1 HET NIEUWE AVONDBLAD V oorrangswegen. Zuiderpier niet altijd wandelpier. Maximumprijs voor visch in Frankrijk? Ruim baan. 22e JAARGANG No. 205 MAANDAG 5 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maanü 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telet. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 3000.— overlijden J400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60 één of twee leden wijsvinger f 25.—alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk f30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood. van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Ge'ïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het leven is altijd rijk aan voorrangswegen geweest. Er is de voorrangsweg van het Bezit, of wel van het Geld, als gij hem liever wat harder aangeduid hebt. Hij is niet zoo best geen asphalt, geen beton, geen klinkers, allemaal aardsch slijk maar het gedrang om er op te komen is het geweldigste aller gedrangen en schijnt dat te zullen blijven zoolang er menschen zijn. Dan is er de voorrangsweg der Goede Re laties. Men pleegt hem te berijden met krui wagens. Er zijn de Voorrangswegen parallel loopend aan dén vorige van den Titel, de Deftig heid zonder Titel, de Ridderorde. En er zijn ook nog andere, die meer erken ning genieten: de Voorrangswegen van het Genie en het Talent, parallel loopend met die van den Harden Arbeid en het Initiatief. Zondag zijn wij verrijkt met een een nieuwe categorie, die van het Verkeer. In een groot deel des lands, waartoe ons deel behoort, heb ben zij hun geldigheid verworven. Het tweede deel zal volgen op 15 Augustus. Het lijdt geen twijfel dat deze nieuwe soort Voorrangswegen meer populariteit zal genie ten dan eenige reeds bestaande, omdat ieder een ervoor in aanmerking komt. Zelfs de man zonder Geld, Titel, Relaties, Ridderorde, Genie, Talent, Arbeidslust en Initiatief komt ervoor in aanmerking. Hij kan er zich op begeven en als hij maar rijdt moeten alle rijken, getitel- den, goede-relaties-bezittenden, genieën, ta lentvollen en hardwerkende initiatief-nemers die hem zijdelings benaderen, hem vóór laten gaan. Gij zult wellicht opmerken dat hem dit niet in al deze gevallen toekomt. Gun hem ook wat, erken de eischen van dien aanma tigenden god op den Olympus des modernen levens god Verkeer en besef de onloo chenbare populariteit van Voorrangswegen waarvan iedereen gebruik mag maken. De be staande Voorrangswegen zijn meerendeels zoo schaars bevolkt op de wegen der genieën en talenten vooral is het erg stil en die der initiatievelingen is oök dikwijls zoo akelig leeg dat we ons wel van harte mogen ver heugen in de schepping van den Voorrangs- weg-voor-Iedereen, erfenis van minister van Lidth de Jeude, die heeft moeten vertrekken van zijn departement maar wel wist wat goed voor ons was. De K. N. A. C. heeft ons vorige week in de kernachtige taal, die dit lichaam in god Ver- keers naam vaak weet te voeren, mede gedeeld dat „thans een bres wordt geschoten in den regel: rechts gaat voor". Het zal wel licht niet bij deze eene bres blijven, want er wordt overwogen ook in de steden voorrangs wegen in te stellen, Groote moeilijkheden zal de invoering van den nieuwen regel hopelijk niét opleveren, want in de laatste jaren waren ook de auto mobilisten er al meer en meer op verdacht, met behoedzaamheid uit een zijweg een hoofdweg te naderen en het verkeer op den hoofdweg maar liever te laten voorgaan. Vanwege het