HET NIEUWE AVONDBLAD De Stiltebrigade. RIJWIELEN KINDERWAGENS STOFZUIGERS 22e JAARGANG No. 208 DONDERDAG 8 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT". Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid 2000.- overlijden 400.—, verlies van hand, voet ot oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, aUe leden wijsvinger 60 een of twee leden wysvinger ƒ25—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz ƒ400 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Amsterdamsche politie zal binnenkort worden verrijkt met een „stiltebrigade", die zal optreden tegen menschen, die noodeloos veel lawaai in de stad maken. De brigade zal werken met den door prof. dr. C. Zwikker uit gevonden geluidsmeter, waarmee ieder ge rucht nauwkeurig in „decibels" wordf aange geven. Het is een belangwekkend bericht. Dat woord stiltebrigade is als taalverrijking al een merkwaardigheid op zichzelf. Mogelijk zullen de bewakers van het pure Nederlandsch, welks profeet Oharivarius is, het niet voet stoots aanvaarden omdat „brigade" geen Ne derlandsch is en zich op historische gronden moeilijk verdraagt met het begrip stilte, maar dergelijke academische bestrijding zal niet baten. Meer kans geef ik de Amsterdam sche stem-des-volks, als die er een beter woord voor in de plaats moeht willen stellen. Heeft zij in een rijk verleden niet zulke politie- benamingen als „prinsemarij" en „knolknop smeris" geschapen? Ook ditmaal zal zij haar kans wel te baat weten te nemen. Belangrijker dan de naam is evenwel de taak. Onze tijd schijnt niet zoozeer uit te blinken in het oplossen van netelige vraag stukken en het wegnemen van misstanden. Maar de lawaai-bestrijding behoort tot de lof felijke uitzonderingen. Slechts enkele jaren geleden begonnen, heeft zij nu al zulke resul taten geboekt dat het ons allemaal opvalt en we er om zoo te zeggen stil van zijn. Vroeger scheen het, bijvoorbeeld, voor de meeste auto mobilisten een plicht om zoo veel en zoo doordringend mogelijk hun klaxon te laten gillen. Tegenwoordig is het zooiets als een eerezaak geworden het zoo weinig mogelijk te doen en dan nog alleen in zoo korte kreetjes, dat ze haast verontschuldigend klinken. Het lawaai „voor de volle honderd procent", het lawaai „van groot formaat" om een paar afschuwelijke mode-uitdrukkingen op het ge hate verschijnsel toe te passen, is verdwenen. Voorwaar hier pas ik er een niet minder leelijke term op toe het Lawaai komt te genwoordig in aanmerking voor de positie van „Staatsvijand nr. 1". In Amsterdam was het het ergst, aangezien het de grootste stad des lands is en zij niet bepaald de stilste Nederlanders herbergt. In Amsterdam is de bestrijding dan ook het krachtigst aangepakt. Wie eenmaal welslaagt in het nastreven van zijn ideaal verdubbelt daardoor in kracht en onlangs werd ik een beetje bezorgd voor Commissaris Bakker, want naar mijn meening verviel hij in overdrijving toen het pierement uit de binnenstad werd verbannen. Ik geloof dat Amsterdam op dit betreurenswaardig besluit, getuigend van ge brek aan fantaisie, zal moeten terugkomen. Maar in het algemeen doet hij prachtig werk en de gemoedelijkheid van hemzelf en zijn dienders wettigt het vertrouwen, dat de stil tebrigade met mate zal optreden. Wij zijn allen nazaten van het volk van Willem de Zwijger en het is schoon dat wij dit niet alleen in onzen vrijheidszin maar ook in onze la waaibestrijding toonen te beseffen. Maar er is een grens en die ligt op het punt, waar pure levensvreugde erdoor gedoofd zou worden. Laat men voorzichtig zijn: die grens is al over schreden bij de uitbanning van het pierement. De term „onnoodig lawaai" is gevaarlijk. Ik herinner aan het gefluit van een jongen, slen terend langs de gracht, dat Herman Gorter inspireerde tot zijn onsterfelijke „Mei". Hoe licht zou een formeel politieman ook niet