ONZE LEZERS VERWACHT WORDENDE SCHEPEN VELSEN EINDEXAMEN R.H.B.S. Voor het eindexamen der Rijks Hoogere Bur gerschool afd. A zijn geslaagd de dames G. J. Hopman en W. F. v. d. Ploeg, Wijk aan Duin en P. J. Muntendam, IJmuiden en de heeren P. N. Hoogland, W. de Waard en J. Zwalf, IJmuiden en W. Walthuis, Velsen. JUBILEUM DR. D. J. VAN KATWIJK. In de eenigszins met groen en bloemen ge sierde kerk aan den Koningsweg te Velsen- Noord had gisteravond in een dichtbezette vergadering de herdenking plaats van het 25 jarig ambtsjubileum van den predikant. De eerste gemeente van Dr. van Katwijk, Pijn- acker Nootdorp was door 30 leden vertegen woordigd. Na een kort openingswoord van den heer M. J. Grüter, waarin hij de samenstel ling uit de verschillende kringen memoreerde, werd Dr. D. J. van Katwijk en familie bin nengeleid door een der comitéleden, waarop de gemeente hem staande toezong de verzen 1 en 11 van Psalm 103. Na lezing van het Schrift gedeelte Ps. 147 de verzen 112 en Gebed hield de heer Grüter een toespraak tot den jubila ris waarin hij memoreerde het omvangrijke werk door den predikant in de gemeente ver richt daarbij den dank uitsprekende tot Hem, die hem daartoe de krachten schonk. Vervol gens bood de heer D. Blok Sr. met eenige toe passelijke woorden het cadeau van de Gemeen te aan, bestaande uit een eikenhouten boeken kast met zilveren plaat waarop de inscriptie „Aan onzen Dominee" ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Velsen, 16 Juni 1937. Mej. C. Leyen bood daarop mevrouw van Katwijk, als erkenning van hare vele, trouwe werkzaamheden als domineesvrouw, een da mesarmbandhorloge aan. Inmiddels hadden twee meisjes, een prachtige bloemenmand aan mevrouw van Katwijk geoffreerd. In haar dankwoord zeide de predikantsvrouw, dit ca deau waarop zij in het minst niet had gere kend, met „schroom" te willen aanvaarden. Vervolgens spraken afgevaardigden van de kerken Velsen, Pijnacker, Nootdorp, Zwam- merdam en Schipluiden. De kerk van Pijn acker bood den jubilaris een leeslamp aan. Van de naburige kerken spraken resp. de heeren Ds. S. E. Wesbonk; Ds. van Teylin- gen, de afgevaardigde van Santpoort en na mens Beverwijk, de heer C. Slings. Ds. Wesbonk namens de Classis Haarlem sprekende, wees op de „geheel eigen plaats" die Ds. van Katwijk, krachtens zijn kennis van kerkrecht, innam. De jubilaris sprak tenslotte het dankwoord, waarbij hij speciaal liet uitkomen de Genade van zijn Zender, die hem dezen dag deed be leven, daartegen over stellende dat hij veelal in krachten nog tekort geschoten is. Met de bede, dat hij door Gods Genade, blijven bieden, hetgeen hij altijd geboden had, n.l. het Evangelie van Jezus Christus, besloot spr. zijn oprechten dank. Aan het eind der samenkomst maakten ve len van de gelegenheid tot complimenteeren gebruik. In de pastorie was een schat van bloemen aanwezig, terwijl den ganschen dag gelukwensehen, ook buiten den kring der Geref. Kerk waren bezorgd. Met veel waardeering spreken we nog van den zang van het dubbel gemengd kwartet tijdens de samenkomst onder leiding van den heer H. Slings en de orgelsoli van den orga nist der kerk, den heer A. L. Schouten. Zondag as. hoopt Dr. van Katwijk in de avondgodsdienstoefening zijn gedachtenisrede uit te spreken GOUDEN BRUIDSPAAR. 