Het koloniale vraagstuk van Nederlandsch-lndië. De economische toestand van Argentinië. Rubriek voor Vragen Het jaar 1936. In Argentinië heeft de economische crisis zooveel aan heftigheid verloren, dat zij als een ding van het verleden beschouwd mag worden. Zoo luidt een der passages uit het jaarverslag der Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Buenos Aires. Met belangstelling vraagt men zich af: hoe is de economische ontwikkeling aldaar geweest? Door de Argentijnsche regeering is ongetwij feld veel bijgedragen tot den terugkeer naar welvaart, maar daarnaast hebben ook andere factoren een rol gespeeld. Argentinië is zeker niet onder zeer gunstige omstandigheden het jaar 1936 ingegaan. De slechte weersgesteldheid was oorzaak, dat de oogst der landbouwproducten in den zomer 1935/1936 zeer laag is geweest, in het bijzon der voor tarwe en lijnzaad. Bovendien waren voor de Argentijnsche veeteelt de vooruitzich ten in zooverre twijfelachtig, aangezien in Engeland, Argentinië's grootste afnemer dier producten, een heftige campagne gevoerd werd tegen de voor November 1936 op het programma staande hernieuwing van het Britsch-Argentijnsche handelsverdrag, waar bij hier en daar betwijfeld werd of bedoeld verdrag wel hernieuwd zou worden. En ziet wat gebeurde? Midden 1936 mislukte in Noord-Amerika de oogst der voornaamste landbouwproducten door droogte. De prijzen dezer artikelen, die door de oogstmislukking in Argentinië reeds waren gestegen, stegen toen sterk. Het gevolg was, dat Argentinië zijn betrekkelijk gering export-overschot aan tarwe en lijnzaad en zijn groot export-over schot aan mais tegen zeer goede prijzen van de hand kon zetten. Deze prijzen waren voor Argentinië des te gunstiger, waar dit land in de laatste jaren geleerd had, buitenge woon veel goedkooper dan vroeger te produ- ceeren. En niettegenstaande de oppositie in Engeland en zijn dominions, werd, dank zij eenige concessies van beide betrokken regee ringen, het Argentijnsch-Britsche handels verdrag einde 1936 toch vernieuwd, waar door de naaste toekomst voor de Argentijn sche veeteelt verzekerd was. Een stijging der wolprijzen, gevoegd bij een ongekend goeden katoen- en vruchtenoogst in Argentinië, wa ren oorzaak, dat Argentinië het einde van 1936 met een sinds lange jaren niet meer be haald batig saldo op zijn handelsbalans van 535 millioen pesos en met gunstige vooruit zichten voor 1937, bereikte. Het bleek dan ook onnoodig de minimumprijzen voor tarwe, lijnzaad en mais nog langer te handhaven, terwijl door grooter aanbod van buitenland- sche deviezen, betaald voor Argentijnsche producten, de peso steeg in de vrije markt en In officieelen import koers einde 1936 door de regeering met ongeveer 6 procent verbe terd kon worden. Bovendien hadden de groeiende onzeker heden in Europa en de symptomen van na derend herstel der welvaart in Argentinië een hernieuwing van den sinds 1920 verdroogden stroom van buitenlandsche kapitaal-inver sies in Argentinië ten gevolge, wat bijdroeg tot verbetering van het Argentijnsche betaal middel en tot verhooging van de actief-zij de der Argentijnsche handelsbalans. Het afgeloopen jaar is voor Argentinië economische beschouwd in twee helften te verdeelen, welker karakter aanmerkelijk verschilt. De eerste helft kenmerkte zich door pessimisme, als gevolg van het feit, dat de batige saldi op de handelsbalans kleiner waren dan in 1935. In het midden van 1936 veranderde de situatie. Het batig saldo van den handelsbalans was in de eerste helft van 1936 niet minder dan 105.393.000 pesos lager dan in 1935 en ge vreesd werd, dat het batige saldo, noodig om de betalingsbalans kloppend te maken, waarvoor men meende 400 millioen pesos noodig te hebben, niet bereikt zou worden. Het batig saldo van de handelsbalans over de tweede helft van 1936 was evenwel 