msiSHPiT Thijs IJs en de booze kabouter De opmarsch der Nationalisten in het Noorden DONDERD AG 17 J U N I 1937 De Spaansche burgeroorlog. Regeeringstroepen zouden zware verliezen lijden. In het heden gepubliceerde legerbericht van het groote hoofdkwartier van Franco wordt gezegd, dat de rechtsche opmarsch aan het front in Biskaje voortduurt. Franco's troepen hebben een heuvel ten Zuidwesten van Mon- doya, Seata, Artanda en San Roque, Zuidwes telijk van Bilbao, bezet. Ook Sarratamo, Arri- goriaga, Malmeoin en Larreta werden ver- meesterd. De „Zwartpijlers" hebben den mond van de Nervion bereikt en Algorta, Lejona en Lujua bezet. De vijand aldus het legerbericht heeft het dorp Castillo in brand gestoken en verlaten. In den sector Plencia zijn de strijd krachten der linkschen grootendee'ls vernietigd. Eén enkele rechtsche colonne heeft zeshon derd gevangenen gemaakt, terwijl gisteren in totaal 1700 linkschen gevangen zijn genomen. De verliezen van den vijand zijn reusachtig, terwijl hij een aanzienlijke hoeveelheid oor logstuig heeft moeten prijsgeven. In Leon heb ben de rechtsche troepen hun stellingen in den sector Riano verbeterd en de linies van den vijand 'bij Picotan, Lacorva en in het massief van El Venero bezet. Aan het front van Ara- gon hebben de linkschen in den sector Huesca een hevigen aanval gedaan, die gesteund werd d-oor vliegtuigen en tanks. De aanval werd af geslagen met zeer groote verliezen voor den vijand, die twee tanks moest achterlaten. Ook bij Chimillas is een aanval afgeslagen. Van Madrid, Avila en Soria valt niet te melden, aldus eindigt het legerbericht. Het rechtsche radiostation „Az" meldt, dat vliegtuigen van Franco de linksche stellingen te Villanueva de la Serena bij Bajadoz heb ben gebombardeerd. Een trein, die munitie ver voerde, werd daarbij vernield. Tenslotte wordt nog gemeld, dat het geschut van Franco een krachtig voorbereidend vuur op de hoogten onmiddellijk ten Zuiden van Bilbao heeft geopend. De troepen schijnen tot een aanval van beteekenis te zullen overgaan. Regeering meldt succes aan het centrale front. In het legerbericht van het Spaansche mi nisterie van defensie wordt gezegd, dat aan de verschillende fronten van het Centrale Leger door beide partijen geschut- en geweervuur zijn onderhouden. Na harden strijd hebben de regeeringstroepen in den sector Huesca, La Lorna de Los Martires en Torras bezet, terwijl zij het dorp Chimillas voorbijtrokken. De troe pen blijven oprukken en vallen Alerre, ten Zui den van Latilla, krachtig aan. In Biskaje heeft de luchtmacht der opstandelingen verschillen de verbindingswegen met Santander gebom bardeerd om de evacuatie van vrouwen, kinde ren en ouden van dagen te verhinderen. Onder de vluchtelingen vielen verscheidene slacht offers. Bij Santander en in Asturië worden geschut- en geweervuur gewisseld. Ex-leider der Spaansche Phalanx ter dood veroordeeld. Volgens van de Fransch-Spaansche grens ontvangen berichten is de vroegere leider der Spaansche Phalanx, Manuel Hedilla, wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van den staat doör den krijgsraad ter dood veroordeeld. Tegelijk met Hedilla, werden 80 andere leidende persoonlijkheden der Phalanx be recht. Veertierf werden ter dood veroor deeld en twintig tot levenslangen dwangar beid. De anderen werden met verbanning naar Guinea gestraft. Onder de ter dood ver oordeelden bevinden zich de leiders van de Phalanx in Biscaje, Salamanca, Burgos en Toledo, enz. De doodvonnissen zullen waarschijn lijk niet ten uitvoer worden ge legd. Naar men gelooft zal de straf na de inneming van Bilbao worden gewijzigd in dwangarbeid, en zal na den val van Madrid een algemeene amnestie worden afgekondigd. De uitslag van het proces wordt uitgelegd als een overwinning van de rechtsche natio nalistische elementen. Miaja gelooft niet aan een verovering van Madrid. De „Independant Pyrenees Oriëntales" bericht, dat generaal Miaja aan den cor respondent van het blad, Antonio Ramon heeft verklaard niet te gelooven, dat de recht- schen Madrid zullen innemen, Niettegen staande het bombardement door de zware