De toekomst van Haarlem en de Rand-gemeenten. DONDERDAG 15 JULI 1937 Bijdragen krachtens alimentatie- recht. Kwestie besproken op vergadering" van leiders van instellingten van Maatschappelijk Hulpbetoon. Woensdagavond werd te Arnhem de alge meene vergadering gehouden der vereeniging van leiders van openbare diensten en instel lingen voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer S. C. de Haas van Dorsser, behandelde de heer A. N. van Mill, adjunct-directeur, van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam het prae-advies: „Is het mogelijk voor de bij dra- gebepalingen bij de toepassing van het ver haal van ondersteuning, verleend krachtens de armenwet, op alimentatieplichtigen, alge meen geldende maatstaven te vinden en zoo ja, hoe zouden deze dan moeten luiden?' Alvorens tot het bespreken van een alge meen geldende regeling over te gaan, ging spr. na, aan welke juridische eischen in dit op zicht zou moeten worden voldaan. Hij kwam tot de navolgende grondstellingen: a. De verleende ondersteuning, verpleging of verzorging en daarmede dus ook de gel delijke bijdrage daarin moet evenredig zijn aan de behoefte van dengene, die deze onder steuning geniet; b. De bijdrage moet afhankelijk zijn van het inkomen en vermogen van den gesteunde; c. De bijdrage moet verband houden met het getal en de hoedanigheid der andere personen, wier onderhoud ten laste van' den alimenta- tieplichtige komt, en d. De bijdrage mag over geen langeren tijd worden gevorderd, dan de ondersteuning, ver pleging of verzorging heeft geduurd. Vervolgens gaf spr. een schema voor een al gemeene regeling. Bij de bepaling van het aandeel van het inkomen van den onderhouds plichtige, hetwelk ten behoeve van den ge steunde zou moeten worden uitgegeven, dient rekening te worden gehouden met de vaste lasten, d.z. een serie uitgaven welk een min of meer vast karakter dragen. Ten einde nu te kunnen nagaan, welk be drag van het met de vaste lasten verminderde inkomen bij denkbeeldige overplaatsing van den gesteunde in het gezin van den alimenta- tiepliehtige voor het onderhoud van eerstge noemde zou zijn uitgegeven, dient de verhou ding te worden vastgesteld tusschen de con sumptieve sterkte van den gesteunde en die van het geheele gezin. Gesteld dat het gezin van den alimentatieplichtige bestaat uit man, vrouw en drie kinderen van 12, 9 en 7 jaar, en 'dat in dat gezin een behoeftige vader in ge dachten wordt ondergebracht. Natuurlijk is de consumptieve sterkte van elk lid van het gezin niet even groot. De budgetstatistiek leert ons, dat, indien de eenheid van consumptieve sterkte wordt toegekend aan den volwassen man, de consumptieve waarde van het vol groeide meisje en de volwassen vrouw op 0,9 wordt gesteld, van een kind van 7 jaar op 0,55, van 9 jaar op 0,65 en van 12 jaar op 0,80. Het. als voorbeeld genomen gezin kan dus worden voorgesteld door de som van deze verbruiks- eenheden, dat is 3,9 verbruikseenheden, ter wijl de gesteunde in dit geval door 1 verbruiks- eenheid kan worden gekarakteriseerd. Onder deze omstandigheden kan worden gerekend, dat voor den gesteunde 14,9 gedeelte van het met vaste lasten verminderde inkomen voor hem zou zijn uitgegeven. Echter in werkelijkheid zal de gesteunde niet ten volle in het gezin zijn opgenomen. Met het oog hierop bestaat aanleiding, het op de aangegeven wijze berekende bedrag nog met een derde te verminderen. Hierna behandelde de heer mr. P. van Driel, commies bij den Gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem een prae-advies: „het streven naar algemeene richtlijnen voor de vaststelling van bijdragen, krachtens alimentatierecht en ingevolge de armenwet verschuldigd, uit juridisch oogpunt bezien". Spreker behandelde achtereenvolgens de motieven, waarom het streven naar alge meene richtlijnen steun verdient, de factoren, die blijkens wettelijke regeling de hoogte dei- bijdragen bepalen en die bij het