JDGENOOTEN De school vliegt echt. Gemeentelijke werkverschaffingen stop? Vorstelijke Familie uit Amsterdam vertrokken. Tro£, Hoofdpijn, Kiespijn.^™' Oümnod2 DINSDAG 15 JUNI 1937 Eert beslissing is nog niet genomen. Centrale werkverschaffing? Naar aanleiding van vragen van den heer Drees in verband met een bericht, hetwelk aan een aantal gemeenten zou gezonden zijn, om van een bepaalden datum in Juni af tot nader bericht aan die gemeenten geen subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds uit te keeren, heeft de minister van Sociale Zaken de vraag: Is dezer dagen aan een aantal gemeen ten door Rijksinspecteurs voor de werkver schaffing, namens den minister van Sociale Zaken, schriftelijk bericht, dat van een be paalden datum in Juni af tot nader aankon diging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uitgekeerd uit het werkloosheidssub sidiefonds? ontkennend beantwoord. De minister wenscht echter, in verband met de gestelde vragen, het navolgende te bevestigen, hetgeen hij reeds bij schrijven dato 8 Mei 1937 aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in ant woord op vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Drees heeft geantwoord. „Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar door de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing worden nagegaan, of en in hoeverre in be paalde gemeenten de werkverschaffing en/of de steunverleening gedurende eenigen tijd in de zomermaanden geheel of gedeeltelijk zou den kunnen worden stopgezet. Waar dit jaar voor het eerst, na een aantal jaren van voortdurende stijging de werkloosheid niet onbelangrijk daalt, is de minister van meening, Nog een laatsthartelijk afscheid. Maandagmiddag waren weer duizenden met oranje getooide Amsterdammers naar den Dam gekomen om getuige te zijn van het vertrek van de vorstelijke familie. Tegen half vier reed het eerste escort van de huzaren het plein op en stelt zich tegenover het paleis op. De a la daumont bespannen calèche en de rijtuigen van het gevolg wachten reeds voor het paleis. Het carillon liet vaderlandsche liederen hooren, de eerewacht van het zeven de stelde zich voor het paleis op, evenals de muziek van het vijfde. Te kwart voor vier opende de deuren van het paleis zich en onder daverend gejuich van de menigte trad de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard naar buiten. (Daverende toejuichingen weerklonken op den Dam en langs het Damrak; vriendelijk bogen en groetten de Koningin en de Prinses, stram salueerde Prins Bernhard, die den uniform van ritmeester droeg. Even voor vieren naderde de stoet het Cen traal Station, waarvoor zich honderden ver drongen om nog een laatsten blik op te van gen van het vorstelijk gezin, dat Amsterdam een week lang in zijn midden heeft gehad. De deuren van den koninklijken ingang waren geopend en de rijtuigen reden door de monumentale poort voor de staatsietrap, welke naar de koninklijke wachtkamer leidt. Daar onderhielden de vorstelijke personen zich nog eenige oogenblikken met de autori teiten, die hen uitgeleide kwamen doen. Op het tweede perron en op de beide niet- afgezette uitloopers had zich een vrij groote menigte belangstellenden verzameld. Toen ongeveer te vijf minuten over vier H.M. de Koningin het eerste perron betrad, hief deze menigte een luid gejuich aan. H.M. de Ko ningin, gevolgd door het prinseliqk paar, be gaf zich onmiddellijk naar den eere-wacht, bestaande uit honderd man der Koninklijke Marine en de Marinekapel en inspecteerde de keurig in het gelid staande mariniers, terwijl de pijpers den eeremarsch speelden. Daarop volgde het Wilhelmus van de marinekapel, door alle aanwezigen met ontbloot hoofd aangehoord. Het oogenlblik was nu gekomen, waarop de koninklijke familie afscheid zou nemen.. Voor den ingang van den extra-trein, welke uit een locomotief en twee A. B.