artillerie acht hij de stad onneembaar. Miaja zeide verder, dat het offensief bij Guadarrama niet is voortgezet, omdat de ge nerale staf van de regeering wist dat Sevo- gia krachtig was versterkt en voorzien van zware artillerie. Toen het doel was bereikt, is het offensief gestaakt, dit wil evenwel niet zeggen, dat het niet zal worden hervat. De generaal heeft een plan op groote schaal op gezet, doch hij houdt dit geheim. Alleen zeide hij, dat de luchtmacht hierin een groote rol zal spelen. Arrestaties te Barcelona. Uit Barcelona, 16 Juni:De politie heeft he den den bekenden schrijver André Nin ge arresteerd. Nin is oud raadsheer van Justitie van de Catalaansche generaliteit en een der voornaamste leiders van de Po. U. M., de vakvereeniging met Trotskistische beginselen. Naar verluidt zou ook tegen andere leiders van deze partij een bevel tot arrestatie zijn uitgevaardigd en zou de partij onwettig zijn verklaard. Het officieele orgaan van de partij te Bar celona „La Batalla" is op bevel van de auto riteiten niet meer verschenen. Brazilië, Proces tegen den chef van den generalen staf. Blijkens een Havasbericht uit Rio de Ja neiro, heeft generaal Waldomiro Lima, de commandant van het eerste militaire district generaal Goes Monteiro, den chef van den generalen staf een proces aangedaan. Hij be schuldigt hem een complot te smeden. Engel ara d Opstandige beweging in Koerdistan. Tijdens de onderdrukking dertien militairen gedood en achttien gewond. Onlangs is in het Zuid Oostelijk deel van Turkije een opstandige stemming bij de Koer den tot uitdrukking gekomen. Tusschen Mardin en Urfa, niet ver van de Turksch-Syrische grens, hebben zich tamelijk ernstige troebelen voorgedaan. Over deze aangelegenheid neemt men een groot stilzwijgen in acht. De militairen tre den krachtig op, met medewerking van de troepen van het legercorps van Konya. De opstandelingen zouden twee militaire vliegtuigen hebben neergeschoten. Het schijnt, dat de reis van president Ataturk in verband moet worden gebracht met de maatregelen, die genomen zullen worden om een herhaling van dergelijke revolutionaire daden te voor komen. Het A. N. P. verneemt nader uit Ankara, dat bij het onderdrukken van den opstand in het district Dersim (Koerdistan) dertien militairen wer den gedood en achttien gewond. Opbrengst der nieuwe belasting op 25 millioen geraamd. In een „witboek" worden de bepalingen ge publiceerd van het nieuwe belastingontwerp, dat het plan tot heffing van belasting op bui tensporig hooge winsten moet vervangen. In de begrootingsresolutie wordt o.a. gezegd, dat een belasting van ten hoogste vijf procent zal worden geheven op alle winsten, verkregen uit handels- en andere ondernemingen, welke de 2000 pond sterling per jaar te boven gaan, en behaald worden in de vijf jaren, be ginnende 1 April j.l. De belasting zal 5 pet. bedragen op de winsten van maatschappijen en 4 pet. op de winsten van particuliere ondernemingen of firma's. Men verwacht, dat deze belasting per jaar 25 millioen pond op zal brengen. Het a.s. onderhoud, Eden— Von TSeurath. Havas meldt uit Londen: De twee voornaamste punten van bespre king van het onderhoud, dat de ministers Eden en Von Neurath zullen hebben, zijn het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje en de veiligheid van de c.ontroleerende oorlogsbodems. Dit wil even wel niet zeggen, dat de -overige vraagstuk ken, zooals het westelijk verdrag of de toe stand van de Donaulanden niet zullen wor den besproken. Voor de Engelschen is echter de oplossing van het Spaansche conflict het voornaamste punt. Zonder twijfel verwacht men, dat de Britseh-Duitsche besprekingenkunnen bij dragen om Italië er toe te brengen zijn vrij willigers terug te roepen. In Britsche diplomatieke kringen wijst men er op, dat hier geenszins sprake is van het betreden van het terrein van de niet- inmengingscommissie, doch alleen van een poging de werkzaamheden van dit orgaan te bespoedigen. Verder verklaart men, dat Frankrijk op de hoogte zal worden gehouden van alles wat tusschen de beide ministers van Buitenlandsche Zaken zal worden bespro ken. Ten