26 Juni as. herdenken Dirk Luyting en Niesje Sint den dag waarop zij een halve eeuw geleden in het huwelijk traden. De gou den bruid en bruidegom woonachtig Beeck- sanghlaan 18 zijn respectievelijk 74 en 78 jaar oud. Hun huwelijk werd gezegend met 5 kinderen n.l. 4 dochters en 1 zoon welke laatste op 25- jarigen leeftijd overleed. De heer Luyting en zijne echtegenoote genieten beiden een goede gezondheid en de achting hunner omgeving. WERKEN NOORDZEEKANAAL. Het onder deze gemeente bouwen van een kantoor met dienstwoning en garage, een blok van drie dienstwoningen en een werkplaats met magazijn, met bijkomende werken, be- hoorende tot de werken tot verbetering van het Noordzeekanaal, is opgedragen aan H. Fokkens Hz. te Naarden, voor f64.700. Het merkwaardige is, dat niet alleen de laagste inschrijver, die voor f61.300 had ingeschreven, nog 7 andere firma's zijn gepasseerd, die alle voor minder dan f 64.700 hadden ingeschreven, terwijl de raming f 55.000 bedroeg. SANTPOORT CONCERT. IJMUIDEN Gisteravond werd, uitgaande van de plaat selijke vereenigingen en „Santpoorts Bloei" het tweede zomerconcert in de m-uzie-knis ge geven, waarvoor de belangstelling zeer groot was, ondanks het feit, dat de temperatu-ur ietwat aan den fris-schen kant was. Ook nu zorgde de gemeente-politie er wederom voor. dat de zangliefhebbers (sters) rustig konden genieten. Allereerst liet Lies Hertiers kinderkoor „Duinlust" zich hooren. Helder klonken de aardige kinderstemmetjes in deze mooie om geving van het Rijkenspark, opvallend was de zuiverheid, waarmee gezongen werd, heel goed de voordracht en de uitspraak. Vooral met „Vreemde Talen", van P. Zwager, „Wag- hondjes" van Corn Dopper en „De schoonste bloem" van J. D. v. Ramshorst werd veel succes behaald. En dan de kleppermarsch van J. Morks niet te vergeten. Lies Hertier liet dezen avond ook haar on langs opgerichte groote meisjes-koor optre den en ook hiermee oogstte zij succes. In aanmerking genomen, den korten tijd van het bestaan zijn we er zeker van, dat Lies Hertier ook met dit koor eer zal inleggen. Vooral „O, wie wunderschön ist die Frühlings- zeit" van Fr. Abt werd sterk geapplaudisseerd. Verder deed dezen avond het dubbelman- nenkwartet „Harmonie" uit Haarlem onder leiding van Henk Arisz zich nog hooren. Van den prachtigen mannenzang der Haarlem mers hebben de talrijke aanwezigen zeer ge noten. Vooral bij hun tweede optreden, toen ze het juiste plaatsje in de nis gevonden had den, toonden ze heel wat in den mars te heb ben en een uitstekend ensemble te vormen. Dit tweede gedeelte viel mogelijk ook hierom bij de aanwezigen het meest In den smaak, omdat het voor een concert als dit beter ge kozen nummers -bevatte. „Le Rossignol" van Saint Saëns en „Meiliedje", van Olman vie len al zeer in den smaak. Doch de zangken ners onder de aanwezigen zullen ook geno ten hebben van „Lamentation jaeremiae" van Palestrina. BEVERWIJK HET FAILLISSEMENT VAN DE N.V. SIGARENFABRIEK v.h. GEBR. MAJOOR. De crediteurenlij st in het faillissement van de N.V. Sigarenfabriek v.h. Gebr. Majoor al hier, opgenomen in het weekblad Handelsbe langen, telt 139 crediteuren, met een totaal passief van 164.095.74, waarvan preferent 9081.13. De