BEVERWIJK Een ongunstig aardbeienseizoen. De oogst valt zeer tegen. (De aardbeienoogst kenmerkt zich dit jaar door zeer ongunstige resultaten. Zoowel het beschot van den oogst als de prijzen zijn ver bensden de verwachtingen gebleven. De weersomstandigheden hebben niet mee gewerkt om de hooge verwachtingen, die tij dens den rijken bloei werden gekoesterd, in vervulling te doen gaan. Van de vroege soor ten is een groot deel op de akkers verrot aan de struiken als gevolg van overvloedig regen val tijdens onweersbuien, hetgeen een zeer nadeeligen invloed op de vruchten schijnt te hebben. De late soort, de Amazone, brengt het er al niet veel beter af, al werkten daaraan dan dok andere invloeden mee. Tijdens de vruchtzet ting heeft het voor deze soort ontbroken aan de zoele zomerwarmte, waardoor de vrucht, zooals de tuinders dat noemen, niet kon zetten. Het gevolg daarvan is geweest, dat de aanvoe ren aan de tot nu toe gehouden aardbeien veilingen niet bijzonder groot waren. Zij ver- toonen reeds nu een teruggang, hoewel het seizoen de derde week nog moet ingaan. Aan de veilingen verwacht men, dat de campagne spoedig voorbij zal gaan, al zullen dan ook op de groentenveilingen nog geruimen tijd aardbeien aangeboden worden. Aan de Ver. Veilingen werden tot nu toe 967.151 K.G. aangevoerd. In de vorige cam pagne was de aanvoer aan deze veiling in totaal 1.807.903 K.G., een hoeveelheid dus, die nu nog lang niet bereikt is. Hieronder volgt een overzicht van het ver loop der campagne: Vereenigde B.E.T.- Veilingen veiling 15 Juni: 22581 K.G. 11294 K.G. 16 Juni: 9870 K.G. 6445 K.G. 17 Juni: 8202 K.G. 4274 K.G. 18 Juni: 20426 K.G. 14474 K.G. 19 Juni: 20373 K.G. 15272 K.G. 21 Juni: 43354 K.G. 35677 K.G. 22 Juni: 63692 K.G. 37902 K.G. 23 Juni: 61045 K.G. 43359 K.G. 24 Juni: 76066 K.G. 55288 K.G. 25 Juni: 73021 K.G. 48.267 K.G. 26 Juni: 76899 K.G. 650.35 K.G. 28 Juni: 85030 K.G. 65035 K.G. 29 Juni: 110275 KSG. 61.275 K.G. 30 Juni: 102588 K.G. 65157 K.G. 1 Juli: 104380 K.G. 61786 K.G. 2 Juli: 89369 K.G. 59786 K.G. KIEZERSLIJST KAMER VAN KOOPHANDEL. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn gelegd uittreksel uit'elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken. Tot en met 14 Juli a.s. is een- ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de door de Kamer vastgestelde kiezerslijsten te vragen op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of verkeerd geplaatst is. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1937 ingelegd f 57037.07 Terugbetaald f 59481.45. ZILVEREN JUBILEUM BIJ „MELKINRICHTING VELSEN". Vrijdag 2 Juli herdacht de heer H. Govers wonende Hobbesteeg 31 të Bever-wijk den dag waarop hij voor vijf en twintig jaren bij de N.V. Melkinirchting „Velsen" in dienst trad. Deze dag is voor den heer Govers niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des morgens werden dei jubilaris en zijn echtgenoote ten zijnen huize gelukgewenscht door de direc teuren de heeren I. S. Hagen en J. H. Mul der. In een hartelijke toespraak roemde de heer Hagen de trouwe plichtsbetrachting en stiptheid waarmede de heer Govers geduren de zoovele jaren zijn betrekking had ver vuld, hieraan den wensch toevoegende dat dit nog lang zou mogen voortduren. Als blijk van waardeering bood de heer Hagen den jubilaris namens de N.V. een enveloppe met inhoud aan. De heer en mevr. Hagen hadden tevens een fraaie bloemenhulde ge zonden. Gedurende den beele dag mocht de heer Govers nog vele blijken van medeleven ont vangen. Ook door zijn kameraden van de fabriek werd de jubilaris gelukgewenscht. ondere aanbieding van een stoffelijk hulde blijk. DE