StiGtt m 't /(orf De Kabinetsformatie. MAUKT GIKICiïIN Litteraire Kantteekeningen. In alle landen gemeten de menschen thans van warme temperaturen. Of zij lijden eronder zooals wielrenners, die vele uren over zonnige stoffige wegen moeten snéllen en zijn kans op de overwinning 'behouden, minstens even belangrijk is het positiekie- zen ten opzichte van den weg en tevens ten opzichte van het peloton. Bevindt een ren ner zich b.v. bij het bereiken van de ..haar speldbocht" geheel aan de buitenzijde van een groep renners, dan is de kans groot, dat hij door het moeten afleggen van een groo teren boog terrein verliest; ligt hij teveel aan de binnenzijde, dan moet hij afremmen om zonder in botsing te komen den korten draai te kunnen nemen. Bovendien zijn enkele der te berijden la nen in den Hout van een bolvormig wegpro- fiel voorzien, waarbij op sommige plaatsen de losse steentjes langs de kanten vooral bij een hoog tempo het gevaar van slippen ver- hoogen. Het positie kiezen ten opzichte van het peloton vereischt routine en voortdurende oplettendheid. Immers niet zoodra wordt een poging tot ontsnappen gedaan, of de renner, die zijn kans wil behouden, moet oogenblik - kelijk het wieltje van een der wegloopers zien te pakken en daarvoor moet hij zorg dragen, niet ingesloten te worden of te ver achter in het peloton terecht te komen. Spe ciaal op de smallere weggedeelten, zooals b.v. op de Helenalaan bij het monument van Lourens Coster zal het moeilijk zijn. andere renners te passeeren, daar ook de concurren ten er vanzelfsprekend op uit zijn, voor de nabije haarspeldbocht zich zoo gunstig mo gelijk te plaatsen. Op een kort, gesloten traject als het 2V2 Kilometer-lange circuit door den Hout be- teekent bandbreuk of andere pech zoo goed als zeker een vervlogen illusie, want de en kele minuten, die zelfs de snelste reparatie vereischt, zijn voldoende, om den rijder op dit bochtige parcours een niet meer in te halen achterstand te verzekeren. Mocht de beslissing in dezen rit van den eindsprint afhangen, dan zullen speciaal de toeschouwers in het oostelijk gedeelte van de Spanjaardslaan zich kunnen verlustigen in het manoeuvreeren der renners om toch vooral niet van den kop af de spurt te moe ten inzetten. Het mag toch als een bekend feit worden verondersteld dat de renner, die het eerst de sprint inzet, als gangmaker dient voor zijn concurrenten, die zich aan Frankrijk is het land van de wielerwedstrijden op den wegDe zware race BordeauxParijsTwaalf uur achter den motorDe jeugdige Belg Somers winnaarRondom het criterium in den HaarlemmerhoutVoor de renners is routine en oplettendheid een voorwaarde voor succesEen lersch voetbal-verhaaltje. Nergens ter wereld is het wielrennen op den weg zoo populair als in Frankrijk. Welis waar organiseert men ook in België tallooze wedstrijden, doch dit zijn grootendeels de z.g. kermiskoersen plaatselijke races over een gesloten circuit van enkele kilometers, dat meerdere malen moet worden afgelegd. Daarnaast worden ook wel afstandsraces van grooter formaat gehouden, evenals trou wens in Italië en in mindere mate in Zwit serland en Duitschland, doch Frankrijk is toch het land, waar gedurende het geheele zomerseizoen de belangrijke wegwedstrijden elkaar met slechts korte tusschenpoozen op volgen. De Tour de France, de fantastische kracht meting der „reuzen van den weg" is natuur lijk de voornaamste gebeurtenis, maar races als ParijsNice, ParijsRoubaix, Parijs Rennes en vooral niet te vergeten Bordeaux -—Parijs trekken eveneens de algemeene be langstelling. Laatstgenoemde course, over