Ti Vogelenzang bereidt zich voor. Vliegbooten over den Oceaan. NCSHOFJE VERNIEUWD. HET BRUINI Op de komst van 28000 Padvinders. Nc(l. Christ. Blindenbond. HAARLEM Woensdag. Hedenmorgen tien uur werd in café-restau rant „Dreefzicht" de 13de algemeene vergade ring van den Ned. Christ. Blindenbond ge opend. Deze werd op de gebruikelijke wijze geopend. De voorzitter, de heer Th. W. Aris, uit Am sterdam. deelde mede, dat 116 leden aanwe zig waren. Hij betuigde hierover zijn tevre denheid en riep een speciaal woord van wel kom toe aan de afgevaardigden van andere vereenigingen. Spreker hoopte, dat op dezen dag de vriendschapsbanden nog nauwer aan- ehaald zullen worden. Mevrouw Diepenhorst uitte namens het in stituut „Sonneheerd" de beste wenschen voor den bond. De heer Timmer van het blindeninstituut ..Barthimeus" uit Zeist, hoopte dat de arbeid van den Blindenbond nog steeds uitgebreid mag worden en dat Gods zegen er op rusten mag. De heer J. Hermans voerde het woord na mens het Werkliedenverbond „Patrimonium" herinnnerde aan het Bijbelwoord: „Zalig zijn zij, die niet zien kunnen en nochtans geloo- ven". De heer G. W. Paauw uit Haarlem sprak na mens de Ned. Vereeniging tot behartiging der belangen van onvolwaardigen. Hij deed mededeelingen over het werk van deze nuttige vereeniging, die zich ten doel stelt, van blin den nuttige menschen in de maatschappij te maken. Door zijn bemiddeling zijn 26 blin den geholpen kunnen worden. Hiervan wer den er tien geplaatst in bedrijven. Zeven ty pisten zijn bij de Philipsfabrieken geplaatst, waarvan er twee zelfs als buitenlandsch cor respondent werkzaam zijn en met veel suc ces. Ook zijn er een paar geplaatst in car- tonnagefabrieken. Uitvoerig schetste spreker de zeer bevredigende resultaten van het werk zijner vereeniging, niettegenstaande de moei lijkheden, waarmee men in den crisistijd te kampen heeft gehad. Naar verschillende an dere arbeidsmogelijkheden voor blinden wordt nog uitgezien. Hij hoopt als arbeidsbemidde laar nog vele blinden in de bedrijven geplaatst te kunnen krijgen. Ook besprak hij het woord „onvolwaardigen". dat velen zoo on sympathiek in de ooren klinkt. Men heeft ge probeerd en er ander en beter woord voor te vinden, maar daarin is men nog niet ge slaagd. Het woord „onvolwaardigen" heeft nu eenmaal burgerrecht verkregen, evenals het woord „tuberculose", dat vroeger ook zulk een Onaangenamen klank had, maar het publiek staat al lang niet meer onsympathiek tegen over de t.b.c.-patiënten en ook niet meer te genover de zoogenaamde onvolwaardigen, in wie men ook medemenschen ziet, die holpen moeten en kunnen worden. De Voorzitter dankte de afgevaardigden voor hun vriendelijke woorden en speciaal den heer Paauw. aan wien hij ook Gods zegen op zijn prachtigen arbeid toewenschte. Spreker deelde mede, dat er nu ook een afdeeling op de Veluwe is gekomen, waarvan de zetel in Ermelo gevestigd is. De A.V.O. heeft een cata logus van 5000 aangelegd van alle in Neder land verschenen boeken in Brailleschrift. De heer Aris hoopte, dat ook in het nieuwe ver- eeniglngsjaar veel propaganda voor de Chr. Blindenorganisatie gemaakt zal worden. Mej. H. Stödel uit Amsterdam, secretaresse, bracht het jaarverslag uit. Het keurig verslag werd met applaus be^ loond De Voorzitter bracht haar een woord van dank. Hij hoopte dat zij nog vele jaren als zoodanig werkzaam mag zijn. Mej. A. Poll uit Zaandam, de penmngmees- teresse, bracht het financieel verslag uit. Ook dit werk werd onder dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd mej. M. Sto- del bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer H. J. Kruithof uit Kampen, vice-voor- zitter, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer H. B. Lokerse te Middelburg. Aan den heer Kruithof, één der oprichters van den bond, werd dank gebracht voor alles wat hij voor zijn medeleden gedaan heeft. De heer Kruithof dankte voor het vertrou wen, dat zoovele jaren aan hem is geschonken. Hij hoopt echter nog vele jaren onder Gods zegen voor den bond te mogen werken. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten de plaats te bepalen, waar de volgende jaarver gadering zal worden gehouden Tenslotte hield Ds. B. J. C. Rijnders uit Hil versum een rede over het onderwerp: ,.De noodzakelijkheid dat Christenen zich organi- seeren en dit ook propageeren". Hij herinnerde aan den philantropischen arbeid van vroeger jaren ten opzichte van t.b.c.-patiënten en de geesteskranken. Maar in het Koninkrijk Gods was toch nog een groot hiaat. Ten opzichte van het organisatieleven bestond namelijk groote achterstand. Van lieverlede kwam daar verandering in. Er werd veel medelijden be toond met het lot van de blinden. „Maar dit medelijden had voor hen niets aantrekkelijks", zei spreker. „Het was een medelijden, dat geen hulp bracht. Daarom kwam er onder de blin den een groeiende begeerte, om aan elkander en aan anderen te laten zien. dat een dergelijk medelijden misplaatst is. De blinden hebben geen behoefte aan zulk een medelijden. Zij hebben behoefte aan versterking van het zelf vertrouwen, om zelf voor het maatschappelijk bestaan te kunnen zorgen. Toen werd de Ne- derlandsche Blindenbond opgericht, die welis- Nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling der luchtvaart. ien jaren na de historische vlucht van Charles Lindbergh, dezen vliegcnensch met zijn postduiven-instinct, vliegen een Britsche- en Amerikaansche vlieg- boot op denzelfden dag over den Noordelijken Atlantischen Oceaan; zij komen elkander tegen; wisselen onderling radioberichten. De Brit heeft voor zijn reis 15 uur 9 minuten, de Amerikaan 12 uur 40 min. noodig! Al is de indruk van deze vluchten niet zoo overweldi gend als die welke tien jaren geleden werd gewekt, toch is zij evenzeer van historische be- teekenis. Van meer gewicht dan de uitvoering van het plan van den Franschen Minister van Luchtvaart zou zijn geweest, n.l. toen Mr. Pierre Cot eenige maanden geleden het plan uitschreef voor een snelheidswedstrijd New- York—Parijs. Bij een dergelijken wedstrijd, die zuiver en alleen beoogde in den kortsten tijd den afstand af te leggen, zou met het tijds bestek geen rekening zijn gehouden. In 1937 is de aviatiek te ver in haar ontwikkeling om zonder te letten op het rendement van het vliegtuig, een race over 1900 mijlen oceaan uit te schrijven, zonder de bestaande middelen van veilige navigatie in toepassing te brengen De thans volbrachte vluchten zijn zonder voorafgaande propapaganda dus even rus tig als destijds door Lindbergh voorbereid en uitgevoerd. Zij zijn dan ook het gevolg van de bestudeering van de transatlantische ver binding door verkeersmaatschappijen en in dustrie. Inderdaad een langdurige studie. Voor de oplossing van het probleem, d.w.z. van de verbinding in geregelden dienst moet rekening worden gehouden met: een afstand van ruim 2000 K.M. over zee; slechte weersomstandig heden; sterken tegenwind en slecht vliegweer op de eindpunten. Voor de verkeerstechnische regeling moeten mitsdien middelen worden ge vonden voor het overwinnen van de moeilijk heden van de weersgesteldheid, derhalve een feilloos werkende radiodienst en meteorologi sche dienst, in staat om de gezagvoerder te voorzien van volledige gegevens omtrent zicht, windrichting en -snelheid. Het