lijfsbehoud. Donderdag heb ik nog eens voor het laatst van rechts-gaat-voor geprofiteerd, en dat nog wel bij het naderen van den Heerenweg' te Heemstede, omdat de motorbrigade van de politie op den hoek stond en deze een hoofd wegrijder tot geweldig en eerbiedig remmen inspireerde. Maar we begrepen allen dat het voor het laatst was en grinnikten dan ook allemaal elkaar toe. Ik stond namelijk al stil, zoodat er gelegenheid was de situatie even ge zamenlijk te bekijken. Gisteren is het veranderd. Ik citeer het ad vies van de KJST.A.C., Woensdag in dit blad af gedrukt; Automobilisten zij tóch voorzichtig heid aanbevolen! Reken erop dat niet iedereen dadelijk aan de nieuwe bepaling gevolg zal geven. Er komt een frisschere geest in ons wegverkeer, zegt de K. N. A. C. en het klinkt weldadig. Maar ook aan frisschere geesten zijn de menschen nog niet dadelijk gewend. Dus opletten! Inmiddels: heil den Voorrangsweg voor allen l R. P. IJMUIDEN BEZOEK AAN* SCHIPHOL. Zaterdag hebben de leerlingen van school K. onder leiding van den heer Heino, hoofd van genoemde school een bezoek aan de lucht haven Schiphol gebracht, waar onder deskun dige leiding alles werd bezichtigd. Namens de afdeeling propaganda en rondleiding der K. L. M. werd aan het jeugdige gezelschap, dat dit jaar het 500ste was, dat Schiphol bezocht een herinnering aangeboden in den vorm van een Douglasmodel dat aan den heer Heino werd overhandigd. Bij stormweer wordt Art. 461 W. v. S. toegepast. Een der grootste attracties voor de strand- bezoekers is een wandeling op de Zuiderpier. En dat is geen wonder, want in de eerste plaats is het een frissche wandeling, zoo met aan beide zijden het wachter zoo dichtbij en in de tweede plaats heeft men op den kop een interessant gezicht op strand en havens en op de in- en uitvarende schepen, terwijl de voor de pieren heen-en-weer varende loodsboot, die zoo lekker op de golven kan dobberen, een non-stop-demonstratie geeft van haar werkzaamheden. Het is een feit, dat de stranddrukte zich niet richt naar het weer van den dag, maar dat van den vorigen dag. Als het Zaterdags koud weer is en Zondags een warme dag, kan men er van op aan, dat er weinig menschen komen. Is het Zaterdags daarentegen snikheet en Zondags frisch en winderig, dan zijn de uitgaansplannen gemaakt en als het dan maar niet regent kan men drommen wielrijders den meestal Z.W. storm zien trotseeren. En in een halven zandstorm zwoegen beklagens waardige vaders en moeders om de meege brachte tent overeind te krijgen, die een preventief moet zijn tegen boterhammen- met-zand eri wegwaaiende kleedingstukken. Zulk een Zondag was het gisteren. Zaterdag waren de uitgaansplannen gesmeed, ergo moest er uitgegaan worden, ergissimo: er was veel volk aan den zeekant. De vroege bezoekers konden zich op de pier de longen nog vullen met zooveel kubieke me ters zeelucht als ze maar wilden. Flinke hoo- ge golven speelden krijgertje langs den on wrikbaren muur, maar daar bleef het bij. Maar zoo tegen een uur of tien kwam er al water over. En spoedig was het niet meer mo gelijk verder dan 300 M. van het strand te ko men, zonder kans op een zout stortbuitje. Dat was eerst een aardig spelletje, maar later, te gen hoog water, werd het gevaarlijk, zelfs zoo, dat eenige achterblijvers niet hieer terug kon den. Die moesten als straf voor hun onvoor zichtigheid op den kop van de pier een schuil plaats zoeken, waar ze een paar benauwde uurtjes beleefd hebben. Zoodra het ter piere gaan