HET NIEUWE AVONDBLAD Een raadsvergadering vol emoties tot één uur 's nachts. 22e JAARCANC No. 185 VRIJDAG 11 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. AD VERTE NTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 1 2000.- overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voel ol oog ƒ200—, beide leden duim flOO—één lid duim ƒ50—, alle leden wijsvinger ƒ60 een of twee leden wijsvinger 25—alle leden anderen vinger 15—één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. }Vat doet het Borgstellingsfonds Extra aflossingen van geldleeningen. De voorzitter overwon den tegenstand tegen het voorstel van B. en W. inzake het oprichten van een daghuishoudschool. De konijnen van Velserbeek en de benoeming van Mevr. Barbiers maakten vele tongen los. De heer P. Waardenburg benoemd tot Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heer J. v. d. Veer wegens gezond heidsredenen. De voorzitter wenschte hem een spoedig en algeheel herstel toe. Verder was afwezig Mr. Tonino. Aan de agenda worden nog toegevoegd de volgende punten. Punt 1. Belastingzaken. Tevens wordt ter vaststelling aangeboden een kohier der Hondenbelasting, 'dienst 1937. Punt 3. Financieele besluiten. Aan dit punt wordt toegevoegd een staat van af- en overschrijving van den Wonïngdienst. Aan de agenda worden toegevoegd: Punt 3a. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. van der Flier. Ingevolge artikel 34 van het Reglement van Orde moet de geloofsbrief, welke door den be noemde is ingezonden, worden onderzocht door een commissie van drie leden, te benoemen door den Voorzitter. Punt 4a. Aflossing van zes geldleeningen, oor spronkelijk groot f 52.000, f 7.300, f 5.000, f 66.000, f 108.600 en f 400.000 per resto groot f 30.000, f 2.200. f 1.620, f 33.000, f 100.800 en f 380.000 en aangaan van 3 nieuwe leeningen. B. en W. stellen voor, hen te machtigen over te gaan tot de bovenomschreven aflossingen en het aangaan van drie nieuwe leeningen, groot f 160.960, f 170.200 en f 199.800 op onder- handsche schuldbekentenissen. Het verschijl tusschen de restanten der leeningen en de be dragen der nieuwe leeningen is de gewone af lossing in 1937. De nieuwe leeningen worden aangegaan a pari met een rente van 334% gedurende 'de eerste 10 jaren en daarna tegen 4%. Vervroeg de aflossing is steeds toelaatbaar. Wordt daar van gedurende de eerste 5 jaren gebruik ge maakt dan is de koers van aflossing 101%. Punt 10. Verkoop van grond. Hieraan wordt toegevoegd: De N.V. Binnenlandsehe Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen te Bloemen- daal heeft verzocht, aan haar of haren na'der te noemen meester of lastgever, ter verkrij ging van een doelmatige bebouwing op den hoek van de Havenkade en de Burgemeester Rambonnetlaan te IJmuiden, te verkoopen, een gedeelte, ter grootte van ongeveer 85 M2., van het bij de Visscherijschool behoorend terrein, als aangegeven op het bij de stukken gevoegd kaartje met gele kleur. B. en W. stellen voor, tot dezen verkoop over te gaan tegen den prijs van f 8 per M2. en o.a. oiider voorwaarde, dat de bestaande betonnen afscheiding over een lengte van ongeveer 24 M. door en voor rekening van koopster, bin nen een door B. en W. te stellen termijn en geheel tot hun genoegen, wordt vervangen door een gemetselde afscheiding ter hoogte van ongeveer 2 M. boven den beganen gronl. Belastingzaken. Vastgesteld worden de kohieren' der Straat- helasting, dienst 1937 alsmede het 3e suppletoir kohier, dienst 1936 en het le suppletoir kohier dienst 1937 van schoolgelden der Handels avondschool. Ingekomen stukken. Een aantal ingekomen stukken wordt ver wezen naar het eind der agenda. Financieele besluiten. Vastgesteld worden suppletoire begrootingen, dienst 1936 van Grondbedrijf, Gasbedrijf, Wa terleiding, Openbare Werken en Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid de heer A. v. d. Flier worden onderzocht door een commissie, bestaande uit mevr. Bar- biers-Seelemeyer, H. H. Meijer en G. Heijkoop. De geloofsbrieven werden in orde bevonden. Extra aflossing op een geldleening. B. