HET NIEUWE AVONDBLAD Russische Crisis. Het koele water 22e JAARCANC No. 187 MAANDAG 14 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.F elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger 60,—, één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk f 30.—enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Plotseling heeft de Russische dictator Stalin, de „man-van-staal" weer een proces wegens hoogverraad op touw gezet, ditmaal tegen een achttal van izijn hoogste militaire leiders en ze zijn Vrijdag allen achter ge sloten deuren ter dood veroordeeld. Hun „voorman" was de onlangs naar een provin ciaal commando gedegradeerde maarschalk Toechatsjefski, aan wien de Sovjet-Unie zeer veel- in het verleden te danken heeft. De overigen bekleedden allen tot het laatst toe zeer hooge functies. Een paar dagen tevoren werden zij door de op bevel, schrijvende Rus sische pers nog met het diepste respect be handeld. Nu spreekt die pers haar afkeer en afgrijzen jegens hen uit. Men valt snel in Rusland. Volgens de nogal spaarzame mededeelin gen, van Russische officieele zijde verstrekt, was ook aan dit achttal verstandhouding met een vreemden staat, ten doel hebbend het kapitalisme in Rusland te herstellen, ten laste gelegd. Aangezien de Moskousche pers het heeft over spionnage ten voordeele van fascistische staten worden blijkbaar Duitsch- land en Italië bedoeld, maar de acte van be schuldiging sohijnt geenerlei zulke aandui ding te bevatten. Overigens zal men de ver oordeelden natuurlijk betitelen als „Trotzkis- ten", want ieder in Rusland die geen Stali nist is heet een Trotzkist, al valt dit al heel moeilijk te rijmen met fascistische spion nage en pogingen om het kapitalisme te her stellen. Blijkbaar is dit proces nog geenszins het laatste. De Prawda, het meestgelezen blad in Rusland, spreekt althans over een spion- nage-reptiel dat men „alle koppen zal af hakken". Dit „zal" kondigt nog meer aan en zonder groote verbeeldingskracht kan men zich voorstellen hoe op dit oogenblik ette lijke functionarissen in Rusland in angst moeten verkeeren voor een plotselinge ar restatie. De groote vraag is nu natuurlijk of Stalin's régime werkelijk wankelend is. De teekenen duiden het wel aan. Als een dictator op der gelijke schaal aan het opruimen van hoog verraders gaat, beteekent dat onmiskenbaar dat het kraakt in zijn bewind. Als zooveel menschen op de hoogste posten in den lande een kopje kleifter worden gemaakt toont dat aan dat het bederf tot in de kern van de leiding is doorgedrongen. Het is evenwel zoo uitermate moeilijk voor ons Westerlingen den Russisehen volksgeest te begrijpen, dat wij met onze gevolgtrekkingen heel voorzich tig moeten zijn. De ervaring heeft wel ge leerd dat Russische gebeurtenissen niet naar Westersche maatstaven gemeten kunnen worden. Had in een Westersehen dictatoria- len staat zulk een opruiming van leiders plaats als de Russische verraadprocessen op leveren dan zou men met zekerheid van „het begin van het einde" kunnen spreken. Want als het zoover gekomen was onder de leiders zou het in de massa geweldig gisten en zou de opstand tegen het heerschende bewind eiken dag kunnen uitbreken. Of dit in Rusland geschieden zal is even wel een heel andere zaak. Daar zijn individua lisme en eigengereidheid blijkbaar zeer zeld zame eigenschappen en heerschen kennelijk bij de massa des volks een lijdelijkheid en doffe berusting die wij ons heel moeilijk kun nen voorstellen. Niet alleen het rasverschil maar ook het feit dat dit volk eigenlijk altijd onder een absoluten regeeringsvorm heeft geleefd, kan dit verklaren. Zelfs Westersche kenners van Rusland, menschen die er jaren gewoond en gewerkt hebben, zijn dan ook in den regel zeer voorzichtig met hun oordeel over de waarschijnlijke gevolgen van ingrij pend