HET NIEUWE AVONDBLAD Blijde mededeeling der Prinses. na 19 UUR BERICHT Het Russische Noodlot. UMUIDEN Een Schoone Tijding. is de VELSERI Zweminrichting GESLOTEN 22e JAARGANG No. 189 WOENSDAG 16 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y* cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f100.—één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De terechtstelling van acht der hoogste leiders van het Roode Leger, na een summier proces wegens „hoogverraad", achter gesloten deuren gevoerd, is gevolgd door een leger order van den maarschalk Worosjilow, waar in hij hun misdrijven opsomt. Deze maarschalk Worosjilow het kost mij altijd zekere in spanning mij bolsjewiki voor te stellen als „maarschalken" en „generaals", maar ze zijn het toch is de Volkscommissaris voor De fensie. Hij zegt dat hij zelf tegen zijn leger leiders gerapporteerd heeft. Zij hadden, be weert hij, legergeheimen verraden aan Duitschland en zij wilden het Stalin-bewind ten val brengen en het kapitalisme herstellen en Duitschland de Ukraine cadeau doen en zoo meer. Er zijn ook andere berichten gekomen. De dictator Stalin verkeert in voortdurende vrees voor zijn leven, hij blijft maar onder strenge bewaking in zijn eenzaamheid ergens in dat groote, sombere Kremlin. Zelfs heeft hij het niet gewaagd naar Tiflis te gaan om de begra fenis van zijn moeder bij te wonen. En wie het Russische drama niet alleen of in de eerste plaats ziet als een politiek ver schijnsel, wie zich los kan maken van dat vaak-uitgekreten begrip „de bolsjewiki" en intriges en het atheïsme die daaraan verbon den zijn, voelt de menschelijke tragiek in dit nieuwe Russische conflict, waarin herhaling van vroegere gebeurtenissen schijnt op te doemen. Daar Is een eeuwenlang Russisch verleden vol onrecht en onderdrukking, vol geweldpleging in naam van een Tsarisme dat zelf uitgemoord scheen en nu onder anderen naam te herleven lijkt. Want ook in dat grijs verleden was daar telkens weer een eenzame man in een paleis, wiens macht bedreigd werd en wiens wrekende hand zwaar trof. Soms was hij niet hard genoeg, maar dan handelden anderen in zijn naam. Het wordt moeilijk te gelooven dat er nog veel verschil bestaat tusschen de methoden van het oude Russische absolutisme der Tsaren en het tegenwoordige van Stalin. Dezelfde soort rechtspraak, dezelfde snelle executies, dezelfde in paleizen bewaakte opperste macht. Dit schijnt het Noodlot van het Russische volk te zijn en instede van er politieke tinnegieterij op toe te passen zou men er de tragiek van kun nen voelen. Want een volk dat ondanks zijn vele .be proevingen, zijn armoede en hongersnooden en revoluties, het maar nimmer tot dat aller eerst maatschappelijk noodige schijnt te -kunnen -brengen een betrouwbare recht spraak is wel heel diep te beklagen. Som mige menschen voelen daar niets voor, om dat het Russische volk nu „de bolsjewiki" heet. Maar dat vind ik erg bekrompen. Het is wonderlijk zooals thans historische Russische gebeurtenissen schijnen te herle ven. Zal het hierbij blijven? Dat is haast niet aan te nemen. Hoe lang zal die eenzame man in het Kremlin dien men in Italië al met Iwan de Verschrikkelijke vergelijkt zijn macht nog kunnen handhaven? Is het waar dat zelfs Worosjilow niet veilig meer is voor den Georgiër? In een rustig en veilig land als het onze is dit alles moeilijk te begrijpen. De oude grie zelverhalen uit onze jeugd schijnen, niet alleen in Rusland, één voor één te herleven. En als er meer pralende uniformen en weidsche titels aan te pas kwamen zou het de ouderwetsche romantiek zijn, met al de drakerigheid incluis. Nu is het wel even erg maar het draagt een ruw hemd, een grove riem, plompe soldaten laarzen en het is er niet minder benauwend om. Er moeten millioenen menschen in Rusland zijn die huiveren voor de naaste toekomst. Hun is weinig levensvreugde beschoren evenmin als aan hun voorgeslacht. R. P. Loodsboot tegen de geloopen. -Marnix'' Botsing voor IJmuiden. IJMUIDEN, 15 Juni. Hedenochtend vroeg heeft op de Noordzee, voor de haven van IJmuiden," een aanvaring plaats gehad tus schen het motorschip Marnix van St.-Alde- gonde en loodsboot no. 4, schipper Bloem. De Marnix van St. Aldegonde lag stil en had den loods voor het binnenvaren van de haven reeds aan boord genomen, toen de loodsboot, die om het motorschip heen voer aan de achter zijde tegen de Marnix van St.