HET NIEUWE AVONDBLAD Redders. IJMUIDEN 22e JAARGANG No. 209 VRIJDAG 9 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 .cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBER'l PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—verlies van hand, voet of oog 200.—be: één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—, één bf twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk 15.—, i hii verdrinkingsdood door one-eval Widens de venrt. t-.nt oen ma in mum xrn n Oftno inrï.ov. nw r.nt. n 1 rl ny~t ..n v. *.14f /sf U i beide leden duim f 100.—, één 'lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—indien hetzelfde" ongeval' den dood van vijf of meer abonnés mocht t'engevolg^hebbên. °pvarenden van visschers marinevaartuigen enz. 400.— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een Amsterdamsch collega uit zijn verba zing over het geval van zekeren „Bertus de Waterduiker", die al zestien mensehen uit het water gehaald heeft, zich daarbij afvragend hoe het toch komt dat sommige menschen er altijd bij schijnen te wezen, als iemand te water valt, terwijl anderen in een gansch langdurig leven nooit zooiets meemaken. De vraag is niet' nieuw, ik heb haar ook wel eens in dit blad gesteld en zij moet bij vele anderen eveneens gerezen zijn. Maar men kan haar uitbreiden bovendien. Hoe komt het dat sommige menschen allerlei auto-ongeluk- ken, spoorwegrampen enzoovoorts meemaken terwijl anderen dit lot ten eenenmale ont gaat? Men hoeft zich heuseh niet tot de drenkelingen te bepalen als men zich over deze dingen begint te verbazen. Het antwoord op de vraag kan niemand ge ven, ook mijn Amsterdamsche collega niet, die veronderstelt dat er tusschen hemel en aarde een kracht moet zijn dewelke „boven onze pet gaat". Natuurlijk. Er moeten zelfs nog veel meer van deze krachten bestaan en de men schen van het occultisme kunnen er u heele opsommingen van verschaffen maar de ver klaring ook niet op ee'nigszins afdoende wijze geven. Een andere vraag rijst evenwel: waarom heeft de moderne wereld, vindingrijk als zij toch is op velerlei gebied en ook op dat van het reddingswezen, de „uitverkoren redders" nog niet uitgezocht en een speciale opleiding geven? Voor hun eigen lijfsbehoud schijnt dit zoo gewenscht, dat men zou kunnen aanne men dat zij zelf wel zwemmend reddenen Eerste Hulp en zoo zouden gaan leeren zoo dra ze maar konden. Maar blijkbaar is dat niet zoo, want hoevelen hunner zijn al niet bij hun moedige pogingen omgekomen omdat zij de reddingstechniek niet voldoende ver stonden? Eigenlijk zou men, om de voorbestemde red ders te ontdekken en hen bijtijds te kunnen opleiden, er al in hun prille, jeugd op moeten gaan letten. In het gezin dus. En voor deze gedachte maak ik hier nu maar eens propa ganda, Het klinkt misschien een beetje wonderlijk maar het leven is wonderlijk, bergt vele mys teriën in zich en wordt bedreigd door tal- looze gevaren. Als gij dus opmerkt dat uw jeugdige zoon in korten tijd verscheidene ma len ter plaatse is geweest als te land of te water ongelukken gebeurden, neem dan maar meteen de mogelijkheid aan dat deze eigen schap het is blijkbaar een eigenschap hem in de toekomst zal bijblijven en laat hem zoo gauw mogelijk uitstekend zwemmen lee ren, plus zwemmend redden, hetgeen een be kwaamheid op zichzelf is die men apart leeren moet, plus het verleenen van Eerste Hulp. Nogmaals erken ik dat het een beetje won derlijk klinkt, maar de practijk bewijst nu eenmaal dat