-rijtuigen bestond groetten de vorstelijke personen een laatste maal de aanwezige autoriteiten, het laatst burgemeester de Vlugt, met wien de Konink lijke Familie zich ook na het instijgen voor het venster van haar coupé nog eenige oogen blikken onderhield. Toen de trein dan lang zaam in beweging kwam, klonk krachtig een driewerf hoera op voor de Koningin, voor de Prinses en voor den Prins, die dezen laatsten groet met hartelijk handgewuif beantwoord den. De trein was spoedig uit het gezicht verdwenen en hiermede was het einde ge komen van een feestweek, welke ongekende hoogtepunten van enthousiasme heeft ge bracht. De vorstelijke familie te Baarn. BAjAIRN, 14 Juni. Precies op tijd te 4.50 uur stoomde de koninlijke trein met den standaard op de locomotief, het station Baarn binnen. De trein stopte voor de koninklijke wachtkamer op het eerste per ron. H,M. de Koningin is van het station Baarn rechtstreeks naar Het Loo gegaan. De Prin ses en de Prins begaven zich naar het paleis Soestdij'k. Dankbetuiging van de Koningin. De burgemeester van Amsterdam heeft Maandagavond het volgende telegram van HM. de Koningin ont vangen: „Teruggekeerd op het Loo, wensch ik u, mijnheer de burgmeester, nog maals de verzekering te geven mijner vreugde en groote voldoening, getuige te mogen zijn van de blijde inkomste mijner kinderen in de hoofdstad des rijks en van alles wat hun in de af- geloopen dagen van de zijde van Am sterdam's burgerij is ten deel gevallen, en u mijn warmen dank te herhalen voor de zoozeer uit het hart gekomen ontvangst, welke ook mij is bereid. .WILHEIMINiA". dat er dezen zomer in een aantal ge meenten inderdaad aanleiding zal kunnen zijn om de werkverschaffing en/of steunverleening- gedurende eenigen tijd te beperken of stop te zetten. Bij de zich in vele streken des lands vertoonende opleving in het bedrijfs leven en de daarmede gepaard gaan de uitbreiding der normale werkgele genheid is het streven van den mi nister er op gericht te bevorderen, dat de arbeiders zooveel mogelijk werk in het vrije bedrijf zullen vinden. In sommige gevallen vormt, vooral ge durende de zomermaanden, werk verschaffing een beletsel, althans een rem voor de arbeiders om vrij werk te zoeken. De minister heeft aan de rijksinspecteurs opdracht gegeven om de hierboven vermelde mogelijkheden zorgvuldig en met groote voor zichtigheid na te gaan en telkens overleg te plegen met de betrokken gemeentebestu ren." Als gevolg van deze overweging zal, in over eenstemming met het advies der betrokken rijksinspecteurs voor de werkverschaffing, in enkele gemeenten de gemeentel ij ke werkverschaffing kunnen worden ingekrom pen of stopgezet. Er kan op dit oogenblik nog niet medegedeeld worden hoever deze maat regel zich zal uitstrekken, aangezien nog geen beslissing over het geheele land genomen is. Het feit, dat een bepaalde "gemeente een deel van haar belastingcapaciteit moet mis sen ingevolge de daarvoor geldende wettelijke bepalingen, geeft deze gemeente op dien grond nog geen recht om een subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds te ontvangen. Deze verplichte afstand van belastingen heeft immers onder meer ten doel om de kos ten van den werkloosheidssteun eenigermate over alle gemeenten om te slaan. De Rijksinspecteurs hebben de bevoegd heid om in bijzondere gevallen, waar zulks noodig blijkt, van de aanvankelijk getroffen regeling af te wijken. Voorts blijft de moge lijkheid open om de arbeiders, die niettegen staande hun daartoe gedane pogingen geen werk hebben kunnen vinden in het vrije be drijf, in centrale werkverschaffing te plaat sen. Uit het vorenstaande volgt tevens, dat het geenszins de bedoeling van den minister is om valide werklooze arbeiders onverzorgd te laten, noch ook om denzulken onderstand inge volge de Armenwet te doen verstrek ken. Prins Bernliard woont den Olympischen Dag bij. Naar wij vernemen, heeft Prins Bernhard den wensch te kennen gegeven den „Olympi schen dag", welke Zondag a.s. in het Am- sterdamsche Stadion zal worden gehouden, bij te wonen. DOODELIJKE VAL VAN EEN HOOIWAGEN. Vanmiddag is in de buurtschap de Tippe onder de gemeente Zuidwolde de landbouwer van Hummelen van zijn hooggeladen hooi wagen gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. AFSCHEID AMBULANCE-PERSONEEL UITGEZONDEN DOOR COMMISSIE „HULP AAN SPANJE". Een kleine schare belangstellenden bevond zich Maandagmiddag in het blauwe zaaltje van het Americain Hotel te Amsterdam, om afscheid te nemen van een kleine groep am bulance-personeel bestaande uit, drie ver pleegsters, twee medische masseurs en een instrumentmaker welke