1 VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDEN De nieuwe conlraclen voor ha venarbei ders. Een résumé over den lijdensweg der onderhandelingen. De onderhandelingen met de werkgevers over het afsluiten van een nieuwe arbeids overeenkomst kunnen niet anders dan een lij densweg genoemd worden, aldus S-n (de heer J. v. d. Steen) in „Toenadering". De onderhandelingen, aangevangen eind 1936, zijn thans, nu we dit schrijven, nog niet ten einde. 't Lust ons niet en 't heeft ook niet veel zin, om deze lang-ademige onderhandelingen op den voet te volgen. We hebben onze leden volledig op de hoogte gehouden, door ter vergadering hun het ver loop mede te deelen en met hen overleg pleegd over welke houding wij hadden aan te 1 nemen. We kunnen dus met een kort resumé vol staan. Toen door de organisaties aan de werkge vers was medegedeeld, welke wijzigingen en aanvullingen op het oude contract zouden aangebracht moeten worden, gaven de reeders te kennen dat, wilde men komen tot een be vrediging van deze groep arbeiders, man eerst er toe zou moeten overgaan om de ploeg ha venarbeiders, die nog op de volledige sterkte was van het moment dat het grootst aantal trawlers in de vaart was, aanmerkelijk in te krimpen. Om een gezonder toestand te scheppen kon; gezien dat de vloot meer dan de helft was in eengeschrompeld, hier ook moeilijk iets tegen in te brengen zijn. We hebben dit ook met de menschen be sproken en kregen de opdacht daarover in nadere onderhandeling te treden. In principe spraken zich daar alle organisaties voor uit en wij deelden dus aan de werkgevers mede, bereid te zijn hun voorstellen daarover in na dere overweging te nemen. t De werkgevers lieten echter op hun voor stellen wachten en na ontstane moeilijkheden stelde men voor een werkcommissie te benoe men, die in algemeene ligien zich nader zou beraden. Men kwam toen tot het voorstel om de ploeg van 244 man met 73 te verminderen. Voor deze 73 zouden allereerst in aanmer king komen zij, die den 65-jarigen leeftijd had den overschreden; de overigen zouden door de werkgevers worden aangewezen, waarover na der overleg gepleegd zou kunnen worden, als men van oordeel was dat er van onbillijkheid sprake zou zijn. Over dit voorstel is toen op de vergade ringen gesproken, waarbij bleek, dat onze menschen in meerderheid op het standpunt stonden dat dit de eenige weg was om tot ge zondmaking te geraken. Hoewel ook de andere confessioneele orga nisaties mandaat hadden op deze voorstellen een contract af te sluiten, had de Centrale Bond zich daartegen verklaard. De stand van zaken Is daarop aan de werk gevers medegedeeld. Bij de bespreking, die daarop volgde, is door de reeders te kennen gegeven, dat, als men het contract zou willen verlengen zonder afvloeiing men ook genegen was dit in overweging te nemen. Na gepleegd overleg met de leden en door de samenwerkende besturen, is toen aan de werkgevers medegedeeld, dat de organisaties, gezien het verloop der onderhandelingen, er de voorkeur aan gaven, met behoud van enkele toegezegde wijzigingen, een' contract af te sluiten zonder afvloeiing. Hierop is weer een conferentie gevolgd met de werkgevers, waarbij van die zijde te kennen werd gegeven, dat men de menschen boven de 65 jaar wilde laten afvloeien, benevens eenige anderen, die uit anderen hoofde een behoor lijk inkomen hebben en dat men een nader voorstel aan de organisaties zou doen toeko men. Uit dit voorstel bleek, dat men er 40 wilde afvoeren, waarvan de helft den 65-jarigen leeftijd had bereikt. De overige 20 zouden wor den afgevoerd, omdat zij een behoorlijk inko men hebben uit anderen hoofde. Op de vergadering van Vrijdag 28 Mei is dit aan de leden medegedeeld. Niet te verwonderen