246.072.000 pesos hooger dan het vorige jaar. De verbeterde financieele positie weerspie gelde zich in eenige verlaging van den belas tingdruk. Zoo werd aan het eind van 1936 besloten de nationale bedrijfsbelasting groo- tendeels af te schaffen. Wel werd door de re geering nog niet voldaan aan het verzoek de 10 procent additioneele invoerrechten' af te schaffen, al stelde men den import van zij den en kunstzijden weefsels daarvan vrij. Deze uitzondering hield verband met den onrustbaren smokkelhandel dezer producten via Uruguay. In het afgeloopen jaar zette de Argentijn sche regeering haar beschermingspolitiek voor verschillende nationale productieon dernemingen voort door het oprichten van organen, welke de belangen der afzonderlijke bedrijfstakken zullen behartigen. Naast de reeds bestaande lichamen voor de bescher ming van den landbouw, wijnbouw, veeteelt, katoen-cultuur en zuivelindustrie werd een nieuw orgaan ingesteld voor de wolproductie. Aandacht dient ook besteed te worden aan de twee door het Congres aange nomen wetten op de coördinatie van het transportwezen, de eene speciaal voor het vervoer in Buenos Aires, de andere voor het rationale transportwezen. Sedert de devalua tie van den peso bevinden de groote particulie- Argentijnsche spoor- en tramwegen aich in 'n noodlijdenden toestand Aangelegd en werkend met buitenlandsch, in hoofdzaak Britsch, ka pitaal, bestaan hun ontvangsten uit pesos, doch hun kapitaaldienst moeten zij waarne men in pond sterling. Verhooging der tarie ven, naar verhouding van de devaluatie van den peso, was economisch niet mogelijk. Daarbij voegde zich een toenemende concur rentie van het mechanische wegentransport. Ter bescherming van spoor- en tramwegen worden thans alle publieke transportmiddelen onder controle gesteld, voor zoover de tarie ven, dienstregelingen enz. betreft. Niettegen staande de oppositie daartegen van de zijde der auto-transport-ondernemingen hebben in het Parlement deze particuliere belangen ten slotte voor het algemeene belang moeten wijken. Na de handelsverdragen welke Argenti nië in 1935 afsloot met Engeland, België, Ne derland, Zwitserland, Duitschland en Spanje, volgden in 1936 overeenkomsten met Finland, Roemenië en Ostenrijk. Evenals de oude heb ben ook de nieuwe verdragen als basis: we- derzijdsche onvoorwaardelijke meestbegunsti- ging en toewijzing ter betaling van den im port van goederen uit de desbetreffende lan den van deviezen tegen officieelen import- koers voor eenzelfde bedrag, als .waarvoor het betrokken land Argentijnsche producten koopt, na aftrek van een redelijk gedeelte (11 procent) ter dekking van de deviezenbe- hoeften der regeering. Met Peru brak een ta rief-oorlog uit, doordat dit land de invoer rechten op Argentijnsche tarwe en meel ver hoogde, waarna Argentinië de invoerrechten verhoogde op Peruaansche petroleum. Het zwaartepunt der buitenlandsche handelsre laties heeft voor Argentinië in het afgeloopen jaar gelegen op het gebied der Inter-Ameri- kaansche politiek, waarbij de bemiddelende rol van Argentinië tusschen Bolivia en Para guay ongetwijfeld aanleiding is geweest, dat de Inter-Amerikaansche Conferentie tot Be stendiging van den Vrede te Buenos Aires is gehouden Ten slotte nog een aantal gegevens over den handel, tusschen Argentinië en Nederland. Argentinië exporteerde in 1936 naar ons land voor een waarde van 110.790.412 pesos en importeerde uit Nederland voor een waarde van 32 507.498 pesos. Deze cijfers be hoeven een correctie, welke evenals over 1935 wordt aangenomen op 15 procent. Met inachtneming daarvan zou de Argen tijnsche export naar Nederland in 1936 on geveer 127 millioen pesos hebben bedragen, of ongeveer 12 millioen pesos minder dan in 1935. Deze vermindering is een gevolg van den geringeren export van tarwe en lijnzaad naar Nederland. Onder de koopers