gevaar lijk begon te worden, heeft de strand- politie de aandacht der badgasten ge vestigd op het bordje, dat onlangs aan het waarschuwingsbord bevestigd, is: „Streng verboden toegang art. 461 W. v. S". Voorheen kon de politie niet veel meer doen dan een waarschu wing geven aan hen, die ondanks het groote bord te ver gingen. Maar nu geeft ze desnoods wat anders. Men weet het nu dus: de Zuiderpier blijft een vrije wandeling. Alleen wanneer er ge vaar dreigt komt art. 461 in werking en is het uit met de vrije wandeling. JUBILEUM. De heer J. van Dongen hoopt 8 Juli a.s. te herdenken dat hij 25 jaar (waarvan 22 jaar als voorzitter) verbonden is aan de de Geref. Zondagsschoolvereeniging „De blijde bood schap" te IJmuiden-Oost. Personeel en leer lingen hebben besloten, dezen dag niet onge merkt te zullen laten voorbijgaan, omdat de heer Van Dongen altijd zeer veel arbeid voor deze school heeft verricht. O.K BISSCHOP LEIDT EEN KERKDIENST IN IJMUIDEN. Voor de Oud-Katholieke gemeente alhier was het gisteren een blijde dag, waar Mgr. H. Th. J. van Vlijmen, Bisschop van Haarlem, was gekomen om in deze gemeente aan ruim twee honderd personen het Sacrament des Vormsels toe te dienen. Van verscheidene huizen en ook van de pas torie aan de Wilhelminakade woei de driekleur ter verwelkoming en begroeting van den Hoogeerwaarden gast. Het mooie altaar was kleurrijk met palmen en bloemen versierd toen de gemeente, die in grooten getale ter kerke was gekomen, het ge bouw tot de laatste plaats bezette. Mgr. Van Vlijmen leidde den kerkdienst, assisteerd door Pastoor L. Rinkel als diaken en den president van het O.K. seminarie te Amersfoort, Prof. C. Wijker als sub-diaken. Vóór den dienst werd gezongen de lofzang: Kom, Geest des levens" terwijl de Dienst van den H. Geest werd gelezen. Epistel en Evan gelie waren van den eersten Pinksterdag. Het koor voerde een driestemmige mis uit onder leiding van den heer Joh. Tol en de heer K. Gouda bespeelde met veel élan het orgel. De plechtigheid van de toediening van het H. Sacrament der Vormsels vorderde langen tijd en waar zoovelen hiertoe geroepen waren zong de gemeente toepasselijke gezangen. Na de plechtigheid werden vormelingen en gemeente toegesproken door den Bisschop, uit gaande van I Kor. 7:14: „De natuurlijke mensch heeft geen begrip voor de dingen, die uit den Geest Gods zijn." Deze predikatie werd zeer aandachtig gevolgd. Gedurende het verdere gedeelte van den dienst werd Mgr. Van Vlijmen op treffende wijze door het koor toegezongen het lied „God 'behoede U". Aan het einde van dezen zoo plechtiger kerk-dienst ontving de gemeente den bis- schoppelijken zegen, waarmede het eerste ge deelte van dezen dag was geëindigd. Des namiddags werd de Vesper van Dankzeg ging gehouden en ook vóór deze plechtigheid was een toepasselijk lied de inzet. K. N. G. V.-marsch goed geslaagd. Maar het werd geen „Zuiderpiermarsch". Als „Zuiderpiermarsch" stond de door Olympia georganiseerde K.N.G.V.-marsch. die gisteren geloopen werd, aangegeven, maar toen de tippelaars aan de Zuiderpier kwamen bleek deze ontoegankelijk vanwege de overslaande golven. Voor deze ca. 2V2 K.M.