was dat over dit heen en weer gehannes de menschen ontstemd wa ren. Slechts een enkele kon genoemd worden, die uit anderen hoofde een inkomen heeft, waardoor de afvloeiing te rechtvaardigen zou zijn. Het beginsel van saneering was nu eenmaal losgelaten en de vergadering had, mede dooi de toezegging van de reeders, zich accoord verklaard een overeenkomst aan te gaan zon der afvloeiing. Nu kwam men weer met wat anders, n.l. met gedeeltelijke afvloeiing, waardoor de toestand voor de belanghebbenden toch niet dusdanig verbeteren zoo, dat men buiten den steun kon blijven. 't Was dan ook niet te verwonderen, dat de vergadering den tragen gang van zaken be treurde; verder haar verwondering er over uitsprak, dat de werkgevers nu weer opnieuw met den eisch kwamen, om ongeveer toch de helft van het aantal, dat eerst in de bedoe ling had gelegen, te laten afvloeien en den wensch uitsprak, dat het onderhandelen op deze wijze nu maar eens op zou houden, waar bij het hoofdbestuur vrijheid werd gegeven, om naar bevinding van zaken te handelen. Na gepleegd overleg met de besturen der andere organisaties is daarop aan de werkge vers medegedeeld, dat we bereid zijn de ar beidsovereenkomst aan te gaan op de reeds besproken voorwaarden, zonder afvloeiing. We hopen, dat zulks nu voortgang zal heb ben. De eerste bespreking, die in de eerste helft van November heeft plaats gevonden, ligt nu reeds meer dan een half jaar achter ons. 't Is dus welletjes. Tot zoover „Toenadering". Zooals wij reeds hebben gemeld, hebben de reeders inmiddels besloten tot teekening van een contract zonder de oorspronkelijk door hen verlangde „afvloeiing". OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN GROOT IJMUIDEN. Na de nederlaag van Laros is de spanning in de selectiegroep toegenomen. Doordat Ligthart Laros een verliespunt be zorgde, kan deze nog hoogstens 15 punten halen, terwijl Dukel er al 14 heeft, met nog één te spelen partij tegen H. de Boer. Deze partij zal deze week gespeeld worden. De stand der selectiegroep luidt thans: gesp. gew. rem. ver. pnt. B. Dukel Laros Ligthart I-I. de Boer P. Leyte Suyk In de hoofdklasse zijn de finalisten nog steeds niet bekend. In groep A hebben De Jong en H. Schaap de beste kansen, hoewel F. Du kel met 6 gesp., 9 pnt. nog niet is uitgescha keld. In groep B zijn het Mertens, G. Postma, Kraai, v. d. Heijde die zich kunnen plaatsen. In de derde klas hebben J. Woudenberg en H. Huell de leiding. Rede van den heer Burger. van welkom tot de aanwezigen, in het bijzon der tot het college van B. en W., tot de heereu Janssens, directeur der Visscherij-Centrale; de uitbreiding wel moest plaats omstandigheden. De aanvankelijke Opening uitbreiding „Frigo". Veel belangstelling voor deze gebeurtenis Van 30 gr. C. tot 15 gr. C. is hier niet meer dan een stap. Een booze tong zou wellicht geneigd zijn, rond te bazuinen dat die groote belangstelling die er gistermiddag was bij de opening van de uitbreiding- van het koelhuis Frigo van de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken „IJmuiden", verband hield met de weersomstan digheden en dat velen onder de aanwe zigen gekomen waren in de hoop, de tropische hitte van de straat een oogenblik te kunnen ontvluchten en wat koelte te kunnen vinden in het bedrijf, waar een temperatuur van min-zooveel graden Celsius de basis vormt van de geheele onderneming. Maar, alhoewel het koel was in de groote ruimte waar de openingsplech tigheid plaats vond, mag toch worden verwacht, dat de aanwezigheid van zoovelen geen verband hield met de tropische hitte buiten en de koelte binnen, doch louter toe te schrijven was aan een erkenning van de belang rijkheid van het feit, dat stond te ge beuren. Want uitbreiding van