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen over te gaan tot extra-aflossing van f 126.000 op een 4I/2% geldleening en een nieuwe leening a pari aan te gaan tegen een rente van 334%. Deelneming in een Borg- stellingfonds. Het voorstel betreffende wijziging van het raadsbesluit inzake deelneming in een Borg stellingfonds geeft den heer Meijer (R.K.) aanleiding tot eenige opmerkingen. Hij wijst er op hoe moeilijk het voor kleine neringdoen den is, steun van het Borgstellingsfonds te ver krijgen. L De heer ten Broeke (C.H.) vraagt hoe groot het aantal der genen is, die steun van het fonds hebben genoten. De heer Visser, wethouder, antwoordt, dat verschillende aanvragen zijn binnengekomen. Het juiste aantal is spr. niet bekend. Tot nu toe heeft echter niemand steun van het fonds genoten als gevolg van de aan het fonds gestelde voorwaarden. Om voor steun in aanmerking te komen, moet een zaak vóór 1931 gevestigd zijn. De aanvragen worden stuk voor stuk bekeken en tot nu toe is nog niemand voor steun in aanmerking gekomen. Het voorstel wordt aangenomen. Nieuwe belasting- verordeningen. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot het vaststellen van nieuwe belasting verordeningen, in hoofdzaak betrekking heb bende op de heffing van schoolgelden, zulks in verband met de wet van 22 Februari 1936 tot verlaging van de openbare uitgaven van het onderwijs. Uitvoerige mededeelingen over deze voorstellen van B. en W. zijn te vinden in ons blad van 4 Mei j.l. De v o o r z i 11 e r merkt nog op, dat de wijze als door de gemeente gevolgd, algemeen gel dend is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vaststelling van een straatnaam. Het voorstel, den weg, loopen'de. van den Zeeweg naar de Ratelsstraat den naam te geven van Velseroordstraat wordt aangeno men. Verbetering van het Velserduinplein. B. en W. vragen een crediet van f 12.020 voor verbetering van het Velserduinplein ten einde aldaar een betere regeling van het verkeer te verkrijgen. De heer vanHeijst (Neutraal) dringt aan op soberheid bij de uitvoering van het werk. Voor andere belangrijke zaken is geen geld, byv. voor de kleuterscholen en voor schoolvoe- ding; De heer Bosman (V.D.) heeft vroeger al over het Velserduinplein gezegd, dat het een chaos wordt. Dit heeft de wethouder hem In dertijd hoogst kwalijk genomen. Er is geen be grooting en daarom kan de Raad niet zien of het zooveel geld kosten moet. De straat moet toch opgebroken en daarom ziet hij niet in, waarom het zooveel geld kosten moet. De heer ten Broeke (C.H.) zou zijn stem niet aan het voorstel willen geven als het geld uit de gewone middelen moest komen. Nu het geld uit het Grondbedrijf wordt geput, heeft spreker er niets op tegen. Spreker acht het ge- wenscht dat op het plein een parkeergelegen heid voor taxis komt. De heer Homburg (A.R.) heeft eenige opmerkingen over het breede gazon dat op het plein ontworpen is. De heer v. d. Kerkhoff (S.D.A.P.) zegt, dat sprekers fractie verheugd is over de ver betering. ook al omdat de uitvoering zal ge schieden als gewoon werk en niet in werk verschaffing. De kosten acht hij geen bezwaar. De heer Dunnebier, wethouder beant woordt de sprekers. B. en W. zijn er zoo maar niet toe overgegaan, maarverbetering van het plein was gewenscht. En er was toch ge heel nieuwe bestratingsmateriaal noodig. Er zal