De nieuwe Britsche voorstellen. Thijs IJs en de Brullende Berg Russische Poolvliegers Berggidsen tegen bergbestijgers? gedaald. DONDERDAG 15 J U LI 1937 Opheffing der vlootcontrole. Toekenning van rechten van oorlogvoerenden mits de vrijwilligers worden teruggetrokken. Reuter meldt uit Londen 14 Juli: De nieuwe Britsche voorstellen tot herstel van het toezicht op de niet- inmenging, die heden aan zes en twintig leden der commissie over handigd, zijn, bevatten de volgende bepalingen: 1. Het stelsel van waarnemers aan boord van de schepen, die naax Spanje varen, wordt gehandhaafd. Het stelsel van vlootcontrole (pa- trouilledienst) wordt echter afge schaft. Ter vervanging daarvan zou den waarnemers in de Spaansche havens geplaatst worden, die tot taak zouden hebben, verslag uit te brengen over de in Spanje aanko mende ladingen. 2. Het toezicht aan de grenzen wordt hersteld. 3. Beiden partijen in Spanje wor den, met zekere beperkingen, de rechten van oorlogvoerenden toe gekend, maar slechts, nadat de commissie voor de niet-inmenging eenstemmig zal hebben toegestemd in het terugtrekken der vrijwilligers zooals omschreven is in het verslag der technische commissie, en nadat men het er over eens zal zijn, dat het vertrek der vrijwilligers op be vredigende wijze voortgang vindt. De rechten van oorlogvoerenden zouden worden toegestaan met behoud van de volgen de beperkingen: 1. De lijst van smokkelwaren zou moeten samenvallen met die van de goederen, welker invoer verboden is krachtens de overeenkomst van niet-inmenging. 2. De schepen, die de controle vlag voeren en een waarnemer aan boord hebben, zouden niet onder de uitoefening der rechten van oorlog voerenden vallen, evenmin als de schepen, die langs de Spaansche kust varen, doch geen Spaansche haven aandoen. 3. Daarentegen zou elk schip, dat, al of niet de controlevlag voerend, een niet neutrale taak verricht, zooals het vervoer van troepen of het overbrengen van seinen van militaire waarde, onder de uitoefening dezer rechten vallen. Dit zou ook van toepassing zijn op vaar tuigen, die een genotificeerde en effectieve blokkade trachten te breken. Met betrekking tot bovengenoemde bepalin gen merkt men op, dat de waarnemer slechts het recht heeft aangifte te doen van schen dingen van de niet-inmengingsovereenkomst en dat het niet billijk zou zijn, wanneer men de oorlogvoerenden zou verhinderen schepen te praaien, die de overeenkomst schenden, zelfs al zou er een waarnemer aan boord zijn. Het voorstel is geopperd, den landen, die niet in de commissie vertegenwoordigd zijn, te verzoeken den partij en de rechten van oorlog voerenden, toe te staan, en de bepaling te ma ken, dat de schepen van deze landen gemach tigd zijn in de controlehavens waarnemers aan boord te nemen, indien zij dat wenschen. Men hoopt bovendien, dat de commissie zal beslui ten beide partijen in Spanje te polsen over een plan, volgens hetwelk op de Spaansche vlieg velden waarnemers geplaatst zouden worden om de landing van uit het buitenland komende militaire vliegtuigen te verhinderen. Ten slotte wenscht men, dat schepen uit de landen, die niet bij de overeenkomst van niet- inmenging zijn aangesloten, geen verboden goederen uit welke haven ook vervoeren. De zaak is, dat eenige landen wetten hebben af gekondigd, waarbij de uitvoer van wapenen aan boord van hun schepen verboden wordt, indien deze vaartuigen uit de nationale ha vens vertrekken, doch niet, indien zij uit vreemde haven uitvaren. Men hoopt, dat deze wetgevingen op den grondslag van het Brit sche plan, zullen worden uitgebreid tot sche pen, die uit buitenlandsche havens vertrekken. De Britsche voorstellen maken het noodig, dat de Britsche regeering onderhandelingen voert over