samenstellen der algemeene richtlijnen in het oog moeten worden gehouden, de vereischten, waaraan de algemeene richtlijnen overigens zullen moeten voldoen en de middelen waardoor het streven naar die algemeene richtlijnen kan worden bevorderd. Een algemeene maatstaf, waaraan de alge meene richtlijnen zullen hebben te voldoen aldus spreker moet ruimte laten voor de be oordeeling van bijzondere gevallen. Een twee de eisch is, dat hij niet te veel berekening vergt, waarmede de voorwaarde samenhangt, dat de algemeene maatstaf zich niet al te zeer met details inlaat. De algemeene richt lijnen moeten tenslotte ook in dien zin alge meen zijn, dat ze algemeen gebruikt kunnen worden. De huidige toestand is verre van ideaal en er zullen vele veranderingen moeten komen. In de eerste plaats dient de onjuist heid, dat alimentatie-procedures door de ar rondissementsrechtbank en de verhaalsproce- dures door den kantonrechter worden behan deld, te verdwijnen. Spreker sloot zich aan bij de meening van mr. H. M. T. H. Sark,, die een forum wil hebben, dat van alle onderhouds plichtacties kan kennis nemen, en hiertoe de enkelvoudige kamer der rechtbank het meest aangewezen acht. In de tweede plaats hebben de verhalende lichamen zelf een taak ten aanzien van het bewerkstelligen van de algemeenheid van een maatstaf. Er zal tusschen hen overleg dienen te ko men omtrent dergelijke algemeene richtlij nen. Daarbij zal men verstandig handelen door de commissies inzake onderhoudsplicht uit te noodigen aan dat overleg deel te ne men, omdat ook zij bijdragen vaststellen en voorstellen, zoowel in zaken, verhaal betref fende, als die nopens alimentatie. Wanneer men er in zal slagen aldus besloot spr. overeenstemming te verkrijgen omtrent een algemeen gehouden maatstaf en de wetgever bereid zou zijn, als forum voor het berechten van onderhouds- en verhaalsacties de enkel voudige kamers van de arrondissementsrecht bank aan te wijzen, dan zou men het streven naar algemeen geldende richtlijnen op behoor lijke wijze bevorderen. Om twaalf uur werden de deelnemers op het stadhuis door het gemeentebestuur van Arn hem ontvangen. Na een gezamenlijke lunch maakte men 's middags een autotocht naar de „Hooge Veluwe". SHAW Wanneer er een prijsvraag zou worden uitgeschreven voor de geestigste typeering van George Bernard Shaw, dan zou George Bernard Shaw de prijswinnaar zijn. Een enfant terrible met een baard. Hij heeft prSchtige dingen ge schreven en dwaze dingen gezegd, die prachtig gevonden worden, omdat h ij ze zegt. Vervelend om altijd de-leukste- thuis te moeten zijn. Héérlijk om zóóveel schoons te hebben kunnen geven aan de menschheid. Lastig om op je tachtigste jaar nog niet droog achter je ooren te zijn. En een fijn genoegen om te weten dat je scherpe pijlen kunt afschieten en zelf onkwetsbaar bent. De Achilles der wereldletter kunde. Maar zijn baard is zijn hiel. Waar moeten de nieuwe bewoners huisvesting en verpoozing zoeken? LAAT UW DUITS CHE TRIPTIEK AFTEEKENEN. De K.N.A.C. meldt ons: In verband met het feit. dat men met een particuliere auto in Duitschland drie maan den vrij van belasting en bij langer verblijf belasting verschuldigd is, moet ter controle bij het verlaten van Duitschland, indien men het triptiek niet definitief wenscht te laten af teekenen, de tijdelijke uitgang worden af gestempeld op de achterzijde. Bij het ontbre ken van het stempel van deze tijdelijken uit gang, is de Duitsche douane niet bereid het triptiek definitief af te teekenen, dan na be taling der verschuldigde belasting, indien niet blijkt dus door middel van het stem pel van' den tijdelijken uitgang dat de auto niet langer dan 3 maanden in Duitsch land heeft vertoefd. Men zij dus gewaarschuwi Wielrijder bij aanrijding ernstig gewond. Woensdagavond om half zeven is de 45- jarige wielrijder A. Verhallen uit Velp bij het oversteken van den Rijksweg nabij Grave, toen hij uitweek voor een hem tegemoet