AANGIFTE nieuwe Leerlingen Verlaagde Schoolgeldregeling C. KEIZER - Julianakade 50 - Tel. 4958 VERVERIJ CHEM. WASSCHERIJ S. KROM N.V.AlkmaarJel.4043(3 lijnen) VERWACHT WORDENDE SCHEPEN SANTPOORT Vereeniging van Bewoners in de Buurtschap Driehuis. Tot voortbestaan besloten. Op de agenda van 'de onlangs gehouden jaarvergadering van bovengenoemde vereeni ging prijkte o.a. de vraag van het bestuur aan de leden, of zij meenden, dat de vereeniging eigenlijk nog wel bestaansnoodzaak had. De belangstelling voor deze vergadering was echter dermate gering, dat het bestuur meen de, dat deze vraag niet met vrucht besproken kon worden. Daarom schereef het tegen gisteravond op nieuw een vergadering uit, waarop over het al of niet voortbestaan der vereeniging ge sproken zou worden. Voor deze vergadering toonden de leden meer belangstelling, al was zij ook nu nog niet overweldigend. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer W. F. H. Bruggeman, dat de oorzaak van bovengenoemde bestuursvraag gelegen was in de geringe belangstelling voor de vergade ringen, de poovere belangstelling voor de le zingen en de matige belangstelling voor de feestavonden, kortom het gemis aan belang stelling bij de leden, die het bestuur meent te moeten vaststellen. Hierop gaf hij het woord aan de vergadering. De heer De Vries zeide geen nut te zien in liquideeren. De vereeniging telt nog een groot aantal leden, al toonen die dan weinig belang stelling, doch dit is een veel voorkomend feit. Spr. verzoekt de vergadering te stemmen voor het behoud der vereeniging. De heer Klerk zeide van de geboorte der ver eeniging af veel belangstelling voor haar te hebben gehad en deze toch niet altijd door vergaderingbezoek te hebben kunnen toonen. Zoo zal het velen zijn gegaan. Voor het bestuur is een en ander ongetwij feld zeer ontmoedigend, maar er ligt toch ook weer een blijk van waardeering en vertrou wen in. „Heeft de vereeniging reden van bestaan?" zoo vraagt spreker verder. Driehuis is een eigenaardige plaats. Het is geen aaneengeslo ten plaats als IJmuiden, geen dorp met een historie als Santpoort. Driehuis heeft geen be lang bij vreemdelingenverkeer, waardoor de vereeniging als Santpoorts en IJmuidens Bloei kan werken en kan bloeien. Toch heeft de vereeniging wel goed werk verricht. Spr. denkt aan de verlaging van het bedrag, verschuldigd voor de bezorging van expresse-brieven, verlaging van spoorwegtarie ven enz. En er is nog meer te doen, Denk aan de on voldoende verlichting hier en daar, aan de bedelarij, aan het gebrek aan speelterreinen. Daarom is het noodig, dat de vereeniging blijft bestaan. Bovendien is het een feit, dat een ver eeniging als de onze preventief werkt. Gebleken is, dat de leden op genoeglijkheden geen prijs stellen, maar door niet te bedan ken als lid hebben ze getoond de vereeniging te waard eer en. Spr. eindigt met zich te refereeren aan de Chineezen, die zeggen: „Verdrink je kind niet. want je weet niet, of er nog iets goeds van terecht komt." De heer Meslier vindt de vereeniging, gezien het groote aantal leden, gezond. Spr. hoorde zooeven, dat de oude kern der vereeniging hier aanwezig is. Dit acht spr. een goed teeken. Spr. erkent, dat de geringe belangstelling spij tig voor 't bestuur is, maar hij zou het betreu- ren, als de vereeniging werd opgeheven. De heer Hulsman ging terug tot den tijd, dat