BERICHT BEVERWIJK Uit het Vereenigingsleven in Kennemerland. Leeuwengebrul. CASTRICUM Noenmaal van den N.J.K. HEEMSKERK De V. V. V. „Castricum Vooruit". Dat Castricum zich in de laatste tien ja ren vooral een algemeene bekendheid heeft verworven is naast den arbeid van een voor uitstrevend gemeentebestuur zeker voor een niet gering deel ook te danken aan het ver dienstelijke werk van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer, die van 1919 af rucht baarheid geeft aan de voortreffelijkheden van „mooi Castricum". Het badseizoen, waarin van de V.V.V. groo- te activiteit wordt gevraagd is weer aange broken en daarom was er aanleiding om den secretaris te verzoeken een en ander omtrent de vereeniging mede te deelen. Zij werd op 12 September 1919 opgericht op initiatief van burgemeester Lommen, die er reeds lang van overtuigd was, dat zijn mooie gemeente een uitstekende gelegenheid bood voor de vestiging van forensen. De moge lijkheden om het toen nog slechts 4O0Q zie len tellende plaatsje vooruit te brengen, wa ren ruimschoots aanwezig en de vereeniging voor vreemdelingenverkeer kon daaraan haar medewerking verleenen. Daarom kreeg zij ibij haar oprichting den zeer toepasselijken naam „Castricum Vooruit". In het eerste bestuur kregen zitting de heeren A. van Ben- tem, A. C. Borst, J. de Haas, J. Harbers, N. A. van Lunen en M. Olgers. Aan burgemees ter Lommen was het voorzitterschap aange boden, doch het toenmalige hoofd der ge meente wenschte deze functie niet te aan vaarden. Toen werd de heer J. de Haas voor zitter, wiens taak later achtereenvolgens werd overgenomen door de heeren D. de Jong, H. Hemmer, F. J. Aukes en thans door den heer H. Broksma. De burgemeester was van oordeel, dat de vereeniging natuurlijk in de eerste plaats had te streven naar de bevordering van het vreemdelingenverkeer in den ruimsten zin, maar ook had zij haar aandacht te schen ken aan de bevordering van het vesti gen van industrieën, aan de uitbreiding van de gemeente volgens een vast te stellen uit breidingsplan enz. Van zijn ideeën heeft de heer Lommen tij dens zijn burgemeesterschap heel veel tot werkelijkheid zien worden. „Castricum Voor uit" heeft hem daarbij zooveel in haar ver mogen was, gesteund. Wij herinneren ons nog haar actie, toen de gemeenteraad voor het gewichtige besluit stond om een weg naar zee aan te leggen. In 1925 was deze weg gereed en had Cas tricum zich geschaard in de rij der Noord - hollandsche badplaatsen. Toen is de vooruit gang gekomen. Het prachtige natuurschoon was een reden te meer om Castricum te be zoeken. Spoedig genoot het dan ook bekend heid als een badplaats, waar men niet alleen kon genieten van strand en zee, maar ook van de schoonheid der provinciale landgoe deren en van het uitgestrekte duingebied. Van toen af is het snel bergopwaarts gegaan. De 4000 inwoners, die in 1919 de bevolking uitmaakten van Castricum -en Bakkum, heb ben hun gemeente snel zien uitbreiden. Thans is het zielental tot 7000 gestegen. Dit werd mede in de hand gewerkt door de elec- trificatie van den spoorweg, waardoor een snelle en geriefelijke verbinding tot stand kwam met de hoofdstad des lands, met de Zaanstreek en Haarlem en met Alkmaar. Daarvan was de vestiging van forensen een gevolg en sedert dien tijd breidt de bevol king zich jaarlijks met 300 zieien uit. Men zal begrijpen, dat al deze vreemdelingen voor hun vestiging eerst eens poolshoogte nemen. Het is de taak van de V.V.V. al 'hun vragen te