ko mende auto, door een hem achterop rijdende auto aangeredenen tegen den grond ge smakt. Met een ernstige hersenschudding is hij in hoogst zorgwekkenden toestand naar het St Catharinegasthuis te Grave vervoerd. Het N. Y. V. vraagt dunrtetoeslag. Het dagelijksch bestuur van het Neder - landsch Verbond van Vakvereenigingen heeft een brief gezonden aan den minister van So ciale Zaken met betrekking tot het adres aan diens ambtsvoorganger, waarin werd ver zocht, op de steunuitkeeringen aan werkloo- zen en de loonen in de werkverschaffing een duurtetoeslag te willen geven, zulks naar aanleiding van de devaluatie van den gulden en de daaruit reeds ontstane en nog te ver wachten stijging van de kosten van het le vensonderhoud. Op dit adres ontving het verbond geen rechtstreeks antwoord. Wel liet de toenma lige minister een persbericht verschijnen, waarin hij mededeelde van oordeel te zijn, dat de stéunnormen eenige verhooging van de kosten van het levensonderhoud wel kon den verdragen, terwijl ook door de verstrek king van goedkoope levensmiddelen de na deel! ge gevolgen van eenige prijsstijging zou- den-worden opgeheven. Het bestuur wijst op de ernstige stijging van den prijs van tal van eerste levensbe hoeften in de laatste weken en het stelt vast, dat de nood in de gezinnen der werkloozen hooger en hooger gestegen is, zoodat hulp, in den vorm van een duurtetoeslag op de uit- keeringen en op de loonen, die in de werk verschaffing worden verdiend, dringend ge boden moet worden geacht. Het R.K. Werkliedenverbond heeft dezer dagen eveneens een schrijven aan minister Romme gezonden, waarin het de eischen op somt, waaraan z.i. de regeering onverwijld aan dacht moet wijden. Het katholiek vakverbond zegt in den aanhef van dezen brief, dat het den minister niet zal verwonderen, dat het verbond „in dezen tijd van algemeenen drang naar sociaal-democratische hervorming ver schillende wenschen heeft, waarvan de be langrijkheid en de urgentie uiteraard uiteen loopt, Van deze wenschen, die in het algemeen te vinden zijn in het program, door de Katho lieke Staatspartij gemaakt voor de nu ingetre den regeeringsperiode, verdient een aantal, dat betrekking heeft op de zorg voor de werk loozen, om de urgentie onverwijld de aandacht van uwe Excellentie". In het vervolg van den brief vraagt het Ka tholiek Vakverbond dan verhooging van de steunnormen in de steunregeling en van de uurloonen in de werkverschaffing. De nood is sedert het najaar van 1936 tot nog grooter hoogte gestegen en daarin dient door tege moetkomende maatregelen zoo goed mogelijk te worden voorzien. De prijsstijging kan on mogelijk door de werkloozen worden gedragen. Na val van een balcon overleden. Een veertigjarige dame is Woensdagavond van het balcon van de tweede verdieping van een woning in de Alexander Boerstraat te Amsterdam gevallen, toen zij te ver voor overboog. Zij is zwaar gewond naar een der ziekenhuizen vervoerd en korten tijd later aan de gevolgen overleden. Op bijgaande kaart van Haarlem is zwart aangegeven de bestaande bebouwing. De gebieden waarvoor reeds een bebouwings plan is vastgesteld zijn gestippeld. Gearceerd werden de overige gronden, waarbij nog een speciale aanduiding is gegeven aan de ter reinen die binnen de Verboden Kringen val len. Wie deze kaart bestudeert kan zich eenigs- zins een denkbeeld vormen hoe Haarlem er in de toekomst zal uitzien. „In de toekomst" is een rekbaar begrip. Alles hangt natuurlijk af van het tempo waarmede de bevolking van onze stad zich uitbreidt. In den laatsten tijd vermeerderde het inwoneraantal gemid deld met 2000 per jaar. Maar het is niet on mogelijk, dat als het economische leven zich herstelt en het aan het gemeentebestuur ge lukt hier nieuwe industrieën gevestigd te krijgen, de toeneming in de komende jaren sterker zal zijn. Er bestaan geen gegevens hoeveel H.A. van Haarlem bebouwd zijn en ook niet hoeveel H.A. de gronden meten waarvoor