HET NIEUWE AVONDBLAD •safety. PMKiT i Een en ander over het maken van staal. De Nieuwe Regeering. IJMUIDEN 5SS, PER SALONBOOT NAAR AMSTERDAM i Als „Looft den Heer" naar het concours gaat. 22e JAARGANG No. W VRIJDAG 25 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 80.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. f 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De samenstelling van de nieuwe regeering is tenslotte bij haar bekendmaking niet meer als een verrassing gekomen. In de laatste da gen was het volkomen duidelijk geworden dat het in de richting van een coalitie-regeering ging. Zoo heeft Nederland dan voor het eerst na lange jaren weer een parlementair kabinet, steunend op een vaste meerderheid van 56 zetels in de Tweede Kamer (31 R.K., 17 AR. en 8 C.H.) De drie partijen zijn erin vertegen woordigd door vier R.K., drie A.R. en twee C.H., terwijl de tiende benoemde, de nieuwe minis ter van Waterstaat mr. dr. ir. van Buuren, als partijloos „vakminister" wordt aangeduid. Velen zullen het overigens niet zonder belang vinden dat hij een man van Katholieken huize is. De elfde ministerplaats is nog niet vervuld. Dr. Colijn beheert Buitenlandsche Za ken ad interim. Dit departement is in het ver leden (ook in het pas afgetreden ministerie) vaak in handen van een partijloos diplomaat geweest. Misschien zal dat binnenkort opnieuw geschieden; de mogelijkheid schijnt ook open te staan dat op deze post nog een lid van een van de Prot. Chr. partijen wordt benoemd. In overeenstemming met de houding, door dr. Colijn tijdens zijn vermaarde verkiezings- tournée aangenomen, is deze coalitie-regee ring zeker niet. Hij was toen kennelijk de man van de regeering op breede basis en ver schillende uitlatingen zijnerzijds, met name ten aanzien van den v. d. minister van Finan ciën mr. P. J. Oud, wekten algemeen de ver wachting dat hij als formateur van een nieuwe regeering dezen vorm persé zou willen hand haven. Het verkiezings-sueces van de vrijzin nig-democraten en een uitlating van den mi nister-président op den verkiezingsavond, toen hij van een overwinning van de regeering sprak, versterkten deze meening. Zooals men weet werd hem daarna door H. M. de Koningin de formatie-opdracht in den ruimst mogelijken zin gegeven. Hare Majesteit bond den formateur in haar op dracht dus niet aan eenigen bepaalden vorm: noch aan een parlementair, noch aan een extra-parlementair kabinet, evenmin aan „de breede basis" als aan een partijregeering. Het verloop van de formatie is veelbewogen, maar niet lang van duur geweest. Een uiteen zetting van dat verloop heb ik op deze plaats nog in ons nummer van Maandag 1.1. gegeven en daarin ook de mogelijkheden opgesomd, met een coalitiekabinet onder leiding van dr. Colijn als mogelijkheid nr. 1. Inderdaad is die thans bewaarheid. Gebleken is dat de velen die als niet-A.-R. hun stem op dr. Colijn, dat wil zeggen op de A.-R. lijst hebben uitgebracht, daarmee de vervanging van een extra-parlementair be wind op breede basis door een coalitieregee- ring hebben bewerkt. Dit was kennelijk hun bedoeling niet. Overwegingen omtrent hun bedoelingen hebben evenwel niet den door slag gegeven. De feitelijke toestand, gescha pen door het verschijnsel van een A.-R. Partij die 17 instede van 12 zetels haalde, heeft beslist. Tegenover de opvattingen van de R.-K. Staatspartij en de C.