de vereeniging er nog niet was. Toen heerschte er hier chaos op verschillend gebied. Persoon lijk hebben sommigen toen wel aan de autori teiten geschreven, maar meestal kregen zij nul op 't request. Zelfs werd er in den Raad sma lend gezegd: „Die geïmporteerde menschen zijn lastig". Toen de vereeniging werd opgericht, werden direct resultaten geboekt. Zelfs voorkwam de gemeente onze wenschen. Daarom lijkt de noodzakelijkheid onzer vereeniging misschien niet meer zoo groot, maar wij moeten des alniettemin op onzen post blijven. Tenslotte gaf spr. in overweging de contri butie te verlagen. Hierna dankte de. voorzitter de sprekers voor hun woorden van lof en bracht in stemming of de vereeniging moest blijven bestaan. Met algemeene stemmen werd besloten de vereeniging niet op te heffen. Nadat de heeren Meslier en Hulsman zich als propagandisten hadden beschikbaar ge steld, werd de vergadering gesloten. NEUTRALE SCHOOL VEREENIGING, Kanaalstraat 258 a. NEUTRALE OPLEIDINGSSCHOOL voor MIDDELBAAR ONDERWIJS in zes jaar. Maximum aantal leerlingen per klas 25. bij meerdere Üeerlfiiragen uit één gezin. Prospectus en aanmelding bij het Hoofd der School (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Meer zwaai ruimte in Visschershaven. de Alle ducdalven zijn thans verdwenen. Er is in den loop der jaren veel veranderd in. en om de Visschershaven. De tijden ver anderden en het bedrijf moest er rekening mee houden, dat ook de visscherij en de „ze den en gewoonten" daarvan veranderden. En het heeft dat in ruime mate gedaan en doet dat nog steeds, we mogen wel zeggen in een tempo, dat de ontwikkeling van vloot en visscherij helaas niet heeft kunnen bijhou den. Herinneren wij er slechts aan wat er in den loop van het vorig en van dit jaar al niet gedaan is om de outillage te verbete ren. zooals de uitbreiding van de Tegeltjes- markt, verbreeding van het perron achter Hal iC enz. Maar niet alleen om, ook in de haven Us er weer iets veranderd. Voor degenen, die met het varen in de haven niets te maken hebben, is dit wellicht onopgemerkt geble ven, maar zij die geregeld de ikaden van den natten kant bekijken merkten het des te beter: de laatste ducdalven, drie in getal zijn verdwenen. Langen tijd hebben ze alleen ge troond, daar midden in het rustige water van de Visschershaven als een stukje historie, als de laatste der Mohicanen. Vroeger heb ben de ducdalven onschatbare diensten be wezen, toen de trawlers bij het overhalen er een tros aan vastlegden en ook de zeilsche pen zullen er wel gebruik van gemaakt heb ben. Maar de trawlers worden nu netjes naar den overkant gebracht en zeilschepen zijn er iniet meer. De ducdalven, zoo nuttig als ze eerst waren, werden leelijke hinderpalen en menige trawler heeft er onaangename her inneringen aan en vertoont nog de sporen van een onzachte aanraking. En daarom werden de ducdalven opge ruimd. Tot er ten laatste nog maar drie stonden en ten 'allerlaatste ook deze drie verdwenen. Nu lijkt het wel of de haven grooter geworden is. Voor de trawlers is ze dat inderdaad, want deze kunnen nu veel ge makkelijker zwaaien dan voorheen en ze be hoeven nu niet meer zoo erg voorzichtig te zijn, want met de ducdalven is het gegaan als met een slechte kies bij den tandarts; met wortel en tak zijn ze 'er uit getrokken. Alhoewel het niet zoo gemakkelijk ging. Een stukje historie'is uit de Visschersha ven verdwenen. Maar niemand is er rouwig om.. GESLAAGD. Mej. G. 