dezer dagen door de commissie „Hulp aan Spanje" wordt uit gezonden naar Spanje óm hulp te verleenen in de hospitalen van het regeeringsgebied. Dr. J. Schrijver, voorzitter van de medische hygiënische commissie, sprak eenige woorden van afscheid tot de vertrekkende zusters en broeders, waarin hij op ihet humanitaire van hun arbeid wees. HET COMITé TRIP TEN PALEIZE. H.M. de Koningin drukt haar waar deering uit. Herinneringsmedaille aangeboden. Maandagmiddag heeft de Koninklijke Fa milie de „Huldigingscommissie Amsterdam", welke de feestelijkheden in de afgeloopen week heeft voorbereid, ontvangen. H.M. de Koningin heeft bij deze gelegenheid uitdruk king gegeven aan haar waardeering voor het werk der commissie en ook namens het Prin selijk paar dank betuigd. De commissie heeft aan de vorstelijke per sonen een 60 m.M. groote herinneringspen ning op de blijde inkomst van het vorstelijk echtpaar aangeboden, ontworpen door M. Kub- berink en vervaardigd in de ateliers van de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten. AAIBERSE. Hij is een wildebras geweest en heeft Colijn beentje gelicht. Maar toch mag Colijn hem wel. Nu is hij netjes geworden en bezadigd, met een witte das en een voorzittershamer en Goseling mag de kastanjes uit het vuur halen. Een doodgewone Leidsche jongen, die doodgewoon gebleven Is, ook toen hij hoogleeraar werd, óók toen hij alle touwtjes van de Staatspartij in handen kreeg, die Nolens op zoo brilliante wijze uit de knoop heeft weten te houden. Hij heeft veel politieke vijanden en héél veel particuliere vrienden onder zijn politieke vijanden. Hij heeft zijn best gedaan met de touwtjes en als belooning mag hij nu uitrusten op den hoogen voorzittersstoel. Géén Schaepman en géén Nolens, maar wél een aardige man,, die trouwens knapper is dan.de jongens op straat weten. Ik heb geen vliegmachine. Maar ik vraag me af: waaróm eigenlijk niet? Tot vandaag heb ik mij van den aankoop van dit even geriefelijke als practische vervoer middel laten terughouden door een paar over wegingen, als stalling en onderhoud. En laat ik eerlijk wezen ook wel eenigzins om 'de kosten. Maar nu ga ik .al die bezwaren uit den weg ruimen. Ik weet dat binnenkort een fleurig Douglasje of een gezellig Fokkertje mijn eigen dom zal zijn, doodeenvoudig omdat ik voel niet langer zonder zoo'n dingetje te kunnen. Als je nagaat dat het landingsgeld op Schiphol maar twee kwartjes bedraagt en het stallen een gul den, dan voel je dat je jezelf het genoegen van een eigen kistje niet langer mag ontzeggen. Natuurlijk is het weer de K.L.M. die mij zoo ver heeft gebracht, de K.L.M. 'die onze school, de eerste H.B.S. b, vandaag als „betalend logé" binnen haar hekken ontving. De Heeren van de K.L.M. zijn waarachtig geen kleine jongens en de Propaganda-afdee- ling weet wat ze waard, is. Nergens pak je de menschen zoo mee als met krasse tegenstellin gen. Om ons goed van de snelheid harer vlieg tuigen te doordringen, haalde zij ons van Haarlem met een motorboot die om half negen vertrok, om tien uur hijgend Halfweg haalde en om elf uur amechtig bij Schiphol meerde. Wij kortten ons 'den tijd door. tegen elke zol derschuit te juichen, tegen elke koe te loeien en al onze nationale liederen te zingen, te be ginnen bij de meisjes van Batavia tot en met Moet er nog slaolie wezen? De K.L.M. is een goede gastvrouw. Haar kadetjes zijn stevig belegd, haar krentebrood- jes zijn versch uit den oven, haar koffie is geurig. Maar het ware begon toch pas bij de rondleiding. Weet je, zegt onze gid, waarom die zwarte strepen op de propellers geschilderd zijn? Als die dingen hard draaien zie je ze anders niet en dat is zoo lastig als je er tegen aan loopt. En al die koppen oprapen werd zoo vervelend. Gaan jullie eens een eindje opzij jongens, Een groep leeraren en leerlingen der le H.B.S. dag tiet b op Schiphol140 leerlingen maakten Maan- bezoek mee. dat vliegtuig daar stijgt dadelijk op en het geeft niks mee. Wij vervoeren alles wat de menschen maar willen, vooral post natuurlijk en dan bloemen, kanariepietjes, apen voor Artis en andere modeartikelen. We gebruiken 20.000 Liter benzine per dag, dus als een van jullie na zijn eindexamen hier een tank-sta tionnetje bouwt, is hij gauw