HET NIEUWE AVONDBLAD Orkesten in het afgeloopen seizoen. Loos alarm. 22e JAARGANG No. 206 DINSDAC 6 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet ol oog 200.beide leden duim r 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—. één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk 30.—enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De orkesten in deze gemeente staan in 't af geloopen seizoen wat het aantal uitvoeringen betreft achter bij de zangvereenigingen. Zoo waren er corpsen, welke aan de persmenschen weinig of in 't geheel geen levensteekenen ga ven, zoodat hun bestaan bijna vergeten werd, o.a. de harmonievereenigingen Kunst na Ar beid en Wilhelmina te IJmuiden-Oost, resp. te IJmuiden-West. Uit de door hen behaalde con coursresultaten bleek, dat zij in stilte oefen den (voorzoover dit dan met een corps bla zers mogelijk is!). Laatstgenoemd ensemble behaalde maar even vier eerste prijzen in de af deeling uit muntendheid, Kunst na Arbeid werd eerste in de eere-afdeeling. De naamgenoot van de IJmuidensehe ver- eeniging, de fanfare Wilhelmina te Santpoort, behaalde onder haar directeur Jan Groot eenige phenomenale successen op de door hen bezochte concoursen. Dat dit ensemble snel vooruitgaande is bewees men met een drietal gedegen concerten, zoodat de juryleden het met hun prijzenregen wel bij het rechte eind gehad hebben. Geruchten bereikten ons, dat deze jeugdi ge muzikant (een betiteling, die met eere ge dragen kan worden) den heer P. D. Klut als dirigent van de Chr. muziekvereeniging Ju liana zou hebben opgevolgd. Juliana, dat den laatsten tijd niet zoo dikwijls meer van zich deed spreken en slechts aan feestelijke bijeen komsten en propaganda-avonden haar mede werking verleende, zou met deze directeurs keus wel eens een goeden stap op den weg naar het excelsior met en passant een weinig rumor in casa, hebben kunnen doen. Uit be trouwbare bron weten we echter, dat de heer Groot zijn tijdelijke functie niet in een defi- nietieve heeft over willen laten gaan en voor het directeurschap bedankt heeft. Wat nu, Juliana? Directeur Joossen leidde het R.K. corps te Velsen-Noord, St. Caecilia, op de 3 regelmatig- terugkeerende uitvoeringen in den R.K. Volksbond; de eene maal viel het optreden van deze blazers loffelijk te noemen om een volgenden keer ons oordeel een geheel andere richting te laten uitgaan. Dit wisselvallige miisiceeren is jammer, want de pittig-muzika- le leider kan met St. Caecilia toch op fraaie resultaten bogen. De arbeiders muziekvereeniging Voorwaarts gaf onder Philip S. Vlessing een tweetal zaal concerten, waar wij goede herinneringen aan bewaren. Het winterconcert, gecombineerd met „De Stem", bracht het publiek in kennis met een paar moderne suites, die de kapel ter dege bestudeerd had; het alleszins verzorgde optreden der blazers op hun lenteconcert, dat mede door de optredende sopraan een artis tiek succes was, bewees dat Voorwaarts een niet te vex*waarloozen plaats in de rij der plaatselijke corpsen gaat innemen. Concordia gaf den luisteraars in Cycloop een bloemlezing uit haar rijk repertoire te genieten, al bleef dit genieten slechts tot de serieuzen beperkt, hetgeen jammer was en zeker een volgende maal niet meer zal mogen voorkomen. De fijne geste van het bestuur om den scheidenden voorzitter, den heer K. Meijer, die jaren lang de spil der vereeniging was, tot eerelid te benoemen, heeft allerwege terecht instemming gevonden. De gezagvoer der heeft het commando