verschillende aangelegenheden, in de eerste plaats moet van beide partijen in Spanje toestemming worden verkregen tot het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens, in de tweede plaats moet haar toestem ming voor het terugtrekken der vrijwilligers worden verworven en in de derde plaats moet overeenstemming bereikt worden over de voor waarden, waarop de rechten van oorlogvoeren den kunnen worden toegekend. Luchtaanval op Madrid. Jachtvliegtuigen der rechtschen moesten de vlucht nemen. MADRID, 14 Juli. Vanavond half zes vloog een twaalftal driemotorige jachtvliegtuigen der opstandelingen over de stad, waarop het luchtafweergeschut in werking werd ge bracht, terwijl de jachtvliegtuigen der re- geeringstroepen de achtervolging der vijan delijke toestellen inzetten. Er ontstond een luchtgevecht en de jacht vliegtuigen der opstandelingen, die de bom bardementsvliegtuigen beschermden, namen de vlucht. Duitsch vliegtuig in de Oostzee gestort. Een der inzittenden omgekomen. Uit Kopenhagen, 14 Juli: Vanmiddag is een Duitsch militair vliegtuig in de Oostzee gestort in de nabijheid van Roedbyhavn. Een der beide inzittenden werd door een Deensch visschers- vaartuig opgepikt, de ander is omgekomen. Men is te Londen van meening, dat deze voorstellen een redelijke poging beteekenen te voldoen aan de Fransche verlangens eener- zijds en de Duitsche en Italiaansche wenschen anderzijds. In de preambule op de Britsche voorstel len wordt o.m. toegegeven, dat het plan een compromis is en dat het slechts kans op slagen heeft, indien het door de belangheb bende regeeringen wordt aanvaard in den geest van het compromis. Alle in de commissie vertegenwoordigde naties hebben thans de gelegenheid den wensch, welken zij herhaaldelijk tot uitdruk king hebben gebracht de niet-inmenging voort te zetten, in vervulling te doen gaan. Alleen wanneer zich een sterker geest van internationale samenwerking dan in het ver leden openbaart, zal 't plan gelukken, anders zullen de naties van Europa zich geplaatst zien tegenover een nieuwe situatie, die on eindig gevaarlijker is. De niet-inmengingscommissie is tegen Vrijdagochtend elf uur bijeengeroepen. Senator Robinson overleden. Senator Joseph Robinson, leider der demo cratische meerderheid in den senaat, is gis teren dood gevonden. Men gelooft, dat hij aan een hartaandoening bezweken is. Engelsch schip bij Santander aangehouden. Uit Londen: Minister Duff Cooper heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat een Britsch schip Woensdag is aangehouden, toen het de haven van Santander trachtte binnen te loo- pen. Reuter verneemt, dat het hier het stoom schip „Molton" betreft, dat op last van den kruiser der opstandelingen „Almirante Cer- vera" den steven naar het Noorden moest wenden. De kruiser loste twee waarschuwings schoten voor den boeg van de Molton". De beschuldigingen tegen ds. Niemoeller. Instructie dezer dagen gesloten Naar Reuter uit Berlijn bericht zal de voor bereiding van de zaak tegen ds. Niemoeller, naar men verwacht, gedurende het weekeinde gereed zijn. Hij zal, naar het schijnt, moeten terecht staan wegens het misbruik maken van den kansel en het belasteren van vooraanstaande leden der regeering en der partij. De laatste beschuldiging zal waarschijnlijk door een speciale rechtbank worden onderzocht. België Kabinetskivestie heden geregeld? Van Zeeland heeft gisteren zijn bespre kingen voortgezet om een opvolger te vinden voor den afgetreden minister van justitie, Delavaleye. Belga verneemt, dat de aangelegenheid vanavond zal worden geregeld. Van Zeeland, die een bespreking heeft gehad met Van Langenhove, den secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken en met Frère, heeft tegenover de pers