beantwoorden en den vreemdelingen in alles van dienst te zijn. Menigmaal mag het bestuur dan ook een dankbetuiging in ont vangst nemen voor de verstrekte inlichtin gen. De V.V.V. behandeld ook de talrijke aan vragen om pensions. Dit is wel de zwaarste en moeilijkste taak, die op haar schouders rust. Huurder en ver huurder moeten met elkander in verbinding werden gebracht en aan zeer uiteenloopende verlangens en wenschen moet tegemoet wor den gekomen. Vraag en aanbod spreken op dit gebied natuurlijk ook een woordje mee. Eenigen tijd heeft een „depressie" geheerscht In de aanvragen, maar deze schijnt nu voor bij te zijn. Wij vernamen althans, dat het aantal schriftelijke aanvragen reeds 100 boven het getal is, dat in de eerste vijf maan den van 1936 werd bereikt. Ook de kwaliteit van de tijdelijke gasten is er dit jaar op voor uitgegaan. De depreciatie van den gulden doet haar invloed gelden. Menige Nederlan der schijnt er de voorkeur aan te geven zijn gedevalueerde guldens in eigen land te ver teren. „Castricum Vooruit" ziet dit alles met vreugde aan. Haar werk gaat steeds meer blijvende resultaten voor de gemeente af werpen. Daarvan getuigen ook de bouw van de nieuwe woonwijken in de omgeving van de Geelvinckstraat en de nieuwe, fraaie wo ningen, die aan den Beverwijkerstraatweg zijn verrezen. Langzamerhand gaat Castri cum zich aanpassen aan de wenschen en verlangens van de nieuwe inwoners, die dikwijls andere eischen aan het gemeen schapsleven stellen dan de dorpsbewoners. In eensgezinde samenwerking is er echter heel wat te bereiken, daarvoor-behoeven wij trouwens maar te herinneren aan de feest- week, die in den zomer van 1936 werd ge houden. Wanneer de vereenigingen en de burgerij de handen ineenslaan is een ge meente als Castricum tot grooten bloei te brengen. Het hoofd der gemeente, burge meester Sloet, gaf wat dat betreft reeds blij ken ook deze meening te zijn toegedaan, (In Zuid-Afrika is groote woede ontstaan tegen een radioomroep die, voorgevende dat hij leeuwen- gebrul uit de vrije natuur zou uit zenden, deze uitzending in vjerke- lijkheid uit den dierentuin te Pretoria deed plaatsvinden.) Daar zit de brave luisteraar, Diep in zijn leunstoel weggedoken, Een kopje thee en een sigaar Veilig te drinken en te rooken. De radio is aangezet. Hij zit bij voorbaat al te smullen, Aan komende sensatiepret, Op 't thema: hoor de leeuw eens brullen. Hij leest wat het programma meldt En denkt in eerbiedvol gepeinzen, Zoo'n omroeper is toch een held, Die nergens voor terug moet deinzen, Hij denkt ook; als men mij het vroeg, Dan zou ik vast ten antwoord geven, De dierentuin is mij genoeg, Voor studie van het leeuwenleven. En zie, nu bleek het achteraf. Dat ook de omroeper tenslotte, Den dierentuin de voorkeur gaf, Daar met een leeuw niet valt te spotten. Men vindt het, zachtgezegd, niet mooi, Dat hij, slechts schijnbaar onverschrokken, Kalm voor de tralies van een kooi, De leeuwenhuid heeft aangetrokken. Men seinde 't heel de aarde rond, Die nu, op haar beurt, zit te smullen, Zij heeft voor woede zelf geen grond En vindt het enkelom te brullen. Die omroep werkte in de lijn: Wat nood, als men j' erin laat vliegen, De wereld wil bedrogen zijn, Dan zullen wij haar ook bedriegen. Maar wie dit dwaze standpunt eert, Mag daar dan nimmer bij vergeten, Dat men zichzelf zoo respecteert, Dat men niet van 't bedrog wil weten. P. GASUS. want hij volgt Juist het vereenigingsleven met de grootste belangstelling. Het bestuur