VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDE* Velserbeek beeft nieuwe bewoners. Acht hertjes geboren. Eenige dagen geleden heeft de bevolking" van Velserbeek een belangrijke uitbreiding onder gaan door de geboorte van een achttal hertjes, waarvan een tweetal zich wel wat onwennig, maar toch niet „dwars" lieten fotografeeren. Dat viel natuurlijk niet mee wamt de rappe diertjes hebben weinig rust in 'hunne hooge, dunne pooten en ze doen liever mee aan de crosscounties hunner respectieve mama's en papa's. Er zijn nog tal van andere snelle viervoeters bijgekomen. Dat zijn echter minder geziene gasten. Dat zijn de jonge konijntjes, die dit jaar zeer talrijk blijken te zijn. Het is een aar dig gezicht als ze tegen den boschrand heen en weer huppelen, maar voor het hout was het 'beter, dat ze er niet waren? VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden o;p Dinsdag 29 Juni 1937, des namiddags 7 uur, ten Gemeentehuize. Agenda: 1. Installatie van het lid, den heer Dr. Mr. A. van der Flier. 2. Instelling van beroep tegen de door Ge deputeerde Staten genomen besluiten toi vaststelling van het quotient, bedoeld in ar tikel 16, tweede lid, van het Financieele ver- houdingsbesluit, over de jaren 1931 tot en mei 1934. Toelichting op: Punt 1'. De heer Van der Flier is gehouden om, alvorens zitting te nemen als lid van den Raad, in de vergadering in handen van den Voorzitter, de eeden of beloften en verklaring, voorgeschreven bij artikel 45 der Gemeente wet, af te leggen. Punt 2. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken is bij een op 16 Juni j.l. ont vangen schrijven van 11 Juni 1937, No. 17937, afd. B.B. bericht, dat voor de toepassing van de wet van 15 Juli 192-9 (Staatsblad No. 388), sedert gewijzigd, als armenzorguitgaven moe ten worden aangemerkt diverse nader aange geven kosten wegens ondersteuning. Deze uit gaven hehooren bij de vaststelling van het quotient, bedoeld in artikel 16, tweede lid, van het Financieele verhoudingsbesluxt in aan merking te worden genomen. Daar zulks .door Gedeputeerde Staten niet is geschied, stellen B. en W. voor, bij de Ministers van Financiëp en van Binnenlandsche Zaken, tegen de door Gedeputeerde Staten genomen besluiten tot vaststelling van het quotient, bedoeld in ar tikel 16, tweede lid, van het Financieele ver- houdingsbesluit, over de jaren 1931 tot en met 1934, alsnog in beroep te gaan, overeenkomstig de bij de stukken gevoegde concept-besluiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het beroep vóór den 1 Juli 1937 moet worden ingesteld. Opvoering van een revue der zee in Thalia. Door „Vroom, Vrij en Blij" te Egmond aan Zee. Woensdag, 7 Juli ak zal de Vereeniging van Jong Oud-Katholieken „Vroom, Vrij en Blij" van Egmond aan Zee in de Schouwburgzaal „Thalia" alhier komen opvoeren een revue, welke den veelzeggenden naam „Het lied der Zee" draagt. Deze revue, is, evenals de vorige door V.V.B. uitgevoerde revues, geschreven door den heer Just C. Bosdriesz te Amsterdam, welke op dit gebied een goeden neem heeft. Mocht de vorige van zijn hand verschenen revue zich reeds in een bijzonder groot succes verheugen („Egmond Vooruit" werd 17 maal alleen in Egmond aan Zee voor plaatsgenooten en badgasten gegeven), ook ditmaal zal succes zeker niet uitblijven. „Het lied der Zee" is nu reeds verscheidene malen in Egmond op gevoerd. „Het lied der Zee" is speciaal geschreven voor vïsschersplaatsen; alle