mm4 DONDERDAG 1 JULI 1937 Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Een woord tot u, wielrijders In verband met de verkeersdagen, die op 1 2 en 3 Juli in ons land worden gehouden, ver zoekt het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer opneming van het navolgende Als U 's avonds om 8 uur naar de nieuws berichten van het A. N. P. luistert en onder de binnenlandsche berichten vermeld wordt, dat de wielrijder N. N. op den straatweg te X door een auto aangereden en levensgevaarlijk ge wond werd hebt U dan eens gedacht, dat ook Uw initialen hier zouden kunnen genoemd worden? Hebt U zich wel eens gerealiseerd; dat U de zwakkere bent op den weg dat een enkele stoot voldoende is U met Uw rijwiel omver te werpen en U kneuzingen of een her senschudding te bezorgen? De voetganger, die het grootste gedeelte van zijn tijd op het vei lige trottoir vertoeft de automobilist, die in een stalen huisje zit zij staan minder bloot aan ongevallen dan U. Maar wat merkt men op, als men het ver keer eens gadeslaat? Juist onder de wielrij ders zijn er velen, die een soort sport ervan maken, om nog overal even door te glippen en met den dood te spelen. Vooral jongeren leven hun zucht naar avonturen op dit verkeerde pad uit. Tot U, wielrijders, wordt daarom heden een bijzonder ernstige waarschuwing gericht, U toch vooral van Uw verantwoordelijkheid steeds bewust te blijven. De rijweg is geen renbaan de rijweg is de weg voor beschaafde rijders, die door goed gedrag en voorkomend heid een bewijs geven, dat een optreden als gentleman alle verkeerspuzzles kan oplossen. Wij moeten er niet alleen trotsch op zijn, dat in ons land het hoogste percentage wielrijders gevonden wordt wij moeten ook een natio nale eer er in vinden, 't kleinste percentage ongevallen in de reeks der internationale statistieken te behalen. Wilt U hierbij meewerken? U bevordert daarmee niet alleen de belangen van anderen maar ook Uw eigen belang! HET EUVEL VAN SCHIJNACTES. De Rechtbank te Amsterdam veroordeel de den zaakwaarnemer H. J. van B., direc teur van Union Express rechtskundigbureau voor stad en lande, wegens uitlokken van valschheid in geschrifte tot een jaar gevan genisstraf, conform den eisch van den of ficier. Hij had voor een zijner cliënten een schijnacte opgemaakt, waarin deze cliënt zijn bezittingen zgn. „verkocht" aan zijn dochter, zoodat op hem geen verhaal meer zou zijn bij een eventueel verliezen van het civiel geding. DIRECTEUR HOLLANDSCHE ESC OMPTOBANK TOT TWEE JAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den directeur van de Hollandsche Escompto- bank J. M. E. I. T., wegens verduistering en onjuiste handelingen als directeur eener N.V. in strijd met de statuten gepleegd, tot twee jaar gevangenis en tot f 100 boete, subs 20 dagen hechtenis. Hij heeft terecht gestaan wegens zwendel- practijken, waardoor een groot aantal cliën ten zijn benadeeld. SCHEEPSKAPITEIN GESCHORST De Raad voor de Scheepvaart heeft Woens dag uitspraak gedaan inzake het aan den grond loopen van het motorschip „Progress" op Asnaesrif in de Groote Belt. De Raad is van oordeel, dat het aan den grond raken van de „Progress" aan de schuld van den kapitein is te wijten. Zeer zeker moeten ook zeer ernstige aan merkingen worden gemaakt op de navigatie van den wachthebbenden stuurman, doch daardoor is de schuld van den kapitein niet weggenomen. De kapitein is de leider der na vigatie en hij kan zich niet verschuilen achter de door den stuurman gemaakte fouten. Juist aan die leiding heeft ten deze alles ontbroken. De kapitein had een jongen stuurman aan boord, dien hij nog in het geheel niet kende, al had deze hem medegedeeld, al een jaar in de Deensche wateren te hebben gevaren. Van de bekwaamheden van dezen man wist hij niets af. Wanneer de kapitein het verant woord achtte naar beneden te gaan, dan was. toch het minste wat hij doen kon, het nauw keurig nagaan van het traject, dat het schip tijdens zijn afwezigheid zou doorloopen en het geven van nauwkeurige aanwijzingen aan den stuurman. De Raad straft den kapitein met een