baten zijn nog niet volledig be kend. De voornaamste crediteuren zijn: N.V. Twentsche Bank, saldo rekening courant (ge dekt) 54544.98. N.V. Scheltema en Co.'s Ta- bakshandel geleverde goederen 35516.34 en Erven J. J. Majoor geldbeleening 17511.52. MERKWAARDIGE VONDST IN HET DUIN. Bij het afgraven van de duingronden in de omgeving van den Stetweg te Wijk aan Zee hebben de werklieden een merkwaardige vondst gedaan. Zij vonden n.l. onder het zand bedolven ongeveer 30 bussen, die zoo op het oog veel overeenkomst vertoonden met de be kende conservenblikken. De inhoud van de bussen bleek echter bij nader onderzoek zeer gevaarlijk te zijn. In de bussen stak n.l. een slagpen, die eindigde in een buisje, dat met slagkwik gevuld was. Vervolgens werd in één van de bussen een hoeveelheid buskruit aan getroffen. De politie werd gewaarschuwd, die onmiddellijk de gevonden bussen in beslag nam en daarna de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug waarschuwde. De afkomst van de gevaarlijke voorwerpen viel niet vast te stel len. De politie vermoedt, dat de blikken aan het strand zijn aangespoeld en toen door strandjutters zijn gevonden. Deze hebben ver moedelijk hun buit in veiligheid willen brengen en de bussen in het duin begraven. Waarschijnlijk zijn de bussen Russisch maak sel. Hedenmorgen zijn de gevaarlijke voorwer pen door een deskundige van de Hembrug in het duin tot ontploffing gebracht. DE AANVOER VAN AARDBEIEN Aan de vereenigde veilingen werden aan de speciale aardbeienveiling 9.870 K.G. aard beien aangevoerd. De gemiddelde prijs was hooger dan den daaraan voorafgaanden dag, n.l. 15.29 per 100 K.G. De aanvoer was be langrijk minder dan op de eerste veiling, om dat belangrijke hoeveelheden aardbeien wer den geveild tegelijk met de groente. Het aan merkelijk koelere weer is tevens oorzaak van den verminderden aanvoer omdat de vruch ten nu niet zoo snel rijpen, MARKTBERICHTEN. Vereenigde Veilingen Vrije Veiling. Kennemerïand en 16 Juni 1937. Prijsnoteering: Waschpeen per kist 69 Spinazie per kist 5086 Sla per kist 1530 Postelein per kist 1624 Uien per bos 4—5 Wortelen per bos 610 Rabarber per bos 47 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 2-3 Bloemkool le soort per stuk 1014 Bloemkool 12e soort per stuk 47 Tomaten per K.G. 1232 Aardappelen 5.206.50 Peulen per K.G. 2030 Doppers per K.G. 1518 Raspers per K.G. 80 Snijboonen per K.G. 3034 Dikke boonen per K.G. 45 Tuinboonen per K.G. 78'/2 Asperges le wit per bos 24—32 Asperges 2e wit per bos 1214 Asperges le bl. per bos 1420 Asperges 2e bl. per bos 10r—16 Komkommers per stuk 36 Aardbeien per slof 3275 Schip Verm. aankomst Laatste bericht Ajax (Ned.) Alkmaar (Ned.) x) Amstelland (Ned.) x) Alwine Russ (Du.) Boschfontein (Ned.)x) Bacchus (Ned.) Breda (Ned.) x) Boskoop (Ned.) Baden (Du.) x) Baarn (Ned.) x) Berenice (Ned.) Caribia (Du.) x) Chr. Huygens (Ned.) x Costa Rica (Ned.) Clarissa Radcliffe (Eng Cordillera (Du.) x) Ceres (Ned.) Emiliy (Fin) Eurybates (Eng.) x) MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.66—0.41. Griet per 50 K.G. f 24—13. Tongen per K.G. f 0.700.53. Groote schol per 50 K.G. f 24. Middelschol per 50 K.G. f 25. Zetschol per 50 K.G. f 30—18. Kleine schol per 50 K.G. f 21—4.60. Bot per 50 K.G. f 15—10. Schar per 50 K.G. f 8—1.80. Tongschar per 50 K.G. f 2420. Groote schelvisch per 50 K.G. f 22,5020. Middelschelvisch per 50 K.G. f 1814. