HET NIEUWE AVONDBLAD EEN WAARBORG Stoomwasscherij „SPECIAAL" 177 Bommenwerpers. Visscherij-Snufjes 22e JAARGANG No. 186 ZATERDAG 12 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f100.—één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger .f60—, een of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— by verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een zakelijk Reu terberichtje deelt ons mede dat het Amerikaansche departement van Oor log bij de vliegtuigenfabriek Douglas 177 twee- motorige bommenwerpers heeft besteld. Min of meer triomfantelijk wordt eraan toegevoegd dat dit de grootste order voor vliegtuigen is, die ooit in vredestijd werd geplaatst. Zij zul len elf en een half millioen dollar kosten, hetgeen niet zoo veel lijkt als men aan de mil- liarden denkt, die de wereld thans aan bewa pening besteedt. Maar wie even doordenkt schiet het te binnen dat deze 177 bommenwer pers een enorme jaarlijksche som aan beman ning, onderhoud, brandstof, munitie en ber ging zullen vergen. Wie nog even verder door denkt schiet het te binnen dat de Vereenigde Staten door hun welvaartspolitiek een fantas- tisch-hooge staatsschuld hebben opgeloopen, met de gevolgen waarvan het nageslacht zal worden belast. Daar komen de geweldige kos ten van de deelneming aan de bewapenings race bij. Nog één inspanninkje van de herse nen en men beseft dat het in alle andere be schaafde landen, die schier alle den oorlog of ficieel als misdaad veroordeeld en hem plech- tiglijk per Kellogg Pact in den ban gedaan hebben, precies zoo gesteld is. Naar verhou ding berekend doen ze allemaal hetzelfde als de V. S. met hun record-order van 177 bom menwerpers. En straks zal misschien een der andere groote „broeders" er prijs op stellen dit record te verbeteren en het b.v. op 193 te brengen. Waarom niet? De gansche wereld leeft nu eenmaal te midden van de impro ductieve zegeningen der bewapening en zoo'n recordje imponeert altijd weer de massa's „Sjonge", zeggen ze. „Heb je dat gelezen? Wat zouden ze van plan zijn?" Het eenvoudige antwoord op deze mijne woorden is natuurlijk, dat ieder land voor zijn eigen veiligheid op de bres staat en zich daarom zoo zwaar bewapent. Dat moet dus ook met de Vereenigde Staten het geval zijn. Nu is het mij niet duidelijk wie eigenlijk bin nen afzienbaren tijd van zins zou kunnen zijn om de V. S. aan te vallen, evenmin als ik dat van enkele andere groote landen begrijp. Maar laat ons aannemen dat ze allemaal stuk voor stuk in voortdurend gevaar verkeeren. Is het dan nog niet raar om zich financieel voor het heden plus een verre toekomst uit te putten in uitgaven aan materiaal, dat geweldig veel bedrijfskosten vordert en nim mer éen roode cent zal opbrengen of de menschheid op eenigerlei wijze verrijken? Is dit als men de beschaafde wereld als een ge heel beschouwt, niet het toppunt van onza kelijk wanbeleid? Zou het daarom inderdaad niet veel beter zijn, de pogingen tot het be perken, liefst verminderen van de bewape ningen, door internationale overeenkomsten, ten snelste te hervatten? En is het niet merkwaardig dat van de volken zoo weinig aandrang uitgaat om dit te doen? Natuurlijk is de Ontwapeningsconferentie van 1932 volslagen mislukt. De geest van Lo carno is overleden. Briand, Stresemann en Henderson zijn allemaal dood. Maar als iets groots slagen wil moet men het altijd vele malen probeeren eer het slaagt, hetgeen in houdt dat men een reeks mislukkingen moet trotseeren. En de pioniers van zoo'n groote nieuwe onderneming sterven altijd zonder hun doel bereikt te hebben. Alleen de gemakkelijke dingen, die dus wei nig waarde hebben, slagen snel. De moeilijke eischen altijd strijd, de toewijding van ver scheidene generaties, het lijden