HET NIEUWE AVONDBLAD Amsterdamsch Lustrum. 22e JAARGANG No. 199 MAANDAC 28 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid J 2000.- overlijden 400—, verlies van hand, voet of oog 200—, belde leden duim f 100—, één lid duim 50—, alle leden wijsvinger 60— een of twee leden wijsvinger ƒ25—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlffke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De lustrumfeesten der Amsterdamsche stu denten zijn Vrijdag' begonnen met een plech tige ontvangst ten Stadhuize en een veel min der plechtig weerzien der talrijke reünisten. In dit nummer schrijft over deze start der feestelijkheden een medewerker die stamt van de Leidsche Alma Mater en hij kan on mogelijk verzwijgen, dat Amsterdam geen studentenstad is maar onthoudt zich, als ge vestigd en gezeten burger, van de commen taren die hem terzake in zijn studententijd ontvloden moeten zijn. Ik schrijf: moeten zijn, want het inter-academiale dispuut om trent deze aangelegenheid is even oud als het gemeenscha,ppelijk bestaan der univer siteiten zelve en de Leidsche student pleegt ook daarin zijn stem luide te doen hoor en. Ook buiten universitaire kringen is de volko men paraatheid van den Leidenaar de Amsterdamsche student zegt „Leijenaar" in felle discussies welbekend. Gij lezers van dit blad zult u de verkondiging van het Am sterdamsch standpunt herinneren in de serie „Studenten-Studiën" van een anderen mede werker aan dit blad: dr. P. H. Schroder, waar in de andere studenten-steden op hun plaats werden gezet als dorpen, waarin de studen ten het eenige levende zijn. Daartegenover verhief zich dan de Amsterdamsche student als deelhebber aan het volle, bruisende leven zelf. Er werd meer over gezegd en er is na tuurlijk nog veel meer over te zeggen. Het is een van die schoone tegenstellingen die uiter mate belangrijk kunnen zijn als men twintig is en studeert, die immer zullen blijven be staan en waarover het laatste woord pas ge sproken zal worden op den dag van den on dergang der wereld, Dit toont de eminente eigenschappen van het geschil duidelijk aan. Lustrumvieringen stonden vroeger nogal ver buiten het begrip der meeste niet-stu- deerende en, niet-gestudeerd-hebbende Ne derlanders. Die afstand is verminderd. De vreugde van het weerzien van reünisten, wier blijde jeugd herleeft en die zich bevrijd voe len van hun min of meer statige maatschap pelijke positie en houding als door dit weer zien dat verleden wordt opgeroepen met on- weerstaanbre kracht.... die vreugde althans kennen tegenwoordig ook zeer velen, die in hun leven niet het geluk van het student zijn hebben mogen smaken. Want veel meer dan vroeger worden jubilea van H.B.S. en gymnasium gevierd, die dan wel niet aan een studententijd maar toch aan de vreug den van een priller jeugd herinneren. En daarnevens zijn er de zilveren, en gouden feesten gekomen van de inmiddels ook op ja ren geraakte sportclubs: van voetbalver - eenigingen, roeivereenigingen, cricket- en hockey-clubs. Bij zulke gelegenheden plegen de reünisten zich als actieve veteranen-in-de- sport te doen gelden en met vreugde en over moed zich in het veld of in de giek te toegeven, door hun nageslacht met een mengeling van verbazing en hilariteit plus een tikje respect (voor oude routine en techniek) toegejuicht. Voorwaar, het reünisten-dom in dit land is door de opkomst der sport vervaarlijk toe genomen, tot heil en verjonging van ons ouderen