't Hoen slaagde te Amsterdam voor stenografie-Gjroote, afgenomen 'door de ver eeniging Het Nederlandsch Handelsinstituut, Groote diepgang. Het Nederlandsche motorschip „Poelau Bras" passeerde gistermorgen het Noordzee kanaal, komende van Batavia, met een diep gang van 8,2 Meter. De Bilt voorspelt Meest matigen tot zwakken Westelijken tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.5 m.M. te Valentia. Laagste 757.9 m.M. te-Stensele. Stuurf Uw goederen naar een modern ingericht bedrijf, dan bent U ervan verzekerd dat deze op de juiste wijze behandeld worden. Onze Naam staat U daarvoor borg. Aflevering binnen enkele dagen. IJmuiden - Kennemerlaan 113 MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.640.43. Griet per 50 K.G. 26—16.50. Tongen per K.G. 0.74054. Groote schol par 50 K.G. 2827. Zetschol per 50 K.G. 27.5016. Kleine schol per 50 K.G. 20—3.10. Schar per 50 K.G. 10—2.10. Tongschar per 50 K.G. 2217.50. Rog per 20 stuks 13.5010.50. Vleet per stuk 3.70—0.75. Kleine poon per 50 K.G. 4.101.70. Groote schelvisch per 50 K.G. 2825. Middelschelvisch per 50 K.G. 2014. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 14.50 -ƒ 9. Kleine schelvisch per 50 K.G. 94.40. Kabeljauw per 135 K.G. 6029. Groote gullen per 50 K.G. 1710. Kleine gullen per 50 K.G. 15—5. Wijting per 50 K.G. 7—1.70. Makreel per 50 K.G. 11.50—5.50. Heilbot per K.G. 1.08—0.70. Leng per stuk 0.900.50. Koolvisch per stuk 0.400.12. Pieterman 1513. Groote hake per 125 K.G. 54. Middel hake per 125 KG. 59. Kleine middel hake per 50 KG. 1917.50 Klein hake per 50 K.G. 137.60. BESOMMINGEN. Trawlers: Bergen, IJm. 16. 450 m. 2370. Ancar, IJm. 135; 125 m. 1430 Irene, IJm. 89; 410 m. 2080. Limburgia, IJm. 54: 340 m. 2480. Maria v. Hattem, IJm. 1; 345 m. 2420, Dolfijn, IJm. 10.3. 95 manden 1290. Kotters: E 405 760. E 392 650. Loggers: RO 1 900; KW 23 480; KW 91 260 KW 4i6 460; KW 42 410; KW 35 470; KW 108 42. BEVERWIJK Tel. 5454 (Adv. Ingez. Med.) Schip Ajax (Ned.) Alkmaar (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) x) Bacchus (Ned.) Breda (Ned.) x) Boskoop (Ned.) Baden (Du.) x) Baarn (Ned.) x) Caribia (Du.) x) Chr. Huygens (Ned.) x Costa Rica (Ned.) Clarissa Radcliffe (Eng Cordillera (Du.) x) Ceres (Ned.) Verm, aankomst NAAR HET CONCOURS. Ons plaatselijk gemengd koor „Vox Hu mana", directeur Joh. Brands, neemt 20 Juni e.k. deel aan het concours van den Noord- Hollandschen Zangersbond, dat ditmaal te Nieuwe Niedorp wordt gehouden. Het koor, dat in dezen Bond reeds zoovele lauweren ge oogst heeft, komt uit in de afdeeling Uitmun tendheid. Naast het gemengde koor „Vox Humana' heeft nog een dameskoor „Vox Humana", eveneens onder leiding van Joh. Brands staan-' de, voor dit concours ingeschreven. Dit koor komt uit in de 2de afdeeling. CONCERT. Hedenavond wordt in de muzieknis een vo caal concert gegeven, waaraan zullen mede werken het kinderkoor „Duinlust" onder lei ding van Lies Hertier en het dubbelmannen- kwart U „Harmonie" uit Haarlem onder lei ding van Henk Arisz. WIJK AAN ZEE COLLECTE VOOR DEN AUTOTOCHT VOOR „OUDEN VAN DAGEN". Zaterdag 26 Juni houdt het muziekgezelschap Arion een muzikale ommegang, waarbij ge collecteerd zal worden voor den autotocht voor de Ouden van Dagen. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 16 JUNI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Massa-Justitie" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Heerschermet Emil Jannings. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nitchevo", (de doodstrijd in een onderzeeër)met Harry Baur, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Romeo en Julia", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 17 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Emiliy (Fin) Eurybates (Eng.) x) Freiburg (Du.) Fauna (Ned.) Ganymedes (Ned). Hamm (Du.) Hercules (Ned.) Helder (Ned.) Hebe (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x. Jutland (Eng.) Kurmark (Du.) Kreta (Du.) Luneburg Liberian (Eng) Laertes (Ned.) Langanger (Noor) x) Mirach (Ned.) Maaskerk (Ned.) Meriones (Eng.) x)... Montferland (Ned.) x) Orion (Ned.) Oberon (Ned.) Poelau Roebiah (Nd.)x) Poseidon (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Polydorus (Ned.) x) Poelau Bras (Ned.) x) Perrakis L.Cambanis (G Palatia (Du.) Prometheus (Ned.) x) Rhea (Ned.) Reggestroom (Ned.) Randfontein (Ned.) x) Rosa Luxemburg (Rus) Salland (Ned.) Simaloer (Ned.) x) Serooskerk (Ned.) x) „.abangka (Ned.) Sveti Vlaho (J. SI.) Taj andoen (Ned.) x) Trajanus (Ned.) Tiberius (Ned.) Titus (Ned.) Tovaristch Stalin (Rus Venezuela (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) x) Malaga Chili. Hamburg Manzanillo Chili (via Antw.) Chili Ned. Indië Chili Hamburg (v. IJm.) Batavia West Indië Ned. Indië Pto Barrios Chili Gefle Batavia Ned. Indië Stamboul Ned. Indië Midd. Zee Chili Danzig Z. Afrika Buenos Aires Ned. Indië West Indië Ned.-Indië. West Afrika Batavia Pt. Arthur Archangel W. Afrika (via R'dam) Batavia Buenos Aires Alexandrië (via Antw.) Midd. Zee Batavia Marseille Batavia. Ned. Indië Batavia Buenos Aires Tampico Batavia Midd. Zee W. Afrika (via R'dam) Z, Afrika Archangel Buenos Aires Batavia Japan Ned. Indië Rosario Ned. Indië Venetië Alexandië Midd. Zee Leningrad Hamburg Japan 28 Juni 23 Juni 20 Juni 7 Juli 19 Juni 16 Juli 9 Juli 16 Juni 4 Juli 8 Juli 28 Juni 21 Juli 5 Juli 19 Juni 7 Juli 7 Juli 23 Juni 24 Juni 10 Juli 18 Juni 27 Juni 9 Juli 23 Juni 16 Juni 20 Juni 24 Juni 21 Juni 16 Juni 19 Juni 29 Juni 20 Juli 30 Juni 8 Juli 19 Juni 25 Juni 15 Juli 10 Juli 8 Juli 18 Juni 20 Juni 20 Juni 16 Juni 20 Juni Laatste bericht 14 Juni te Sëtubal. 10 Juni van Cristobal. in lading. 7 Juni vertrokken, vertr. 19 Juni van Hamburg. 13 Juni te Liverpool. 10 Juni van Port Said. 11 Juni van Callao. vertrekt 19 Juni. 13 Juni van Sabang. 14 Juni' de Azoren gepass. 4 Juni te Macassar, vertrekt 17 Juni. 10 Juni van Callao. 10 Juni van Skutskar. 1 Juni van Belawan. 8 Juni van Colombo. 12 Juni te Algiers. 14 Juni van Gibraltar. 9 Juni van Soerabaja 14 Juni te Piraeus. 14 Juni te Valparaiso. 12 Juni vertrokken. 12 Juni van Mombassa, 11 Juni; teruggekeerd. 6 Juni van Colombo. 31 Mei v. Cristobal. 14 Juni te Marseille. 6 Juni van Attuboe. 8 Juni van Padang. 28 Mei vertrokken. 14 Juni van Lodingen. 12 Juni van Las Palmas. 12 Juni van Pt. Said. 10 Juni vertrokken. 14 Juni te Antwerpen. 12 Juni te Hamburg. in lading. 15 Juni te Antwerpen. 13 Juni van Pt. Said. 13 Juni van Gibraltar. 11 Juni van Gibraltar. 5 Juni van Dakar. 14 Juni van Trinidad. 12 Juni vertrokken. 14 Juni van Susak. 14 Juni van Madeira. 8 Juni van Kaapstad. 10 Juni vertrokken. 8 Juni. van Bahia. 13 Juni van Colombo. 