regeeringsoptreden. Er schijnt heel veel te moeten gebeuren eer die logge kolos, het Russische volk, in beweging komt. Dat heeft de historie ook wel bewezen. Wellicht zal Stalin er dus door zijn snel en meedoogenloos toeslaan in slagen, zijn dicta tuur te redden. Hij geniet blijkbaar een vrij groot vertrouwen bij vele eenvoudige lieden, hij heeft schijnbaar nog een kern van mede werkers op wie hij vertrouwen kan, hij is nu bezig het Roode Leger onder hun controle te brengen en als het leger dit aanvaardt en de executie van zijn aanvoerders lijdelijk slikt, zal hij zijn politie-staat in een militaire dictatuur hebben omgezet. Maar als hij een moeder had zooals Napoleon bezat zou zij thans wel zeggen, evenals Laeti- tia Bonaparte dat opmerkte, sprekende over de macht van haar zoon: „Pourvou que ?a doure". Als dat maar zoo blijft Het is altijd zoo geweest met de dictaturen. Ze zijn niet duurzaam. Ze leven kort en hevig en eindigen tenslotte even stormachtig als ze begonnen zijn. R. P. Te Aldershot vond dezer dagen een taptoe plaats, die door zestigduizend kinderen werd bijgewoond. Tot de aanwezigen behoorden de Engclsche koningin en de beide prinsesjes Elisabeth en Margaret Rose (rechts). IJMUIDEN Beschermt onze parken. Een maanwoord van den Commissaris van Politie. De Commissaris van Politie waarschuwt ernstig tegen misbruik van het park Vel- senbeek. Vooral op Zondagen komt het her haaldelijk voor dat gefietst wordt op daarvoor verboden paden, hoewel het verbod duidelijk aangegeven staat. Voorts komt het herhaaldelijk voor, dat men zich begeeft buiten de wegen en paden. Ook dit is verboden. Vorigen Zondag werd tegen negen overtreders proces-verbaal opge maakt. Een beroep wordt gedaan op de ingezete nen om er toe mede te werken, dat een voor de gemeenschap zoo waardevol bezit als de parken in ongeschonden toestand blijft. Ouders, onderwij zeis en andere opvoeders wordt verzocht hieraan in het bijzonder te willen medewerken, door de kinderen aan hun zorg toevertrouwd, hierop bij herhaling te wijzen. CONTROLE OP INZAMELINGEN VAN GELDEN. De Commissaris van Politie 'brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat aan ver- eenigingen en andere instellingen aan welke vergunning tot het houden van een inzame ling van gelden is verleend, niet is toegestaan eigendunkelijk van de gestelde voorwaarden af te wijken. Met name wordt er op gewezen, dat de in de voorwaarden gestelde leeftijdsgrens voor colporteurs en colportrices zoo laag is ge steld, dat 't zeer ongewenscht is personen van jongeren, dan de vastgestelden leeftijd, aan de geldinzameling, te laten medewerken. In den vervolge zal op een en ander streng worden gelet: hoe goed het doel van de geld inzameling overigens ook zij. VERNIEUWING VAN DE FRANSCHE VISSCHERSVLOOT. Naar gemeld wordt, heeft de Fransche re geering een wetsontwerp ingediend tot ver nieuwing en moderniseering der Fransche visschersvloot. De meeste Fransche visschers- vaartligen zouden verouderd zijn en niet meer geschikt voor een rationeel bedrijf. Ook zullen de schepen in geval van oorlog niet meer als hulp-oorlogsschepen geruikt kunnen worden. 400 visschersvaartuigen boven 1O0 ton zijn ouder dan 20 jaar. De regeering heeft een plan tot financieele steunverleening ontwor pen, volgens hetwelk aan de reeders voor schotten worden verleend voor den bouw van nieuwe schepen ter vervanging van ver ouderde. VOOR DE ZONNESTRAAL-COLLECTE Op verzoek van het plaatselijk comité voor de Zonnestraal collecte plaatsen wij gaar ne het volgend gedichtje van Clinge Dooren- bos. DENK OM DE BUS! Zéér waarschijnlijk zult u zeggen: Wat? Alweer een offerdag? Staat daar nu alweer een juffrouw Met een busje en een lach? Ja, ik weet het, busgenooten, Daarin staat u niet alleen, Ieder onzer zucht of moppert: O, daar heb je er weer