een afstand van ruim 500 kilometers, die en kele dagen geleden weder is gehouden, wordt als de moeilijkste beschouwd, omdat de rij ders den geheelen weg achter lichte motoren moeten afleggen. Men zou meenen, dat het rijden achter gangmaking de taak van den renner ver licht en gedeeltelijk is dat ook waar, doch daar staat tegenover, dat de op één dag af te leggen afstand veel grooter is dan in ge wone wegraces, terwijl eventueele zij- of te genwind en slechte weggedeelten veel meer krachtsinspanning en uithoudingsvermogen John Mikkélsson, een Zweedsch snelwandelaar, die 20 20 KM. in 1 uur 32 min. 11.4 sec. aflegde en daarmee een nieuw wereldrecord vestigde, zal het ook warmpjes gehad hébhen van den rijder eischen dan in normale wed strijden. Bovendien' kunnen bij het voortdu rende hooge tempo inzinkingen niet uitblij ven en zoo komt het dikwijls voor, dat een renner, die een grooten voorsprong op zijn concurrenten heeft en de overwinning voor het grijpen lijkt te hebben, plotseling door volkomen uitputting moet opgeven. Hoe zwaar de rit Bordeaux—Parijs wel is, blijkt overigens uit het geringe aantal deel nemers, dat zich capabel voelt dezen kracht toer te volbrengen. Ditmaal kwamen er slechts negen aan den start, waarvan er vier het eindpunt bereikten. Elk dezer deelnemers krijgt de beschikking over een viertal gang makers, zoodat, wanneer een der laatstge noemden motorpech krijgt, zijn collega on middellijk en zonder tijdverlies den renner kan opvangen. Zeven Franschen en twee Belgen hebben elkaar de overwinning betwist en tenslotte is het de 20-jarige Belg Joseph Somers ge weest, die in dezen monsterrit heeft gezege vierd, waarbij hij de 572 Kilometef aflegde in 12 uur 46 min. en 55 1/5 seconde, derhalve met een uurgemiddelde van ongeveer 45 Ki lometer. Het resultaat bleef tot het laatste moment onzeker, want aanvankelijk had de. Franschman Lapébie de beste kansen. Ge durende de eerste 200 Kilometers vergrootte deze bekende renner regelmatig zijn voor sprong, die te Poitiers 6% minuut op Somers en 1.1 minuten op Thiétard bedroeg.. Plotse ling moest de leider echter den strijd staken, waardoor Somers nieuwen moed kreeg en zijn voorsprong, mede door een geweldige inzin king van Thiétard bij het bereiken van Or- léans, tot niet minder dan 26 minuten zag stijgen. Maar van dit oogenblik af zette laatst genoemde de tanden op elkaar; hij vloog de hellingen op en af en ondanks een val bij St. Cloud, liep hij steeds sneller op den Belg in. Somers, die, gezien zijn fraaie kans op de zege, in het laatste gedeelte van de race geen enkel risico wilde nemen en met het oog op mogelijke valpartijen zijn tempo had verminderd, werd tenslotte zoodanig door den aanstormenden Franschman bedreigd, dat diens achterstand van 26 tot 1% minuut was teruggeloopen. Geheel inhalen kon hij den Belg echter niet meer en deze ging met 1 minuut 3 seconden voorsprong over de eindstreep. Derde was Benoit-Faure en vier de Debenne. Behalve Lapébie moesten ook Speicher, Noret Auville en de Belg Bonduel de race staken. Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor de Ronde van Haarlem, het wielercrite- rium door den Haarlemmerhout, dat onder auspiciën van „Haarlem's Bloei" en onder technische leiding van „De Kampioen" op Zaterdag 19 Juni zal worden verreden. Men meene niet, dat het rijden van dit parcours als wedstrijd zoo eenvoudig is; in tegendeel, voor den meest ervaren beroeps renner levert het vele moeilijkheden op. In de eerste plaats komen er tal van bochten in voor, waarvan vooral de haarspeldbocht bij den scherpen hoek van Helenalaan