verklaard, dat hij grooten voortgang heeft gemaakt bij zijn zending een onderzoek op economisch gebied in te stellen. Als opvolger van den afgetreden minis ter van justitie Delavaleye wordt genoemd de liberale burgemeester van Bergen Maistriau. Deze was reeds eerder minister en is thans tevens Kamerlid. Amerika Compromis mogelijk in het Cliineesch-Japansche conflict? De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft het volgen de verklaard: „Wij stellen geen prijs op in terventie der buitenlandsche mogendheden inzake het incident in Noord-China. Ik kan niet zeggen, of wij een bemiddeling gunstig zullen aanvaarden. Eerst moeten wij daar van den vorm en den grondslag kennen. De regeering zal in elk geval haar houding pas bepalen, wanneer zij een aanbod tot bemid deling heeft ontvangen. Tot dusver heeft geen enkele buitenlandsche regeering ons hierover gepolst." Naar uit welingelichte bron vernomen wordt, wenschen de Japansche diplomatieke kringen vurig een compromis met Nanking en zou bemiddeling hun welkom zijn. De zegsman van het ministerie bevestigde, dat met de regeering van Nanking besprekingen gaande zijn. Uit Peiping verneemt Reuter, dat de plaatselijke spanning gistermor gen verlicht is door het terugtrekken van het meerendeel der Japansche troepen uit de streek van Wangping naar Fengtai, waardoor de moge lijkheid van verdere botsingen min der is geworden. Afstandsrecord van Codos en Rossi verbeterd. 10.860 K.M. afgelegd in 62 uur, 17 minuten. Uit New York, 14 Juli: De Sovjet Russische vliegers zijn bij San Jacinto gedaald. Zij hebben hiermede het wereldrecord afstandvliegen in rechte lijn gebracht op ongeveer 10.860 K.M. De eerste piloot Gromov heeft den Sovjet-Russischen zaakgelastigde te Washington telefonisch medegedeeld, dat de officieele tijd van zijn vlucht is 62 uur 17 minuten bedroeg. De be wolking was gedurende 't laatste deel van den vlucht zoo dicht dat twee uur is gezocht naar een landingsplaats. Het oude lange afstanden record stond op naam van den Franschen Codos en Rossi met 9.104,7 K.M. De kruissnelheid bedroeg 200 K.M. Tijdens dezen tocht is de bemanning van het vlieg tuig voortdurend in draadloos contact geweest met de aarde, ondanks het slechte weer, dat in het poolgebied heerschte en ondanks de sneeuwstormen De vliegers hebben verklaard, dat zij het goed maken. Hun toestel is geheel in orde. Zij zullen trachten de militaire luchtbasis van Marchfield (Riverside, California te bereiken, een afstand van 25 K.M. van dit vliegveld waren militairen hun tegemoet gevlogen. Een hoogte van 5480 M. bereikt. De eerste bestuurder van het Russische vliegtuig A. N. T. 25, heeft het volgende over zijn tocht verklaard: „Wij hebben boven een rotsachtig gebied een hoogte bereikt van 5480 Meter en moesten zuurstof gebruiken. Het moeilijkste deel van de vlucht vormde de opstijging. Wij hebben 1900 Meter voortgerold alvorens wij ons van den grond durfden te verheffen. Tusschen Rudolf-eiland en de Pool begon zich ijs op de vleugels te vormen, dat wij echter door middel van een speciaal toestel konden verwijderen. Ondervraagd naar zijn verdere plannen, ant woordde de vlieger: „Wij willen nu slapen, en zullen later nieuwe plannen maken". Gromof wees er nog op, dat het vliegtuij volmaakt gewerkt had. „Wij zouden ver tot in Mexico hebben kun nen doordringen, indien wij aan het begin van den tocht een betere weersgesteldheid hadden ontmoet. De cyclonen dwongen ons echter talrijke omwegen te maken en eischten buiten, sporig veel benzine. Wij waren een oogenblik ontsteld toen wij bemerkten dat de benzine reservoirs snel leegliepen, maar het vertrouwen bleef en wij waren er zeker van den tocht zon der ongelukken te voltooien." Gelukwenschen van president