zulks kunnen rangschikken onder onnoodig lawaai. En het is dan maar de vraag of hij dat won dere gedicht gelezen heeft ik vrees ervoor het zich bijtijds herinnert en het zelfs dan met zijn plicht overeen kan brengen, het on noodig gefluit te doen voortduren. Ook zijn er straatzangers in de Jordaan, die.Amster dam niet missen kan. En tusschen de vinkies zit er ook wel eens, in het voorjaar, een nach tegaal in het Vondelpark. En er komt een merel met een heelen liederenbundel in zijn keel. En onder de bruggen liggen soms bootjes waaruit mannen-in-hemdsmouwen droef- snurkende harmonica-zangen doen opstij gen Er is meer. Laat de stiltebrigade nou voor zichtig wezen en het gevaar van alle groote bewegingen beseffen: dat zij door teveel ijver haar nobel doel voorbijstreven., R. P. IJMUIDEN De prijs der bakolie moet naar beneden. En de distributie der „werkloozen- vischmoet worden stopgezet. VERGADERING BUURTVER. 'T CENTRUM. De Buurtvereeniging 't Centrum houdt he denavond een ledenvergadering in hotel „Wil lem Barendsz". In deze vergadering zal o.a. een bespreking worden gehouden ter zake het oprichten van een Zaterdagavondmarkt. Wenschen van den kleinhandel in visch. In het gebouw „De Ruijter" te Amsterdam vond gisteravond een vergadering plaats van kleinhandelaren en winkeliers in visch, uit geschreven door de Vischhandelvereeniging „De Eendracht" te Amsterdam, welke ver gadering in hoofdzaak was bedoeld als een demonstratie tegen de dure bakolie en de distributie van goedkoope visch onder de werkloozen. De drukbezochte vergadering werd geopend door den he<sr Hendriks, tweede voorzitter van den Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedrijf, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder het Tweede Kamer lid dr. Vos. Spreker wees er op, dat deze ver gaderingen was bedoeld als inzet van een reeks protestvergaderingen. De bond,, aldus spreker, ijvert nu al twee jaar voor ordening in het bedrijf. Vele conferentie zijn gehouden met de regeering, maar tot dusver kreeg men nul op het request. Er heerscht bittere armoede in de gezinnen van vele leden.Van het vorige minister heeft men niets gedaan kunnen krijgen. We weten niet hoe het met de nieuwe regeering zal gaan en of we weer met een kluitje in het riet gezonden zullen worden. De eerste spreker was de heer KI. Lam me r s, die zou spreken over de organisatie en de steunmaatregelen; hij dankte eerst den heer Hendriks voor zijn bereidwilligheid, deze vergadering te leiden. Spreker verheugde zich over de drukke opkomst. Hij wees op de noodzakelijkheid van een organisatie in den vischhandel. De enkeling kon niets bereiken. Wij zijn hier bijelkaar om plannen te beramen in het belang van den kleinhandel en te trachten die verwezenlijkt te verkrijgen. Spr. betreurde het, dat de menschen, die over het bedrijf moeten oordeelen, geheel buiten het bedrijf staan. De heer Lammers bracht vervolgens de steunmaatregelen ter sprake, die noodig waren doordat tengevolge van de afsluiting van de Zuiderzee de aanvoer aan de vischmarkt te Amsterdam tot ongeveer 1/4 terugliep. Spreker betreurde het, dat de organisatie niet heeft kunnen bereiken, wat zoo hoog noodig is. De heer L. P r e s s e r, algemeen secreta ris van den bond sprak over de saneering van den straat- en markthandel, die eveneens wees op den slechten toestand in het bedrijf, waardoor het zoo geworden is, dat zij die steun ontvangen er dikwijls beter aan toe zijn dan de anderen. Dee in het leven geroe pen Zuiderzeesteun heeft den toestand in het bedrijf nog verergerd. Visschers, die in den vischhandel gingen werden gesteund. Niet al leen verminderde dus de aanvoer, maar het aantal vischventers vermeerderde. De klein handel kreeg concurrentie van den regeerings- steun. Spreker weer op, dat de ambtenaren van den Zuiderzeesteun de venters voortdu rend