HETNIEUWE AVONDBLAD Stoomwasscherij „Speciaal Een en ander over het maken van staal. T. T. races. Visscherij-Snufjes ELZER'S 22e JAARCANC No. 198 ZATERDAG 26 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Koorseizoen 1936—1937. In ons overzicht van Maandag j.l. maakten we reeds de balans op van een 15-tal koren. Li dit van heden mag zeker niet ontbreken IJmuiden's Mannenkoor, dat onder Henk J. Arisz ijverig en serieus oefende om het peil van den mannenzang te verhoogen. En waar van het op de door dit ensemble gegeven uit voeringen (het uitstekend geslaagde ope ningsconcert in het Patronaatsgebouw, en het drukke Thalia-concert in April j.l.) een doorslaand bewijs gaf. Wij denken daarbij slechts aan de sublieme vertolking van het koorwerk: De Gravers! Ook de bonte-avond- feestjes worden door het IJm. Mannenkoor niet over het hoofd gezien. Het mannenkoor „De Eendracht" organi seerde een gecombineerd concert met de gem. zangvereeniging „Polyhymnia", in navolging van vorige jaren, toen de heeren de gasten wa ren van andere koren. Als vrucht van hard werken (hetgeen bij de Eendracht indertijd noodzakelijk geworden was) behaalden beide zangkoren een fraaie eersten prijs. De Kennemer Zangers, het door den heer P. Grin Jr. geleide mannenkoor, heeft dezen winter gejubileerd en met een enthousiast „feestconcert het eerste lustrum herdacht. Na langen tijd niets van zich te hebben laten hooren was de bedoelde uitvoering een veel belovende opnieuw beginnen. De belooning volgde al spoedig daarna met een eersten prijs op een concours. In dienzelfden wedstrijd debuteerden lang niet onverdienstelijk de dames, die het jeug dige Kennemer Dameskoor vormen, een en semble, dat in de afgeloopen wintermaanden werd opgericht en dat onder denzelfden diri gent zingt. Hoe ze dat doen beluisterden we op het lustrumconcert van de mannenzangers; het oordeel der toehoorders was onverdeeld gunstig. Eveneens een jonge loot aan den zangers boom is het Huisvrouwenkoor, dat een aan tal bijeenkomsten der plaatselijke af deeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen op luisterde en dat door mevr. M. Rambonnet- Speet in de geheimen van de koorzangkunst wordt ingewijd. Een koor, dat niet „aan den weg" timmert en zich uitsluitend voor don zangerswed strijd oefende is het R.K. gemengd koor „In- ter Nos" dir. Lou Tervoort, en dat in de re sidentie met eere tegen sterke tegenstanders in de arena trail. Het dubbelmannënkwar.tet Caecilia vierde In het afgeloopen seizoen een klinkend eer ste lustrumfeest. Afgevaardigden uit onze ge meente en uit de omstreken van zusterver- eenigingen wenschten de zangers en hun diri gent Henk J. Arisz, „nog vele jaren". Kort 'daarop deelde ons blad mede, dat Caecilia was opgeheven. Ergo de mortui nil nisi bene.... In het zuidelijk deel onzer gemeente ont wikkelde Vox Humana, het onder hoede van Joh. Brands staande gemengde koor, zich 'tot een ensemble van den eersten rang. Het geen de zangers kort geleden in een wed strijd wederom hebben bewezen door een 10-tal prijzen mee naar Santpoort te nemen. Last but not least heeft te Santpoort het Gemengd Dubbel Kwartet zijn domicilie. Ter gelegenheid van zijn lustrumfeest hield het op den tweeden Kerstdag een kwartetten- concours, waar wij suibliemen zang hoorden. Het kwartet, dat Henk J. Arisz tot leider heeft kan, dank zij het superieure materiaal, de lief de voor de zangkunst en den studiezin zich gemakkelijk handhaven op het eerste plan. De in alle richtingen grondig georiënteerde dirigent wist het publiek dezen winter weder om met voorname composities te boeien. Vorige jaren waren in den Kersttijd de uit voering van Barth's Kerstoratorium in Vel- sen's oude kerk te Santpoort hoogtepunten van de Kerstviering. Ditmaal bleven we he laas van zoo iets gespeend. In het seizoen, dat deze kroniek omvat, maakten we een leekenspel met Christelijke strekking mede, gegeven door een groep van Jong Hervormden in samenwerking met het Jeugdkerkkoor in het gebouw voor Christ. Be