HET NIEUWE AVONDBLAD KOORSEIZOEN 1936—1937. Een Nieuw Afzetgebied 22e JAARGANG No. 193 MAANDAG 21 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog f 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Aan een door den Nederlandschen Journa listen Kring gehouden noenmaal in Hotel de Witte Brug te Den Haag, heeft de leider van de Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika, de Minister van Staat, jhr. mr. van Karnebeek, Vrijdagmiddag een rede over deze nieuwe markt voor onze Rroducten gehouden. Het was een te meer belangrijke bijeenkomst omdat ZJKjH. Prins Bernhard haar bijwoonde. Directeuren, hoofdredacteuren en redac teuren "der Nederlandsche dagbladen, in grooten getale aanwezig, werden aan den Prins voorgesteld en na afloop van den lunch vertoefde hij nog geruimen tijd in oni midden. Ook de ministers jhr. mr. de Graeff en prof. dr. Gelissen waren als gast aan wezig, evenals de leden der Handelsmissie. In dit nummer vindt men een verslag van de rede van jhr. van Karnebeek, die hij zelf als „een causerie" betitelde omdat het rapport der Handelsmissie aan de regeering, grootendeels gereed, nog niet is uitgebracht en hij uiteraard thans nog geen mededeelin gen kon doen over de voorloopig gesloten handelsovereenkomsten. Al bleven de feite lijke mededeelingen achterwege, toch gaf de zeer welsprekende ledenaar in deze causerie ons een helderen kijk op het belang van dit nieuwe afzetgebied, schetste hij de kan sen die het biedt waarbij hij een beroep deed op onze nijverheid om ze te baat te nemen en op de pers om de nieuwe onderneming te steunen en maakte hij eenige zeer belangrijke commentaren. Jhr. van Karnebeek sprak als de pleitbe zorger van een nieuwen tijd, waarin nieuwe handelsverhoudingen in de wereld gegroeid zijn en waarin men zich moet weten te oriënteer en op nieuwe markten. Hij schetste het geweldige vasteland van Zuid-Amerika alleen Brazilië is al eenige malen zoo groot als ons Indië als een complex van naties-in-hun-opkomst, vol energie en on dernemingsgeest. Hun snelgroeiende moderne centra, getuigen daar van. Eenige andere Europeesche staten zijn ons vóór geweest in de pogingen daar nieuwe handelsrelaties te vestigen en te ontwikkelen: met name Duitschland en Engeland. Maar wij zijn, zoo als de missie duidelijk gebleken is tijdens haar vier maanden van arbeid in dit wereld deel, niet te laat. En men wil gaarne met ons in relatie treden omdat men vertrouwen heeft in Nederland. Jhr. van Karnebeek leg de veel nadruk op dit punt en terecht. Hij schreef de belangstelling voor ons land deels toe aan een erkehning van onze zelfstandig- heidspolitiek en aan het besef, dat wij zaken komen doen zonder eenigen politieken ach tergrond. Maar hij sprak ook van „een im- ponderabilium". Inderdaad kan men de fac toren die tot zulk een sympathie leiden nim mer nauwkeurig wegen, hetgeen hun waarde zeker niet vermindert. „Men moet in die din gen niet alleen in cijfers en vaststaande fei ten denken", zei de leider der Handelsmissie. En hij voegde er de mededeeling aan toe dat men in Brazilië, Argentinië, Chili, Uruguay niet alleen met Nederland maar ook met de Nederlanders in relatie wil tre den en zeer gesteld is op Hollandsche immi gratie. Dat is een moeilijk vraagstuk, het eischt onderzoek en nauwkeurige voorberei ding maar het is van groot belang, zoowel voor ondernemende jonge landgenooten als voor de ontwikkeling van het nieuwe afzet gebied zelf, omdat wij daarin „steunpunten", door landgenooten bezet, zullen behoeven. Ge herkent in dergelijke beschouwingen den man die het geheel breed en zakelijk ziet en durft opzetten. Daarbij voegde hij de waar schuwing dat wij voor een deel van onze han delsbelangen in Azië andere markten zullen móeten vinden en hij noemde Zuid-Amerika „het veiligste deel der wereld", dit toelichtend met de verklaring