tegenwerken, hetgeen hij met eenige voorbeelden aantoonde. Verder bracht de heer Presser het Amsterdamsche ventverbod ter sprake en wees hij ten slotte op den wantoe stand von den garnalenhandel. Verbetering in den garnalenhandel moet komen uit Den Hel der. Er moet gezorgd worden, dat er weer zoo veel garnalen worden aangevoerd, dat deze tegen een veel lagereh prijs dan thans ver kocht kunnen worden. De heerJ. van Leeuwen, voorzitter van de afdeeling Deventer van den Bond wees eveneens op de noodzakelijkheid van organi satie, hetgeen in het belang is van het ge- heele distributieapparaat. Dat de toestand in het bedrijf thans zoo ellendig is komt omdat men in de dagen van hoogconjunctuur de noodzakelijkheid van organisatie niet inzag. De regeering heeft de vischhandelaren in ar men van de misdaad gedreven. Scheepvaart en visscherij worden gesteund, maar de kleine zelfstandigen heeft men buiten de sociale wet geving gestooten en tot paupers gemaakt. Doordat men zich niet bijtijds heeft georgani seerd heeft men de werkloozen, den groot handel en de regeering als concurrenten ge kregen. Het is niet waar dat de detailhandel in het distributieapparaat gemist kan worden, want dan had men een leger dure ambtenaren noodig. Maar het is wel waar, dat er noodig is een krachtige organisatie, opdat geëischt kan worden, wat den paria niet onthouden wordt: een sociale wetgeving. De heer J. L. Uitzinger zeide, gaarne de uitnoodiging om hier te spreken te hebben aangenomen. Hij wees er op, dat hij uitslui tend spreekt als groothandelaar en niet als lid van de een of andere vereeniging. In de eerste plaats besprak de heer Uitzinger den aanvoer van zeevisch in IJmuiden, waarover al zoo veel gesproken is. Er varen thans onge veer 40 trawlers, hetgeen wil zeggen, dat er elke week twintig binnen komen, verder een aantal loggers en schuitjes. Van overleg inzake den aanvoer is geen sprake. De reeder zou zijn voordeel doen met de adviezen van den han del, maar er is een buitengewoone eenzijdig heid, vooral in de periode van den makreel- aanvoer. Wij mogen tot den reeder niet zeggen, dat we ook wel eens wat anders noodig heb ben. De reeder bekijkt de zaak uit een econo misch standpunt, maar is het goed, dat de regeering tot den producent zegt: ge kunt doen wat ge wilt. De heeren in Den Haag toonen met statistieken aan, dat de reeders steeds minder geld voor hun visch krijgen. Met de koolvisch heeft de vischhandel, door ze te fileeren veel gedaan en de reeders hadden er voor moeten zorgen, dat er steeds koolvisch was. Maar ofschoon dit heel goed mogelijk is, deden ze dit niet en de relaties gingen weer verloren. Geen land is op het gebied van visch zoo hard achteruitgegaan als ons land. Het lijkt wel dat men den aanvoer opzettelijk klein houdt. Het is typisch, dat men in den Haag zoo weinig rekening houdt met de wenschen van den vischhandel zoowel groot- als klem. Men heeft gewezen op het belang van korter reizen. De visch van IJmuiden stond vroeger bekend als kwaliteitsvisch, maar dit is thans af. De kwaliteit voor de visch in IJmuiden is enorm achteruitgegaan. Het is bewezen, dat dat deel van de vangst, dat met zorg werd behandeld 100 pet. meer opbrengt dan de rest. De handel vond het niet goed, dat de loggers alle op Maandag binnenkomen. Aan den Haag is gevraagd, hiervoor een oplos sing te vinden. De loggerschippers-eigenaren hoorden hiervan en protesteerden. En de mi nister zeide aan het instituut, dat was opge dragen naar een regeling te zoeken, maar te stoppen. Stel eens voor. dat het met de trawlers ook zoo ging, of dat de boeren Za terdagsmiddags tegen de koeien op het land zeiden: tot Maandag. In het staatsbedrijf te IJmuiden is het gebeurd, dat de afslag twee uur moest stopgezet worden, omdat de log gers niet aan de markt wilden komen. Onze wenschen moeten uitgaan, niet in