er schepselen met zulk een voor bestemming zijn en waarom zouden zij zich dan niet bijtijds bij hun lot aanpassen? Natuurlijk kan men de menschen niet verdeelen in „geboren aanwezigen-bij-onge lukken" en „geboren afwezigen-bij-ongeluk ken" Er is de groote middengroep die er wel eens bij is. En tot allen richt zich de ijverige propaganda van de reddingsbrigades en eerste hulp-verleeners. Ik poog die slechts een beetje te verster ken met er de aandacht op te vestigen, dat er inderdaad een menschengroep toestaat zij het geen groote die toepaald tot redder en eerste liulp-verleener voorbestemd schijnt te zijn. Vroeger werd dat minder opgemerkt, omdat de journalistiek en de statistiek min der ontwikkeld en minder ervaren waren. Nu valt het sterk op. Is het mal daar con clusies uit te trekken? Ik geloof het niet. Er zijn zooveel andere onverklaarde verschijn selen in het leven, waaruit men allang de practische gevolgtrekkingen heeft gemaakt. Dit is blijkbaar nog maar in beperkten kring waargenomen. R. P. CONCERT HARMONIE „CONCORDIA" De Harmonie Concordia, directeur de heer Ph. Vlessing geeft Dinsdagavond 13 Juli een concert in de muziektent op het Willems plein des avonds 8 uur. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht. 1. Marche des Pierrots Sam Vlessing. 2. Ouverture Jozef .Michael arr. S. Vlessing 3. La Reine Maud Boyer 4. Chant du Soir, Valse Sam Vlessing 5. Heros de la Mer Sam Vlessing 6. Huldigingsmarsch Sam Vlessing 7. The Geisha Sidney Jones 8. Les Saltimbanques L. Ganne. 9. The Wedding of Betty Boop S. Vlessing. 10. Voorwaarts marsch, potpourri W. Ciere. Samenstelling der bemanningen der stoomtrawlers. Het percentage der IJmuidenaren stijgt. Het is een bekend feit, dat een groot deel van de opvarenden der stoomtrawlers buiten IJmuiden woonachtig zijn. Naast inwoners uit IJmuiden en andere deelen der gemeente Velsen het vooral Egmonders en Katwijkers die de vloot bemannen. Niet voor niets be staat er tusschen IJmuiden en genoemde vis- schersplaatsen een drukke autobusverbin ding, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat het drukke autobusvervoer tusschen Katwijk en IJmuiden voor een groot deel sa menhangt met het feit, dat een groot deel der Katwijksche vloot, zoowel haring als trawlloggers IJmuiden tot havenplaats heeft. Maar ook op de trawlers varen vele Katwij kers, die om verschillende .redenen er de voorkeur aan geven, in Katwijk te blijven wonen. De vraag, hoe de bemanningen der IJmui- densche stoomtrawlers zijn samengesteld, is moeilijk te beantwoorden. Alleen kan uit de cijfers, die genoemd worden in het jaarver slag over 1936 der Arbeidsbeurs geconstateerd worden, dat het percentage der IJmuidena ren in genoemd jaar gestegen moet zijn. Volgens genoemd jaarverslag waren in Ja nuari 1936 83 stoomtrawlers in de vaart, ter wijl het aantal ingeschreven werklooze zee- visschers aan het eind van die maand 261 bedroeg. In de maand December van ge noemd jaar waren 76 trawlers in de vaart, terwijl het aantal werkloozen 223 was. Uit het feit. dat er ondanks dat het aantal in de vaart zijnde trawlers aan het eind van het verslagjaar 7 minder was (en het totale aan tal werkloozen dus 70 a 75 man) en het aan tal in deze gemeente ingeschreven werklooze zeevisschers 38 minder constateert ook de directeur, dat het percentage plaatsgenooten gestegen moet zijn. Vermindering der vloot Dezelfde statistiek geeft een opsomming- van het aantal verkochte en gesloopte stoom trawlers. Blijkens