AANVOER VAN AARDBEIEN. Aan de Vereenigde Veilingen werden Vrij dag aangevoerd 89.369 k.g. aardbeien, met een gem. prijs van f 14.32 per 100 k.g. Aan de B. E. T. veiling was de aanvoer 59.786 k.g. tegen een gem. prijs van f 14.26 per 100 k.g. Het verloop van de aardbeien-campagne is zeer ongunstig. De aanvoeren blijven ver be neden de verwachtingen en vertoonen reeds nu een teruggang. Het laat zich aanzien, dat reeds in den loop van de komende week de campagne als geëindigd zal moeten worden beschouwd. In de tweede volle week van het seizoen blijkt reeds het hoogtepunt bereikt te zijn, dat was op 30 Juni. Ook met de prijzen gaat het in 't geheel niet naar wensch. De hoogste gem. prijs werd besteed op 28 Juni. Na dien datum vertoonde de markten een nei ging tot dalen die ondanks de verminderde aanvoeren nog niet tot staan is gekomen. De vruchten worden steeds kleiner, waar door zij ook niet zoo geschikt meer zijn voor de fabrieken. De Breestraat voorrangsweg. Als gevolg van de Zondag ingetreden nieuwe wettelijke bepaling ten aanzien van de voor rangswegen is ook de Breestraat'tot deze ver heven functie gepromoveerd. Op de hoeken van de zijstraten en bij alle doorgangen van de gazons zijn de waarschuwingsborden ge plaatst. Deze borden zijn in tegenstelling, met die in andere gemeenten, in Beverwijk beves tigd aan ongeschilderde, ruwe palen. In Vel sen en onder Heemskerk werden daarvoor be hoorlijke ijzeren palen gebruikt. Dat men de Breestraat op deze wijze versierde, zoodat men den indruk krijgt, alsof aan al die palen ten behoeve van de straatversiering weldra fees telijke slingers bevestigd zullen worden, wijst waarschijnlijk op het tijdelijk karakter van de Breestraat als voorrangsweg. De maatregel zelf leverde Zondag, toen het verkeer vrij druk was, geen moeilijkheden op. Het verkeer uit de zijstraten hield, zooals wij vele malen konden constateeren, reeds terdege rekening met den nieuwen maatregel. ZOMERUITSTAPJES. De Christelijke Meisjesvereeniging „Ora et Labora" zal op Woensdag 14 Juli een uit stapje maken naar Valkenburg. De plaatselijke afdeeling van den Chris- telijken Nationalen Werkmansbond zal op Woensdag 14 Juli deelnemen aan den „Lunterendag", die door den bond wordt ge organiseerd. WINKELIERS-COMBINATIE „PLAN WEST". In den loop van de maand Juni werden bij de winkelierscombinatie „Plan West" 202 vol geplakte zegelboekjes ingeleverd. De datum van inlevering waarop een extra premie voor de ingeleverde boekjes was beschikbaar ge steld, was 29 Juni. Winnaars waren: S. Pels, Alkmaarscheweg 264, v. Largen, Hofland, mej. Swart, Graafwijkstraat 56, mej. Esseling, Romerkerkweg 79, Tervoort, Alk maarscheweg 22, mej. Retel, Banastraat, mej. Vrenegoor, Bankenlaan 213 en Mebus, Peper straat 4. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". De Beverwijksche Rennersclub „Kennemer- land" hield Zondag een sprintrit over 300 M. Na de series en herkansingsritten werd de fi nale als match a deux gereden. De uitslagen waren: A-klasse: 1. Molendijk 6 pnten, 2. Oudshoorn 5 punten, 3. D. Oudshoorn 5 punten, 4. Jac. Koopman 3 punten. B-klasse; 1. J. Bijl, 6 punten, 2. P. Vermast 5 punten, 3. Drenth 4 punten, 4. P. Koopman 3 punten. C-klasse: '1. M. Beliën 4 punten, 2. Van Ba len 3 punten, 3. v. d. Weiden 2 punten, 4. W. Dekker. Woensdagavond wordt op de Alkmaarsche wielerbaan een clubwedstrijd gehouden tus- schen de Rennersclub „Kennemerland" en de Wielerclub „Alemaria". Aan dezen wedstrijd wordt deelgenomen door amateurs, onafhanke lijker: en nieuwelingen. Donderdagavond houdt „Kennemerland" de laatste recordrit voor de avondcompetitie over 34 K.M