H: Een miniatuurtje belicht West EuropaMidden Europa. Partij uit het tournooi te Jurabu De Olympische Dag. Een wedstrijd ten bate van de F.I.F.A.- Fantasie wordt werkelijkheid. - Twee sterke ploegen samengesteld. - Wat zullen onze spelers in dezen wedstrijd doen Elf tal-gelief hebber. ET samenstellen van denkbeeldige elftallen, die Europa,, of, een, an dei- werelddeel zouden vertegenwoordi gen, is al sedert jaren een gelief koosde bezigheid van sportjournalisten! Men heeft zelfs voetbal- en ook wel cricket- elftallen samengesteld van de beste spelers der wereld, onverschillig of ze dood dan wel levend waren. Vooral cricketers zijn daar sterk in. Die laten wijlen Dr. W. G. Grace en den nog springlevenden Hobbs het openings wicket vormen, waarbij ze dan, mogelijk als compensatie, wijlen Tom Richardson laten bowlen! Nog niet zoo heel lang geleden vond ik in een ernstig Engelsch blad als de Daily Telegraph een niet minder ernstige beschou wing over de vraag, of men Lilley, die al ja ren dood is, als wicketkeeper in het wereld elftal der beste cricketers zou opnemen, dan wel iStrudwick. De verdiensten van beide spe lers en hun zwakke en sterke plekken, wer den daarbij belicht. Men was verder van mee ning, dat de Jam Sahib of Nawanager, meer bekend als Ranjitshinhi, niet alleen voor zijn batten, doch ook voor zijn fielden in het wereldelftal behoorde, hoewel ook deze reeds lang is overleden! In de laatste jaren was het een regelmatig terugkomende aardigheid het Europeesch voetbalelftal op te stellen Vooral in de Mid den-Europeesche landen, was men daar sterk in. Gewoonlijk keek men dan niét zoo heel ver, zoodat men in de meeste gevallen wel kon nagaan, uit welk land de samenstel ler van de ploeg afkomstig was, jM en toe werd ook wel eens een Nederlandsche voet- Ier in het Europeesch elftal opgenomen, waarna vele Nederlandsche bladen zich haastten, dat elftal aan hun lezers voor te zetten. Zelf heb ik mij daaraan ook wel eens be zondigd, doch daarbij heb ik er steeds op gewezen, dat het slechts een fantasie was, een soort luchtkasteel van super-voetbal, dat wel steeds een luchtkasteel zou blijven omdat, zelfs al zou men uitsluitend de keuze beperken tot nog actieve voetballers, er in, karakter en spel van Italianen, Engelschen, Oostenrijkers, Duitschers en Nederlanders, om slechts enkele naties te noemen, zóó'n groot verschil is, dat het tenslotte nooit tot een sluitend geheel zou kunnen komen. Het zou een slecht smakende cocktail van stijlen en systemen worden. Daarbij heb ik dan nog maar de kwestie, dat de spelers elkaar onderling waarschijnlijk niet eens zouden kunnen verstaan, buiten beschouwing ge laten. Toen dan ook geruimen tijd geleden het gerucht de ronde deed, dat de FIFA plan had té trachten een wedstrijd van het vasteland tegen Engeland te organiseeren, heb ik dat als pure fantasie beschouwd. Een ernstig lichaam als de FIFA zou m.i. voor een der gelijk fantastisch plan niet te vinden zijn. Later bleek, dat het plan heelemaal geen fantasie was en dat men er werkelijk aan dacht, zulk een wedstrijd te kunnen organi seeren teneinde de FIFA aan een kapitaal te helpen. Dat laatste is voor den wereldbond voor voetbal, een dringende behoefte, daar de zich steeds verder uitbreidende organi satie ook steeds hooger kosten met zich brengt. Het