de eerste plaats naar steun, maar naar visch, naar goede visch. Wij willen, vervolgde spre ker, gaarne visch van Nederlandsche sche pen, maar dan moeten deze schepen er ook voor zorgen dat er voldoende visch is. Vervolgens besprak de heer Uitzinger de belasting op de olie. Deze bedraagt 40 ets. per kilo en dan moet op de gebakken visch nog 4 pet. omzetbelasting betaald worden. De prijs van de olie bedraagt evenveel als de prijs die voor de visch betaald moet worden die men wil bakken. De accijns moet er on herroepelijk af. De vischandel moet meebe talen aan de narigheden van anderen. Men zegt, dat men de heffing niet kan missen, maar heeft men de medaille ook omgekeerd? Hoe krijgen we het anders? Door het ge- heele land, de kamerfracties, de pers er van te overtuigen dat het anders moet. Want de toestand is onhoudbaar. Over de regeeringsvisch sprekende, zeide de heer Uitzinger, dat de handel getracht heeft in het distributieapparaat medezeg genschap te krijgen. Het departement is ge wezen op de vele moeilijkheden. Men wist er in den Haag alles van, maar juist om die moeilijkheden wilde men doorzetten. De zaak is misgeloopen, maar men heeft den moed niet. dat te erkennen. De handel gunt den werklooze zijn goedkoope visch, maar hij wil ingeschakeld worden. Men gaat nu de zaak uitbreiden. Er is een grooter kantoor en een groot pakhuis. Men meende, propaganda voor vischver- bruik te maken, maar dit is niet geschied, omdat men bepaalde vischsoorten stuurde naar plaatsen, die daar heelemaal niet ge wild waren. Men begon de distributie met verschillende beloften, maar deze zijn niet gehouden. De handel, die geen schade mocht lijden heeft enorm veel schade gehad. Het mocht geen geld kosten, maar men begon met een kapitaaltje van meer dan drie ton. En den Haag heeft er bij het filiaal in IJmui den op aangedrongen dat men zuiniger moest worden. Er is niemand die er verstand van heeft. De eenige die er wel verstand van heeft is dezer dagen ontslagen. Wat men nu koopt is, globaal uitgerekend, 1/1000 pond visch per week per werklooze. De handel zou geen schade lijden, maar het is spreker be kend, dat men van het departement er op uit is geweest om de Jamboree van visch te voorzien. Er zit een groot gevaar in deze overheidsbemoeiingen, n.l. dat men niet weet wanneer ze uit zijn. Ook de heer Uitzinger drong er op aan de organisatie te blijven steunen. Na eenige opmerkingen van een tweetal aanwezigen, zeide de voorzitter, dat het de bedoeling is, wanneer de Kamer weer bijeen komt, in den Haag een demonstratief con gres te houden. Om dit te doen slagen hoopt spreker op aller medewerking, opdat de nood druft der leden tot het Nederlandsche pu bliek doordringt. Ten slotte werd een motie Ingediend, waar in er bij den minister op wordt aangedrongen, den vischhandel te steunen door opheffing, desnoods verlaging van den accijns op de bakolie. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Openluchtspel in Velserbeek. „Filmmaniakken" van Henk Bakker. ,De Openluchtspelers", zooals de leider. Jan van Dommelen, z'n groep acteurs en actrices gedoopt heeft, hadden over diezelfde „openlucht" niet te klagen, toen zij in het gemeentelijke park Velserbeeek Henk Bak- ker's bekende kluchtspel „Filmmaniakken" opvoerden. Want het was er bij de thee- schenkerij rijkelijk frisch, zoodat het in flinken getale aanwezige publiek het zeer apprecieerde, dat de avonturen van Slok en Zwijntje, de twee vroolijke vagebonden zulk een amusant verloop hadden. De entourage voor dit spel van gijn en nonsens, zooals de auteur zijn werk als on dertitel meegaf, was in alle opzichten: na tuurlijk en dus niet te verbeteren. De achterzijde van de theeschenkerij fun geerde als achterdoek, geflankeerd door het gemeentelijke groen, terwijl de bezoekers op het terras gegroepeerd waren. Na een half uur wachten kon