een. Allemaal zijn 't goede doelen, Daarom doen we meestal mee, Maar soms zijn de goede harten Beter dan de port'menee Maar nu is 't eens extra extra, Dit is zeer speciaal, Want wie iets in deze bus doet, Werkt mee aan een Zonnestraal". Daarom wordt in het bijzonder Op uw goede hart vertrouwd: Al uw koper, nikkel, zilver, Wordt een „Zonnestraal" van goud. Waarom zoudt u achterblijven? Maakt eens goud, Wordt alchimist! Zorgt, dat u niet hoeft te zeggen: Jammer, 'k heb de ,ybus" gemist! Gouden echtvereenigiug. Het gouden echtpaar Hoekv. d. Plas. A.s. Woensdag hoopt het echtpaar P. Hoek v. d. Plas, Eschdoornstraat 41 zijn gouden hu welijksfeest te vieren. Zoowel de heer Hoek als zij'n echtgenoote is afkomstig uit Katwijk aan Zee, waar de brui degom in dienst was van een reederij. Toen nu 40 jaren geleden de reederij, waar de heer Hoek in dienst was, haar bedrijf naar IJmui den overbracht, vestigde het echtpaar zich in zijn tegenwoordige woonplaats. De heer Hoek heeft van zijn 11e tot zijn 50e jaar op de ha- ringvisscherij gevaren, eerst op bommen, latei- op loggers. Veel stormachtige dagen en nachten heeft hij op zee doorgebracht, maar schipbreuk heeft hij nooit geleden. Tot zijn 65e jaar hij is thans 71, de bruid 69 is de heer Hoek .,aan den kant" werkzaam geweest. Het huwelijk werd met 6 kinderen gezegend, waarvan nog vijf in leven zijn. Zooals vele ge zinnen van visschers is ook dit gezin eenmaal door de grillen van de zee in rouw gedompeld, n.l. toen een zoon bij een ramp om het leven kwam. De oude heer Hoek, die een goede ge zondheid geniet, is een gezellig prater en weet heel wat over de visscherij en over de opkomst van IJmuiden te vertellen. De vreugde van het jubileum wordt eenigs- zins getemperd doordat moeder Hoek al gerui- men tijd slecht ter been is en veel het bed moet houden. RADIOCOMlTé Het comité verzoekt ons te melden, dat her nieuwde inschrijving voor de maand Juli zal plaats hebben voor de Centrales Kennemer- land en Velsen-Noord op Donderdag 17 Juni en uitreiking op Donderdag 24 Juni, voor de Centrale Kennemerland van 7—8 uur voor Velsen Noord van 6.307.30 uür. Voor de Cen trale Kennemerland zal inschrijving en uit reiking plaats hebben in het Gemeentelijk Stempellokaal in de Lorenzstraat. Voor de Centrales Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 18 Juni en uitreiking op Vrijdag 25 Juni van 7—8 uur. Zij die zich voor het eerst willen laten in schrijven moeten minstens een half jaar abonné van een. der centrales zijn. Om te dokken. Het Grieksche stoomschip Kalliopi S. is in ballast van Gent naar Amsterdam gepasseerd om in één der dokken te worden opgenomen tot het uitvoeren van verschillende herstel lingen. Ertsaanvoer. Het Spaansche stoomschip Arichachu is hier van Bilbao aangekomen met een lading erts voor het Hoogovenbedrijf. Scheepvaartbeweging-. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 47 stoomschepen, 23 motorschepen en 1 oorlogsbodem, tezamen 71 schepen tegen 86 schepen in de vorige week. Naar zee vertrok ken 52 stoomschepen, 28 motorschepen, 1 zee sleepboot en 1 oorlogsbodem, tezamen 82 sche pen tegen 76 schepen in de voorafgaande week Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 153 schepen tegen 162 schepen in de voorlaatste week. Groote diepgangen. Het Vrijdagmiddag j.l. naar West Indië ver trokken Nederlandsche motorschip „Colom bia" passeerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8,3 Meter. IJzerverscheping. Vrijdag j.l. arriveerde aan het Hoogoven- bedrijf het Finsche stoomschip „Hektos" van Liverpool ten einde een partij ijzer in te ne men voor een Oostzeehaven. De „Olympische Avond" op het Stormvogels-terrein. Belangstelling was niet bijzonder groot. Neen, het was op den „Olympischen" avond, een naam die met een korreltje zout genut tigd moet