langen. Als eerstelingen zijn al deze uitvoeringen natuurlijk niet volmaakt geweest. Wij hebben ze echter van harte verwelkomd en een gunstige beoordeeling meegegeven. Want zij waren diep menschelijk en ontroerden door den eerbied, waarmede het geheel vertolkt werd en dat op een wijze, die ook aesthe- tisch welverzorgd was. Wij wilden dit nog even aanhalen, omdat nieuwe tijden nieuwe wegen vragen. En het eigenaardig is ook hier weer, dat in het oude veel van het nieuwe verborgen ligt: in het heden het verleden. Veel bijna vergeten schoons zoowel op het gebied van koorcomposities als op dat van het leekenspel vraagt om opnieuw uitgevoerd te worden. Alleen: men moet het willen zoeken! En een ensemble, dat zijn cultureele taak, al is deze dan een taak in kleinen kring, ter dege beseft, zal dan ook niet mogen aarze- -®n- In den loop der laatste 10 jaren is plaatse lijk reeds veel bereikt en het artistieke gehal te der uitvoeringen, als we de programma's eens vergelijken, beweegt zich in opwaart- sche richting. Vergeten we niet, dat we bouwers moeten zijn, allen bouwers aan een nieuwen tijd, ook op het simpele gebied der beoefening van het muziek-dilettantisme. De critieken in dit blad hebben dit steeds voor oogen gehouden en door te trachten zooveel als mogelijk opbouwend te zijn en als vriend de feilen te toonen, hebben zij ge poogd ook ditmaal weer voor onze plaatselijke vereenigingen en haar cultureele werk een ruggesteun te zijn. W. De (IJ)muider (T)axi (O)ndernemiiig BLIJFT STEEDS BOVENAAN TELEFOON 42Z0 (Adv. Ingez. Med.) Hulde aan het Witte Kruis. „Bosch en heide" brengt gezondheid. Een onzer abonnés die den laatsten tijd nog al eens ziek was geweest, is door de af- deeling Velsen van Het Witte Kruis in de ge legenheid gesteld, opgenomen te worden in het herstellingsoord „Bosch en Heide" te La ren. In een brief aan onze redactie uit hij zijn dankbaarheid hiervoor. „Ik kan mijn dank niet genoeg uitspreken voor deze inrichting" schrijft hij. „Bij den, dag voel ik me opgewek ter en sterker worden. Ik zou graag willen, dat ze in heel de gemeente Velsen het eens wilden begrijpen wat het is om lid te zijn van Het Witte Kruis. Daarvan wordt zooveel hulp verkregen. We zitten hier in een prachtige natuur, heeillijke dennenbosschen. De tuin van de inrichting is gewoon niet te verbete ren. Als we in den tuin op een ruststoel liggen komen de meezen ons met een bezoek vereeren. Ze gevoelen zich zoo op hun gemak, dat ze de pindas uit je hand eten. Ik zeg nogmaals: Het Witte Kruis kan ik niet dankbaar genoeg wezen voor mijn uitzending naar zoo'n prach tige inlichting. In één woord: inrichting, di rectie en personeel zijn gewoonweg oké". Onze abonné verzocht ons het een en ander uit zijn brief over te nemen, aan welk verzoek wij gaarne voldoen, omdat wij hierin de beste reclame zien voor het Witte Kruiswerk, dat zeer zeker aller steun verdient. Jammer voor onzen vriend, wien wij gaarne eon spoedig algeheel herstel toewenschen, dat de foto, die hij ons toezond, niet geschikt is voor cliché. Daarvoor was ze te onscherp. ÓPENLUCHTSAMENKOMST. Zaterdagavond 8 uur zal op het Velserduin- plein een openluchtsamenkomst gehouden worden door het Ger. Ev. Openluchtverbond. Als spreker zullen optreden ds. S. E. Wesbonk en ds. E. van Teijlingen. Medewerking verleent het Evangelisatie zangkoor „Gera". ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apo theek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is morgen en in de komende week ook 's nachts geopend. NAAR ZEE. In verband met de goede vischprijzen wor den weer eenige kustbooten en sehelvischboo- ten in de vaart gebracht. De Witte Zee en de Libra zouden heden vertrekken. DEZE WEEK GEEN AANVOER VAN MAKREEL. Voor den handel was het onplezierig, dat bij de algemeene schaarschte van visch ook geen Noorsche makreel was aangevoerd. On getwijfeld zou de nandel hiervoor goede prij zen hebb enbetaald. Er was wel een mooie partij bevroren en versche zalm aan de markt. WANNEER STEMPELEN? Van de