HET NIEUWE AVONDBLAD De Vem breidt haar vloot uit. Hei Velserbad officieel geopend. Ansjovisseri j. 22e JAARCANC No. 191 VRIJDAG 18 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2J4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef, 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van vlsschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Nederlands beste zwemsters demonstreerden haar zwemkunst. V. Z. V. van vele zijden gehuldigd voor haar initiatief. Het anders zoo stille Tiberiusplein beleefde gisteravond een buitengewone drukte. Wat er in dezen uithoek stond te gebeuren, was dan ook van buiten gewoon belang, maar bovendien zal ook de komst van Neerlands beste zwemsters Willy den Ouden, Rie Mas- stenbroek, Nida Senff en J. Waalberg er wel toe lïebben bijgedragen, dat er velen bij het Velserbad stonden, om van de gelegenheid gebruik te maken deze zwemwonders eens van naderbij te kunnen bezichtigen. Dat de vier meisjes niet onopgemerkt de in richting zouden binnengaan, bleek al direct bij haar aankomst. Ze wer den bij het station als 't ware be legerd door een groot aantal bewon deraars, die het speciaal op de hand- teekeningen gemunt hadden. Een enkele was zoo gelukkig, maar om aan alle aanvragen te voldoen, daar voor hadden de dolfijntjes geen tijd. Rondom de heldergroene plas zaten de belangstellenden spoedig eenige rijen dik stijf naast elkaar, wat een flinke stijging van de temperatuur tengevolge had. Het moet voor velen een Tantaluskwelling geweest zijn, dat ze niet even een duik in het bassin moch ten nemen. Maar dit genoegen zou alleen weggelegd zijn voor de medewerkers en -werksters. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op den heer J. P. Weytourg, commissaris van politie en A. de Wit, directeur van Gas en Water, tal van hoofden van onderwijsinrich tingen, vele autoriteiten uit de zwemiwereld, als de heer J. de Vries, voorzitter van den Kon. Ned. Zwemlbond, mevr. Trietoels—Koen, mevrouw de Dood—Koen, de heeren A. F. Mul ler en S. Broekman, resp. voorzitter en secre taris van den Nederl. Arbeiders Sportbond, de heeren Brunt en Knuijt van Laers namens den Zwemkring Haarlem van den K.N.Z.B., Dogger, Technisch commissaris van den K. N. Z. B., en vele andere vertegenwoordigers van zwemvereenigingen uit den Kring Haarlem en van andere sportorganisaties. De heer P. Borst, gedelegeerd commissaris van de N.V. Velserbad sprak allereerst een woord van welkom, hetgeen hij zeide te doen namens den heer J. H. Levenkamp, president- commissaris, die door vacantie verhinderd was. Spreker dankte den heer de Vries voor zijn bereidwilligheid, het bad te openen. Voorts deelde de heer Borst nog mede dat de burgemeester verhinderd, was aanwezig te zijn. We zijn feestelijk gestemd, vervolgde spre ker, nu we zoo ver zijn, dat deze eerste over dekte inrichting voor het publiek geopend kan worden. Spreker meent dat het Velserbad een der mooiste overdekte baden in 't land is. Hij bracht hulde aan den architect en bouwer den heer A. Koster, zonder wien Vel- sen zeker nog vele jaren zonder een over dekte zweminrichting zou zijn gebleven. Ook den heer Verzijlbergh, die voor de commissa- sarissen op den bouw had toegezien, bracht de heer Borst dank, verder aan hen die aan den bouw hadden meegewerkt, aan de Nij verheidsschool voor de in koper uitgevoerde aschbak, den heer H. Engelhart voor het fraaie aquarium enz. Daarna vertelde de heer Borst het een en ander over de inrichting; hij wees op de groote zorg, die aan het water wordt besteed, op de onderwater-verlichting, op de douches in het plafond enz. Daarna sprak de heer de Vries zijn