dat de veelvuldige politieke conflicten, die er zich hebben voorgedaan, ge meenlijk alleen de politieke macht hebben be troffen en het economische leven onberoerd gelaten. Ook dit is een belangrijke verklaring. Men zegt „wee den wolf die in een kwaad ge rucht staat", maar het gerucht is vaak geheel, altijd grootendeels onbetrouwbaar. Mep zal in ons land moeten weten te onderscheiden en zich niet door losse praatjes en meeningen moeten laten beïnvloeden. Dit is een tijd waarin de Hollandsche ener gie in zeer veel vormen en op zeer veel ge bieden zich weer zeer krachtig doet gelden. Daarom ben ik optimistisch gestemd en ge loof dat onze ondernemende zakenlieden, zoo talrijk, zullen weten te bouwen op de hechte fundeering, door het werk der Handelsmissie voor onze belangen in Zuid-Amerika gelegd. R. P. Een groote menigte woonde te Wilhelmshafen de aankomst bij van de „Deutsch- land", die het stoffelijk overschot meevoerde van de bij den vliegeraanval te Ibiza omgekomen 31 opvarenden. De meeste koren werkten hard en met succes. Wanneer wé de reeks uitvoeringen door de plaatselijke koren in 1936-37 gegeven, de revue laten passeeren, dan is een woord van oprech te waardeering voor het ernstige werken van deze ensembles ook in dit seizoen zeker op zijn plaats. Deze waardeering stijgt nog, als we beden ken hoe ook de zangkoren, zij het in mindere mate dan de orkesten, een vermindering in het getal hunner supporters en andere belangstel lenden moesten ondergaan. Niettegenstaande hunne financieele zorgen hebben zij zich wèl geweerd en zijn er ook in het afgeloopen seizoen van de uitvoeringen er verscheidene belangrijk geweest. Als we den naam zangkoor in één adem met IJmuiden noemen, dan is aan deze combinatie onmiddellijk de naam: Looft den Heer verbonden. Het geen deze Chr. zangvereeniging onder haar directeur Stephen Jansen ons in Februari te genieten gaf was boven allen lof verheven. Tezamen met ons blad organiseerde zij het kenkconcert, waarop Haydn's oratorium „De Schep ping" uitgevoerd werd, een muzikaal evenement in ons plaatselijk muziek leven, dat terecht honderden bezoe kers trok. Op het concours te Oldenzaal was de gooi, die Looft den Heer naar het summa cum laude deed. voor de zooveelste maal weer eens raak; 8 prijzen werden door de IJmuidenaren buit gemaakt! Binnenkort hopen wij in ons blad een foto van de geheele collectie te kun nen plaatsen. Voor den komenden winter heeft het koor wederom oratorium-plannen, welker uitvoe ring met belangstelling worden afgewacht. Het Chr. Gem. koor Excelsior, dat evenals zijn dirigent Jan Beider voor de getrouwe con coursliefhebbers geenszins een onbekende is (den laatsten wedstrijd bracht het een len prijs in de superieure af deeling) liet dezen winter weinig van zich hooren en oefende slechts voor den zangerskamp. Hallelujah, het in stilte rustig verder arbei dende Chr. gem. koor, gaf een kerkconeert, dat aan belangstelling weinig te wenschen over liet; de gezongen liederen maakten een goeden indruk door de serieuze afwerking, die zijn kundige dirigent Theo van Zutphen reeds zoovele jaren kenmerkt. De Chr. Gem. koren Nieuw Hosanna en Soli Deo Gloria met hun onderafdeelingen Klim-op en Nachtegaaltje bleken ook dezen afgeloopen winter weer te weten wat zingen is. Wel heb ben de koren vorig jaar een geducht verloop van leden gekend, maar langzamerhand zijn het hardwerkende bestuur en zijn dirigent er in geslaagd het vroegere peil kwalitatief en kwantitatief wederom te bereiken, al moet er nog geducht gestudeerd en geschaafd worden. Een welverdiende zege behaalde directeur S. Wiersma te Amersfoort, waar Soli Deo Gloria (dat dezen winter jubileerde) en Nieuw Ho sanna resp. in afdeeling 2 en uitmuntendheid hun studie met een royalen eersten prijs be loond zagen. De kinderkoren vermaakten ons dezen winter met