aan zijn opvolger overgedragen Tot een der hoogste sporten der ladder is op het gebied van harmoniemuziek de Een dracht, de kapel der papierfabrieken, zeker wel opgeklommen. Belangrijke noviteiten voor harmonie en reprises van boeiende repertoire- iü«nmers heeft het corps ons dezen winter op zijn zaalconcerten wederom gebracht. Gerard H. Boedijn heeft zich weer eens doen kennen als een dirigent met liefde voor het vak en met een muzikaliteit en werkkracht, welke iederen muziekliefhebber steeds weer ver langend doet zijn een uitvoering van dit supe rieure corps te kunnen bijwonen. Betreurens waardig is nog immer, dat de belangstelling voor deze concerten nog onvoldoende blijft; ze behoorden in het brandpunt der publieke belangstelling (en zeker in die van alle mu ziekminnaars) te staan. Dat het harmoniemuziek is doet aan de waarde van zulk een avond niets af. Welk een bewijs van appreciatie voor het kunnen dei- kapel heeft het concours te Tilburg den bla zers niet gebracht, waar met 371 punten een klinkende overwinning behaald werd. En hoe enthousiast de Brabanders waren over dit voortreffelijke musiceeren weten we van de opgetogen verhalen van hen, die in de woon plaats van Willem II de feestelijkheden mee maakten. In den afgeloopen winter hebben de bezoe kers opnieuw naar waarde kunnen schatten, dat de Eendracht in het plaatselijke muziek leven een onmisbare factor geworden is. In een volgend overzicht zullen we met het noemen van de resteerende orkesten ons resu mé besluiten. W. OPENBARE VERGADERING VAN VISCH- HANDELAREN. In ihe gebouw De Ruijter te Amsterdam wordt morgenavond een openbare vergade ring van visehhandelaren gehouden, uitge schreven door de Vischhandelver. :rDe Een dracht". Als sprekers treden op de heeren KI. Lammers, bondsvoorzitter. L. Presser, al gemeen secretaris, J. L. Uitsinger, IJmuiden en J. van Leeuwen, voorzitter der afdeeling Deventer van den Ned. Bond van Kleinhan delaren in het Visch- en Haringbedrijf. De heer Uitsinger zal o.a. spreken over den aanvoer en over de distributie van visch aan werkloozen. Jaarverslag Centraal Adm. Bureau Aantal „mandagen" van opvarenden en los personeel minder dan in 1935. Wij ontvingen het jaarverslag over 1936 van het Centrale Administatie Bureau van het Visscherij be drijf en aanverwante vak ken, waaraan wij het volgende ontleenen: Lidmaatschap, Bestuur, enz. Het aantal aangesloten leden-werkgevers wijzigde zich in het verslagjaar practisch niet. Het aantal leden bedroeg op 31 De cember 1936: 69. Echter werden van 8 leden in 1936 in het geheel geen mandagen gere gistreerd; van 5 leden werden minder dan 100 mandagen geboekt, van 8 leden 100199 man dagen, van 4 leden 200499 mandagen, van 9 leden 500999 mandagen, van 10 leden 10001999 mandagen, van 8 leden 20002999 mandagen, van 10 leden 30003999 manda gen, van 1 lid 4000—4999 mandagen, terwijl van 10 leden meer dan 10.000 mandagen werden geregistreerd. In de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van twee bestuursleden, de heeren Joh. Polderman en C. v. d. Valk, werden de zelfde leden met algemeene stemmen herko zen. De H. H. Polderman en v. d. Valk accep teerden deze herbenoeming. Ook in de Financieele Commissie hadden geen mutaties plaats, daar de heer Ir. F. H. Luchsinger, die volgens rooster moest aftre den, werd herkozen en eveneens bereid bleek, wederom zitting te nemen in deze commissie. Tenslotte bleef ook de samenstelling van den Raad van toezicht ongewijzigd. De heeren G. Carst en