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 1410. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 94. Kabeljauw per 125 K.G. f 5422. Groote gullen per 50 K.G. f 10.509.50. Kieine gullen per 50 K.G. f 115.40. Wijting per 50 K.G. f 4.90—2.50. Makreel per 50 K.G. f 85.80. Heilbot per K.G. f 0.82—0.76 Leng per stuk f 1.40. Poon per 50 K.G. f 3.802.50. BESOMMINGEN. Trawlers: Sumatra IJ:m. 253, 300 manden f 1890. Poolzee IJm. 77, 355 manden f 1740. Bloemendaal IJm. 71 305 manden f 1690. Loggers: KW. 159 f 1240; KW. 104 f 370, KW. 59 f 260. Kotter: E 482 f 570. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 17 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Massa-Justitie" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Heerscher," met Emil Jannings. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nitchevo", (de doodstrijd in een onderzeeër), met Harry Baur, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Romeo en Julia". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 18 JUNI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Freiburg (Du.) Fauna (Ned.) Ganymedes (Ned). Hamm (Du.) Hercules (Ned.) Helder (Ned.) Hebe (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x Jutland (Eng.) Juno (Ned.) Kurmark (Du.) Kreta (Du.) Luneburg Liberian (Eng) Laertes (Ned.) Langanger (Noor) x) Mirach (Ned.) Maaskerk (Ned.) Meriones (Eng.) x) Montferland (Ned.) x) Orion (Ned.) Omberg (Zw.) Poelau Roebiah (Nd.)x) Poseidon (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Polydorus (Ned.) x) Perrakis L.Cambanis (G Palatia (Du.) Prometheus (Ned.) x) Rhea (Ned.) Reggestroom (Ned.) Randfontein (Ned.) x) Rosa Luxemburg (Rus) Salland (Ned.) Simaloer (Ned.) x) Serooskerk (Ned.) x) Salabangka (Ned.) Sveti Vlaho (J. SI.) Soesterberg (Ned) Tajandoen (Ned.) x) Trajanus (Ned.) Tiberius (Ned.) Titus (Ned.) Tovaristch Stalin (Rus Trompenberg (Ned.) Tunisia (Britsch) Venezuela (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) x) Chili. Buenos Aires Stettin. Hamburg Manzanillo Chili (via Antw.) Chili Ned. Indië Chili Midd Zee. Hamburg (v. IJm.) Batavia West Indië Ned. Indië Pto Barrios Chili Gefle Batavia Ned. Indië Stamboul Constantza Ned. Indië Midd. Zee Chili Danzig Z. Afrika Buenos Aires Bourgas. Ned. Indië West Indië Ned.-Indië. West Afrika Batavia Pt. Arthur Archangel W. Afrika (via R'dam) Batavia Buenos Aires Alexandrië (via Antw.) Trangsund. Batavia Marseille Batavia. Ned. Indië Buenos Aires Tampico Batavia Midd. Zee W. Afrika (via R'dam) Z. Afrika Archangel Buenos Aires Batavia Japan Ned. Indië Rosario Kemi. Ned. Indië Venetië Alexandië Midd. Zee Leningrad Koivisto, La Goulette (v. IJm.) Hamburg Japan 19 Juni. 28 Juni 23 Juni 20 Juni 7 Juli 19 Juni 16 Juii 9 Juli 16 Juni 4 Juli 8 Juli 28 Juni 21 Juli 5 Juli 22 Juni 7 Juli 7 Juli 23 Juni 10 Juli 18 Juni 27 Juni 9 Juli 20 Juni 24 Juni 21 Juni 18 Juni 29 Juni 20 Juli 30 Juni 8 Juli 20 Juni 25 Juni 15 Juli 10 Juli 8 Juli 18 Juni 20 Juni 20 Juni 18 Juni 20 Juni 15 Juni van Setubal. 14 Juni van Curacao, in lading. in lading. vertrekt 18 Juni. 7 Juni vertrokken. vertr. 