van „Castricum Vooruit" heeft dan ook de stellige overtuiging, dat het met de hulp en de medewerking van den burgemeester, eere voorzitter der vereeniging, nog zeer veel nut tig werk in het belang van Castricum zal kunnen verrichten. UITBREIDING VAN HET AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Met ingang van heden, des namiddags te 1 uur, wordt voor de telefoonabonnés in de netten Beverwijk, IJmuiden en Wijk a. Zee de mogelijkheid geopend, om de aangeslote nen aan de onderstaande netten rechtstreeks automatisch op te bellen. Deze netten zijn: Amsterdam (K 900) Aalsmeer (K 977) Amstelveen (K 970) Baarn (K 954) Bussum (K 959) Hilversum (K 950) Hollandsche Rading (K 957) Huizen (K 952) Lage Vuursclie (K 956) Landsmeer (K 90S) Loosdrecht (K 958) Nes a. d. Amstel (K 974) Oudekerk (K 973) Soest (K 955) Sloten (K 978) Uithoorn (K 975) 'en Zaandam (K 980) UITSTAPJE VAN DE MEISJESVEREENIGING De leden van de Hervormde Meisjesvereeni- ging „Ora et labora" zullen op Woensdag 14 Juli een autotocht maken naar Valkenburg. De heenreis gaat over Arnhem, de terugtocht zal over de Noord-Brabantsche steden leiden. Het concours van de politie- schietvereeniging. De volledige uitslag. De volledige uitslagen van het schietcon- cours, dat door de Politie-sehietvereeniging „Westerhout" werd georganisieerd, luiden als volgt Korps pistool: 1. Koninklijke Marechaussee 3e divisie Arnhem. 2. Schietvereeniging „Wil- helmina", 3. Rij.ksveldwacht, 2e district, 4. Politieschietvereeniging „Westerhout", Bever wijk, 5. Politie Wassenaar. Eereprijs: Ko ninklijke Marechaussee, 3e divisie, Arnhem. Personeele baan pistool: 1. L. Brouns, Zeve naar, 2. N. F. Bleyendaal, 3. J. van Soest, 4. J. J. van der Zee. Eereprijs (zilveren medaille van den burgemeester van Beverwijk) L. Brouns, Zevenaar. Vrije baan pistool: 1. L. Brouns, Zevenaar, 2. P. Beuning, 3. N. Bleyendaal, 4. J. Vos. Korps K. S. O.-geweer: 1. Politie I, Wasse naar, 2. Politie II, Wassenaar, 3. B'ijz. Vrijw. Landstorm II, Alkmaar, 4. „Otto van Lennep", Haarlem I, 5. „Witte van Haamstede", Heem stede, 6. ,,'t Kegeltje", Alkmaar, 7. Polrcie- schietvereeniging I, Heerhugowaard. Eere prijs: Politie I, Wassenaar, Personeele baan K. S. O.-geweesr: 1. G. Veldhuis, 2. L. P. Beentjes, 3. J. Schoonhoven, 4. P. Hamers. Vrije baan K. S. O.-geweer: 1. W. Engels, 2. J. Jacobs, 3. A. Veen, 4. J. F. Florijn, 5. J. van Son, 6. Blauwhof, 7. Sterkenburg, 8. F. v. Son. Korpswedstrijd buks: 1. Politie, Wassenaar. Tevens eere-prijs, beker van de Harddrave rij vereeniging „Beverwijk en Omstreken". Personeele baan buks: 1. J. Rompa, Haarlem. Vrije baan buks: 1. J. Flogteloo, Wassenaar 2. J. Rompa, Haarlem. Eere-prijs Geluksbaan: J. Jacobs, Haarlem. De prijzen zullen op een nader vast te stel len datum worden uitgereikt, EEN STILLE ZONDAG. De weersomstandigheden waren de bad plaatsen Zondag niet gunstig gezind. De drei gende lucht heeft velen weerhouden een uit stapje naar het strand te maken en dienten gevolge was het ook voor Castricum en Bak kum een stille Zondag. Zaterdagmiddag verschenen er toch no? ©en tweehonderd kampeerders, die nog wal „leven in de brouwerij" brachten. Met de verhuurderij gaat het tot nu toe naar wensch. Vooral schijnt er veel vraag te zijn naar pensions. VEILING „ONS BELANG" Op de Zaterdag gehouden aardbeien veiling waren de noteeringen: Amazonen 40—58 ct. per maand. Vroege 2038 ct. per mand. Moulin-rouge 3555 ct. per mand. Doosjes 2—8 ct. Causerie van Jhr. van