A. Krijger, die periodiek aftraden, werden herkozen en aanvaardden deze her benoeming. Werkzaamheden. In de werkzaamheden van het Bureau kwa men wederom geen wijzigingen. Ook nu be trof dit dus de uitvoering ten behoeve harer leden van de verschillende sociale wetten, in de eerste plaats de Invaliditeitswet, bene vens van de administratieve beslommeringen aan deze wetten verbonden. Evenals voorheen werden aan den Gemeen telijken Werkloosheidsdienst, de Arbeids beurs en Maatschappelijk Hulpbetoon voort durend gegevens verstrekt betreffende loo- nen, vaartijden, enz. Voorts werden ten be hoeve van den Dienst der Rijksbelastingen weder zeer vele loongegevens verzameld en verstrekt. Balans, rekening en verantwoording, enz. Het aantal mandagen, gedurende de laat ste vijf jaren geadministreerd, is als volgt: Totaal mandagen mandagen losse aantal opvarenden personeel mandagen 1936 191.426 51,621 243.047 1935 206.044 56.785 262,829 1934 210.721 61,637 272,358 1933 126,803 43,176 169,979 1932 226,067 77,899 303,966 Het stakingsjaar 1933, toen het bedrijf ge durende zes maanden stilgelegd werd, buiten beschouwing latend, was dus de werkgelegen heid vrij stationnair gebleven. Daarbij dient dan in aanmerking genomen te worden, dat in 1936 van 10 Juni tot 9 Juli een staking plaats had, zonder welke de cijfers over dit jaar voor opvarenden globaal 8000, voor losse arbeiders globaal 2000 en het totaal globaal 10.000 mandagen hooger geweest waren. De uiterste zorg in de financieele leiding van het Bureau bleef dringend noodzakelijk. De voorschotheffing bedroeg f 0.10 per man dag. terwijl blijkens het prae-advies van de Financieele Commissie, de omslag, evenals het vorige jaar definitief op dit niveau kan wor den vastgesteld. Blijkens de rekening en verantwoording be droegen de salarissen f 6160, de algemeene on kosten f 3015,17, uitgaven aan rentezegels f 24373,14. totaal der lasten f 33548,85. Ontvangsten aan subsidies f 6350, diverse ba ten f 2585.62, koerwinst op effecten f 112,65, intrest f 195.88 en als bijdrage van leden werkgevers f 24304.70. De Duïtsche ambassadeur te Londen, Joachim von Ribbentrop, verlaat het Foreign Office na de overhandiging van de Duitsch-Italiaan- sche voorstellen over de niet-inmenging. NOORDZEESLUIZEN. Gedurende de maand Juni zijn door de Noordzeesluizen alhier geschut: uit zee 316 zeeschepen met een inhoud van 1.878.751 M3., 213 visschersvaartuigen met 11800 M3. en 796 andere vaartuigen met 125.908 M3., totaal 1325 schepen met een inhoud van 2.016.459 Mr., naar zee 328 zeeschepen met een inhoud van 2.098.301 M3., 143 visschersvaartuigen met 8400 M3. en 728 andere vaartuigen met 136.505 M3., totaal 1199 schepen met een in houd van 2.243.206 M3. Totaal uit en naar zee 2524 schepen met een inhoud van 4.259.665 M3. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De Commissie voor het organiseeren van autotochten met ouden van dagen en gebrek- kigen heeft gisteravond besloten de reis dit maal op Woensdag 21 dezer te houden naar Egmond aan Zee en Bergen-Binnen. De ge legenheid tot inschrijving voor het medema ken der reis bestaat tot en met Zaterdag 17 dezer onder opgave van leeftijd bij den voor zitter der commissie, Cronjéstraat 5, en het secretariaat, Sluisplein 33. In een annonce in het nummer van heden worden autobezitters en -bezitsters opgewekt om de auto ter beschikking te stellen tenein de zooveel mogelijk oudjes en gebrekkigen een pleizierigen dag te kunnen bezorgen. Van zelf zullen gaven