behoeft geen verder betoog, dat deze korte samenvatting een ontzaglijk grooten ar beid inhoudt. De vliegtuigbouwer heeft te voldoen aan den eisch een vliegtuig te bouwen, dat een actieradius heeft waarin een sterke tegen wind is verwerkt en daarenboven een behoor lijke betalende lading kan vervoeren. Voor de oplossing van het laatst-bedoelde probleem werd in verschillende richtingen gezocht. De Amerikanen en Engelschen zochten naar op voering van het vermogen van vliegboot en landvliegtuig, zij het ook dat men aan de vlieg boot in de eerste plaats aandacht schonk. Frankrijk, dat voor het transatlantisch ver keer 'n afzonderlijke maatschappij onder den naam van „Compagnie Générale Transatlan- tique" oprichtte, concentreert zich op den bouw van een groote vliegboot en een land- vliegtuig. Daarnaast is de oplossing gezocht, waarbij van de gedachte is uitgegaan, dat een vliegtuig met een grooteren last kan vliegen dan het bij den start kan opheffen. Voor deze oplossing moet dus de start met een hulpmid del worden bewerkstelligd. De Engelschen zijn bezig een combinatie te bouwen, waarbij, zoo als bekend, het transatlantische vliegtuig door een tweede in de lucht wordt losgelaten (type Mayo). De Duitschers starten de vliegbooten van katapultschepen, een stelsel dat zij reeds jaren toepassen voor den uitnemend loopen den dienst over den Zuidelijken Atlantic. Deze katapultschepen, waarvan er reeds vier in dienst zijn, moeten niet worden verward met kunstmatige, eilanden, welker bestemming is gedacht als bekorting van de oceaan-étappen; de katapultschepen liggen nabij de kust en dienen uitsluitend voor vergemakkelijking van den start en dienen tevens als peilstations, be- drijfsstoffen depóts en metro-stations. Om volledig te zijn moeten we nog vermelden, de plannen voor kunstmatige drijvende eilanden, waarvan de kosten in de buurt van 1 millioen pond sterling zijn te waardeeren. Behalve deze niet te verwaarloozen kosten, zullen deze eilanden nog de eigenaardige moeilijkheden met zich brengen. Het zal inderdaad van be lang zijn uit te maken, of een dergelijk als steunpunt bruikbaar eiland, op korten afstand van de kust van een land van andere natio naliteit voor anker zou mogen gaan. Naar de hierover in het kort aangegeven richtlijnen is men in de verschillende landen tot de volgende typen gekomen: Frankrijk Duitschland Engeland Ver. Staten Totaal gewicht (in tonnen) Actieradius (mijlen Kruissnelheid Max. snelheid De booten van i Laté Far- man Dor- nier «8 m Short Caledo- nean Mayo Sckor- sky Martin 130 N.we Martin 36 16 10 16 18 20 23 42 2765 3100 3500 3500 3500 3200 5000 142 168 124 155 165 160 170 163 163 175 155 186 155 186 200 192 180 laatste vlucht waren de Short en Martin 130. De toekomst. De geslaagde vluchten zijn slechts te be schouwen als een mijlpaal op den weg der ont wikkeling; zij passen in het stelsel van nauw gezette studie, welke slechts beoogt een uitge breid materiaal te verzamelen over de verschil lende omstandigheden op elke route. Men koos nu de rechtstreeksche verbinding, de kortste dus, maar meteorologisch de moeilijk ste. De weg over de Bermuda's, die o.a. reeds door de Duitsche Luft Hansa met succes werd verkend is V/2 maal zoo lang, doch meteorolo gisch gunstiger Zoo is aan deze fascineerende luchtverbinding nog zeer veel arbeid te ver richten, voor de resteerende schakel in het wereldluchtverkeer in geregelden dienst zal zijn gesloten. VAN DEN ABEELEN. waar veel deed voor het lot van de blinden, maar waarin velen zich toch niet thuis gevoel den, omdat zij een andere levensbeschouwing hebben; zij kunnen namelijk ook bij dezen ar beid het Woord van God