De geheime oppositie in het Derde Rijk. Eenige opmerkingen over het plan-Deterding. Rubriek voor Vragen Van Roehm's wrekers"tot Deutsche Freiheitspartei". Berlijn, voorjaar 1937. In de U-bahn Friedrichstrasse naar Stadtmitte. De wagen is vol, een dame, die instapt, kan geen plaats inieer vinden. Ik sta op en bied haar de mijne aan. Van het andere eind van den wagen sneeuwt een S.A.-man: „Setzen Sie zich doch wieder! Ein Deutscher steht für so eine Ju- densau nich auf!" „Ich bin kein Deutscher, ich bin bloss ein Herr!" Bij de volgende halte verdwijnt de S.A.'er, aan het station Stadt- mitte stap ik zelf uit. Ieder in den wagen zegt vriendelijk goedendag. Het is een klein voorval, maar het is tee kenend voor de stemming in Duitschland. Een groot gedeelte van het volk is de Jodenhetze moe. Het heeft genoeg van het eeuwige col lecteeren voor alle mogelijke doeleinden; de lage, gelijkblijvend loonen maken het steeds moeilijker voldoende in te koopen bij stij gende prijzen. De kwaliteit der goederen wordt minder, stoffen uit Zellwolle zijn na een jaar versleten, het brood bevat steeds minder zuiver meel. Op elk gebied heerscht ontstemming. In de groote steden saboteert men de inzameling van oud-metaal, door de bakken rijkelijk met scheermesjes te vullen, zoodat men reeds een „Erlass" moest afkon digen om dit te verbieden, wegens het groote aantal verwondingen daardoor veroorzaakt. De Duitscher wordt moe, hij wil nu einde lijk wel eens de hem beloofde verbeteringen zien. In plaats daarvan moet hij het tegen overgestelde ervaren. De stemming wordt ge prikkeld. Doch is er een openlijke oppositie in het Derde Rijk? Uit deze stemming zich nog op andere wijze dan in vrijwel beteekenislooze sabotage, in daverend applaus bij Schiller's „Don Carlos", wanneer markies Posa den ko ning om gedachtenvrijheid vraagt? Inderdaad, er bestaat sinds ruim twee en een half jaar een steeds groeiende, steeds be ter georganiseerde oppositie tegen het natio- naal-socialistische bewind. Dit begon voor het eerst openlijk bekend te wordien, toen in het begin van 1936 in Duitschland een manifest verspreid werd, uitgaande van alle vroegere partijen, dat zich scherp tegen Hitier richtte en de bevolking opriep zich te organiseeren om de regeering te kunnen dwingen vrije verkiezingen te laten houden. Dit manifest was te Parijs opgesteld in een vergadering van vertegenwoordigers van alle vroegere Duitsche partijen, welke afgevaardigden gedeeltelijk uit Duitschland zelf kwamen en voor een deel in het buitenland leefden. De resultaten van deze pogingen waren echter niet groot, zooals trouwens ook te verwachten was. Ten eerste getuigde het van een rijkelijke aanwezigheid van naieviteit bij de organisatoren van deze beweging om aan te nemen dat de Duitsche burgerij de gelegenheid zou worden gege ven zich vrijelijk voor zulke doeleinden aan één te sluiten. Bovendien waren de onderlinge verschillen tusschen Katholieken, Duitsch- Nationalen, communisten, liberalen en socia listen te groot en te diepgeworteld, dat ei niet zeer binnenkort oneenigheid in de ge lederen zou ontstaan. Hetgeen ook geschied de. Een aantal Duitschers, -dat deze bewe ging gesteund had, werd gearresteerd en in enkele maanden was zij geheel verloopen. In Mei 1936 kwamen plotseling berichten uit Duitschland, dat er aanslagen op beambten van de Geheime Staatspolitie en de S. S. gepleegd zoudenzijn. Zoo werd onder de rook van Berlijn een zekere dr. Paczkowski neer geschoten, iemand, die een werkzaam aandeel had gehad in de executie van de slachtoffers van den 30sten Juni 1934. Hem volgden een aantal functionarissen van de S. S. in München, zelfs Schreck, de lijf chauffeur van Hitier, werd op klaarlichten dag vermoord. Het wonderlijkste was, dat al deze aanslagen vol gens een