week van 28 Juni tot en met 3 Juli zijn de stempeluren: Oud-Ketholiek Vakver bond 99.15; Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders IJmuiden 9.259.55; IJm. Federatie 1010.45; Algemeene Nederland - sche Bouwarbeidersbond 1111.20; Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond 11.30 11.55; IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 11.55—12.10 R.K. Bonden 9—9.40; Kleine Bon den 9.5010.10; Ongeorganiseerden 10.1512 uur HET CONTRACT DER VISCHLOSSERS. Wij lezen in „De Transportarbeider" over het contract der vischlossers nog het volgende: „Na langdurige onderhandelingen met de IJmuider Reeders over de arbeidsvoorwaarden van de vischlossers is er eindelijk overeenstem ming bereikt. De bereikte verbeteringen zullen in een contract worden opgenomen, geldig voor den duur van dit jaar. Wij laten de verbeteringen hier volgen: Ploegsterkte. Indien bij de lossing met dubbele ploegen zal worden gewerkt zullen twee ruimgasten extra te werk worden ge steld. Wachtgeld. Indien arbeiders, voor de los sing aangenomen, niet te werk worden ge steld, zal hun 75 cent per uur voor het wach ten worden betaald. Ruim schoonmaken. Voor ruim schoon maken zal 75 cent worden betaald. (In het oude contract was dit facultatief gesteld). Duurteclausule. In het contract is opge nomen een duurtclausule. In dezen tijd van dreigende prijsverhooging van de eerste levensbehoeften van groote beteekenis. Naast het bovengenoemde hebben reeders toegezegd, dat, indien er weer nieuwe win- chen in het bedrijf mochten komen, de visch lossers in aanmerking zullen komen als winch- drijvers. Niet tevreden, niet voldaan. Wij weten, dat de vischlossers met de bereikte verbete ringen noch tevreden noch voldaan zijn. Wel zijn ze overtuigd dat er door de besturen is uitgehaald wat er onder de bestaande ver- i houding uit te halen was. De omstandig heden waren en zijn nu eenmaal van dien aard, dat. willen wij tot een beteren toestand geraken er wat anders moet gebeuren dan wat tot nu toe plaats vond. Dat binnen niet te langen tijd ook de vischlossers in staat zul len zijn door arbeid hun brood te verdienen, hopen wij van harte. Wanneer u weieens nijdig bent Op 't ras van de knalpot-entaten, Dat roffelend langs wegen rent En knallend dendert door de straten. Als u den motorrijder ziet, Als zenuwschokkend rustverstoorder, Een anti-veiligheids bandiet, Een kille poëzievermoorder; Dan doet u toch wel onrecht aan, Het motorlegïoen als klasse, Dan moest u toch eens kijken gaan, Naar het T.T. festijn in Assen. Het rennen op een motorfiets In onze steedsche buitenwijken, Door u verfoeid, beteekent niets, Dat zou u pas in Assen blijken. Daar worden snelheden bereikt Van honderdvijftig kilometer, Als u dat even vergelijkt, Voelt u het onderscheid wat beter. Daar loeit en giert het rauw geweld, In de reeds lang verdoofde ooren, Daar wordt geen risico geteld, Daar spreekt men pas van race-motoren. Daar is de stilte een idee. Dat nog slechts aan de pool kan passen, Het is heel andere Thee-Thee, Eén dag per jaar in vredig Assen. Daar mag, zoo nu als ieder jaar. De leiding zich erop beroemen, Dat men geen enkel feest zóó waar, Een „daverend" succes kan noemen. P. GASUS. CCCXI. Er is nieuws onder de zon, nieuws dat men gisteren in de IJmuider Courant heeft kunnen lezen: we krijgen meer Deensche visch. Het aan voer contingent (aan voer is wat van de zee door visschersvaartuigen wordt aangevoerd; het andere, dat wat als consignatievisch enz. over de landsgrenzen per trein of vrachtauto binnenkomt is invoer) is verhoogd tot 800.000 K.G. Ten minste zoo luidt het bericht en ik neem aan. dat het juist is. Voor den vischhandel is dit niet van betee kenis ontbloot. Ieder die geen vreemdeling in Jeruzalem is weet, dat de handel steeds te kampen had met een tekort aan schol en het is juist deze vischsoort waarvan men door de verruiming van het contingent meer aanvoer kon verwachten. Voorloopig is het alleen nog maar de binnenlandsche handel, die hiervan lean profiteeren, want