-Aldegonde bot ste. Het motorschip liep geen schade op en zette de reis naar IJmuiden voort, waar het te kwart over tien aankwam. De loodsboot kreeg schade aan stuurboordsbrug, terwijl een red dingsboot in elkaar gedrukt werd. De loods boot is naar Nieuwediep opgestoornd. Opening „Velserbad". Rie Mastenbroek, Nida Senff en Willy den Ouden komen. Naar wij vernemen, zal bij de opening van het „Velserbad" op Donderdagavond 17 Juni a.s. door Neerlands beste zwemsters en zwem mers gedemonstreerd worden. Nadat de offi- cieele opening zal zijn verricht, zal een door de Velser Zwemvereeniging georganiseerde zwem- demonstratie gegeven worden. Hieraan zullen naast eenige leden d-er V.Z.V. nog worden medegewerkt door de dames Rie Mastenbroek, Nida Senff, Willy den Ouden en vele anderen. Verder zijn de heeren Schatens en Dennebobm uitgenoodigd om hier eenige springnummers uit te voeren en zal het li zevental der V.Z.V. tegen Neptunus te Zaandam een partij polo spelen. Er zullen 'dezen avond geen wedstrij den verzwommen, doch er zullen uitsluitend diverse zwemslagen en demonstraties gegeven worden, terwijl door een 8-tal dames een nummer figuurzwemmen zal worden ver zorgd. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Heden, Woensdag, vieren de heer en me vrouw J. Prins, wonende in de Kanaalstraat, hun gouden huwelijksfeest. De bruid is nog maar 68, de bruidegom 73 jaar. De Duitsche trawlervloot en haar bemanning. Een nieuwe loonregeling ingevoerd. Voor de bemanning der Duitsche trawler- vloot is door Dr. von Maercken, „Sondertreu- handler" voor de bemanningen van de sche pen der Duitsche diepzeevisscherij een nieu we loonregeling vastgesteld. Deze loonrege ling is geldig voor alle zeelieden, die dienst doen aan boord van een met machinekracht voortbewogen vaartuig van de Duitsche diep zeevisscherij. "'V. Volgens deze nieuwe loonregeling, die. I Mei j.l. in werking is getreden, worden de offi cieren (schippers, stuurlieden, -machinisten en radiotelegrafisten) door de reederij aan gesteld, de overige leden der bemanning door tusschenkomst van de arbeidsbemiddeling. Opzegging van officieren geschiedt door de directie of haar plaats-vervanger. Opzegging van andere leden der bemanning kan ook door de schip-pers geschieden. De opzeggingen moeten steeds schriftelijk geschieden. De opzegtermijn voor beide partij-en be draagt voor de Noordzeetrawlers 36, voor de andere 48 uur. De opzeg termijn voor Officieren, die minsten© één jaar bij dezelfde reederij in dienst zijn, be draagt voor beide partijen 1-0 dagen. Vindt de ontslagene in dezen tijd geen ander werk dan ontvangt hij loon en kostgeld overeenkomstig den graad van zijn betrekking. Scheepsofficieren, die onder de nie-uwe re geling vallen en die voor goed ontslagen zijn, ontvangen tijdens den opzegtermijn, wanneer het schip in de vaart is, een schadevergoe ding, berekend naar 450 M. per maand. Voor de andere officieren is het grondbedrag: le stuurman 250 M., 2e stuurman 220 M., Ie ma chinist 260 M., 2e machinist 230 M., radio- telegrafist 20-0 M. Wordt het schip opgelegd dan worden de opvarend-en, voor zoover de bedrijfstoestanden dit toelaten tewerkgesteld aan boord -of in de bedrijven aan land, waar voor de volgende vergoedingen per maand, gerekend naar 200 werkuren, gegeven wor den: le machinist 200 M„ 2e machinist 180 M.,- le stuurman 190 M., 2e stuurman 150 M., radiotelegrafist 1150 M., matroos stoker of kok 138 M., lichtmatroos 120 M., jongen 100 M. In Cuxhaven, Hamburg en Altona ont vangen matrozen, stokers en koks 150 M, De bepaling der inkomsten (loon, aandeel in de netto-opbrengst, ziekengeld, vergoeding voor overuren, vergoeding voor verlies van uitrusting) geschikt voor de geheele beman ning bij een bijzondere loonverordening. De schipper ontvangt geen vast loon, maar een aandeel in de netto-opbrengst. Als netto opbrengst geldt de in den afslag gemaakte be somming, na aftrek van de afslag- en los- singskosten en in het buitenland na aftrek van de makelaarskosten, het havengeld en de afslagkosten. Het inkomen der stuurlieden, machinisten, radiotelegrafist en andere opvarenden be staat uit loon en procenten van de netto-op brengst. De afrekening vindt plaats aan het •eind1 van de maand of bij de afmonstering. Lever- en traangeld en procenten worden in de thuishaven betaald na aftrek van be lasting en van sociale lasten. De bemanning, met inbegrip van den kapitein ontvangt 50 pet. van de opbrengst van de bijvangst (kuit, lever en traan), na aftrek van de onkosten en belastingen. Elk krijgt een even groot deel. De schipper bepaalt, wie in de opbrengst van de bijvangst deelt. Elk gehuwd lid der bemanning