vooropgezet plan leken te worden uitgevoerd. Het waren niet slechts moorden op willekeurige leden van de N.S.D.A.P., neen, al deze slachtoffers van aanslagen hadden op den dertigsten Juni 1934 een rol gespeeld. De geheele geschiedenis kreeg een romantisch tintje doordat sommige bladen buiten Duitschland wisten te berichten, dat bij .de lijken steeds een kaartje gevonden werd, waarop de letters „R.R." stonden welke ge ïnterpreteerd worden als „Racher Röhms", de wrekers van Rhöm. Het verhaal van deze mysterieuze kaartjes berustte op een verzin sel, de naa-m, die de organisatie, die men achter deze aanslagen vermoedde, er door kreeg was op zichzelf niet onjuist. Want deze moorden waren georganiseerd en zij hiel den verband met de executie van Röhm. Op dien gedenkwaardigen dertigsten Juni 1934 werd een -groot aantal Duitschers te rechtgesteld, zonder dat zij met het z.g. Rhömcomplot ook maar iets te maken hadden. Persoonlijke vijanden van leden van het re gime werden op deze wijze onschadelijk ge maakt, evenals menschen, die zich nimmer met politiek bemoeid hadden, doch die bij vergissing voor iemand anders werden aan gezien. Velen, die als vrienden van Rhöm ter dood gebracht werden, hadden niet alleen niets met hem uit te staan, doch behoorden zelfs tot zijn persoonlijke vijanden. Omge keerd bleven er ook lieden van verdenking ver schoond, die wel degelijk tot Röhm's vrien denkring behoorden. Bedenkt men daarbij, dat juist deze lieden indertijd een groote rol speelden in de beruchte veemmoorden, dan hoeft het geen verwondering te baren, dat zij oin hem te wreken, tot de methode van aan slagen hun toevlucht namen. Laat het vol doende zijn om te zeggen, dat er in Duitsch land inderdaad een organisatie van heden bestaat want zij bestaat heden ten dage nog, al hoort men er niet meer over die tot persoonlijke terreur hun toevlucht hebben genomen om wraak te nemen voor de terecht stellingen van den 30sten Juni en dat deze organisatie langzamerhand uitgebreid is tot een broedplaats van anti-nationaal-socialisti- sche veemmoordenaars. Gedeeltelijk aange moedigd door het optreden van deze beweging en er zelfs voor een gedeelte uit voortgeko men, is onlangs de „Deutsche Freiheitspartip - voor het voetlicht getreden. Toen men m April voor het eerst ervan hoorde, haastte het ministerie van pers en propaganda zich om van een misplaatste Aprilgrap te spreken, daar men van het bestaan van een dergelijke beweging niets afwist. Dit nu is volslagen on juist. De Duitsche regeering wist reeds in Fe bruari van dit jaar van deze beweging af, toen het eerste manifest ervan op ruime schaal werd verspreid. En dat men niet meent met een onschuldige organisatie te doen te heb ben, blijkt wel voldoende uit het feit, dat de beruchte maatregel, waarbij den Berlijnsche huiseigenaren gelast werd een huissleutel aan de politie te overhandigen, geïnspireerd is op het idee, dat illegale vergaderingen in Ber lijn daardoor moeilijker gemaakt zouden wor den. De preventieve werking van een ver- groote kans op ontdekking was de eenige aanleiding tot dit wonderlijke bevel, en ze ker niet zorgen voor de luchtbescherming, zooals men deed voorkomen. Het eerste manifest is niet onder de aan- aandacht van de buitenlandsche pers geko men. Dat het echter uitgegeven is, kan men bij vele Duitschers navragen, terwijl het ook daaruit blijkt, dat het pamflet het nummer 2 droeg. Dezer dagen verscheen een derde pam flet van deze Aprilgrappenmakers, die hun geschriften verder met geregelde tusschenpoo- zen zullen uitgeven. De „Deutsche Freiheitspartei" is des te ge vaarlijker, daar zij over machtige bescher mers beschikt en van de bewegingen van de geheime staatspolitie uitstekend op de hoogte is. Een van de mannen, die in deze „partij" een groote rol speelt, behoorde