van Argentijnsche pro ducten nam Nederland de derde plaats in, na Engeland en de Vereenigde Staten van Ame rika. Sedert 1927 is ons land geregeld de tweede of derde kooper van Argentinië. Als leverancier van Argentinië's invoer nam Nederland de elfde plaats in, in 1935 bezette het de dertiende plaats. De Nederlandsche export naar Argentinië steeg van bijna 20 millioen pesos in 1935 tot 32 millioen pesos in 1936. Het betreft hier grootendeels den import van Nederlandsche aardappelen. Maar daarnaast is gelukkig ook een toename van den invoer van andere Nederlandsche pro ducten in Argentinië vast te stellen. Tot de belangrijkste artikelen van Argentijnschen export naar Nederland in 1936 behooren: mais, lijnzaad, tarwe, gerst, rogge, huiden, vellen, katoen, rundervet, haver, talk, wol enz. Uit ons land bestond de export naar Ar gentinië in hoofdzaak uit: aardappelen, steenkolen, vaartuigen, textielgoederen, ga rens, motoren, aardewerk en vischconserven. MOLLERUS. Zaandammers verdwijnen op mysterieuze wijze. In enkele weken tijds moeten acht Zaan dammers op geheimzinnige wijze naar Spanje zijn verdwenen. De politie vermoedt, dat ronselaars hierbij de hand in het spel hebben, doch zij heeft nog geen dezer man nen kunnen arresteeren. Gebleken is, dat zij den jongemannen mooie voorspiegelingen doen, om hen maar te bewegen naar Spanje te vertrekken. Dat dit geschiedt, is in één geval gebleken, waar men een radio-monteur een betrekking beloofd had bij een op te richten „geheimen zender". Hij is evenwel nooit in die betrekking werkzaam geweest en heeft in Valencia in de gevangenis ge zeten wegens desertie uit den militairen dienst. Door tusschenkomst van onzen zaak gelastigde is hij daar vrij gelaten en op transport gesteld naar Barcelona, waar hij echter opnieuw is gevangen genomen. EXAMENS. 'GYMASIUM. HAARLEM Woensdag. Toegelaten tot de le klasse: Bertha Bekker, S. Bosma, P. Blankevoort, J. de Breuk, N. Caro, Petra v. d. Goot, Antoinette Halbertsma. A. Heimig, Fr ieder ike Kermer, W. Moser, Hanna Posthumus, Bertha van Paassen. Aleida Roorda, J. von Schmidt auf Altenstadt, H. Schraagen, Antoinette Sluyter, R. Talsma, J. Wijers, F. Groustra. P. Robert, Ellie van der Kaay Johanna Thürkow, Godefrieda Harms, Marieke Clausing, P. Bos, J. van Asch, Luber- ta Schiermeier, H. de Vries, W. Lagerwerff, J. Brouwer, P. Bakker, Lily Bettman, Ch. de Beaufort. Mathilda de Clerck, Adriane Gor ter, J. Haighton. Louise Heisterkamp, L. Mee wis, Adriana van Splunter, Jenny Schelling, A. Starreveld, F. van Thijn, D. de Vries, J. Wolff. Iste H. B. S. B. Toelatingsexamens. HAARLEM Woensdag. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de lste klasse: H. L. Baum, Nella Boon, Aagtje van der Burg, Hedwig P. de Jonge, J. Klerk, Elisabeth D. J. Kruijt, Elly Leupen, Hetty A. v. Nikk. Kuijper, Alida H. Reijers, C. H. de Ridder, Car- la F. Trupp, J. W. Damiaans, J. M. den Hartog, F. L. Ossendorp, J. Seyffert, R. de Vita, R. van Waard. I. Molenaar. F. van der Weide. B. Bot man, G. B. J. Sorgdrager, H. van de Lint, L. A. Metz, F. N. R. van de Vijver, J. A. van Ek, J. Scholten, J. Brouwer, W. Annaert, Hildegard Baumann, C. Chr. Uylenhoed, W. J. Zwaag, Johanna C. de Beer, W. G. Jansen, Maria C Revalk, K. van der Heide, J. H. Wagenmakers, P. Fr. Abbink Spaink, J. Bakker, R. Cransberg, E. W. Dopheide N. J. W. Easton, M. Han, Th. G. Klay, H. Koster, J. J. Kraft, Margaretha W. Sickler, Wopke van der Veen, J. A. J. Veenen- bos, Marianne M. Graaff, A. B. Hettema, Ellie van der Kaay, Maria A. T. Kikkert, J. H. Mul der, R. J. Smit, Antje E. Steenhuis, Wanda E. de Visser, H. Bitter, Geertruida Hermann, Jo hanna H. Thürkow, J. W. Schimmel, L. J. Gra ven, H. C. Nijboer, F. Wafelbakker, C. Uidam, Thea K. van Asperen, J. G. Wijkhuizen, E. Pra- ger, R. Koiter, Geertruida C. M. Nijsen, Ge- rarda