Karnebeek. HET ZWEMBAD AAN DE VUURLIJN. Het water goedgekeurd. De Heemskerksche Bad- en Zweminrichting aan de Vuurlijn welke Donderdag 1.1. gesloten werd omdat bij een meisje dat aldaar gezwom men had de ziekte van Weil was geconsta teerd, is Zaterdagmiddag wederom open gesteld. Zaterdagmorgen is het water der inrichting door den inspecteur van Volksgezondheid uil Amsterdam gekeurd. Deze achtte het uitgeslo ten dat het water besmet zou zijn. TER BEDEVAART NAAR HEILOO. Zondag maakten ongeveer 250 mannen en jongelingen allen leden der H. Familie, een bedevaart naar Heiloo. Een deel maakte der tocht per fiets anderen gingen per autobus. De bedevaart stond onder leiding van den Zeer Eerw. heer Pater Henricus. VISCHCLUB ,,'T SNOEKJE". De vischclub ,,'t Snoekje" houdt Dinsdag avond 22 Juni een ledenvergadering in café Dam. De agenda vermeldt o.a. vaststelling reglement. A. D. O. 2—DE VALKEN 2 (7—1). Direct na het begin is A. D. O. in den aan val. Na eenigen tijd van overwicht van A. D. O komen De Valken meer los. Bij een hunner aanvallen werkt Bleyendaal onvoldoende weg; de toesnellende Boots geeft met een tam schot zijn club de leiding (01). A. D. O. dringt De Valken terug. Duin maakt gelijk (11). Na de rust is A. D. O. sterker. Als Duin den bal goed krijgt aangegeven, brengt hij den stand op 21. Even later besluit Meijer zijn rush met een hard schot (3I). De tegenstand der Valken is thans gebro ken; achtereenvolgens voert A. D. O. den stand op tot 71, waarmee het einde komt. A. D. O. 2 heeft thans beide wedstrijden te gen De Valken gewonnen. COLLECTE JEUGDWERKLOOZENZORG. De alhier bij het uitgaan der kerk gehouden collecte voor jeugdwerkloozenzorg heeft opge bracht f 25,87. Zij, die zich met ingang van 1 luli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Prins Bernhard onder de gasten. In hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage heeft Vrijdagmiddag de Nederlandsche Jour nalistenkring zijn jaarlijksch noenmaal aan gericht, waar jhr. M. H. A. van Karnebeek, hoofd der Nederlandsche Handelsmissie naar Zuid-Amerika het woord voerde en dat dit maal bijzondere beteekenis had door de aan wezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard. j Ook de minister van Buitenlandsche Zaken, j jhr. mr. De Graeff en de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. Gelis- sen, toonden door hun aanwezigheid belang stelling. Te 1 uur arriveerde Prins Bernhard, die ver gezeld werd door zijn adjudant, jhr. ir. Röell, en zijn secretaris jhr. Dedel. De Prins werd door het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring ontvangen en naar de ontvangzaal geleid, waar de Kringvoorzitter, de heer Henri Dekking, alle aanwezigen aan Z.K.H. voorstelde. Daarna plaatsten de gasten zich aan de smaakvol met oranje babyrozen en trosroos- jes versierde tafels, dei een feestelijken aan blik boden. Begroetingsrede van den voorzitter. Voor den aanvang van het noenmaal, toen allen hun plaats aan tafel hadden ingenomen, heeft de voorzitter van den Neder.' .ndschen journalistenkring, de heer Henri Del king een rede gehouden, waarin hij zeide het voov *en Nederlandschen Journalistenkring een hooge eer en een bijzondere onderscheiding te achten Prins Bernhard welkom te mogen heeten in zijn midden aan dit noenmaal. Het Koninklijk Huis heeft herhaaldelijk be langstelling in den Nederlandschen Journa listenkring getoond. Nog onlangs bij het af scheid vna den voorzitter, den heer Hans, heeft H.M. de Koningin