Roosevelt. President Roosevelt heeft den vliegers tele grafisch zijn gelukwenschen doen toekomen met hun prestatie. Eenige tijd heeft men in ongerustheid over de vliegers verkeerd. Het draadloos station wan het leger te San Francisco deelde gisteravond mede, dat het Russische vliegtuig om 8 uur 40 GMT begon nen was met het uitzenden van een bericht doch dat de uitzending werd onderbroken. Alle pogingen om weer in contact te komen met het toestel mislukten. Gukhman, de Rus sische consul, liet per radio aan de United Airlines weten, dat hij zich naar Los Angeles begaf om het toestel van zijn landgenooten op te sporen. Om 11 uur 30 GMT landde hij in Bakersfield. Hij deelde mede, dat hij geen spoor had gevonden van het Russische toe stel. De United Airlines lieten daarop een ver kenningsvliegtuig uit Los Angeles opstijgen om de kust in noordelijke richting af te zoe ken. Kort daarna kwam men weer in contact met het toestel. Het militaire transmissiebu reau te Seattle meldde, dat het om 11 uur 40 GMT een bericht had opgevangen, waarin Los Angeles gevraagd werd proefseinen te geven. Oceaanvlucht door particulieren. Verbod der Amerikaansche regeering. Volegns het „New York Journal" heeft de Amerikaansche regeering een verbod uitge vaardigd voor particuliere vliegers voor het maken van Oceaanvluchten. De aanleiding tot dit verbod is het feit, dat de nasporingen naar Amelia Earhart tot nu toe vruchteloos zijn gebleven. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Het duurde niet lang, óf Thijs was door Grootoor uit zijn benauwde positie bevrijd. „Ik begrijp niet goed, hoe alles in zijn werk is gegaan en wie dit gedaan heeftmaar hoe het ook zij, we zijn nu weer vrij." Nauwelijks was hij uitgesproken, of een soort nevel vloog langs hen heen. Thijs vond dat heel merkwaardig, doch Grootoor barstte in lachen uit. „Ha," zei hij. „nu begrijp ik pas. wie me bevrijd heeft. Het waren de reuzen van de Zeven Bergen in hun tooverjas." Thijs had spijt, dat hij eerst zoo slecht over de reuzen gedacht had. Even later trokken deze hun jassen weer uit en kwamen te voorschijn. De strijd om den Elger-Noordwand. Geen sympathie bij de Zwitsers voor al te waaghalzerige buitenlandsche alpinisten. Het verzet der berggidsen tegen roeke loosheid. De onbestijgbare Eiger-ioaiid. GENèVE, 10 Juli 1937. De Zwitsers houden van hun bergen mis schien nog meer dan de gemiddelde Hollander van het water. Wanneer het maar eenigszins kan, trekt de Zwitser des Zondags de berg wereld in, des winters en in het voorjaar om daar de ski-sport te beoefenen, des zomers en in het najaar voor wandelingen in het geberg te, vaak ook voor volstrekt niet lichte berg bestijgingen. En wie uit het buitenland tot de Zwitsers komt met liefde voor de bergen en een zekere bekwaamheid in het ski-en en in de bergsporten, heeft reeds bij voorbaat zich veel sympahie van dit bergvolk gewonnen. Geheel anders staat het echter met de ge voelens der Zwitsers voor die vreemdelingen, die uit de prachtige Zwitsersche bergwereld eenig voordeel voor zichzelf willen slaan. Wij zagen dit enkele jaren geleden, toen uit alle deelen van het land protesten opgingen tegen een buitenlandsche film, waarin de Zwitser sche bergen eenvoudig gebruikt waren als achtergrond voor eenige niet verheffende lief descènes. De Zwitsers bleken toen aan een overgevoeligheid wegens het niet voldoende eerbiedigen van de „majesteit" hunner ber gen te lijden, die men bij dit in het algemeen zoo nuchtere volk niet verwacht zou hebben. En zoo is ook in de laatste jaren bij de Zwit sersche bevolking een toenemend verzet te be speuren tegen die vreemdelingen, die uit per soonlijke of nationale eerzucht waaghalzige heldentoeren in de Zwitsersche bergen willen