A. Brands, A. Joustra, H. G. Kappert, F. W. J. Wilde. Overgangsexamens. Bevorderd, waaronder eenige leerlingen voor waardelijk. Bevorderd naar de 2de klasse: Hans Appelman, Henjo Bellaart, Albert van Brederode, Puk Fris, Carel van Gelderen, Eddy Goode, Margot Halm, Wim Her mes, Heleentje Hofstede Koopman, Pim Hooning, Frits Jans sen, Kees Klerk, Frans Krug, Geer Pregel, Flip van Rhijn, Jan Vercruijsse, Simon Verheus, Robby Vunderink, Kees Willemze, Frans van Amerongen, Joop In den Bosch, George Dup- ker, Robert Eikenboom, Ben Hooghoudt, Piet Kamstra, Tjebbo de Koningh, Henk de Langen, Sieka Lantinga, Dolf van Leesten, Jan Martin, Henk Mooiweer, Jan Pet, Jan Poot, Günther Simon, Toosje van der Sleen, Joke Sperwer, Hans Staal, Wolfgang Weisz, Mineke v. Liere, Hans Carpentier Alting, Ab Groustra, Gerrit Harmsen. Freddy Hoogewoning, Jaap de Jong, Bob Nebbeling, Ine Nijsen, Bé van Ommen, Johan van Oyen, Henk Prinsen Geerligs, Cor Schuurmans, Jan Sikkema, Henk Steensma, Bevorderd naar de 3e klasse: Erik Warendorf, Dick van Woerkom, Magda van der Zouwe, Jan Koers. Wim Werlicb. Jan Bais, Albert Beens, Andries Boer, Wies je Dalmeijer, Hans Dopheide, Wieb Dorsman, Henk van Eendenburg, Jan Hoge- weg, Guus Hooyen, Willy Ingerman, Carla Jansen,. Jurjen de Jong, Henk Krug. .Freek Lennings, Otto Lettinga, Warner Lubberink, Max Polak, Lody Schmit Jongbloed, Clara Slager, Herman Vernout, Mientje van de Weg, Kees van der Zouwe, Adri Zuithoff, Arie van Gent. Nico Beets, Mientje Bremer, Clara Coltof, Jan Crince le Roy, Robbie v. Erpers Royaards, Jaap Goeting, Kees Rak kert, Anke Koster, Rogier Kraft, Trees Ku- batz, Ton ter Laag, Age van Leunen, Tiny Liebregs, Kees Lodewijks, Gerda Macpherson, Ernst Otter, Teun Pais, Dolf Pfersich. Nol Terpstra, Herman Werker, Ate Vunderink. Bevorderd naar de 4de klasse: Carel van Amerongen, Frank Appelman, Lies Bakker, Wim Bijlo, Dick Daam, Jaap Freudenborg, Tilly van Geelen, Annie Jacobs, Riek de Jong, Piet van Kampen, Nelly Kikkert, Bob van Meerwijk, Eddy de Munck, Lous Muijs van de Moer, Theo Rose, Daan Steyn Parvé, Willy Stibbe, Jaap Struijk, Hans Thonus, Dick Tol lenaar, Jan van der Valk. Wil Vorstman, Kees Wafelbakker, Arnold van der Wal. Eelko de Boer, Job Dapper, Nanning Dijk stra, Benny Fiege, Jan. Gerbranda, Frieda van Haften, Adri Hellings, Pank Hoogen- doorn, Ton Josso, Kees Koning, Peter Kruijt Willem Lettinga, Kees van Looy, Marius Mauritz, Nettie Milders, Jan Mosk, Piet Olt hoff, Wim van Putten, Paul Schras, Mies Troll, Fred Urbanus, Fred Vas Dias, Anneke Warendorf, Sinie van de Weg, Tom Bastet, Theo Bergman, Kees de Boer, Bob Busking, Bep van Dusschoten, Teus van Dijk, Wim Geldof, Wim van der Heyden, Clara de Jong, Kees Joustra, Daan Kelderman, Rob Kirsch- baum, Hans Knoop, Johan Kuiper, Hannie Molenaar, Teddy Montijn, Adrie Pijl, Eppo Schoolderman, Henri Schultz, Wicher van der Sleen, Joke Ulsamer, Rolf van Veen, Ma rien Wanrooy, Piet Zalm. Bevorderd naar de 5de klasse: Fred. Alme- rood, Jelke Braaksma, Loek van den Broek, Karei Crince Le Roy, Fred, van Eendenburg, Ab Everard, Wim van de Geer, Hans Guide- Hoe anderen het zien. In „Die Koralle" van eenige weken geleden vonden we het volgende interessante ar tikel van A. E. Johann over onze kolo niën: „Reeds drie eeuwen behoort het uitgestrekte, rijke eilandengebied tusschen het Zuidoosten van Azië en Australië aan den kleinen staat in het Westen van Europa, aan Nederland. De motieven, welke de Hollanders daar heen voerden, waren niet de zucht en het ver langen om sprookjesachtige schatten van goud en zilver op te sporen en hun land plot seling te maken tot het rijkste van de wereld, zooals bij de Spanjaarden het geval was, het waren ook geen politieke bedoelingen, om een wereldrijk te vestigen, zooals bij de Engel- schen, bij de Hollanders ging het alleen om een