nu bebou wingsplannen zijn ontworpen. Maar als wij de bovenstaande kaart bekijken, blijkt wel, dat de oppervlakte van de gronden met be bouwingsplan niet veel minder is dan die van den grond die al bebouwd is. Nu is het een bekend feit, dat in de buitenwijken rui mer gebouwd wordt dan in de binnenstad. Bovendien wordt in de buitenwijken meer grond bestemd voor park, sportterreinen, enz Het is dus wel aan te nemen, dat voor Haar lem aan de 200.000 Inwoners toe is, al de gronden van de aangegeven bebouwingsplan nen al zijn volgebouwd. Het is in tusschen geen gewaagde veron derstelling, dat de nu bestaande bebouwings plannen voor een reeks van eenige tientallen van jaren voldoende zullen zijn. Het gemeen tebestuur stelt het blijkbaar op prijs meer definitieve gegevens over dit vraagstuk te verkrijgen. Daarom wordt thans door Open bare Werken een studie gemaakt van de vraag voor hoeveel jaren de thans ontworpen bebouwingsplannen vol doende zullen zijn. Natuurlijk komen hierbij vele andere pun ten van het uitbreidingsplan ter sprake, bij voorbeeld de behoefte aan recreatiegebied, sportvelden, volkstuinen, enzoovoort. Een gedeelte van de gronden waarvoor nog geen bebouwingsplan is vastgesteld zijn ge deeltelijk bestemd voor de industrie. Men vindt die terreinen in het bijzonder aan het Noorder Buiten Spaarne, waar ook zooals men weet de haven ontworpen is. De gronden binnen de Verboden Kringen mogen, in ver band met defensie-belangen, niet bebouwd worden. Alleen wordt voor een boerderij of tuindersbedrijf een uitzondering gemaakt. Haarlem heeft thans ruim 133.000 inwo ners. Als Haarlem een bevolking van 200.000 zie len zal hebben gekregen zou als de tegen woordige grenzen dan nog onveranderd zou den zijn, vermoedelijk niet veel grond meer voor nieuwe bouwexploitanten over zijn, want hoe sterker de bevolking groeit, hoe meer terreinen er ook noodig zijn voor re creatie, sport, volkstuinen, enz. Een kwarteeuw geleden hielden de ge meentebesturen zich nog niet zoo bezig met de toekomst. Aan het ontwerpen van uitbrei dingsplannen waarop de uitbreiding in juiste banen geleid werd, besteedden zij nog weinig aandacht. Helaas! In de jaren na den oor log is in Haarlem zeer veel gebouwd. Om die bouwwoede te bevredigep werden toen vrij willekeurig terreinén voor huizenbouw be stemd. Toen later de noodzakelijkheid gevoeld werd om lijnen voor de toekomst aan te ge ven moesten de ontwerpers van het groote GEMEENTE C,REN5- QE PROJECTED ODE PROVINCIALE WfQEN. BEbTAANDE BtBOUWirsQ GEPROJECTEERDE BEBOUWING. gronden waarvoor nog geen v etaOUWlNCbPLAN ibva^tgesteld.xf !|qronoen Die vallen onder 0 Jot verboden kring CRENS v.o.VERBODEN KRJNC, *0 i uitbreidingsplan van Haarlem tot de teleur stellende conclusie komen, dat er zelfs bin nen de grenzen van het in 1927 vergroote Haarlem vrijwel geen terreinen meer be schikbaar waren die bestemd konden wor den voor den bouw van huizen voor kapitaal krachtige ingezetenen. Dit gemis wordt nu door Haarlem sterk ge voeld. Er zou anders een rem zijn geweest voor het naar de randgemeenten trekken van be- ter-gesitueerden, die niet alleen naar buiten trekken omdat de belasting daar lager is, maar ook omdat daar de woongelegenheid meer aanlokt. De uitbreiding van Haarlem is niet afzon derlijk te zien, wie aandacht wijdt aan de toekomst van de stad moet daarnevens letten op de uitbreiding van de aangrenzende ge meenten. Ook daar wordt de bebouwde opper vlakte immers steeds grooter. Vooral Heem stede breidt zich zeer snel uit. Juist in een vorig nummer hebben wij medegedeeld, dat de bevolking van Heemstede na de annexatie in 1927 met niet minder dan 64 pet. is toegeno men. En de uitbreiding gaat nog in hetzelfde tempo voort. De toeneming van de Bloemendaalsche be volking gaat minder snel, omdat daar niet veel gronden voor bouwterrein beschikbaar waren. Nu is evenwel grond beschikbaar gekomen ten Noorden van de Julianalaan. Daar