niet met geld gegooid worden. Spreker is blij, dat de heer Bosman destijds zijn zin niet gekregen heeft, want nu is er het juiste moment voor. Het zal blijiken een afdoende oplossing te zijn. Bij het postkantoor komt een behoorlijke parkeergelegenheid. Het is niet gewensoht meer ruimte hiervoor te re serveeren. Het college overweegt de moge lijkheid, een deel der kosten ten laste te brengen van de rioleering. Het voorstel wordt aangenomen. Overneming van een gedeelte van den P. J. Troelstraweg. Voorgesteld wordt de overneming van een gedeelte van den P. J. Troelstraweg, aan sluitende bij de Heidestraat. Aldus wordt besloten. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor te verkoopen aan de vereeniging „Dochter van Onze Lieve Vrouw van het H. Hart" te Waalwijk 731 M2. grond aan de Wulverderlaan, zulks tegen den prijs van f 5.50 voor een aan den weg liggend ge deelte ter diepte van 3D M. groot ongeveer 510 M2. en van f 3 van het restant. Aan dit punt wordt toegevoegd den ver koop van grond aan de N.V. Binnenlandsehe Exploitatie Mij., waartegen de Iheer Bos man bezwaren heeft, omdat het uitzicht van de Visscherijschool hierdoor belemmerd wordt. Als verbetering van den algemeenen toestand is de verkoop gewenscht, meent de heer Vermeulen (a.-r.) Er moeten aan den verkoop verbindende voorwaarden ver bonden worden, opdat een goed geheel ver kregen wordt. De heer Dunne bier, wethouder acht de oplossing heel goed. Zij is gevraagd door Openbare Werken, die den grond aan de Binnenlandsehe aangeboden heeft. Het uit zicht op de Visschershaven blijft geheel vrij, alleen naar de Zuidzijde verdwijnt het uit zicht. Het voorste] wordt aangenomen. Capitulantenver ord enin e In verband met een verzoek van Gedepu teerde Staten stellen B. en W. een aanvul ling voor van den staat, behoorende bij de 10 November 1936 vastgestelde Capitulanten- verordening. Deze wordt goedgekeurd,, Oprichting daghuishoud school? Van het toestuur der Santpoortsohe Vrou wenclub en van de Commissie voor Huis- houdonderwijs in de gemeente Velsen was bij den Raad een verzoek ingekomen om de oprichting en instandhouding van een dag huishoudschool noodig te oordeelen. B. en w. zijn van oordeel, dat de gemeente hiervoor geen gelden beschikbaar kan stel len en dat er voor meisjes uit deze gemeente op de scholen te Beverwijk en Haarlem vol doende gelegenheid bestaat. Den heer Roelse (s.d.a.p.) heeft het praeadvies zeer bevreemd. Spreker had een ander praeadvies verwacht. In -andere ge vallen hebben B. en W. altijd nog wel een gaatje kunnen vinden. De argumenten zijn schij n-argumenten, afkomstig uit andere gemeenten, die een concurreerende inrich ting ihebben. B. en W. noemden concentratie een rijksbelang. Hij meent hierin de stem van den voorzitter te hebben beluisterd, die zich te veel als rijksambtenaar heeft ge toond. Reeds in 1931 besloot de Raad in prin cipe een daghuishoudschool te stichten. Eenige vereenigingen hebben nog kans ge zien een school te stichten, maar zij konden dit niet volhouden. Spreker toont aan, dat er veel behoefte aan een daghuishoudschool bestaat. Spreker vindt het vreemd, dat B. en w. zich de adviezen van de gemeenten Beverwijk en Haarlem hebben laten aan leunen. Het Rijk verleent thans weer subsi die voor deze scholen en spr. meent, dat Vel sen een der eerste gemeenten is, die voor een dergelijke subsidie in aanmerking komt. Spreker meend, dat -het met de kosten voor de gemeente nog al losloopt. Den heer Mets (neutraal) heeft het be vreemd, dat waar in ltë&l reeds tot de stich ting van een huishoudschool werd besloten, men thans opnieuw een bereidverklaring vraagt. Spreker gaat met het praeadvies van B. en W. dan ook niet accoord. Het is on- gewenscht, dat een gemeente van bijna 50.000 inwoners gaat leunen op Beverwijk en Haarlem. Waarom moet nu op dit onderwijs worden beknibbeld, terwijl voor andere din gen altijd wel geld te vinden is. Spr. eal te gen het praeadvies stemmen. De heer Sluiters (c.