het een of andere berdijf in dezen crisistijd, waarin meer gedacht wordt aan in krimping is een feit, dat een streep aan den balk waard is. Ook de vele aanwezigen zullen deze gebeurtenis als zoodanig gewaardeerd hebben. Wie er waren. Onder de aanwezigen merkten wij tal van autoriteiten op. Wij zagen burgemeester Kwint, de wethouders J. C. Dunnebier, J. P. Nijssen en W. F. Visser, de heer M. K. Hofstede, ge meentesecretaris, besturen van IJmuider Visch- handel Vereeniging en Reedersvereeniging, de heeren C. Oud, directeur van het Staats- visschershavenbedrijf, W. J. Janssens, direc teur der Visscherij Centrale, Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken, A. de Wit, directeur van Gas en Water, J. G. Koning, hoofdopzichter Bouw- en Woningtoezicht, prof. dr. H. de Haas, voorzitter en Ir. J. F. H. Koopman oud-secretaris-penningmeester van de Vereeniging voor Koeltechniek, notaris W. A. Dolleman, namens IJmuidens Bloei, J. Boon, stationschef, Oly, directeur der Plaatwellerij Velsen, P. J. Verwaijen, directeur der Gem. Visscherijschool, yr--* s reeders, vischande- laars en industrie van het visscherijbe- drijf, leden van dei. .„aad van Commissarissen der N.V. enz. kunnen overtuigen. Men moest het oog hou den op de toekomst, die na de depressie ook voor IJmuiden zou zijn weggelegd. Spreker hield daarna een uitvoerige be schouwing over de ontwikkeling van het koel- bedrijf „Frigo". De gestadige achteruitgang van het vis- scherijbedrijf, zich demonstreerend in de vermindering van het antal stoomtrawlers van 2Ü0 tot 80, van welke 80 gedurende een groot deel van het jaar er slechts de helft vaart, en daarnaast de voortdurende uitbrei ding van het aantal ijsfabrieken in IJmui den, maakte het noodzakelijk om bij dit ver- loopen van het getij de bakens te verzetten, aldus spreker. Het ijsbedrijf. voorheen hoofdzaak, moest noodwendig als nevenbedrijf worden be schouwd. De capaciteit van het ijsbedrijf van 300.000 K.G. per dag met een compres sorcapaciteit van 3 millioen caloriën, met alle daarbij behoorende gebouwen en terrei nen, was zoodanig dat ihet als het ware voor de hand lag om deze koude-capaciteit te gaan gebruiken voor vries- en koelhuizen. In 1925 werd daarmede een aanvang ge maakt door het geschikt maken van ver schillende bestaande gebouwen tot koel- en vriesruimten, doch bleef daardoor het koel en vriesbedrijf nevenbedrijf. In 1936 bleek echter de noodzakelijkheid om tot nieuwe uitbreiding van koel- en vriesinrichtingen over te gaan, waardoor nog meer nadruk ge legd werd op dezen bedrijfstak en dus het ijsbedrijf volkomen nevenbedrijf werd. Een en ander was de reden, dat het be stuur besloot thans een geheel nieuwe af- deeling te bouwen en daaraan tevens te ver binden een geheel nieuwe inrichting tot de bevriezing van visch. Reeds in 1918 werd begonnen met proef nemingen van de conserveering van visch door middel van koude. Regelmatig heeft de toepassing hiervan uitbreiding ondergaan zoodat thans, naast de bestaande vischvries- inrichting een geheel nieuwe vischvriesin- richting werd gebouwd met een capaciteit van 60.000 K.G. per dag, met daaraan ver bonden een opslagruimte van 2 millioen K.G. De nieuwe vriesinrichting ligt geheel ge scheiden van de andere opslagruimten. De totale vriesruimte bedraagt thans ruim 6000 M3. netto, verdeeld over 34 ruimten van ver schillende afmetingen. Het koelhuis „Frigo" is na de uitbreiding het tweede koelhuis in grootte van Neder land met de grootste machine-capaciteit. Bij den bouw van de nieuwe inrichtingen heeft in de eerste plaats voorgezeten de hy giëne tot in uiterste consequentie toe te pas sen. Men vindt overal geglazuurde wanden en gladde vloeren; behalve de deuren, welke van teakhout