in een door den Kring zeer gewaardeerd schrijven aandacht voor den Kring bewezen. Prins Hendrik heeft de Kring evenzeer als Prins Bernhard in zijn midden mogen begroeten als gast: het doet den Kring vreugde, dat Prins Bernhard deze welwillend heid jegens den Kring voortzet. Hierna heeft de heer Dekker jhr. Van Kar nebeek hartelijk welkom geheeten en zijn groote verdiensten voor ons land geschetst. Toen de glazen waren volgeschonken, wendde de heer Dekking zich alvorens met den maaltijd begonnen werd nogmaals tot de aanwezigen, met de woorden: „Tafelgenooten, Voor onze maaltijd aanvangt noodig ik u uit een dronk te wijden aan onze Koninklijke Fa milie, aan Hare Majesteit de Koningin, en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard. De heilwensch uit ons aller hart eaat t Ua- scrifctl UiU jv^óö vrouw, wier ontroerende innig blijde mede- deeling Dinsdagavond door de radio wij allen met aandoening hebben vernomen. Het geluk van ons vorstelijk gezin en van het Nederland sche volk ligt thans in Prinses Juliana en hare blijde verwachting. Op de gezondheid, het wel zijn, den levensbloei van onze Prinses zij onze vaderlandsche heilwensch, van heeler harte en juichende gewijd". Een strijkje zette het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen, staande werd meegezongen en gevolgd werd door een driewerf hoera voor Prinses Juliana. Het uitgebreide noenmaal, dat volgde, had een zeer geanimeerd verloop. De hooge gasten onderhielden zich levendig met hun tafel buren en de muziek van het strijkje verhoogde de genoeglijke stemming. Nadat het dessert geserveerd was, kreeg jhr. Van Karnebeek het woord tot het houden van de aangekondigde causerie. Jhr. Van Karnebeek zeide in zijn cause rie o.m.L Sommigen hebben zich wellicht de vraag gesteld, al is deze niet uitsproken, welke or ders de missie nu eigenlijk geboekt heeft. Een goed koopman zou echter deze vraag niet stellen, omdat hij weet, dat vooral in een land, dat nog commercieel nauwelijks bewerkt is, er meer dan veertien dagen noodig zijn om orders van beteekenis te boeken, Het doel van de missie lag hooger dan het boeken van or ders en beoogde een politiek-economische ver kenning op industrieel, commercieel, land bouwkundig, financieel, en monetair gebied, waarmee men het voorbeeld volgde van andere landen, die het belang van dergelijke econo mische verkenningen reeds eer hadden in gezien. Als de missie erin geslaagd is, in den kor ten tijd, die zij ter beschikking had. zeer veel nuttig werk te verzetten, dankt zij dat vooral aan de voorbereiding, die er op bedacht is geweest in alle hoofdplaatsen, waar zij ver toefde, commissies van samenwerking in het leven te roepen, die geroepen waren om de missie alle contact te verschaffen, die ze be hoefde. Een woord van dank moet daarbij ook ge bracht worden aan de diplomatieke vertegen woordigers van ons land in Zuid-Amerika. We hebben niet geheel Zuid-Amerika be zocht, maar wel het grootste en belangrijkste gedeelte, n.l. Brazilië, Argentinië, Chili en Uruguay. Men houde rekening met den om vang van deze landen. Brazilië is bijna 4y2 maal zoo groot als Nederlandsch-Indië, Argen tinië 1 Vz maal zoo groot. Chili nog altijd 20 maal zoo groot als Nederland. Men denke zich een dergelijken omvang in; de beteekenis ervan wordt nog duidelijker als men zich voorstelt welke bodemschatten deze landen bevatten en vooral als men zich een denkbeeld vormt van de rol, die de productie van Zuiid-Amerika op de