tooneelen heb ben betrekking op het zeemansleven en nog voornamelijk op de visscherij. De revue speelt in een visschersdorp aan de Noordzee, bestaat uit 7 tafereelen en een finale, welke voor deze gelegenheid speciaal IJmuiden zal gelden. Regie en liederen zijn van den weleerw. heer J. A. J. v. Zanten, die in al zijn liederen de juiste toon heeft weten te vinden en deze in passende composities heeft uitgevoerd. De décors van den heer E. J. Broek getuigen van een goede kennis en streven in uiterlijk het beroepswerk naar de kroon. De kleeding, dansen en verlichting zijn resp. verzorgd door mej. J. v. d. Pol, welke tevens de hoofdrol heeft, mej. R. Dekker en de heer S. Visser. De medewerkenden, welke het getal 30 be naderen, zullen evenals de komieken Flip en Amodeus ook in Thalia zeker met voldoening hun krachten geven, vooral waar vele IJmui- denaren nog zoo nauw verwant zijn met Eg mond en zij zich bijvoorbaat al op hun plaats voelen. Voor deze revue „Het lied der Zee" is, naar men meedeelt, nu reeds een groote belangstel ling. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 62 stoom- en 30 motorschepen, alsmede 1 oorlogsbodem, tezamen 93 schepen tegen 85 schepen in de ovrige week. Naar zee vertrok ken er 60 stoom-, 22 motorschepen en 2 mij nenvegers, tezamen 84 schepen tegen het zelfde aantal in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 177 schepen tegen 169 schepen in de week tevoren. Toeristenschip. Het Engelsche stoomschip „Vienna", het welk verleden jaar verschillende reizen naar Amsterdam maakte met Engelsche toeristen, kwam Zaterdagmorgen j.l. voor de eerste keer ,n Harwich voor een '1 1 -Gisteravond is I .i i' n --> -»ruggekeerd. Jzerverscheping. O' r-wee.lschè stoomschip U T.rvd-m aar. het Hoogovenbe- >m -en partij ijzer :n te laden voor Zwe- AIv"-ns daa-heen te vertrekken is het chip eerst naar Amsterdam opgevaren ten ein de de lading stukgoed te completeeren. Met eenzelfde doel kwam het Nederlandsche stoomschip ..Ganymedes" van Amsterdam aan de Hoogovens waarna het inmiddels naar Hamburg is vertrokken. Groote diepgang. Het Vrijdagavond van Batavia aangeko men Nederlandsche motorschip „Poelau Tel- lo" passeerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8,3 Meter. Het Grieksche s.s. „Kalliopi-S" vertrok gis teren van hier met een lading phosfaat met een diepgang van 8 Meter naar Durban (Z. Afrika). Kolen voor de Hoogovens. Zaterdagavond kwam het Nederlandsche i stoomschip „Midsland" van Newcastle met een lading steenkolen aan de Hoogovens. Ongeval op een Zweedsch stoomschip, Aan boord van het Zweedsche stoomschip „Taberg" had Zaterdagavond een ongeval plaats, hetgeen nogal ernstig was. De getrof fene, een tremmer die in een bunker gevallen was, was zoodanig gekwetst, dat de ingeroe pen geneesheer, Dr. D. v. d. Kooi, opname in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het schip heeft daardoor eenig oponthoud gehad in de sluizen alhier, waarna het zijn reis naar de haven van bestemming, Trangsund, kon voort zetten. HEEMSKERK RADIO MISSIE SPELDJESDAG. De alhier bij het uitgaan der kerk gehouden Missie-Speldjesdag ten bate der K. R. O., heeft opgebracht ƒ52.12. Het vorig jaar was dit bedrag ƒ46.32. GOUDEN KRUIS WEDSTRIJDEN. Ondanks de warmte speelde A. D. O. 2 voor de 2e ronde der „Gouden Kruis"-wedsrrijden tegen W S. V. 2 in den Wormer. A. D. O. 2 won met 81. WIJK AAN ZEE BEVERWIJK COLLECTE VOOR OUDEN VAN DAGEN De collecte, waaraan