niet missen. Zoo ont stond de Ned. Chr. Blindenbond, waarin deze menschen zich konden organiseeren. Ook hier beseffen zij, dat eendracht macht moet maken; de stemmen van de Christenen moeten zich in één koor doen hooren. In het Christelijk bondsleven kan men elkander tot een zegen zijn; kan men elkaar opheffen. Zij moeten el kanders leven zien in het licht der eeuwigheid. De leden van den Ned. Chr. Blindenbond hopen dan ook, dat alle niet-zienden in ons land, die zich voor Gods Woord buigen, zich geroepen zullen voelen, als lid toe te treden". Ds. Rijnders hoopte, dat vele blinden aan dit verlangen tegemoet zullen komen. Deze Bond kan nog veel meer leden tellen. Door een gepaste propaganda moeten alle beletse- sen worden weggenomen, die nu nog vele Christelijke blinden weerhouden, als lid toe te treden". De Voorzitter bracht aan Ds. Rijnders een warm woord van dank, dat met krachtig applaus onderstreept werd. De vergadering werd hierop geschorst tot drie uur, nadat eerst gezongen was Gezang 189 vers 4; „Nooit kan het geloof te veel ver wachten" en Ds. Rijnders in dankgebed was voorgegaan. EINDEXAMEN GYMASIUM. Na verlengd examen zijn aan het Sted. Gym nasium nog geslaagd voor diploma B: de heeren R. Graafstal, W. Brocades Zaalberg, R. S. Plekker. De examens zijn afgeloopen. De Jamboree. De eerste groep van overzee is aangekomen. Daar staan ze te huiveren in den tuin van het perceel Bl.weg 164, 17 padvinders uit Cu racao, zoo gearriveerd uit de tropen naar het koele Nederland. Vele padvindersgroepen uit Haarlem 'zijn ter verwelkoming aanwezig. Het zijn meest allen donkere jongens met interessante namen, die aan Spanje en Por tugal doen denken. Of ze Nederlandsch spre ken? Zoo goed als u en ik. En dit is zeker een compliment voor de Hollandsche leerkrach ten daar. Op 17 Juni zijn ze vertrokken per „Simon Bolivar". Hun hopman, de heer De Groot, was hen al vooruitgereisd, om alles in orde te maken. De tocht ging eerst naar Caracas en daar zijn ze onthaald door de padvinders op een diner en een autotocht in de bergen. Ze ver tellen van hun droge land, dat in den heeten drogen tijd grijs en dor is. Op een plantage malen soms wel 12 molens het water uit den grond en pijpleidingen brengen het over het terrein voor de cultures van oranjeappels, divi-divi en aloë. Maar nu, na 18 dagen, zijn ze ver van hun tropeneiland om Nederland te leeren kennen. Voor dat de Jamboree begint staan tochten naar Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Arn hem, Nijmegen, enz. on het programma en na 9 Augustus is er nog gelegenheid voor een bezoek aan Noord-Brabant; overal zullen de padvinders als gastheeren optreden. Wij wenschen onzen gasten een aangename vacantie en hopen met hen, dat het een beetje warmer wordt. (Van onzen G. P. D.-redacteur.) Gunstig, uiterst gunstig gelegenDit is de eerste gedachte, die in het hoofd van den objectieven toeschouwer opkomt, wan neer hij door Vogelenzang ronddwaalt. De Padvinderswereld is er in geslaagd de hand te leggen op een prachtig stuk echt-Neder- landsch natuurschoon, teneinde van 29 Juli —12 Augustus een kleine 30.000 padvinders uit alle werelddeelen te herbergen. Men is er zich bewust van dat de tijd nu opschiet. En de argelooze wandelaar wordt er te Vogelen zang elke minuut aan herinnerd. Vracht auto's, hoog beladen met hout, rijden af en aan. Hamergeklop verstoort de stilteEr wordt hard gewerkt op het Jamboreeterrein. Padvinders op het Jamboreeterrein aan den arbeid. In het Voortrekkerskamp zijn thans ruim 60 man gearriveerd: wegen verbeteraars en bruggenbouwers. Er zijn heel wat bruggen noodig hier en enkele weggetjes moeten ook nog