binnen. Kom nou eens mee, 'dan gaan we zoo'n Fokker eens heelemaal bekijken. En de jongens staan er met den neus boven op. Ze kijken en vragen en vragen nog eens, tot er eindelijk wordt gecommandeerd: Naar den anderen kant van het terrein. Daar vin den de rondvluchten plaats. Dan is het een ge ren en gedraaf opeens, want iedereen is vol belangstelling voor „ons" toestel van vanmid dag, de F. 22. Je nadert het gevaarte. Het is voor het eerst van je leven. En dus is het een heele rust als je Viruly naast zijn kist ziet staan. Viruly, dat is vertrouwenwekkend. Die heeft het meer ge daan. Die kan het. Want, nietwaar, je hebt vrouw en kinderen en dusenfin. Mijn plaats is vlak bij het linker voorwiel. Ook weer iets geruststellends. Zoo'n wiel is dik en groot en ziet er solide en weldoorvoed uit. Als je valt en je komt net op dat wiel te recht, nou, dan veer je wel weer aardig op. De motoren daveren en Viruly gaat zitten. Ik kan net z'n rug zien. Hij grijpt links en rechts naar een paar knoppen en wieltjes, schopt een beetje tegen een stuk of wat peda len, slingert een rad in de rondte, zoo rustig of hij thuis voor zijn vrouw even de koffie zal malen in plaats van twee en twintig jonge- menschenlevens de lucht in te smijten en daar beginnen we waarachtig te rollen. We huppelen en dartelen over hobbels en 'door kui len en ik kijk maar naar mijn wiel. Het doet zijn plicht nog goed, het rolt onverstoorbaar door. Tot opeens; we zijn los. We vliegen. We gaan de lucht in. Het wiel hangt nog een beetje dom na te tollen, nutteloos. Schiphol verdwijnt onder ons. En het is zoo rustig, zoo eenvoudig, zoo doodgewoon, dat je nergens meer aan denken kunt, dan alleen: ik moet kijken, kijken, kijken. We. stijgen boven de wolken. Hier ligt Zwitserland. Blank besneeuwde bergtoppen in stralende zon. De schaduw vanhet vliegtuig volgt onder ons op het wolkendek. Dan pikt Viruly zijn neus weer door de witte watten massa heen en daar ligt Haarlem onder ons. Stoop en het station, het Spaarne, de Hout, we vliegen waarachtig over mijn huis, daar is het Plein, de Groote Kerk, de Amsterdamsche Poort. De stad ligt al weer achter ons en voor we het weten zijn we dwars over de suiker fabriek van Halfweg teruggekaatst en mijn trouwe wiel begint alweer te draaien over de aardkluiten van Schiphol. Ik kijk er heelemaal niet meer naar. Angst? Gevaar? Onzin. We hadden met het grootste plezier een stuk of wat loopings gemaakt om daarna als een feuille mor te naast onze vrienden neer te dwarrelen. Ik denk alleen maar aan de woorden van den gids: Voor tienduizend gulden heb je al een aardig kistje. Thuis zegt men dochtertje tegen me: Pappie, ik heb je zien vliegen, vlak boven het huls. Kon je zien hoe mooi de zaadjes in mijn tuintje zijn ontkomen? P. H. SCHRÖDER. Stichting Nationaal Luchtvaart- laboratorium opgericht. Bestuur door minister Van Lidth de Jeude geïnstalleerd. Maandagmiddag heeft in het departement van Waterstaat te 's-Gravenhage, de oprich ting plaats gehad van de stichting „Nationaal Luchtvaartlaboratorium". Deze stichting is in het leven geroepen krachtens de wet van 31 Mei 1937 door het Rijk, in samenwerking met de K.L.M.. de KN.I.L.M., de Vereeniging van Nederlandsch Vliegtuigfabrikanten en de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart. Deze stichting zal worden belast met het be heer van den vroegeren Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. De oprichting geschiedde door het teekenen van de acte van oprichting, welke indertijd bij het wetsontwerp in afdruk was gevoegd door de ambtenaren, die daartoe door de betrokken ministers waren aangewezen, alsmede door de vertegenwoordigers van bovengenoemde licha men.. De installatie. Terstond na de teekening der acte van op richting heeft de Minister van Waterstraat, jhr. ir. van Lidth de Jeude, een rede uitge sproken en het bestuur der stichting geïn stalleerd. LOTISICO EN DE LOTERIJWET. De polissen zullen op naam moe ten worden gesteld. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage tegen W. B., directeur van de N.V. de Eerste Nederlandsche maatschappij tot verzekering van risico in loterijen (Lotisico). Tegen den heer B. was een vervolging inge steld op grond dat Lotisico wijziging zou heb ben gebracht in haar werkwijze, zooals deze bij de in 1932 opnieuw goedgekeurde statuten is vastgelegd. De Haagsche kantonrechter sprak een veroordeelend vonnis uit, van oordeel zijn de, dat in de inkleeding van de z.g. termijn polissen een afwijking is te zien van het oor spronkelijke plan. In hooger beroep heeft de rechtbank dit vonnis vernietigd en den heer B. ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie teekende cassatie aan en de Hooge Raad heeft thans het uitgeven van termijnpolissen aantoonder strafbaar verklaard en met vernietiging van het vonnis van de rechtbank den heer B. daarvoor alsnog veroordeeld tot een geldboete van f 1000. Voor het overige werd het cassatieberoep van den officier van justitie verworpen. Van de zijde van Lotisico deelt men ons mede, dat zij zich natuurlijk stipt aan het arrest van den Hoogen Raad zal houden, zoo dat van heden af geen termijnpolissen op af betaling aan toonder meer zullen worden uit gegeven. Zooals vroeger geschiedde, zullen ook deze zoogenaamde termijnpolissen op naam wor den gesteld. Daar de eigen trekkingen van Lotisico thans door den rechter wettig en geoorloofd zijn verklaard, wordt het bedrijf van Lotisico overigens op denzelfden voet voortgezet. Tegen een paal opgereden. Motorrijder aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond is de 36-jarige aannemer W. M. Mooten, woonachtig te Leiden, toen hij met tamelijk groote snelheid rijdende omkeek naar een auto, die hem wil'de passeeren, tegen een lichtpaal op den vluchtheuvel voor het Sint Bernardusgesticht te Sassenheim gereden, Hij werd van zijn motor geslingerd en be kwam een gebroken schouder en een gecom pliceerde beenbreuk, alsmede een ernstige hoofdwonde. Nadat hem ter plaatse eerste geneeskun dige hulp was verleend, is hij naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij Maandagmorgen aan de opgeloopen ver wondingen is overleden. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 cent; doos 45 cent. Bij Uw Drogist. (Adv. ingez. Med.) CENTRALE VAN RIJKSPERSONEEL. Vrijdag en Zaterdag jl. kwam, onder lei ding van den Iheer F. J. Perdok Hzn., an het Savoy-hotel te Scheveningen bijeen het al gemeen bestuur van de Centrale van Ver- eenigingen van personeel in 's rijksdienst. Het jaarverslag der Centrale vermeldt een groeiend ledental, dat in 1036 met 378 is ge klommen tot 8,394. Daaraan kan thans wor den toegevoegd, dat de belangstelling voor de Centrale in 1937 wel zeer sterk is toegeno men. Reeds in dit eerste halfjaar 1037 was de ledenwinst gelijk aan die van 1036. Het to taal ledental burgerlijk rijkspersoneel zal in den loop van dit jaar vrij zeker de 9000 pas seeren. Nadat tal van huishoudelijke aangelegen heden, zooals jaarverslagen van Centrale en dochter-instellingen, balans, baten- en las- tenrekening, periodieke bestuursverkiezing, waren afgehandeld, besprak men een nota van het dagelij ksch bestuur omtrent het pro gramma-punt der centrale: pensionneering van ambtenaren op 60-jarigen leeftijd. Met de conclusie van het bestuur, thans geen actie te voeren voor verplichte pension neering op 60-jarigen leeftijd, doch wel voor ontslag met voorloopige pensionneering op dezen ouderdom aan hen, die daarom ver zoeken en voorts aan degenen, wier verzoek om pensionneering om redenen van dienst belang wordt afgewezen, in elk geval uiter lijk 1 jaar na datum van aanvrage ontslag met bedoeld recht te verleenen, kon de ver gadering zich vereenigen. Bij de bespreking van de huidige situatie en voortzetting der actie nopens verhooging van het inkomen van het rijkspersoneel en afwikkeling van andere urgente zaken, sprak de vergadering zich nogmaals duidelijk uit, dat de openbare actie moet worden voort gezet, opdat het der regeering duidelijk worde, dat de laatstelijk opgelegde salaris korting van 5 pet., in verband met de stij gende kosten van levensonderhoud, zoo spoe dig mogelijk moet worden opgeheven. Het dagelij ksch bestuur der Centrale be staat thans uit de volgende personen: F. Perdok Hzn., voorzitter; H. Steketee. secre taris-penningmeester; P. A. Ravelli, 2e voor zitter; H. Groeneveld, H. G. W. Munnik, L. F. van Loo en F. J. A. Schattenberg, leden. j

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2