schor sing voor den tijd van een maand. Christ. Nationaal Vakverbond. De vergadering van het Chr. Nat. Vakver bond te Utrecht werd door tal van gasten bij gewoond. Vertegenwoordigd waren verschillen de Christelijke organisaties, zooals het Zwit- sersche Christelijke Vakverbond, Patrimo nium, de Chr. Nationale Werkmansbond, de Chr. Werkgeversbond, de Chr. Middenstands bond, de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Christenvrouwenbond en de Federatie van Chr. Vereenigingen voor vrouwen en meisjes. De heeren J. Schouten en C. van den Heu vel vertegenwoordigden het centraal comité van A. R. Kiesvereenigingen en de A. R. frac tie in de Tweede Kamer, de A. R. fractie in de Eerste Kamer was vertegenwoordigd door jhr. mr. H. A M. van Asch van Wijck. Namens de Christ.-Historische Unie en de Chr. Hist, fractie in de Tweede Kamer waren aanwezig de heer H. W. Tilanus en mej. mr. Frida Katz. Na de openingsrede werd besloten een tele gram met eerbiedige gelukwenschen.te zenden aan Prins Bernhard ter gelegenheid van zijn verjaardag. In de middagvergadering kwam het be stuursbeleid aan de orde. De heer J.Augusteijn. voorzitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel bracht hulde aan het bestuur en vestigde de aandacht op het feit, dat het C. N. V. geen eigen Herstellingsoord heeft. De heer H. Molenaar drong namens den Chr. Bond van Politiepersoneel aan op contributie verlaging. Bij de beantwoording van de gemaakte op merkingen door het bestuur zeide de secreta ris de heer J. Schipper, met betrekking tot een eigen Herstellingsoord, dat hieromtrent overleg is gepleegd, doch dat het bestuur daar bij niet verder is gekomen, omdat de Chr. Werkmansbond met het oog op zijn eigen in stellingen gemeend heeft, hiertoe niet zijn medewerking te moeten verleenen. De pen ningmeester de heer W. de Jong, zette uiteen,' dat een contributieverlaging van 10 cent per lid het C. N. V. op f 9000 zou komen te staan. Dit bedrag kan de organisatie niet missen, -0 TK,o^: H i/rziMC;-N HUIZINGA Wanneer de schaduwen van morgen zullen zijn geweken voor den zonneschijn van vandaag en de herfsttij ten beurze zal hebben plaats gemaakt voor den zomer die de koersen- barometer zal doen stijgen, dan zullen Koninklijke en H.V.A. omhoog gaan en de koers van Huizinga zal dalen. En grootmoeder zal haar kleinkinderen vertellen dat wijlen grootpapa in den naargeestigen tijd dat hij tijd had, zich zoowaar met cultuur-historie en wijsbegeerte onledig hield. Maar dit mag men Huizinga niet verwijten. Plaatsing in Rijksdienst van werklooze onderwijzers. Hoe deze zaak geregeld wordt. De Minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft thans vastgesteld de dezer dagen aangekondigde regeling ter bevordering van de benoeming in betrekkingen in dienst van het Rijk als ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 van houders van de akte van bekwaamheid als onderwijzer. Aan deze regeling is het volgende ontleend: De akte-houder, die in aanmerking wenscht te komen voor een eventueele benoeming tot ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 anders dan als onderwijzer, geeft van zijn ver langen schriftelijk kennis aan den directeur van het Centraal Capitulantenbureau te 's-Gravenhage, Raamweg 3, binnen zes maan den na de dagteekening van deze regeling, of wel, wanneer hij op dat tijdstip den leeftijd van 21 jaar nog niet had bereikt, binnen zes maanden na den datum, waarop hij dezen leeftijd zal hebben vervuld. Na ontvangst van een ingevulde vragenlijst schrijft de directeur den naam van den be trokken akte-houder in op een candidatenlijst. De volgorde van inschrijving op deze can didatenlijst wordt bepaald door den datum, waarop de aktehouder zijn akte behaalde, te beginnen met dengene, die zijn akte op den vroegsten datum verwierf. De directeur zendt een exemplaar van de in gevulde vragenlijst aan het plaatsingsbureau. Het plaatsingsbureau handelt met deze akte-houders op overeenkomstige wijze als met de bij dat bureau ingeschreven wachtgelders. De capitulantenraad wijst niet een akte houder aan