het muziekgezelschap „Arion" zijn medewerking verleent en die Za terdag j.l. zou worden gehouden, is uitgesteld tot Dinsdag 29 Juni. NEEM VOORZORGEN Een week-end kampeerder had, zooals ve len plegen te doen, zijn zoontje op de baga gedrager van de fiets meegenomen, echter zonder de noodzakelijke voorzorgsmaatrege len te nemen, 't Gevolg was dat het kind met zijn voetje zoodanig tussehen de spaken be kneld raakte, dat doktershulp noodig bleek. AMSTERDAMSCH VACANTIE-KINDER- FEEST. Donderdag 8 Juli komen evenals vorige ja ren weer -ruim 1000 Amsterdamsche school kinderen aan het ééndaagsche vacantie-kin- derfeest naar Wijk aan Zee. VELSEN De werkloosheid. Weer een geringe daling. Het aantal werkloozen in deze gemeente be droeg: 26 Juni '37. 27 Juni '31 Bouwvakarbeiders 331 404 Metaalbewerkers 182 315 Houtbewerkers 26 38 Landarbeiders 19 24 Havenarbeiders 90 121 Visschers 380 485 Kantoorbedienden 45 44 Losse arbeiders 567 654 Overige beroepen 270 306 Mannen boven de 18 jaar 1910 3391 Mannen onder de 18 jaar 31 77 Vrouwen onder de 18 jaar 14 25 Vrouwen onder de 18 jaar 10 23 Totale werkloosheid 1965 2516 Vergeleken bij verleden jaar was het aantal werkloozen dus 541 minder. Sedert de vorige week daalde het met 35 en wel over alle vak ken behalve losse arbeiders en „overige, be roepen" waarin een geringe stijging geconsta teerd kon worden. Schip van Verm, aankoir-t Laatste bericht Achilles (Ned.) Alexandrië 25 Juni van Beyrouth. Alkmaar (Ned.) x) Chili. 28 Juni te Liverpool. AmsteUand (Ned.) x) Buenos Aires 23 Juli 24 Juni vertrokken. Alcor (Ned.) Archangel 5 Juli 24 Juni vertrokken. Aamemnon (Ned.) West Indië 25 Juni van San Domingo. Birgit (Deen) Archangel 28 Juni 22 Juni van Lodingen. Bacchus (Ned.) Manzanillo 28 Juni 25 Juni te Londen. Boskoop (Ned.) Chili 24 Juni te Hamburg. Baarn (Ned.) x) Chili 23 Juni van Cucacao. Berenice (Ned.) Midd Zee. 10 Juli 26 Juni te Genua. Bodegraven (Ned.) x) Chili 18 Juni van Callao. Bloemfontein (Ned.) x) Z. Afrika 27 Juni van Beira. Bengkalis (Ned.) x) Nëd. Indië 25 Juni van Batavia. Chr. Huygens (Ned.) x Batavia 7 Juli 26 Juni van Pt. Said. Clarissa Radcliffe (Eng Ned. Indië 3 Aug. 15 Juni van Macassar. Cordillera (Du.) x) Pto Barrios 9 Juli 28 Juni van Barbados. Ceres (Ned.) Chili 23 Juni van Cristobal. Cottica (Ned.) x) West Indië 30 Juni ,16 Juni van Paramaribo. Costa Rica '(Ned.) x) Hamburg" 4 Juli vertrekt 3 Juli. Eurybates (Eng.) x) Batavia 4 Juli 24 Juni van Genua. Evros (Gr.) Port Natal (v. IJm.) 10 Juni vertrokken. Euterpe (Ned.) Bordeaux 30 Juni 25 Juni vertrokken. Euggano (Ned.) x) Batavia in lading. Freiburg (Du.) Ned. Indië 8 Juli 25 Juni van Port Said. West Indië 24 Juni van San Domingo. Stettin 6 Juli vertr. 3 Juli. Grootekerk (Ned.) x) Japan 22 Juni te Moji. V. N. Goulandris (Gr.) Onega 3 Juli 23 Juni vertrokken. Hamm (Du.) Ned. Indië 21 Juli 22 Juni van Colombo. Zw. Zee 5 Juli 25 Juni van Algiers. Chili 14 Juni te Valparaiso. Hafnia (Noor) Onega 28 Juni 16 Juni Archangel gepass. Harmonic (Br.) Buenos Aires 28 Juli 4 Juni van Yokohama. Itauri (Duitsch) Japan in lading. I. M. Embriricos (Gr.) Buenos Aires Jaarstroom (Ned.) West Afrika 26 Juni te Liberia. Jagersfontein (Ned.) x. Z. Afrika 7 Juli 25 Juni van Marseille. Jutland (Eng.) Buenos Aires 19 Juli 18 Juni van La Plata. Juno (Ned.) Bourgas. 