ibleek echter, dat Engeland voor het plan niet te vinden was. Het was al moeilijk genoeg om een vertegenwoordigend Engelsch elftal samen te stellen, dat als een behoorlijk geheel optrad. Het kiezen van de beste lil spelers was niet zoo heel moeilijk; veel lasti ger was het de 11 spelers te vinden, die het beste geheel vormden. Waar dat voor Enge land reeds lastig was, zou dat voor Europa wel een onmogelijkheid zijn. Fantasie wordt werkelijkheid. De geestelijke vaders van het plan hebben zich echter niet laten ontmoedigen. Ze heb ben de zaak nader overwogen; het resultaat van die overwegingen zal men nu a.s. Zon dag in het verbouwde en vergroote Amster- damsche Stadion te aanschouwen krijgen. Men heeft daarbij veel van het oorspronke lijke plan moeten laten varen. Thans zal een elftal van de Centraal Europeesche lan den in het veld komen tegen een ploeg van West-Europa. De kans, dat men iets goeds te zien zal krijgen, is daardoor grooter gewor den en dat wel in de eerste plaats, omdat het terrein, waaruit men de spelers moest kiezen, thans iets beter te overzien was, zoo dat de samenstellers van het elftal an staat waren eenige vergelijkingen tusschen de spelers te maken. Dat is natuurlijk heel wat anders dan de ploegen van doode en levende voetballers of circketers, waarin de samenstellers vaak sporthelden opnamen, wier capaciteiten ze slechts van overlevering kenden! Voor de samenstelling van elk elftal heeft men een commissie aangewezen, bestaande uit voetballeiders, die regelmatig de interna tionale spelers uit wie zij een keuze moesten doen, in actie zagen. De namen van die hee- ren staan er borg voor, dat men inderdaad de allerbeste spelers, voor zoover die be schikbaar waren, heeft gekozen, al zal men hier of daar wel eenige concessies hebben moeten doen. Of die uitverkoren spelers met elkaar werkelijk een goede ploeg zullen vor men, is iets, dat men zal moeten afwachten. Niemand zal daaromtrent met eenige zeker heid wat kunnen voorspellen. Het feit echter, dat men in een enkelen wedstrijd 22 van de meest bekende en stellig tot de topklasse behoorende internationale voetballers van het vasteland van Europa In actie zal kunnen zien, is op zich zelf reeds een gang naar het Amsterdamsche Stadion waard. Het is dan ook te begrijpen, dat veel voetballiefhebbers, zoowel in ons land als daarbuiten van deze merkwaardige gelegen heid willen profiteeren. Uit Duitschland komt zelfs een extra trein! Het Elftal van Midden- Europa. De samenstellers van beide elftallen heb ben bij het uitvoeren van hun taak eigen aardige moeilijkheden gehad. Laten (we in de eerste plaats eens het elftal van Centraal Europa bekijken. Dat ziet er als volgt uit: Planicka (Tsjecho Slowakije); Schmaus en Sesta (beiden Oostenrijk)Lazar (Hongarije) Andreolo en Serantoni, (beiden Italië), Puc (Tsjecho-Slowakije), Meazza, Piola (beiden Italië), Dr. Sarosi en Sas (beiden Hongarije). Het elftal is dus uit spelers van vier lan den samengesteld. Het zijn allemaal tech nisch uitstekende spelers, zoodat men op technisch gebied iets goeds mag verwachten. Een vraag, waarop slechts de wedstrijd zelf het antwoord zal kunnen geven, is of het geestdriftigeen onstuimige spel der Italia nen zal aansluiten aan den wat rustiger stijl van de Oostenrijkers, Hongaren en Tsjechen. Voor de