aanzien van het westelijk verdrag be reidt de Britsche regeering een nota voor, waarin zij de tot nu toe gewisselde documen ten samenvat. Men hoopt in Britsche kringen, dat door deze besprekingen zoowel de Locarno-kwes- tie als de Spaansche kwestie in de goede richting zullen worden geduwd. Ruslamd Ook arrestaties in Wit-Rusland. Naar uit Minsk wordt gemeld, zijn op een daar gehouden partijconferentie mede deelin gen gedaan over een drastische zuivering, die in Wit-Rusland ten uitvoer is gelegd en waar bij hooge persoonlijkheden zijn betrokken. De oud-premier Goloded, de vroegere volkscom missarissen van landbouw en Opvoeding en ver scheidene leden van het Centraal Comité der Communistische Partij, zijn gearresteerd. Naar men beweerde bestond er een geheime Trotzkistische organistie, voor het bedrijven van spionnage en sabotage, die minstens 45 „volksvijanden" omvatte, en o.a. voorberei dingen had getroffen voor de vernietiging van het vee en de oogsten. Voorts bericht Tass uit Moskou, dat de voor zitter van het Centraal Executief-Comité van de Wit-Russische Sovjet-Republiek, Tsjerwia- kof, Woensdag „op grond van persoonlijke familieaangelegenheden de hand aan zich zelf geslagen heeft". De raad van Volkscommissarissen heeft Stanislas Stroemilien, adjunct-directeur van het Centrale Bureau voor de Economische en Sociale Statistiek van zijn functie ontheven en vervangen door Michel Tsagoeria. De directeur van het bureau was onlangs afgezet. Verder meldt Havas, dat Worosjilof Smirnof heeft benoemd tot chef van de politieke leger leiding als opvolger van Gamarnik, die de hand aan zichzelf heeft geslagen. Massa-arrestatie van communisten. Tachtig communisten zijn te Warschau ge arresteerd onder beschuldiging van opruiing tot stakingen. Zestien leden van de commu nistische partij van West-Oekraine zijn ver oordeeld tot straffen van twee tot vijftien jaar gevangenisstraf. Ontploffing eischt drie dooden en tien gewonden. Explosie in petroleum-pompstation. In het Petroleum-pompstation in de Roe- meensche stad Moreni heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Drie personen werden gedood en tien gewond. ZOONs COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Inc/ez. Mei.) Italië en Duitscliland weer in de niet-inmengingscominissie. Gemeenschappelijke nota. Een gemeenschappelijk communiqué van de ambassades van Italië en Duitschland deelt mede, dat de Ita- liaansche en Duitsche ambassadeurs gisteren den president der niet-inmen- gingscommissie er van in kennis ge steld hebben, dat de regeeringen van Italië en Duitschland op grond van de op 12 Juni bereikte overeenstemming, besloten hebben hun medewerking aan de niet-inmengingscommissie en hun actieve deelneming aan de patrouille diensten in de Spaansche wateren te hervatten. PLECHTIGHEID VOOR DE GEVALLENEN VAN DE „DEUTSCHLAND De kisten met het stoffelijk overschot dei- gevallenen van de „Deutschland" zijn gister avond met militaire eer van het pantser schip naar het Heldenkerkhof overgebracht. De commandant van de „Deutschland" en de vlootcommandant, admiraal Carls, hielden toespraken. Ontploffing in Engelsclie munitief abriek. Drie dooden, twee ernstig- gewonden. LONDEN, 16 Juni Vanochtend heeft zich te Ardeer (Schotsche graafschap Ayshire) in een munitiefabriek een ontploffing voorge daan, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en twee ernstig werden gewond. Bij zomerkleed ing behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, in wrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en'de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. ingez. Med.) Amnestie aan politieke gevangenen in Bulgarije. Troonsopvolger heet Simeon, vorst van Tirnowo. In een proclamatie tot het volk heeft de Bulgaarsche koning medegedeeld, dat de kroonprins den naam Simeon, vorst van Tir nowo, zal dragen. De proclamatie is door den koning geteekend en door alle ministers ge contrasigneerd. Ter gelegenheid van de geboorte van den troonopvolger heeft de koning amnestie ver leend aan politieke gevangenen, terwijl andere gevangenen vermindering van straf kregen