deze statistiek verminder de de trawler vloot van 187 op 1 Januari tot 122 op 31 December dus met 65 trawlers. Daarvan werden naar elders verkocht 6 stuks en gesloopt 61, terwijl 2 trawlers, elders gé- kocht aan de vloot werden toegevoegd. UITGAVE VAN WERKEN VAN WIJLEN DEN HEER VLESSING. Het Vlessing-Comité deelt ons mede, dat het gemeend heeft, door uitgave van twee zeer populaire werkjes, die zoowel door kleine als groote vereenigingen in iedere bezetting kunnen worden uitgevoerd, het best de nage dachtenis te eer en van den man, die voor de muziek-dilettanten zoo veel heeft betee- kend en wiens werken een blijvende plaats op het repertoire der dilettantenvereenigingen hebben verworven. De aanschaffingskosten van genoemde wer ken zijn zoo laag gesteld, dat iedere vereeni- ging, zoowel harmonie als fanfare haar re pertoire daarmee kan uitbreiden. Ter aan vulling van muziekprogramma's kunnen deze werkjes van groot nut zijn. De titels der werkjes zijn Héros de la Mer (Helden der Zee) en The Wedding of Betty Boop, welke beide ter uitvoering zullen worden gebracht op het concert, dat de Harmonie Concordia a.s. Dinsdagavond op het Willemsplein geeft. CHR. ORANJEVEREENIGING. De Chr. Oranjevereeniging iJmuiden-Oost heeft het programma opgemaakt voor het vieren van den Koninginnedag en daaruit blijkt, dat een mooie feestdag verwacht kan worden. Zooals gewoonlijk begint de dag met een optocht voor schoolkinderen, waarna er een kinderfeest in het Heerenduin gehouden wordt. Verder zullen 's middags volksspelen ge houden worden en vindt er 's avonds in sa menwerking met de R.K. Oranjevereeniging een optocht plaats met na afloop daarvan een bioscoopvoorstelling in de openlucht. Ledenvergadering „Groot IJmuiden". Amerika's jongste piloot is de 13-jarige Albert Emanuel, die deelgenomen heeft aan een groot vliegfeest te Miami. Fusie tusschen Groot-IJmuiden en IJmuïden-Oost. In Hotel No. Eén vond gisteravond een al- gemeene vergadering plaats van de Winke liers- en Handelsvereeniging „Groot IJmui den", die matig bezocht was. Na opening door den voorzitter den heer G. van Telgen en voorlezing der notulen bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden aan het eind van het verslagjaar 60 bedroeg. Verschillende ge beurtenissen werden gememoreerd. O.a. werd gewezen op de groote belangstelling voor het ballerospel. Volgens het jaarverslag van den penning meester was de toestand van de kas gezond, De uitgaven zijn met het oog op het geringe aantal leden zooveel mogelijk beperkt. Het kassaldo per 1 Januari 1937 bedroeg 18.24. De baten der Mica-cumpagne bedroegen 185.30, de lasten 162.05, saldo 23.25; de baten der balleroeampagne waren 1032.55, de uitgaven 971.04><, batig saldo 61.35!/2 De penningmeester kreeg van den voorzit ter een pluimpje voor zijn zuinig beheer. Hem werd op voorstel der kascommissie décharge verleend. De voorzitter deelde mede, dat a.s. Donder dag een vergadering wordt gehouden voor de deelnemers aan de contantzegels-campagne. Verder zal binnenkort een vergadering wor den gehouden ter bezegeling van de fusie tus schen Groot-IJmuiden en TJmuiden-Oost. Uit de beide vereenigingen zullen drie bestuurs leden gekozen worden, terwijl de nieuwe or ganisatie den naam „Groot-IJmuiden" zal krijgen. In den Kon. Ned. Middenstandsbond zal geen andere vereeniging worden opge nomen dan de nieuwe vereeniging. De heer Veuger deed eenige mededeelingen inzake den B-steun. Het gevaar dreigde, dat de winkeliers