men weet, -dat visch, aangebracht door buitenlandsche schepen niet mag worden uitgevoerd. Dit is weer een schrede op den weg naar normale verhoudingen in het visscherij be drijf en ik hoop, dat het hierbij niet zal blijven. Want de handel, een der beide beenen (en niet het onbelangrijkste) waarop het bedrijf rust, heeft „armslag", noodig, opdat hij zich eenigs- zins van de in de laatste jaren bekomen slagen lean herstellen. We moeten weer zoo spoedig mogelijk terug naar den ouden tijd. Men leide hieruit niet af. dat ik vijandig sta tegenover regeeringsbemoeiïngen om de consumptie te bevorderen, maar dat zou dan moeten geschie den in het bevorderen van het vischgebruik in rijksinstellingen in vrije concurrentie, zoo mo gelijk in overleg- met de propagandacommissie. We kunnen nu wel constateeren, dat wat de regeering tot dusverre op dit gebied heeft ge daan n.l. de verstrekking van goedkoope visch aan werkloozen, op een mislukking is uitge- Ioopen. Ik ben nooit ingegaan op die verhalen, die men in IJmuiden over deze vischdistri- butie wist te vertellen omdat ik wist, dat deze met een korreltje zout genuttigd dienden te worden, maar de praetijk heeft nu wel geleerd, dat de werkiloozen er niet noemenswaard van geprofiteerd hebben en dat de resultaten geenszins evenredig zijn aan de kosten van dit instituut. Uit goede bron heb ik vernomen, dat deze week 5, zegge en schrijve vijf kisten regeeringsvisch zijn gekocht. Om nu daarvoor negen of tien man personeel in dienst te hou den is wel wat al te erg. Het is met deze instelling zoo gegaan als ik voorspeld hebde aanvoer van hiervoor in aanmerking komende visch is veel te gering om een verzending van eenige beteekenis te kunnen bewerkstelligen. Met de radioberich ten van de verzonden hoeveelheden naar de onderscheiden dorpen en steden was het dan ook spoedig gedaan. Er zal nu door het ver hoogde Deensche contingent misschien wat meer visch voor de distributie beschikbaar ko men, maar zooveel kan dit niet zijn dat de prijzen op het vereischte lage niveau komen. Er was Maandag veel ontstemming onder de handelaars toen de loggers, toen het tijd was om naar den kant te komen, heel kalm op hun plaats bleven liggen. Er waren slechts vijf trawlers aan den afslag en er „zaten" dus nog tal van handelaars erg „te springen om visch" zooals men dat in de hal noemt maar geen van de loggerschipers wilde hef eerst verkocht worden, uit vrees, lagere prijzen te maken. Dit was een betreurenswaardig geval van sabotage en als ik de chef was geweest, had ik de deuren dichtgedraaid. Eerst om tien uur kon met den verkoop der loggers worden be gonnen. Dit zal nu wel niet meer voorkomen, omdat de verkoop thans geschiedt naar gelang van binnenkomst. Toch begrijp ik nog niet, waarom men de loggers niet, evenals de traw lers. direct aan de markt laat komen. Er is nu toch ruimte genoeg! Er kwamen deze week binnen 16 trawlers en 59 loggers. Mooie besommingen maakten som mige loggers, die na Dinsdag binnenkwamen. De hoogste was weer de KW 78, die bijna f 1700 besomde. Behalve deze waren er nog acht die boven de 700 gld. kwamen, een besomming, die voor deze schepen als ruim voldoende voor een winstgevende exploitatie beschouwd mag worden. Ook onder de trawlers kwamen eenige mooie reizen voor, ondanks dat er wei nig geld voor de hake betaald wordt. BIETERMAN. Zooals „Speciaal" het doet Spaart U ffeltl en QOeCf HUYGEÏ'SSTRAAT 69-71 TELEF. 