zelfs van een aantal martelaren en een onwrikbare vol harding van degenen die gelooven en ver trouwen. Als die er niet meer zouden zijn, als die het opgaven en de wereld moest terugval len in volslagen internationale anarchie, zon der pogen dus om deze zotte race naar den ondergang te stuiten, zou het dan niet beter zijn het Kellogg Pact maar openlijk teniet te doen? Het te verscheuren evenals andere vodjes papier? Het maakt nu al een erg leu- genachtigen indruk, met zijn dikke woorden zooals „misdaad" en „uitbanning". Wil men dat niet, waarom dan geen felle actie voor het. stuiten van de bewapenings race? Of het een, of het ander, zou ik zoo zeggen. Maar men kan ook blijven huichelen. R. P. IJMUIDEN ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apo theek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is morgen gesloten. Deze apotheek is in de komende week ook 's nachts geopend. De (IJ)muider (T)axi (O)nderneming BLIJFT STEEDS BOVENAAN TELEFOON 4220 (Adv. IngezMed.) Erfpachlspolitiek in IJmuiden. Geen algelieele verlaging van den canon. Regeering- bereid voor bijzondere gevallen tijdelijke verlaging te overwegen. Op de vragen van het gewezen Tweede Ka merlid Van Kempen in verband met de door den staat in IJmuiden gevoeVde erfpachts- politiek heeft minister Oud geantwoord, dat inderdaad een aantal fabrieksgebouwen op door den staat in erfpacht uitgegeven gronden te IJmuiden geheel of gedeeltelijk leegstaat. In vergelijking met het geheele plaatselijk bedrijf, en met andere industriegebieden elders is daaraan nog geen verontrustend karakter toe te kennen. Van 9 'der in IJmuiden op erfpachtgrond ge vestigde bedrijven is de jaarlijksche canon niet volledig betaald. De totale achterstand van de door die bedrijven verschuldigde canons be draagt thans f 5651,57. In hoeverre de erf pachtscanons door derden (de bank) worden betaald, is 'den minister niet bekend. Slechts in één geval is bekend, dat een bank als borg den jaarlijkschen canon van f 96 voor den erf pachter betaalt. Inderdaad zijn in den loop der laatste jaren een aantal erfpachtsovereenkomsten opgezegd wegens wanbetaling. Deze wanbetaling had niet plaats wegens te hoogen canon, doch was het gevolg van allerlei oorzaken, welke met de hoegrootheid van den canon geenerlei verband hielden. De betrokken perceelen worden groo- tendeels verhuurd en wel tegen een huursom. berekend naar den ouden canon, vermeerderd met de eigenaars-lasten (welke bij erfpachts uitgifte door den erfpachter worden gedragen) ,en, in voorkomende gévallen, een vergoeding voor den gewoonlijk weinig waarde vertegen- woordigenden opstal. In den laatsten tijd zijn zelfs eenige nieuwe ondernemingen op erfpachtsterrein gevestigd. De minister is bereid, in bijzondere gevallen een tijdelijke verlaging van erfpachtscanon te overwegen, indien hiertoe het verzoek wordt gedaan en als bij onderzoek blijkt hiervoor aanleiding te bestaan. Voor algeheel© verlaging acht hij geen termen aanwezig, WEER TRAWLERS NAAR ZEE. Heden of Maandag izullen weer eenige trawlers naar zee vertrekken, nl. de Alkmaar IJM 131, En Avant IJM 8, Knikker IJM 4 en Caroline IJM 126, terwijl de Rotterdam IJIM 11)2 gisteren reeds vertrokken is. Vermoede lijk zullen de volgende week nog eenige boo ten in de vaart gaan. iGR ATI A-PLATO Op Woensdag 2, Dinsdag 8 en Woensdag 9 Juni hebben de adspiranten en leden hun jaarlijksche onderlinge wedstrijden gehad, welke een zeer vlot verloop hadden, dank zij de juryleden, de heeren Th. Bank, J. Timmer mans en P. Heiligers. Er moesten verwerkt worden, een vrije oefe ning, een oefening aan ringen, brug, rek, paard, benevens een paardsprong. De jongens boven dien een oefening aan de klimtouwen. De wedstrijden stonden onder leiding van den heer P. Dijkstra en werden gehouden in het oefenlokaal der vereeniging, het gymnas tieklokaal der R. H.B.S. De uitslag was als volgt: Jongste meisjes: le gelid: 1. Stijntje v. d. Braber 49% p„ 2. M. van Boekhoven 42% p., 3. C. Wey, A. v. Riesen, W. Heistra 42 p. 2e gelid; 1, A. Heiligers 46% p., 2. I. Wilken 40 p. 3e gelid: 1. E. Rutgers 43 p., 2. Th. Hoeksma 42 p., 3. S. Hinrichs 40 p. Oudste meisjes: le gelid: 1. B. Snel 47 p., 2. C. Maathuis 45 p., 3. H. Wilken 44 p. 2e gelid: 1. C. Piers 44% p., 2. N. Kabbe 44 p., 3. R. v. 