15 Juli 25 Juni van Cavalla. Joh.v. Oldebarnev. (Nd.) Batavia 28 Juli vertrekt 30 Juni. Kurmark (Du.) Ned. Indië 7 Juli 28 Juni te Marseille. Laertes (Ned.) Batavia 10 Juli 8 Juni van Padang. Mars (Ned.) Stamboul 18 Juli 24 Juni van Limmi. Maaskerk (Ned.) W. Afrika 1 Juli vertr. 30 Juni van Hamburg Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 9 Juli 22 Juni van Bahia. Menes (Du.) Ned. Indië 13 Aug. 23 Juni van Macassar. Melampus (Ned.) Batavia 3 Aug. 26 Juni vertrokken. Merope (Ned.) Danzig 4 Juli 28 Juni vertrokken. Mimer (Noor) Borga 7 Aug. in lading. Myrmidon (Br.) x) Batavia vertr. 3 Juli. Neleus (Br.) x) Japan heden 17 Juni van Yokohama. Notung (Noor) Hamina 19 Juni vertrokken. Odysseus(Ned.) Cadix (via Grimsby) 30 Juni 24 Juni te Grimsby. Poelau Roebiah (Nd.)x) Batavia 29 Juni in lading. Palatia (Du.) Tampico 24 Juni v. d. Azoren. Prometheus (Ned.) x) Batavia 20 Juli 22 Juni van Colombo. Polykarp (Noor) x) New Orleans 12 Juli 24 Juni vertrokken. Phoenicia (Du.) Tampico 3 Aug. 26 Juni vertrokken. Perseus (Ned.) Midd. Zee 25 Juni van Napels. Rozenburg (Ned.) Les Falaises (v, IJm.) 28 Juni pass. 22 Juni Gibraltar. Rhea (Ned.) Midd. Zee 30 Juni 23 Juni van Lipari. Reggestroom (Ned.) West Afrika heden 27 Juni van Hamburg. Randfontein (Ned.) x) Z. Afrika 9 Juli 22 Juni van Dakar, Roanoke (Am.) Port Arthur heden 3 Juni vertrokken. Soemba (Ned.) x) Ned. Indië 18 Juli 23 Juni van Padang. Simaioer (Ned.) x) Batavia 24 Juni van Aden. Serooskerk (Ned.) x) Japan 25 Juni van Gibraltar. Saiabangka (Ned.) Ned. Indië 10 Juli 24 Juni van Port Said. Sveti Vlaho J. SI.) Rosario 8 Juli 24 Juni van Dakar. Sarmatia (Finsch) Archangel 30 Juni 20 Juni vertrokken. Sirrah (Ned.) Archangel 2 Juli 25 Juni v. d. Noordkaap. Simon Bolivar (Ned.) x West Indië 22 Juni van Barbados. Tajandoen (Ned.) x) Ned. Indië 24 Juni van Port Soedan. Theseus (Ned.) Stettin 29 Juni 26 Juni vertrokken. Susa 22 Juni vertrokken. Midd. Zee 8 Juli 25 Juni van Gibraltar. Viktor (Du.) Kalix 28 Juni 21 Juni vertrokken. Woodbury (Br.) Bona (v. IJm.) in lading. Zuiderkerk (Ned.) x) Japan 23 Juni van Penang. Zeester (Ned.) Hernösand 28 Juni 22 Juni vertrokken. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN PERSONALIA Onze jeugdige plaatsgenoot, de 15-jarige Frans Verster is geslaagd voor het toelatings examen voor het conservatorium, van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Amsterdam. Hij werd opgeleid door de heeren Jos. Klerk te Haarlem (fluit) en Louis Steins, al hier (piano en theorie). RENNERSCLUB „KENNEMERLAND" De Rennersclub „Kenanemerland" hield Zondag een koppelwedstrijd over 56 K.M. (5 ronden). De koppels werden gevormd door 'n sterken en een minder sterken renner, zoodat de kracht van de koppels niet te zeer uit eenliep. De uitslag was: 1. D. Neyting-Dekker, 1 u. 30 min., 2 sec. 2. Booy-Koopman, 1 u. 30 min. 52 sec. 3. Leguit-W. Neyzing, 1 u. 31 min. 39 sec., 4. Oudshoorn-v. d. Weiden, 1 uur 32 min. 1 sec., 5. Groen-Bijl, 1 u. 32 min. 1 sec., 6. Hei- loo-Bak, 1 uur, 32 min. 26 sec. 7. Drenth-Ver- mast 1 uur 33 min. 14 sec. 8. Molendijk- Mooyen 1 uur 33 min. 20 sec. 9. Molenaar- Terbraak 1 uur 33 min. 29 sec. 10. Hoolwerf- van Balen 1 uur 34 min. 46 sec. 11. Hollander- Smit 1 uur 35 min. 44 sec. Zondag a.s. zal „Ken-neanerland" een sprintrlt houden over 300 Meter voor alle klassen. Acht renners van „Kennemerland' zullen deelnemen aan de kampioenschappen van de federatie te Alkmaar, op de baan, 50 K.M. op den langen afstand en 6Ó0 M. sprint. DE VLAGGEN UIT De besturen van de vereeniging „Koningin