zijn vervaardigd, is alles ijzer en beton. Een tweede (inrichting als deze is er in Nederland niet te vinden. Het bestuur heeft gemeend dat thans de tijd gekomen was om in de grootste Neder - landsche visscherij haven een dergelij ke in richting te stichten, om daarmede de moge lijkheid te openen, "bij onregelmatigen visch- aanvoer, reederij en handel de gelegenheid te geven de overproductie door middel van koude te conserveer en. Het ligt in de bedoeling om, gebruik ma kende van het feit dat de emplacementen van het koelhuis „Frigo" zeer uiteen gele gen zijn, de verschillende levensmiddelen zeer ruim gescheiden van elkander op te slaan, terwijl in ieder van deze onderdeelen de gebruikers hun eigen gedeelten gereser veerd krijgen. Gemiddeld werd in de laatste jaren een half millioen K.G. aan visch te IJmuiden in gevroren, Verwacht mag worden, gezien de regelmatige stijging, dat binnen enkele ja ren dit kwantum tot 1000 ton zal stijgen. Tot heden werd vrijwel alle ingevroren visch in Nederland geconsumeerd. Het heeft in de bedoeling van het bestuur gelegen om door deze eenigszins feestelijke opening opnieuw de aandacht te vestigen op de mogelijkheden welke hier liggen voor het visscherijbedrijf. Het gedeelte van de uitbreiding, bestemd voor visch-vriesinrichting, bestaat uit een voorkoelruimte, een inpakruimte, een vries- tank, een glaceer-inrichting en een zeer groote vries-opslagruimte. In de voorkoel ruimte en pakruimte heerscht een tempera tuur van pl.m. 0 gr., de visch wordt bevroren in ee ntemperatuur van 20 0 gr. C. Het be vriezingsproces duurt, naar verhouding van de afmetingen van de visch, van 15 tot 30 minuten. De visch wordt bewaard bij een temperatuur van 12 gr. C. Alle visch, groot en klein, wordt afzonderlijk voorzien van een z.g. glazuurhuid, d.i. een ijslaagje van pl.m. 2 m.M. dik. De koude voor de nieuwe vriesinrichting wordt geproduceerd door de bestaande ma chine-installatie van de vroegere ijsfabriek „De Noordpool", welke ijsfabriek voor de ijsproductie overbodig is geworden, hoewel de gelegenheid om ook met deze fabriek ijs te maken in stand is gehouden. De constructie van het nieuwe koelhuis is in ruwe trekken als volgt: fundeering beton, buitenmuren met selwerk 38 c.M. dik, isolatie 30 c.M. kurk, vloeren en binnenmuren beton, het dak aluminiumbedekking. De aannemer van het bouwwerk was Cu pido te IJmuiden, het betonwerk werd ge maakt door Van der Velde's Betonmaat- schappij te Haarlem, de technische inrich ting werd gemaakt door de Plaatwellerij te Velsen, de koelhuisdeuren door de Javadeu- renfabriek te Velsen, de isolatie werd gele verd door de Firma Geerdink te Apeldoorn. Als bijzonderheid mag vermeld worden, dat bouw en inrichting geheel door Nederland- sche fabrieken werd geleverd en geprodu ceerd. Tenslotte bracht spreker hulde aan het tiental employes, dat tezamen 300 jaar aan de ijsfabriek „IJmuiden" is verbondenen aan den directeur den heer K. M. Tusenius, die door zijn optimisme veel tot stand heeft ge bracht. Ook de uitvoerders der uitbreiding kregen een waardeerend woord. De heer Tusenius sprak daarna eenige woorden. Hij verheugde zich er over, dat de commissarissen zich steeds meer met de in richting zijn gaan bemoeien. In een tijd van voorspoed heeft spreker hun vertrouwen ge had, in een tijd van tegenspoed hun mede werking. Ook de heer Tusenius bracht hulde aan het tiental, dat den besten tijd van hun leven aan het bedrijf heeft gewijd. Wij zul len het instrument, dat de commissarissen ons in handen hebben gegeven hanteeren op de wijze zooals zij dat wenschen, zoo be sloot spreker. Daarna sprak burgemeester Kwint nog eenige woorden. Spreker dankte de directie voor de Invitatie, waaraan het gemeente bestuur