in geld of natura door de commissie dankbaar in ontvangst genomen worden VERGADERING V. V. S. U. Ir. A. Struik uit Amsterdam spreekt over „Fascistische spionnen ontmaskerd" en „De Sovjet-Unie op de bres voor den vrede". Gisteravond heeft in de Griffioen een ver gadering plaats gehad van de V. V. S. U. Voor deze vergadering, die matig bezocht was, trad als spreker op Ir. A. Struik, met de on derwerpen: „Fascistische spionnen ontmas kerd" en „de Sovjet op de bres voor den vrede". Spreker memoreerde allereerst de laatste gebeurtenissen, die zich in de Sovjet Unie hebben voorgedaan, voornamelijk het proces van de acht hoofd-officieren van het rood-e leger. Deze zijn, volgens spreker, veroordeeld we gens het verbreken van hun eed van trouw, en het voorbereiden van een nederlaag van het leger bij een evehtueelen oorlog. Dit pro ces is zoowel door vóór- als tegenstanders van de S. U. besproken. Spreker bracht hierbij voorlichting der pers onder de aandacht, en zeide dat hierover door veel bladen is ge schreven die hun berichten ontleenden aan een Duitsch nieuwsbureau (D. N. B.) Bij een aanval in het oosten door Duitsch- land heeft dit land belang bij een opstand in de S. U., aldus spreker. Hiertoe heeft Duitsch- land steeds in dergelijke richting gestuurd. Om dit te bewijzen citeerde spreker eenige berichten uit Engelsche bladen. Tsjechoslo- wakije, ofschoon een democratisch land heeft een aanvalsverdrag met de S. U. aan gegaan en daarom zien de Praagsche socia listen ook met andere oogen naar de gebeur tenissen in het Roode Rusland dan de Hol landers. De Praagsche socialisten zien dan niet alleen een gevaar in het Duitsche fas cisme voor het Oosten, maar een gevaar voor geheel Europa. Spreker betreurde het, dat de Arbeiderspers het proces in Rusland noemt een proces van barbarendom, waar men de vrijheid heeft neergeslagen. Dit proces is echter geen pro ces van barbarendom maar het heeft het Duitsche internationale nazi-spionnenstelsel een geweldigen slag toegebracht. Waar het nazi-spionnenstelsel in alle landen werkt, hetgeen door spreker met voorbeeld werd aangetoond, daar behoeft het geen verwon dering te wkken dat men dit ook in de S. U. tracht door te voeren. Gelijk door hooge offi- ciren in Spanje de opstand is voorbereid, zoo trachtte men dit in S. U. eveneens ten uit voer te brengen. De Spaansche regeering was te zwak om op een gegeven moment toe te slaan. Bij Stalin was dit anders. Deze wist op het juiste oogenblik in te grijpen. Sprekende over fascisme en communisme zeide spreker, dat zoowel door de A. R. als de S. D. A. P. wordt geschreven alsof communis me en fascisme in wezen één is. Dit ontkende spreker ten sterkste. Fascisme en communis me zijn twee tegenovergestelde polen. De S. U. die steeds economisch sterker wordt is het tegenovergestelde van het fascisme. Deze moet door een goede socialistische politiek in de eerste plaats de belangen der 170 millioen inwoners behartigen, willen deze iets kunnen zijn voor de geheele Europeesche bevolking. De invloed die hiervan reeds uitgaat, wordt door spreker naar voren gebracht. Het Duit sche fascisme tracht dit te ondermijnen. Het Duitsche spionnagestelsel zoekt hierbij naar allerlei kanalen, naar de zwakke plekken in de S. U. Naar aanleiding hiervan besprak Ir Struik de mentaliteit van een aantal hoofd officieren die zich hebben laten verleiden om in het verborgen, steunpunten voor het fas cisme te worden. Tijdens de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Alvorens