achterhoede geldt die vraag niet. Men heeft de twee Oostenrijksche achter spelers gekozén, zoodat men twee goed op elkaar ingespeelde backs heeft, die met den voortreffelijken doelman Planicka stellig een betrouwbare verdediging zullen vormen. De eenige fout van Planicka trouwens een fout van alle Midden-Europeesche doelver- dedigers is, dat ihij den bal wat te lang houdt, doordat hij gewoon fis niet aangeval len te worden. De Oostenrijksche achterspelers zijn niet gewend met den spil als stopper te spelen. Gelukkig doen de Italianen dat evenmin, zoo dat men op dat punt met den Italiaansehen spil wel geen moeilijkheden zal hebben. De Midden-Europeesche middenlinie zal wel zooveel mogelijk op den laanval spelen. Het groote vraagstuk is de voorhoede. Daarin is de Italiaansche middenvoor Piola de groote man. Deze is in de eerste plaats een door zetter. Hij is bovendien bijzonder snel en hij schiet goed. Wordt hem eenige bewe gingsvrijheid gelaten, dan komen er stellig doelpunten van zijn voet. Blijkbaar om hem terwille te zijn en goed-in actie te brengen, heeft men niet alleen den spil uit de Ita liaansche ploeg achter hem gezet, doch ver der Meazza, zijn partner uit het Italiaansche elftal, naast hem opgenomen. Het is alleen te betreuren, dat men voor een speler van het formaat van den Oostenrijker Sindelar, in deze voorhoede geen plaats heeft gevon den. Piola wordt aan zijn linkerzijde ge assisteerd door den bekenden Hongaar Dr. Sarosi. met wien ik toevallig bijzonder ver trouwd ben, omdat hij een bekende figuur in mijn huis is! Een bijna levensgroote. prachtig geslaagde teekening van den Hon- gaarsehen dokter in de roode Hongaarsche trui, gemaakt door een bekend Hongaursch kunstenaar, hangt nl. boven de schrijftafel, waaraan ik op dit oogenblik zit te werken. Het staat wel vast, dat Sarosi wat over zijn hoogtepunt heen is, doch met zijn land genoot Sas op den vleugel, zal hij nog wel een gevaar voor de West-Europeesche ploeg blijken te zijn. Hoewel men van de vleugels van deze voor hoede veel verwacht, lijkt het mij toch, dat Piola het zwaartepunt van den -aanval zal zijn. Voor de West-Európeesche ploeg is het gelukkig, dat men Goldbrunner als spil heeft opgesteld. Deze Duitsche spil-stopper heeft immers nog in dit seizoen de noödige /er varingen omtrent het spel van Piola opge daan en wel in den in November te Berliin gespeelden wedstrijd DuitschlandItalië, die in een gelijk spel, 2—2 eindigde. Aanvanke lijk had toen Goldbrunner met den Italiaan sehen middenvoor de grootsee moeite, doch later kreeg hij beter vat op het beweeglijke, krachtige en vaak zeer verrassende spel van den Italiaan. Volgens berichten uit Duitsch land is Goldbrunner in den laatsten tijd in bïjzöndëren vorm gekomen, zoodat men wel zal mogen aannemen, dat hij het Piola las tig genoeg zal weten te maken. De West-Europeesche ploeg. En thans de West-Europeesche ploeg! Deze ziet er als volgt uit; Jacob (Duitschland), Caldenhove (Nederland) en Janes (Duitsch land) Delfour (Frankrijk)Goldbrunner en Kitzinger (Duitschland); van den Eynde (België), Smit en Bakhuys (Nederland), Braine (België) en (Lehner (Duitschland). Ook hier heeft men dus een zeer sterke achterhoede. Jacob is een goede doelverde- diger. al is hij geen speler van extra klasse. Halle en van Male in vorm, doen waar