gaarne gevolg had gegeven. Het was spreker vreemd te moede, uit de hitte in de koelte van dit moderne gebouw te komen. De burgemeester heeft van den heer Burger vernomen, dat het optimisme van den direc teur wel eens geremd moet worden, maar de commissarissen zijn zoo gelukkig, dat als het optimisme van den directeur tot het kookpunt is gestegen, hebben zij een uit stekende gelegenheid om hem af te koelen. Het is juist gezien, dat men niet bij de pak ken is neer gaan zitten. De burgemeester sprak den wensch uit, dat het bedrijf een schoone toekomst tegemoet mag gaan. De heer Burger verklaarde de uitbreiding daarna onder instemming der aanwezigen voor geopend. Nadat eenige ververschfngen waren ge noten maakten de bezoekers gebruik van de gelegenheid, de uitbreiding te bezichtigen. Velen niet allen -waagden zich in de koelruimte, waar een temperatuur heerschte van 15 gr. C. en waar eenige visschen uit gestald lagen, die in deze temperatuur let terlijk versteend waren. De plechtigheid werd besloten met de ont hulling van een gedenkplaat in den gevel van het gebouw, verricht door den heer Burger, nadat mej. Andrée Tusenius, een dochter van den directeur de beletselen ver wijderd had NAAR HET CONCOURS. De gemengde zangvereeniging Polyhymnia, directeur de heer Jan Beider is voornemens deel te nemen aan het a.s. Zondag te houden concours te Velthoven nabij Eindhoven. Het koor komt uit in de hoogste af deeling Gemengde Koren. Polyhymnia zal voorts medewerking ver- leenen aan een zangersfeest, dat in het laatst van deze maand te Uitgeest wordt gehouden. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverk. Ver.) ANSJOVIS-BERICHT. 1934er (soort 13/16 oost.) gedaan tot f 27. Vangst blijft schraal. HET PROGRAMMA VAN „DE PONT". In de eerste hoofdfilm van het nieuwe programma „De laatste der Mochicanen", van het Theater „De Pont" zijn de grootste rollen in handen van Randolph Scott en Binnie Barnes. De inhoud van deze spannende geschie denis luidt als volgt: Wij schrijven: 1757. Het Engelsche fort Wil- lian Henry, gelegen aan het meer George, wordt door de Rransche troepen en de Huron- indianen onder bevel van den Markies van Montcalm belegerd. Alice en Cora Munro, de knappe dochters van Engelsehen fort commandant Kolonel Munro, vertrekken van Albany om nar hun vader in het fort te Schip van Verm, aankomst Laatste bericht Anast. Pateras (Gr.) Follonica 12 Juni 7 Juni van Gibraltar. Alcinous (Ned.) Hamburg heden 9 Juni van Bremen. Alkmaar (Ned.) x) Chili. 6 Juni van Paita. Backworth (Br.) Bilbao (v. IJm.) heden 7 Juni van Land's End. Breda (Ned.) x) Chili (via Antw.) vertr. 19 Juni van Hamburg. Chili (via L'pool) 8 Juni van Valentia. Baden (Du.) x) Ned. Indie 24 Juni 5 Mei van Bintang. Chili 6 Juni van Accra. Clytoneus (Br.) Ned. Indië 11 Juni 10 Juni v. Liverpool. Caribia (Du.) Pt. Barrios 12 Juni 9 Juni van Prawle Point. Chr. Huygens (Ned.) x Batavia 7 Juli 9 Juni vertrokken. Costa Rica (Ned.) West Indië 8 Juni van Barbados. Euterpe (Ned.) Bordeaux in lading'. Gefle 22 Mei te Skutsbar. Eemland (Ned.) B.-Aires 13 Juni 6 Juni van Las Palmas. Eurybates (Eng.) x) Batavia 4 Juli 1 Juni van Belawan. Emma Sauber (Du.) Leningrad 16 Juni 9 Juni vertrokken. Freiburg (Du.) Ned. Indië 4 Juli 8 Juni van Colombo. Stamboul 28 Juni 7 Juni van Lefkandi. Ganymedes (Ned) Constantza 25 Juni 9 Juni van Patras. Hamm (Du.) Ned. Indië 21 Juli 4 Juni van Tjilitjap. Hercules (Ned.) Midd. Zee 5 Juli 9 Juni te Carlovassi. Helder (Ned.) Chili 5 Juni van Callao. Haulerwijk (Ned.) Archangel heden 6 Juni van Lodingen. Henry Tegner (Deen) Leningrad 15 Juni 9 Juni vertrokken. Irma (Zw.) Gefle heden 29 Mei vertrokken. Jagersfontein (Ned.) x. Z. Afrika 11 Juli 9 Juni van Zanzibar. Jutland (Eng.) Buenos Aires 19 Mei te Ramallo. Kalliopi S. (Gr.) Gent heden 9 Juni vertrokken. Kurmark (Du.) Ned. Indië 7 Juli 6 Juni van Colombo. Kreta (Du.) West Indië 31 Mei v. Cristobal. Ned.