wereldmarkt in neemt. Spr. trad daarna in een uiteenzetting van de beteekenis van die productie op het ge bied van delfstoffen en mineralen, bodempro ducten, enz. Spr. memoreerde de Nederlandsche vesti ging te Tres Arroyos. Hij kwam daarna tot de conclusie, dat het goed was geweest, dat men van Zuid-Amerika werk had gemaakt en daarheen een missie liad gezonden. Aan de hand van een teekening in een der dagbladen wees spr. erop, dat bij de verandeiing in de economische wereldstructuur het zaak is, er op uit te gaan en de blikken te richten op die verre gewesten, die geacht kunnen worden nieuwe kansen te bieden en hij vroeg zich af, of het oogenblik niet gekomen was om in ons eigen economisch spel naast de Aziati- schen kaart, waarop Indië afgebeeld staat, ook nog een Zuid-Amerikaansche kaart op te nemen. Luid applaus volgde op de op prettige wijze uitgesproken, vlotte en van geest tinteldende rede van jhr. van Karnebeek. De kringvoorzitter, de heer Dekking, dankte hem voor de bereidwilligheid waarmee hij het verzoek van den N. J. K. had aangenomen en voor de wijze, waarop hij zich van zijn be loften had gekweten. Ook tot Prins Bernhard richtte de heer Dekking nogmaals hartelijke woorden van dank voor diens aanwezigheid. DE KONINGIN NAAR „DE RUIGENHOEK". Het ligt in het voornemen van de Koningin om a.s. Dinsdag 22 dezer „De Ruigenhoek" te betrekken voor een zomervaeantie-verblijf van een zestal weken. Gedenksteen voor de Koningin- Moeder onthuld. Koning Farouk heeft een bezoek gebracht aan de wereldtentoonstelling te Parijs. Men ziet den jongen vorst hier in gezelschap van president Lebrun voor het Egyptische paviljoen. Treffende liulde van Wassenaarsche bevolking en schooljeugd. Op het Wilhelminaplein te Wassenaar is Zaterdagmiddag onder zeer groote belang stelling het gedenkteeken onthuld, dat de Was senaarsche bevolking daar heeft opgericht ter nagedachtenis van de Koningin-Moeder. De Koningin was vertegenwoordigd door baron Burmania Rengers oud-hofmaarschalk van de Koningin-Moeder. Aanwezig waren voortsverschillende leden van de vroegere hofhouding van Koningin Emma. O.a. werden opgemerkt de secretaris van de Koningin, Sixma baron van Heem stra, baron Bentinck van Schoonheetën, freule Schimmelpenninck van de Oye en mej. Steen kamp, lectrice van de Koningin, vroeger lec- trice van Koningin Emma. Voorts waren aanwezig het dagelijksch be stuur van Wassenaar, verscheidene raadsleden, de leden van het comité uit de bevolking ter oprichting van het gedenkteeken en zeer vele vertegenwoordigers van plaatselijke vereeni gingen en corporaties. Een groot aantal Padvinders en Padvindsters hadden zich in een kring rond het plein ge schaard. waarochter nog zeer vele belangstel lenden uit de gemeente stonden. De plechtigheid werd geopend met een rede van den voorzitter van het comité, dr. Ph. J. Idenburg, die na het uitspreken van zijn rede den vertegenwoordiger van de Koningin ver-5 zocht, over te gaan tot de onthulling van het monument. Hierna aanvaardde de burgemeester van Wassenaar het monument voor de gemeente. Aan het slot van zijn rede legde de burge meester namens het gemeentebestuur een groote krans aan den voet van het gedenk teeken welk voorbeeld hierna, gevolgd werd door verscheidene deputaties van plaatselijke vereenigingen en corporaties. De plechtigheid werd besloten met het spe len van 2 coupletten van het Wilhelmus. De vervaardiger van het minument, de beeld houwer prof. L. O. Wenckebach, te