schijnlijk niet voor hem onder. De backs zijn echter bijzonder sterk. Natuurlijk denkt men daarbij an de eerste platas aan onzen ver tegenwoordiger Caldenhove, die zich in zoo'n korten tijd tot een speler van extra klasse heeft opgewerkt. Afgaande op zijn spel in onze nationale ploeg, behoort hij inderdaad tot de allerbeste achterspelers van Euiopa. De vraag is nu maar of hij in staat zal zijn zijn gewone spel te ontwikkelen tusschen hem geheel onbekende spelers, wier taal hij waarschijnlijk niet eens zal verstaan; Geluk kig, dat het terrein en de omgeving hem niet vreemd zijn en dat hij ongetwijfeld door de toeschouwers wel zal worden aangemoedigd, wat hem het noodige zelfvertrouwen zal ge ven. We hopen natuurlijk allemaal, dat de drie uitverkoren Nederlandsche spelers zich in dezen wedstrijd zullen onderscheiden. Janes, de Duitsche internationaal, is een prachtig achterspeler. Hij beschikt over heel wat ervaring, waardoor hij zich gemakkelijk aan het spel van anderen aanpast. Onder de gegeven omstandigheden zou ik liever van Heel als linkshalf vóór Calden hove hebben zien spelen. De bezetting van die linkshalf plaats is eigenlijk het eenige, waarover verschil van meening ikan zijn. Men krijgt den indruk, dat men het Fran- sche voetbal niet heeft willen passeeren, dat men daarom Delfour heeft gekozen en bo vendien een Franschman als invaller heeft aangewezen. Delfour is, voor zoover ik mij zijn spel kan herinneren, een technisch han dig speler maar of hij van het formaat is, dat men in dezen wedstrijd noodig heeft, zal moeten worden afgewacht. Had men van Heel opgenomen, dan zou dat vrij zeker aan het geheel van de ploeg ten goede gekomen zijn. Van Heel zou tot steun geweest zijn voor Caldenhove en verder zouden Smit en Bakhuys een bekende en vertrouwde figuur achter zich gehad hebben. De beide Duitsche halfs zijn van bekend goede klasse Bakhuys? Wat de voorhoede betreft, 'zal de groote vraag zijn, wat Bakhuys er van terecht zal ZATERDAG 19 JUNI 1937 brengen. Onze middenvoor heeft in de laat ste wedstrijden niet de groote voldoening van vroeger gegeven, doch hij was in de beide wedstrijden tegen de Belgen, gehandicapt. Te Antwerpen speelde hjj als binnenspeler; te Rotterdam was hij niet' geheel fit en werd hij bovendien kort na het begin nog gebles seerd. Hij kan er van overtuigd zijn, dat de geheele Europeesche voetbalwereld met groote belangstelling zijn spel zal volgen, omdat het hier gaat over de vraag, wie de •beste middenvoor van het vasteland is. Voor de reputatie van het Nederlandsche voetbal is het te hopen, dat Bakhuys met vlag en wimpel als no. 1 uit den strijd komt! Ik zag Smit voor de laatste maal spelen met een bondselftal tegen West Ham United te Utrecht. Speelt hij zóó, als hij bij die ge legenheid deed, dan kunnen we tevreden zijn. Hij was toen geweldig, een beter woord weet ik er niet voor te vinden Met Braine zullen onze twee internationals een prachtig binnentrio kunnen vormen, als Brainezich als rechtsbinnen wat op z'n plaats 'vó;elt. De beidé vleugelspelers zijn goéd, zonder meer. Dat de-ze twee werden gekozen, bewijst" slechts, dat men in West- Europa op hèt' oogenblik niet dik in de goe de vleugelspelers zit. M.i. behoeven noch van Nellen, noch Wels voor deze spelers onder te doen. En nu zal moeten worden afgewacht