19 Juni van Hamburg. 16 Juni van Liverpool. 10 Juni van Port Said. 15 Juni van Sto. Chicama. 15 Juni van Venetië. vertrekt 19 Juni. 13 Juni van Sabang. 14 Juni de Azoren gepass. 15 Juni van Macassar. 17 Juni vertrokken. 10 Juni van Callao. 10 Juni van Skutskar. I Juni van Belawan. 8 Juni van Colombo. 15 Juni van Algiers. 16 Juni te Lissabon., 14 Juni van Batavia. 14 Juni te Piraeus. 14 Juni te Valparaiso. 15 Juni vertrokken. 12 Juni van Mombassa. 11 Juni teruggekeerd, in lading. 6 Juni van Colombo. 31 Mei v. Cristobal. 14 Juni te Marseille. II Juni van Freetown. 8 Juni van Padang. 28 Mei vertrokken. 14 Juni van Lodingen. 17 Juni te Havre. 12 Juni van Pt. Said. 12 Juni vertrokken. 14 Juni te Antwerpen, in lading. in lading. 15 Juni te Antwerpen. 13 Juni van Pt. Said. 13 Juni van Gibraltar. 5 Juni van Dakar. 14 Juni van Trinidad. 12 Juni vertrokken. 14 Juni van Susak. 14 Juni van Madeira. 8 Juni van Kaapstad. 15 Juni v. Lodingen. 8 Juni van Bahia. 13 Juni van Colombo. 15 Juni van Pt. Said. 4 Juni van Sabang. 5 Juni van Buenos Aires. 11. Juni te Haukipudas. 10 Juni van Sabang. pass. 14 Juni Finisterre. 9 Juni te Aberdeen, pass. 14 Juni Finisterre. 15 Juni v. Elseneur 13 Juni te Trangsund.. 13 Juni vertrokken vertrekt 19 Juni. 13 Juni te Manilla. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o} niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Strand-Belevenisseii. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Russisch bs. Petrovsky Velsen Heel eventjes denk je aan een luguber mopje van twee door de warmte uit hun lood gesla gen politiemannen, en je perst met pijn een tegemoetkomenden beleefdheidslach. Maar het duurt kort. De politiemannen heb ben iets strams, ze staan dreigend-rechtop. Eén tokkelt met routine-gebaar op het potlood van een klein boekjeEn ineens doe je stom-gedwee, wat je ze nog eens weer hoort zeggen: Je breekt je tentje af, scharrelt schut terig wat haringen bij elkaar, begraaft nog in een soort verdooving een stuk papier en strompelt gebogen weg. De politiemannen voel je nog steeds in dezelfde houding staan, en zoo zullen ze je vermoedelijk nog 5 minuten na kijken. Als de minuten om zijn, richt je je recht op en kijkt om. Mis de veldwachters zijn al weggestapt, de duintjes van Velsen in, daar, waar die bordjes staan En plots word je aangeklampt door een klein sportief mannetje, en het knettert en knap pert uit zijn mond als bij het laatste stuk vuurwerk, en het haakt in je vast: hij is mede slachtoffer en komt van Haarlem. En een poosje later ben je thuis en lang zaamaan schuiven schuchter de dingen van den middag één voor één voor je langs; nu pak je ze aan en zet ze rechtop vóór je; als je klaar bent, staat er iets onbegrijpelijks: „Het vrije strand is weg!" Het zelf-gezochte zalig zwoegen door mul zand met bepakte fiets, ver van geroezemoes, kapot glas en leege blikjes, dichter bij meeuw en bonte Piet zal herinnering worden. Je hoort ze wéér: „Fietsen boven laten over een poos!" Even een dagtentje opslaan, heelemaal niet voor den nacht, maar zoo maar, om je horloge, je stuk brood en je boek in op te bergen en er lekker lui te gaan liggen is nü al verboden. Dat kost geld Een stuk schaduw maken van een fiets en en een regenjas om de