-h.) had geen an der praeadvies yerwapht. Ook de heer Slui ters vindt de adviezen van Beverwijk en Haarlem vreemd. Beverwijk en Haarlem heb ben ons de loef afgestoken; als de vrouwen- clubs wat meer. medewerking hadden gehad, zou Velsen de school gekregen hebben. Spre ker meent, dat Velsen nu geen subsidie meer krijgt. Dat onze meisjes niets voor dit onder wijs voelen wordt door spreker betwist. Spre ker vraagt B. en W. het verzoek te herzien. De heer Bosman merkt nog op dat als B. en W. de verwachting uitspreken dat de gemeente van het Rijk geen subsidie zal kriigen, dit in elk geval voorbarig is. De heer Ten Broeke (c.-h.)heeft steeds aarzelend tegen dit verzoek gestaan omdat het kwam van een bepaalde richting. Thans bestaat echter niet meer het gevaar, dat we krijgen een school met een eenzijdige lei ding. Ook deze spreker acht een dergelijke school wenschelijk. Velsen, als gemeente met 46.000 inwoners, moet zelf in dit onderwijs voorzien. De heer Heeremans (r.-k.) had het ook zoo gezien als de heer Ten Broeke. Ook op spreker heeft de argumentatie van.B. en W. geen indruk gemaakt. Velsen moet aan de gemeenten Beverwijk en Haarlem al 15 pet. der kosten betalen. Ook de heer Heeremans twijfelt, dat er van het Rijk niets te ver wachten is. De heer Homburg (a.-r.) meent, dat het raadsstuk geen geest van welwillendheid ademt. Het geheel maakt den indruk, alsof men een aanslag pleegt op een ongeboren wicht. Het gemeentebestuur gaf indertijd blijken van belangstelling voor een opleiding voor dienstbode en uit deze school zal een deel als dienstbode gereeruteerd kunnen worden. Dat een aantal meisjes uit Velsen een inrichting in een andere gemeente be zoekt, moet voor ons een aansporing zijn zelf een school te stichten. Spreker brengt hulde aan de dames, die zich voor deze zaak ge spannen hebben. Verder wijst spreker er nog op, dat de gemeente reeds over een flinke hoeveelheid materiaal (naaimachines enz.) beschikt. De heer de Groot (lib.) is een andere meening damde vorige spreker toegedaan. Hij meent dat de gemeente zich niet in zulk een financieel risico mag begeven, wanneer de urgentie niet is aangetoond. In den zelfden geest spreekt de heer Van He ijst (neutraal), die meent dat de ge meente „dood-zuinig" moet zijn. Het Rijk zal wel minder scheutig zijn en we moeten alle zeilen bijzetten om uit den put te blijven, die klaar ligt voor onze gemeente. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. Het prae-advies van B. en W. wordt nog be streden door den heer v. d. Kerkhoff (S.D.A.P.) Spreker .wijst er op, dat de Sant- poortsche Vrouwenclub niets gemeen heeft met de S. D. Vrouwenclub te Santpoort. De urgentie van dit onderwijs ligt in het feit, dat het van groot belang is, dat de toe komstige huisvrouwen leeren op de voordee- ligste wijze met. de voor voeding beschikbare middelen om te gaan. De heer Maas (R.K.) herinnert eraan, dat sinds 1931 tal van onderwijszaken werden afgebroken. Het heeft spreker verwonderd dat zoo weinig gemeenschapszin aan den dag is gelegd. De Voorzitter, de sprekers beantwoor dende, zegt, dat B. en W. het belang van huishoudonderwijs inzien. Het is de vraag of het de juiste tactiek is, thans met dit onder wijs te beginnen. B. en W. hebben een be spreking met andere gemeenten gehad, maar argumenten heeft men daar niet van daan gehaald. We staan in het teeken van concentratie van het onderwijs en moeten niet overgaan tot een gemeentelijk chauvinisme. Met