Noordwij- kerhout was wegens ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Zijn schepping is niet bedoeld als een standbeeld, maar als een eereteeken voor Koningin Emma. De vierkante zuil waaruit het gedenkteeken bestaat, wordt bekroond door een groep van 2 kinderen, een jongen en een meisje, die als schildhouders hulde brengen aan het wapen van Koningin Emma en aan het Ned. wapen, door deze te bekransen met bloemslingers. Hierbij is ge dacht aan het vele, dat Koningin Emma tij dens haar leven voor de kinderen heeft ge daan. Op de voorzijde der zuil is het portret en basreliëf ontworpen, terwijl op de andere 3 zijden resp. een koningskroon, een t.b.c.-kruis en het wapen van Wassenaar zijn aangebracht. Internationale Vredescampagne. Bijeenkomst van het Nederlandsch Comité te Schevcningen. Onder voorzitterschap van mr. A. B. Cohen Stuart is Zaterdag in Hotel „Zeerust" te Sche- veningen een bijéénkomst gehouden van het Nederlandsch Comité voor de Internationale Vredescampagne, welke werd bijgewoond door afgevaardigden van een 30-tal vereenigingen, vertegenwoordigende 450.000 leden. De voorzitter heette in het bijzonder welkom dr. P. Jezequel uit Genève, vice-voorzitter van de internationale vredescampagne en dage lij ksch leider van het secretariaat te Geneve, tevens algemeen secretaris van den wereld bond der kerken. Mr Cohen Stuart hield vervolgens een m- iéiding over doel en streven van de interna tionale vredes-campagne. Spreker constateerde, dat nog enorme be dragen voor militaire doeleinden in de ver schillende landen worden besteed. Daarente gen moet in de volken zelf de vredesgedachte worden verbreid en de internationale samen werking bevorderd. De internationale vredes campagne is gericht op orde, rust, veiligheid en organisatie. Zonder vrede, d.w.z. zonder orde en recht kan de menschheid niet be staan. De Volkenbond moet worden bevestigd en versterkt als orgaan voor de internationale samenwerking. Vertegenwoordigers van verschillende orga nisaties voerden nog het woord. Verder werden verklaringen voorgelezen van prof. J. van der Hoeve die van oordeel is dat de geneeskunde wordt gediend door in ternationale samenwerking den heer G. Bolkesteyn, oud-inspecteur middelbaar on derwijs, mej. M. L. Fledderus en de heeren dr. J. J. E. Hondius, F. S. Noordhoff en ds. R. H. Oldeman, welke schriftelijke verklaringen alle getuigden van een ernstigen vredeswil. Dr. J. Roorda, die het vredesvraagstuk van medische zijde bezag, zeide, dat de oorlogs- prophylaxe een belangrijk studie-object is ge worden. Tal van geneeskundige onderwerpen raken het gebied van den oorlog. Spreker gaf een opsomming van hetgeen in de internatio nale commissie voor de oorlogsprophylaxe in dit opzicht reeds is gedaan ter bevordering van den vrede. De heer Robert Peereboom, hoofdredacteur directeur van Haarlem's Dagblad, bezag het probleem van den journalistieken kant. Een absolute wereldmacht achtte hij ondenkbaar, doch door internationale samenwerking en vredespropaganda, waarbij de pers slechts een schakel in den keten kan vormen, dient te worden gestreefd naar verwezenlijking van de idealen van den Volkenbond. Men late in de pers dergelijke problemen door beroepsschrij vers behandelen, waarbij dient te gelden, dat: „tout genre est bon, hors l'ennuyeux". Voor het loopende jaar heeft de vredes-cam pagne een programma dat o.m. het volgende omvat: le. werkzaamheid in zooveel mogelijk landen door vorming van hechte nationale comités, die in staat zijn coördinatie te bevorderen en hun meening te geven over bepaalde kwes ties. 2e. de uitwisseling en bekendmaking van de opvattingen der nationale comités ook in de groote pers; gezamenlijke, propaganda op doelmatige wijze. 