uitgesloten zouden worden. Dit is echter voorkomen door het vormen van een contact-commissie. Er kwamen echter nieu we moeilijkheden doordat een prijslijst van de goederen werd opgevraagd. Deze moeilijkhe den werden echter ten slotte uit den weg ge ruimd, zoodat de winkeliers weer werden in geschakeld. Verder deelde de voorzitter mede, dat bij den secretaris ter inzage liggen ver schillende brochures, die van belang zijn voor de leden. Het bestudeer en van deze brochures is voor de leden zeer interessant. De heer Veuger deed nog eenige mededee lingen over de onderwerpen, die op het laat ste congres van den Kon. Ned. Middenstands bond zijn behandeld. Vooral van belang voor de middenstanders was het prae-advies van Ir. K. H. Haga over de electriciteitstarieven in Nederland. Bij de rondvraag werd nog de Vestigingswet besproken. DIPLOMAZWEMMEN IN „DE HEEREN DUINEN" Het zwembad „De Heerenduinen" heeft gis teravond zijn eerste gediplomeerde zwemmers afgeleverd. Het examen werd afgenomen dooi de heeren J. Borst en C. Janus en bestond uit het afzwemmen van het geheele bassin, rug- zwemmen met armen in rust van het halve bassin en watertrappen. De volgende can- didaten behaalden het diploma: Nelly Nabben, Jopie Hakker, Teuna v. Kempen, Iny v. Dam, Leny Bakker, mevr. T. Osendarp, mevr. T. Hil- lecamp, mevr. T. J. Bleeker, Connie Schreu- der, Erica Bom, W. J. Boon, Henk Kamps, Peter Sorgdrager, Bob Bom, Rie Dekker, Rie Groenendijk, Frieda Frederiks, Hanny Graper, Truus Meesters, Jenny Repko, Jos Mijs, Ber tha Neef, Ida Keuter, Leny Eriks. ZILVEREN JUBILEUM „STORMVOGoLS". De feestcommissie geïnstalleerd. De commissie, welke de plannen in voorbe reiding heeft voor de viering van het zilve ren jubileum van Stormvogels heeft zich als volgt geïnstalleerd: G. Carst voorzitter, J. Stertefeld, secretaris, C. F. P. Nuijens, pen ningmeester, A. P. Bakker, Th. Bais, P. Cu pido, L. F. H. Gravenkamp, J. de Nobel en P. Rademaker Sr. leden. De commissie is inmiddels met haar werk zaamheden begonnen. WEER EEN NIEUWE MOTORLOGGER. Wederom is de Scheveningsche vloot met een nieuwen logger uitgebreid. In de haven aldaar is gearriveerd de motorlogger Deli SCH 225, gebouwd door de fa. A. Vuijk en Zn. te Capelle a. d. IJ-sel voor rekening van de fa. J. J. Tuijt te Scheveningen. De logger is voorzien van een 4-eyl. Industrie 4-tact Die selmotor van 240 P.K. bij 300 toeren met een 12 P.K. hulpmotor. KORTE REIZEN VAN DE TRAWLERS. Dank zij de gunstige weersgesteldheid en het feit, dat zich goede vischgronden bevin den op niet al te grooten afstand van IJmui den, maken de trawlers over het algemeen korte reizen. Zoo waren de Maria van Hat- tem en de Hercules, die gisteren aan den afslag waren slechts een week op zee, de Ancor was 8 dagen, de Dirkje, de Hoop, Lim- burgia en Sumatra waren 9 dagen d-e Raaf was 10 dagen uit-. SLUITING VISCHMARKT TE PARIJS Wegens den nationalen feestdag (14 juil- let) zal de vischmarkt te Parijs a.s. Woensdag gesloten zijn. GOEDE VISCH MAAKT GOEDEN PRIJS. De stoomtrawler .'Norma Maria had op zijn laatste reis weer een hoeveelheid schelvisch van den laatsten trek in kistjes gepakt. Dank zij de goede verzorging kwam de visch in prima conditie aan, hetgeen door den handel zeer werd gewaardeerd, wat bleek uit den prijs, die voor deze visch werd be taald. Ernstige fraude ontdekt bij de Hera. Vele duizenden guldens verduisterd. Naar wij vernemen, heeft de politie op grond van een aanklacht van derden een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van den bedrijfsleider van de Maatschappij Hera den heer B., en diens schoonzoon, den heer M, die vroeger als procuratiehouder bij genoemde maatschappij in dienst was. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat bei den zich in den loop der jaren hebben schul dig gemaakt aan verschillende verduisterin gen die in totaal vele duizenden guldens hebben bedragen. Het juiste bedrag kon niet worden vastgesteld, doordat de directie, die zelf geen aanklacht heeft ingediend, daar omtrent geen inlichtingen heeft verschaft. Zij verkeerde vermoedelijk in de gedachte, dat de verduisterde bedragen zouden wor den aangezuiverd. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. Een arrestatie heeft echter niet plaats ge had. Bij de eigenaardige dingen, die bij het faillissement der Boaz-bank aan het licht traden waren zoowel de heer B. als zijn schoonzoon betrokken. WERKEN HOOGOVENBEDRIJF De binnenhaven van het Hoogovenbedrijf zal belangrijk vergroot worden en wel zoo, dat de nieuwe buizenfabriek ook aan dit vaarwa ter komt te liggen. Er is heel wat graafwerk noodig, welk werk is opgedragen aan de Amst. Ballast Mij., evenals het maken van twee be tonnen bruggen over deze haven. Hierdoor is er weer werk gekomen bij de Amst, Ballast Mij. en men rekent tot Nieuw jaar hiermede bezig te zullen zijn. Voorts is aan het Hoogovenbedrijf vergun ning verleend tot het bouwen van verschillen de fabrieksgebouwtjes, een smeltpersgebouw- tje en een verdieping op het laboratorium, waar de kantoorruimte zal worden uitgebreid „Het Lied der Zee" in Tlialia. Egmondsclie revue met veel succes opgevoerd. De vereeniging „Vroom, Vrij en Blij" te Eg- mond aan Zee heeft goed gezien de door Just C. Bosdriesz geschreven revue „Het Lied der Zee" in IJmuiden op te voeren. Reeds ver voor den aanvang was de schouwburgzaal „Thalia" tot en met de laatste plaats bezet, ja zelfs moest nog een groot aantal personen worden teleurgesteld. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats voor den regisseur, den weleerw. heer J. A. J. van Zanten, voor het uitnemende werk dat hij in deze tafereelen heeft weten te geven. Na de opening door Kapelaan van Zanten als voorzitter van „Vroom, Vrij en Blij", waar bij hij dank bracht voor het werk dat ieder aan dezen avond vooraf had gehad en in het bijzonder de voorzitter van „D.G.S." hield de regisseur een inleiding op het te vertoonen spel De Stem (mej. J. v. d. Poll) hield in een keu rige declamatie het inleidend scheppingsver haal, waarin langzaam de moderne techniek, oorlog en uitbreiding van de vloot op voor beeldige wijze werden aangetoond. De revue zelve, welke geheel op den grond slag van godsdienstzin in het visschersleven was gesteld, bekoorde bij alle tafereelen, en zeker niet het minst bij het gebodene in de visseherswoning. Het spel van Aris (de heer B. van Pel), Pleuntje (mej. B. Wijker) en hun zoon Thijs (de jongeheer J. Gravemaker) alsmede dat van Jaap (de heer J. v. d. Poll) en zijn verloofde Kniertje (mej. A. de Graaf f) was in alle deelen voortreffelijk. De moeilijke rol van den geloovigen vader werd op uitne mende wijze uitgebeeld door Aris; de zoon Thijs was gewoon frappant, Pleuntje, die Aris afraadde om Jaap, die van de zee niet hield, daarheen te doen gaan, kon als moeder niet in alles zoo goed zijn. Maar het spel was tus schen deze hoofdpersonen van goede ver standhouding, terwijl niet een hapering het vervolmaakte. Als zangeres en zanger