nedag" en van de Christelijke Granjevereeni- ging verzoeken ons er bij de inwoners op aan te dringen morgen, Dinsdag 29 Juni ter legenheid van den verjaardag van Prins Bem- hard de vlag uit te steken. DE J. G. O. B. JUBILEERT. Een commissie uit de oud-leden wil het zil veren jubileum van den J. G. O. B. herden ken in een feestavond op den Zaterdagavond van het a.s. congres, dat op 31 Juli en 1 Aug. in Beekbergen gehouden wordt. Het ligt in de bedoeling, dat het programma van dezen feestavond grootendeels door de oud-ledeil zal worden verzorgd, terwijl op het bezoek van een zoo groot mogelijk aan tal oud-leden wordt gerekend. De kosten van dezen avond zullen worden bestreden uit de opbrengst van een door de oud-leden door het geheele land gevoerde ac tie met steunlijsten. Van het slagen van deze actie zal het verder afhangen of er een be drag kan worden gereserveerd voor een gratis bondskamp aan een aantal werklooze leden en tevens een jubileum-bijdrage van de oud leden voor delging van de bondsschuld kan worden aangeboden. Aan de oud-leden nu de taak te toonen, dat zij hun J. G. O. B. tijd niet vergeten zijn. Vraagt steunlijsten aan den secr., werkt er mee onder oud-leden en sympathiseerenden en houdt de datum van 31 Juli vrij. Laten wij den bond bij zijn 25-jarig be staan een moreele en financieele steun ge ven, die den leden van nu een aansporing- zal zijn om ondanks de moeilijkheden voor hun bond te blijven strijden. Een aantal bekende oud-leden betuigden reeds hun sympathie met het plan. Oud-leden te Beverwijk kunnen zich wen den tot den secretaris van de commissie, den heer Siem Bos, Borneostr. 22 Wormeerveer. SANTPOORT Hoogovens Hoogovens Hoogovens Hoogovens Papierfaibriek Spaansch Zweedsch Nederl. Nederl. Zweedsch s.s. s.s. s.s. Mari Elvira Patria Ganymedes Midsland Embla Bilbao Rotterdam Amsterdam Newcastle Söderhamn erts laden laden kolen cellulose HET SPORTTERREIN VAN BREDERODE GEOPEND. Zondag is het vernieuwde sportterrein van de „R. C. Brederode" in gebruik genomen, na dat Dr. Meandert de Groot de officieele ope ning had verricht. Feitelijk was Zaterdag j.l. reeds een begin met de festiviteiten gemaakt. Velen waren toen opgekomen om het hijschen der vlag, ten teeken, dat het terrein in gereedheid was ge komen bij te wonen. Hierbij werd het woord gevoerd door de heeren Van Vliet, voorzitter der R. C. Bre derode, Butter, die de clubvlag aanbood, Bre merkamp, Van Beem, voorzitter van „Sant- poorts Bloei", Slinger, die practische ge schenken, n.l. hoek- en grensrechtervlagge- tjes, alsmede gordijnen voor het kleedlokaal aanbood en Krokkee. Laatstgenoemde huldig de namens de leden het bestuur voor het vele werk, dat het had verricht met het aanbieden van een bloemenmand. De aanwezigen, die het terrein voor het eerst na het gelijkmaken aanschouwden, ston den verbaasd over het keurige, gelijke speel veld. De opofferingsgezindheid en de club liefde van de werkers uit het Brederode- kamp werden geprezen. Zondag had de officieele opening van het terrein plaats door Dr. Meindert de Groot. Eerst werd het woord gevoerd door den heer A. v. d. Aart, voorzitter van den Haarl. Voetbal- Bond. Hij roemde den werklust en ijver der leden van Brederode, die het vroegere onge lijke terrein hadden omgetooverd in een ideaal speelveld, waarop Brederode en Sant poort terecht trotsch konden zijn. De heer Van Vliet dankte den heer Van der Aart voor zijn vriendelijke woorden. Dr. De