ope ningsrede. Voor velen is het een groote vreug de, dat de inrichting geopend wordt zeide spreker, in het bijzonder voor hen, die het initiatief namen en voor hen, die hun beste krachten aan de totstandkoming der inrichting hadden gegeven. Voor alle ingezetenen is het een voldoening, dat deze inrichting er geko men is. En dan denkt spreker niet alleen aan sport en hygiëne, maar ook omdat hier door het ideaal weer nadert, dat iedereen kan zwemmen, met het oog op de veiligheid. Trotsch is spreker op de V.Z.V. die het initia tief genomen heeft voor den bouw van dit bad. Spreker wees op het voordeel, dat een over dekte boven een onoverdekte heeft, waar 's winters evengoed gezwommen kan worden als 's zomers. Om het zwemmen te bevorde ren moet iedereen de inrichting steunen, meende de heer de Vries. Hij hoopte, dat de samenwerking tusschen directeur, pulbliek en bestuur steeds uitstekend mag zijn. Hiermede was de opening een feit, wat gedemonstreerd werd door Maart je Koster en Frans Kwak, twee jeugdige leden van V. Z. V. die met een koenen sprong van de 3 meter plank het eerst in het water doken. Daarbij werd van de loopplank af een doek ontrold waarop stond „Welkom in ons bad". Hierna sprak de adj. directeur de heer Scheerder den heer Borst toe. Hij bracht hem dank voor het vele, dat deze voor de inrich ting heeft gedaan. Den heer Geelhoed wenschte hij geluk met zijn benoeming als directeur. Voorts huldigde hij den heer Koster. De dames kregen bloemen. Namens den Zwemkring Haarlem sprak daarna de heer Brunt die hoopte op een gunstig financieel resultaat, omdat daarin het bewijs ligt, dat velen van de inrichting ge bruik maken. Ons devies is: „Ieder Nederlan der zwemmer", uw devies is: „Ieder Velsenaar zwemmer", zoo besloot spreker. De heer Broekman sprak daarna namens de N.A.S.B. Spreker wees er op, dat de af deeling zwemmen in Velsen nu reeds 250 leden telt. Spreker stelde een klok beschik baar voor de directiekamer. De heer Bongers, 2e voorzitter van V. Z.V. gaf een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van V.Z.V. Namens de overdekte te Alkmaar sprak de heer Lange veld; nameens de Zaandamsche Zwemclub Neptunus de heer Kluwe. Mevrouw Triebeis, de zwemmdeoer hield een warm pleidooi voor de zwemkunst. In het bijzonder richtte zij zich tot de ouders. „Ieder Neder lander zal zwemmen", was haar devies. Zij kreeg voor haar propagandaspeech een har telijke ovatie. De heer Muller sprak daarna eenige woor den namens den heer Koster, waarna de heer Bongers het besturu der inrichting namens de V.Z.V. een klok aanbood. De heer Borst dankte allen voor hun vriendelijke woorden, hij dankte voorts nog de zwemmers en zwemsters voor hunne be reidwilligheid aan de opening door door hun medewerking luister bij te brengen. Hierna was het officieele gedeelte afge- loopen en konden de demonstratie beginnen. Door zwemsters en zwemmers werden ver schillende zwemslagen gedemonstreerd. Vooral Nida Senff bracht met haar phenomenaal keerwerk vele aanwezigen in extase; maar ook de andere droegen de bewondering weg voor hare zwemcapaciteiten. Vooral door de onderverlichting' werd een fantastisch schouwspel verkregen. Als door een lich tende zwavelmassa gleden de meisjes door het water, waarbij de fonkelende druppels van hun leden spatten. De IJmuider Reddingsbrigade gaf nog een demonstratie, dames van de A.D.Z. trokken allerlei figuren, Willy den OUden, Jopie Waalberg en de heer W. Schatens vertoon den een aantal fraaie nummers schoon- springen, de heer Schatens als humorist eenige malen in de plas en een vlot gespeelde polowedstrijd tusschen V.Z.V. en Neptunus, die