en Spanjaardslaan groote stuurmanskunst ver eischt. Doch met goed sturen alleen kan men zich niet in de voorste gelederen handhaven Kiefer, de vermaarde Amerikaansche zwem mer, die zijn eigen wereldrecord 150 yards rug van 1 min32,7 tot 1 min. 31,9 verbeterde, koos de wijste partij, door zich aan het koele nat te houden. zijn wiel laten meenemen om op de laatste tientallen meters naar voren te komen. Zoo wel onder de amateurs als onder de profs, en onafhankelijken zijn er echter kopstukken, die het liever niet op de eindspurt laten aan komen, omdat zij uit ervaring weten, het daarin niet tegen specialiteiten op dit ge bied te kunnen bolwerken. Een van dezulken is de Amsterdammer Schulte, onze beste amateur, die er dus, zijn gewoonte getrouw, wel weer alles op zal zetten,, om te ontsnap pen en het peloton achter zich te laten. Het komt er daarbij voor hem op aan, het juiste moment voor deze wegloop-poging te kiezen, want doet hij dit te vroeg in de race, dan moet hij voor het verdere gedeelte van den afstand tegen de gecombineerde aanvallen van zijn achtervolgers strijden, die. om beur ten den kop nemend, op deze wijze verwoede pogingen in het werk stellen om, met ver deeling van krachten, den vluchteling in te halen. Bij het criterium in den Jardin des Tuile- ries, het vorig jaar te Parijs, deed Schulte reeds na enkele ronden een geslaagde ont snappingspoging, waardoor hij een grooten voorsprong verkreeg. Had hij gewacht tot het laatste gedeelte der race, alvorens weg te loopen, dan zou hij ongetwijfeld dezen belangrijken wedstrijd hebben gewonnen, thans werd hij na heftige en langdurige ach tervolging door een groep Franschen inge haald om tenslotte achter Guy Lapébie en Charpentier, die bij den Olympischen weg wedstrijd te Berlijn resp. als tweede en eer ste eindigden, de eervolle derde plaats te be zetten. Laat ons de hoop uitspreken, dat deze eerste ronde van Haarlem zoowel voor de ijverige organisatoren als van sportief oog punt bezien een volledig succes mag ople veren. Als het weer nu maar medewerkt. De overwinning van den Ierschen Vrijstaat op het Fransche elftal te Parijs is voor een Fransch sportblad aanleiding geweest, nog eens te herinneren aan de vroeger in Enge land gangbare fabel, dat de Ieren geen aan leg voor voetbal hebben. Om deze bewering kracht bij te zetten, deed het volgende ver haaltje opgeld: Voor het begin van een wedstrijd in Ier land, ontdekte de aanvoerder van een der teams, dat zijn doelverdediger niet was ko men opdagen. Een toeschouwer was zoo be reidwillig. de vacante plaats onder de lat in te nemen. Het spel begon en na vijf minuten wist de middenvoor der tegenpartij door te breken, het vijandelijk doel tot op 10 meter te naderen om daarna een keihard schot, beter bekend als een „vlinder" af te vuren, dat recht op den invaller-doelman afkwam. Deze bukte zich op het laatste oogenblik, waarop zijn verontwaardigde aanvoerder met verheffing van stem vroeg of hij gek was. „Waarom heb je dien bal niet gestopt", al dus de captain. „Stoppen?" antwoordde de Iersche toe schouwer-keeper verbaasd, „maar daarvoor hebben ze toch het net opgehangen?" H. M. de Koningin ontvangt de Ministers Oud, Van Lidth de Jeude en De Graeff. HAARLEM Maandag. Onze Haagsche correspondent seint; Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin de ministers mr. Oud jhr. ir. van Lidth de Jeude en jhr. mr. de Graeff in audiëntie ontvangen. De veronderstelling ligt voor de hand dat deze audiënties de Kabinetsformatie hebben betrof fen De ministers zouden elk afzonderlijk door H.M. ontvangen zijn. Uit dit bericht valt af te leiden dat de tot standkoming van een kabinet op breede basis nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Mi nister Oud en minister van Lidth de Jeude ver tegenwoordigen resp. de inzichten van den Vrijzinnig-Democratischen Bond en den Vrij heidsbond; van minister de Graeff verluidt dat hij verklaard zou hebben, niet bereid te zijn zitting te nemen in een coalitie-kabinet. Werkloosheid blijft dalen. Voor het eerst een daling beneden het niveau van 1934. 