vroeger tot de in tieme kennissen van Hitier en beschikt nog heden over uitgebreide relaties met de S.S. en S. A. Van hem stamt ook het idee om de bui tenlandsche pers regelmatig pamfletten toe te zenden. In vele grensplaatsen bevinden zich op het oogenblik kernen van deze bewe ging, die de verbindingen met het buiten land verzorgen. De organisatie is noch com munistisch, noch socialistisch. Integendeel, vele vroegere aanhangers van het Hitlerbe- wind verstrekken de fondsen er toe. Haar be doelingen zijn de vrijheid van gedachten, drukpers, godsdienst en verkiezingen te her stellen, en dan het Duitsche volk zelf te laten beslissen welke regeeringsvorm het kiezien zal. De „Deutsche Freiheitspartei" is de best georganiseerde oppositiebeweging binnen Duitschland en haar invloed is, zij het onder- aardsch, groeiende. Over de resultaten van haar actie make men zich echter geen illusies,, waarvoor de leiders ervan zich zelfs hoeden. De taak van deze be weging is het Duitsche volk in te lichten over hetgeen er in werkelijkheid geschiedt, en door het vormen van kleine, betrouwbare kernen in alle plaatsen een kader te kweeken, dat in staat «al zijn bij onverwachte catastrophes de eerste leiding te geven en paniek te voorko men. Voor hoever dit opportuun is, zal de toe komst moeten leeren. Vooralsnog zal men er goed aan doen uit het bestaan van deze bewe ging slechts af te leiden, dat ontevredenheid in het Derde Rijk zij het langzaam en aar zelend, naar wegen zoekt om zich te uiten. Doch het gevaar van ontdekking van deze en andere illegale organisaties neemt toe bij het groeien ervan. En zoolang zij geen massa-be weging zijn geworden, die zich kan verweren, staat ontdekking gelijk met lamlegging van het geheel en ontmoediging voor eventueele opvolgers. En zoo groot is noch de „Deutsche Freiheitspartij", noch de organisatie van veemmoordenaars. K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehou den.) Zuidslavisclie visscliers protes teeren. „Rooftochten" van ïtaliaansche treilers. BELGRADO, 23 Juni (Reuter). Zuidsla - vische visschers beklagen er zich ernstig over, dat ïtaliaansche motortreilers „rooftochten" aan de Zuidkust van Dalmatie plegen te ma ken. De Italianen verschijnen plotseling, zeg gen zij, en maken enorme hoeveelheden visch buit. JHR. MR. J. W. G. BOREEL VAN HOGELANDEN. Naar wij vernemen is de toestand van den oud-burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, onveranderd. De patiënt had een rustigen nacht. EXAMENS L. O. Voor het eindexamen L. O. Rijkskweek school voor onderwijzers (essen) te Haarlem zijn geslaagd de dames B. Henderikse, Haar lem, A. H. Heyting, Heemstede, M. H. Keijzer. Heemstede, M. de Lange, Haarlem, DE STAATSLOTERIJ. 3000 Slaapnummers. Ingaande de 475ste Staatsloterij loopt de nummering tot 24000. Hierdoor ontstaan der halve 3000 z.g. slaapnummers. Deze wijziging maakt het de particuliere Loterij-Maatschappij en onmogelijk van de Staatslijst gebruik te maken. BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 23 Juni. Ondertrouwd 23 Juni: Th. J. Tromp en A. M. Snellens; P. Chr. J. A. Lohmann en M. Zegwaard; H. W. Vlugt en C. M. Kruijd; J. de Vos en M. C. Bakker; J. Prosee en G. Hooft; J. Jonker en M. J. Peters; J. A. Klein en J. L. Uitermark; Th. L. G. Herkes en H. J. van Dijk; H. Lind en W. L. Biesbrouck; N. Th. Boortman en H. A. van Dorp;; D. Keyzer en A. Eijlders; G. Roelands ep J. M. R. Lampar- ter; H. Haak en A. van Rijn; H. de Vries en A. W. van der Aar; P. van der Werff en A. Scholten. Getrouwd 23 Juni: L. Veltkamp en H. Har- tog; G. G. Kool en M. M. de Baene; A. van der Linden en G. Elizen; M. Gebe en J. M. Duin; T. van der Horst en P. M. Grenzhaser; G. Wester en P. L. Paschmann; J. Koene en Th. C. Zuidhoek; N. F. H. W. Bierau en L. ter