-H. Unie en zeker van een aantal zijner eigen partijge- nooten heeft dr. Colijn zijn kennelijke voor liefde voor een kabinet op breede basis moeten prijsgeven. Hij heeft in deze om standigheden zijn opdracht niet teruggege ven, zooals sommigen verwachtten, maar de situatie aanvaard en opnieuw de functie van minister-president op zich genomen. Dat tengevolge van dezen loop van zaken verscheidene ministers verdwenen zijn, wier bekwaamheid was gebleken en algemeene erkenning vond, wordt ongetwijfeld door ve len betreurd. Het houdt overigens niet in dat hun opvolgers minder bekwaamheid zou den toonen en in 's Lands belang, dat hoo- ger staat dan eenig partijbelang, zal men dat hopen. Er is natuurlijk geen twijfel aan dat de nieuwe regeering een zeer krachtige oppositie tegenover zich zal vinden en dat het haar in dit opzicht niet gemakkelijk gemaakt zal worden. In het algemeen beschouwd, los dus van de vraag wie er regeert en wie in de op positie zijn, is dat zeker geen nadeel en is ook binnen het kader van het heerschende stelsel nooit als zoodanig beschouwd. Veeleer is het bestaan van een krachtige en intelligente oppositie een voordeel voor het land. Men kent de Engelsche opvatting die dit, in hetzelfde stelsel als het onze, uitdrukt door de officiëele benaming „His Majesty's Opposition", voor de oppositie in het Lager huis, daarmee zeggend dat de Koning naast zijn regeering en zijn regeeringsmeerderheid ook zijn oppositie tenvolle als factor in het staatsbestel erkent. Al ontbreekt in ons land deze officëele betiteling; de toestand is de facto dezelfde. Opmerking verdient de omstandigheid, dat speciaal van de R.-K. Staatspartij verschei dene jeugdige ministers in dit nieuwe Kabi net zitting hebben genomen (prof. mr. Romme is de jongste, mr. van Steènbérghe en mr. Goseling zijn maar enkele jaren ouder en ook nog aanmerkelijk onder de vijf tig.) Opgemerkt wordt daarnevens ook, dat de „linkervleugel" der R.-K. Staatspartij niet in het Kabinet vertegenwoordigd is. Op de zeer belangrijke post aan het depar tement van Financiën is mr. De Wilde, in het vorige kabinet Minister van Binnenlandsche Zaken, vroeger jarenlang wethouder van Fi nanciën van Den Haag, de opvolger van mr. Oud geworden. De heer Van Boeyen (C.H.) is aan Binnenlandsche Zaken een geheel nieuwe figuur; als Gedeputeerde van Zuid Holland en voorzitter van den Radio-Raad heeft hij al be langrijke openbare functies bekleed. Wij hopen dat de nieuwe regeering haar taak in het beste belang des lands zal ver vullen. R. P. Belangrijk nieuws voor den vischhandel. Deensch aanvoercontingent aanzienlijk verhoogd. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is de dezer dagen met De nemarken gesloten handelsovereen komst van groot belang voor den vischhandel in ons land in het alge meen, in het bijzonder voor dien in IJmuiden, doordat ingevolge deze overeenkomst het Deensche contin gent van aanvoer van vïsch aanzien lijk grooter wordt. Reeds sedert de in voering van de contingenteering door ons land lijdt de Nederlandsche visch handel door den onvoldoenden aan voer van bepaalde vischsoorten, in hoofdzaak schol, waarvoor men in het bijzonder was aangewezen op de vang sten der Deensche kotters. Het con tingent was echter zoo gering, dat slechts wanneer enkele kotters per maand hun vangst hadden gelost, dit contingent uitgeput was. Naar onze zegsman ons mededeelde is het contingent, dat thans voor aanvoer over IJmuiden slechts 300.000 K.G. bedroeg, ingevolge de nieuwe handelsovereenkomst tot 800.000 K.G. verhoogd. Voor den han del is dit van buitengewoon belang, vooral nu er zooveel loggers ter ha- ringvisscherij zijn en er weinig goede schol wordt aangevoerd. De nieuwe overeenkomst zou reeds 28 Juni in werking treden, zoodat de gevolgen daarvan spoedig merkbaar zullen zijn. VOOR DE R. K. WERKKAMPEN. De collecte voor de R.K. Werkkampen voor jeugdwerkloozenzorg heeft in de Parochie van den H. Gregorius opgebracht de somma van 45 gulden. BESTUUR VELSER BURGERWACHT. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de vereeniging „De Velser Burger wacht" zijn de aftredende bestuursleden de heeren W. A. Dolleman en J. A. M. van Well herkozen. Beide heeren hebben hun herbenoe ming aangenomen. MELK STROOMDE OVER DE STRAAT. Op den hoek van den Zeeweg en den Engel- mundusweg is een vrachtauto tegen een bak fiets, geladen met flesschen melk gereden met het gevolg, dat de fiets ernstig beschadigd werd en de melk verloren ging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VERLOTING TEN BEHOEVE DER KLEUTER SCHOOL CASEMBROOTSTRAAT. De Bazar-commissie verzoekt ons te melden, dat de loten alle geplaatst zijn en de trekking zal plaats vinden op a.s. Zaterdagmiddag, 4 uur, in de school aan de Casembrootstraat. De trekking is openbaar en belangstellenden wor den tot bijwoning uitgenoodigd. DE STATIONSWEG WORDT HER- NUMMERD, Het feit, dat de Stationsweg in Velsen en die in IJmuiden een aparte huisnummering hadden heeft menigmaal aanleiding gegeven tot vergissingen en verwarringen omdat in den IJmuidenschen en den Velser Stationsweg de zelfde nummers voorkwamen. Om deze vergissingen en verwarringen te voorkomen wordt de Stationsweg te IJmuiden thans doorgenummerd op dien van Velsen, Voor de bewoners is dat eerst wellicht wat min der prettig, maar als hun nummering „inge burgerd" is. zullen ze ondervinden, dat de her nummering een heele verbetering is. En ook voor de post en voor vele anderen is het wel zoo gemakkelijk. PERSONALIA. De heer H. Wever, een oude bekende in de voetbalsport wordt overgeplaatst van Ruurlo naar IJmuiden in de functie van assistent van den stationsdienst. Op Werkdagen: 8.30 - 10.45 - 13.45 - 15.45 - 17.45 - 19.45 Van IJMUIDEN Op Zondagen: 8.30 -10.45 -11.45 - 13.45 - 15.45 -16.45 -17.45 - I 19.45 - 20.45 (Adv. ingez. Med.) Staalfabricage een nieuwe phase in de ontwikkeling van het hoogovenbedrijf. Een Siemens Martinoven in doorsnede. Het Siemens Martin procédé in woord en beeld. Toen besloten was onze Buizengieterij te bouwen heeft de heer Ingen Housz in een artikel in het nummer van „Samen", van Juli 1935 er op gewezen, dat ons bedrijf een nieuwe phase van zijn ontwikkeling inging, omdat de fabricage van gietijzer voor ons de eerste stap was op het gebied van verder verwerken van het geproduceerde ruwijzer, aldus schrijft Dr. in „Samen". Er leeft in ons de hoop, aldus de schrijver wien wij verder op den voet volgen, dat deze eerste stap gevolgd zal worden door een tweeden en dat is de fabricage van staal. Het denk beeld om aan ons bedrijf een staal fabriek te verbinden, is allerminst nieuw en dateert al uit den tijd van de oprichting van de maatschappij, hetgeen dan ook in den naam tot uitdrukking komt. De laatste jaren is er met tusschenpoozen al heel wat in deze richting gestudeerd en al zijn de plannen nog steeds in een voor- loopig stadium en is er nog geen beslissing omtrent de uitvoering ge vallen, dat neemt niet weg dat het toch wel in de lijn ligt het een en ander over de staalfabricage in het algemeen te vertellen. „Wat is staal". De meesten van ons weten dat men staal, wanneer het op gloeihitte is gebracht, kan smeden of walsen en dat het zich hierin onderscheid van ruwijzer of giet ijzer, waarbij zulks niet lukt. Indien wij on derzoeken waaraan deze eigenschap van het staal toegescreven moet worden, dan blijkt dat dit veroorzaakt wordt door het gehalte aan koolstof, dat het ijzer bevat. Alle tech nische ijzersoorten, waaronder ook staal valt, bestaan niet alleen uit ijzer, maar be vatten een meer of minder groot percentage aan bijmengsels of koolstof, silicum, man gaan, fosfor en zwavel, waarvan vooral de koolstof erg belangrijk is in verband met zijn grooten invloed op de eigenschappen van het materiaal. Wanneer wij de technische samenstelling vergelijken, dan blijkt, dat het koolstofge halte van de verschillende ruwijzer- en giet ijzersoorten meestal tusschen 3 en 4 pet. ligt en van alles wat onder den verzamel naam staal valt, tusschen 0 en 1.8 pet. en meestal tusschen 0.1 en 0.8 pet. Om van het ruwijzer staal te maken, moet er dus koolstof uit verwijderd worden, of zooals men dit wel noemt, men moet het ruwijzer „frisschen". De belangrijkste ma nieren om de koolstof aan het ruwijzer te onttrekken zijn: le. Het Bessemer en het Thomas procédé, waarbij lucht door het vloeibare ruwijzer wordt geblazen, waardoor de koolstof ver brandt (windfrisschen) en 2e. Het Siemens Martin procédé, waarbij