traden op mej. A. Schong en de heer P. Zwart, welke beiden een goede voordracht en zuivere stem hadden en daarmede het „Lied van de Zee" steeds weer tusschen de tafereelen ten beste gaven, Bij vader Neptunus was het zeer De gemalin van Neptunus Amphitrite vertoon de een aardig staaltje danskunst. Ook hier kwamen zwemmend naar de diep te der zee de komieken een kijkje nemen, even als de Crisis (de heer A. v. Thiel), welke op goede wijze zijn rol weergaf. Op de trawler Zephir, waarbij op het too- neel een stuurhut, winch en dek de meester hand verrieden, treft het publiek een mooi voorbeeld van christelijken eenvoud en wordt Jaap door Arisgewezen op het vloeken aan boord van de schepen door schippers, die hun woede daarin op de geringe vangst tot uit drukking brengen. Behouden thuis zien wij wederom het keu rig décor van de Voorstraat en Burg Eymaplein te Egmond aan Zee, waarbij een gelukkige vrouw en nog gelukkiger verloofde in hoop en vertrouwen gewacht hebbende, de hunnen begroeten. Dit tafereel was zeer treffend en velen konden hun aandoening niet bedwingen. Voor deze gelegenheid was de finale geheel gewijd aan IJmuiden en de Stem herhaalde de geschiedenis van den groei en de wording van onze plaats van het begin tot heden op voortreffelijke manier. Keurig was de Stem bij het afkeurend wijzen op het laten verroesten der trawlers, die nu reeds onder sloopershanden waren gevallen. Maar ook hier dreef het optimisme tenslotte boven en werd gewezen op de nu schijnbare' en haast tastbare opleving. De Stem sprak de hoop uit, dat IJmuiden weer spoedig zou mogen zijn wat het was ge weest, de bloeiende en vooruitstrevende vis- schersplaats bij uitnemendheid, veroverend met haar alom bekende visch den wereldhan del. Het slot van deze finale was goed gekozen. Een keurig tooneel, waarop alle medewer kenden, ruim dertig in getal, met op den ach tergrond het wapen van de gemeente Velsen, het slotlied van het Lied der Zee, dwong tot geweldige ovaties. Alle medewerkenden bij name te noemen en hun spel te roemen zou ondoenlijk zijn, maar allen zonder uitzondering, zoowel hoofdperso nen. komieken, strandgirls, zeenymphen en matrozen, zangeres en zanger, komt alle eer toe voor het vertoonde. Slechts De Stem willen wij hier bij name noemen. Mej. J. v. d. Poll, die de geheele re vue droeg en door haar declamatie tusschen de verschillende tafereelen steeds weer een diepe stilte in de zaal deed ontstaan. Zoowel de heer Bosdriesz, de schrijver van de revue, als Kapelaan Van Zanten, als regisseur, kunnen met de hunnen terugzien op een zeer geslaagden avond, welke nog lang werd door- gevierd met gezelligen dans. Bezoekers bij Frans Hals. Gemengde indrukken van de Frans Hals tentoonstelling. „Het bezoek aan de Frans Hals-tentoon stelling is zeer bevredigend". Dit simpele krantenberichtje was voor ons aanleiding om nu eens niet de schilderijen maar meer spe ciaal het publiek dat deze eerste groote Frans Hals-tentoonstelling bezoekt te gaan be zien. Wat beweegt de menschen nu eigenlijk om naar de werken van een genie als Frans Hals te gaan kijken? Die beweeg redenen zijn velerlei. Daar zijn vooreerst de menschen die nu eenmaal nooit een gebeur tenis overslaan. Gij vindt dezulken op Bach- concerten. als Tilden komt en bij IFritz Hirsch. Zij zoeken dan allereerst naar de be kende schilderijen die ze van de reproduc ties kennen. Vooral „De nar met de luit" ver heugt zich in een groote populariteit. Het zijn dezelfde menschen die