of deze 22 goede spelers ook inderdaad twee góede elftallen zullen vormen: Het komt mij voor, dat we in dezen wedstrijd vaak prachtig individueel werk zullen zien, doch dat men van goed ploegverband niet zoo -heel veel zal merken. Dat zal wel voor beide elftal len gelden. Het spel zal naar ik tenminste hoop in dezen wedstrijd de hoofdzaak worden, wie er wint, zal tenslotte slechts een bijzaak zijn; als men: maar krijgt een demon stratie van het allerbeste - voetbal van het vasteland. De bekende Engelsche schéidsrechter Jewell zal den wedstrijd leiden. C. J. GROOTHOFF. WIJZIGINGEN IN HET ELFTAL VAN CENTRAAL-EUROPA. Uit Milaan: Het voetbalelftal van Centraal Europa heeft in Milaan een trainingswed strijd gespeeld tegen een tweede-klasser uit Fanfulla /en won met 10—2 (rust 50) Piola schoot zeven maal in en dr. Sarosi maakte de drie andere doelpunten. De opstelling van het elftal is gewijzigd in dezen zin, dat in de plaats van Planicka (Tsjecho-Slowakije) Olivieri (Italië) in het doel zal komen. In plaats van Puc (Tsjecho- Slowakije) zal diens landgenoot Nejedly linksbuiten spelen. Meazza en dr. Sarosi heb ben hun plaatsen resp. linkshalf binnen en rechtshalf binnen geruild. Centraal Europa zal met de volgende ploeg te Amsterdam uitkomen: doelo Olivieri (ItaliN). Achter: Sesta en Schmaus (Oostenrijk) Midden: Serantoni, Andreoli (Italië) en Lazar (Hongarij e Vóór: Sas (Tsjecho-Slowakije), (Meazza, Piola (Italië), dr. Sarosi (Hongarije) en Nejedly (Tsjecho-Slowakije). Het verdere programma. Ofschoon de voetbalwedstrijd Centraal Euro pa—West Europa ongetwijfeld het. hoogtepunt van den Olympischen dag zal worden, staat ook het verdere programma op bijzonder hoog peil. Zoo zijn er de belangrijke athletiek en' rüi- terwedstrijden, waaraan door de beste Neder landsche krachten wordt deelgenomen. Doch ook de hockeywedstrijd Amsterdam—Rest van Nederland belooft zeer interessant te worden. Als het weer nu nog meewerkt staats niets het welslagen van dezen bijzonderen sport dag meer in den weg. Hieronder geven wij nog eens het geheele programma. 1.30 uur: le serie 110 meter horden heeren. 1.35 uur: 2de serie 110 meter horden heeren. 1.40 uur: 1ste serie 100 meter hardloopen dames. 1.45 uur: 2de serie 100 meter hardloopen dames. 1.50 uur: 1ste serie 100 meter hardloopen heeren. 1.55 uur: 2de serie 100 meter hardoopen heeren. 2 uur—2.20 uur: le helft hockey-wedstrijd Amsterdam—rest van Nederland. 2.20 uur: finale 80. meter horden dames. 2.25 uur—2.45 uur: 2de helft hockey-wed strijd Amsterdam—Rest van Nederland. 2.50 uur: Finale 110 meter horden, heeren. 2.55 uur3.40 uur: le helft voetbalwedstrijd West-Europa—Midden Europa. 3.45 uur—4 uur: speerwerpen en hoog springen. 4 uur4.45 uur: 2de helft voetbalwedstrijd West Europa—Midden Europa. 4.50 uur: Finale 100 meter hardloopen dames. 4.55 uur: Finale 100 meter hardloopen heeren. 5 uur—5.30 uur: Nationaal springconcours. Algemeen leider is de heer K. J. J. Lotsy. HONKBAL. HET PROGRAMMA. Het programma vermeldt voor deze week o.a. de volgende wedstrijden: Eerste klasse: Zaterdag: Quick I—Ajax I. Zaterdag: Zeeburgia IE.D.O. II. Zondag: D.E.V. IThe Catchers I. H.H.C. II—R.C.H. I. Haarlem HD.E.C. Derde klasse: Zaterdag: Schoten IIHaarlem III. SwastikaR.C.H. III. Zondag: Schoten IR.C.H. IV. R.C.H. II—H.H.C. Hl. E.D.O. IllT.H.B. n. Door de wedstrijden in Parijs missen ver schillende eerste klasse negentallen spelers, zoodat in de eerste klasse slechts een enkele wedstrijd kan plaats hebben. 