ondernemen met het gevolg meestal, dat deze vreemdelingen óf hun roekeloosheid met het verlies van hun leven moeten boeten óf slechts onder groot levensgevaar der dappere Zwitser sche berggidsen nog kunnen gered worden. Vooral wanneer dergelijke buitenlanders een moeilijk bedwingbaren Zwitserschen berg on voldoende voorbereid willen overwinnen kan de Zwitser, in het bijzonder de bevolking der bergdistricten zelf, een dergelijk gebrek aan eerbied voor de hoogheid der Zwitsersche ber gen bezwaarlijk billijken. In de laatste jaren is dan ook onder de Zwitsersche bevolking, en in de eerste plaats onder de toch waarlijk niet laffe Zwitsersche berggidsen, een toenemend verzet tegen die vreemdelingen te bespeuren, die in den zomer naar Zwitserland komen, om op lichtzinnige wijze hun leven te riskeeren bij hun pogingen, om den Eiger (één van het beroemde drietal Eiger-Mönch-Jungfrau uit het Berner Ober land!) van de Noordzij te beklimmen. De Eiger is van verschillende zijden toegankelijk, doch niemand is het totdusverre nog gelukt langs den ongelooflijk steilen Noordwand den top van den bijna 4000 Meter hoogen Eiger te be reiken. Plotseling schijnt het thans bij onver schrokken buitenlandsche bergbeklimmers een mode te zijn geworden een poging te onderne men langs dezen door de Zwitsers zelf onbegaanbaar geachten Noordwand den Eiger te beklimmen. Hoe meer waaghalzen hun leven bij deze pogingen hebben ingeschoten, des te lokkender schijnt de stem van den Noordwand te zijn, die alpinisten toeroept: „Komt en ver overt mij!" De regeering van het kanton Bern heeft verleden jaar voor dit spel met menschen- levens een stokje willen steken. Toen wederom twee Duitsche studenten uit München het slachtoffer van hun eerzucht waren geworden en bij de pogingen, om hen alsnog te redden, ook een Zwitsersche berggids zijn leven verlo ren had, 'eeft de kantonale regeering van Bern eenvoudig iedere verdere beklimming van den Noordwand verboden! Een dergelijke ver bodsbepaling werd door de bevolking van het Berner Oberland met instemming begroet. Want de dood der Münchener studenten scheen tot uitwerking te hebben, dat de Duitsche studentenwereld het als een eerezaak ging be schouwen hun dood te „wreken" door een ein delij ke succesvolle bestijging van den zoo ge vaarlijken Noordwand van den Eiger. In een tijd, waarin het gevaar ontstond, dat overwe gingen van „nationale eer" de macht der lok stem der bergen op jonge persoonlijke eerzuch tige bergbestijgers nog zouden verhoogen, achtte de regeering van Bern zich verplicht verdere drama's te verhinderen, ook al was het zeer twijfelachtig, of de regeering inderdaad bevoegd was een dergelijk verbod uit te vaar digen. Na het bergbestijgingsseizoen, toen het ver bod zijn goede werking reeds had gehad, ging de kantonale regeering op grond van de er tegen ingebrachte juridische bezwaren tot de intrekking dezer verbodsbepaling over. Maar zij heeft thans, zoodra het bleek, dat de Noor delijke Eigerwand nog steeds lokt en dat nieuwe jonge overmoedigen zich gereed maken hun leven te wagen, een nieuwe regeerings- daad begaan, waarvan de regeering hoopt, dat zij een afwerenden invloed op den lust tot be stijging van den Eiger-Noordwand zal uitoefe nen. De kantonale regeering van Bern heeft namelijk dezer dagen het in 1914 uitgevaar digde reglement over de taak der Berggidsen met twee bepalingen aangevuld. In de eerste wordt de algemeene verplichting voor de berg gidsen, om in geval van ongeluk in de bergen terstond reddingspogingen te ondernemen, ook al had de verongelukte tevoren de hulp van een gids van de hand gewezen, uitdrukkelijk opgeheven ten aanzien van ongelukken, die in den Noordwand van den Eiger geschieden. Bij zulke ongevallen