samenwerking is er heel wat te berei ken. Een versnippering is niet in het algemeen belang. Spr. is geen rijksambtenaar, maar hij heeft zijn stem laten spreken als voorzitter van het college. Met het opgegeven aantal leerlingen moet men heel voorzichtig zijn. De club vraagt een primairen cursus en van de 100 leerlingen in Beverwijk en Haarlem zullen alleen die kinderen een school in deze ge meente bezoeken die elders een dergelijken primairen cursus volgen. Bovendien behou den kinderen van Christelijke en Katholieke ouders het recht een inrichting in Haarlem te bezoeken. De gemeente Beverwijk heeft de eerste jaren de volle 100 pet. der kosten moe ten betalen. Als de heer Roelse gelijk kreeg en de gemeente slechts 30 pet. behoefde te be talen zou de gemeente nog voor hooge kos ten komen. De gemeente Zaandam betaalt jaarlijks f 7500. De kinderen benoorden het kanaal zul len bezwaarlijk naar een school in IJtmuiden komen en dat zal moeten wanneer de ge meente een school in een der genoemde scho len krijgt. De neutrale school in Haarlem voldoet aan zeer hooge eischen en het zou voor Velsen be zwaarlijk gaan een school te krijgen, die zoo goed geoutilleerd is. Er zal eerst stimuleerend moeten worden gewerkt, door de ouders voor het plan te winnen. Als er thans een groot aantal ouders was, die voelden voor dit onder wijs zou het aantal kinderen uit Velsen op de scholen in Beverwijk en Haarlem veel grooter zijn. Verder wees spreker op de weinige be langstelling, die in deze gemeente werd ge toond voor de dienstboden opleiding. Een argument, dat voor spreker persoonlijk zwaar woog is dat voor andere scholen niet gekre gen kan worden wat hoog noodig is, zooals een smederij voor de Visscherijschool. Dit geldt ook voor het u.l.o., waarvoor nog voel noodig is. Op alle- kleinigheden moet bezuinigd worden. Voor noodige verbeteringen van school H. is geen geld te krijgen. Als de raad besluit zoo als B. en w. voorstellen, is de zaak voor het college niet uit. Een tegenovergesteld besluit zou voor den verderen gang van za ken niet bevorderlijk zijn. Het voorstel van B. en W. wordt na een uit voerige discussie aangenomen. De brief van den burgemeester aan den minister van Binnenlandsehe Zaken. In de vergadering van 20 April j.l. werd door den heer F. P. Vermeuden, namens eenige raadsfracties overeenkomstig art, 12 van het Reglement van Orde een verzoek in gediend om aan de agenda vóór die vergade ring toe te voegen een bespreking naar aan leiding van hetgeen door den minister van Binnenlandsehe Zaken in de Eerste Kamer is medegedeeld uit een brief van den burgemees ter. De behandeling werd echter in genoemde vergadering aangehouden. De heer Vermeulen (A.R.) zegt. dat hem als oudste raadslid meermalen de eer te beurt is gevallen, namens den geheelen raad te spre ken. De geheele raad heeft spreker opgedra gen over deze zaak iets te zeggen en hem ge vraagd dit- op zoodanige wijze te doen, dat de eer van den raad hoog wordt gehouden en de verhouding tusschen den voorzitter en den Raad er eerder beter dan slechter op zal wor den. In de pers hebben opmerkingen gestaan over het beleid van den burgemeester, hetgeen het Kamerlid Hermans in de' Eerste Kamer aanleiding gaf, hierover vragen te stellen. De Commissaris der Koningin heeft den burge meester in de gelegenheid gesteld, hierop te antwoorden. De wijze waarop de burgemeester zich heeft verdedigd raakt min of meer de eer van den Raad. Het spijt spr., dat de zaken zoo geloopen zijn, maar dat is nu eenmaal zoo. De burgemeester had niet het recht, van ont stemming te doen blijken tegen den raad als collectiviteit. Het schieten van konijnen is niet goed te praten met te zeggen dat het vroeger ook