worden, niet als vorige jaren, Het legioen ontbrak en ook het enthousiasme op en om het speelveld. Ondanks het allergun stigst denkbare weer waren er niet meer dan eenige honderden toeschouwers, zoodat het te begrijpen was, dat de regisseur van den avond, de heer K. de jong zijn spijt en zijn verwonde ring uitdrukte over de vrij geringe belang stelling, evenals over het feit, dat de kracht- sportdemonstratie geen doorgang kon vinden, omdat daarvoor geen toestemming verleend werd. De avond werd geopend met het eerste gedeelte van den voetbalwedstrijd Stormvo gel-veteranen—Zilveren Schijven, waarbij op viel de zware bouw der veteranen, w°t voor hen een handicap was tegenover de slanke dammers. Dat desondanks de ruim 100 Kilo van Koster eenmaal door de ruim 100 pond van Brillé „gevloerd" werd, in eer en deugd natuurlijk zal wel aan een heel toevallige omstandigheid toegeschreven moeten worden. De dammers waren vlugger en alhoewel de veteranen meermalen bewezen, dat ze de tech niek van het spel nog niet vergeten waren werd hun doelverdediger Thijssen tweemaal, de doelverdediger der dammers, meester Ligt- hart slechts éénmaal gepasseerd. In de tweede helft, die na eenige athletiek- nummers volgden, kwamen de dammers los. Het eene doelpunt volgde op het andere en toen scheidsrechter Lindhout het einde blies was Thijssen in totaa-1 zesmaal gepasseerd: Ligthart slechts éénmaal. Tusschen het eerste en tweede deel van den voetbalwedstrijd zagen we eenige athle- tieknummers van den heer Sauer, den direc teur van T. V. IJ, en zijn vier jeugdige sprui ten en verder een interessanten sprintwed strijd voor 100 M. hardloopen, die na eenige spannende series gewonnen werd door H. Schaap, Beverwijk, in 11 sec. Tweede was de IJmuidenaaar Voogd in 11.2 sec. De avond werd opgeluisterd door muziek van „de bekende straatmuzikanten". OPENING „ONS HUIS". Hedenavond zal de feestelijke opening plaats vinden van „Ons Huls" van de moderne arbeidersbeweging, gevestigd in het voormalig Tivoli, dat gedurende eenige jaren door de N.S.B. als het gebouw „De Victoria" werd ge ëxploiteerd. NAAR ZEE VERTROKKEN. De stoomtrawlers Alkmaar IJM. 39, En Avant LJM. 8, Knikker IJM. 4, Rotterdam IJM. 112 en Caroline IJM. 26 zijn naar zee vertrok ken. De Rijnstroom IJM. 86 gaat Woensdag va ren. DE VISCHOMZET IN OSTENDE De vischomzet te Ostende bedroeg in de week van 3 Juni tot en met 9 Juni 1.465.227. loozen dag in het jaar gekend, waarnaar steeds weer met verlangen werd uitgezien. Natuurlijk hoopt het comité, dat het in staat zal zijn, dezen dag bijzonderen luister te geven. Vandaar dat met nog meer klem dan in andere jaren een beroep wordt gedaan op autobezit ters om hun auto beschikbaar te stellen en op anderen om met een geschenk in geld of na- tura te steunen. VELSEN Werkloosheidscijfer daalt nog steeds. De 2000 bereikt. Het aantal werkloozen in de gemeente Velsen bedroeg op 12 en op Juni '37 13 Juni '36 Bouwvakarbeiders 327 456 Metaalbewerkers 195 333 Houtbewerkers 24 35 Landarbeiders 26 24 Havenarbeiders 91 120 Visschers 402 449 Kantoorbedienden 40 43 Losse arbeiders 572 671 Overige beroepen 266 324 Mannen boven de 18 jaar 1943 2455 Mannen onder de 18 jaar 34 97 Vrouwen boven de 18 jaar 13 26 26 Vrouwen onder de 18 jaar 10 Totaal werkloosheid 2000 2604 Zoo is het aantal werkloozen sedert verleden jaar met ruim 600 gedaald en heeft het de 2000 'bereikt, d.i. al weer 36 minder dan de vorige week. Vooral bij de metaalbewerkers valt een aanzienlijke daling te constateeren, in één jaar van 333 op 195. Zooals uit bovenstaande sta tistiek blijkt, is ook het aantal werklooze bouw vakarbeiders flink gedaaild, naar verhouding meer dan die der andere groote groepen. Tien jaar „Autotocht voor ouden van Dagen". Duizenden oudjes danken hieraan een prettigen dag. Zooals men weet gaat