's GRAVENHAGE, 14 Juni. De direc teur van den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 24 t.m. 29 Mei 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 461.600 personen (de landarbeidersbonden met 75.300 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 461.600 personen was, in genoem- week 23.8 pet. geheel werkloos (in de vorige verslag week 3 t.m. 3 t.m. 8 Mei 1937 was dit percentage 24.6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Mei in de laatste jaren als volgt; 1934 23.4 pet., 1935 27.8 pet. 1936 29.2 pct„ 1937 23.8 pet. Het percentage bedroeg eind Januari 1937 33.—. In vergelijking tot dit hoogste punt in 1937 is het dus met 9.2 gedaald. Naast de bovenbedoelde is een aantal ar beiders een gedeelte der week werkloos. Re kent men deze voor een derde (dus voor ge middeld twee dagen werkloosheidper week) mede, dan zijn de totale werkloosheids-percen- tages: Eind Mei 1934 25.1, 1935 30.—. 1936 31.—, en eind Mei 1937 24.7. Uit deze cijfers blijkt, dat de werkloosheid niet alleen kleiner is dan in de overeenkoms tige week van 1935 en 1936, doch thans ook (voor het eerst) is gedaald beneden het niveau van 1934. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 Mei 1937 in totaal 345.832 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 328.014 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 329.905 werkloos, onder wie 316.706 mannen. Vergeleken met het overeenkomstige tijd stip van 1936 zijn er thans ongeveer 64.000 personen minder bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven. Het aantal werkloozen onder de ingeschrevenen is onge veer 63.000 lager. Aan het cultureel werk voor werkloozen na men einde Februari 1937 deel: a. Cursussen 38.047 personen, b. werkobjecten (gemiddeld) 2.236 personen, c. centrale werk plaatsen 2.508 personen, d. kampen voor jeug dige werkloozen 1.894 personen. Het bestuur van het werkfonds 1934 deelt mede, dat op 3 Juni 1937 rond 8.500 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Bank van Frankrijk verhoogt het disconto. PARIJS, 14 Juni (Havas-A.NP.) De Bank van Frankrijk heeft het disconto van 4 tot 6 procent verhoogd. Nieuwe stakingen in de Ver. Staten. Pl.m. twintigduizend arbeiders er bij betrokken. WASHINGTON, 14 Juni. Reuter-A.N.P.) Joh Lewis heeft de staking afgekondigd in zeventien mijnen, toebehoorende aan de Bethlehem Steel Corporation en de Youngs- town Sheet Tube Company. Negenduizend vijfhonderd arbeiders, leden van de United Minewerkers, zijn bij deze beweging betrok ken. H.K.H. PRINSES JULIANA NIET NAAR GRONINGEN. GRONINGEN, 14 Juni. Naar wij van of- ficieele zijde vernemen, heeft H.K.H. Prinses Juliana van haar bezoek aan Groningen op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juni a.s moeten afzien KONING CAROL DOCTOR HONORIS CAUSA. BOEKAREST, 14 Juni (Havas). Met veel plechtigheid is koning Carol gisteren aan de universiteit van Cluj doctor honoris causa geworden. De straten waren versierd, terwijl de koning werd toegejuicht door de stadsbevolking en ongeveer 100.000 boeren, die uit alle streken van Transsyïvanië