kinderoperettes en cantates. Het Chr. Gem. koor Sursum Corda sloeg op het te IJmuiden-Oost gehouden concours van den ring Noord-Holland van den Chr. Bond lang geen slecht figuur; het frissehe, wel luidende materiaal, dat de dirigent de heer D. Klut Sr. heeft staan mag gehoord worden. Directeur Johan Tol voerde zijn zangers en zangeressen aan op het tradioneele jaarlijk- sche concert van de Oud-Katholieke gemengde zangvereenigen Crescendo. Er bleken ditmaal niet zooveel belangstellenden te zijn als vorige jaren. Ook dat zal nu crescendo moeten! Van de uitvoering van het Chr. kinderkoor Lenteklokjes, dir. mej. Riek Meijering, is het succes bij voorbaat altijd reeds verzekerd. Dit maal viel er, verblijdend teeken, eveneens weer vooruitgang te bespeuren en wierp het jaar lij ksche concert ook artistiek vruchten af. Voorname reproducties van gezongen liede ren hoorden we van het van ouds gerenom meerde a Capellakoor, waar de heer P. Grin Jr. op zulk een pittige en muzikale wijze de leiding van heeft. Ook de deelneming van dit koor aan den zangwedstrijd werd een succes: een eerste prijs in de afdeeling uitmuntend heid! Het koor is klein, maar van fraai ge halte. Het kinderkoor Lentebloemen te Velsen- Noord, dat zoo dikwijls voor de microfoon op trad is na vele jaren cultureel werk te hebben verricht, opgeheven. Jammer voor de jeugdige leden, welke het nog restte alsook voor hem die het jaren geleid heeft, de heer P. Koel- mans. De IJmuider Volksstem, dir. de heer J. Post, liet in het voorbijgegane seizoen zich hooren in vereeniging met het harmoniecorps Voor waarts. De Stem gaf een druk bezochte uit voering van het tendenzwerk „Macht tegen Macht" en verleende vele malen haar mede werking aan feestelijke bijeenkomsten der moderne arbeidersbeweging. Haar onderafdeeling De Kleine Stem be jubelde in het voorjaar zijn 10-jarig bestaan met een uitstekend in elkander gezette feest revue. Dat directeur Post met zijn roerige garde van pl.m. 120 kinderen nog zulke leuke resul taten boekt moet wel uitsluitend toegeschre ven worden aan de tactvolle, echt vaderlijke wijze waarop hij met het jonge goed weet om te springen enze het: „mijn leeren is spelen" ongemerkt weet bij te brengen. Het dubbelmannenkwartet Excelsior, dat schijnbaar in de voetstappen van het verdwe nen gemengde ensemble Onder Ons getreden is, organiseerde een geanimeerde en frissehe uitvoering: Directeur S. Wiersma had er de leiding: het ging dus goed. Al zou men mogen verwachten, dat we aan het einde van ons resumé gekomen waren, er rest nog een zevental koren, waar we in een volgend overzicht nog op zullen terugkomen. Wel zijn er veel vereenigingen, maar wat is er, jammer genoeg, toch weinig vereeniging. W. Groote diepgangen. Het Zaterdag j.l. naar Batavia vertrokken Nederlandsche motorschip „Alcinous" passeer de het Noordzeekanaal met een diepgang' var 84 d.M. Het uit de Binnenhaven alhier naar Zuid- Afrika vertrokken Nederlandsche motorschip „Boschfontein" passeerde de sluizen met een diepgang van 8,5 Meter: Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 57 stoomschepen, 24 motorschepen, 1 zee sleepboot, 2 mijnenleggers en 1 kraan, teza men 85 schepen tegen 71 schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken 56 stoom-, 25 motor schepen, 1 zeesleepboot, 1 bagger 1 oorlogs bodem, tezamen 84 schepen tegen 82 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week in totaal 169 schepen of 16 schepen méér dan in de voorlaatste week (153 schepen). Inscheping post en passagiers. Zaterdagmorgen j.l. arriveerde in de Bin nenhaven alhier het Nederlandsche motor schip „Boschfontein", komende van Hamburg. Het schip heeft na een kort oponthoud voor het inschepen van post en passagiers onze ha ven weer verlaten met bestemming naar Zuid- Afrika. Met hetzelfde doel arriveerde gistermorgen het