en tot onze betere blijvende verstand houding met de vreugden der jeugd. Zoo zal Amsterdam, dat doorwerkt en jaagt in zijn activiteit van grootste stad des lands en te groot is om „het Lustrum" te veroorlo ven zijn stadsbeeld en -stemming te beheer - schen, de uitingen van dit feest niettemin met meer sympathie en begrip aanschouwen en waardeeren dan vroegere generaties van Am sterdammers vroegere lustra bejegend moe ten hebben. En het zal zich verheugen in het jonge geslacht waaruit in de toekomst nieuwe wetenschappelijke ontdekkers, nieuwe do centen, rechters, predikers, medici, litterators zullen voortkomen waarop Nederland trotsch zal kunnen zijn en die op hun beurt weer met vreugde den dag zullen begroeten, waarop het Lustrum hun de gelegenheid zal geven het masker der maatschappelijke waardigheid af te werpen en opnieuw te zijn wat ieder vitaal mensch toch in zijn hart blijft: jong. R. P. VELSEN WEER GEEN GROENTEN VOOR WERKLOOZEN. Opnieuw heeft het geval zich voorgedaan, dat voor distributie aan werkloozen geen goedkoope groenten in den gemeentewinkel aan de Casembrootstraat beschikbaar was. De laatste vier dagen van de vorige week was er niets ontvangen, zoodat velen teleurgesteld moesten worden. Jammer is het, dat wanneer er geen groente „doorgedraaid" wordt, vo'or dit doel niet een hoogeren prijs betaald kan worden, opdat ook de werkloozen van de oogst krijgen. Gewestelijk Zomerfeest van „Het Instituut". Duizenden bezoekers op Beeckensteyn. De afdeelingen Noord-Holland-Noord en Noord-Holland-Zuid van het Instituut van Arbeidersontwikkeling troffen het gisteren buitengewoon met het weer, zoodat het wel slagen van het feest bij voorbaat verzekerd was, immers het .prachtige „Beeckensteyn" zou onder dergelijke weersomstandigheden ongetwijfeld zoo'n aantrekkingskracht uit oefenen, dat aan een druk bezoek niet getwij feld behoefde te worden. Reeds bij de opening van den feestdag dooi den .voorzitter van Noord-Holland-Zuid, den heer P. F. C. Roelse, om half elf, waren zeker reeds eenige duizenden bezoekers aanwezig. De heer Roelse toonde zich begrijpelijker wijs zeer verheugd over deze grootë opkomst. Voorts wees spr. op de tegenstelling met voor heen. Toen kwam op deze historische plek in Kennemerland de oude adel bijeen en was de arbeidersklasse van alle cultuur uitgesloten, thans echter is zij door de bereidwilligheid van Jhr. Boreel van Hogelanden in de gele genheid gesteld hier in deze schoone omge ving haar feest te vieren. Hierna voerden meisjes van de afdeeling Wormerveer van den Ned. Arb. Sportbond op muziek en gedeeltelijk in passende costumes een drietal dansen uit, welke buitengewoon in den smaak vielen. Niet minder succes oogstte de afdeeling Haarlem der A. J. C. met haar volksdansjes. Vooral de komische boksdans kreeg een warm applaus. Vervolgens betrad de algemeene voorzitter van het Instituut, Dr. Henk Brugmans, het podium, zulks bij ontstentenis van den heer C. A. 