ontvangt na elke reis 1-0 pond, elk ongehuwd lid 5 pond visch van eigen vangst, uitgezonderd fijne visch. Bij buitenlandsche reizen ontvangt de bemanning in plaats van het zoodje: in Enge land 1 resp. y2 shilling, in Holland 60 resp. 30 cent. In het haringseizoen heeft elk lid der be manning in plaats van het zoodje, het recht om per twee reizen 1/8 vat haring te zouten. Het vat moet door den opvarende zelf gele verd worden. Verder bevat de regeling verschillende be palingen over vergoeding voor overuren, die betaald worden wanneer (binnen) langer dan 8 uur wordt gewerkt. In deze acht uur is de opvarende verplicht alle werkzaamheden die zijn schip betreffen, te verrichten. De arbeidstijden op zee, in de haven en op de reede worden bij elkaar geteld; wanneer deze meer dan 12 uur bedraagt, dan worden voor de uren boven de 12 overuren betaald. In radiotoespraak van Dinsdagavond. Ook Prins Bernhard voor de microfoon. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gisterenavond voor de radio een kort dankwoord tot de Amsterdamsche burgerij gèsproken, waarbij de Prinses gewag heeft gemaakt van het feit, dat Zij niet alle deeien van het programma te Amsterdam heeft kunnen bijwonen door „op zichzelf verheugende gezondheidsredenen, die u zeker wilt verstaan en billijken". De redevoering, welke de Plrinses gister avond van het paleis Soestdijk uit voor de radio -heeft uitgesproken, luidt als volgt: „Ingezetenen van Amsterdam, en gij allen, die wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben, Wij beleefden zoojuist in de hoofdstad on vergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn, en hiervoor w-il ik u thans mijn dank komen brengen. Wij voelden ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op ons toekwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bijeen te zien. Hartelijk dank aan den burgemeester en het overige gemeentebestuur, zoomede als aan het algemeen feestcomité mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een programma, als wat ons in de afge- loopen week iederen dag opnieuw aangebo den werd, en dat steeds weer de feestvreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets mij kunnen weer houden alle deelen van het program ma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende. gezond heidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken. Grootsch en diep is de indruk, die wij van deze dagen medenamen en het is mij een voorrecht geweest u dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen." Prins Bernhard heeft hierna als volgt ge sproken: „Ook ik wilde gaarne mijn persoonlijke ge voelens mondeling op déz-e, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden, wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen mijn dank, dien ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil ik uiting geven aan mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de ge heele bevolking, groot en klein, oud en jong, ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij onze aankomst sprak de burgemeester, dr. de Vlugt, over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen het huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze tra- Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. ditie op de snboonste en voor mij onvergete- lijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd ik was door" het vreugdevolle medeleven der geheele bevolking en steeds zal k alles doen wat in mijn macht is, om te bewijzen hoezeer ik het vertrouwen, dat ik daarin zie, op prijs stel. Mag ik tenslotte nog denburgemeester, het gemeentebestuur, de huldigingscommissie en de politie, mijn buitengewoon hartelijken dank betuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost en hen van harte gelukwensehen met. het groote suc ces hunner, bemoeiingen." R.K. VOLKSBOND. De afdeeling IJmuiden-Oöst van den R.K. Volksbond houdt a.s. Woensdagavond 16 Juni een vergadering in het Patronaatsgebouw, waarin de heer J. A. Schutte, secretaris van het RX. Werkliedenverbond, zal spreken over „Het Plan van den Arbeid". De heer J. A. Geelen, lid van den gemeenteraad, zal spreken over„Werkloosheidszorg en werkverschaffing". Ook zal verslag van de vergadering van den Centralen Raad worden gedaan. DE P. W. A. CORT VAN DER LINDEN- SCHOOL. De gelegenheid tot inschrijving van leer lingen voor den nieuwen cursus, welke 2 Sept. a.s. begint, kan dagelijks geschieden in 't schoolgebouw van de P. W. A. Cort van der Lindenschool of ten huize van het hoofd dei- school: C. Keizer. De