Duitsche motorschip „Caribia" van Ham burg in de Buitenhaven alhier ten einde post en passagiers in te nemen voor West-Indië waarnaar het schip kort daarna is ver trokken. Ertsaanvoer. Aan het Hoogovenbedrijf arriveerde Zater dag j.l. het Fransche stoomschip „Thésée" van Caen met een volle lading ijzererts. Zondag kwamen nog achtereenvolgens het Spaaansche stoomschip „Sendeja" van Bilbao en het Zweedsche stoomschip „Runmarö" van Oxelösund aan de Hoogovens met ladingen ijzererts. Dukel kampioen van Groot- IJniuiden. H. de Boer remise met H. Laros. De beslissing in het tournooi om het dam kampioenschap van Groot IJmuiden is thans gevallen ten gunste van B. Dukel. Laros, die zijn laatste partij tegen de Boer moest winnen, is hierin niet geslaagd, inte gendeel, de Boer kwam in het vergevorderd middenspel zoo gevaarlijk opzetten, dat het voor Laros er nog donker uitzag. Het is dan ook aan diens bijzondere spelkwaliteiten te danken dat de remise nog tot stand kwam. Trouwens, Laros, die voor het eerst in deze zware seleetiegroep uitkwam, kan op een goe den wedstrijd terugzien. Dezen 18-jarigen speler staat ongetwijfeld nog een succesvolle dammersloopbaan te wachten. Voor Dukel is het de vierde keer dat deze den titel wint, w.o. twee jaar achtereen. Hij vestigde hiermee een nieuw record in de dam- geschiedenis te IJmuiden. Opgemerkt dient te worden dat ook H. de Boer een zeer fraai damseizoen achter zich heeft. In de onderlinge competitie werd hij no. drie en thans met Ligthart derde en vier de in het kampioenschap Groot IJmuiden, terwijl hij aan bord 4 van het kampioenstien tal van de 14 gespeelde partijen 21 punten be haalde. Een prestatie die er zijn mag. De eindstand der seleetiegroep, waarin de partij Suyk—-Leijte remise is gehouden, luidt thans: gesp, gew. rem. verl. pnt. B. Dukel 10 5 5 0 15 H. Laros 10 5 4 1 14 H. de Boer 10 2 6 2 10 Ligthart 10 3 4 3 10 Leijte 10 15 4 7 Suyk 10 12 7 4 In de hoofdklasse en tweede klasse worden de wedstrijden nog voortgezet. AUTOBUS VERLIEST EEN WIEL. Zondagmiddag is op den Wijk aan Zeeërweg nabij den Watertoren door het breken van de fusépen van een Stormvogels-autobus het rechtervoorwiel afgeloopen. De chauffeur remde direct zeer krachtig, maar desondanks gleed de bus nog eenige tientallen meters over de straat, tot grooten schrik van het viertal passagiers, die leelijk heen en weer werden geslingerd. Allen bleven echter ongedeerd. CHR. DAM- EN SCHAAKCLUB „ONDER ONS". De eerste en tweede ronde van de door de Chr. Dam- en Schaakclub georganiseerde damkampioenswedstrijden hadden het vol gende resultaat lste klas. Ie ronde: De ReusG. Bal 2—0; Van Leeu wenMoerkerke 02; KossenP. Visser 11; 2e ronde: MoerkerkeKoetsier 20; Jon ker—Post 11; Van LeeuwenG. Bal 02. 2e klas. Ie ronde: BarnhornP. Woord 11; Tim merHoek 02; DienaarKraaijenoord 02. 2e ronde: HoekDienaar 02; Kramer Hoek 02; D. Woord—Dienaar. Heden clubavond in de zaal van Outenaar. UITSLAGEN POLO-WEDSTRIJDEN VAN V. Z. V. Woensdag: A. Z. 1870—V. Z. V. 1 1—2 V. Z. V.-adsp. A—Haarlem adsp. 42 V. Z. V.-adsp. BVelserend adsp. 14 Donderdag: V. Z. V. 1Neptunus 1 (vriendsch.) 22 Zondag; 2e klasse A, V.Z.V.Nereus 42 Res. 3e klasse B, V.Z.'V. 2Nereus 3 50 Voor deze week staan de volgende wedstrij den op het programma: Dinsdag 22 Juni; K. Z. 2—V. Z. V. 3 8 uur Donderdag 24 Juni: Halfweg—V. Z. V. (Dames) 7.15 uur V. Z. V. 3-D. W. R. 4 8.15 uur V. Z. V. adsp. AD.W.R. adsp. 8 uur Zondag 27 Juni- V Z. V. 1—H. V. G. B. 1 4.30 uur Uitbreiding automatisch telef oonverkr. Amsterdam, Hilversum, Baarn, Bussum enz. zonder telefoonjuffrouw. Met ingang van 21 Juni 1937 te 13 uur wordt voor de aangeslotenen aan de telefoonnetten IJmuiden, Bever wijk en Wijk aan Zee de mogelijkheid geopend de aangeslotenen aan de na- genoemde netten rechtstreeks auto matisch op te bellen. Deze netten zijn: Amsterdam, Aalsmeer, Amstelveen, Baarn, Bussum, Hilversum, Holland sche Rading, Huizen, Lage Vuursche, Landsmeer, Loosdrecht, Nes a. d. Am- stel, Ouderkerk, Soest, Sloten, Uit hoorn en Zaandam. De tusschenkomst van de telefoniste is hierbij dus niet meer noodig. Hoe te handelen. De gesprekken worden op dezelfde wijze tot stand gebracht als nu reeds voor het automa tische interlocaal verkeer gebruikelijk is. Na de telefoon van den haak te hebben genomen wordt dus, na het vernemen van den zoem toon, het kengetal van het gewenschte net ge kozen. Vervolgens wordt weder de zoemtoon afgewacht, waarna het abonnénummer ge kozen kan worden. Hoort men tijdens of na het kiezen de bezettoon, dan legt enen de telefoon weer op den haak en kiest na eenigen tijd opnieuw; hoort men na het kiezen van het volledige abonnénummer elke 5 seconden een toon, dan wordt de opgeroepene gebeld. De kengetallen zijn: Amsterdam K 900 Aalsmeer K 977 Amstelveen K 970 Baarn K 954 Bussum K 959 Hilversum K 950 Hollandsche Rading K 957 Huizen K 952 Lage Vuursche K 956 Landsmeer K 908 Loosdrecht K 953 Nes a. d. Amstel K 974 Ouderkerk K 973 Soest K 955 Sloten K 978 Uithoorn K 975 Zaandam K 980 De vV^ieenv. littn ra. v.die Zondag te Haarlem werd geïnstalleerd als Opper rabbijn van het Ressort Noord-Holland. Duur van een gesprek. Het gesprek vangt aan, als de telefoon van het opgeroepen nummer van den haak wordt genomen en eindigt, wanneer de aanvrager de telefoon op den haak legt. Maximum duur. Zooals bekend, kan bij het automatische in terlocaal verkeer een gesprek ten hoogste 9 minuten duren. Tien seconden voordat de eer ste termijn van drie minuten is verstreken wordt automatisch een waarschuwingstoon gegeven. Dit signaal wordt eveneens verno men tien seconden, voordat de termijn van 6, respectievelijk 9 minuten is verstreken. Nadat het gesprek 9 minuten heeft geduurd, wordt het automatisch verbroken. Desgewenscht kan men den correspondent dan weer op nieuw kiezen. Gesprekkosten. Evenals voor het reeds bestaande automati sche interlocale verkeer gebruikelijk is, wor den de verschuldigde gesprekkosten in ge sprekseenheden van 2 cent op den gesprekken- teller van den oproependen aangeslotene gere gistreerd. Voor een gesprek van 3 minuten met b.v. Amsterdam worden dus 10 gespreks eenheden van 2 cent in rekening gébracht. Daar de locale gesprekken eveneens door dezen teller worden aangegeven, kan specificatie van op automatische wijze tot stand gekomen in terlocale gesprekken dus niet plaats vinden. Niet antwoorden van den opgeroepene. Geen kosten zijn verschuldigd, als de bezet- toon wordt gehoord of als de opgeroepene niet antwoordt. In het geval van het krijgen van verkeerde aansluiting legge men zoo spoedig mogelijk weer neer. Men vermijdt dan, dat interlocale gesprekkosten worden berekend. Gesprekken met voor- of oproepbericht. Voor het opgeven van gesprekken met voor- of oproepbericht of indien men in bepaalde gevallen de tusschenkomst van de telefoniste noodig heeft, kieze men K 00. NAAR ZEE. De Rijnstroom IJM 86 is naar zee vertrok ken; eveens de Adriatie IJM 18, die naar ver luidt aan een andere reederij is overgegaan. TER HARINGVISSCHERIJ. Behalve de reeds genoemde schepen is ook de Wouter SC'H 19 van hier uit ter haring- visscherij vertrokken. BELGISCHE MOTORTRAWLER BINNEN. Alhier is gearriveerd de Belgische motor trawler Providentia O 241, een trawler van het type Antje en Betje. JEUGDSTORM MARCHEERT DOOR IJMUIDEN. Zaterdagmiddag heeft de nationaal-socialis- rische Jeugdstorm een marsch door IJmuiden ehouden, waaraan o.a, ook door een 50-tal leden van de afdeeling Amsterdam werd deel genomen. Met trompetten en tamboers mar cheerden de jongelui van de Briniostraat door IJmuiden. Des avonds werd in Thalia een vergaderinsr •gehouden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1