4029 - IJMUIDEN 9» (Adv. Ingez. Med.) Een bad dat gaat koken. Schakel tusschen hoogovens en toekomstige walserijen. Wanneer men nu met het chargeeren van den oven begint, staat het grootste gedeelte van deze. bakken meerendeels met schrot en enkele met ruwijzer en kalk gevuld, in het gelid op het bordes gereed. De speciale char geerkraan begint dan zijn werk. Deze heeft een draaibaare arm, die de bakken van het bordes buiten het gebouw kan grijpen en in de haard van den oven kan omkeeren. Bak na bak wordt door de ovendeuren gestoken en de inhoud ervan verdwijnt in de helle gloed. Na ongeveer drie uren is de oven voldoende gevuld. Een groot gedeelte van de vulling is intusschen al gesmolten en spoedig is de ge- heele charge vloeibaar. Reeds bij het smelten werkt men met een zoogenaamde oxydeerende vlam, waardoor in deze smeltperiode al een gedeelte van de koolstof en ook van de andere bijmengselen verbrandt. Het ontkolen vindt voortgang en gaat na eenigen tijd gepaard met een hef tige gasontwikkeling, die het bad in beroering brengt. Dit „koken van het bad" verbruikt de slakkenlaag, die op het metaal drijft en be vordert het contact tusschen het staalbad en de vlam, waardoor het proces versneld wordt. Het verbranden van de bijmengselen uit het bad geeft zooveel warmte, dat men meestal gas moet minderen, wil men niet de kans loopen, dat het vuurvaste metselwerk te veel te lijden krijgt. Als ten slotte het koken ophoudt en het koolystofgehalte van de charge de waarde nadert, die men verlangt, begint het afwerken van het bad. Door het in den oven werpen van verschillende toeslagstoffen, zooals wals- sinter. electrodenkooi of dergelijke, al naar mate het koolstofgehalte nog te hoog of te laag is, gaat men het bad op de gewenschte samenstelling brengen. Nu en dan neemt men uit het bad een monster staal en giet dit uit tot een klein blokje, dat uitgesmeed en door gebroken wordt. De ervaren smelter kan aan het gedrag van het staal en aan het uiter lijk van de breuk vrij nauwkeurig beoordee- len, wat het koolstof gehalte van het bad is. Komt het er erg op aan, dan laat men van het monster een analyse maken. Niet alleen met het koolstofgehalte goed zijn, ook voor de andere bijmengselen bijv. mangaan, is het meestal noodig, toeslagstoffen, bijv. ferroman- gaan, te gebruiken. Heeft het bad eindelijk de gewenschte samenstelling bereikt,, dan wordt het sein tot den afsteek gegeven. Het af steekgat, dat zich aan de achterzijde van den oven bevindt, wordt open gestoken en de geheele ovenin- houd vloeit in de onder de iiitloopgoot han dende gietpan. Ook in de gietpan gooit men; afhankelijk van de staalsoort, nog wat toe slagstoffen, die dienen om de gasontwikkeling, die bij het gieten plaats vindt, meer of min der te temperen. De walserijen gebruiken het staal in den vorm van langwerpige, wat schuin toeloopen- de blokken, die afhankelijk van het product dat gewalst zal worden, 500 tot 6000 K.G. wegen Het gieten van deze blokken gebeurt in de blokvormen of „coquilles" van hematiet, die in de giethal op speciale wagentjes of in de gietkuil klaargezet zijn. Wanneer de gietpan vol is en de overtollige slakkenhoeveelheid in een aparte pan afge voerd is, wordt de eerste door de gietkraan vlak boven de vormen gebracht. Door middel van een hefboom, aan de buitenzijde van de pan kan men een stop in den bodem openen, waardoor het staal met een forschen straal in den vorm loopt. De walserijen stellen ver schillende eischen aan de blokken afhankelijk van het product, dat gewalst moet worden. Het blok moet in de walserij zoomin mogelijk afval geven en verder is dikwijls het oppervlak van het blok van veel belang, wanneer men er bijv. dunne plaat uit moet walsen. De ver schillende eischen, die aan de blokken ge steld worden, vergen verschillende methoden van gieten. Soms wordt een vrij heftige gas ontwikkeling tijdens het gieten van het staal gewenscht. De ontwijkende gasblaasjes sleuren gloeiende ijzerspatjes mee. Het ge zicht van zoo'n groep sproeiende blokvormen is één van de aardigste momenten uit de staalfabricage. Wanneer de blokken in de vormen zoover afgekoeld zijn, dat zij voldoen de gestold zijn voor verder transport, worden de vormen van de blokken afgetrokken of zoo als men zegt, de blokken worden „gestript". Men geeft een eenigszins toegespitsten vorm aan de blokken om dit strippen te vergemak kelijken. Het product is nu klaar voor de walserij en verlaat de staalfabriek. Wij keeren echter nog even terug naar den oven. Direct nadat de inhoud ln de pan afge tapt was, is men begonnen met het dichtma ken