de voorstel ling, die aleer 't met de vergunning zoo ver was, heel wat tegenslagen had moeten over winnen, beginnen. Al was het onder protest van den exploitant, den heer v. d. Werff, zooals deze mededeelde. De intrige van het spel dat in de glorie dagen van Watt en y2-Watt geboren werd, brengt den toeschouwer in kennis met twee landloopers die door hun IVk-cent-comibinatie door een stel film-adoreerende jongedames voor de bewuste komieken worden aangezien en beiden gastvrij ontvangen. In de hoop óók eens onder het licht der Jupiterlampen te mogen schitteren). Het is voor een geroutineerd auteur als Bakker een peuleschil om zulk een mooi „ge val" naar behooren, d.w.z. met beste kan sen op de meest groote lachsalvo's uit te werken. En de heeren Jan van Dommelen en I. Monnikendam namen de taak over, de klucht zoo sappig mogelijk op te dienen, al stonden hen geroutineerde krachten daarbij terzijde Zoo was er een vlotte Van Panderen (L W. Boeree) een rad en charmant Aagje (mevr. T. Roza<PeekL door haar verloofde kellner Jan (A. H. de Vries) waardig terzijde gestaan. (Jan's rolkennis mocht er wezen) Met een succesrol als die van Miss Bella Blackhead had mevr. J. BoereeKarreman geroutineerde Varia-kracht, geen moeite. En de vertolking ging er, dank zij haar opvatting grif iin. Jhr. van Swieteren (Jack Roza), de compagnon van het duo filmsterren was een rake deus ex machina, die in het goed ge speelde tweede bedrijf met Bellla een waardig aandeel in het succes had. Slok en Zwijntje, de laatste niet het minst ware de stoere dragers van de Filmmaniak ken; enkele open doekjes en het hartelijk applaus aan het einde der bedrijven bewezen, dat het publiek waardeering voor hun werk had; wij mogen ons daar bij aansluiten, want goede wijn behoeft geen krans. Het kwartet jeugdige bewonderaarsters had in de dames Dolly van Dommelen, Leni Feddema, Tine en Bep v. d. Erf een fleurige bezetting, zoodat het derde bedrijf een pret tige touch kreeg, die dit sluitende gedeelte charme gaf en het tot het meestgeslaagde maakte. Prachtig was daarin tevens de scène van den dronken Palm (A. H. Holtslag) voorgeleid door Jan van Dommelen en zwierig beklaagd door mevr. Palm (mevr. List—Molenaars). Zoo kwam het spel op steeds hooger peil en hebben de „Openluchtspelers" allen ge amuseerd. 4, Terecht gaven de toeschouwers voor den aanvang en in de rustpoozen blijken van ongeduld over den tragen gang der rust poozen in de uitvoering, die ruim half twaalf eindigde. Dat was toch niet noodig bij zulk een eenvoudige entourage. W. OM TE DOKKEN. Alhier is binnengekomen de Belgische stoomtrawler Jean Claude O 343 om te dok ken. 0.75 per week 0.60 per week. ƒ0.60 per week. ff Handelsonderneming,U NIC HOUTMANSTRAAT 4, BI) DEN WATERTOREN. (Adv. Ingez. Med.) De aankomst van de padvinders uit Curasao, die na een verre reis Dinsdag middag te Bloemendaal voor de deelneming aan de Jamboree arriveerden. De buitenlandsche gasten gefotografeerd voor hun tijdelijk verblijf, het Inter nationaal Vacantiehuis te Bloemendaal. Uitbreiding los personeel Hoog- Ongeveer 80 arbeiders krijgen een kaart. Naar wij vernemen zal in verband met de drukte aan het hoogovenbedrijf het losse per soneel aanzienlijk worden uitgebreid. Aan ongeveer 80 arbeiders zal een kaart worden uitgereikt. AANVRAGE VOOR KOSTELOOZE RIJWIEL PLAATJES. De Ontvanger der directe belastingen, enz. te IJmuiden deelt mede, dat voor hen, die niet in de gelegenheid zijn zich op de gewone kantooruren te zijnen kantore te vervoegen tot het indienen van de aanvrage ter beko ming van het kostelooze rijwielbelastingmerk 1937-'38, te dien einde zitting zal worden ge houden op Vrijdag 16 en op Vrijdag 23 Juli e.k., des avonds van 7 tot 9 uur. ten kantore Kennemerlaan 64, IJmuiden. Voor werklooze gegadigden geldt de rege ling, zooals die in de diverse stempellokalen