over te g tot het beantwoorden der vragen besprak Ir. Struik de verschillende spionnage-kanalen der nazi-spionnen. Ook de aanhangers van Trotzky, waartoe ook de Russische militaire attaché in Londen behoorde, teekende spre ker als menschen, die de hoofdlijnen van de theorie van Lenin ontkenden, en tegenwerk ten. Trotzky is wel over de grens gezet, maar velen van zijn aanhangers zijn gebleven, die werkten volgens zijn aanwijzingen en tracht ten het socialisme in de S. U. te ondermijnen. Hier vond het fascisme ook kanalen, waar langs deze konden werken. Spreker ontkende, dat in de S U. een dic tatuur van geweld heerscht. Men wil daar geen geweld, maar men wordt er toe gedwon gen wil men niet, dat het mooie sociale werk, daar opgebouwd, door het fascisme wordt neergeslagen. Hierna werden eenige vragen beantwoord, waarna de vergadering werd gesloten. Gebrek aan personeel bij de koopvaardijreederijen. Visscherijschool geeft een goede opleiding Toch weinig belangstelling bij de IJmuidensehe jeugd. Ook de heer Verwaijen wees ons er op, dat er tegenwoordig veel vraag naar jonge varens gezellen is. Jongelui, die in het bezit zijn van een voorloopig diploma worden door de Mij. Nederland aangenomen voor 60 gulden per maand. Ze worden dan eerst drie maanden in de werkplaats te werk gesteld, waarna ze als vijfde machinist naar zee gaan tegen een gage van 92 gulden per maand, met perio dieke verhoogingen. Ook bij de K. P. M. wordt ongeveer dezelfde gage gegeven. En vooral voor de lage rangen is een groote promotie kans. Jongelui, die dezen kant op willen, behoeven niet naar Amsterdam te gaan, want de Vis scherijschool biedt een goede opleiding voor het voorloopige machinisten-examen en is daarvoor voldoende geoutilleerd. Te verwonde ren is het daarom, dat de belangstelling niet grooter is. In andere plaatsen in het land ge legen, als Alkmaar en Utrecht is de animo veel grooter. Wij hebben den heer Verwaijen gevraagd langs welken weg men het beoogde doel kan bereiken. Dat kan, aldus de heer Verwaijen, op ver schillende manieren geschieden. De vlugste manier maar niet de beste) is, dat de jon gens na de lagere school in een machinefa briek gaan werken, om dan des avonds den cursus op de Visscherijschool te gaan volgen. Om langs dezen weg het doel te bereiken, moe ten de jongens minstens drie jaar in een fa briek gewerkt hebben en evenzoolang den cur sus hebben gevolgd. De tweede manier is. van de Lagere School naar de Ambachtsschool en dan naar den cursus op de Visscherijschool. Op deze wijze kunnen de jongens in vier jaar voor het voor loopig diploma worden opgeleid, nl. 2 jaar op de Ambachtsschool en 2 jaar op den cursus. De derde en beste manier, vooral met het oog op het steeds moeilijker worden van de theoretische vakken is: eerst het einddiploma van de M.U.L.O.-school, daarna practisch werken op een fabriek en 's avonds naar den cursus van de Visscherijschool. De heer Verwaijen wees ons er nog op, dat dit jaar alle leerlingen van de Visscherijschool, die voor het voorloopig diploma examen hadden zijn. Ook voor dekpersoneel wat wils. Ook voor dekpersoneel zijn de kansen weer veel gunstiger dan ze geweest zijn en ook voor toekomstige stuurlieden en kapiteins is er op de Visscherijschool veel te leeren. Zoo is er aan de Visscherijschool een cursus verbon den voor jongens, die hetzij als matroos op de groote vaart willen varen om later stuurman willen worden. Na de lagere school te hebben doorloopen komen ze 1 jaar