't Hart. Rede dr. Brugmans. Spr. zeide, dat de leden van het I. v. A. O. de plicht hadden te zorgen, dat het voor alle Nederlandsche arbeiders, ook voor hen, die nog buiten de socialistische beweging staan, zoo ver zou komen, dat ook bij hen de. snaar gevonden wordt, die kan trillen in een men- schelijk wezen. „Ons Instituut", zoo vervolgde spr., „geeft „elck wat wils". Ieder mensch is weer anders dan zijn kameraad. Op het oogenblik bevindt onze beweging zich in een glazen huis. Duizenden kijken naar ons en vragen zich af, of wij wil in staat zijn nieuwe richtlijnen aan te geven, welke die van het oude liberalisme en het oude indi vidualisme kunnen vervangen. Wij weten, dat wij naar een nieuwe toe komst gaan en wij weten, dat duizenden van ons het woord verwachten. Zijn er hier men- schen, die toevallig zijn binnen gekomen, die nog nooit in de sfeer van onze beweging zijn geweest, dan beleven zij hier het feest van de nieuwe, jonge Masse, die weet, dat aan haar de toekomst van de mensohheid is toevertrouwd. Gij ziet hier het feest van een Masse in nood. Dit bewijst de eeuwige levens kracht van de menschheid, die nooit kan sterven, zoodat we ook zouden kunnen spre ken van een feest van de menschelijke vitali teit. Va ak vergat de menschheid de natuur, maai- toch, altijd ging zij weer terug naar haar. Even voor het meest geweldige oogen blik, dat ooit in de geschiedenis is geweest de Fransche revolutie -zijn de menschen ook uitgetrokken naar de natuur en daar hebben zij gevonden hun fundamenteele en principieele critiek op staat en maatschappij. De natuurvriendenbeweging is opgenomen in het groote verband van de arbeiders-cul tuurbeweging en van den arbeidersstrijd in het algemeen. Van uitspanning komt de ont wikkeling, zooals wij ook van de ontwikkeling tot de uitspanning gaan. Wij -Willen ons zelf weer leeren om mensch te zijn, mensch in de natuur; opgenomen in de groote harmonie van het Al. Wij willen ons zelf weer leeren onze krachten te gebruiken, die door het ka pitalistische systeem werden geknecht. Wij streven naar levensvreugde en levensernst, naar de uitgroeiing van den volledigen mensch. Ziet naar de gistende wereld en ziet naar het krachtige centrale punt, "dat de socialis tische arbeidersbeweging nu reeds, na pas 50 jaar strijd, is geworden en ge zult vertrou wen hebben in de nieuwe menschheid, zoo eindigde spr. Na een rondwandeling door het fraaie park werd in een der fraaie lanen aan groote ge- improviseerde tafels de broodmaaltijd ge nuttigd. Inmiddels was het aantal bezoekers nog weer toegenomen. Het volgende deel van het programma werd zeker door 3 a 4000 personen gevolgd, die zich op het zonnige weiland dan wel onder de schaduw van het hier omheen staande geboomte hadden neergevleid. Achtereenvolgens kwamen „voor het voet licht", dat in ruime mate aanwezig was de Arbeiders Muziekvereeniging Voorwaarts, IJmuiden, de N. A. S. B. te Velsen en de A. J. C. te Haarlem. Het gezamenlijk zingen moest vervallen. Het woord was toen aan „De Jonge Spelers" voor het opvoeren van „De Schelmenstreken van Scapin" van Molière. Het gezelschap'had geen gemakkelijke taak in met de opvoering van een dergelijk stuk. in de brandende zon. Maar de Jonge Spelers lieten zich niet uit het veld slaan en de duizenden, die zich aan hunne voeten hadden geschaard, volgden vol spanning de schelmenstreken van Scapin en meermalen steeg een vroolijke lach uit de menigte op, als Scapin weer eens een rake zet deed. Het stuk.werd vlot gespeeld en het lang durige applaus, dat na afloop door het ge boomte klaterde, was alleszins verdiend. Het sluitingswoord werd gesproken door den heer O. Belle, voorzitter van het gewest Noord-Holland-Noord, die terecht zeide, dat dit zomerfeest uit een cultureel en propagan distisch oogpunt beschouwd, uitstekend is ge slaagd. Het Instituut voor Arbeidersontwik keling neemt meer en meer die plaats in, Het nieuwste portret van