P. W. A. Cort van der Lindenschool dei- Neutrale Schoolvereeniging is een neutrale, zesjarige opleidingsschool voor H. B. S., Gym nasium en Lyceum (elk jaar worden twin tig en meer leerlingen afgeleverd aan deze Middelbare Scholen. De lessen in de Fransche taal in de beide hoogste klassen en de lessen in de handenarbeid worden gegeven onder de gewone schooluren. De lessen in de gym nastiek in de hoogere leerjaren worden niet gegeven door den klasseonderwijzer, maar door een specialen daarvoor aangestelden leeraar in de gymnastiek. De klassen worden klein gehouden (25 leer lingen per klasse) daar alleen in kleine klassen individueel contact tusschen opvoeders en kind mogelijk is. Combinaties van klassen hebben niet plaats: voor elke klas is één on derwijzer of onderwijzeres geplaatst. Daar veel leerlingen uit Driehuis, Sant poort, Velsen-Noord en Beverwijk de school bezoeken de school ligt vlak bij de halte Julianakade van den Electrischen Spoorweg en bij de stopplaats der autobussen wordt bij 't aan- en uitgaan der school rekening ge houden met de tijden van aankomst en ver trek der treinen en autobussen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. De mededeeling die H.K.H. Prinses Juliana in haar dankwoord-per-radio, tot de bevolking en het gemeentebe stuur van Amsterdam gericht, aan het geheele Nederlandsche volk heeft ge daan is alom in ons land met blijd schap en ontroering ontvangen. Wij verheugen ons allen in het geluk van het Prinselijk Paar, het doet ons goed dat na tijden van beproeving voor H.M. de Koningin en H.K.H. de Prin ses de zon weer is gaan stralen in nieuwe levensvreugden, en wij weten allen dat de geboorte van een telg van het Huis van Oranje een groot ge luk voor Nederland zal zijn. De vorm waarin Prinses Juliana deze mededeeling zelf heeft gedaan heeft ons allen getroffen door haar echt vrouwelijke fijnheid en ook als uiting van het innige contact tusschen Vorstenhuis en volk. De Prinses sprak deze woorden in den eenvoud en het vertrouwen van haar weten, dat al die millioenen menschen zich met haar in haar geluk verheugen zouden. En zoo is het ook. Opnieuw is ook geble ken hoe na de Prinses tot het gansche volk staat en hoezeer haar eenvoudig woord tot het hart des volks spreekt. ONGEVAL OP DE „ADELANTE" De oudste stoker A. S., van den stoom trawler „Adelante", die gistermorgen was uit gevaren, had op zee het ongeluk, met de top pen van zijn vingers onder de kap van de koelkast te komen, waardoor zijn vingers ernstig gekneusd worden. De trawler keerde terug om den gewonden stoker aan wal te brengen. Deze werd door Dr. Rutten geholpen en nadat een andere stoker aan boord was gegaan, is de trawler weer naar zee ge trokken. NAAR DEN SLOOPER De Katwijk 116 is naar Pernis gebracht om aldaar te worden gesloopt. De stoomtrawler Holland 6 is voor den sloop overgebracht naar Hendrik Ido Am bacht. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Donderdagmiarkt: Poolzee IJM. 77. Vangst: 30 m. schelvisch, 75 m. braadschelviseh, 65 m. radio, 35 m. plat- visch en gul, 125 m. makreel, 65 wijting en schar, totaal 395 m. benevens 295 stuks stijve kabeljauw. Sumatra, IJM. 253, Vangst: 50 m. schel visch, 70 m. braadschelviseh, 70 m. radio, 35 m. gul en kabeljauw, 25 m. platviseh, 15 m. makreel, 15 m, varia. Totaal 280 m. benevens 80 stuks stijve kabeljauw. DONDERDAG 17 Juni (nabij de Noordersluis) OeFenavond V.Z.V. Vrijdag 18 Juni (Adv. ingezMed.J DE LIMERICK VAN DE WEEK. Er was een vergadering in IJmuide(n) Van dubbeltjes, die juichten luide: We gaan allemaal naar „Zonnestraal", Als j' eens wist wat dat voor ons beduidde. ANS J OVISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverk. Ver.) Nieuwe gedaan tot f 26.50. 1931er tot f 20.25, 1926er tot f 17. Taxeeren totale vangst tot op heden op 4500 ankers. DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE V.Z.I. A.s. Zaterdag reeds zal voor de eerste maal in dit seizoen diploma gezwommen worden door de leerlingen van den badmeester in de Velserzweminrichting. Er heeft zich reeds een 30-tal opgegeven voor het examen, dat door dezelfde commissie n.l. de heeren Borst en Vriend wordt afgenomen. Dat dit eerste exa men reeds zoo vroeg in dit seizoen wordt af genomen, pleit voor de prettige en vlotte ma nier waarop de heer Boon, de bedrijfsleider der V.Z.I., zijn pupillen voor dit diploma weet bekwaam te maken. En kan zeker ook voor een groot deel aan het mooie zwemweer toe geschreven worden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1