't Veer 42% p. 3e gelid: 1. E. Laman 45 p., 2. A. Kramer 42% p., 3. N. v. Dijk 42 p. Jongens: le gelid: 1. J. Scheeres 51 p., 2. J. Kramer 49 p. 2e gelid: 1. J. Spetter 46% p., 2. G. Baljet 42% p., 3. P. Bakker en L. Timmer 39 p. Dames: le gelid: 1. Mevr. C. Dienaar-Heiligers 48 p. (tevens winnaar der wisselbeker), 2. Mej. M. Smit 46% p., 3. Mej. A. Stol 44 p., 4. Mej. C. Bloemendaal 43 p. 2e gelid: 1. Mej. M. Groot 45 p., 2. Mej. J. Zorgdrager 44% p. 3e gelid: 1. Mevr. G. Lampers—Pot 43 p., 2. Mej. F. Spetter 41% p., 3. Mevr. J. Bakker— Huyberts 41 p. Mevrouw C. Dienaar—Heiligers, die den vo- rigen wisselbeker definitief in bezit had gekre gen, werd dus ook weer voor dit jaar houdster van den nieuwen beker. Alvorens met de wedstrijden der dames- af deeling aan te vangen, herinnerde de voor zitter, de heer P. Dijkstra er aan, dat het op 7 Juni 12% jaar was geleden, dat de dames- gymnastiekvereeniging Gratia was opgericht. Mevrouw C. DienaarHeiligers was de eenige die van de oprichting af lid was en al die jaren de kleuren van Gratia trouw was geble ven. Uit naam der vereeniging bood de voorzitter Mevr. C. DienaarHeiligers het eere-lidmaat- schap aan en spelde haar het zilveren eere speldje op de borst, waarna allen een driewerf hoera voor het eerste eerelid aanhieven. Het was voor mevr. Dienaar ongetwijfeld een onvergetelijke avond. Het afgeloopen tooneelseizoen. Wat onze plaatselijke vereeniglngen deden. Al hebben we volop zomer nu de recensent aan z'n overzicht van het afgeloopen seizoen toe is, het ontslaat hem toch niet van den plicht een resumé te geven van hetgeen in 19361937 „de revue gepasseerd is". Daar moet dan allereerst genoemd worden de meer dan bevredigende belangstelling van de zijde van het publiek waarin al deze voorstellingen zich verheugen konden en die zulk een onmisbare ruggesteun is voor het materieele en dus ook artistieke scuces van een vereeniging. Op tooneelgebied staat de tooneelvereeni- ging „Varia" nog steeds op het eerste plan. Een reputatie als nog geen andere tooneel- vereeniging te IJmuiden, maakt haar bekend tot over de grenzen der gemeente. Zij begon het seizoen met den thriller „De 7 Sleutels van Baldpate" en het beklemmende oorlogs drama „De iGroote Reis" (Journeny's End), welke beide door regisseur Reinhard Rijke in scène gezet waren. Na het vertrek van laatstgenoemde legde Varia beslag op de medewerking van den bekenden acteur Jan van Dommelen. Onder zijn leiding werd het laatste werk „De echtgenoot van Virginia", een kluchtig blijspel opgevoerd en dat met zulk een suc ces, dat het een prachtig slot van Varia's speelseizoen vormde. Concordia te Velsen-Noord trof een zwa- ge slag door het verscheiden van haar re gisseur, den heer A. v. d. Bliek, die vele jaren de vereeniging geleid had. In den heer L. W. Boeree heeft men veel belovend opvolger gevonden. Van Concordia zagen we een pri meurtje voor het dilettantentooneel, nl. Tantje Roosje, dat met verve gespeeld werd. Tot een tweede werk heeft men, in verband met bovengenoemde droeve gebeurtenis niet willen besluiten. Ook de derde plaatselijke tooneelvereeni ging zag een regie-wisseling. De heer Jan van Baar, die jarenlang met vaste hand re geerde op de R.