waren gekomen. Tragische dood van bejaard echtpaar. Door bedstede gezakt en in kelder gevallen. TER APEL, 14 Juni. De ongeveer 70-jarige turfhandelaar Meyer en zijn echtgenoote, wonende te Ter Apel-West, zijn op tragische wijze om het leven gekomen. Toen de beide oude menschen hedenoch tend te ruim negen uur nog niet in de huis kamer waren verschenen, liet hun schoonzoon met wien zij samenwonen, een knechtje naar de in het achterste gedeelte van de woning gelegen slaapkamer gaan te kijken, waar de turfhandelaar en zijn vrouw bleven. De jongen begaf zich naar de bedstede en deed daar een ontstellende ontdekking. Hij zag, dat de planken van de bedstede aan het hoofdeinde waren losgeraak, waardoor de oude menschen met het hoofd naar beneden in den onder de slaapgelegenheid zïjnden kelder waren gevallen. Zij waren met het hoofd op de steenen vloer terechtgekomen en bij beiden moet de dood vrijwel direct na den val zijn ingetreden. De overige bewoners van het huis hadden van het ongeval niets bemerkt. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 314 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 74—81, 2e kwaliteit 62—70, 3e kwa liteit 54—60 per K.G. slachtgewicht. 94 melk- en kalfkoeien 175240 per stuk; 137 vette kalveren 2e kwaliteit 4652 per K.G. levend gewicht; 3e kwaliteit 4044. 140 nuchtere kalveren 6—9.50 per stuk; 26 schapen 28—32 per stuk; 484 vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 56—57, zware var kens 5556, vette varkens 5455 per K.G. slachtgewicht. ROTTERDAM, 14 Juni 1937. Veemarkt. Aanvoer. Totaal 1541 stuks. Vette runderen 478, vette kalveren 239, nuchtere kalveren 12, schapen en lammeren 84, varkens 600, zuig- lammeren 128. Vette koeien, le kwal. 78 ct., 2e kwal. 70 ct.. 3e kwal. 54—62 ct.; vette ossen le kwal, 74 ct., 2e kwal. 67 ct., 3e kwal. 5664 ct.; vette kal veren. le kwal. 85. 2e kwal. 70, 3e kwal. 5055 ct.- varkens (levend gewicht), le kwal. 48 ct., 2e 'kwal. 47 ct., 3e kwal. 46 ct.; schapen, le kw. 53 ct., 2e kwal. 46, 3e kwal. 36 ct., alles per K.G Schapen, le kwal. tot ƒ35; 2e kwal. tot ƒ28; 3e kwal. tot ƒ23; zuiglammeren, le kwal. tot ƒ17; 2e kwal. tot 14; 3e kwal. tot ƒ10, alles per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, han del stug, prijzen iets hooger; vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prij zen iets hoogerschapen en lammeren, aanv. iets kleiner, handel zeer stroef, prijzen onver anderd; varkens, aanvoer ruimer, handel ma tig, prijzen niet hooger dan vorige week; zuig lammeren, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets hooger. ROTTERDAM, 14 Juni 1937. Aardappelmarkt. Brielsche Eigenheimers 1.251.50; Zeeuw- sche Eigenheimers ƒ1.251.40; Zeeuwsche Bonte 1.602.Zeeuwsche Blauwe 1.60 2.Bevelanders 1,401.70; Red Star 1.60 2.—: alles per H.L. Westlandsche ronde, zand, 78 ct.; West- landsche lange 810 ct.. Malta's (Springs) ll'/212'ct.. alles per K.G. Met redelijken aanvoer, trage handel. Vlas-aanvoer 700 K.G. blauw, schoon ƒ7080; 3000 K.G. Groningsch ƒ6878; 11300 K.G. Hollandsch Geel. f 7080. Mevr. Van Ammers Küller. De Sans Culotten A'dam J. M. Meulenhoff. Met dit tweede deel van haar trilogie „Heeren, knechten en vrouwen", dat ons, na de Patriotten uit het eerste deel, thans de Sans Culotten der Fransche revolutie voor oogen brengt, blijft mevr. Van Ammers zich geheel gelijk, voor zooverre men in haar de eenige Hollandsche romancière wil zien wier arbeid door breedheid van opzet, uitvoerig heid van détail en gemakkelijkheid van schriftuur met veelgelezen en geprezen bui tenlanders gelijk te stellen is. Men kan