9 Juni van Aden. 4 Juni van Sabang. 5 Juni van Buenos Aires. 10 Juni van Sabang. pass. 14 Juni Finisterre, 9 Juni te Aberdeen, pass. 14 Juni Finisterre. 10 Juni vertrokken. vertrekt 19 Juni. 13 Juni te Manilla. x) Schepen voorzien van een x zijn groot-ei dan 6000 bruto register ton JONGEN AANGEREDEN. Hedenmorgen is op den hoek van de Peper straat en Breestraat een 15-jarige jongen, af komstig uit Velsen, die op de fiets uit de Peperstraat kwam, en bij het oversteken van den rijweg weifelde, door,ee,n vrachtauto aan gereden. De knaap maakte een vrij ernstigen val, doch door op het laatste oogenblik het stuur om te gooien, wist de bestuurder een aan rijding te voorkomen. De jongen werd in een sigarenwinkel binnengedragen. Dr. Muys van der Moer heeft hem verbonden. Het slacht offer had een beenwonde opgeloopen klaagde over inwendige pijnen. Na wat op zijn verhaal te zijn gekomen, is de jongen naar zijn ouderlijk huis overgebracht. COÖPERATIE „ALGEMEEN BELANG". In de gisteravond gehouden algemeene vergadering van de Coöperatieve broodbak- kerij en verbruiksvereeniging „Algemeen Be lang" U.. werd oveerenkomstig Ihet voorstel van het bestuur besloten tot afschrijving op de inventaris en onroerende goederen, en tot het vormen van een reserve voor de afschrij ving. op debiteuren, zooals vermeld werd in het accauntantsrapport over het boekjaar 1936. Vervolgens werden enkele wijzigingen in de statuten goedgekeurd. Bij de bestuursver kiezing werden de heeren L. van der Lin den en P. de Vries gekozen, in de plaats van de afgetreden bestuursleden IPhilippi en Faber DE AANVOER VAN AARDBEIEN. Aan de gisteren gehouden aardbeienvei lingen waren de aanvoeren als volgt: Aan de Vereenigde Veilingegn 22581 KG., gemiddelde priis f 1:2.79 per 100 K.G. Aan de BJE.T.-veilingen 12103 KG., gemid delde prijs f 14.80. AMATEURFOTOGRAFENVEREENIGÏNG. In een gisteravond gehouden bijeenkomst van de Beverwijksche Amateurfotografenver- eeniging werd de uitslag bekend gemaakt van de gehouden onderlinge fotowedstrijden. In de meesterklasse werd de iheer H. M. Blik slager bekroond. Verdere uitslagen waren: Klasse A: 1 J. P. van Amstel, 2 E. H. Gon- nerman. Klasse B: 1 G. Broertjes, IJmuiden, 12 J. A. Pierik. De prijzen bestonden uit medailles. CASTRICUM BOND VAN GEPENSIONNEERDEN IN OVERHEIDSDIENST. Heden, Woensdag, zal in café Van Gemeren, te Heiloo, ee nvergadering worden gehou den tot oprichting van een afdeeling van den Bond van Gepensionneerden in Overheids dienst. De gepensionneerden te Heiloo waren tot nu toe georganiseerd in de afdeeling Castri- cum. De bondspenningmeester, de heer Wouters, zal deze vergadering leiden. WOENSDAG 16 JUNI 1937 DE LOONSVERHOOGING AAN DE PAPIERFABRIEK. Naar wij vernemen, zal de door de directie der papierfabriek toegezegde loonsverhooging voor het eerst uitbetaald worden Woensdag 23 Juni a.s. voor de daaraan voorafgaande week. Wijding 0. K. Aartsbisschop. Plechtigheid te Utrecht VELSEN VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Papierfabriek Hoogovens Zweedsch Zweedsch s.s. s.s. Vega Vega Sandarne Velsen cellulose laden GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEIDSDIENST. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst te Velsen is verhinderd Woensdagmiddag 16 Juni a.s spreekuur te houden. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. P. HarmsenBrunt, d., Laz. Muilerlaan 7, Santpoort. A. SwagermanEvers, Lagerstraat 32, IJmuiden. A. de Haas Blom, z., Rooswijkerlaan 66, Velsen (N.). M. A. FaberProctor, d., Verl. van Themaat- laan 4, Velsen. W. Krab—van Tiggelen, z., Leeuweriklaan 18, IJmuiden. C. Bosschert—de Back, z., Trompstraat 152, IJmuiden. G. Lang broekDukel, d., de Wetstraat 15, IJmuiden. S. J. VerhoeffLeenhouts, d., Gr. Houtweg 163, Velsen (N.). J. TolBurger, z., Juliana kade 63, IJmuiden. Overleden: Cath. de Roo, 82 j., weduwe van C. v. d. Kommer, Trompstraat 177, IJmuiden. E. Broek, 80 j., wed. v. P. Tol, Kanaalstraat 35, IJmuiden. S. van Soest, 54 j., echtg. van D. Huizing, Meervlietstraat 60, Velsen. Mgr. Rinkel hoofd der Oud Kath. Kerk. (Van onzen G. P. D.-redacteur). UTRECHT, 15 Juni. Ontègenzeggelijk zijn er vele hoogtepunten aan te wijzen in den plechtigen dienst, welke hedenohetend in de kerk van de H. Gertru- dis gehouden is en iwaarin Mgr. prof. A. Rinkel door den Bisschop van Deventer tot Aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk werd gewijd. Zij, die met ons boven op het koor zaten, kunnen dit beter wellicht dan de velen, die beneden stonden of gezeten waren, getuigen. Het is een, met plechtig ceremonieel gepaard gaande, dienst geweest, culmineerende dn de zalving van hoofd en handen van den wijde ling, en eindigend met het zingen door Mgr. Rinkel van de woorden der zegening. Precies om half elf tinkelt de kerkbel bij het altaar, dat door ilö dikke waskaarsen met flakke rende vlammen wordt verlicht. De dienst gaat beginnen. Slechts luttele oogenblikken later schrijden de hooge geestelijken, die den wijdingsdienst bijwonen, dn vol ornaat door de kerk. De 3 electrische Ikronen werpen een zee van licht naar beneden. Het lijikt alsof de ivoor- en goudbrocaatkleurige ge waden in dit licht haast onmerkbaar van tint wisselen. Alleen het smetteloos wit blijft een blank, contrasteerend front vormen. Nauwelijks heeft de Bisschop van Deventer, die de plechtigheid leidt, voor het altaar plaats genomen, of de wijdeling schrijdt naar voren. Eerbiedig rijst men op: zoo wordt den nieuwen aartsbisschop de eerste groet ge bracht. Links en rechts van den bisschop van De venter, Mgr. J. H. Berends, stellen de hooge geestelijken, die gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging om dezen dienst bij te wo nen, zich op. Onder hen bevinden zich de bisschoppen van Gloucester en Fulham, die den patriarch van Canterbury vertegenwoor digen, bisschop E. Kreuzer van de O.K. Kerk in Duitschland, bisschop A. Paschek uit Tsje- cho-Slowakije, Elect Donkowicz aiit Yougo- Slavië en bisschop dr. A. Küry van de Chr. Kath. Kerk in Zwitserland. Wanneer de wijdeling zich voor den bis schop van Deventer heeft geplaatst, nemen de ceremoniën een aanvang met het voor lezen van de verkiezingsoorkonde. Langzaam, nadrukkelijk stelt Mgr. Berends den te wijden aartsbisschop de lange reeks, in het protocol, vastgelegde vragen. De wij deling beantwoordt deze met een krachtige overal verstaanbare stem. „Wilt gij.,..?" zoo begint elke vraag. „Ja, ik wil!" het klinkt steeds vastbesloten, zonder aarzeling. Aan de hand van Timo- theus 3:1 „Het staat vast, zoo wie het bis schopsambt begeert, begeert een deftig ambt" houdt mgr. Berends zijn predikatie. Hierifi%egt hij'ö.m.: ,,Het is niet'ondënk-- baar. dat gij bij dat woord begeeren voor u zelf een