op de dagschool van de Visscherijschool. Zij krijgen, behalve practische vakken een soort vooropleiding voor de zeevaartschool. Onderwijs wordt ge geven in Nederlandsch, Engelsch, aardrijks kunde, zeevaartkunde, wettelijke bepalingen, elementaire begrippen van scheepsbouwen en tuigkennis, stoomwerktuigkunde, motoren kennis en, dat de practijk betreft bewerken van touwwerk, staaldraad, roeien en zeilen. Na 1 jaar kunnen de jongens een schooldi ploma behalen en gaan varen bij visscherij of koopvaardij. De meesten gaan naar de koop vaardij, aldus de heer Verwaijen. Na een vaartijd van 2 jaar kunnen ze naar een zee vaartschool om te worden opgeleid voor stuur man of naar de visscherijschool om te wor den opgeleid voor stuurman kleine vaart en stuurman kleine sleepvaart. En tenslotte kan men worden opgeleid voor radiotelegrafist. Verder voor machinist ter visscherij, landma- chinïst, machinist voor de sleepvaart en mo tordrijver. Feitelijk is er dus niet alleen voor dekperso neel, maar „voor elck wat wils" op de Vissche rijschool. En gaarne werken wij er aan mede, om dit zoo ruim mogelijk bekend te maken. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heeren J. C. Knegjes te IJmuiden. CHR. MUZIEKVER. „JULIANA". Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging deelt ons mede, dat in de vacature ont staan door het bedanken van den heer P. D. Klut als directeur, is benoemd de heer Potgieser te Beverwijk, welke deze benoe ming heeft aanvaard. LOTERIJ „IJMUIDENS BLOEI". De Propaganda-Commissie „IJmuidens Bloei" verzocht ons te melden, dat tot haar spijt nog niet alle loten verkocht zijn, zoodat de trekking niet op den vastgestelden datum kon plaats vinden. De juiste trekkingsdatum zal nader bekend worden gemaakt. Zij wekt allen op zich spoedig van een lot te voorzien en verzoekt hen, die gelegenheid hebben tot verkoop van loten, zich bij den secretaris der Prop. Comm., Kanaaldijk 226, te melden. Zooals bekend, is de hoofdprijs een voor werp naar keuze van den winnaar ter waar de van vijftig gulden, terwijl er verder nog vele aardige en nuttige prijzen zijn, welke binnen enkele dagen voor een der ramen van het Verkeershuis op het Willemsplein geëta leerd zullen worden. (Toen dezer dagen een jonge man in Weenen een meisje trachtte te omhelzen, duwde zij hem met zoo veel kracht iveg, dat hij tegen een brandmelder vieldie alarm maak te, ivaardoor na weinige minuten zes brandspidten ter plaatse waren Mijn geestesoor hoort u al zeggen: Nu maakt hij er toch maar wat van, 'k Laat me niet in de luren leggen, Dit is iets dat niet waar zijn kan. Men mag het op de film vertoonen, Als een soort Charlie Chaplin gein, U meent, dat dit zoo ongewone Niet eerlijk echt gebeurd kan zijn. Ik kan u niet als ooggetuige Bezweren dat het is geschied, Maar wie zou 't uit den duim gaan zuigen, Geloof het maar waarom nou niet. Omdat een jonge Weenerin Niet duwen kan met zooveel kracht? Nou, denk vooral nu niet te min Over het huidig zwak geslacht. Misschien ook redeneert u wel, Dat dit te sterk van toeval is, Maar toeval was zoo vaak in 't spel Bij 't schrijven der geschiedenis. Ook ik geloof heel dikwijls niet, Wat men van her of der bericht, En vaak betreft dat een gebied Van veel meer ernst en meer gewicht, Ik neem, misschien daarom vooral, Dit nu eens graag als waarheid aan, Al was 't maar omdat dit geval Ons nooit op schade komt te staan En dan ben ik me van één feit In dit vreemd incident bewust: De brandweer kwam hier over tijd, Zijn