eindigde in 2—2 was het eind van den avond, die voor het Velserbad een hoopvol begin ge noemd mag worden. OPENLUCHT SAMENKOMST. Zaterdagavond 8 uur zal een openlucht samenkomst gehouden worden op het Kenne- merplein. Als sprekers zullen optreden dr. R. J. v._ d. Meulen en de heer De Groot. Medewerking verleent het Ger. Evangelisatie zangkoor ,Gera". ZILVEREN JUBILEUM VAN STORMVOGELS. Een feestcommissie gevormd. In verband met het zilveren, jubileum van IJ.V.V. Stormvogels heeft zich uit de leden een feestcommissie gevormd, die van plan is, een jubileumfeest te organiseeren. De commissie bestaat uit de heeren J. de Nobel, voorzitter, P. Nuijen, penningmeester, H. Stertefeld, secre taris, A. P. Bakker, J. A. Bais, P. Cupido, P. Rademaker, L. H. F. Granenkamp en G. Carst. De commissie heeft besloten, bij leden en supporters inteekenlijsten te laten circulee- ren voor een geldelijke bijdrage, ten einde het jubileum op een bescheiden wijze te vieren. De commissie hoopt op alle medewerking, op dat het heeft in alle opzichten kan slagen. Binnenkort zullen nadere bijzonderheden bekend gemaakt worden. OPBRENGST PEKELHARING VAN DE DUITSCHE TRAWLERS. In 1936 werden van de door trawlers in Duitschland aangevoerd versche haring 317435 vaten aan land gezouten tegen 206764 vaten in 1935. Bovendien brachten de trawlers in 1936 nog 46165 kantjes op zee gezouten haring aan. Met drie groote trawlers. De Sheffield Wednesday reeds gearriveerd. Gistermorgen is in de Visschersha- ven aangekomen de stoomtrawler Sheffield Wednesday G.IJ. 591, Deze trawler is door de directie van de Vem aangekocht in Grimsby, was eigendom van de Consolidated Fishe ries te Grimsby. De Sheffield Wednesday werd in 1933 gebouwd bij Smith's Dock Cy te Middlesborough en behoorde tot de zestien trawlers van een type, die te beginnen met de Arsenal als proto type, genoemd werden naar 1ste klas voetbalclubs van de League. Deze booten be hoor en tot de modernste van de Britsche vloot. Zij hebben een scherpen voorsteven en eveneens een bijzonderen achtersteven. De Sheffield Wednesday is 155 voet lang en met 400 bruto reg. ton. De trawler is uitgerust met radiotelegrafie, een richtingzoeker en een echolood. Het is de grootste trawler van de vloot van IJmuiden. Twee nieuwe trawlers besteld. Bovendien heeft de directie van de Vem in Engeland twee nieuwe trawlers besteld, eveneens van een groot type. Deze trawlers zullen ver moedelijk in het eind van dit jaar af geleverd worden. Zoo zal de IJmuidensche vloot dus een be langrijke uitbreiding ondergaan, waar over iedereen zich slechts zal kunnen verheu gen. Want deze trawlers hebben een zeer groote vangcapaciteit. Zij zullen ongetwijfeld heel wat visch aanvoeren en zullen ook heel wat voor hun exploitatie noodig hebben. Dat alles geeft werk voor visschers, vischlossers, kolenwerkers, een aanzienlijke verbetering- van den aanvoer mag verwacht worden en de kolenleverancier krijgt er een paar goede klanten bij. (De ansjovisvisscherij stelt dit jaar opnieuw teleur. Dit is reeds de derde maal in successie na de afsluiting der Zuiderzee, waardoor de ansjovis niet meer bij de Wad den blijft maar dieper de Noordzee intrekt en onbereikbaar wordt.) Maar ansjovis, zeg ansjovis, Kan het waar zijn, dat je ras, Zoo voor menschenwenschen doof is, Als 'k in dit berichtje las? Ben je- dan opeens vergeten, Dat de mensch zoo van je houdt, Dat hij je wel op wil eten, Ook al at hij 't nooit zoo zout. Maar ansjovis, zeg ansjovis, Je laat zoo bij ons iets leegs, Keer terug, voor het te laat is, Van de dwalingen uws weegs. Wees niet obstinaat, maar schik je In je lot en ken je