zon, als het tè erg wordt te ontvluchten, verboden! Je begrijpt plots het waanzin-plan van het kleine sportieve Haarlemmertje: „Actie op touw zetten, badplaatsen binnen eenige jaren laten uitsterven." Je lacht er niet eens om, maar wordt zelf actief. Je informeert links en rechts. Op het politie bureau krijg je den doodsteek. Stroohalmen knappen af, lidmaatschappen van Reisvereeni- grng, N.T.K.C., A.N.W.G., Kampeerkaart van N.K.C. verwekken lachtsalvo's betalen en fietsen boven laten over een poos!! Er zijn heel erge dingen gebeurd aan ons strand ver telt een vriendelijke politieman, die het be grijpt, héél heel erg. Dat wist je wel zoo wat, maar het stelt je niet tevreden; waarom wij allen daarvoor bloeden? Met prikkeldraad ben je al lang verzoend, er was in laatste instantie: het vrije strand. Nu wordt het angstig. Armzalig lichtpunt: In een paar kleine huis jes van Wijk aan Zee zullen ze nu een stukje brood kunnen verdienen met al die fietsen! Met heimwee denk je aan paal 31, waar je 14 heerlijke jaren iets van de zee leerde snap pen. Schuilt dan nergens een abuis? Het is mijn laatste stroohalm. Verschaf licht in dit angst-visioen; noem mij in een volgend nummer een aartbedrieger en zwartgallig pes simist. Ik zal mij verzoenen met paal 54, en de veldwachters mogen iedere minuut van den dag een slip van mijn tent oplichten, want controle moet er zijn. Als mijn tentje maar mag staan zonder dat er voor betaald behoeft te worden. Met dank voor plaatsing J. v. d. MOLEN, Creutsbergerlaan 28, Beverwijk. Wij hebben ons naar aanleiding van dit in gezonden stuk tot de autoriteiten gewend. In het begin van het badseizoen hebben zich in derdaad moeilijkheden voorgedaan wat betreft het plaatsen van tenten op het strand. Dit was op het strand, behoorende tot het grondgebied der gemeente Wijk aan Zee reeds jaren ver boden. Dit strand is geheel in exploitatie bij de Buffet Maatschappij „E Pluribus Unum", die 300 M. heeft gereserveerd voor het plaatsen van dagtenten tegen een vergoeding. Het strand der gemeente Velsen grenst onmiddellijk aan het Zuiderbad van Wijk aan Zee. Velsen heeft dit strand evenwel niet in exploitatie ge bracht. Wel werd 300 M. verhuurd aan de E.P.U., die deze oppervlakte evenwel niet pro ductief maakte. Het plaatsen van tenten op het strand van Velsen is slechts toegestaan, wanneer B. en W. van Velsen daartoe vergunning verleenden; het werd echter oogluikend toegestaan, vooral, omdat er van eenigen vorm van exploitatie toch geen sprake was. In het begin van het nieuwe seizoen werd het toezicht op het strand van de Noordpier af tot de grens van Castricum opgedragen aan de marechaussées. De gemeenten Beverwijk, Velsen en Heemskerk hebben daarvoor een ge meenschappelijke regeling getroffen. Deze politiemenschen hebben tot taak de bepalin gen van de voor het strand geldende politie verordeningen te handhaven. Op den eersten mooien Zondag van het badseizoen geschiedde dat ook op Velsens grondgebied. Eenige strand- bezoekers, die daar hun tentjes hadden opge bouwd, werden gelast hun linnen verblijfplaat sen maar af te breken, omdat zij niet in het bezit waren van de vereischte vergunning van B. en W. Het was evenwel onbegonnen werk om op dien mooien Zondagmiddag eenige honderden