Donderdag zal in de kathedraal der Heilige Nedelia een plachtige dankdienst worden ge houden. Het gerucht doet de ronde, dat de jeugdige koning Peter van Zuid-Slavië, peter van den jongeborene zal worden. Het Woensdagawond uitgegeven bulletin meldt, dat de koningin het goed maakt en dat de jonge prins volkomen gezond is. AMELIA EARHART OP WEG NAAR CALCUTTA. KARATSJI, 17 Juni. Amelia Earhart is van hier naar Calcutta vertrokken. „Deutsche Nationalkirche" officiëel erkend. De Evangeliën „opnieuw bewerkt". De „Deutsche Nationalkirche" zal in den vervolge opgenomen zijn in de reeks offi cieel door den staat erkende godsdiensten. Deze nieuwe kerk aldus een Havasbericht uit Berlijn is gesticht door Arthur Din ter, een der oudste leden der N.S.D.A.P., die machtiging gekregen heeft uit de partij te treden om zich geheel te kunnen wijden aan zijn theologische studiën en zijn apostolaat. De „Deutsche nationalkirche" heeft zeer vage betrekkingen tot het Christendom: zij stelt als religieuze waarden het „bloed", de „genade" en de „openbaring" van den pan- theïtischen god aan iedere menschenziel. Zij verwerpt de begrippen der verlossing en ieder Christelijk dogma, dat zij als een „Joodsche uitvinding" beschouwt. Zij erkent echter de onvergelijkelijke waar ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNG, Toen kabouter Baardenspons vlak bij was, sprong Thijs plotseling te voorschijn en stak zijn voet vooruit. Baardenspons schrok zoo ge weldig, dat hij struikelde en midden op den weg terechtkwam. De zware zak, dien hij op zijn rug had gedragen, viel boven op hem, zoo dat hij niet meer overeind kon komen. Allemaal paddestoelen rolden uit den zak en toen Paddekwist dit zag, werd hij rood van kwaadheid. „Kijk maar eens. hij heeft weer allemaal paddestoelen van ons weggenomen Baardenspons voelde zich niets op zijn gemak met dien zwaren zak boven op zich. Maar toen hij probeerde overeind te komen slaakte hij een kreet van pijn, het wilde niet lukken. de van den persoon Christus, doch beweert, dat deze Germaansch-Arisch is. Volgens de Deutsche Nationalkirche is de leer van Jezus „vervalscht door de Joodsche op stellers" der Evangeliën, zooals de „Rabbijn Paulus", die den titel van apostel zich we derrechtelijk heeft toegeëigend. Dinter heeft de evangeliën opnieuw ge schreven, waarbij hij onder den traditionee- len tekst gezocht heeft, wat volgens hem van zuiver Arischen oorsprong is. De Deutsche Nationalkirche staat dus tus schen de groep van nationaal-socialistische Duitsche Christenen en de religieuze Duitsche groepeeringen als die van Ludendorff, de Duitsche geloofsbeweging e.a., die zelfs zoo ver gaan in de wouden de riten van den ouden Wodangodsdienst tot nieuw leven te roepen. DRANKBESTRIJDENDE VEREENIGINGEN TE HAARLEM. Aan het jaarverslag over 1936 van het Cen traal Comité van drankbestrijdende vereenl- gingen te Haarlem is het volgende ontleend. Acht vereenigingen op verschillend religieus of maatschappelijk standpunt werken in ons Comité samen. Elke aangesloten vereeniging deed in 1936 wat mogelijk was: openbare bij eenkomsten, bazrs, huisbezoek, bekeering van drankslachtoffers, bladverkoop en veel stil werk, naast ledensamenkomsten was het pro gram dat door de leden werd uitgevoerd. In 1936 was het Centraal Comité wederom aangesloten bij het Reizend Drankweer Mu seum en bij de Vereeniging tot alcoholbestrij- ding bij het Snelverkeer. In den loop van het jaar bereikten het Comité klachten over de aanwezigheid van Jeugdige personen in ijsbars. Ofschoon het Comité zich niet beweegt op het terrein van jeugdbescherming in dezen zin, zal deze aan gelegenheid te gelegener tijd onder het oog worden gezien. Over 1936 is er een voordeelig saldo van f 12.33. VERVOEREN VAN BOTER IN HILLEGOM EN LISSE. Naar ons van de zijde van de Nederland sche zuivelcentrale wordt medegedeeld, is, ingevolge beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij het gebied der ge meenten: Hillegom, Lisse, Noordwij k. Noord wij kerhout, Sassenheim, Voorhout. Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en War mond (voor zoover niet reeds was aangewe zen) toegevoegd aan het gebied waar het vervoeren, verkoopen en afleveren van boter Kinder merk slechts is toegestaan voor een hoeveelheid van 100 gram, zoomede waar het voorhanden hebben van boter zonder merk Is verboden met uitzondering o.m. van win kels, in gebruik bij personen, die bij de Ne- derlandsche zuivel centrale als georgani- seerden zijn toegelaten tot de groep boter- ompakkers en daarvan een door of van wege de Nederlandsche zuivel-centrale af gegeven schriftelijk bewijs kunnen toonen. RAMA lp—-"j PROGRAMMA VRIJDAG 18 JUNI HILVERSUM I 1875 M. Alg. progr verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Graanofoonmuziek 9.30 Geluk- wenschen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Mor gendienst 11.Orgelspel 12.Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Ensemble Van der Horst 2.Gramofoonmuziek 2.30 Christ, lec tuur 3.Alt en piano 3.45 Gramofoonmuziek 4.Trio Beute-Zepparoni-Hemerik 5.— NCRV-orkest 6.30 Klimrozen, causerie 7. Berichten 7.15 Literair halfuur, 7.45 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten 8.Concert mimv. solisten, koor van de Nederlandsche Bachvereeniging en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Gramo foonmuziek 10.45 Gymnastiekles 11.0012. Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.— VARA 8.Gramofoonmuziek. 10.Morgenwij ding 10.20 Declamatie 10.40 Viool 'en piano, 11.10 Vervolg declamatie 11 30 Orgelspel 12.— Kovacs Lajos' orkest 12.45 AVRO-Dansor- kest 1.15 Kovacs Lajos' orkest 2.Voor tuin- liefhebbers 2.30 Gramofoonmuziek 3.Piano- voordracht 3.30 AVRO-Dansorkest 4.— „Fan tasia". 5.Voor de kinderen 5.30 VARA-Or- kest. 6.30 Politiek radiojournaal. 6 50 Gramo foonmuziek 7.De negermessias „Father Di vine", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek 7.30 Berichten VGP. 7.35 Lezen in den B'ijbel. 8 Pianovoordracht 8.30 Kerk, Volk, Staat, cau serie 9.Vroolijke voordracht 9.30 VARA- Orkest, vrouwenkoor „Vox Jubilans" en so listen, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwij ding. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012. Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 11.0511.20 Causerie over babyverzorging. 11.4011 50 Pianosoli. 12.10 Orgelconcert 12.50 BBC-Dansorkest 1.352.20 Cello en piano. 4.20 Revue-programma. 4.50 BBC- Theaterorkest. 5.20 Gramofoonmuziek 5.35 BBC-orkest 6.20 Berichten 6.45 Radiotooneel met muziek. 7.45 Voor tuinliefhebbers. 8.05 BBC-koor 8.35 Variété-programma. 9.20 Be richten 9.40 Responsibilities of Empire, cau serie. 9 55 Inleiding volgende uitzending. 10.05 Tweede acte van de opera „Cosi fan tutte". 11.25 Het Grosvenor House Dansorkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonmuziek 10.35 Dito. 12.50 R. Porée-orkest en zang. 4.20 Ortambert- kwartet. 5.50 Vioolvoordracht 6.05 Zang 7.20 Pianovoordracht 7.35 Zang 7.50 Viool en piano 8.50 Cellovoordracht 9.20 Gevarieerd pro gramma 10.50 Gramofoonmuziek 11.201.20 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 6.50 Politiemuziekkorps 7.30 Gramofoonmu ziek. 8.50 Omroepschrammelensemble. 9.50 Gramofoonmuziek 12.20 Westduitsch Kamer orkest 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Bergische Landesorkest 5.40 Pianovoor dracht 6.20 Om- roep-kleinorkest, vocaal sextet en pianoduo. 8.30 Voordracht 9.30 Militair concert 10.50 Zang 11.2012.20 Hans Bund's orkest en so listen. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepor kest 1.30 Kleinorkest 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Salonorkest. 6.50 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.25 Nationaal orkest 10.30 11.20 Vlaamsch volksliederenconcert mmv. solisten. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Kleinorkest 1.30 Omroeporkest 1.40 Zang. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Kleinorkest 5.40 Decla matie ea gramofoonmuziek 6.Het Eldora do-orkest 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Piano voordracht 7.35 Zang 8.20 Het Salonorkest, Omroepdansorkest en solisten 10.30 Gramo foonmuziek 10.45—11.20 Accordeonmuziek.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3