voorzien worden van een beter wegdek. Wat er thans gereed, of bijna gereed is? In de eerste plaats het „marktplein" met de winkelgalerij. Uit den grond getooverd. Van hout opgetrokken. De bank om geld te wis selen is op een oor na gevild en hetzelfde mag gezegd worden van het ontzaglijk groote restaurant-theater. Hier, op een terrein vlak bij den ingangs- weg, heeft men reeds een massa werk ver richt. Het post- en telefoonkantoor ontbreekt evenmin ais de onontbeerlijke kapperswinkel. Als er iets niet op tijd in orde mocht zijn, van het „marktplein" en de „scoutshops" kan men dat niet zeggen. En evenmin van het demonstratieterrein met zijn vele hooge tribunes. Vakmenschen zijn hier druk in de weer met het optrekken der tribunes. Eén is er reeds gereed. En de andere zullen binnen enkele dagen volgen. Deze tribunes, die op een ijzeren geraamte opgetrokken worden men neemt geen risico's! maken een mas sieven indruk. De toegangswegen, een belang rijk onderdeel van het werk, worden éven eens verbeterd. Een groot gedeelte is reeds gereed. Een breede grintweg voert b.v. naar het huis, waar de kampstaf zetelt. Andere grintwegen leiden naar de 10 sub-kampen.- Op een enkel stuk na zijn deze gereed. En waar dit niet zoo is, b.v. het laatste stuk weg naar het Voortrekkerskamp, pakt men dit nu ijverig aan. Na het eten gistermiddag trokken de Voor trekkers, de oudste padvinders, er, gewapend met schoppen en bijlen, al op uit, zich haas tend naar de plaats waar hun arbeidskracht goed aangewend kon worden. Hun kamp, dat een der uiterste is van het 3,5 K.M. lange en V/2 K.M. breede terrein, ziet er goed uit. De tenten staan opgesteld, één zeer groote tent, waar de hongerigen en dorstigen gelaafd kunnen worden, domineert, evenals de van hout opgetrokken „keuken". De Voortrekkers zijn reeds ingedeeld. Na tuurlijk is er een Kamppolitie en voorts zijn er werkgroepen, die, in overleg met de leiders, naar de plaatsen gaan waar een stukje weg een nieuw wegdek moet krijgen of naar een sloot, die overbrugd moet worden. Vogelenzang wordt „bewoonbaar" gemaakt. Men kan het dengenen, die er nu reeds lan ger of korter verblijven, goed aanzien, dat zij schik hebben in dezen arbeid. Zij laten den bezoeker niet zonder eenigen trots zien, wat er alzoo voor elkaar gebracht is. Bij de ingangen van het kamp staan de door P. T. T. aangebrachte telefooncellen. Zoo kan men over het geheele terrein telefo- neeren, hetgeen het heen- en weervliegen om eventueele boodschappen en bevelen over te brengen tot een minimum beperkt. Voor het geval, dat de Koninklijke Familie of de Ko ningin een kijkje komt nemen, heeft men thans reeds een apart hoekje van dit reus achtig groote terrein gereserveerd. Eenige kunstminnende padvinders beijveren zich met het maken van rustieke stoelen, die er inderdaad Koninklijk uitzien. De tenten voor het hospitaal zullen over enkele dagen op gezet zijn, evenals die welke de verblijfplaats van den Chief-Scout, Baden Powell, zullen uitmaken. Men zal hem in het hart van het Jamboree-terrein kunnen aantreffen. De gemeente Bloemendaal blijft niet ach ter. De wegen naar Vogelenzang zijn, voor zoover noodig, van een nieuw, egaal wegdek voorzien. Voorts is de verlichting, door mo numentale en toch weer moderne, lantaarns, prima in orde. En dan het extra-perron bij het station, dat over een reusachtige lengte aangelegd is. Het is een verheugend ver schijnsel, dat men zich ook werkelijk uitga ven getroost, om van een invasie van vreem delingen, die zelf weer ettelijke duizenden bezoekers zullen trekken, te kunnen profi teered Zóó werkt men thans te Vogelenzang, op het terrein, waarvan men. als