Horst; H. J. Bakker en F. E. E. Baumgart; B. Henneke en K. Remeeus; H. J. Jansen en M. Breed; P. A. v. Zonneveld en B. J. Vester; J. Ende en G. Meijer; J. Kolk en F. J. Ditmar; P. Burggraaf en Chr. H. Siegerist; G. A. Kilian en A. Kohout. Bevallen 21 Juni: C. PolakPeters, z.; A. BaardAdema, d.; H. KooijmansJansen, d.; "1 Juni: S. KlaasenMijnders, d.; A. van Zijl de Lange, z.; 20 Juni: M. W. Matthijssen— Groenewoud, z. Overleden 22 Juni: C. Hellingman, 26 j., Van Zeggelenstraat; M. J. GrippelingVerkleij, 80 j., Oosterhoutlaan; A. M. Zoutman, 79 j., Haitsma Mulierstraat; 23 Juni: A. J. Botte lierTeeuwen, 31 j., Kolbstraat. De Nederlander, Dr. Deterding, oud-direc teur-generaal der Koninklijke, heeft einde 1936 kennis gegeven van zijn royale geste om den Nederlandschen landbouw eenerzijds, het Duitsche volk anderzijds te steunen. Ten einde dat plan tot uitvoering te brengen werden de navolgende stappen ondernomen: 1. Aankoop van het surplus der landbouw producten in Nederland; z 2. Zoo snel mogelijk vervoer dezer pro ducten naar Duitschland; 3. Verkoop dezer producten in Duitschland tegen Duitsche valuta. 4. Storting van het provenu bij de Duit sche Winterhilfe. Het zou ondenkbaar zijn, indien dit plan allerwegen sympathie zou hebben genoten. Wij zijn nu eenmaal verzot op critiseeren, waarbij helaas maar al te dikwijls vermeende kwade of onjuiste bedoelingen worden ge suggereerd en men weinig of geen acht wenscht te slaan op verklaringen van den in dit geval milder gever zelf. De ver klaringen van den „opdrachtgever" en hier en daar ook van de „uitvoerders" van het plan gaven intusschen op meer dan een plaatst aanleiding tot commentaarè De poli tieke beschouwingen, bekend gemaakt na de openbaring van het plan, hadden naar mijn gevoelen beter achterwege kunnen blijven. De grootsche daad had gespeend kunnen worden van politieke sentimenten, De verwachting, dat de opkoop vaii het surplus aan landbouw producten, met zich zou brengen, dat „alle restricties geheel en al zullen kunnen worden opgeheven", kan ongetwijfeld geleefd hebben bij hen, die met de uitvoering zijn belast, doch de puiblicatie als zoodanig was voorbarig en moest leiden tot een zekere prikkeling. Het zakelijk ele ment, was te veel op den achtergrond ge schoven, een element, hetwelk juist in dezen tijd van zoo overwegend belang is. Iedere reëele poging om ons agrarisch leven steun te verleenen dient ieders volle aandacht te hebben. Het cadeau-geven van een kwantum levens middelen ten bate van tien millioen gulden, is slechts weinigen mogelijk. Maar het is niet mogelijk, dat een dergelijke uiting zou kunnen bewerkstelligen, dat in één handomdraaien een bestaand stelsel van agrarische steunverleening verbannen zou kunnen worden. Ongetwijfeld dient nage gaan te worden, of langs dien wegen in die richting iets bereikt zou kunnen worden en wanneer zou blijken dat de kans daarop gunstig is, zal zeer zeker het plan-Deterding een stimuleerende werking hebben uitge oefend. Het was daarom gevaarlijk, niet tac tisch, bij voorbaat de beteekenis der aan- koopen te overschatten, afgescheiden van de vraag, of van een tijdelijk ingrijpen blijven de veranderingen te verwachten waren. Land-, misschien ook tuinbouwproducten, en voorts andere voedingsmiddelen, zouden, via het plan-Deterding, aan ons land ont trokken worden, voorzoover men met een feitelijk surplus te doen heeft. Men heeft hier evenwel met een verscheidenheid van pro ducten te maken, die niet uit het oog ver loren kan worden. Zelfs de leek begrijpt, dat artikelen als kaas, eieren enz. van geheel an dere beteekenis zijn dan tomaten, sla of jonge groente. Men begrijpt evenzeer, dat in de DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten svoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. „.w. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Bestaat er een middel om het voort woekeren van paddenstoelen aan een rustitelce bank te beletten? ANTWOORD: Ja, door het hout goed met bolineum in te smeren. VRAAG: 1. Na den bloei gaan alle blaadjes mijn appelboom omkrullen en worden geel. Vlak bij den stam krioelt het van mieren. Kan dit de oorzaak zijn? 2. Mijn perzik gaat na den bloei ook verschrom pelen. Wat is de oorzaak? ANTWOORD: 1. Uw appelboom heeft veel bladluis. Dit is de oorzaak dat er zooveel mieren zijn die het zoete vocht van de bladluizen gaan opzoeken. Besproeien met tabakaftreksel of phy- tophyline. Dit laatste kunt u verkrijgen bij een handelaar in tuinbouwartikelen. j. Ook uw perzik heeft luis: zie het antwoord op de vraag betreffende den appelboom. Het is heel goed mogelijk om met sterken druk op de waterleiding de luis te vernietigen. Eenige kee- ren herhalen is noodzakelijk. VRAAG: Hoe verwijder ik bladluis van mijn kamerplanten? (Ze staan in een zonnig, ruim vertrek). ANTWOORD: Met phytophiline, verkrijgbaar bij een handelaar in tuinbouw-artikelen. VRAAG: 1. Mijn hortensia, die reeds bloem knoppen heeft, groeit wild. Kan ik die wilde ran ken er af nemen of wachten tot na den bloei? Hoe en wanneer kan ik luis verwijderen uit mijn klimroos? ANTWOORD: 1. Wachten tot na den bloei en dan kunt u ze kort insnoeien. Nu is daarvoor de tijd. U kunt het doen door eenige lceeren per dag flink hard te sproeien met de waterslang en dan vooral aan de onderzijde. Of wel met aftreksel van tabak of met Phyto philine. Dit laatste bij voorkeur des avonds en des morgens, met gewoon water nasproeien. RECEPTEN. da- VRAAG: Hoe maak ik een geel strooien meshoed schoon? ANTWOORD: Afborstelen met verdund zu ringzout, even laten inwerken, daarna met warm water goed afspoelen en eenmaal met koud wa ter. Vervolgens met bloem van zwavel goed in wrijven en in de zon laten drogen, waarna de bloem afgeborsteld kan worden. VRAAG: Hoe reinig ik een blauw fluweelen japon die door transpireeren en dragen vuil is geworden? ANTWOORD: In waschbenzine goed wasschen en spoelen zonder vlam of vuur in de nabijheid en uit de zon. In den wind of op de tocht laten drogen. Transpiratievlekken zijn niet te verwij deren. Deze kunnen in een chem wasscherij wel bijgeverfd worden. VRAAG: Hoe kan ik een grijze gabardine re genjas wasschen en waterdicht maken? ANTWOORD: In stex-k vet zeepsopje goed was schen, uitslaan en 5 minuten glad ophangen om uit te druipen. Vervolgens 15 minuten behande len in een oplossing van 250 gr. fijne aluin op 12 liter warm water. Glad ophangen, liefst bui ten, om te drogen. Vraag: Hoe reinig ik witleeren schoenen? ANTWOORD: Met een papje van waschbenzine en magnesia afwrijven, rustig laten drogen, daar na magnesia afschuieren. VRAAG: Hoe reinig ik ivoor? ANTWOORD: Eerst goed afwasschen met lauw zeepsopje, goed afspoelen en dan 24 uur in watei-stofsuperoxyd zetten. VRAAG: Wanneer ik mijn nieuw karpet met een zachten borstel schuier komt er veel wol af. Is het beter het kleed eerst flink in te loopen? ANTWOORD: Een nieuw karpet moet voor- loopig niet geschuierd worden. Laat u het eei'st flink inloopen. VRAAG: Hoe verwijder ik vetvlekken uit de kaft van een boek? ANTWOORD: Op de vlek een papje leggen van magnesia en benzine, rustig laten drogen, daarna magnesia vex-wijderen. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik een jusvlelc uit een wollen japon? 2. Hoe bleek ik ecru kleurige garen hand schoenen? ANTWOORD: 1. Afwrijven met dotje watten gedrenkt met waschbenzine. De plek daarna be dekken met een laagje magnesia. Blijft er nog een vlek achter, deze afsponsen met warm wa ter, daarna zoo droog mogelijk kloppen en dan weer bedekken met magnesia, dat na een u«r weer verwijderd wordt. 