zal het voortaan geheel aan het inzicht der berggidsen overgelaten zijn, of zij al dan niet een reddingspoging willen ondernemen. En in verband hiermede is in het reglement een tweede bepaling opgenomen, die aan alle berggidsen, die van een voorne men tot bestijging van den Eiger-Noordwand kennis krijgen, de verplichting oplegt den stoutmoedigen bergbestijger uitdrukkelijk van te voren te waarschuwen, dat zij in geval van een ongeval geen aanspraak op het onderne men van reddingspogingen zullen kunnen ma ken en dat zij dus niet op de hulp der berggid sen, om hen uit het gevaar te bevrijden, zullen kunnen rekenen. De kantonale regeering van Bern hoopt, dat deze nieuwe bepalingen een voldoende af schrikkende werking op buitenlandsche waag halzen zullen hebben. Of dit inderdaad het geval zal zijn, zal de toekomst moeten lee-* ren. Wellicht zullen de overmoedigen, die door een onderschatting van de enorme moeilijk heden tot het waagstuk overgaan, ook de be- teekenis van deze waarschuwing niet al te hoog aanslaan en vertrouwen dat de dappere gidsen ten slotte, als de Eiger-Noordwand weder een paar slachtoffers dreigt te maken, toch te hulp zullen ijlen, ook al zijn zij daartoe niet ver plicht. En het is zeker heel goed mogelijk dat zij, die aldus op de vrijwillige offervaardigheid der berggidsen blijven rekenen, het bij het rechte einde zullen hebben. Totdat de licht zinnigheid der sensatielustige buitenlanders, die den Noordwand uittarten willen, zulken omvang hebben aangenomen, dat de berg gidsen het in het belang van de toekomst hun plicht zullen achten een voorbeeld te stellen en geen reddende hand uit te steken. Doch voordat het hiertoe zal komen zal, ondanks den groeienden wrok der berggidsen tegen roeke- looze bergbestijgers, nog heel wat moeten ge schieden! In het begin dezer week bevonden zich te Grindelwald en omgeving reeds drie Duitschers, twee Italianen en twee Oostenrijkers, die zich allen op den strijd tegen den Eiger-Noordwand voorbereidden. De twee Italianen zijn intus- schen zoo verstandig geworden van hun plan maar af te zien. Als vooroefening tot de groote Noordwand-beklimming waren zij begonnen met een bestijging van den Eiger langs de minder moeilijke Noordoostzijde. Daarbij bleek reeds, dat zij onvoldoende kennis der weers vooruitzichten hebben. Want zij werden door een lawine overvallen en geraakten in groot gevaar, toen geweldige ijsschotsen om hen heen hagelden! Een der beide Italianen brak toen zijn voet, zoodat hij in het geheel niet meer erop steunen kon en zich slechts op de knieën kon voortbewegen! Zij bereikten ten slotte een berghut, waar twee Zwitsersche berggidsen hen vonden, waarna zij hen in veiligheid terugbrachten. De Italiaan met den gebroken voet moest daarbij gedurende den ganschen moeilijken tocht van de berghut naar het station Eismeer op de schouders van een der berggidsen gedragen worden. Enfin, de Italianen kwamen levend in hun hotel terug, maar hadden genoeg van de zaak. Zoodra de gewonde genezen is keeren zij naar hun va derland terug. Zij hebben reeds beloofd nooit meer een poging tot bedwinging van den Eiger- Noordwand te zullen ondernemen. Drie Duitschers in Grindelwald, twee Oosten rijkers bij den Kleinen Scheidegg bestudeeren thans echter de bestijgingsmogelijkheden, de weersomstandigheden, enz. Een ander gezel schap uit München wordt weldra in het Berner Oberland verwacht. Hoeveel teleurstellingen en verliezen van menschenlevens zullen nog noo dig zijn, voordat aan de Eiger-Noordwand- avonturen een einde zal komen? Of zal het ten slotte toch iemand gelukken, het door de beste kenners van den Eiger voor onmogelijk geachte succes werkelijk te bereiken? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3