-inkorting heeft men het parcours in IJmuiden wat uitgerekt. Alhoewel de marsch goed geslaagd is, was de deelneming teleurstellend. Er verschenen on geveer 100 tippelaars aan den start, w.o. slechts vijf vereenigingen, n.l. De Halter, Alkmaar, Stormvogels IJmuiden, De Wandeltoerist. Haarlem, de Voortrekkers Beverwijk en Jan Passtoors, waarin laatstgenoemde het leidende peloton vormde. Vooral was het aantal deel nemende gymnasten zeer gering. Zoo zagen we van T.V.IJ. en Olympia een paar kleine groep jes. Gestart werd van de Witte Bioscoop, waarna gewandeld werd langs Kennemerlaan, Haven kade, Haringkade, Zuiderpier, strand, Sema phore, om de Haringhaven, Halkade, ovei-weg, Oranjestraat, sluizen, Cementfabriek, halte Hoogovens, Pont, Stationsweg, Willebrord- straat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Hout manstraat, Tasmanstraat naar Witte Bioscoop waar gerust werd. Na de rust langs Kennemerlaan en Haven- kade door de Maliebaan en het Heerenbosch langs Slingerduin, Zeeweg en Driehuizerkerk- weg door Velserbeek, VerLoren van Themaat laan, Groeneweg, Zeeweg, Tompstraat enz. naar de finish. Alle deelnemers hebben den tocht volbracht. Na afloop heeft de heer Biscot, consul K.N. G.V. te Haarlem de prijzen uitgereikt. De Red dingsbrigade ontving een herinneringsmedaille De medaille voor de verstkomende vereeni- ging viel ten deel aan De Halter te Alkmaar. Ook Olympia kreeg woorden van dank voor de wijze, waarop zij den marsch had voorbe reid en georganiseerd. D. C. IJ HULDIGT RAICHENBACH. In verband met het feit, dat door den uit slag der laatst gespeelde partij om het we reldkampioenschap dammen is komen vast te staan dat Raichenbach den titel behoudt, heeft de heer K. de Jong, den wereldkampioen gisteravond na afloop van de 23ste partij na mens D. C. IJ. een fraai bloemstuk aangebo den hetgeen zoowel door Raichenbach als door het publiek zeer werd geapprecieerd. Richtingzoekers aan boord van visschersvaartuigen. Instrument dat vele goede diensten bewijst. Een instrument, dat reeds gedurende een aantal jaren op de koopvaardijschepen ge bruikt werd, op deze schepen als het ware in geburgerd is, heeft sedert korten tijd zijn weg gevonden naar de visschersvloot, ook naar die van IJmuiden: de richtingzoeker, een eenvou dig instrument dat men het best de mechani sche postduif zou kunnen noemen. Immers wijst het den zeeman, die niets dan water om zich heen heeft den weg naar huis. Ook wan neer hij in de verste verte niet weet, waar hij zich bevindt, ook wanneer zijn kompas hem in den steek laat. De heer Van Scherpenzeel, inspecteur van Radio-Holland alhier heeft ons dezer dagen het een en ander verteld omtrent dit nuttige instrument en uit hetgeen -hij ons vertelde bleek dat de mechanische postduif eigenschap pen bezit, die liggen buiten het instinct van onze snelvliegers; niet alleen naar huis, maar naar elk ander gewenscht punt wijst de rich tingzoeker den weg. Daar is een schip, dat om hulp seint. Met den richtingzoeker peilt men de richting, van waar het hulpverzoek komt, gedurende den tocht blijft men peilen en op deze wijze 'kan het schip iix den kortst mogelijken tijd worden op gezocht. Het komt vaak voor, dat een trawler naar een anderen trawler wil stoomen, waar een goede visscherij is. Door peiling op het schip, dat in gesprek is, kan hij op dat schip toe- stoomen. En ten derde kan een radiopeiling genomen worden op een der vele lichtschepen, die met een radiobaken is uitgerust. Deze radiobakens geven automatisch langzaam geseinde morse- teekens als herkenningsteeken, gevolgd door lange streepen. Tegelijk met het uitzenden van deze lange strepen worden lange strepen op het onderwater-kloksignaal gegeven. Schepen, uitgerust met een richtingzoeker en een on- derwater-kloksignaal hoorinrichting kunnen zoowel den