2. In bleekwater, VRAAG: Hoe maak ik soezen? 2. Hoe maak ik banketbakkei'sroom ANTWOORD: 1. 2 dl. water, wat zout, 100 gr. bloem, 4 eiei-en. Breng het water aan den kook met het zout en de botex\ Voeg er ineens alle bloem bij en roer het deeg totdat het als een bal van den wand der pan loslaat. Blijf nog even roeren in het deeg, voeg er een voor een de eieren bij en roer ieder ei geheel door het deeg. Vorm van het deeg met twee lepels langwerpige por ties deeg. Zet ze ver uit elkaar op een zuinig met boter bestreken bakblik en bak ze in ongeveer 25 minuten in een weinig warmen oven heel licht gekleurd exx gaar. Neem ze, zoodra ze stevig aan voelen, van het bakblik af en laat ze bekoelen. Snijd één zijkant opan en vul de soezen met banketbakkersroom of met geslagen room. Zet de soezen naast elkaar op een stuk schoon pa pier en bestuif ze dik met poedersuikex'. 1 liter melk, 6 eierdooiers, 1 stokje vanille, 100 gram bloem, 100 gr am suikex\ Laat gedux-en- dc langen tijd de vanille in de melk trekken. Roer de eierdooiers met de suiker en het bloem om tot een gladde pap, direct zooveel melk toevoe gende als noodig is om de massa dit vloeibaar te maken. Voeg zoodra de melk kookt, de eier dooiers enz. bij de melk en laat de vla even doorkoken. Verwijder het vanillestokje. Giet de dikke vla in een platte schaal, roer ze even door en bestrijk dan den bovenkant met een stukje roomboter om vliesvorming te voorkomen. Geef de room ruimschoots gelegenheid om af te koe len. Gebruik ze, na algeheele bekoeling als vul ling voor roomhorens, tusschen taarten enz. Breng de noodige variatie in den smaak van de room aan, door vanille toe te voegen, cacao poeder te gebruiken (60 a 80 gr. per liter room) desgewenscht wat meer suiker. VRAAG: Hoe maak ik bessenwijn van roode en zwarte bessen? ANTWOORD: De bessen worden uitgezocht, gewasschen, gekneusd en in een schoonen dich ten doek uitgeperst. Op l L. sap wox-den 2,4 L. water en 7 ons suiker gebruikt. Een vaatje wordt goed schoon gemaakt. Daarin worden bessensap, suiker en water gegoten. De inhoud wordt goed dooreen gemengd en het vaatje met spongat naar boven op een rekje in den kelder gelegd, zoodat het niet bewegen kan. Het spongat wordt met een doekje afgedekt. Na 8 dagen rustig staan begint de wijn te gisten, waardoor ze x-uischt. Zoodra het gegiste uit het vaatje loopt wordt iederen dag het lapje over het spongat uitgewasschen. DIEREN. VRAAG: Hoe verdelg ik mieren? ANTWOORD: Op vex'schillende plaatsen scho teltjes zetten met zoete stroop waardoor een klontje versche bakkersgist vermengd. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Wanneer vei'jaren huishoudelijke schulden? 2. Wanneer vei'jaart huurschuld? (Deze schuld is gerechtelijk behandeld 'en vonnis tot betaling toegewezen). 3. Wanneer verjaren faillissementsschulden? ANTWOORD: 1. Als zij niet betaald zijn na 30 jaar, zijn zij wel betaald dan is er na 5 jaar geen quitantie of bewijs van betaling meer noodig. 2. Na 30 jaar. 3. Eveneens als regel na 30 jaar. VRAAG: 1. Heeft iemand die werkzaam is in een luxxchroom recht op vacantie en/of vacantie- geld? 2. Als hij zijn kostgeld niet krijgt, tot wien moet hij zich dan wenden? ANTWOORD: 1. Neen, tenzij overeengekomen. 2. Tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39 Dinsdagavond 7.30 uur. DIVERSEN. VRAAG: Is er te Wassenaar gelegenheid tot kampeeren? Waar kan ik een vergunning kx-ij- gen? ANTWOORD: Tei'rein bij de „Wassenaax'sche Slag", vergunning aanvi'agen bij den Inspecteur van Politie: W. M. Walpott, te Wassenaax'. Kam- peergeld 3. VRAAG: 1. Bestaat ex*, van het Rijk uitgaande of van particuliere zijde, gelegenheid om met een beurs te studeeren aan een Univei'siteit? (o.a. van den Ondernemex-sraad te Batavia). (De be doeling is: opleiding voor Indoloog aan de Uni versiteit van Utrecht of van Leiden). Zoo ja, welke vereenigingen zijn dit en welke zijn hun voorwaarden? 