LOONSVERHOOGING BIJ DE KENNEMER MACHINEFABRIEK. Reeds eenigén tijd werden onderhandelin gen gevoerd tusschen het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbe- werkersbond en de directie van de Kennemer Machinefabriek v.h. M. Witkamp over een ver hooging van de loonen van het personeel. Naar wij vernemen is bij het bestuur van de organisatie thans bericht ingekomen, dat de loonen van de jongeren met ingang van 10 Juli op het peil zullen worden gebracht, waar op zij moeten staan. Voorts zal voor het overige personeel met ingang van 1' October a.s. een loonsverhooging van 5 pCt. worden ingevoerd. Met ingang van de eerste volle werkweek van Januari 1938 zullen de loonên wederom met 5 pCt. worden verhoogd. DE TOESTAND VAN KAPELAAN DE JONG. Kapelaan P. de Jong van de St.-Agatha- parochie, die reeds eenige weken ziek was, is thans ter observatie in het St.-Antónius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost opgenomen. Een assistent zal hem tijdens zijn ziekte ver vangen. Onderlinge wedstrijd van ,.Het Karpertje". Spanning aan den waterkant. Bij een viscliwedstrijd spelen niet alleen visschen, maar ook afmetingen een groote rol. De controleurs aan het meten tijdens een wedstrijd, dien de Beverwijksche Hengelaars vereeniging ,,'t Karpertje" Zondag heeft gehouden. Zondag heeft de Hengelaarsvereeniging ,,'t Karpertje" haar tweeden onderlingen wed strijd in dit seizoen gehouden. Evenals de vo rige maal was het ook nu weer een succes, want de vangst was zeer bevredigend en er schuilden eenige fraaie exemplaren onder. Reeds des morgens te vier uur vertrokken de deelnemers per fiets van het clublokaal af naar Assendelft, waar de wedstrijd in de Sluissloot zou worden gehouden. Na de ge bruikelijke loting tan den waterkant werd met den strijd een aanvang gemaakt. De hoofdcontroleur gaf het beginsignaal en on middellijk werden de snoeren te water gela ten. Al spoedig bleek dat de visch wel wilde bij ten, want het duurde niet lang of de eerste waterbewoners werden uit hun element ge haald. Driemaal werd met korte tussc'henpoozen een uur gevischt, waarbij de spanning er van het begin tot het einde in bleef. Toen het eindsignaal had geklonken on dernamen de visschers, voldaan over het ver loop van den strijd in prettige stemming den terugtocht naar Beverwijk. In het clublokaal, café Vessies, heeft de voorzitter, de heer J. Maenhout, de prijzen met een toespasselijk woord aan de volgende win naars uitgereikt: le prijs H. Beumer, bene vens extra prijs voor het kleinste vischje; 2e prijs B. Kleine; 3e prijs J. v. d. Steen; 4e prijs G. Nielen. 5e prijs L. Muller. Een extra prijs voor den grootsten visch kwam in het bezit van J. A. Pools, die een prachtig exemplaar van 37V2 c.M. had ge vangen. Tenslotte sprak de voorzitter nog een woord van dank tot de schenkers van de extra prij zen, LANDDAG VAN GEHEELONTHOUDERS. Zondag hield de Noordhollandsche Propa- gandacommissie van de Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken met gewest 3 van den Jeugdbond voor Onthouding een provincialen landdag op het N.A.S.B.-terrein op Tusschenwijk, waar voor vrij veel belangstelling bestond. Mede werking verleenden de Voka-groep en een spreekkoor van de J. V. O. Het feest werd geopend door den heer Bog Agter, die in zijn toespraak allereerst de aan- De Hengelaarsvereeniging ,,'t Karpertje", te Beverwijk, trok er in den prillen Zondagmorgen op uit om in het waterrijke Assendelft een onderlingen wedstrijd te houden. De snoeren zijn uitgeworpen. Zeer toepasselijk voor de visch wappert de clubvlag aan den telefoonpaal halfstok. wezigen op dezen lanf.dag hartelijk