afstand als de richting bepalen door het tijdsverschil te meten tusschen aan komst van het radiosignaal en van het klok signaal. De golflengte dezer radiobakens is 900 a 1000 M. Voor de visscherij is het vuurschip Ter- schellingerbank een belangrijk peilpunt. Dit is als het ware het hok van de postduif, dat deze, hoe ver zijn ook van huis is, steeds weet terug te vinden. Op de 61 dobbert een trawler. De storm is wat geluwd, de storm die hem gedurende eeni ge dagen genoodzaakt heeft, te steken. Gedu rende eenige dagen heeft hij geen verkenning gehad. Zijn richtingzoeker wijst hem met, een peiling op Terschellingerbank den korsten weg naar huis. En als hij dan nog een echolood aan boord heeft, is het voor èen ervaren schip per een klein kunstje om te bepalen, op welke plaats hij zich bevindt. Radiotelefonie, echolood en richtingzoeker zijn de moderne hulpmiddelen van den mo dernen visscherman. En de moderne visscher- rnan, die deze instrumenten weet te hantee- ren, is zijn ouderwetschen collega een heel stuk voor. Van de herverzekering afgevoerd. In verband met het vlotbrengen van het stoomschip „Bennekom" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam, waarover wij reeds eerder berichtten, is het schip van de herverzekeringsmarkt te Londen afg: oerd. De hoogste noteering is 30 pet. geweest. Nieuwe bedreiging voor onzen uitvoer. In zijn laatste visscherijsnufje heeft Pietei-- man reeds gewezen op de moeilijkheden, die voor de Fransche exporteurs gerezen zijn als gevolg van de nieuwe depreciatie van den franc, waardoor niet alleen belangrijke koers verliezen zijn geleden, maar bovendien de ver dere handel op Frankrijk ten zeerste wordt bemoeilijkt. Inmiddels is er nog een wolk aan den ver van wolkeloozen hemel verschenen. Ons be reikt n.l. het bei-icht, dat men in Frankrijk is overgegaan tot het vaststellen van niaximum- prijzen voor bepaalde invoerartikelen, o.a. voar visch. Indien dit juist mocht zijn, dan zal de export, die door de hooge transportkosten die juist de laatste dagen weer verhoogd zijn en de hooge rechten toch al zoo aan ban den -gelegd wordt, al weer moeilijker worden. En een vergrooting vain het contingent fijne visch, dat nog steeds in de lucht schijnt te hangen, komt dan als mosterd na den maal tijd. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 46 stoomschepen en 22 motorschepen, te zamen 68 schepen tegen 93 schepen in de vo rige week, aldus een belangrijk verschil. Naar vertrokken 58 stoomschepen, 22 motor schepen en 1 oorlogsbodem, tezamen 81 sche pen tegen 84 schepen in de week tevoren. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 149 schepen tegen 177 schepen in de voorlaatste week. Italiaansche visscherij. Een Italiaansche visscherij onderneming heeft het voornemen schepen naar de visscherij bij het Bereneiland te zenden. Dertig Noren zijn reeds aangemonsterd om de volgende week met een tweetal schepen uit te varen. Deze zullen voor de inscheping de haven van Tromsö aanloopen. Ertsinvoer. Met het Fransche stoomschip Niobé is van Caen een lading ijzererts bij de Hoogovens aangebracht. VELSEN Gouden jubileum aan de papier fabriek- De heer W. Eyman de jubilaris. Bij een oud bedrijf als dat van de papier fabrieken van Van Gelder Zonen, welk be drijf reeds over de 150 jaren bestaat, ge schiedt het veelal dat een of ander jubileum wordt gevierd. Zoo zal de heer W. Eijman, welke 3 Fe bruari 1875 te Woi-mer werd geboren op 11 Juli a.s. zijn gouden dienst jubileum