3. Tot wien moet ik mij daax-voor wenden? ANTWOORD: Ja, het Rijk geeft wel beur zen voor univex-sitaire studie. U moet u dan wen den tot den Minister van Ondex-wijs. Een beurs van den Ondernemersraad is ons niet bekend. U kunt verder informeeren bij den secretaris van het Curatox-ium van het Fonds ten behoeve van Indologische studiën aan de Rijksunivex-siteit te Utrecht, Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oost- hoff, Stadhouderslaan 2, Den Haag. VRAAG: Waar moet ik een bewijs van Neder' landei-schap aanvx-agen? Wat zijn de kosten en geldigheidsdatum? Is er een foto voor noodig? ANTWOORD: Aan het stadhuis. Kosten 2.50. Duur 5 jaar. Een foto is noodig. RECTIFICATIE VRAAG ERFDEEL MEER DERJARIGE KINDEREN. Onlangs werd op een vraag: „Kunnen meer derjarige kinderen na het overlijden van hun vader hun erfdeel opeischon, wanneer bij testa ment bepaald is, dat dit eerst zal plaats hebben als ook de moeder overleden is?" geantwoord, dat het in het testament bepaalde moet worden uitgevoerd. Dit antwoord had moeten luiden: „Ja, doch slechts hun w e 11 e lij lc erfdeel". periode, waarin dit gedeelte van het plan- Deterding tot uitvoering is gebracht, de be langen van den landbouw meer spraken dan die van den tuinbouw. Vandaar dat het te betreuren was, dat deze uitermate belang rijke opzet niet vooraf is gegaan door een communiqué, hetwelk geen aanleiding kon geven tot verwachtingen, die onmogelijk ingelost konden worden. In het jaargetijde waarin 't eerste plan-Deterding bekend werd gemaakt (zooals men weet is een tweede plan in voorbereiding) waren slechts een be perkt aantal producten in hoofdzaak sta pelproducten beschikbaar om onder het plan-Deterding te vallen. Kaas, aardappel meel, eieren en spek komen daarbij het meest op den voorgrond. De aankoopen dier artikelen hebben een belangrijke opluchting gegeven. Al zou er door het plan-Deterding nooit iets meer zijn bereikt dan de verbetering der markt positie op dat terrein, dan zou men daar voor reeds dankbaar hebben kunnen zijn. Tot dusverre is de landbouw het meest in het plan betrokken geworden. Terecht is aandacht besteed aan de vraag of geen marktontwrichting door het plan- Deterding zc ontstaan, die zich zou kunnen openbaren nadat de 10 millioen eenmaal be steed was. Het is mogelijk. Een afdoend antwoord is daarop naar mijn meening door niemand te geven, omdat wij nu een maal leven in een periode, waarin stabiliteit ten opzichte van het internationaal handels verkeer ten eenenmale ontbreekt en in een tijd, waarin internationale regelingen dikwijls oorzaak kunnen zijn van een noodzakelijk ingrijpen in nationale verhoudingen. De gemoederen zijn in hevige beroering geweest over de vraag of er van een surplus gesproken kon worden. Van een dergelijk surplus over de geheele linie was zeker geen sprake. Hier wreekt zich dan ook weer de suggestie, dat wij in ons land zouden heb ben gezeten met niet anders dan groote onverkoopbare overschotten van land- en tuinbouwproducten. Zoo was het niet en zeker niet in den tijd, dat het plan-Deter ding ten uitvoer gebracht werd. Met een groote mate van voorzichtigheid zijn de uit voerders te werk gegaan. Ongemotiveerde prijsopdrijving en ook gemotiveerde prijsver- hooging, als gevolg der Deterding-aankoopen, werden bestudeerd en verdere aankoopen stopgezet, zoodra, de Nederlandsche consu menten daarvan de dupe zouden worden. Daarbij werd niet vergeten, dat zoowel voor eigen, normalen export, als voor de gewone en bijzondere voorzieningen in het binnen land de gewenschte hoeveelheden beschik baar moeten zijn. Ook daarom was Jhet juist gezien voorloopig de maanden Januari en Februari