van het afsteekgat en het repareeren van die plaatsen van den haard, die door het smelten van de charge te veel geleden heb ben. Dit „flikken" van den oven gebeurt door met een schop klein gebroken vuurvast mate riaal (dolomiet) op de aangetaste plaatsen te werpen. Deze dolomiet brandt op den wand vast en geeft dan weer een tijdelijke bescher ming. Direct na, of zelfs al tijdens het flik ken, begint de chargeerkraan weer met het in brengen van de volgende charge, die in de bakken gereed staat. Het geheele ovenproces dat beschreven is, dus het chargeeren, smelten, koken, Maarma ken,af steken en flikken duurt voor een 60 ton oven ongeveer 8 uur en men kan dan ook 16 a 17 charges per week maken, d.i. rond 1000 ton per week. Van de hoogovens zijn wij gewend, dat deze jarenlang in bedrijf zijn, zonder dat men den oven behoeft te laten uitgaan. Dat is met een S.M.-oven niet het geval. Langzaam aan brandt het vuurvaste metselwerk weg, vooral van de koppen en van het gewelf en ook ver vuilen de regeneratoren na verloop van tijd, zoodat na ongeveer 450 charges, d.i. onge veer na een half jaar, de oven uit bedrijf gaat om ten deele nieuw bemetseld te worden. Sins de ingebruikname van de eerste Sie mens Martin oven in 1864 is het smeltproces in wezen niet verandert. De oven Is echter in velerlei opzicht verbeterd. Tot voor 15 jaar gebruikte men in Europa vrijwel uitsluitend gas, dat door vergassing van steenkool ontstaat (generatorgas). Sinds dien heeft zich op de bedrijven, die erover beschikken, het gebruik van een mengsel van hoogovengas en kooksovengas ingeburgerd. Ook een mengsel van hoogovengas en restgas is een heel geschikte brandstof. De kwaliteit van den vuurvasten steen is in de laatste jaren zeer verbeterd. Mede hierdoor is het mogelijk geworden om de ovens groo- tendeels van een isoleerende laag te voorzien, die het warmtegebruik doet dalen. Ook de moderne meet- en regeltechniek heeft in den Siemens Martin oven een dank baar proefveld gevonden. Wij kennen tegen woordig automatische regeling van het gas mengsel, van de hoeveelheid verbrandings lucht, van den druk in den oven en ook auto matische omstel-ling van den gasstroom, wan neer het temperatuurverschil tusschen de stookzijde en de schoorsteenzijde een zekere waarde bereikt heeft. Dat de constructie van den oven door het uitwisselen van de toenemende ervaring en den meer wetenschappelijken grondslag niet achtergebleven is, spreekt vanzelf. Ondanks het voortschrijden van deze volmaking is het Siemene Martinbedrijf een bedrijf, dat nog steeds personeel met veel vak kennis, ervaring en oplettendheid vraagt. Tot zoover over hetgeen eens de schakel moet worden tusschen onze hoogovens en de toekomstige walserijen. Heerenmodehuis Heeft juist wat U zoekt! (Adv. Ingez. Med.) Gewestelijk Zomerfeest I. v. A. O, Een interessant programma. Op het gewestelijke zomerfeest van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling voor geheel Noord-Holland, dat morgen op Beeckensteijn wordt gehouden, wordt den bezoekers een in teressant programma aangeboden. Aan de opening gaat vooraf een opmarsch van alle medewerkenden, met vlaggen en ba nieren. De opening geschiedt door den heer P. F. C. Roelse, voorzitter van het gewest Noord-Holland, waarna de N.A.S.B. van Wor- merveer een rhythmische groep uitvoert. Het programma vermeldt voorts als mede werkenden de A.JjC. te Haarlem, de Arb. Muziekvereeniging Voorwaarts te IJmuiden, de N.A.S.B. te Velsen, de Stem der Volks te Haar lem en „De Jonge Spelers". De hoofdbestuurder van het Instituut, de heer C. A. 't Hart zal een rede houden over het natuurvrienden werk. Verder wordt een. rondwandeling door het park gemaakt. De ge meenschappelijke broodmaaltijd wordt gevolgd do or gezelschapssp ellet j es Onder leiding van den heer Ant. Krelage zullen eenige liederen worden gezongen. Het sluitingswoord wordt gesproken door den heer O. Belie, voorzitter van het gewest Noord-Holland Noord.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1