Z. K. H. Prins Bernhard, gemaakt ter gelegenheid van zijn verjaardag op morgen, Dinsdag. (Foto F. Ziegler.) waar het recht op heeft. Het instituut ver dient den steun en de belangstelling van de geheele beweging. Het is een prachtige dag- geweest door zijn propaganda en den kame- raadschappelijken geest en gesterkt in onze socialistische overtuiging gaan wij naar huis. Voorts wees spreker nog op het verdere werk van het Instituut. Laten wij ons beloven, ons met volle over tuiging te geven aan het prachtige werk, tot heil van onszelf en van de beweging", aldus spreker. Voorts richtte de heer Belie een woord van dank tot allen, die aan de organisatie van het zomerfeest hadden meegewerkt. Hij be sloot met een „tot weerziens in 1938".. MOOIE REIS VAN DE WESTKUST. De visscherij op de Westkust is thans in vollen gang. Reeds is de eerste boot van deze visscherij teruggekeerd en wel met een hoop vol resultaat. Deze trawler, de Clazina Luther IJM 59 had een vangst van 530 manden, groo- tendeels hake en besomde f 4400. POLOWED STRIJDEN V. Z. V. De deze week gespeelde wedstrijden hadden het volgende resultaat: Dinsdag: K. Z. 2—V. Z. V. 3 0—3 Donderdag. Dames: HalfwegV. Z. V. 11 V. Z. V. 3-D. W. R. 4 0—3 V. Z. V. adsp. B—D. W. R. adsp. 4—0 Zondag: V. Z. V. 1—H. V. G. B. 1 1—3 (Vriendschappelijk, scheidsr. n. opgek.) Standen 2e klas K. N. Z. B. gesp. gew. gel. verl. pnt. V. Z. V. 1 2 2 4 Nereus 1 3 1113 A. Z. 1870 2 1 1 2 H. V. G. B. 1 3 0 2 1 2 Neptunus J 2 111 Res. 3e klas K. N. Z. B. Afd. B. gesp. gew. gel. verl. pnt. V. Z. V. 2 3 3 1 De Ham 2 2 1—12 D. A. W. 2 1 1 0 Nereus 3 1 2 0 Te spelen wedstrijden: Woensdag: H. P. C. adsp. B—V. Z. V. adsp. B 7uur Donderdag. Dames: V. Z. V.—H. Z. V. 8 uur V. Z. V. 3—H. Z. V. 2 8.15 uur Vrijdag: NeptunusV. Z. V. 1 8 uur Zondag: V. Z. V. 1—A. Z. 1870 1 4.30 uur Tevens speelt een V. Z. V. combinatie Dins dag a.s. een vriendschappelijken wedstrijd te gen F. M. 1 in Den Helder. Ook wordt nog deel genomen aan een 3x50 M. estafette. Deze wed strijden zijn ter opluistering van een door F. M. ge organiseerden zwemwedstrijd. IJMUIDEN ÏJmuidensclie koren naar Uitgeest. Ter deelneming aan een zangtournooi. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der gemeende zangvereeniging .Kunst na Ar beid" te Uitgeest, dir. J. Mienes Wormerveer, heeft deze vereeniging op Zondag 4 Juli a.s. een zangtournooi uitgeschreven. Daar de concoursen de laatste jaren, vol gens het bestuur der jubileerende vereeniging, niet die voldoening schenken, die men er al gemeen van verwacht, heeft het gemeend niet beter te kunnen doen dan een z.g. zangtour nooi te organiseeren. Op dit tournooi zullen 23 koren laten hooren wat zij kunnen; hun prestaties worden echter niet door een jury beoordeeld. Een soort vriendschappelijke zan- gerswedstrijd dus. Onder de deelnemende vereenigingen tref fen we uit onze gemeente de volgende koren aan: 1. IJmuidens a Capella koor, dir. P. Grin Jr.; zingt: De Dag des Oordeels, Gerard H. Boedijn en O Gulden Hoofd, Jac. Bonset. 