Groot zei dat, als we nu kijken naar het schitterende terrein, dan is het, of er een wonder is geschied. Spr. noemt dit terrein een kostbaar bezit voor Brederode en Santpoort. Dit dorp had zulk een terrein ongetwijfeld noodig. Spr. biedt gaarne zijn gelukwenschen aan en brengt hulde aan de harde werkers. Zich tot de jongere leden wendend, zei hij o.a.: „De toekomst van Brederode ligt in let terlijken zin aan jullie voeten. Werkt er voor om onze vereeniging omhoog te brengen." Tenslotte eindigde Dr. de Groot aldus: „Moge in de nabije toekomst drommen menschen zich op dit terrein verdringen en moge hun vreug de-geschal klinken tot aan de tuinen van het roemrijke slot, waaraan gij uw naam hebt ontleend". Hierna knipte Dr. de Groot het lint door en betraden de elftallen van Brederode en D. I. O. het terrein tot het spelen van den openings wedstrijd, waarbij de heer Van Vliet den af trap deed. Brederode won met 60. Ze kwam daardoor in het bezit van den door den heer Vellinga beschikbaar gestelden beker, welke door den heer Van Vliet werd uitgereikt. Vervolgens speelden de elftallen van Storm vogels en Z. F. C. een eere-wedstrijd. Beide ploegen kwamen met vrijwel hun sterkste elf tal uit. Alleen miste Stormvogels Haak Sr., op wiens plaats de derde-elftalier Van den Boo gaard lang niet slecht debuteerde. De IJmui- denaren wonnen met 53. Beide elftallen ontvingen van den heer Van Vliet een hermneringsschild. Hiermede was het einde gekomen van den dag, waarop Brederode met genoegen kan en zal terugzien. Ie H.B.S. MET 5-JAR. CURUS, HAARLEM. Geslaagd zijn voor het eindexamen de da mes H. W. Bolkestein, A. Kion, M. E. Meijer en de heeren J. B. v. d. Berg, J. G. de Boer, J. Gans, J. Kragten, P. de Lugt, K. May, P. L. Muiier. Afgewezen 1; het examen duurt voort. MAANDAG 28 JUNI '1937 De nieuwe gezant te Londen. a*» De nieuwe gezant te Londen, mr. J. P. graaf van Limburg Stierum, werd 2 Februari 1873 te Zwolle geboren, bezocht het gymnasium te Zutphen en studeerde aan de Universiteit te Leiden, waar hij in 1895 tot doctor in de rechtswetenschappen promoveerde. Na verschillende diplomatische functies te hebben vervuld in ons land, in het buitenland was hij van 19141915 buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Peking, Stock holm, Kopenhagen en Christiania. In 1916 volgde zijn benoeming tot gouver neur-generaal van Ned. Indië, welke gewich tige functie hij vervulde tot 1921. Van 19221924 was hij gezant te Caïro en in 1927 werd hij gezant te Berlijn. Deze functie legde hij neer in November 1936. EXAMENS. Aan het Christelijk Lyceum te Haarlem lit- terair-economische afdeeling H. B. S1. met 5-j. cursus, zijn voor het eindexamen geëxamineerd 18 candidaten. Geslaagd de dames M. E. Bij- leveld, L. M. Dieckman, B. C. Eringa, S. Hol- dert en de heeren R. de Beaufort, H. Dop, J. W. van Eek, K. de Graaf, W. A. Hage, H. J. F. Hana, H. J. van Kerckhoff, P. Th. Kokke, J„ Meilof, C. J. Speelman, C. M. Teves, S. Vlas veld en J. H. van der Waals. Het Amsterdamsche Lustrum is begonnen. Eigenlijk kan van „Amsterdamsch" lus trum niet gesproken worden, want Amster dam heeft geen deel aan dat festijn. Amsterdam werkt en ploetert voor de da gelij ksche boterham, Amsterdam rost en rijdt met z'n handelswaar om zijn week geld] e te verdienen. Amsterdam zwoegt en lawaait onder den blauwen stillen zomer hemel of rust van 't zwoegen uit op de volle koffiehuisterrassen. Amsterdam is gewóón