-Indië. 23 Juni 9 Juni van Port Said. Liberian (Eng) West Afrika 6 Juni van Attuboe. Laertes (Ned.) Batavia 10 Juli 8 Juni van Padang. Langanger (Noor) x) Pt. Arthur (via Dublin] 18 Juni 28 Mei vertrokken. Maaskerk (Ned.) West Afrika 5 Juni van Port Bouet. Meriones (Eng.) x)... Batavia 27 Juni 7 Juni van Aden. M.v. St.Aldegonde (Nd.) Batavia 11 Juni 8 Juni van Genua. Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 9 Juli 10 Juni vertrokken. Merope (Ned.) Danzig 13 Juni 9 Juni te Kopenhagen. Macgregor (Br.) Bilbao (v. LJm.) 5 Juni vertrokken. Naaldwijk (Ned.) Leningrad 14 Juni 8 Juni vertrokken. Orion (Ned.) Alexandrië (via Antw.) 23 Juni 9 Juni van Gibraltar. Midd. Zee (via Hbg) 13 Juni 10 Juni te Antwerpen. Orestes (Ned.) Hamburg 13 Juni vertrekt 12 Juni. Poseidon (Ned.) Marseille (via Antw.) 25 Juni 9 Juni van Gibraltar. Phrygia (Du.) Pto Barrios 11 Juni 1 Juni v. d. Azoren. Poelau Tello (Ned.) Batavia. 24 Juni 1 Juni van Colombo. Polydorus (Ned.) x) Ned. Indie 21 Juni 7 Juni van Port Said. Poelau Bras (Ned.) x) Batavia 15 Juni 8 Juni van Marseille. Perrakis L.Cambanis (G Buenos Aires 20 Juni 5 Juni van Dakar. Palatia (Du.) Tampico 29 Juni 10 Juni van Curasao. Pres. Francqui (Belg) Houston 11 Juni .24 Mei vertrokken. Prometheus (Ned.) x) Batavia 20 Juli vertrekt 12 Juni. Rhea (Ned.) Midd. Zee 30 Juni 9 Juni van Triest. Reggestroom (Ned.) West Afrika 4 Juni van Port Bouet. Randfontein (Ned.) x) Z. Afrika 8 Juni van Kaapstad. Salland (Ned.) Buenos Aires 26 Juni 8 Juni van Bahia. Singkep (Ned.) x) Batavia 12 Juni 6 Juni van Gibraltar. Simaloer (Ned.) x) Batavia 11 Juli 7 Juni van Sabang. Serooskerk (Ned.) x) Japan 9 Juni van Aden. Salabangka (Ned.) Ned. Indië 4 Juli 4 Juni van Sabang. Sveti Vlaho (J. SI.) Rosario 6 Juli 5 Juni van Buenos Aires. Theseus (Ned.) Oporto 12 Juni 7 Juni van Vigo. Tajandoen (Ned.) x) Ned. Indië 7 Juni van Singapore. Trajanus (Ned.) Venetië 18 Juni 5 Juni van Bari. Tiberius (Ned.) Alexandië 20 Juni 9 Juni te Aberdeen. Titus (Ned.) Midd. Zee 20 Juni 7 Juni van Palermo. Tabarg (Zweed) Hernösand 14 Juni 8 Juni vertrokken. Vulcanus (Ned.) Zw. Zee 14 Juni 9 Juni te Calais. Winterswijk (Ned.) Archangel 15 Juni 10 Juni van Lodingen, Zuiderkerk (Ned.) Japan 8 Juni van Shanghai. Zaanland (Ned.) x) Hamburg 13 Juni vertrekt 12 Juni. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto'register ton VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN VRIJDAG 11 JUNI 1937 gaan. Zij worden vergezeld van majoor Duncan Heyward, die al langen tijd verliefd is op Alice. Een verraderlijke Huron. Magua, dient het gezelschap tot gids, maar hij brengt hen van den goeden weg af. Het is zijn bedoeling de meisjes uit te leveren aan een troep zwervende Hurons. Maar zijn booze opzet wordt verijdeld door Haviksoog, een kolonialen verkenner, wiens bewondering voor Alice wordt opgewekt, wanneer hij, met zijn kameraden Chiiigachook en diens zoon Uncas Mohicaansche dapperen, het kleine gezelschap van het scalpeermes weet te redden en het veilig in het fort brengt. Spoedig daarna geeft kolonel Munro het fort over op eervolle voor waarden en Montcalm staat hem toe met slaande trom en vliegende vaandels het fort te verlaten. Munro wordt echter doodelijk gewond door den valschen Magua tijdens een massamoord, die de Franschgezindelndianen op de Engelschen plege, als zij op het punt staan het fort te verlaten. In de verwarring worden Cora en Alice dor Magua ontvoerd. Majoor Heyward trekt er op uit om haar te zoeken, geholpen door Haviksoog, Chingach- gook