niet dan bewondering hebben voor het compositietalent en het combinatiever mogen dezer schrijfster, voor wie de historie een vrijgevige boom is, waarvan haar fan tasie de smakelijkste vruchten plukt. Die ze daarna, aangenaam en met smaak gearran geerd, op de zilveren schaal harer gerouti neerde schrijfkunst opdient. Dit is de soort boeken die gelezen worden Men wil zich immers gaarne vier, vijfhonderd pagina's laten vertellen van curieuse men schen uit curieuse tijden, in een verhaal waarin de gang geen oogenblik stokt, voort durend iets gebeurt, steeds nieuwe toestan den en tafreelen geschetst worden en de auteur in dat alles zijn contactstoppen zoo handig en schrander heeft geplaatst. Het is een benijdbaar'talent waarover mevr. Van Ammers beschikt en waardoor zij tot, mis schien, onze meest populaire schrijfster ge worden is.. Daartoe heeft ook de hoofdeigen schap van het werk zelf bijgedragen, dat bijna zeker geen enkele pagina van absoluut schoon proza bevat, maar daartegenover ook gen enkelen volzin, die slecht gevormd of ge dachteloos neergeschreven is. Een gezonde, eenvoudige schrijfkunst is dit werk eigen, pas send bij den omvang van den opzet, die acti viteit van den inhoud meer eischt dan ver fijndheid van den vorm. Wij hebben in het deel der Patriotten het huisgezin van burgemeester Tavelinck op hun buiten aan den Amstel leeren kennen, daarna hun doen en laten in de stad kunnen volgen en de lezer zal zich nog wel herin neren hoe groot verschil er tusschen de zonen des burgemeesters bestond en hoe aan 't slot de één, Dirk Egbert, de zijde der Patriotten koos en met Anna de stad verliet. Het is deze Dirk Egbert die van „De Sans culotten" de hoofdfiguur is. Na veel en veler lei gebeuren wordt hij generaal in het leger van Dumourier en trekt met dat leger ons land binnen. Vol romantiek is die zonderlinge periode der geschiedenis, waarin een have loos en ongetraind leger vandaag daden van onbegrijpelijken moed kon verrichten om morgen door zijn eigen bevelhebbers ver kocht en verraden te worden. Hoe dat alles zoo kon gebeuren, daarover geeft deze ro man uitvoerig uitsluitsel, dat op goede histo rische bronnen berust. De rol door de Hollandsche uitgewekenen in Frankrijk gespeeld was niet altijd de beau- róle. Maar zij komen er nog al goed af; al leen de bankier De Koek verliest zijn hoofd onder de guillotine. Voor de romanschrijfster was er een andere, vrouwelijke figuur van Hollandschen oor sprong, die haar bij den opzet van haar ver haal van grooten dienst kon zijn. Immers wat is een roman zonder de troebelen der liefde? In de barones d' Aelders vond de» schrijfster een figuur die zij tegelijkertijd historisch kon doen herleven en in haar fantasie met Dirk Egbert in contact bren gen. In de figuur van deze pseüdo-barones, die al in de Patriotten in de gedaante van de vrouw van dr. Oorver in Ouderkerk aan den Amstel optreedt en ook in het derde en laatste deel der trilogie nog voor het voet licht zal verschijnen, kan men de werkwijze van mevr. Van Ammers bestudeeren. In de biographische notities die zij achter in hel boek geeft doet zij mededeeling van wat historisch omtrent deze interessante vrouw vaststaat.. Heeft men nu den roman gelezen, dan kan men slechts de vindingrijkheid bewon deren waarmee ze haar in de gebeurtenissen rondom Tavelinck betrekt. Al schijnt de gang van zaken niet altijd even logisch, de samenhang is vlot gevonden en aannemelijk gemaakt. Het is niet onwaarschijnlijk dat wij voor den roman belangstelling wekken reeds door ons met deze barones even bezig te houden. Zij heette eigenlijk