welkom heette en hoopte, dat deze dag het zijne er toe mocht bijdragen om den band tusschen de geheel onthouders hechter en sterker te maken. Hjj verheugde zich ten zeerste over de groote opkomst van de jongeren, wel een bewijs, aldus spreker, dat ook de drankbestrij ding hun volle belangstelling heeft. De heer Bog Agter heeft er voorts op ge wezen, dat de strijd tegen den alcohol nog altijd noodzakelijk is en dat de jeugd hierin het voorbeeld moet geven.. De J. V. O. voerde hierna het spreekkoor „Wij willen leven" van Jac. van der Star uit. wat blijkens het applaus van het publiek zeer in den smaak viel. Ook de Voka-groep bleef niet achter en voerde met veel succes eenige fraaie dansen uit. De dag werd verder genoegelijk doorge bracht met zang en spel en dank zij het mooie weer en de uitstekende organisatie slaagde het feest van de geheelonthouders uitstekend. MOOIE SUCCESSEN VOOR DE RENNERS. Eenige leden van de Rennersclub „Kenne merland" hebben Zcondag deelgenomen aan de op de Alkmaarsche Wielerbaan verreden kampioenschappen van de Noordhollandsche Wieier Federatie. In den wedstrijd om het kampioenschap voor amateurs en onafhankelijken over een afstand van 50 K.M. werd G. Bakker met een ronde voorsprong eerste in den f raaien tijd van 1 uur 52 min. 7 sec. D. Neyzing en L. Schmidt, eveneens leden van „Kennemerland" bezetten resp. de tweede en derde plaats. Onze jeugdige plaatsgenoot L. Schmidt Jr., lid van de B. R. C. „Kennemerland" bezette de tweede plaats. EXCURSIE R. K. VROUWENBOND. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Vrouwenbond zal op Donderdag 29 Juli een bezoek brengen aan het bekende Blinden instituut voor meisjes te Grave. De lange reis wordt per autobus gemaakt. CASTRICUM VITESSE—TABA. Vitesse ontving Zondag de Amsterdamsehe voetbalvereeniging Taba op bezoek. De beide eerste elftallen speelden een goe den wedstrijd, waarbij Taba de overwinning behaalde. De uitslagen waren: Vitesse ITaba I 24 Vitesse n—Taba II 12 Vitesse ni—Taba III 5—1 Vitesse-adsp.Taba-adsp. 26 DRUK BEZOEK AAN DE BADPLAATS. Hoewel de weersomstandigheden dat vooral Zondag; niet deden verdachten, is het gisteren voor Castricum en Bakkum een zeer drukke dag geweest. Het kamp was reeds Zaterdagavond overvol Zondag werd de drukte nog grooter, toen honderden fietsers langs den Zeeweg naar Bakkum reden. Aan het einde van de week hebben ook weer talrijke nieuwe badgasten hun intrek geno men in de pensions. Al bij al is de inzet van het nieuwe seizoen voor onze gemeente zeker niet onbevredigend te noemen. C. S. v.—D. w. S. C. S. V. heeft Zondagmiddag onder flinke belangstelling een wedstrijd gespeeld tegen een D. W. V.-eombmatie, de nieuwe tweede klasser uit Nieuwendam. Hoewel C. S. V. uitstekend partij gaf, moest zij toch, zij het ook op ietwat onfortuinlijke wijze, de eer aan de gasten laten. De Nieuwen- dammers wonnen den wedstrijd met 3—0. AARD BEIEN VEILING „ONS BELANG". Op de Zaterdag gehouden aardbeienveiling werden onderstaande prijzen besteed: Amazonen le soort 1844 per mand. Amazonen 2e soort 1418 per mand. Moulin rouge le soort 58—68 per mand. Moulin rouge 4555 per mand. SANTPOORT DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmiddag ongeveer 1:2 uur keerden een aantal schoolkinderen per autobus huis waarts. Onder hen bevond zich ook de 10- jarige J v. D., die bij de halte Hagelingerweg— Kweekerslaan de bus verliet. Doordat het even duurde voor de bus verder reed, wilde de knaap vóór de autobus omloopen, om vervol gens den Hagelingerweg naar zijn woning over te steken. Zoover zou hij echter niet komen, want juist op dat moment kwam eveneens uit de