mr. C. Dedel en zijn adjudant, jhr. ir. W. G. Röell, een bezoek aan de slijperij kwam brengen. Ann den ingang van het gebouw werd de Prins, die in een luchtig zomerpak gekleed was, door de heeren A. en J. Asscher ver welkomd. In het privé-kantoor der directie teekende de prins in het gouden boek, waarin reeds de handteekeningen van zoovele door luchtige bezoekers staan ingeschreven. Als aardige bijzonderheid toonde de directie den prins de handteekening van Prinses Juliana, welke zij in 1924 bij een bezoek aan de slijperij heeft gezet. Vervolgens werden aan den Prins voorgesteld de heeren D. Andreson, president commissaris van de maatschappij, mr. D. A. Harmens, lid van den raad van commissaris sen. BERUCHTE SURINAMER IN EEN GESTICHT GEPLAATST. AMSTERDAM, 9 Juni. De rechtbank ver oordeelde vandaag den beruchten Surinamer J. J. V. wegens oplichting meermalen gepleegd tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarreste. Voorts stelde de rechtbank dezen verdachte ter beschikking van de regee ring om van harentwegen te worden verpleegd. De man is reeds vele malen wegens oplich ting, diefstal of verduistering veroordeeld. Hij gaf zich uit voor officier, ingenieur of dokter en wist in weerwil van de door de politie geplaatste waarschuwing en zijn opvallend uiterlijk steeds weer het vertrouwen van zakenlieden en pensionhouders te winnen. Thans wordt hij voor onbepaalden tijd in een gesticht geplaatst, waardoor aan zijn oplich- terspractijken voorgoed een einde wordt ge maakt. Rondom de Kabinetsformatie. Kans op een coalitiekabinet groot? De N. Rott. Crt. schrijft: De bedoeling van het bezoek van den kabi netsformateur aan Hare Majesteit werd giste ren in Den Haag geacht nog slechts van informatorischen aard te zullen zijn, al was het mogelijk, dat uit de inlichtingen reeds be paalde conclusies zouden worden getrokken. In Roomsch-Katholieke politieke kringen leeft op grond van de gesprekken van mr. Goseling met dr. Colijn, welke gesprekken den kabinetsformateur de beginselen levende in de rechterzijde om een woord van mr. Heemskerk te gebruiken als basis voor zijn te vormen kabinet zouden hebben doen aan vaarden, de stellige, blijde verwachting, dat het ditmaal weer tot een coalitie-kabinet zal komen, waarin ten hoogste een of meer vrij zinnige ministers als vakministers zouden kunnen worden geduld. In vrijzinnige politieke kringen werd niet ontkend, dat hierin een grond van waarheid gelegen kon zijn en is de „hartekreet" van minister Oud te Leeuwarden daarmede in ver band gebracht. In diezelfde kringen koesterde men daarom de vrees, dat inderdaad druk van Roomsch-Katholieke zijde en zij het minder sterke, invloeden ook van orthodox protes- tantsche zijde, den kabinetsformateur er toe hadden gebracht een zóó enge leerstellige Christelijke basis voor zijn kabinet te kiezen, dat toetreding van ministers van liberale of vrijzinnig-democratische beginselen uitgeslo ten zou zijn. Zekerheid omtrent de uiteinde lijke houding van dr. Colijn had men echter nog niet en in verband hiermee was het een vraag gebleven, of de „sterke man", de man van de breede basis van samenwerking tus schen de vijf partijen, als hoedanig hij zich niet alleen in 1933 en 1935, maar ook nog on langs bij de algemeene beschouwingen over de rij ksbegrooting in de Eerste Kamer heeft doen kennen en als hoedanig hij voor zijn partij een belangrijke zetelwinst heeft be haald, werkelijk zou omvallen. Men moest het nog zien om het te kunnen gelooven. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, Rott. n. New-Orleans 9 van Antwerpen en p. Vlissingen. Damsterdijk, 9 van Rott. n. Vancouver via Londen. Breedijk, N.-Orleans n. Rott. 8 te Londen. Maasdam, 9 v. N.-York te Rott. Lochmonar, Vancouver n. Rott. 7 te Tacoma. Lochkatrine, Vancouver n. Rott. 7 van Port land (O.) Burgerdijk, N. Orleans n. Rott. via Londen 8 (1-28 v.m.) 1000 mijl WZW v. Valencia. HALCYON LIJN. Flensburg, 9 v. Vlaardingen n. Narvik. Maasburg, 8 v. Vlaardingen te Narvik voor Rott./Vlaard. Stad Arnhem, 9 van Lulea n. Rott./Vlaard. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 8 van Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi (uitr.) p. 8 Gibraltar. Kertosono (thuisr.) p. 8 Gibraltar. Kota Gede (uitr.) p. 8 Pan teilaria. Baloeran (uitr.) p. 9 Suez. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Oberon, Kiuluk n. Amst. via Antwerpen en Hamburg 9 v. Rott. Orestes, 9 v. Amst. n. Hamburg. Alwine Russ (Gech) 9 v. Rott. n. Kopen hagen Orion, Morphoubaai n. Amst. via Antwerpen p. 9 Gibraltar. Vulcanus, Stamboul n. Amst. 9 te Calais. Merope, Danzig n. Amst. 9 te Kopenhagen. Irene, 3 v. Curasao n. Haiti. Astrea, 5 v. W.-Indië te Curagao. Poseidon, Marseille n. Antw. p. 9 Gibraltar. Juno, 8 v. Piraeus n. Salonika. Hercules, 8 van Limni naar Carlovassi. Pluto, 9 van Kopenhagen te Stettin. Hebe, 9 van Kopenhagen naar Danzig. Atlas, 2 van Curagao naar Maracaibo. Baarn, 6 van Arica n. Mollendo. Baralt, 5 van Curagao n. Bovenw. eil. Barneveld, 9 van Antwerpen te Amst. Boskoop, Chili n. Amst. 8 (12 midd.) 1025 mijl Z.W. van Valencia. Calypso, 8 van Hartlepool naar Malta. Euterpe, 8 v. Amst. te Bordeaux. Midas, 5 van Curagao n. Maracaibo. Rhea, 8 van Venetië te Triest. Stella, 8 v. Tunise te Alexandrië. Titus, 7 van Palermo n Amst. Venus, 8 van Genua te Savona. Amor, 7 van West-Indië te New-York. Van Rensselaer, 7 v. W. Indië te New-York. Stuyvesant, 9 v. Paramaribo te Amst. Venezuela, 9 v. Barbados te Amst. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (uitr.) 8 te Santos. Salland (thuisr.) 8 van Bahia. NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Mirza, 7 van Rott. te Aruba. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Bendoran, Japan n. Rott. 8 te Londen. Laertes, Batavia n. Amst. 8 van Padang. Benarty, Japan n. Rott. 7 te Hongkong. Melampus, 8 v. Amst. te Batavia. Menestheus, 9 v. Kobe n. Rott. Eurymedon, Amst. n. Macassar p. 9 Gibral tar.. Phrontis, Batavia n. Londen 9 v. Amst. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Tarakan, 9 v. Rott. n. Hamburg. Johan de Witt, 9 v. Amst. n. Batavia. J. P. Coen (uitr.) 9 te Genua. Poelau Roebiah (uitr.) 9 te Sabang. Soemba, 8 v. Sabang te Soerabaja. Chr. Huygens, 9 v. Batavia n. Amst. Poelau Bras (thuisr.) 8 van Marseille. Marnix v. St. Aldegonde (thuisr.) 8 van Genua. Tajandoen (thuisr.) 7 van Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk, 9 v. Amst. n. Hamburg. Randfontein (thuisr.) 7 te Kaapstad, Groote diepgang. Het gisteren van hier naar Zuid Afrika ver trokken Grieksche stoomschip „Aegeon" pas seerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8 Meter. AANGEKOMEN. 9 Juni: Bergendal m.s. Danzig Barneveld s.s. Hamburg Neptun m.s. Pernau Stuyvesant s.s. West Indië Venezuela s.s. West Indië Randi s.s. Skoghall Ir. Schünemann s.s. Borga Nicke s.s. Kemi VERTROKKEN. 8 Juni: Tawali m.s. Batavia Truida m.s. Kolding Peisander m.s. Vlaardingen Paris s.s. Oslo Amstelstroom m.s. Huil Merel s.s. Londen Sigrid Matthiessen s.s. Calais Bowling s.s. Leith New-Lambton s.s. Newcastle 9 Juni: Tom s.s. Nordenham Pandais s.s. Emden Aegeon s.s. Zuid Afrika Europe m.s. Pt. Arthur Meliskerk s.s. Hamburg Vernieuwing Deensche kottervloot. Op het oogenblik heerscht op de werven te Esbjerg een ongekende drukte wegens den bouw van een vijftal nieuwe motorkotters, van welke enkele voor de IJslandvaart worden in gericht. Het schijnt ginds wel ernst te zijn met het voornemen de vloot te vernieuwen. Een mooi bergingswerk. Omstreeks midden Januari strandde het Fransche stoomschip Oued-Zem, dat op reis was met stukgoederen van Marokko naar Mar seille, nabij Mazagan en sloeg vrijwel vol wa ter. Het Deensche bergingsvaartuig Valkyrien maakte contract voor de berging doch had met verschillende tegenspoeden te kampen door de blootgestelde ligging van het schip. In de vorige maand schenen de vooruitzichten voor de berging zoo donker te zijn, dat het schip uit de herverzekeringsmarkt terugge trokken werd. Men geloofde niet meer, dat 't geborgen kon worden. De vorige week is de Valkyrien er evenwel in geslaagd het schip toch nog vlot te brengen, wat een buitenkansje voor de assuradeuren is. Deze hadden de verzekeringssom al aan de reederij uitbetaald en krijgen nu het wrak. Vereenigings-jubileum. Dinsdag bestond de Deensche Visscherijver eeniging vijftig jaar, welk feit in een buiten gewone ledenvergadering werd herdacht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5