's Morgens speelt Haarlem II tegen D.E.C. en des middags H.H.C. II tegen R.C.H. I op het E.D.O.-terrein. Aan den Vergierdeweg op het terrein van E.H.S. ontvangt D.E.V. Zon dagmiddag The Catchers. STEDENWEDSTRIJD AMSTERDAM- HAARLEM. Door het bestuur van den N.H.B. is besloten dat de wedstrijd tusschen de vertegenwoordi gende negentallen van Haarlem en Amsterdam zal worden' gespeeld op Zaterdag 3 Juli a.s. HONKBAL VOOR U.L.O.-SCHOLEN. Daar het in verband met de bepalingen niet mogelijk bleek de U.L.O.-scholen te laten deel- i nemen aan de wedstrijden der Middelbare I Scholieren, heeft het bestuur van den N.H.B, voor dezescholen eén medaille beschikbaar gesteld. Woensdag' a.s. zullen op het sportterrein aan 'de Kleverlaan vier negentallen van de Haar- lemsche U.L.O.-scholen elkaar ontmoeten. Dr. At. Euwe In het zoojuist beëindigde tournooi te Jurabu waar dr. Tartakower zoo'n succes behaalde werd onderstaand aardig miniatuurtje gespeeld, dat we nu eens van alle kanten zullen bekijken. Wit: Schachter Zwart: Wojciechowski. Nimz o-Indisch: 1. d2—d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Lf8—b4 Deze opening noemt men Nimzo-Indisch. Alle openingen, die met 1. d4, Pf6 beginnen, vormen tezamen de Indische partij. De hier aangewende opstelling werd in het bijzonder door den bekenden meester wijlen Nimzo- witsch uitgewerkt en in practijk gebracht. Vandaar de naam „Nimzo-Indisch". De bedoe- ling van dit systeem is zooals overigens van alle moderne systemen invloed op de centrumvelden d4, e4, d5, e5 te verkrijgen, zonder daarvoor de pionnen op te spelen. Zoo moet men 1Pf6 en 3. Lb4 zien als gericht tegen veld e4: Wit's opmarsch e2e4 is op het oogenblik niet mogelijk. 4. Ddlc2 De witte dame wordt eveneens op e4 gericht, maar tegelijkertijd bereikt wit nog, dat zwart geen gelegenheid krijgt den witten c-pion met Lb4Xc3t te verdubbelen. Is zoo'n dubbelpion 'dan zoo belangrijk? Heel dikwijls niet en voor al niet, wanneer de dubbelpionnen zooals hier op het centrum gericht zijn (c3 op d4 en c4 op d5). Toch heeft de practijk der Indische partij geleerd, dat in deze min of meer gesloten stel lingen de dubbele c-pionnen wel degelijk be zwaren kunnen hebben. In het bijzonder staat pion c4 gemakkelijk bloot aan aanvallen als Pb8—c6a5, Lc8a6 (na b7b6) en Ta8c8, c7c5, c5Xd4. 4Pb8c5 Het z.g. Züricher systeem, waarin zwart op spoedige doorzetting van d7—d6 en e6e5 aanstuurt. Zwart krijgt aldus een stevige cen trum-formatie en in het algemeen een bevre digend spel. Het Züricher systeem staat tegen woordig bekend als de beste variant van het Nimzo-Indisch. 5. Pgl—f3 0—0 Maar consequent is 5d6, gevolgd door De7 en e5. 6. Lel—g5 Met deze binding van Pf6 versterkt wit zijn invloed op e4. Toch kan een dergelijke binding soms wel nadeelen hebben. Ten eerste moet wit steeds voorbereid zijn op verdrijving van den looper door h6 en g5 en ten tweede moet wit er rekening mee houden, dat Pf6 toch speelt. Onder de gegeven omstandigheden be hoeft wit de eerste mogelijkheid niet te vree zen: de opmarsch h.6g5 zou een al te ern stige verzwakking van den koningsvleugel tengevolge hebben, maar de tweede mogelijk heid treedt in het vervolg der partij op den voorgrond. Later zal beter blijken, wat met deze tweede mogelijkheid („Pf6 speelt toch") bedoeld is. 6Tf8e8 Als yporbe-rediing voor een later d6 en e5, 6 7.