eenige aanmer king zeggen kan, dat het te klein gebleken is. Opgezet voor de ontvangst van 25000 man, heeft men thans de inschrijvingen stopgezet, omdat er 28'000 deelnemers komen. Die kun nen er dan ook op rekenen, op één der mooi ste plekjes van Nederland onder dak gebracht te worden. Het is hier, ondanks het feit dat de weg dichtbij is, grootsch. Het Jamboree- terrein wordt aan de achterzijde n.l. begrensd door duinen. Neen, wat natuurschoon be treft, had men geen beter plaatsje in ons lan<5 kunnen vinden. Een voordeel is ook de afzonderlijke ligging der sub-kampen. Na tuurlijk heeft men die wel zooveel mogelijk bij elkaar gehouden. En dan de parkeerter reinen. De Jamboreeleiding rekent op een gi-oot contingent bezoekers. Men mag stellig die verwachting koesteren. Het groote in vollen gang zijnde, voorbereidende werk en het resultaat daarvan, wettigen dat volko men Ook de directeur van liet Tass- bureau gearresteerd? Als „Trotskistische bandiet" aangemerkt. MOSKOU, 7 Juli (D.N.B.). Het gisteren hier ter stede ontvangen pro vinciale blad „Ural Arbeider" van den 3en Juli, dat te Swerdlowsk verschijnt, bevestigt, dat de directeur van het agentschap „Tass", Doletzki, en eenige andere leidende personen van dit Sovjet-Russische Nieuwsbureau, van hun functie ontheven en in hechtenis genomen zijn. „Deze Trotskistische bandieten", aldus ge noemd blad, „die in de centrale organisatie van „Tass" zijn binnengedrongen, hebben enorme schade toegebracht op dit voor de Bolsjewistische partij zoo bijzonder belang rijke gebied. Deze vijanden des volks hebben alles gedaan om door sabotage bij het uit zoeken van het feitenmateriaal de scherpe kanten van de Bolsjewistische pers af te stompen en hun geestverwanten te camou- fleeren". Doletzki heeft ruim tien jaar den post van directeur van het officieele Sovjet-Russische telegraaf agentschap bekleed. De scherpte van de thans tegen hem ingediende aanklacht laat geen twijfel inzake zijn verder lot over. HET PRIMITIEFSTE VOLK DER AARDE. Onlangs keerde een expeditie uit het Ama zone-gebied in Zuid-Amerika naar Engeland terug en bracht het bericht mee, dat zij een volksstam aangetroffen had, die tot de meest primitieve op aarde behoort. De leden van dezen stam bezitten geen taal. Zij zijn in het geheel niet stom, maar hun woordenschat beperkt zich tot eenige korte uitroepen, die voor hen voldoende zijn om zich met elkaar te onderhouden. De deelnemers aan de expe ditie verklaarden, dat zij op hun vele onder zoekingstochten nog nooit zulk een primitief volk tegen gekomen waren. Iets wat men bi een primitief volk nooit waarneemt is he volgende: zij wisten niet, dat een mensch in het water kan zwemmen! Door de omwonen de stammen werden zij de „Kuurunga" ge noemd FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-reclitbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 6 Juli 1937. H. I. Meyer, manufacturier, wonende te Velsen N. Wijkerstraatweg 126, Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. A. Castien, kamerverhuurder, wonende te Haarlem, Kinderhuissingel 34, Curator Mr. H. J. M. Tonino, te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: W. van Driel, automobielhandelaar, wonen de te Zand voort, thans te Amsterdam, Post jesweg 37, Curator Mr. A. Klein, thans te Utrecht, Trans 12. N. Wildschut, zonder beroep, wonende te Santpoort, Lazerus Muilerlaan 1, Curator Mi*. G. E. Mellema, te Haarlem. E. van der Veldt, rijwielhandelaar, wonen de te Haarlemmermeer, Vijfhuizerdijk 181. Curator Mr. J. Deenik, te Haarlem. J. Dijkstra, zaakwaarnemer, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Julianakade 9. Curatrice Mevr. L. M. I. L. van Taalingen- Dols, te Haarlem. L. van der Veekens, aannemer, wonende te Zaandam, Doniastraat 76, Curatrice Mevr. Mr. C. L. VisSanders te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige Uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. de Graaf, smid-lasscher, wonende te Bloemendaal, zaak drijvende te Haarlem. Cu rator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 23 Juni 1937 is vernietigd het fail lissement van H. J. Nijveld, koopman, wo nende te Beverwijk. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, te Haarlem. Het Hofje voor de afbraak. Haarlem heeft een schat van oudheid in de Hofjes Maar het oude werd soms zoo oud, dat vernieuwing niet kon uitblijven, althans als men de bewoonsters een geriefelijk huis wil aanbieden. In de laatste jaren zijn daar om verschillende Hofjes zeer ingrijpend ge restaureerd. Het Bruiningshofje aan de Botermarkt toegankelijk door een poort naast de slagerij van den heer Hölsken dateert reeds van I 1680. Het werd toen door den heer D. Brui- nings gesticht voor de huisvesting van 6 oude „vrijsters", die er vrije woning en eenige andere voordeelen genieten. Twee van de 6 woninkjes waren onbewoonbaar verklaard, waarom ze als pakhuis aan genoemden sla ger verhuurd waren. De regenten gaven den architect K. Jonk heid opdracht tot vernieuwing. Hij is er op uitnemende wijze in geslaagd het oude te vervangen door iets nieuws dat toch de in timiteit van het vroegere behouden heeft, maar alle voordeelen biedt van den modernen tijd. Er zijn nu 5 huisjes gekomen die elk een aardige woonkamer hebben met een slaapkamer op den beganen grond. Voor de Tegenwoordige toestand. oudjes is dit van veel belang! Verder is er een W. C. (vroeger hadden de Hofjes meestal zeer primitieve hokjes die bovendien nog voor gemeenschappelijk gebruik bestemd waren!) en een keukentje. Een gemakkelijke trap leidt naar den zolder. Ongetwijfeld kunnen deze woninkjes nu wedijveren met de beste in onze stad voor ouden van dagen Een van de vroeger afgekeurde huisjes is vervangen door een pakhuis dat weer aan den slager verhuurd is. De bouw werd uitgevoerd door de aanne mers de Lugt en Hollander te Haarlem. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Juli. Ondertrouwd: 7 Juli: H. Visser en N. van 't Hul; F. Tijsterman en S. de Vries; A K. de Jong en S. M. van Geijtenbeek: P. J. H. Paulen en J. Tromp: R. Bronke en M. E. Mo- ser; H. Elschot en C. van den Bogaard; Th. T. Penka en M. L. H. Iselstöger; A. Zwart en C. F. Streit; H. Merks en F. Niesalla; J. Boot en M. P. C. Westerman; E. W. Hardesmeets en J. M. L. Alders, Getrouwd: 7 Juli: Th. M. A. Ha braken en B. A. M. Simons; J. C. Molenaar, en K. Muc; B. Halsema en M. C. Boot; Th. J. Tromp en A. M Snellens; G. Roelands en J. M. R. Lam- parter; P. Chr. J. A. Lohmann en M. Zeg waard; J. Jonker en M. J. Peters; J Prosee en G. Hooft; P. G. Kalse en E. S. Heijmel; H. Haak en A. van Rijn; H. W. Vlugt en C. M Kruijd; J. de Vos en M. C. Bakker; P. van der Werff en A. ScholtenH. de Vries en A. W. van der Aar; H. Lind en W. L. Bies- brouck; L. G. P. C. van Boesschoten en A G. Eradus; Th. L. G. Herkes en H. J. van Dijk; D. Keyzer en A Eijlders; B. K. Wolters en K. F. S. Boch. Bevallen: 4 Juli: E. M. v. d. Berg—Cholewa, d., 3 Juli: M. Gerritsen—v. Duijn, d, 5 Juli: E. A. LazetGrahshoff, z., 6 Juli: M. G. M. Vink—Wolvers, z.; 7 Juli: J, Zandberg—Koe- nokoep, z., J. P. Jansen—Nass, z Overleden: 5 Juli: Jhr. D. E. C. Dibbets, 60 j., M. v. Heemskerkstraat; G. S. A. Greven- broeck, 82 j., M. v. Heemskerkstraat; 6 Juli: D. Bakker, 77 j. Leidschevaart.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7