liefdesvuur was al gebluscht. P. GASUS VELSEN Oppervlakte der gemeente wordt kleiner. De oppervlakte der gemeente Velsen be draagt bijna 5000 H.A., maar een groot deel daarvan is water. Want onze overigens wa- terarme gemeente telt vele groote havenwer ken en sluizen envoorts neemt ook het Noord zeekanaal een groote plaats in beslag. En die plaats zal spoedig nog aanzienlijk grooter worden, als gevolg van de op han den zijnde verhreeding van het kanaal, die zeer belangrijk belooft te zullen worden. Langen tijd is deze verbreeding een zaak geweest, die alleen binnenskamers werd be handeld, maar thans is de zaak zoover, dat ook het publiek kan zien, welk een groot stuk aan den Zuidkant van het kanaal zal worden weggegraven. Dicht bij het pontveer, nabij het houten kantoorgebouwtje verrijst een paaltje uit den bodem. En ver der landwaarts staan nog meer van zulke paaltjes. Deze geven de plaats aan, waar men eens den zuidelijken kanaaloever zal kunnen vinden. De paaltjes geven aan, dat de oever on geveer evenwijdig aan den betonweg naar Amsterdam komt te liggen. De lijn der paaltjes toont aan. dat daar waar de verbreeding bet grootst is, het kanaal 2 a 3 maal zoo breed zal worden als thans. Ongeveer daar waar de Amsterdamsche weg den Rijksweg naar Haarlem ontmoet, komen de pontwoningen te staan, waarvan onlangs de aanbesteding heeft plaats ge vonden. Deze komen natuurlijk nabij het verbreede kanaal, ongeveer 200 M. zuidelij ker van de plaats der tegenwoordige wonin gen, die door het kanaal zullen worden op geslokt. Uilkeeringen ingevolge Werkloos heidsverzekering. Volgens het verslag van de Arbeidsbeurs over 1936 bedroeg het totaal der gedane uitkee- ringen ingevolge de werkloosheidsverzekering in genoemd jaar f 128.463 of ongeveer f 10.000 meer dan in 1935, toen het f 118.085 bedroeg. Het totale aantal leden der gesubsidieerde werkloozenkassen bedroeg 3460 tegen 3416 in 1935. Tot de grootste vereenigingen behooren de Algemeene Ned. Metaalbewerkersbond met (op 31 December 1936) 366 (v.j. 369) leden en een totaal der uitkeeringen van f 13.385, de Chr. Metaalbewerkersbond met 86 (v.j. 96) leden en f 2346 aan uitkeeringen, de Ned. R.K, Metaal bewerkersbond met 124 (v.j. 127) leden en f 4071, de Algem. Ned. Bouwarbeidersbond met 178 (183) leden en f 9935, de R.K. Bouwvak arbeidersbond St. Joseph met 171 (v.j. 170) leden en f 8712, de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders met 119 (v.j. 131) leden en f 338 de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders met 340 (v.j. 427) leden en f 18.837, de Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond Sint Willibrordus met 149 (v.j. 147) leden en f 1491, de Centrale Bond van Transportarbeiders met 899 (813) leden en f 362-29, de Algem. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden met 59 (v.j. 58) leden en f 491, de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden met 40 (v.j. 45) leden en f 573, de Ned. R.K. Bond St. Franciscus van Assisië met 25 (onv.) leden en f 243. „Mercu- rius" met 60 (v.j. 51) leden en f 1197. Volgens het verslag bedraagt het aantal 'leden van den Bond van O.K. Fabrieks- en Transportarbeiders 94, die nog niet voor een uitkeering in aanmerking komen. Het aantal leden der aangesloten vereenigin gen blijkt de laatste jaren aanzienlijk gedaald te zijn. Dit aantal bedroeg: in 1931 4520 in 1932 4777, in 1933 4543, in 1934 4068, in 1935 3416, in 1936 3460.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1