vieren. De heer Eijman, die dus op twaalfjarigen leeftijd bij de firma Van Gelder te Wormer in dienst was getreden, hield hiermede een familietraditie in stand. De vader van den jubilaris, de heer Johannes Eijman, was des tijds ook reeds tientallen jaren bij de firma werkzaam. Deze was nl. op 9-jarigen leeftijd bij de firma Van Gelder in dienst gekomen en wel 29 Juli 1832, terwijl de vader eerst na 66-jarigen diensttijd, dus in 1898 de fabriek verliet, zoodat de tegenwoordige jubilaris toen al elf jaren in dienst was bij de firma. De jubilaris was evenals velen ook eerst werkzaam gesteld aan de fabriek te Wormer, doch bij de stichting der fabriek te Velsen in 1896 werd hij met vele collega's overge- paaltst naar Velsen. Een broer van den jubilaris, de heer Jan Eijman, zal volgend jaar zijn gouden jubi leum hopen te vieren. Deze is altijd in Wor mer werkzaam geweest en kwam dus ook reeds in 1888 aan het bedrijf. Zoo heeft de jubilaris gestadig het bedrijf zien groeien en met liefde vertelt hij, hoe z'n vader hem, toen hij pas in dienst was, meenam naar de kap van den molen en een waarschuwing van hem te hebben gekregen, nooit meer boven te komen, daar het zeer gevaai-lijk was. Ook heeft de heer W. Eijman meegemaakt dat de eerste machine kwam. Dat was wat. Voorheen altijd het papier met de hand te scheppen en vel voor vel te behandelen en nu de machine. De oude machines hadden een capaciteit van 1V2 a 2 ton per dag, ter wijl nu met de nieuwste machine, de P.M. 18, een capaciteit bereikt kan worden, zooals de jubilaris zich zeker niet had kunnen voor stellen. Maar ook de heer Eijman weet zich aan de omstandigheden aan te passen en is met het bedrijf meegegi'oeid. Was hij in de eerste jaren ook klein begonnen, langzameiTiand bracht hij het tot papiermaker en nu reeds sinds een twintigtal jai'en is Eijman werk baas in de papierfabriek, Hier heeft hij zich een goeden naam verworven onder zijn col lega's en minderen, temeer waar hij altijd klaar staat tot helpen. Mag hij zich bij de machines in goede ver standhouding met het pei'soneel verheugen, ook is dit het geval bij zijn chefs en de di rectie. Eijman is altijd dezelfde evenwichtige oersoonliikheid en dat heeft bij een dergelijk aroot bedrijf veel waarde. Het zal den jubilaris bij zijn gouden feest ^an ook niet aan belangstelling ontbreken en •'elen zullen van de gelegenheid gebruik ma ken den humanen werkbaas te kunnen ge- lukwenschen. (De auto-ambulances van den Gein. Geneeskundigen Dienst te Amsterdam zijn van drietonige signaalhoorns voorzien en het overige verkeer zal bij het hooren hiervan ruim baan moeten maken.) Dit denkbeeld heeft een goeden grond. Dat zal geen stervelixxg bestrijden, Men moet, wie ziek is of gewond, Rustig en veilig kunnen rijden. Bij zulk een zorgenvol transport Kans soms een paar minuten klemmen, 't Kan zijn dat erg geleden wordt Door telkens aanzetten en remmen, 't Vervoer moet zeer voorzichtig gaan En toch weer vlot en zonder wachten, Het komt er toch vooral op aan, Om pijn en lijden te verzachten. Een open baan in het verkeer, Is soms een zaak van dood of leven, Gezondexx moeten altijd weer De ambulance voorrang geven. Elk zal 't drietonige signaal, Dus zeker alle aandacht schenken En bij het hooren telkenmaal Meevoelend aan een ander denken. Men zal beseffen, vroeg of laat, Kan men ook mij zoo transporteeren, Als het dan zonder schokken gaat, Zal ik dat op mijn beurt waardeeren. Den opzet juich ik toe alleen, Lijkt mij de