-K. Tooneelvereeniging- K. Z. O.S. (Kunst Zij Ons Streven) verwisselde Van vereeniging en trad toe als regisseur tot het H.O.T. (Hoogoven Tooneel), welk laatste ge zelschap wij sinds jaren niet meer zagen op treden, omdat H.O.T. in Beverwijk voor het voetlicht treedt. K.Z.O.S., verder studeerende onder den heer M. C. van Kuieren, wist zich op het plan, dat ze reeds bereikt had, ten volle te handhaven en heeft menige goede uitvoe ring gegeven; we noemen o.a. Polly Perkins, mijnheer de Senator en het fraai gespeelde dramatisch werk Een Moeder. K.Z.O.S. is een ensemble, dat ons steeds een avond bezorgt, die ook voor den kran tenman een „gebeurtenis" is in een druk seizoen. De arbeiderstooneelvereeniging PALVU heeft onder de cultureele organisaties der moderne arbeidersbeweging een vooraan staande plaats veroverd. Er vinden maar weinig bijeenkomsten der S.D.A.P. en haar onderafdeelingen plaats, waar Palvu niet het „verstrooiend" gedeelte verzorgt met een één-acter of een actueel tijdtooneel. In een drietal voorstellingen legde ze tevens een proeve af van haar arbeid dn planken- land. Het waren het blijspel De Doofpot en het tooneelspel Een Moeder, die een goeden in druk maakten en het tendenz-stuk „Zij roe pen om werk", dat vele dilettant-tooneelge- zelschappen nog geheel onbekend is, zoodat Palvu hier baanbrekend werk verrichtte. Palvu's regisseur, de heer H. van Dokkum, weet steeds weer de onder hem spelenden door hard werken te stimuleeren en te in- spireeren. De R.-K. Tooneelvereeniging „Kunstkring" regisseur de heer Jungbacker Sr., doet voor haar zustervereenigingen niet onder. Zij bracht dezen winter het kostelijke kluchtspel „Het winkeltje van tante Gertha" en als slotvoorstelling „Familie-problemen", met uitstekend spel van enkele jonge krachten; uitvoeringen, die gezien mochten worden. Ook het a.s. seizoen, dat voor „Kunstkring" het 5-jarig jubileum in zich bergt, kan voor haar een belangwekkend zijn. Het Hoogoven-Tooneelensemble Tgvido amuseerde zijn publiek met enkele luchtige tooneelwer.ken, waarvan - „De privé-ver- pleegster" en „Wat doet mijn vrouw van 25?" in deze kolommen besproken werden en die beide de toets der serieuze critiek alles zins konden doorstaan. Last but not least ,gaf de IJmuider Ope rette Vereeniging, onder aanvoering van den dirigent Philip S. Vlessing en den regisseur Reinhard Rijke in het afgeloopen seizoen twee operettes, nl. ,Polenbloed" en „De Czardasvorstin" en 4n totaal daar van zeven uitvoeringen. Voorwaar een respectabele ar beid, die terecht met een benijdenswaardig succes bekroond werd. Vele honderden heb ben dezen winter de IJ.O.V.-voorstellingen bezocht. Behalve bovengenoemde vereenigingen zorgden enkele kleinere tooneelelubs van neutraal of kerkelijk georiënteerde richting- in de verschillende deelen der gemeente voor ontspanning van hun leden en Ihun bezoe kers. Wanneer men de ontelbare en ondenkbare moeilijkheden In aanmerking neemt, waar mede ook het plaatselijke dilettantisme te kampen heeft gehad eedurende de laatste jaren van crisis behoeft men zeker niet on voldaan te zijn. Er zijn belangwekkende voorstellingen gegeven, opvoeringen waar zorg noch moeite aan gespaard geworden waren. En dit valt des te meer te waardee- ren, waar de kans op financieel succes dik wijls gering was. Ook was de belangstelling en de aandacht van den bezoeker niet altijd evenredig aan den ijver en de toewijding door de vereeni gingen aan hun werk besteed. Desondanks gingen zij met (hun arbeid voort en zullen voor een GOEDE WASCH- BEHANDELING vindt U bij HUYCENSSTRAAT 69-71 - IJMUIDEN Telefoon 4029 (Adv. Ingez. Med.) zij, als de teekenen niet bedriegen, het zeker winnen. Moge de waargenomen kentering in de crisis zich ook voor