- a2a3 Overweging verdiende e2e4, maar wit wil blijkbaar eerst Lb4 tot verklaring dwingen 7Lb4Xc3t Op 7.Lg8 zou wèl e4 gevolgd zijn. 8. Dc2Xc3 Dd8e7 Ook dezen zet kunnen we opvatten als de voorbereiding tot een later d6 en e5, maar naast deze strategische bedoeling heeft de tekstzet nog een tactische bedoeling, t.w. ge welddadige opheffing van de binding met Pf6e4. Dit is het, wat in de opmerking bij zet 6 van wit met de „tweede mogelijkheid'" -bedoeld werd. Onderstellen we even zwart aan zet, om de consequenties van Pf6e4 na te gaan. 9Pf6—e4 10. Lg5Xe7, Pe4Xc3 11. Le7hi4i, Pc3 of 10. Dc3—e3, Pe4Xg5, 11. Pf3Xg5 in beide gevallen met .bevredigend spel voor zwart. 9. Lg5h4 Verhindert zwart's uitval, omdat 9. Pe4 nu met De3 beantwoord zou worden, waarna het zwarte paard gedwongen is terug- te keeren. 9d7d6 10. g2—g4 Met de scherpe dreiging 11. g5, Pe4 12. De-3 gevolgd door 13. g6. Toch blijkt de tekstzet niet juist te zijn, omdat zwart de dreiging kan pa- reeren waarna de witte opmarsch een ernstige verzwakking beteekent. 10e6e5 11. d4d-5 Op 11. g5 zou volgen: 11Pe4, 12. Dd3 (niet De3 wegens ed4:) 12Lf5 13. f6 14. gh7:t, Lh7: waarna zwart over allerlei onaangename dreigingen beschikt (o.a, Pg3) Wit hoopt nu, dat zwart zijn paard naar d8 zal terugtrekken om vervolgens 12. g5 door te zetten. Op 12Pe4 kan dan zeer sterk 13. De3 volgen. 11. e5e4! Door dezen tegenaanval verschaft zwart zich veld e5 voor Pc6. 12. Pf3d2. 12. dc6:, ef3: 13. Df3: was misschien beter voor wit, hoewel zwart met 13Lg4: toch minstens gelijk spel krijgt: 14. Dg4:, Pg4: 15. cb7:, Tb8 16. Lg2, Pe5 17. b3, Pd3t 18. Kfl, Pc5 enz. 1 2Pc6e5 13. h2h3 Niet 13. Pe4:wegens Pe4:met stukwinst. 13. g5 zou beantwoord worden met 13. Ph5 14 Pe4:? (g6 is niet meer mogelijk omdat Lh4 gedekt staat) 14Pg6met dubbelen aanval op Pe4 en Lh4. 1 3Pf6Xd5! Stelling na 13Pf6Xd5! Zwart. men leidt tot een snelle debacle. Hier had een voudig Lg5 moeten geschieden, waarna zwart met 15. Pa4 een gezonden pluspion be houdt, daar 16. Pe4: wegens het antwoord Pc4; niet raadzaam is. De tekstzet zou goed zijn, als zwart onmid dellijk terug moest slaan. Na 16cd6: 17. bc3: staan de partijen materieel gelijk. Zwart beschikt echter over een veel sterkere voortzetting. 15Pe5—d3t! Verrassend. Zwart maakt een fraai gebruik van de tijdelijke sterkte van Pc3, 16. e2Xd3 e4Xd3t 17. Pd2—e4 Er is niet beter; na 17 Le2, Te2:f 18 Kfl, Td2: blijft zwart eveneens een stuk voor, 17d3—d2t Een aardige slotzet, waarmee zwart zijn voordeel veilig stelt. Na het gedwongen 18. Kd2:, Pe4:t en 19Pd6: blijft zwart bij goede postitie een stuk voor. Wit gaf dan ook op. De slotzet is nog sterker dan 17Pe4: waarmee zwart slechts de kwaliteit verovert. Na 18. Lf4!, Pg3f 19. Kd2, Phl: 20. Le3! kan zwart Phl niet meer redden, zoodat hij dan nog een lang eindspel zou moeten spelen om het overwicht van de kwaliteit te realiseeren. I ^4 Wit: Eindelijk krijgt zwart de gelegenheid om van de binding Lh4 een voordeelig gebruik te ma ken. De tekstzet wint óp zijn minst een pion. 14. Lh4Xe7 Pd5Xc3 15 Le7Xd6 Deze poging om aan pionverlies