de koolstof wordt verbrand, zoowel door een vlam, die over het bad van gesmolten ruw ijzer strijkt als door stoffen, die aan het bad worden toegevoegd en die zuurstof voor de verbranding van de koolstof afgeven. Het Bessemer proces, dat in Amerika de grootste verbreiding heeft gevonden en het Thomas proces, dat in Duitschland, Frank rijk België en Luxemburg zèer veel wordt toegepast, zijn hoewel het een voordeelige wijze van staalmaken is, voor onze omstan digheden minder aangewezen. Ik zal er daarom hier niet verder op ingaan, om wat meer ruimte te laten voor het Siemens Mar tin procédé. Eigenlijk draagt de oven de naam van Siemens Martin oven en geeft men aan de verschillende bereidingswijzen van staal, die men in dien oven kan uitvoeren, weer s ciale namen. Een dergelijke oven is in door snede voorgesteld op bovenstaande afbeel ding. Men noemt dit soort ovens vlamovens, d.w.z. het metaal dat behandeld moet wor den, wordt met een groot oppervlak bloot gesteld aan de inwerking van de vlam, die er overeen strijkt. De met (a) aangeduide ruimte noemt men de haard, op den bodem waarvan zich de gesmolten „charge" (b) be vindt. Onder „charge" verstaat men de vul ling van den oven. De vlam, die zijn weg over het bad door de haard moet nemen, ont staat doordat de kop (c) kanalen bevat, waardoor gas en lucht worden toegevoerd, die elkaar aan het einde van den kop of bran der treffen en verbranden. De vlam, die door de schuinte van de kanalen op het bad ge richt wordt, strijkt daar vlak overheen en trekt door overeenkomstige kanalen in den anderen kop (c) af. De kaïmers (d) en (e) die men onder den kop ziet en die gevuld zijn met vuurvast stapelwerk, evenals onze windverhitters, zijn de regeneratoren. Eén voor gas en één voor lucht. Voordat gas en lucht in den brander komen, nemen zij hun weg door de kanalen van hét stapelwerk en ook de heete rookgassen trekken aan den an deren kant door de kamers (d) en (c) voor zij door den schoorsteen ontwijken. Doordat de oven symetrisch gebouwd is kan men den loop van de gassen omkeeren, dus gaat de vlam in de teekening van links naar rechts en bijv. na verloop van een half uur van rechts naar links. De regeneratoren, die de eene maal door de aftrekkende gassen verwarmd zijn, dienen de andere maal om het gas en de lucht voor te warmen. Dit voorwannen is noodig, omdat zonder dat niet de hooge tem peratuur van de vlam bereikt wordt, die voor het proces noodig is. Wanneer de oven gestookt wordt met een mengsel van hoogovengas en kooksovengas. welke gassen voor ons geval in aanmerking komen, dan worden gas en lucht tot onge veer 1100 a 1200 gr. C. verhit en de vlam Dwarsdoorsnede van een staalfabriek. bereikt een temperatuur in de buurt van "2000 gr. De vraag rijst nu: „Hoe wordt in dezen Siemens Martin oven het staal gemaakt?" Om hier een idéé van te kunnen geven, is het noodig het volgende te weten. Voor het maken van staal kan men als grondstof nemen geschikt ruwijzer en daar van met behulp van geschikte toeslagstoffen het gehalte aan koolstof en andere bijmeng- selen zóó verlagen dat men staal verkrijgt. Men is dan echter genoodzaakt, omdat de geheele charge uit ruwijzer bestaat, ongeveer 3 pet. koolstof uit het ruwijzer te verwijderen en het zou eigenlijk heelemaal geen bezwaar zijn als er van den beginne af aan minder koolstof in de charge was. Het ruwijzer heeft geen lager koolstofgehalte, maar men kan hetzelfde resultaat bereiken door het ruw ijzer te mengen met ander ijzer, dat weinig koolstof bevat en als zoodanig komt het staalsehrot, dat is allerhande afval van staal, in aanmerking. Zoo schiep de S. M. oven de mogelijkheid om alle staal dat in de maat schappij niet meer voor iets anders bruikbaar is om te smelten tot nieuw staal. De grenzen van de verhouding, waarin ruwijzer en schrot in den S.M. oven ver werkt worden, zijn zeer ruim Men kan wer ken met charges van 100 pet. ruwijzer en geen schrot tot 20 