en Uncas. De rivaliteit tusschen Heyward en Haviksoog om Alice's gunst wordt stèeds intenser tijdens een serie adembenemende ontsnappingen en avonturen. Tenslotte wordt Alice gered, doch Cora werpt zichzelf van een rots, om niet de vrouw te worden van Magua, die den trouwen Uncas vermoordde, toen deze trachtte het meisje te redden. Chingachgook we rekt den moord op zijn zoon Uncas, door op zijn beurt Magua te dooden Door de komst van nieuwe Engelsche troe pen kunnen Alice, majoor Heyward en Ha viksoog zich in veiligheid stellen. Voor laatst genoemde is het avonturu echter nog niet ten einde. In venband met z.g. opruiming van de kolonisten wordt hij voor den krijgsraad ge daagd. Majoor Heyward is echter niet zoo onridderlijk om zijn rival als verrader te kenmerken. Integendeel, hij verdedigt meer dan dat hij beschuldigt. Geïmponeerd door Haviksoog's houding vraagt de voorzitter van den krijgsraad hem om dienst te nemen in het Engelsche leger. En zoo zien we den dap peren verkenner met de Britsc'he troepen opmarcheeren, doch niet dan nadat Alice hem beloofd heeft op hem te zullen wachten. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.98—f 0.80. Tongen per K.G. f 0.75f 0.56. Kleine schol per 50 K.G. f 11f 2.50. Bot per 50 K.G. f 15—f 4.20. Schar per 50 K.G. f 3.30—f 1.60. Wijting per #0 K.G. f 1.60f'0.90. BESOMMINGEN. Logger: KW 134 f 600. BEVERWIJK HET CONCOURS VAN DE POLITIE- SCHIETVEREENIGING. De voetbalwedstrijd in het Sportpark. Zooals wij reeds mededeelden zal het con cours van de Politieschietvereeniging Wester hout" Zaterdagmiddag worden besloten met een voetbalwedstrijd in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk tusschen het eerste elftal van de Kennemers en een sterk elftal van den Ned. Politie Sport Bond. Wij publiceer den reeds de samenstelling van dit elftal, waarvan de commissie van den Politie Sport bond goede verwachtingen heeft. Den voetbal liefhebbers staat Zaterdagmiddag dan ook on- politie-elftal won o.m. wedstrijden tegen Alc- getwijfeld een mooie wedstrijd te wachten. Het politie-elftal won o.m. wedstrijden tegen Alc- maria Victrix (52) en tegen Sportclub „En schedé" (41). De wedstrijd, die te drie uur be gint, wordt geleid door scheidsrechter N, J. Twisterling uit Haarlem. Voor het begin van den wedstrijd zullen de spelers met muziek van de Beverwijksche Har moniekapel naar het Gemeentelijk Sportpark worden gebracht. Prov. Staten van Noord-Holland, De opvolger van M. A. Reinalda. W. F. Visser, te Velsen. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat bij zijn be sluit van heden,tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is benoemd ver klaard de heer W. F. Visser, te Velsen, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan doordat de heer M. A, Reinalda zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft aangenomen. VOORDEN- -KANTON RECHTER Hoogovens Hoogovens Papierfabriek Zweedsch Britsch Russisch Venersborg Backworth Petrovsky Amsterdam Bilbao Archangel laden erts hout TWEE DAMES AANGEREDEN. Een inwoner van Heemskerk wilde in het stille avonduur leeren chauffeeren, maar was daarbij niet erg fortuinlijk. Op een weggetje in dat stille dorp raakte hij de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat hij be gon te slingeren. De wagen kwam terecht op een rijwielpad, waar twee dames wandelden. Zij werden aangereden, waardoor zij licht gekwetst en haar kleeding beschadigd wer den. Proces-verbaal moest toen natuurlijk vol gen en toen bleek bovendien dat hij geen rijbewijs had. Dat werd dus een dubbele bekeuring! De pechvogel zal dat moeten betalen met; tweemaal f 10 boete of twee maal vijf dagen hechtenis. i

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6