ter vervulling van een vacature in eenige betrekking, wanneer naar 's Raads oor deel voor die vacature in aanmerking dient te komen een vóór 1 Juli 1937 op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht in den Rijksdienst werkzaam gesteld persoon. Aan de benoeming kan voorafgaan een aap stelling als ambtenaar in tijdelijken dienst, dan wel een tewerkstelling op arbeidsover eenkomst, naar burgerlijk recht van den aan gewezene, met dien verstande, dat deze, bij gebleken geschiktheid voor de door hem be- kleede functie, na twee jaar dienst wordt be noemd tot ambtenaar in den zin der Pensioen wet 1922. Een akte-houder wordt door den directeur van het Centraal Capitulantenbureau van de candidatenlijst afgevoerd, indien hij een betrekking, waarvoor hij door den capitulan tenraad is aangewezen, weigert te aanvaarden. Hij, die aldus van de candidatenlijst is afge voerd. kan niet meer opnieuw op die lijst worden ingeschreven. De akte-houder, die den leeftijd van 35 jaar heeft vervuld, wordt mede van de candidaten lijst afgevoerd. Deze regeling treedt in werking op 1 Juli 1937. EEN „REDDER" GESTRAFT. Een man, die tijdens een brand in een perceel aan de Prinsengracht te Amsterdam als „redder" optrad en die van de gelegen heid gebruik maakt om een gouden horloge weg te nemen, is door de Rechtbank tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. vDoorzitten Stukloopen, Zonnebrand. »PUROL»^ Beide In doozen van 30en 60ct._ (Adv, Ingez. Med.) Tentoonstelling Parijs 1937. Ontvangst van jeugdige bezoekers. Door het bestuur der Internationale Ten toonstelling te Parijs is een comité in het le ven geroepen, dat zich ten. doel stelt het ver blijf van jeugdige personen, die Parijs in verband met de expositie komen bezoeken, zoo aangenaam en vruchtdragend mogelijk te maken. In de eerste plaats zal dit comité een lijst opstellen van goedkoope restaurants, zoowel op het tentoonstellingsterrein als elders in de stad, waar zij gaarne geziene gasten zul len zijn. Verder zal het gemeenschappelijke tochten door de stad en bezoeken aan de tentoonstel ling onder vertrouwde leiding organiseeren, waarbij niet alleen de kunstschatten van Pa rijs worden bezichtigd, maar tevens aandacht zal worden gewijd aan instellingen op indus trieel en sociaal gebied, voor zoover daar voor bij de deelnemers belangstelling blijkt te bestaan. Iedere week zal een programma worden op gesteld, waarin o.a. worden opgenomen de vriendschappelijke en artistieke bijeenkom sten en dansavonden, welke zullen worden gehouden hetzij door het comité zelf, hetzij door studentenorganisaties en andere jeugd- vereenigingen, die hiertoe reeds medewerking hebben toegezegd. Voor nadere bijzonderheden kan men zich wenden tot het „Comité d'Accueil des Jeu- nes", 132 Boulevard de Montparnasse. NEDERLANDSCH-INDISCHE SPOORWEG MIJ. Door aandeelhouders in de Ned.-Indische Spoorweg Mij. is een zeer ruim gebruik ge maakt van het voorkeursrecht op de toewij zing van de ter inschrijving aangeboden 3V2 procents obl. der Maatschappij. Daardoor kan de toewijzing op ter conversie aangeboden éV2 pCt. obl. slechts uiterst klein zijn. Op de vrije inschrijvingen kan dus niets worden toegewezen WERKTIJD IN BLOEMBOLLENPELLERIJEN. De minister van Sociale. Zaken, heeft a. aan hoofden of bestuurders van bloembollenpelle rijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der ge rooide bloembollen, gedurende, het tijdvak van heden tot en met 14 Augustus 1937, in afwij king van het bepaalde bij artikel 24 der Ar beidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht onder voorwaarde dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tussschen 7 uur des vooxmiddags en 7 uur des namiddags. Gift van de Koningin. Na het bezoek der Koninklijke Familie aan Amsterdam heeft de Koningin door bemidde ling van den burgemeester een belangrijke gift doen toekomen aan de commissie van samenwerking voor bijzondere nooden te Am sterdam. HOOGLEERAAR VOOR EEN BIJZONDEREN LEERSTOEL. De Raad van Beheer van den bij zonderen leerstoel in de vergelijkende physiologie van wege het Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde heeft in zijn vergadering van Woensdag dr. J. ten Cate tot hoogleeraar voor den bijzonderen leerstoel in de vergelijkende physiologie aan de Univer siteit van Amsterdam benoemd. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Gelukwensen van den Gouv.-Generaal. Aneta meldt uit Buitenzorg: De gouverneur-generaal heeft het volgende telegram aan Prins Bernhard verzonden: „Ter gelegenheid Haar verjaardag bied ik Uwe Koninklijke Hoogheid, mede namens in gezetenen van Ned.-Indië, eerbiedige geluk- wenschen aan". De gouverneur-generaal heeft hierop het volgende antwoord ontvangen: „Betuig U en ingezetenen dank voor gewaar deerde gelukwenschen Bernhard". LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDS BOND". Naar wij vernemen heeft mr. H. L. van Zan ten te Rotterdam, oud-voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen, dezer dagen ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". de lippesche volksdansers te soestdijk. Woensdagochtend ongeveer elf uur heeft voor het bordes van paleis Soestdijk het aan gekondigde optreden van de Alt-Schwalen- berger Trachtengruppe, die in ons land verschillende volksdansen demonstreert plaats gehad, zoo meldt de N. Rott. Crt. Juist eenige minuten te voren was de Koningin in gezelschap van een hofdame naar Ruigen- hoek vertrokken. Op het bordes van het paleis heeft het Prin selijk paar in gezelschap van Prinses Arm gard de demonstratie van deze groep gade geslagen. De .groep, die uit twintig paren bestond, ge kleed in de kleederdracht van hun geboorte land, kwam op onder het spelen van In der Lünenburger Heide en voerde vervolgens vlak voor het bordes de Marcierkadöge uit. Aan het eind hiervan speelde de muziek een brui- loftsmarseh, waarna de Schiebenkarentanz gedanst werd. De leider van de groep, prof. dr. K. Sehulte-Kemminghausen, en de bekende fol klorist D. J. v. d. Ven werden op, het bordes geroepen om het prinselijk paar over de dan sen in te lichten. Onder het spelen van den Lippe-Detmold- marsch vertrok de groep weer uit de paleis tuin. Het Prinselijk paar bleef de groep na kijken tot deze geheel uit den tuin verdwe nen was. Overval met roof. Op twee bejaarde menschen. Op 24 Februari 1936 is tijdens het Carnevals- feest te Merkelbeek een overval gepleegd op den 63-jarigen Fr. T. Boesten en diens zestig jarige zuster. Door de rechtbank te Maastricht is de 16- jarige De R. veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Den Bosch eischte Woensdag bevestiging van het vonnis. Tegen den 2l-jarigen G. M. en den 23-jarigen P. R. H., die door de Rechtbank te Maastricht ieder een jaar en zes maanden gevangenisstraf waren veroordeeld, eischte de advocaat-generaal twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN HET VERMISTE MEISJE GEVONDEN. Woensdagmorgen omstreeks half negen heeft een gemeentewerkman, werkzaam aan boord van een schuit van de gemeente-rei niging in de Delftschevaart te Rotterdam drijvende gevonden het stoffelijk overschot van de 12-jarige Cornelia van Soest, die sinds Zaterdag uit de ouderlijke woning aan de Kruiskade vermist werd. Het lijkje van het meisje, dat hoogst waarschijnlijk bij het spelen is te water ge raakt, is door de familie herkend. Het is over gebracht naar de begraafplaats Crooswijk. BEGRAFENIS B. W. BARON BENTINCK. Twaalf collega's, luitenant-vliegers van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, hebben Woensdagmidag het stoffelijk overschot van B. W. Baron Bentinck, die dezer dagen het slechtoffer werd van een auto-ongeval bij Soesterberg, op Oud Eik en Duinen te 's Gra- venhage naar zijn laatste rustplaats gebracht. Zeer vele collega's, zoomede een deputatie van onderofficieren, instructeurs en verder personeel van de L. V. A. waren op het kerk hof aanwezig om hun kameraad de laatste eer te bewijzen. Ook de commandant van de L. V. A., overste van Heijst en de commandant van de eerste groep, tot welke de overledene behoorde, majoor Hecking-Colenbrander, wa ren op de begraafplaats aanwezig. Onder de talloos velen werden voorts op gemerkt mr. W. J. Baron van Lynden, opper kamerheer van de Koningin, mr. F. F. Baron de Smeth, hofmaarschalk, C. S. Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van de Koningin, majoor H. J. Phaff, adjudant van de Koningin, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dienst doend grootmeester van de prinses, mr. J. C. Baron Baud, kamerheer van de Prinses en verder vele vrienden en kennissen van den overledene. In de kapel, waar op het orgel treurmuziek werd gespeeld, bracht overste van Heijst den gestorven kameraad namens de L. V. A. een laatsten groet. Collega's droegen de met vele kransen overdekte kist naar het graf, waar dr. Poot in gebed voorging. Witter dan wit werden Uw Sanden indien u poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Adv. Ingez. Med.) Vacantieoord in Zwitserland. Voor Nederlandsche toonkunstenaars. De Nederlandsche Vereeniging voor Heden- daagsche Muziek heeft onlangs bericht ont vangen van een harer leden, den componist Jan Ingenhoven, dat deze bij wijze van schen king afstaat een gebouw met bijbehoorende gronden, een vruchtboomgaard en moestuin, gelegen in het prachtige Zwitsersche plaatsje Gwatt bij Thun in het Berner Oberland. Uit het huis en de omgeving heeft men een ver rukkelijk panorama op het Thunermeer en de Jungfrau. Het ligt in de bedoeling het huis en de omgeving te bestemmen tot een vacantieoord voor Nederlandsche toonkunste naars. Gestreefd wordt naar een exploitatievorm, welke het mogelijk maakt toonkunstenaars en hun gezinnen een korten (of langen) tijd (het zij 's winters of 's zomers) in de gelegenheid te stellen, tegen een minimum vergoeding, welke den kostprijs niet te boven gaat in Hol landhuis „Hermine" door te brengen. In bij zondere gevallen zal dit zelfs kosteloos kunnen geschieden. De Nederlandsche regeering heeft, gezien het cultureel belang, kwijtschelding verleend van de hooge schenkingsrechten en opcenten, welke in gewone gevallen aan den schatkist moeten worden voldaan. De over dracht van Hollandhuis „Hermine" zal ge schieden aan een onlangs in het leven geroe pen instituut: De Ned. Stichting voor Heden- daagsche Muziek. Voor het meubelen en ex ploitabel maken van Hollandhuis „Hermine" zal de Stichting evenwel dienen te beschikken over belangrijke geldmiddelen. Het bestuur hoopt, dat ook dit keer niet tevergeefs een beroep wordt gedaan op de bereidvaardigheid van het Nederlandsche volk om hulp en steun te verleenen, als het het tot stand komen van werken van cultureel belang betreft. Met het oog hierop en de verwezenlijking van het plan om met de exploitatie zoo spoe dig mogelijk te beginnen, hoopt het bestuur op krachtdadige medewerking te mogen rekenen. Men kan een jaarlijksche bijdrage of ook een bedrag ineens beschikbaar stellen. Verder kunstwerken enz.; ook het maken van legaten zal zeer op prijs worden gesteld. Voor alle schenkingen en bijdragen richte man zich tot den heer mr. dr. L. Piccardt, thesaurier van. de Stichting, Singel 266, Amsterdam. Giro adres: Ned. Stichting voor Hedendaagsche Muziek, Rotterdamsche Bank, bijkantoor Va- leriusplein, Amsterdam, postgiro 131782. TENTOONSTELLING VAN RUBBER WINNING EN RUBBERPRODUCTEN TE 's GRAVENHAGE. In. het Minangkabausehe Huis, staande in den school- en kindertuin aan de Mient in Den Haag is Woensdagmiddag een door de Freule Elias Stichting „Indisch Volksleven" tezamen met de directie der gemeentelijke school- en kindertuinen georganiseerde ten toonstelling geopend van rubberwinning, ruibberbereiding, rubberproducten, harsen, gommen en aetherische oliën. Een rondgang langs het tentoongestelde geeft een beeld van de wijze, waarop de rub ber gewonnen wordt en van wa.t met rub ber gedaan kan worden. Men ziet' uoe woud- loopers in Brazilië de pararubber winnen en er de bekende paraballen van maken. Daar naast wordt gedemonstreerd hoe op de rub berplantages de Hevea-boomen getapt, wor den, hoe de vloeibare latex wordt verwerkt, de ruwe sheets en de crêpe en wat men ex uit kan maken,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2