tenten te laten verdwijnen en daarom is dan ook geen verdere aandrang uitgeoefend. Het ligt voor de hand, dat toch onder de vele strandbezoekers, die jaar in jaar uit gewoon waren hun tenten op dit strandge- deelte te plaatsen, wel eenige onrust ontstond. Daarna zijn besprekigen gevolgd tusschen de burgemeesters van Velsen en Beverwijk en het gevolg daarvan is geweest, zooals de burge meester van Beverwijk ons mededeelde, dat het met de toepassing van de desbetreffende be paling van de politieverordening in de prac- tijk nog wel zal meevallen. Ordentelijke strand bezoekers zullen op dit stranddeel geen moei lijkheden ondervinden. Het is ons intussehen reeds gebleken, dat inderdaad den menschen, die hun tentjes naast het Zuiderstrand had den opgeslagen, geen moeilijkheden in den weg zijn gelegd. De politie zal te dien aanzien wat men noemt „soepel" optreden. Vermoedelijk zal deze aangelegenheid voor het volgende seizoen op andere wijze worden geregeld. Wat het meenemen van fietsen op het strand betreft, dit is op het Wijk aan Zeesche strand niet verboden. Of dit verbod er zal ko men moet de gemeenteraad van Beverwijk uit maken. De verordening waarin een dergelijke bepaling zou worden opgenomen, moet nog in den Raad worden behandeld. Zoolang deze verordening nog niet is aangenomen, goedge keurd en afgekondigd kan men rustig zijn fiets naar het strand meenemen. DONDERDAG 17 JUNI 1937 De Bilt voorspelt: Meest matigen tijdelijk wellicht krach- tigen Westelijken tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op regen buien, weinig verandering in tempera tuur. barometerstand Hoogste 772.8 m.M. te Valentia. Laagste 755.3 m.M. te Skagen. thermometerstand Hoogste gisteren 58 F. Laagste hedennacht 52 F. Hoogste heden 56 F. barometerstand Hedenmorgen 9 uur 765 m.M. Neiging: Vooruit. DAMMEN. De match Springer—Raichenbach, Springer verkleint zijn achterstand Door liet winnen van de 13de partij. De dertiende partij van den wedstrijd Sprin gerRaichenbach om het wereldkampioen schap dammen is hedenavond in „de Galerij" te 's-Gravenhage gespeeld. Na eenige toespra ken tot spelers en belangstellenden verrichtte Prof. Dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van onderwijs, den eersten zet. De partij had het volgende verloop: M. Raichenbach (Wit). B. Springer (Zwart). 3429 opening. 1. 34—29 19—23 2. 40—34 14—19 3. 44—40 10—14 4. 50—44 5—10 5. 29—24 Een regelmatige voortzetting. Meestal week een van beide spelers spoedig af van de nor male paden der 3429 opening. 520X19 6. 33X24 19X30 7. 34X25 14—19 8. 35—30 10—14 9. 30—24 Het is alles eenvoud wat de klok slaat. Rai chenbach voelt er blijkbaar bitter weinig voor om nu nog iets te gaan riskeeren. 919X30 10. 25X34 17—22 11. 31—36 11—17 12. 37—31 14—19 13. 41—37 9—14 14. 34—30 7—11 15. 46—41 1—7. Een rustig spelletje, dat weinig stof tot op merkingen geeft, en waarin beide spelers hun aandacht wijden aan een goeden opbouw zon der meer. 16. 40—35 22—27 De eerste zet, die leven in den strijd brengt, doch die tegelijkertijd raadzaam is voor het verkrijgen der hoognoodige tempi. 17. 32X21 16X27 18. 31X22 18X27 19. 37—32 17—21 20. 26X17 12X21 21. 30—25 11—16 22. 