3e. De vestiging en goede organisatie van het Internationaal Secretariaat te Genève, dat voor uitwisseling van denkbeelden en contact tusschen de nationale comités zorg draagt, ook door de uitgave van een eigen pe riodiek. 4e. Zoo mogelijk in elk land, waar een na tionaal comité is (in meer dan 40 ianden is dit het geval) de organisatie van een nationaal congres, waar het werk, de actie en de propa ganda in het eigen land besproken kunnen worden. 5e. De concentratie van de internationale actie, propaganda en bekendmaking van werk en doel van het Rassemblement Universel pour la Paix rondom de Wereldtentoonstelling, welke van Mei tot October te Parijs gehouden zal worden. In Augustus zal in het Pavilion de la Paix aldaar een speciale vredesweek geor ganiseerd worden, waarvoor de noodige aan- dacht in de wereld zal worden gevraagd. Groo te faciliteiten om deze week mede te maken zullen, dank zij de medewerking van de Fran- sche regeering verleend kunnen worden. Overtreding van de Loterijwet. De zaak tegen de Haagsche Verzekerings- Sociëteit. Zaterdagmorgen behandelde de Haagsche Rechtbank in hooger beroep de zaak tegen den directeur van de Haagsche Verzekerings- Societeit, die wegens overtreding van de Loterijwet door den Kantonrechter is veroor deeld tot een geldboete van f 2500. De H.V.S. sloot nl. levensverzekeringen af, waarbij tevens een obligatie werd aangekocht in een wettig aangelegde premieleening, met prijzen, gelijk aan 1/20 lot in de Staatsloterij, in dit geval de N.V. Haagsche Assurantie en Crediet-Onderneming (H.A.C.O.) De verzekerde, wien bij overlijden een be drag van f 100, zou worden uitgekeerd, kreeg, behalve de polis, een bewijs, waarop het num mer, met hetwelk hij in de loterij speelde, vermeld stond Verdachte was niet verschenen, voor hem trad op mr. E. Hollander, advocaat te 's-Gra venhage. Als eenig getuige werd gehoord de direc teur van de H.A.C.O. met wien de H.V.S. een contract had gesloten tot levering van pl.m. 100.000 premie-obligaties, elk groot f 100. „Dat is dus een bedrag van ongeveer 10 millioen gulden", constateerde de president mr. H. Haga, „was de H.V.S. daar goed voor?" Getuige: „De obligaties behoefden niet da delijk betaald te worden, ze lagen ongezegeld gereserveerd voor de H.V.S., die ze kon afne- nemen, naar gelang'zij deze noodig had". President: „Maar ze zijn nooit geleverd. Wat heeft u eigenlijk aan een dergelijke transactie?" Getuige: „Ze worden, zooals dat gewoonte bij ons is, op termijn verkocht. Sommigen be talen f 1 per maand, anderen meer en daar voor spelen ze mee in de loterij. Met de H. V. S. was dat hetzelfde geval, alleen op groo- ter schaal. Wanneer er prijzen vielen op mijn obliga ties, betaalde de H.V.S. deze -uit en ik verre kende dat in mijn rekeningcourant met de Sociëteit. Ik kreeg ook procenten van de uit betaalde prijzen". Het bleek voorts, dat de directeur van de H.A.C.O. aanvankelijk geen nummers van de obligaties had opgegeven, later, pas na het Kantonrechtersvonnis, wel. De Officier van Justitie, mr. P. R. Blok, was met den Kantonrechter van meening dat art. 2 van de Loterijwet overeden was en vorderde bevestiging van het vonnis. Vonnis 29 Juni.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5