plaats,. Die 's gezouten ih een blikje, Niet in vrijheid buitengaats. Slippertjes, die heb je stel'lig In je school toch niet geleerd. Blijf in 't „nette" en gezellig, Heusch, dan word je gewaardeerd. Wat er wezen moet is orde, Jij moet, zooals in 't verleê, Op je tijd een „wal"visch worden En niet zwerven door de zee. Als je wist hoe wij verlangen, Toonde je wel meer gevoel, Om j' als steeds te laten vangen Voor ons zuiver eet-isch doe'l. Hou ons niet meer voor het lapje, Denk er voortaan aan: jouw dood Is voor ons een hartig hapje En des braven visscher's brood. P. GASUS. INVOER VAN VERSCHE HARING IN DUITSCHLAND. Gedurende het jaar 1936 werd in Duitsch land ingevoerd 11.871.055 K.G. (v.j. 15.125.376 K.G.) versche haring, waarvan uit Noorwegen 9.097.355 K.G. (v.j. 9.885.632 K.G.), uit Groot- Brittannië 2.687.205 K.G. (v. j. 3.155.299 K.G.) en uit Zweden 86.495 K.G. (v.j. 721.410 K.G.). Terwijl in 1935 uit België, Nederland en Frankrijk nog werd ingevoerd resp. 1.198.150 K.G. 105.160 K.G. en 59.725 K.G. bedroeg de invoer uit deze lailden in 1936 nihil. UITBREIDING DER DUITSCHE VISSCHERSVLOOT. Haringreederijen te Emden en de Leerer Heringfischerei hebben aan de werf Schulte v. Bruns opdracht gegeven tot den bouw van resp. 5 en 2 haringloggers. Van de Nor der werft Köser en Meyer te Ham burg is 'n trawler voor rekening der reederij C. Andersen te Hamburg van stapel geloopen. De trawler kreeg den naam Carl Stangen. Koningin Joanna van Bulgarije, die het leven heeft geschonken aan een prins. De troon opvolger zal den naam Simeon, vorst van Tirnowo dragen. VELSEN R.K. SCHAAKCLUB D. D. O. SLUIT HET SEIZOEN. De R.K. Schaakclub D. D. O. heeft haar schaakseizoen gesloten met een gongwedstrijd, waaraan door vijftien spelers werd deelge nomen. Mede door de milde medewerking van ver schillende winkeliers die de prijzen geschon ken hebben mag deze avond als zeer geslaagd genoemd worden. Hier volgt de uitslag: lste prijs M. Beywaard, taart; 2e pr. A. Lieuwes taart; 3e pr. H. v. d. Plas bretels; 4e pr. R. Visser sigaren; 5e pr. Alb. de Reus Ed. kaas; 6e pr. Joh. Beentjes kan (plateel); 7e pr. R. v. Kooten sigaren; 8e pr. A. de Bruins kan (plateel); 9e pr. S. Beentjes rookworst; 10e pr. Jb. Kroon cigaretten; lie pr. J. Pasma bagage snelbinder; 12e pr. R. v. d. Bos V2 p. tabak; 13e pr. Fr. Vos zelfbinder; 14e pr. A. v. d. Lem bagage snelbindér; 15e pr. C. Valk bagage snelbinder. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Propagandamiddag in „De Weijman". In het dikwijls vergeten gedeelte onzer ge> meente, Santpoort, had de afdeeling Velsen- IJmuiden der Ned. Vereeniging van Huis vrouwen een propagandamiddag georgani seerd en zeker had het afdeelingsbestuur niet verwacht, dat deze bijeenkomst zich zoozeer in een groote belangstelling verheugen zou. De voor deze gelegenheid gehalveerde tooneel- zaal van „De Weijman" was geheel bezet toen de presidente, mevr. A. GroosmullerVoet haar welkomstwoord sprak en de 5 dames der afdeeling Leiden, die dezen middag een pro pagandistisch getinte sketch zouden opvoeren, die den titel had: In haar nieuwe woon plaats. Mevr. GroosmullerVoet zette voordien uit een, wat het doel en het voordeel van het lid maatschap der vereeniging eigenlijk is. Uitvoerig heeft spr. op de voordeelen in het bijzonder die, welke de plaatselijke afdeeling biedt, gewezen: excursies, cursussen, roman cirkel, rechtskundige adviezen, lezingen, enz. Onder groote aandacht heeft men het spel van het kwintet Leidsche burgeressen gevolgd, die menige vroolijke huishoudelijke noot te kraken gaven in hun 3-bedrijvig spel van be levenissen in haar nieuwe