41—37 7—12 Springer houdt zijn tegenstander vast in de z.g. dwangstelling, en de opstelling der zwarte stukken op 16, 21 en 27 oefent op Wit's ont wikkeling een belangrijken invloed uit. Zon der dat hier direct nadeel voor Wit aanwezig is, heeft Zwart toch vrijer spel, en hij kan altijd met 2126 en 26X17, indien gewenscht, tot vereenvoudiging overgaan. 44—40 4—9 24. 39—33 12—18 Het ongemak voor Wit is, dat op 33—28 21—26 volgt. 25. 40—34 8—12 26. 34—30 2—8 27. 33—29 23X34 28. 30X39 19—24 In dit genre stellingen altijd sterk. Wit's positie blijft massief, en momenteel is van aftakeling nog geen sprake. Binnen korten tijd zal Zwart zich omtrent zijn plannen op Wit's langen vleugel moeten uitspreken. 29. 39—33 18—23 30. 49—44 12—18 31. 37—31 Opent nu voor de eerste maal den aanval op het stuk op 27. Het succes hiervan is echter twijfelachtig, en er gaat momenteel van Zwart's stand meer kracht uit. 318—12 32. 31X22 18X27 33. 44—40 6—11 34. 42—37 12—18 35. 37—31 Wil Zwart blijkbaar forceeren tot het doen van een zwakken tempozet. 1822 is verhin derd wegens 3228, 3329 en 48X6. Zwart speelt nu: 3521—26 36. 31X22 18X27 37. 32X21 16X27 De stand is: Zwart 10 stukken op 3 9 11 13 14 15 23 24 26 27. Wit 10 stukken op 25 33 35 36 38 40 43 45 47 48. Zwart staat hier zeer gunstig. Wit is zeer beperkt in de keuze van zijn zetten, juist waar Springer's stukken op den rechtervleugel en op het centrum voortdurend combineeren. 4034 is verhinderd wegens 2732, 2430,14— 20 en 9X49. 48—42 of 4741 gaat niet wegens 2328, zoo dat Raichenbach aangewezen is op 47—42 of 4339. Er gaat van Springer's stand een be lemmerende werking uit. 38. 43—39 14—19 39. 40—34 9—14 Raichenbach staat slecht. Hij wordt steeds meer in de verdediging gedrongen en Sprin ger behandelt het middenspel schitterend. Na lang denken van weerskanten volgt nu: 40. 34—30 11—17 41. 39—34 13—18 42. 47—42 17—22 Springer heeft nu een ideale positie. Een scherpe actie rechts vangt aan en de Neder lander geeft Raichenbach geen kans op her stel. Op den langen vleugel behoeft Springer niets te duchten, en voor Raichenbach komt het gebrek aan goede speelbare zetten duide lijk tot uiting. 43. 42—37 3—8 44. 34—29 23X34 45. 30X29 8—13 Dreigt nu 24—29, 19X30 en 27—31, 22X44. Op 37—32 volgt 27—31. 46. 4842 18—23! De stand is: Zwart 9 stukken op 13 14 15 1 9 2 2 23 2 4 2 6 27. Wit 9 stukken op 25 33 35 36 37 38 39 42 45. Op 3732 volgt nu 2228 enz., op 39—34 24—30 of 23—29. 47. 45—40 (of?) 15—20 Verhindert 40—34 met 23—29 en 19X28. Wit moet nu wel offeren 48. 36—31 27X36 49. 38—32 23—29 50. 42—38 19—23 De stand loopt geheel op. Raichenbach is in Springer's ijzeren greep! 51. 39—34 13—19 52. 35—30 24X44 53. 33X15 44—49 54. 38—33 49X16 Wit geeft op. Op hardhandige wijze heeft Springer re vanche genomen. Wij aarzelen niet te zeggen, dat Raichenbach in Springer's phenomenaal middenspel geen schijn van kans heeft gekre gen en gewoonweg overdonderd werd door de krachtzetten waarmede Springer een fraaie winst forceerde. Nog is de match dus nog lang niet verloren voor onzen landgenoot. De stand is: gesp. gew. rem. verl. pnt. M. Raichenbach 13 3 8 2 14 B, Springer 13 2 8 3 12 De veertiende partij wordt Donderdag te Ermelo gespeeld, aanvang 7 uur in gebouw „Chr. Volksbelang".

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6