geschiedde. Spreker had het gewenscht geoordeeld, als de burgemeester zijn ambtsvoorganger buiten beschouwing had gelaten. De raad betreurt het; dat van regee- ringszijde maar aan zijde inlichtingen zijn gevraagd. Als eenige raadsfracties waren ge polst, zou de raad spreker deze opdracht niet unaniem hebben gegeven. Spreker beteeurt het dat de minister van Bimienlandsche Za ken genoegen heeft genomen met een toe lichting van den burgemeester alleen. Hij ci teert het deel van het schrijven van den bur gemeester waarin deze zegt, dat hij voor Vel serbeek voor eigen rekening iets doet wanneer de betrokken begrootingspost uitgeput is. Spr. betwijfeld of deze post inderdaad uitge put was. Voorts ontkent spr. dat de burge meester belast is met het dagelijksch beheer van het park, zooals gezegd is. Dat de burgemeester gezegd heeft, dat vroeger de konijnen die geschoten werden on der de raadsleden werden verdeeld, acht spre ker het werpen van een blaam op den tegen- woordigen raad. Vele raadsleden van thans staan daar geheel buiten. Als het juist is, dat de leden vroeger konijnen kregen is spreker slecht bedeeld geweest, want slechts ééns in de 37 jaar heeft spreker een paar konijnen gekregen. En hij heeft niet geweten, waar die vandaan kwamen. Zulke uitlatingen kun nen niet strekken tot eer van den Raad of van den burgemeester zelf. De raad voelt, dat zich bezig is op te trek ken een schutting en die moet weg. De Raad hee.ft in stilte goed gevonden dat de burge meester bloemei uit het park schonk aan zie ken en ziekenhuizen maar het heeft den raad onaangenaam getroffen, dat de burgemeester heeft gezegd: „Als de raad het niet goedvindt doe ik het toch". „Niet de burgemeester is de aanleiding ge weest dat deze aangelegenheid in de Kamer is ter sprake gebracht, maar degene die de vragen heeft gesteld" merkt de heer Hee- r em a n s (R.K.) op. ij De heer Vermeulen heeft gezegd, dat hij „zooiets nog nooit beleefd heeft" maar spre ker heeft het nooit beleefd, dat de pers en sommige raadsleden zoo tegen een burge meester zijn opgetreden. De voorzitter stelt voorop, dat het be doelde schrijven aan den minister zuiver een zaak van kabinet is en hij niet van plan is, daaruit mededeelingen te doen. Spreker kan zich best voorstellen, dat de raad ontstemd ■is, maar spreker werd aangevallen en moest zich verdedigen. De pers heeft hem aangeval len en hem niet in de gelegenheid gesteld zich te verdedigen. Het geval van de konij nen vindt spr. geen doodzonde, maar heele- maal juist was het niet. Het geval is erkend; het te bewijzen was dus niet noodag. Spr. heeft in deze zaak van het begin tot het ein de recht in de schoenen gestaan. Spr. is door de pers door het slijk gehaald, maar de raad achtte het niet noodig voor zijn voorzitter in het geweer te komen. Spreker heeft de feiten medegedeeld zooals ze zijn. Als lid van het college heeft spreker het recht in Velser beek leiding te geven. Er wordt geen boom geveld zonder dat spreker dit weet. De heer Vermeulen zeide te meenen, dat hij sprak namens alle leden van alle fracties en niet namens 26 van de 27 leden. De voorzitter heeft ongenoegen gehad met de pers en misschien met een enkel raadslid, maar hij heeft den raad er de gevolgen van laten dragen. De raad kan den heer Hermans noch den Commissaris der Koningin ter ver antwoording roepen. De burgemeester is vol doende in de gelegenheid gesteld, zich te ver dedigen, de raad van Velsen is dit niet. Spr. ontkent, dat de raad heeft geweten, dat in dertijd de konijnen afkomstig waren uit Vel serbeek. De burgemeester zeide, dat het ging tegen den heer Hermans, maar dan had de burgemeester den heer Hermans moeten aan vallen. De heer Maas herinnerde ten slotte