hen in snel tempo vol trekken! W. Overhemden met vaste boord NIEUWE DESSINS ELZER's HEEREN MODEHUIS, Zeeweg 78 (Adv. Ingez. Med.) VELSEN De Rijkspostspaarbank in Mei. Een aanzienlijke vermeerdering van het tegoed. Het tegoed der spaarders bij de Rijkspost spaarbank is de vorige maand weer niet onaan zienlijk gestegen. Er werd n.l.. ingelegd f 189.640.18 en terugbetaald f 152.027.54, zoo dat f 37.612.64 meer werd ingelegd dan terug betaald. Behalve IJmuiden-Oost en Velsen- Noord toonden alle kantoren een flinken voor uitgang, die het grootst was in het woongebied der forensen Santpoort, waar een stijging van bijna f 20.000 viel te constateeren. Er werd ingelegd resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 83.146.10 Terugbetaald f 70.678.99 Meer ingelegd dan terugbetaald f 12.458.11 Kantoor IJmuiden-Oost Ingelegd f 23.231.78 Terugbetaald f 23.468.49 Minder ingelegd dan terugbetaald f 236.71 Kantoor Veisen: Ingelegd f 17.627.56 Terugbetaald f 9.255.11 Meer ingelegd dan terugbetaald f 8.372.45 Kantoor Velsen-Noord Ingelegd f 12.926.96 Terugbetaald f 15.385.26 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2,458.30 KantooiSantpoort-Dorp Ingelegd f 33.635.89 Terugbetaald f 17.559.63 Meer ingelegd dan terugbetaald f 16.076.26 Kantoor Santpoort-Station Ingelegd f 19.071.81 Terugbetaald f 15.671.06 Meer ingelegd dan terugbetaald f 3.400.83 De Arbeidsmarkt in Mei. Werkloosheid onderging een gestadige daling. Arbeidsbemiddeling voldeed aan ruim 400 aanvragen. Uit het maandbericht over Mei van de Gem. Arbeidsbeurs blijkt dat het aantal werkloozen een gestadige daling onderging, die zich ech ter sneller voltrok dan in dezelfde maand van het vorig jaar. In Mei 1936 n.l. daalde het aantal werkloozen van 2747 op 2684 of met 61 in Mei 1937 van 2201 op 2063 of met 138. Hieronder volgt een overzicht van de zuivere werkloosheid naar de voornaamste beroeps groepen. 1 8 15 22 29 Mei Mei Mei Mei Mei Bouwvakarbeiders 341 3'27 318 364 363 Metaalbewerkers 233 219 222 209 203 Houtbewerkers 28 24 25 25 26 Landarbeiders 32 34 32 31 28 Havenarbeiders 95 99 100 97 93 Visschers 358 346 353 342 360 Kantoorbedienden 52 46 45 47 46 Losse arbeiders 651 625 624 614 608 Overige groepen 306 287 284 285 274 Mannen boven de 18 jaar 2096 2007 2003 2014 2001 Mannen onder de 18 jaar 77 68 56 48 40 Vrouwen boven de 18 jaar 11 10 10 13 10 Vrouwen onder de 18 jaar 17 16 15 15 12 Totaal werkloosheid: 2201 2101 2084 2090 2063 Over 1936 bedroegen deze aantallen 2747 2729 2691 2674 2684 Arbeidsbemiddeling, a. Aantal inschrijvingen van werkzoekenden 744 mannen en 20 vrouwen, b. Aantal plaatsingen van werkzoekenden 394 mannen en 10 vrouwen. c. Aantal aanvragen van werkgevers 425 man nen en 36 vrouwen. d. Aantal voldane aanvragen 393 mannen en 10 vrouwen. Werkverschaffing. Aan het einde der maand waren tewerkge- COOIX. Het is maar al te zeer bekend, dat er in den binnenlandschen handel de laatste ja ren een moordende concurrentie is ontstaan, een concurrentie, die op den duur voor velen in het bedrijf catastrophale gevolgen moet hebben. Deze concurrentie is voornamelijk het gevolg van het feit, dat vele firma's, die oorspronkelijk op het buitenland werkten, door het verlies van hun buitenlandsch af zetgebied, noodgedwongen hun arbeidsveld naar het binnenland verplaatsten. Deze con currentiestrijd ontaardde in een offerte- strijd van dusdanige afmetingen, dat ik me meermalen heb afgevraagd, hoe zulks vol te houden is. Het spreekt vanzelf, dat vooral die firma's welke in den loop van hun be staan een debiet van beteekenis hadden we ten te veroveren, groot nadeel van dezen concurrentiestrij d ondervonden. Een typisch staaltje van dezen concurren tiestrijd kwam mij onlangs ter oore. Ik meen het