eens in het leven naar het Rijksmuseum gaan om dan verder met het air van een kenner over het „Straatje van Vermeer" of „De Nachtwacht" van Rembrandt te praten. Den catalogus in de hand loopen ze in de zalen waar ze zich onbespied wanen loom te geeuwen, om plotseling, als andere bezoekers opduiken, met volle overgave en interesse de schilderijen -te bekijken. Deze lieden zult ge ook op de Frans Hals-tentoonstelling weer in diverse gedaanten kunnen bewonderen. Jammer dat Frans Hals zelf niet met zijn weergalooze vrooiijkheid en spotlust gele genheid heeft om hier te werken. Gelukkig zijn er ook nog andere bezoe kers. Dat zijn voornamelijk de mannen met de baarden en de lange haren, waarvan ove rigens niets slechts gezegd mag worden. Hun kunstenaarsziel springt bij liet zien van al deze kunstwerken open en menige schil der of kunstliefhebber kunt ge tijden lang stil verzonken zien staan voor de scheppin gen van zijn grooten kunstbroeder. Qok het bezoek van de buitenlanders vooral Franschen is zeer groot. De be wondering, niet alleen voor de schilderijen, maar ook voor de heerlijke rust die er van ons prachtige museum uitgaat is dan ook algemeen. Merkwaardig hoe verschillend toch de di verse buitenlanders bij het zien van de kunst werken reageeren. De Fransqhen en in het bijzonder de vrouwen zijn verrukt over de wijze waarop Hals de oude kanten kraagjes geschilderd heeft. De Duitschers toonen hun bewondering "mede voor de massale stukken zooals de Officieren en Onderofficieren van den St. Joris-Doelen, ook „De maaltijd van de Officieren van den Cluveniers-Doelen" brengt hen in vervoering. De Engelschen zijn even phlegmatiek als altijd, slechts nu en dan toont een „Yes, wonderful, indeed" hun bewondering. Waar ge u echter als leek het meest over zult verbazen, dat is de ongezouten critiek die hier werkelijk niet sporadisch gehoord wordt. Zoo wist een heer naast me mij pre cies te vertellen, dat het zoogenaamde zelf portret van Frans Hals absoluut niet van Hals zelf was. „Het portret van een jongen man" was volgens dezen zelfden kenner pre cies een van Dijck. Een meneer die er uitzag alsof het maken van een schilderij hem evenveel moeite kostte als het schillen van een peer iu of mij, kwam tegen deze profane uiting in hef- tigen opstand. De „kenner" legde echter een dergelijke verbluffende kennis van technische details aan den dag dat zijn tegenstander geheel beduusd afdroop. Overigens heerscht er op deze tentoonstel ling nog lang geen Halsiaansche stemming en ofschoon iedereen, hetzij leek of deskun dige bij het zien van de leutige kinder kopjes en dien oolijken drinkebroer een pie- sante kriebeling in zijn keel voelt opkomen, loopt men elkaar stijf-deftig en met gezich ten gelijk aan die van de bezoekers van de graven van Egyptische Pharao's, voorbij. Slechts even komt zoo nu en dan een tipje van Frans Hals' geest boven. Zoo'n moment was er bijvoorbeeld toen een rondborstige Zeeuw de zijden pet op den stoeren kop bij het portret van een Dame uitriep: „Merakels. wat die vent schilderde, mot je die trekken van dut oude wief zien!" Gelukkig dat deze rondborstiee Zeeuw niet de vernietigende blikken van de twee keurig geverfde Hals zélf zou het niet verbe terd hebben dames achter hem gezien heeft. Zijn pleizier zou er waarschijnlijk door vergald zijn geweest en toch begreep deze eenvoudige kerel meer van den eenvoudigen mensch Hals dan menig kunstkenner. K. H.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1