Amsterdam. Precies als anders. Niet droevi ger en niet vroolijker, niet onaandoenlijker en niet hartelijker als op dagen, dat er géén lustrum is. Leiden is Leiden niet zonder zijn studen ten. Kunt ge u Utrecht indenken zonder de plaats op het Janskerkhof waar het den Muzen en haren zonen behaagt te rusten (of wat zij „rusten" noemen)Groningen zonder Vindicat is Groningen niet en de Phoenix behoeft den gloed van de hope des vader lands om telkens weer aan het vuur langs de Oude Delft te kunnen ontstijgen. Maar .Amsterdam zonder Nos Jungit Amicï- tia,-zonder studenten en zélfs zonder profes soren zou Amsterdam blijven: de groote stad, brandpunt van hartelijk en hartig leven, óók zonder lustrum. Dat is het eigene van het Amsterdamsche studentenleven: dat het in verborgenheid bloeit voor de menigte en dat het slechts een klein gedeelte van de groote bevolking be roert. Maar de vreugde van dezen eersten dag, waarop nog vele vreugdige dagen volgen Is 'er iniet geringer op. Ze lag zonnig en gul op de gezichten van wie zich uit alle steden en gaten des lands hadden opgemaakt om als reünist plechtig ontvangen te worden, en om als oud-A.S.C.'er alle plechtigheid van het dagelij ksche leven-in-de-maatschappij te vergeten-in hernieuwde vriendschap en her overde jolijt. 1 In één der wachtkamers van het Centraal station is het begonnen. Wie nóg het geluk beleven dat student-zijn beteekent en wie nóg het geluk kennen naar den springbron hunner goede jeugdherinneringen te tijgen hebben daar elkaar ontmoet. De band van het oude dispuut slingerde zich om groot papa en tweede-jaars en in de oogen blonk de vreugde om het weerzien misschien na vijf lange jaren van wie het oud pleizier in gulle overdaad méégenoten hadden. Daar is in zulk een „ontvangst der reünisten" een sfeer die niet in woorden of beelden te vat ten is. Daarvoor is die te menschelijk, te on vormelijk, te hartelijk. Daar is in de bedrijvigheid der kleurig- geuniformeerde collegium-en-senaatsbedlen- den iets dat gevoelen en proeven kunt, doch niet beschrijven. Zooals hier handen gedrukt worden daar is een warmte in die ge in uw hart, doch niet in uw pen .kunt vangen. En zoo gaat zich dan uit al die vriend schap en vreugde een stoet formeert, die zich naar het stadhuis begeven gaat. Met een eerewacht van geüniformeerde Alumni Almac Matris Amstelödamensis. Met hoogeehoede jonkheid te paard. En rood-en-blauw-en-zilver-en goud-bekleede senaatskoetsen. En vele vaandels. En muziekmakende politle-agenten, dat het koper tegen de blauwe lucht opketst en de groote trom het Rokin op zijn palen daveren doet. En dan de stoet der feestgangers, der lus trum-vier ders, der aan Nia en A.C.S. en de jeugdherinnering verknochten. De ontvangst door het gemeentebestuur was naar de regelen der maatschappelijke plechtigheid en de glimlach van burge meester en wethouders zoo welgemeend als dat maar eenigszins mogelijk is en de eere wijn was eerewijn en smaakte niet slecht. En de plechtige opening in de aula met vele schoone woorden was volkomen wat zij wilde zijn. Maar een zucht van opluchting en een kreet om bier stegen omhoog naar de bruin- doorrookte zoldering toen eindelijk de socië teit betreden en het plechtigheidsleed ge leden was. Toen was het lustrum werkelijk ge opend. Toen was de kille maatschappij verre en de oude vreugde dicbt.bij. Zoo moge dat tot Woensdag duren! Mr. E. ELIAS.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2