wensch hier aan de orde, Dat deze hoorn door jaren heen, Geen hoorn des overvloeds mag worden. P. GAS US. Holland—Amerikalijn bestelt drie schepen. Twee worden in Denemarken gebouwd, één in ons land. ROTTERDAM, 3 Juli De directie van de HollandAmerika lijn deelt mede, dat gecontracteerd is met de Odense staalskib- vaerft ved A. P. Moller, Odense, Denemarken, voor den bouw van twee motoiwrachtschepen van ca. 10.000 ton draagvermogen, levering najaar 1939, verder voor een vracht-passa giersschip, duplicaat van het zich bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam in aanlbouw bevindende motorschip „Noordam", met de N.V. Wilton- Fijenoord (Wilton's machinefabriek en scheepswerf, maatschappij voor scheeps- en wei'ktuigbouw Fijenoord), Schiedam, voor levering December 1938. In verband hiermede werden ondershands 2 millioen gulden nieuwe aandeelen geplaatst tot den koers van 118 pet. netto, recht gevend op het halve dividend over 1937. De nieuwe aandeelen hebben dezelfde rechten als de oude, doch zijn geblokkeerd tot na de alge- meene vergadering der maatschappij, waarin de balans over 1937 wordt vastgesteld echter uitei'lijk tot einde Maart 1938. Met deze uitgifte acht de maatschappij haar kapitaalbehoefte voor har tegenwoor dig bouw-programma gedekt. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem wer den 7 cand. geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames: R. W. Weide, Haarlem, V. Weidema, Haarlem, C. A. Willemse. Heemstede, J. Wrin ger, Velsen, W. Mienus, Hoofddorp. Hiermede zijn de eindexamens afgeloopen. VOORDEN- -POLITIERECHTER ALS DE POLITIEK IN HET SPEL KOMT. In Beverwijk kwam een steuntrekker aan het stempellokaal, waar bonnen verstrekt werden en terwijl hij voor het loket stond, viel zijn oog op de verkiezingsleuze: „Mussert wint!" ergens op een muur gekalkt. Dat was voor hem aanleiding tegenover den ambtenaar achter het loket een beschouwing te gaan houden over Stalin en Mussert, die zich geen van beiden in zijn sympathie moch ten verheugen. Op dat oogenblik kwam er een achter hem staan, die hem toeriep: „Hou zee, kameraad!" hetgeen er op wees, dat die politiek anders dacht dan de toegesprokene. Deze zou toen gezegd hebben: ,Met zulke viezerikken spreek ik niet." waarop de man, die „Hou zee" had geroepen, hem in zijn nek greep, zijn bril afrukte en dit voorwerp op de steenen stuk wierp, voor welk feit die man nu moest terechtstaan. Hij was echter niet ver schenen. De politierechter meende, dat de uitdruk king, door getuige gebezigd, provoceerend was geweest, waarop getuige zei, dat deze niet den man gold, die „Hou zee, kameraad" had geroepen, maar aan het adres van Stalin en Mussert was gericht, Hij zou die woorden dan ook niet gezegd hebben in antwoord op het „Hou zee kameraad", maar reeds voor dien tijd. Denkt u, vroeg de politierechter den getui ge, in de gelegenheid te komen om met Sta lin te spreken? Alsjeblieft niet, zei getuige, die op dat on derhoud blijkbaar niet gesteld was. Ik denk ook niet, dat Stalin u zou vei-staan, zei de rechter, dus vind ik het vreemd, dat u die uitdrukking tegen Stalin richtte en niet tegen den man achter u. ,,'t Was toch niet tegen hem." verweerde getuige zich zwakjes. Maar de „Hou zee" man had den ander toch geen pijn mogen doen of zijn bril ver nielen en daarom eischte de officier tegen hern f 10 boete met f 2.85 schadevergoeding, welken eisch de politierechter toewees.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1