richting Haarlem een auto aanrijden, welke de jongen niet zag en waarvan de bestuurder den knaap pas zag, toen het te laat was. Wel trachtte hij nog door krachtig remmen een ongeluk te voorkomen en dat hij inderdaad krachtig remde, zouden de omwonenden kun nen getuigen doch het mocht niet baten. De jongen werd met een smak tegen den grond geworpen en bleef bloedend en bewusteloos liggen. Even later passeerde toevallig Dr. van Leusen en deze vond den toestand van dien aard, dat hij overbrenging naar het St. Antho- nius Ziekenhuis te IJcnuiden-Oost noodzakelijk achtte. Later vernamen wij, dat de onfortuinlijke knaap o.m. een flinke hoofdwonde en een her- sensschudding had opgeloopen, doch dat zijn MAANDAG 5 JU Cl 1937 toestand naar omstandigheden redelijk wel genoemd kon worden. Den bestuurder van de luxe auto trof geen schuld. CONCERTEN. Aangemoedigd door het succes, dat de con- certgevende vereenigingen en „Santpoorts Bloei" in de maand Juni mochten boeken met haar uitvoeringen in de muzieknis in het Rij- kenspark, zullen ook in de maand Juli weder om een zevental vereenigingen een instrumen taal of vocaalconcert geven. Het programma voor deze maand ziet er als volgt uit: Woensdag 7 Juli: Dubbel Mannenkwartet De Damiaten", Haarlem en Harmonie-gezel schap „Soli Deo Gloria", Driehuis. Vrijdag 16 Juli: Fanfare-korps Oefening Kweekt Kunst, Santpoort-Bloemendaal, en Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet. Dinsdag 20 Juli: Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana", Santpoort en zoo mogelijk nog een muziekkorps. Woensdag 28 Juli: Fanfarekorps „Wilhel- mina" Santpoort. Zaterdag 31 Juli: Symphonieorkest „Eupho- nie" IJmuiden. UITBREIDING PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Op Woensdag 14 Juli zal door het provin ciaal bestuur worden aanbesteed het bouwen van het eerste gedeelte van het zusterhuis met bijkomende werken op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis alhier. WIJK AAN ZEE NED. HERV. GEMEENTE. Beroepen als hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente te Wijk aan Zee en Duin, de heer M. Foeken, candidaat voor den Heiligen Dienst, te Haarlem. De heer Foeken heeft het beroep aangeno men. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND Overleden: D. de Roode, echtg, van Cl. de Jong, 62 j. Joh. Stuifbergen, echtg. van Ant. Baltus, 25 j. Ondertrouwd: Corn. Bakker, te Beverwijk en A. Kruit, alhier. Gehuwd: P. Rol, 25 j. alhier en M. van Velt huijsen, 22 j. te Beverwijk, Th. Bakkum 25 j. alhier en Cath. J. Noordermeer, 24 j. te Beverwijk. BEVOLKING. Ingekomen personen: Mej. Cath. G. Willems huishoudster, Kerkweg 29d., van Alkmaar. Mej. Cath. M. Beentjes, dienstbode, Rijks straatweg 85, van Beverwijk, mej. Hel, W. van den Bos, zonder beroep, Oosterstreng 50, van Velsen. Wilh. A. Kramer, bakkersknecht, Rijks straatweg 116, van Graft. Mej. Chr. M. Krom, zonder beroep, J. van Kuikweg 22, van Uit geest. Nic. Klijn en echtg., fabrieksarbeider, M. v. Heemskerckstr 53i van Beverwijk en Egmondbinnen. Vertrokken personen: Mej. A. de Boer, dienstbodea, van Luttik Cie 8 naar Wijde- wormer. VEREENIGING VAN GLASCULTUUR. De vereeniging van glascultuur hield haar jaarvergadering in café de Oranjeboom. De voorzitter, de heer R. w. A. Muijen opende de vergadering en heette alle aan wezigen welkom. Hij sprak zijn teleurstelling er over uit, dat zoo weinig leden de vergade ring bijwoonden. Na de voorlezing van de notulen door den secretaris, den heer De Groot, werd door hem een keurig jaarverslag uitgebracht. Vervolgens werd de jaarrekening en het rapport van den accountant uitgebracht. Hieruit bleek, dat een voordeelig saldo van f 238.39 aanwezig was. Besloten werd dit be drag aan de reservekas toe te voegen. De heer C. van Duivenvoorde bedankte als lid van den raad van, toezicht. Besloten werd in de vacature voorloopig niet te voorzien. Voorloopig zal geen glas meer worden aangebracht. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Wulp met algemeene stemmen herkozen. De leden werden aangespoord om de sal dobiljetten door de vereeniging aan hen ver zonden, geteekend bij het bestuur in te le veren, Na rondvraag welke niets opleverde, sloot de voorzitter dé vergadering. MUZIKALE RONDWANDELING ST. CAECnJA. Op Zaterdag 10 Juli zal het fanfarecorps St. Caecilia een muzikale rondwandeling door het dorp maken, waarbij gecollecteerd zal worden voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Een en ander met goedkeuring van B. en W. Gezien de groote populariteit der vereeni ging hoopt het bestuur op aller medewer king. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM Eindexamen wis- en natuurkundige afdee ling H. B. S. met 5-j. cursus. Geëxamineerd 18 candidaten. Geslaagd: mej. E. M. A. de Clercq en de heeren A. H. Bakker, W. den Braber, F. C. Briët, N. Dijks hoorn, P. A. Galle, C. J. van den Hoorn, T. Huizer, G. J. van Koppenhagen, G. van de Linde, J. Oudman, K. H. Pollatz, J. M. R. Ra- dermacher Schorer, N. A. Versluys, H. Wasse naar. Train van N. Z. H. T. M. in botsing met touringcar. Paniek in de autobus Engelsche dame licht gewond. Naar de Tel. meldt is Zaterdag middag in Broek en Waterland, bij het smalle bruggetje, een motorwa gen van de N. Z. H. T. M. op een tou ringcar met vreemdelingen gebotst; in de autobus ontstond een paniek en een Engelsche dame werd vrij ernstig gewond. De materieele schade aan beide wagens was vrij belangrijk; Een vijftal touring-cars van de V. I. O. S. was met vreemdelingen op weg naar Volen- dam Reeds waren eenige bussen over de brug. De derde bus met ongeveer dertig passa giers draaide heel langzaam de brug op en bevond zich dwars over den rijweg, en de rails, toen de tram met vrij groote snelheid, om streeks 40 K.M. uit de Broeker Meer na derde. De wagenbestuurder die de bus direct zag, en het gevaar onmiddellijk begreep, remde uit alle kracht maar kon niet meer voorko men, dat de motorwagen de bus met groote kracht in de flank trof. De zware bus kreeg zulk een schok, dat zij eenige meters op zij werd gezet. Door den schok sprongen de ruiten van de toeringcar en onder de passagiers ontstond een ware paniek. Gillend drongen zij naar den uitgang en probeerden allen tegelijk uit den geram- den wagen te komen. Dit liep gelukkig nogal goed af. Een Engelsche dame was door een glas scherf onder het oog getroffen en verloor het bewustzijn. Dr. Parree uit Broek in Water land was direct ter plaatse en behandelde de dame die een bloeduitstorting had gekregen. Van de tram waren de koplampen vernield en er was een flinke deuk in de voorzijde ge komen. Ook de bus had vrij belangrijke schade gekregen. De passagiers uit de bus werden over de andere touringscars verdeeld en konden toen de reis naar Volendam voort zetten De gemeentèveldwachter, de heer Middel- hoek, stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam remproeven met den tramwagen, waarbij bleek dat de tram bij de geringe snel heid van 15 K.M. nog dertig meter noodig had om geheel tot stilstand te komen. (Zooals bekend, zijn er plannen in bewèr- king voor een. be tere en aan de eischen van het groote verkeer voldoende brug). Afscheid van dr. Johan Wagenaar Dr. Wagenaar Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Onder groote