aan de door hem bij de begrooting gestelde vra gen, waardoor de voorzitter gelegenheid kreeg, zich tegen de tegen hem gevoerde aan tijgingen te verdedigen. Nogmaals verklaarde de voorzitter, dat het niet zijn bedoeling is geweest, inbreuk te maken op het prestige van den raad. De heer Dunnebier herinnerde er aan, dat de raad het recht van jagen had gege ven aan oud-burgemeester Rij kens. Deze had volgens spreker het recht, met de konijnen te doen wat hij wilde. Waarop de voorzitter antwoordde dat dit in strijd is met de gemeentewet. De heer Heeremans wijst er nog op, dat hij in de vergadering van de commissie voor parken en nlantsoenen heeft gezegd, dat hij er van overtuigd was, dat de burge meester zich volkomen gerehabiliteerd heeft. Ontslag W. L. Kuiper. In verband met de ontslagaanvrage van den heer Kuiper stelt de heer Vermeulen er prijs op te verklaren, dat de heer Kuiper zijn functie naar eer en geweten trouw heeft ver vuld. Het eervolle ontslag wordt daarna verleend. Interpellatie Vermeulen. De vragen van den heer Vermeulen over de benoeming van mevrouw Barbiers-Seele- meyer worden beantwoord door den heer Visser en den burgemeest e r. De heer Visser merkt o.a. op, dat de bepaling omtrent ontslag aan gehuwde amb tenaren niet geldt voor haar die zijn aange steld op arbeidscontract. De benoeming is ge schied op advies van den waarn. secretaris voor steunverleening. De vo o r z i 11 e r zegt, dat hij spoedig merkte, dat mevrouw Barbiers spijt had van haar uitlatingen. Door omstandigheden werd het contact tusschen spreker en mevr. Bar biers spoedig hersteld. Van het moment, dat mevrouw Barbiers had erkend, dat zij te ver was gegaan was de zaak voor spr. uit. Toen de zaak van de benoeming van mevr. Barbiers aan de orde was gesteld, gold voor spr. alleen de vraag van de geschiktheid. Eischen als door den heer Vermeulen genoemd zijn door spr. niet gesteld. Mevrouw Barbiers betreurde, de woorden tegenover den minister gebezigd te hebben. Spr. verwacht van mevr. Barbiers een groote activiteit. De heer Vermeulen merkte nog op, dat de zaak ten opzichte van den minister in het openbaar in het reine gemaakt dient te worden. Spreker meent voorts, dat mevr. Bar biers, wanneer zij haar beginselen gestand doet, niet de voorschriften van de regee ring kan nakomen. Ook de heer Bosman (V. D.) spreekt twijfel uit over de objectiviteit van mevr. Barbiers, hetgeen den heer v. d. Kerkhoff aanleiding gaf er op te wijzen, dat de regee ring sociaal-democraten heeft als adviseurs, aan wier objectiviteit nooit getwijfeld wordt. Er volgt dan nog een langdurige discussie, waaraan ten slotte ook een einde komt. Maar dan is het inmiddels kwart voor twaalf ge worden. Benoeming directeur Maatschappelijk Hulpbetoon. Tegen het middernachtelijk uur komt aan de orde de benoeming van een criieeteur van Maatsch. Hulpbetoon. Maar voor de benoe ming gaat de raad tot tien minuten voor één in comité-generaal. Benoemd wordt de heer P. Waardenburg, chef van de afdeeling steunverleening en werkloosheidsverzekering van den dienst voor sociale zaken te Dordrecht met 17 stemmen. Op den heer R. Bordewijk, rijikscontroleur voor de steunverleening te Velsen waren 7 stemmen uitgebracht. Ten slotte neemt mevr. B'arbiers-See- 1 e m e ij e r afscheid als raadslid. Zij ver klaarde met de door haar veelbesproken 'voorden geenszins een persoonlijke beleedi- ging te hebben bedoeld. De voorzitter neemt nota van de ver klaring en drukt er zijn spijt over uit, dat mevr. Barbiers uit den raad vertrekt. Hij hoopt, dat zij in haar nieuwe betrekking veel belangrijk werk zal kunnen doen. En toen was het uit. i De klok wees één uur aan.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1