pet. ruwijzer en 80 pet. schrot. In het eerste geval wordt het ruw ijzer in vloeibaren toestand in den oven ge goten en het is ook noodig, dat een zekere hoeveelheid erts bij de charge wordt ge voegd. Vanwege deze ertstoevoeging spreekt men van het ruwijzer-erts procédé, wanneer veel ruwijzer gebruikt wordt, tegenover het ruwijzer-schrot procédé, wanneer veel schrot gebruikt wordt. Wij zullen niet afdalen tot de finesses van de verschillende procéde's, maar in het kort nagaan hoe bijv. het smelten van een charge met veel schrot en weinig ruwijzer verloopt. Eerst dient dan echter een korte beschrij ving van het vullen of chargeeren van den oven gegeven te worden. In afd. B. die een dwarsdoorsnede van een staalfabriek voorstelt, vinden wij in het mid den weer den oven terug, eveneens volgens de dwarsrichting doorgesneden. De haard ligt ongeveer 6 meter boven den beganen grond, schuin daaronder zijn de regenera toren, de omstelkleppen voor het omkeeren van de vlamrichting en het kanaal dat naar den schoorsteen gaat. Het schip, waarin de oven staat, is de chargeelhal en rechts daarvan is de opslag van schrot en van ruwijzer. Het ruwijzer, dat wij per wagon uit ons ijzerpark kunnen be trekken en het schrot dat per wagon van de nieuwe staalhaven zal moeten komen, kan door de loopkraan op de opslag gelost worden of kan ook direct in de chargeerbak- ken geladen worden, die op schragen in de opslag staan. Wanneer deze bijna 2 Meter lange en een halve Meter breede bakken gevuld zijn kan dezelfde kraan ze plaatsen op een bordes aan de buitenzijde van het gebouw op een gelijke hoogte met den chargeervloer. Het gewicht van één vulling van den oven is afhankelijk van de ovengrootte, 15 tot 300 ton. Men treft dus Siemens Martin-ovens aan van zeer uiteenloopende grootte. In ons geval zal het gewicht van de charge waar schijnlijk 60 ton bedragen en er zijn dan ong. 100 bakken noodig voor één ovenvul ling. De oogst van Oldenzaal. Zooals men weet heeft de Chr. Gem. Zang- vereeniging Looft den Heer met veel succes deelgenomen aan het onlangs in Oldenzaal gehouden zangconcours. Met niet minder dan acht prijzen kwamen de IJmuidenaren naar zee terug. Dezer dagen kwam het koor in het bezit van de medailles. Men vindt ze alle afge beeld op bijgaand plaatje: links de zilveren beker, eerste prijs in de superieure afdeeling, rechts de directeursprijs, eveneens oen zilve ren beker; boven de zilveren lauwertak voor het hoog ste aantal punten van het geheede concours; Medailles: beneden van links naar rechts le de bronzen medailles van H. M. de Koningin voor het hoogste aantal punten in de supe rieure afdeeling, 2e de verguld zilveren me daille, aangeboden door de Ned. Spoorwegen voor de van verstkomende vereen., 3e de zilve ren medaille van den minister van Onder wijs, K. en W. voor de beste opvatting van de gezongen nummers. Hangende de verguld zil veren medaillles, resp. aangeboden door de muziekvereeniging Semper Crescendo, voor het hoogste aantal punten van alle gemengde koren en door de Prot. Vereeniging „Ons Be lang" voor zuiverheid. De prijzen zullen worden uitgestald in de étalage van het schoenmagazijn Trio, Ken nemerlaan 34. EXPLOSIES DIE EENIGEN SCHRIK VEROORZAAKTEN. Woensdagmiddag en ook gistermiddag om streeks half een klonk plotseling een hevige knal van den kant van het Hoogovenbedrijf, die eenigen schrik veroorzaakte. Men make zich niet ongerust. Er wordt weer gewerkt aan den slakkenberg. Ditmaal was de knal feller dan anders omdat de springstoffen minder diep in den berg waren neergelegd. ANSJOVISBERICHT. 'Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverk. Ver.) Nieuwe gedaan tot f 28.25 1936er (middel soort) tot f 28, 1934er tot f 28 en 1931 tot f 28 en 1931er tot f 20.25—f 21. De totale vangst bedraagt tot op heden circa 6000 ankers. Het extra-betalingscontingent is ook voor het derde kwartaal weer toegestaan.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1