belangstelling van autoritei ten, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen heeft Zaterdagmiddag dr. Johan Wagenaar in een bijeenkomst, die gekenmerkt werd door een sfeer van groote hartelijkheid, afscheid genomen als directeur van het Kon. Conserva torium voor muziek te 's-Gravenhage, uit welke functie hij- ontslag had aangevraagd, wat hem op de meest eervolle wijze was ver leend. Behalve de leden van de commissie van toe zicht, de leeraren, leerlingen en oud-leerlin gen warep verder aanwezig de heer P. Visser, chef van de afdeeling Kunst en Wetenschap van het Departement van Onderwijs, Kunst en Wetenschap, baron Baud, Kamerheer van Prinses Juliana, jhr. mr. Six, chef van het kabinet van den burgemeester van 's-Gra- vanhage en de heer Sem Dresden, die dr. Wa genaar als directeur van het Kon, Conserva torium opvolgt. Te half vier werden mevrouw Wagenaar, dr. Johan Wagenaar, eenige naaste verwan ten en de burgemeester van 's-Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy, binnengeleid dooi den voorzitter van de commissie van toezicht, mr. van Haeften. De trompettisten en ko perblazers van het uit leerlingen en oud leerlingen alsmede eenige, leeraren samenge stelde orkestje zetten onder leiding van den heer Walter Boer de door dr. Wagenaar zelf gecomponeerde hymne voor koperblazers in. Toen deze verklonken was nam. mr. Van Haeften het woord. Spr. noemde dr. Wagenaar wellicht een der grootste muziekpaedagogen van Europa, die niet alleen gewaardeerd werd als groot mu sicus, doch tevens om zijn zuiver menschelijke eigenschappen, zijn nauwgezet plichtsgevoel, zijn groote voortvarendheid en vooral om zijn eerlijkheid en rechtvaardigheid. Namens allen die dr. Wagenaar hadden willen huldigen bood spreker den scheidenden directeur een door den kunstschilder W. van der Berg vervaardigd portret van dr. Wage naar aan. Vervolgens las hij een telegram voor na mens de Koningin, die dr. Wagenaar dankte voor de vele goede adviezen die hij op mu ziekgebied gegeven had. Het orkestje speelde hierna het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd medegezongen. Hierna sprak de heer P. Visser namens den wegens uitstedigheid verhinderden minister van Onderwijs, Kunst en Wetenschap. Spreker wijdde woorden van groote waar- deet-ing aan de beteekenis van den scheiden den directeur voor ons muziekleven en de Nederlandsche muziekliteratuur. Onder luid applaus der aanwezigen deelde hij tenslotte mede, dat het de Koningin had behaagd, dr. Joh. Wagenaar te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester De Monchy hield na deze heu gelijke mededeeling een geestige toespraak. Met dankbaarheid gewaagde spreker er van, dat de partituren van dr. Wagenaar een plaats hebben gevonden in het Haagsche ge meentemuseum. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de scheidende directeur nog ja ren in het centrum van het Haagsche mu ziekleven zou blijven bestaan. De administrateur van het conservatorium, de heer Oudemans, die 15y2 jaar met dr. Wagenaar heeft samengewerkt, sprak een per soonlijk afscheidswoord en de heer E. van Beinum sprak namens de leeraren woorden van bewondering en aanhankelijkheid. Namens de leerlingen en oudleerlingen vierde tenslotte mej. Carla Kohnstamm het woord. Onder leiding van den heer Walter Boer speelde het orkest van leerlingen en oud-leer lingen hierna het door dr. Wagenaar zelf ge componeerde concert voor orgel en strijk orkest. Bewogen dankte dr. Wagenaar voor de hem ten deel gevallen onderscheiding en voor de vele blijken van hartelijkheid en aanhanke lijkheid.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5