mijn lezers niet te mogen onthouden, mede in de hoop, dat het wereldkundig ma ken daarvan aanleiding mag zijn tot bétere toestanden. Een groot garnizoen had een inschrijving gehouden voor de levering van gebakken visch. Prijsopgaaf werd gevraagd voor de le vering in de maanden Juli, Augustus en September van 300 K.G. gebakken schelvisch van 1% ons, 300 K.G. gebakken schol van 1 1/2 ons, 600 mooten gebakken kabeljauw van 1 1/2 ons, 2600 gebakken filets van 1% ons en 2500 stuks gebakken bokking, verpakt in vetvrije papieren zakjes, vier in één zakje. Het aangegeven gewicht is in gebakken toe stand, d.w.z. dat men ongeveer het dubbele van dat gewicht moest bakken. De levering moest geschieden franco ter plaatse, in hoeveelheden als worden voorge schreven, inclusief omzetbelasting en voor het bakken moest eerste soort bakolie ge bruikt worden. Er kwamen zeven inschrijvingen, waarvan zes uit IJmuiden en één van elders. Ik geef u te raden voor welk bedrag een IJmuiden- sche firma zich bereid verklaarde, deze visch te leveren. Outsiders mogen niet mee raden, want die zouden misschien zeggen 2000 of 3000 gld. Laat ik het maar vertellen, want u raadt het nooit. Bedoelde firma schreef in voor f 405 zegge en schrijve vier honderd vijf gulden. De hoogste inschrijver was bijna viermaal zoo hoog, want die schreef in voor f 1590. U denkt misschien, dat ik u wat wijs tracht te maken, maar wat ik hier vertel is 100 pet. zuivere waarheid. Voor f 405 wil een IJmuidensehe firma 4000 a 4500 pond visch en 2500 haringen leveren alles natuurlijk schoongemaakt en gedeeltelijk gefileerd, ge bakken in de beste olie, de haringen netjes verpakt in 625 vetvrije' zakjes, franco ge leverd ergens in het hartje van ons land. De offerte komt hiertfp neer, dat als de gelukkige laagste inschrijver de visch voor f 3 per mand zou kunnen inkoopen, hij mis schien juist aan zijn eigen geld komt! Als u het na wilt rekenen moet u er rekening mee houden, dat braadschelvisch van c.a. 3 ons, natuurlijk uitgezocht goed en scholletjes van c.a. 1/2 pond, dus mooie handschol gele verd moet worden, dat per mand versche visch voor schoonmaken, verpakking en olie ongeveer zes gulden gerekend moet worden. Ik wil hierover verder niets meer zeggen, maar er toch nog even op wijzen, dat de groote concurrentie in den handel niet in het belang van het bedrijf is. Want deze leidt tot tal van misstanden, als het leveren en factureeren van gebakken gul wanneer gebakken schelvisch verlangd wordt. Het is voor het bedrijf van groot belang, dat de binnenlandsche markt, die zeker 4/5 van den aanvoer van IJmuiden afneemt, met zorg bediend wordt, want geschiedt dit niet dan dreigt ook deze eenige steunpilaar van het bedrijf leelijk ondermijnd te worden. Hier is ook werk voor de commissie van de Visscherij Centrale, die naar mij bekend is, zich reeds op dit terrein beweegt. Naast een saneering van de vloot is een saneering van den handel allernoodzakelijkst. PIETERMAN. steld: 24 man bij de Rijkswerkverschaffing te Maasbommel; 10 man bij het spitten in Park Velserbeek; 142 bij de Rioleeringswer- ken en 10 man bij de werkverschaffing voor jeugdige werkloozen, WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende or ganisaties zijn voor de week van 14 tot en met 19 Juni vastgesteld als volgt: IJmuider Federatie 9.9.4.5; Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders IJM. 9.50 10.20; Oud-Katholiek Vakverbond 10.30 10.45; IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 1111.15; Algemeene Ned-erlandsche Metaal- bewerkersbond 11.2011.40; Algemeene Ne- derlandsche Bouwarbeidersbond 11.50—12.10; Kleine Bonden 99.20; Ongeorganiseerden 9.25—11.10; R.K. Bonden 11.20—12.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1