ter kennisneming is gedeponeerd. Van deze laatsten kunnen dus ter avond zitting géén aanvragen als vorenbedoeld in behandeling worden genomen. De Zeevisscherij in Mei. Opbrengst versche visch 480.000 en pekelharing circa 234.000. De Afdeeling Visscherijen van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Mei 1937, waarbij de tusschen haak jes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Mei 1936. Aan de zeevisscherij namen 433 (477) Neder landsche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloo- pige opgaven hier te lande aangevoerd 4.199.663 kg. (3.601.883 kg.) visch, met een waarde van f 714.121 (f 557.183). In totaal waren 48 (46) stoomtrawlers in be drijf. In 96 (87) reizen brachten de stoom trawlers te IJmuiden en te Scheveningen 1.231.225 kg. (1.090.329 kg.) visch aan ter waarde van f 198.597 (f 142.902) of gemiddeld per reisdag 1170 kg. (1091 kg.) en f 189 (f 143). 2 (2) sleepboottrawlers voerden te Zoutkamp in 10 (12) reizen 65.103 kg. (56.956 kg.) visch aan, waarvoor f 5083 (f 4094) werd besomd. Een groot deel der vangst bestond uit puf. 5 (5) motortrawlers maakten 11 (8) reizen en besomden voor 131.158 kg. (88.643 kg.) visch f 21.518 (f 11.513) of gemiddeld per reisdag 1112 kg. (905 kg.) en f 182 (f 117). Van de motorloggers namen 98 (113) vaartui gen aan de trawlvisscherij deel. In 329 (327) reizen werd 624.750 kg. (661.612 kg.) visch aan gebracht ter waarde van f 148.305 (f 122.947) of gemiddeld per reisdag 261 kg. (255 kg.) en f 62 (f 47). Voor de kleine trawlvisseherij waren 197 (227) vaartuigen (motorkotters, motorkust- visschersvaartuigen en halfgedekte en open zeilvaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 1538 (1501) reizen en brachten 478.986 kg. (539.486 kg.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 91.142 (f 77.335) of gemiddeld per reis 311 kg. (359 kg.) en f 59 (f 52). Eén Belgische motorkotter, die met den trawl had gevischt, bracht te IJmuiden 94 kg. visch aan ter waarde van f 36. Voor zoover bekend namen 18 (22) Neder landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 62 (89) reizen werd 105.282 kg. (158.005 kg.) visch aangebracht ter waarde van f 13.538 (f 15.107) of gemiddeld per reis 1698 kg. (1775 kg.) en f 218 (f 170). Eén Deensche motorkotter, die met de zee vischzegen had gevischt, voerde in 2 reizen 14.437 kg. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 1347 werd besomd. In Mei jj. werd geen beugvisscherij uitge oefend. (In Mei 1936 voerden 5 stoombeugers in 5 reizen 17.655 kg. beugvisch aan ter waarde van f 3051). De datum van aanvang van de drijfnetvis- scherij op haring was van Regeeringswege be paald op 10 Mei (in 1936 op 11 Mei). Evenals in het vorige jaar mocht ter voorkoming van te grooten aanvoer slechts een gedeelte der vloot op dien datum ter haringvangst uitgaan, terwijl slechts met een beperkte vleetlengte mocht worden gevischt. Aan het einde der maand waren van de Ne derlandsche haringvloot 16 (15) stoomloggers en 55 (57) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche maatschappij te Scheveningen waren bovendien 4 (4) motorloggers ter haringvis- scherij uitgevaren. De Nederlandsche haringschepen brachten in 18 (13) reizen der stoomloggers en 47 (47) reizen der motorloggers 14.702 (9234) kantjes maatjesharing en 457 (159) kantjes steurharing aan, d.i. tezamen 15.159 (9393) kantjes pekel en steurharing of 1.440.105 kg. (892.335 kg. fcer waarde van f 220.814 (f 166.473). Bovendien voerden de Poolsche motorloggers in 3 (5) reizen 1113 (661) kantjes maatjes haring en 16 (42) kantjes steurharing aan, d.i. tezamen 1129 (703) kantjes pekel- en steur haring of 107.255 kg. (66.785 kg.) ter waarde van f 13.518 (f 10.552). De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op f 14.39 (f 17.53).

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1