2. Gem. zangvereeniging Polyhymnia, dir. Jan Beider; zingt: Feest in het Bosch, Jac. Bonset en Motet, Jos. Haydn. Dirigent Jan Beider leidt eveneens Castrl- cum's gemengde zangvereeniging Zang en Vriendschap (cnet Bonset's Kerkklokken en Salve Regina van Oberhoffer) en het man nenkoor uit deze zangvereeniging gecombi neerd met de .Racing Zangers"(!) uit Heem stede (met Ave Maria van Witt en Zöllner's des Müllers Lust). OPBRENGST ZONNESTRAALCOLLECTE. De Zaterdag in deze gemeente gehouden Zonnestraalcollecte heeft opgebracht f 510,32 of f109 meer dan verleden jaar. Het plaatselijk comité verzoekt ons, een woord van dank te richten tot allen, die aan deze succesvolle collecte hebben meegewerkt en bijgedragen. VERZET TEGEN DE POLITIE. Vrijdagavond is het op den Velserduinweg nabij den Willemsbeekweg eeriigen tijd rumoe rig geweest. Een jongen van den daar wonen- dén bakker S. gooide met een bal, waarop een passeerende agent van politie den jongen vroeg den bal over te geven. De jongen wilde daar aan niet voldoen, waarop de agent hem vroeg zijn naam. op te geven. Ook daaraan wilde de knaap niet voldoen en toen de agent hem daarna mee wilde nemen, begon de jongen zich te verzetten. De agent zag zich genood zaakt den jongen de handboeien aan te doen. Er verzamelden zich veel omstanders en' velen daarvan toonden zich niet welwillend gezind tegen den politieman. Ook de ouders van den knaap kwamen er bij en deze begon nen den agent te beleedigen. Toen er verster king kwam, is de jongen meegenomen en te gen hem procesverbaal opgemaakt. Naar wij vernemen zullen de ouders van den knaap vervolgd worden wegens beleediging van een ambtenaar in functie. Openluchtspel in Velserbeek. Henk Bakker's „Filmmaniakken". Het is reeds vele jaren geleden, dat in het gemeentelijke lusthof een openluchtspel is op gevoerd. Was het laatste niet Vondel's 'Joseph in Dothan? Daarna heeft, meenen wij, de IJmuider Operette Vereeniging er in alle ernst over gepeinsd Sam Vlessing's Rose Marie in Vel serbeek als openluchtspel op te voeren; iets, dat zoo dwaas nog niet lijkt, want verleden jaar ging deze populaire operette in bovenbe doelden vorm met enorm succes in het park van een landgoed te Laag-Keppel. Thans is het echter de bekende acteur en regisseur Jan vai^ Dommelen, een naam die voor velen reeds lang meer dan een klank is, die het plan heeft opgevat, in het park Vel serbeek een openluchtspel te geven. Daartoe heeft de heer van Dommelen zich de medewerking verzekerd van de betreffende autoriteiten en eveneens van hen, dien hem als acteurs en actrices ter zijde zullen staan. Op een voor dit doel uitstekend geschikt ge deelte van het park, vlak bij de Theeschen- kerij zal Woensdag 7 Juli a.s. worden opge voerd het bekende Muchtige spel van „Gijn en nonsens" (woorden van den auteur!) van Henk Bakker; „Filmmaniakken", regie en spel- leiding Jan van Dommelen. Filmmaniakken is een spel, waarmede de schrijver indertijd een geestige persiflage trachtte te even op het Deensche filmduo Watt en Half-Watt, een taak, waar deze Haar- lemsche auteur-acteur-regisseur alleszins in geslaagd is. Het is een stuk, dat tallooze ma len een daverend succes heeft behaald en wij vertrouwen erop, dat ook Woensdag 7 Juli a.s. velen zullen „smullen" van de avonturen der beide zwervers, die voor Watt en Half-Watt aangezien worden en in een eenzame villa door een aantal jonge meisjes zoo gastvrij onthaald worden. De hoofdrollen zijn in handen van de hee- ren Jan van Dommelen en I. Monnikendam; verder werken aan de uitvoering mede leden der tooneelvereeniging Varia (welke vereeni ging de heer van Dommelen tot regisseur heeft)de dames T. RozaPeek, C. List- Molenaars, J. BoereeKarreman, L. Feddema en de heeren A. H. Holtslag, L. W. Boeree en Jack Roza, alsook de dames Tine en Bep v. d. Erf, Dolly van Dommelen en de heer A. de Vries OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN GROOT IJMUIDEN. Ofschoon de beslissingen in de selectie- groep reeds gevallen is, laten de andere klas sen lang op zich wachten. Gedeeltelijk is hiervan de schuld het vergevorderde dam- seizoen, waardoor de spelers niet altijd meer •beschikbaar zijn. In de hoofdklasse hebben K. de Jong en H. Schaap zich in de finale geplaatst, terwijl voor de twee andere plaatsen J. H. H. Merteno en G. Fostma de beste kansen hebben. In den loop dezer week moet hier de beslissing val len, opdat de finale kan worden gespeeld. In de tweede klas hebben zich geplaatst: P. Kok, J. Woudenberg, Hühl en L. Boon. De eerste ronde dezer finale bracht de vol gende resultaten: P. KokWoudenberg 02, KokBoon 20, HühlWoudenberg 20. De stand der deelnemers luidt: Hühl 1 gesp. 2 pnt. Kok en Woudenberg 2 gesp. 2 pnt. L. Boon 1 gesp. 0 pnt. De wedstrijden worden Dinsdagavond in de kleine zaal van Hotel Kennemerhof voort- ERNSTIG ONGEVAL AAN DE PAPIERFABRIEK. Zaterdagmorgen ongeveer elf uur vond op het terrein van de Papierfabriek een ongeval plaats, dat gezien de omstandigheden, ern stige gevolgen had kunnen hebben, doch ge lukkig beperkt bleef tot één persoon. Eenige sloopers van de firma De Vries te Amsterdam waren bezig met het sloopen van de aan het bedrijf overbodig geworden gas- ketels, welke vóór het ongeval waren ge plaatst op eenige steunbalken. De arbeider Appel uit den Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost was boven op één der ketels aan het branden, toen de steunbalken, welke onder de ketels lagen, doorbogen en twee de zer ketels naar elkaar overhelden met het ge volg, dat A. van den ketel naar beneden sloeg en juist tusschen de twee ketels tèrecht kwam, met het hoofd naar beneden. In zijn val bleef A. gekneld met zijn beenen tusschen de ketels hangen en kon eerst na veel werk bevrijd worden. Een kreet van schrik ging op onder de werk lieden die met dit werk bezig waren, omdat men dacht dat nog een arbeider onder een der ketels zat, hetgeen gelukkig niet het geval bleek. Van alle zijden stroomden arbeiders toe om hun collega te bevrijden, terwijl ook de ge heele staf van het technisch personeel zich met de bevrijdingswerkzaamheden bezighield. Dr. R. W. Fierstra, die evenals Dr. Schukink Kool, spoedig ter plaatse was constateerde, dat het slachtoffer beide beenen had gekneusd. Appel werd ter verdere behandeling naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. Volgens het oordeel van Dr. Fierstra was dit ongeval bijzonder gunstig afgeloopen, want ware het slachtoffer een moment later geval len, dan zou dit zijn dood hebben kunnen be- teekenen. Naar uit een voorloopig ingesteld ondei-zoek bleek, was de ondersteuning van de ketels niet voldoende, terwijl bovendien weinig ge schikt materiaal voor het zware werk aanwezig bleek Nader vernemen wij, dat het slachtoffer hedenmorgen overleden is. Nog een ongeval. Juist voor bovengenoemd ongeval gebeurde nog een ongeval van mindere beteekenis. De metselaar de Gr. werkzaam aan de Papier- fnbriek bij de cellusofabriek kreeg een steiger paal op het hoofd met het gevolg, dat hij eenige bloedende hoofdwonden opliep, terwijl het gelaat aan de linkerzijde tamelijk werd ontveld. Na door den portier te zijn verbon den, werd de Gr, naar Dr. Fierstra gebracht, die hem verder heeft behandeld. De Gr. kon later per auto huiswaarts keeren.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1