verrijzen thans complexen woningen voor gegoede mid denstanders, waarvan Haarlem natuurlijk nieuwe concurrentie zal ondervinden. Tot op heden was het vooral Heemstede dat gegoede middenstanders uit Haarlem trok. Thans komt ook een sterkere trek van Bloemendaal. Het is nog slechts enkele tientallen jaren geleden, dat Haarlem vrijwel het eenige groote wooncentrum in deze streek was. De omlig gende dorpen waren kleine onbeduidende dor pen. Haarlem had op 1 Jan. 1902 een bevol king van 66.377 zielen. De omliggende ge meenten Heemstede, Bloemendaal, Schoten en Spaarndam hadden tezamen niet veel meer dan 15000 inwoners. Tezamen dus pl.m. 81.500. Nu hadden die gemeenten op 1 Jan. 1937: Haarlem 133,305, Heemstede 18.660, Bloemen daal 15.907. Tezamen dus 167.872. In 35 jaren is dus in Haarlem, Heem stede en Bloemendaal de bevolking toegenomen met ruim 100 pet. Niet alleen de stad, maar ook de randge meenten groeien nu snel. De bebouwingen naderen elkaar steeds meer. Eenigen tijd geleden heeft Ir. Ottevanger van Openbare Werken te Haarlem een artikel „Publieke Werken" geschreven over den be volkingsaanwas in Zuid-Kennemerland. Hij berekende daarin dat de bevolking van de ge meenten aan het eind der 20e eeuw vermoede lijk zal bedragen: Haarlem 220.000 (thans 133,305)-, Heemstede 33.000 Bloemendaal 29.000 Bennebroek 4.000 Zandvoort 18.000 Velsen 104.000 18.660) 15.907) 2.644) 9.242) 45.926) 225.684) der 20e Totaal 408.000 Dat wil dus zeggen aan het einde eeuw bijna een verdubbeling. Van meer dan een zijde is den laatsten tijd gewezen op de wenschelijkheid om voor Haar lem en omgeving een streekplan vast te stel len. Tot nu toe bekijkt elke gemeente haar uit breidingsplannen uitsluitend met eigen oogen en kan alleen de Provinciale commissie voor de gewestelijke uitbreidingsplannen eenige leiding geven en invloed daarop uitoefenen, vooral wat betreft het ontwerpen van de we gen voor het groote verkeer maar van groo ter belang zou zijn, als de betrokken gemeen tebesturen in gemeen overleg kwamen tot het ontwerpen van uitbreidingsplannen waarbij rekening gehouden werd met de belangen van de geheele streek. Daarbij zou een zeer belangrijk punt zijn het behouden van bestaande en scheppen van nieuwe recreatie-terreinen. Daaraan komt in deze omgeving steeds grooter behoefte, zóó zelfs, dat deze aangelegenheid ook buiten den kring van de gemeentebesturen reeds veel aandacht gaat vragen. DOORGAAND VLIEGVERKEER NAAR JAPAN. Tot nu toe was doorgaand vliegverkeer naar Japan niet mogelijk, omdat de verbinding tusschen China en Japan niet goed ondér- houden werd. Men kon alleen tot Hongkong, Sjanghai of Tientsin vliegen en moest dan van uit een dezer havens per schip naar Japan oversteken. Thans schijnt deze hindernis ech ter uit den weg geruimd te zijn, daar er tus schen Tientsin en Dairen een vliegverbinding ingericht is. En in Dairen bestaat dan onmid dellijk verbinding over Hoekoeka naar Tokio. Voor een tocht van Nederland naar Tokio over Athene, Hanoi, Tientsin, Dairen heeft men thans ongeveer 14 dagen noodig, maar deze tocht zal verkort worden, wanneer men den weg neemt over Hongkong naar Takoa op Formosa. Deze verbmding is vooral van be lang met het oog op de aanstaande Olympi sche spelen van 1940, die dan in Tokio gehou den zullen worden. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 15 JULI Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V, 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Paula Wessely in „Groote dwaasheden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De laatste der Mohikanen. 7 en 9.15 uur, Luxor Sound Theater: Kinderen zijn wreed 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Vlammende Harten met Bette Davis en Leslie Howard. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. VRIJDAG 16 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon* stelling IQ17 uur.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2