te ontko- Het gebruik van zuiver duin water is de eisch voor de behandeling van Uw wasch. DE IJMUIDER STOOM- WASSCHERIJ SNELUUSSTRAAT TELEFOON 4Ï71, gebruikt voor de waschbehandeling uitsluitend DUINWATER. (Adv. Ingez. Med.) SCHAKEN. HET TOURNOOI TE KEMERI. Landau verliest van Bergs. De uitslagen van de in de tweede ronde gespeelde partijen van het tournooi te Ka- meri waren: RellstabbStahlber-g 10 Book—Ozols 1/2—1/2 Petrow—Tartakower 1/21/2 Keres—Reshevsky, afgebroken. HasenfussFlohr 01 FineFeigin, afgebroken. BergsLandau 10 SteinerMekenas afgebroken. Apschenek—Al j eehin 1/2112 De afgebroken partijen uit de eerste ronde tussschen Apschenek en Rellstabb en van Feigin tegen Hasenfuss, werden beide re mise. KORFBAL. SERIEWEDSTRIJDEN T. H. B. Daar de seriewedstrijden, van de afd. Voet bal thans ten einde zijn, zal op 20 en 27 Juni de afd. korfbal haar seriewedstrijden houden, op haar terreinen te Aerdenhout, waaraan door 47 vereenigingen zal worden deel geno men, met 31 twaalftallen. Op den eersten dag, 20 Juni, worden 46 wedstrijden van twaalftal len uit de diverse erkende bonden gespeeld, en op Zondag 27 Juni 12 wedstrijden voor 12- tallen uit de 2de en 3de klasse N.K.B. Er zal gespeeld worden in 7 afdeelingen op 5 velden. Voor iedere afdeeling zijn fraaie le en 2e prijzen beschikbaar gesteld, terwijl voor de hoofdafdeeling door eenige leden, derde prij zen beschikbaar zijn gesteld. De volgende ver eenigingen nemen aan de wedstrijden deel. Meerlebosch, Alw. Ready, Watervliet, Palvu, Oosterkwartier, D.S.V. en Flora, allen te Haar lem, Ready en „Die Hoefhe" te Den Haag, K.Z. en O.K. uit- de Zaanstraak, D.D.V., District V, Luto en Meervogels uit Amsterdam. DAMMEN. De match Springer—Raichenbach. De hoop in het Hollandsche kamp herleeft! De laatste drie partijen van de match om den wereldtitel tusschen den titelhouder Mau rice Raichenbach en onzen landgenoot Bene- dictus Springer hebben een duidelijk over wicht van Springer te zien gegeven en daarmee is de hoop op een Hollandsche eind zege herleeft! Vooral de dertiende partij, welke te 's-Gra- venhage werd gespeeld en waarin Springer de Qverwinning behaalde, was een meesterlijk staaltje damkunst van onzen landgenoot. Hieruit blijkt, dat Springer zich, ondanks den tegenslag in de achtste en negende partij, nog lang niet gewonnen geeft, temeer niet om dat Raichenbach deze partijen niet heeft ge wonnen door sterker spel, doch door onver klaarbare grove blunders van Springer. Een bekend feit is, dat Springer, hoe langer een macht duurt, er steeds beter in komt, zoodat de tweede helft van deze match nog zeker verrassingen brengen kan. Er zijn thans nog elf partijen te spelen en alles is dus nog mogelijk. Springer heeft in de eerste helft van deze match reeds bewezen dat Raichenbach niet onoverwinnelijk is en de tweede en dertiende partij gewonnen door absoluut beter spel. Heel damlievend Nederland volgt met meer dan buitengewoone belangstelling het verloop van dezen titanenstrijd en ook in Frankrijk leeft men met dezen strijd algemeen mede. Een verheugend verschijnsel is, dat Springer zich in de dertien reeds gespeelde partijen be slist niet de mindere van den Franschman heeft getoond en dit houdt de hoop op een Hollandsche eindzege levendig.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9