vraagteeken. zet. Als het aan u gelegen had, hadt gij de groote verantwoor delijkheid, welke het ambt van aartsbisschop met zich brengt liever niet op uw schoude-, ren gelegd gezien. Aan den roep uwer kerk, dien gij met ons moest houden voor den roep van uwen God, gehoorzaamheid weige ren, wildet gij natuurlijk niet. Uw plicht ge bood u :het zware ambt te aanvaarden, maar het begeerenIk behoef deze gedachte 'niet verder uit te spinnen. a De begeerte naar het deftige ambt is in den loop der tijden verre van zuiver geble ven. Wii denken bij die begeerte aan de vele ongerechtigheden, welke zoowel de moeders als de kinderen van onwaardig begeeren zijn geworden. I Het is geen wonder, dat wij huiverig ge worden zijn voor de begeerte naar het -def tige ambt. En toch, ik hoop en ik bid, dat mijn woord in Gods naam u er bij helpen zal, dat die begeerte in iu het wint en het steeds meer zal gaan winnen van het niet begeeren. begeeren. Thans mag het niet heeten: zié hier sta ik o God en ik moet wel, thans luide het: hier sta ik en ik wil niet anders al ware terugtocht mogelijk. Thans helpe de begeerte naar uiw werk u over alle andere begeerten en over alle be zwaren heen en blijve het uw leuze: alles in mijn ambt voor God, niets meer voor mij zelf. Uit naam van uw kerk zeg ik dat onze innigste gebeden u daarbij vergezellen". Het :is even stil in de kerk, dan stijgen de jubelende orgeltonen omhoog. Rustig verwis selen de geestelijken voor het altaar van plaats voor de volgende ceremonie. Als aan mgr. Rinkel het gouden borstkruis overhandigd is, rijst de bisschop van De venter op. Hij strekt de rechterhand naar den wijdeling uit. Op diens hals en schou ders rust het geopende evangelieboek. Een voor één treden de bisschoppen nu naar vo ren, één voor één leggen zij, in zegenend ge baar, hun hand op het hoofd van den nieu wen 'aartsbisschop. Plechtig' klinkt telkens omhoog: „Ontvangt den Heiligen Geest". Koor en gemeente zetten nu den lofzang in Dan treedt mgr. Berens naar voren. Eer biedig zalft hij den wijdeling het hoofd. Als diens handen eveneens gezalfd zijn ontvangt hij den staf, in welks verguldsel het licht van kaars en kronen wordt weerkaatst. Daarna schuift men den aartsbisschop den gouden ring met blauwen steen aaïi den ringvinger. „Ontvang den ring, het zinnebeeld der trouw, bescherm met onverbrekelijke trouw en bewaar ongeschonden de bruid van God. de Heilige Kerk". Devoot stijgen deze woor den omhoog, gaan dan in de ruimte verlo- ren. Haast is de plechtigheid ten einde. Eerst volgen nog de mis, dan de communiegebeden en de geloofsbelijdenis. Dan wordt mgr. Rinkel den mijter op het hoofd gedrukt, even later ontvangt hij den herderlijken staf: het teeken zijner waardig heid. Zoo richt de thans gewijde aartsbis schop zich tot zijn gemeente. Dan schrijdt de stoet van geestelijken met den ceromoniemeester, notarius, wierooker, vreemde bisschoppen, de afdeeling van den wijdeling en tenslotte die van den bisschop van Deventer uit de kerk. Eerst dan wordt het groote aantal belangstellenden in de gelegenheid gesteld het gebouw te verlaten. EXAMENS L. O. Rijkskweekschool te Haarlem. Op 14-15 Juni zijn geslaagd K. Tielmich, Haarlem, H. J. Hogen Esch, Zandvoort, A. de Jong, Aals meer, L. de Klerk, Haarlem, W. H. J. Olden- have, Haarlem, R. van Petegom, Haarlem.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2