Daalders en haar vader had een herberg in Groningen (aldus de biographische notities der schrijfster). In 1743 geboren, huwde zij zeer jong met een can- didaat in de letteren, Palm geheeten, die haar na een paar maanden onverzorgd liet zitten en naar Indië vertrok. In Amsterdam leert Etta Daalders een jong advocaat Jan Mun- nikt kennen en gaat met dezen meer naar Parijs. Daar maakt zij door haar knap uiter lijk en groote intelligentie carrière als cour tisane en als de Revolutie uitbreekt speelt zij daarbij een rol op het eerste plan: zij is dan namelijk de eerste vrouw, die in de verga deringen der revolutionnairen voor de rech ten van haar sexe optreedt en door haar sexe-genooten luide bejubeld en vereerd wordt La belle Hollandaise wordt eere-burgeres en aanvoerdster van een vrouwenlegioen in het revolutionnaire leger. Intusschen echter staat het vast, dat zij tegelij-ketijd spionnagedien- sten verrichtte voor de Oranje-partij in Hol land en door deze regelmatig betaald werd. Zij had in Parijs grootscheepsch geleefd en noemde zich dan weer eens met haar moe- dersnaam Madame De Sitter, weduwe van den heer Palm, baron d' Aelders, dan weer citoyenne Palm d'Aelders, dan weer Etta Palm zonder meer, al naar het uitkwam. In 1791 werd ze in Parijs gearresteerd op vermoeden van spionnage, doch bij gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. In 1795 arresteert men haar in Holland en zet haar eenigen tijd in Woer den achter slot. Tijdens den opmarsch en het verraad van Dumouriez leeft zij in Holland en uit de archieven heeft mevr. Van Ammers kunnen vaststellen dat zij dan zoowel met de regeering te Parijs als met den Holland schen Raadspensionaris Van de Spieghel in verbinding staat. Zietdaar altemaal historisch vaststaande feiten, die bewijzen dat niets romantischer is dan het leven zelf. En dat, aangekleed met de fantasie, en het combineervermogen eener kundige romancière, levert praohtsof voor een verdichtsel, dat in ieder geval een historische basis heeft. Maar het spreekt vanzelf dat in dit levendige verhaal nog veel meer roman tische persoonlijkheden optreden, minder ge compliceerd dan de Groningsche herbergiers dochter doch niet minder belangwekkend en eveneens, gedeeltelijk althans, historisch ge garandeerd. Zoo bijvoorbeeld de beide als man verkleede meisjes, die in het leger en op marsch den generaal Dumouriez vergezel len en als zijn adjudanten dienst doen. En dat de schildering van de lotgevallen der re gentenfamilie Tavelinck, ook voor zoover die in Holland voorvallen, kleurig en levendig blijft zal niet gezegd behoeven te worden aan wie ook maar eenigszins met mevr. Van Ammers' talent vertrouwd is. Zij is in onze spraak de auteur die het genre van den roman-feuille ton" volkomen beheerscht en daarin onbe twist meesteresse is. Een genre dat, wel be oefend, even goed is als ieder ander en bovendien het grootste aantal lezers bevredigt en verheugt. Van Lion Feuchtwanger verscheen bij Querido „de Valsche Nero" in een Hollandsche vertaling door Nico Rost; en bij het Uitgevers bedrijf De Pauw te Amsterdam, liefst in drie kloeke deelen tegelijk, de groote Armenische roman van Franz Werfel „De veertig dagen van den Musa Dagh" (in een vertaling van Jhr. Nahuys). Een prachtige gelegenheid voor wie zijn vacantie ziet naderen, met dit bun deltje op stap te gaan en onze prima-donna mevr. Van Ammers met een schrijver als Franz Werfel te confronteeren. Iedere kunstwaar- deering ontstaat door vergelijkingdie nuttig en aangenaam is. J. H. DB BOBS. j

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7