woonplaats. Geluk kig voor de huisvrouw was daar een afdee ling van haar vereeniging gevestigd, die haar snel het vreemde en onwennige deed vergeten door een hartelijke ontvangst in het clubge bouw De samenstelster, mevr. G. Linkevan Beu- sekom, die als de huisvrouw de hoofdrol ver tolkte, kan alle eer van haar werk hebben. Naar wij vernamen willen de Leidsche da mes met hun sketch op tournée om in plaat sen waar afdeelingen gevestigd zijn propagan da voor haar vereeniging te voex-en. M-oge haar werk welverdiende vruchten af werpen. De afdeelingspresidente dankte na het royale applaus der toehoorsters de dames en schonk haar eenige doozen bonbons, die dank baar in ontvangst genomen werden. ARROND. RECHTBANK Verduistering van een naaimachine Een 30-jarig man stond terecht, omdat hij een naaimachine, welke onder zijn berusting was, had verkocht. De machine was in huur koop gekocht van de Singer maatschappij door een juffrouw, bij wie verdachte in den kost was geweest. De juffrouw had haar man veiiaten om met verdachte te gaan samenwo nen, maar na enkele dagen keerde zij naar haar man terug. Verdachte hield de meubels van de juffrouw, waarbij de naaimachine, toen onder zijn berusting, maar zat zonder geld en verkocht toen de machine. Hij be weerde thans niet geweten te hebben, dat de machine in huurkoop was gekocht, doch er kende geen toestemming te hebben gekregen om de machine te verkoopen. De officier van justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf, aangezien verdachte reeds eenige vonnissen voor diefstal te zijnen laste heeft. Mr. Drilsma, de verdediger, bestreed de d vaarding, doch voor het geval de rechtbank zich ermee kon vereenigen vroeg hij een lichtere, zoo mogelijk een. voorwaardelijke straf, omdat pleiter dit het eenige middel vindt om verdachte op den goeden weg te brengen; deze zal onder toezicht moeten ko men, omdat hij blijkbaar niet op eigen beenen kan staan Verduistering bij de N.S.B. Een 23-jarig man, eertijds propagandist bij de N. S. B., stond terecht, omdat hij gelden, door hem bij het verkoopen van Volk en Va derland ontvangen, ten bedrage van 33.79, niet had afgedragen, maar voor zich behou den. Voorts was hem diefstal van een gouden ring ten laste gelegd. Hij zou, toen hij bij een ander lid der N.S.B. in huis was en een oogen- blik alleen in de kamer was gelaten, den ring, welke op een tafel lag, hebben weggenomen. Verdachte bekende de feiten. De officier van justitie eischte 8 maanden gevangenissti*af. De verdediger, Mr. B. Slingenberg, wees er op, dat verdachte de schade aan de N. S. B. had willen vergoeden, maar dat axxdere om standigheden oorzaak waren dat de justitie kennis van de verduistering kreeg. Men zal zich wellicht herinneren, dat eenigen tijd ge leden een persoon zich schuldig had gemaakt aan het zich toeëigenen van brieven, welke niet voor hem bestemd waren en de N. S. B. werd daarbij betrokken, hetgeen een justitieel onder-zoek ten gevolge had. Verdachte was deze persoon en zoodoende kwamen ook de diefstal van den ring en de .verduistering der geïnde gelden aan het licht. De verdediger was van oordeel, dat verdach te wel op het goede pad teruggebracht kan worden; zijn vader wil hem helpen om in Den Haag een bedrijf te beginnen. Met het oog hierop vroeg pleiter een voorwaardelijke, sub sidiair lichte straf. De rechtbank zal in beide zaken op 24 Juni uitspraak doen. UITSPRAKEN. Diefstal van worst. Een matroos uit IJmuiden, die er van ver dacht was, dat hij een doos met woi'st uit een vrachtauto had gestolen en tegen wien daarvoor drie maanden gevangenisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot i2 maanden gevangenisstraf. Diefstal van een karpet en een tuinschaar. Een werkman uit IJmuiden was door de politie aangehouden, tei"wijl hij in het bezit was van een karpet en een tuinschaar, welke voorwerpen uit een villa aan den Duin en Kruidbei'gei'weg waren gestolen. De man be weerde de voorwerpen gevonden te hebben en hield dit voor de Rechtbank ook vol, maar de Officier achtte het bewijs, dat de man den diefstal had gepleegd, geleverd en vor derde een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De Rechtbank veroordeelde 'hem heden tot 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van het vooran*est. Uitgifte provincie Noord-Hollaiul. Naar wij vernemen, is bij de Woensdag ge houden emissie der provincie Noord-Holland (uitgifte van 4.833.000 ZV2 procent Obligaties tot den koers van 100^4 pet.) voor een zoodanig bedrag ingeschreven dat op de vrije inschrij vingen een zeer belangrijke reductie zal moe ten plaats vinden. ONDERWIJSEXAMENS. Haarlem, Eindexamen „Da-Costa-Kweek- school", 15 Juni 1937. Geëxamineerd 6 candi dates Geslaagd de heeren: A. D. de Best en G. van der Heyden te Heemstede; J. Ende te Overveen, N. A. Groen, R. Jonge jan en J. W. Groot te Haarlem. Geen candidaten afgewezen. Het spoorwegongeluk te W oerden. AMSTERDAM, 16 Juni. De advocaat- generaal, mr. dr. D. Reillingh, eischte tegen den machinist S., wegens schuld aan het spoorwegongeluk te Woerden, bevestiging van het vonnis der rechtbank, doch veroordeeling tot drie weken hechtenis in stede van drie weken gevangenisstraf. Arrest 29 Juni. Het Internationale Lanclbouw- congres. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni Onder zeer groote belangstelling en in tegenwoordigheid van tal van hooge autoriteiten, leden van het diplomatieke corps en buitenlandsche deel nemers is hedenochtend in de oude ridderzaal het zeventiende internationale Landbouwcon- gres geopend. Reeds kort na half tien was de zaal vrij wel geheel gevuld met genoodigden. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. ministerpresident dr. H. Colijn, den minister van Landbouw en Visscherij mr. dr. L. N. Deckers, den minister van Buitenlandsche Zaken jhr. dr. A. C. D. de Gx-aeffden Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, den burgemeester van 's-Graven- hage mr. S. J. R. de Monchy, den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij mr. dr. A. A. van Rhijn, den de ken van het diplomatieke corps A. de Pury, gezant van Zwitserland te 's-Gravenhage en de gezanten van de meeste landen, waarvan vertegenwoordigers aan het congres deelne men. Kort voor tien uur arriveerde de vertegen woordiger van H. M. de Koningin, mr. w. J, baron van Lynden, opperkamerheer van H, M. de Koningin, die ontvangen werd door de voorzitter van het organisatiecomité dr. A. G. A. Ridder van Rappard, terwijl alle aan wezigen zich van hun zetel verhieven toen hij werd binnengeleid- Even later werd de aankomst van Prins Bernhard aangekondigd. Opnieuw verhieven alle aanwezigen zich van hun plaatsen, toen de Prins, die vergezeld was van zijn adjudant jhr. ir. Röell, en van zijn secretaris, jhr. De- del, door de leden van de organisatie-com missie werd binnengeleid, De Prins, die ge kleed was in een zwart jaquet en een witte bloem in het knoopsgat droeg, nam plaats naast den vertegenwooi'diger van de Koningin tegenover de onder den troonhemel opgestelde bestuurstafel. De vooi-zitter van het organisatiecomité, dr. A. G. A. Ridder van. Rappard sprak een ope ningswoord. Daarna hield de voorzitter van het congres, baron de Vogüé een rede.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1