het plan als het ware te doen wer ken en daarna een rustperiode in te gaan, teneinde de gevolgen af te wachten en te overwegen wat in het voorjaar verder ge schieden moest. Speciaal voor de tuinbouw kan dit van groot belang zijn, welks pro ducten voor het groote gedeelte alleen ge schikt zijn voor onmiddellijke consumptie en waarbij nooit vergeten mag worden, dat lang niet alle groentesoorten technisch voor conserveering geschikt zijn en een zeer be langrijk gedeelte van het consumentendom geen voorstander is van ingemaakte groen ten. Voor den tuinbouw in 't bijzonder voor groenten kan een plan-Deterding alleen beteekenis hebben voor enkele tuin bouwproducten en dan nog in bepaalde- ge deelten van het jaar. Daarbij is het in den Tuinbouw uiterst moeilijk zoo niet on mogelijk reeds bij voorbaat mede te deelen of zoo meteen van een surplus sprake zal zijn. De vraag is allerminst constant, het aanbod dikwijls van allerhande wisselvallig heden afhankelijk, waardoor wel zeer voor zichtig te werk gegaan mag worden, vooral ook omdat vermeende „overschotten" bin nen enkele dagen wel eens geen overschot ten zouden kunnen blijken te zijn. Daarbij komt tenslotte nog, dat de distributie van enkele dezer producten onder werkloozen en armlastigen niet in het gedrang behoort te komen, wat zeker het geval zou zijn, als groote hoeveelheden van de normale tuin- bouwmarkt voor het plan-Deterding opge kocht zouden worden. Resumeerend zou ik als mijn persoonlijke meening kenbaar willen maken, dat wij het plan-Deterding moeten toejuichen en dat wij dankbaar moeten zijn een landgenoot te hebben, die in staat is en bereid is een dergelijk kapitaal af te zonderen; dat dit plan in den anvang door commentaar is omgeven, waarvan een gedeelte achterwege had moeten en had kunnen blijven; dat dit plan voorts geen uitzicht biedt op een on middellijke slooping der bekende agrarische matregelen en dat het ten slotte ongetwij feld een zekere opluchting tot stand heeft gebracht. MOLILMRUS. Het conflict in de staalnijverheid. WASHINGTON, 23 Juni (Havas). Tijdens een persconferentie heeft Roosevelt toegege ven, dat hij persoonlijk had geïntervenieerd in het conflict bij de Republic Steel. Hij voegde daaraan toe, dat hij Zondag en Maandag heeft getelefoneerd met de vertegen- woodigers der werkgevers en der vakvereeni- gingen, teneinde een oplossing van het conflict te bespoedigen. Het congres bestudeert de groote lijnen van een nieuwe sociale wetgeving. Als gevolg van de jongste staking hebben leden van het con gres den indruk gekregen, dat het noodzakelijk is de Wagner-act te versterken om de patroons te dwingen overeenkomsten met de vakvereeni- gingen te sluiten. Zij achten het voorts noodig, de verantwoor delijkheid vast te leggen van de vakvereeni- gingen ten aanzien van de overeenkomsten, welke met de werkgevers zullen worden geslo ten. DAME DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond omstreeks negen uur is de 30-jarige mej. Hoek in de Brouwerstraat te Schiedam onder een bus van de Rotterdam- sche electrische tram geraakt en op slag ge dood. Het stoffelijk overschot is naar het alge meen ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Het slachtoffer was moeder van twee kin deren. MARKT WOERDEN. (Woensdag). Aanvoer 453 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. f 23 a f 25.R0. Met rijksmerk 2e kw. f 20 a f 22. Zware f 26. Handel matig. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 281 Vette kalveren, le kwaliteit 5864, 2e kwaliteit 48—56, 3e kwaliteit 40—46 per K.G. levend gewicht. 103 Nuchtere kalveren 712 per stuk. 110 Varkens: Vleeschvarkens, wegen de van 90—110 K.G. 58—59, Zware varkens 5758, Vette varkens 55—56 per K.G. slacht- gewicht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7