Woensdag 30 Juni a.s. het comité „Autotocht voor Ouden van dagen" met haar bejaarde gasten haar jaarlijkschen autotocht maken, ditmaal naar Bergen, waar de oudjes als het weer een handje meehelpt, ongetwijfeld weer een prettigen middag zullen doorbrengen. Prettig? Neen bijzonder prettig, want deze tocht is de tiende, die het comité organiseert. Nu al tien jaar achtereen zijn elk jaar vele honderden ouden van dagen met het comité en de autobezitters, die altijd weer hunne wagens voor dit mooie doel beschikbaar stelden, een dag naar buiten geweest. Vele duizenden heb ben op hun levensavond ten minste één zorge- De Kabinetsformatie. Geen oplossing voor het einde dezer week te wachten. 's-GRAVENHAGE, 12 3uni. Het A. N. P. meldt Wij hebben getracht van Dr. Colijn inlichtingen te verkrijgen omtrent den stand der Kabi netsformatie. Deze was niet be reid bij den huidigen stand van zaken eenige zakelijke mede- deeling te verstrekken. Wel uitte hij de verzuchting, hierbij blijkbaar op de pers doelende, dat er zooveel mede-forma- mateurs waren, die slechts tot vertroebeling van de zaak aan leiding gaven, door met allerlei controversen aan te komen. De eenige concrete mede- deeling, die wij van den forma teur konden los krijgen, had betrekking op den tijdsduur. Voor het einde der volgende week was geen oplossing te verwachten. Vliegfeesten op Waalhaven. De vliegfeesten te Rotterdam begonnen Zaterdag met de aankomst van het militaire escadrille uit Amsterdam, dat zooals te ver wachten was eenige rondjes draaide boven het veld, dat omzoomd was met duizenden toeschouwers en een keurige landing maakte. Het weer, dat den heelen morgen wat druile rig was geweest, knapte tegen twee uur op. Om drie uur begon het werkelijk program, dat een groot succes werd, evenals het pro gramma van Zondag. Vier dooden te betreuren. Het koele water heeft in de beide voorbij gegane dagen weer slachtoffers geëischt. Vier menschenlevens zijn er door te betreuren. Zaterdagavond omstreeks 8 uur zijn te Arcen in de Maas nabij de uitspan ning „De Hamert", twee jongens bij het zwemmen verdronken. De 14-jarige S. van der Kamp en de 10-ja- rige J. Geelen waren in de rivier gaan zwem men, hoewel alleen eerstgenoemde de zwem kunst machtig was. Op zeker oogenblik raakte de 14-jarige Van der K. in gevaar en riep om hulp Zijn 10-jarig vriendje probeerde hem, ondanks het feit, dat hij niet voldoende kon zwemmen, te redden. Het gevolg was dat bei den verdronken. De knecht van Geelen, die het gevaar bemerkte, sprong te water en trachtte de beide knapen nog te helpen. Dit mocht echter niet gelukken. De man kwam zelf nog in gevaar en kon slechts met moeite door het toesteken van stokken gered worden. Kanovaarder verdronken. Zondagavond omstreeks zes uur is in het natuurbad te Heelderpeel nabij Roermond, een tweepersoonskano omgeslagen. In de kano waren gezeten de 35-jarige Geurts en de 23- jarige Schumann, beiden uit Sittard. Zij konden niet zwemmen. Schumann wist zich aan de boot vast te klampen. Hij werd door toegeschoten kanovaarders vastgegrepen en aan wal gebracht. Geurts echter verdronk. Leden van de Roermondsche reddingbrigade hebben korten tijd later het lijk opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Zondagmiddag om half vijf is in het IJ, ter hoogte van den Asterweg, te Amsterdam, een zevenjarige jongen uit de Edelweissstraat, die met een vriendje aan het baden was, verdron ken. De jongen is waarschijnlijk voorover ge vallen en daarna in de diepte verdwenen. Er werd onmiddellijk hulp gehaald, waarop eenige personen zich te water begaven en ver scheidene malen naar den drenkeling doken, terwijl de omgeving eveneens met een dreg werd afgezocht. Het duurde echter een half uur voordat het ventje werd gevonden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1