rustigen, veiligen, uitgebreiden handel met de tropen, die een flinke winstmogelijkheid zou bieden. Zonder veel idealen en zonder politieke leu zen hebben zij hun eilandenrijk, zoo rijk met schatten gezegend, als een goed koopman be heerd. De oorspronkelijke bevolking voer er niet slecht bij, want om die reden hebben zij er zich nimmer op toegelegd, om de bewoners van deze eilanden met de twijfelachtige zege ningen van de Europeesche beschaving geluk kig te maken. Doch ook Holland met zijn oude koloniale ondervinding heeft niet kunnen beletten, dat de golven van de wereld-politiek, die in den tegenwoordigen tijd de kusten van Azië beu ken en soms tot diep in hdt land doordringen, zich ook tot in Insulinde voortplanten en daar de bestaande ordening ondermijnen. Onlangs is een verzoekschrift, door vijftig duizend Hollanders in Indië onderteekend, aan de regeering in het moederland gezonden. Er wordt daarin dringend gevraagd de verde diging van de koloniën te land, te water en in de lucht aanzienlijk te versterken. Alleen civiele personen hebben het verzoek onderteekend; militairen in actieven dienst hebben er geen deel aan genomen. Met spanning is thans het wachten op den uitslag van de verkiezingen in Holland, (die inmiddels hebben plaats gehad vert.) waar van de behandeling van de koloniale vraag stukken zal afhangen. In de koloniën is men van meening dat de brave burgers ver weg in Amsterdam of in Groningen niet voldoende doordrongen zijn van den gespannen toestand in het Verre Oosten, en de koorden van de beurs te veel aantrekken. Ook hier is het, gelijk overal in den Stillen en Indischen Oceaan, de angst voor Japan, die den politieken horizont verduistert en tot maatregelen van afweer leidt. Weliswaar be teekent voor Batavia, Makassar of Palembang de geweldige uitbreiding en versterking van de verdedigingswerken van Singapore een groote troost en ongetwijfeld bestaat reeds lang een militaire overeenkomst tusschen de Engelsche en Hollandsche en Fransche en misschien ook Amerikaansche marine-autori teiten, doch veilig voelt men zich eerst dan, wanneer men tot eigen verdediging in staat is. Aan de kust van Nieuw Guinea zijn nieuwe havens voor onderzeebooten en watervliegtui gen gemaakt, want dit groote eiland zou in geval van nood waarschijnlijk buiten den be schermingskring van Singapore vallen. Ook de olieterreinen van Borneo, Balikpa- mond. Ab de Haan, Jaap 't Hart, Fred. Kui pers, Mientje Lucieer, Kees v. Meeuwen, Wim van Ree, Hans Seket, Ndortje van Steen wijk, Karei Valken, Herman Vreedenburgh, Max Weehuizen, Jo Berendsen, Wim van Erpers Royaards, Dudolf ten Feld, Willem de Jong, Kurt Kirschbaum, Olof de Lugt, Rico Meijer, Koos v. Mieren Loovenstijn, Riet Müller, Henk Nysen, Kees Romers, Herman Sta rink, Frank Thooft, Wim Visser, Lenie de Vries, Eddy Waalewijn, Emile Benard, Herman Boekwijt, Emile Bridié, Han Donker sloot, Piet Eysker, Bob Fris, Willy Hout, Cobus Kooiman, Jaap Kroon, Wim Muller, Rie Os- tendorf, Johan den Otter, Riet van der Put ten, Greetje Schmit Jongbloed, Geert Sten- ger, Max v. Til, Henk Verheus, Jan Wackwitz Tom van der Weide, Dik Wolters. van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmet duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, icorden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Ik ben een jaar in betrekking en zou volgende week met vacantie gaan. Nu ben ik ontslagen. Heb ik nu evengoed nog recht op 14 dagen vacantie?» 2. Als ik het niet krijg, tot wien moet ik mij dan wenden? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Zie onder 1 VRAAG: Moet een meisje, dat voor halve da gen in dienst is, bij vacantie van haar mevrouw vergoeding hebben? ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Hoeveel dagen per jaar moet ik va cantie geven aan een dagmeisje, dat eiken dag van half 9 tot half 4 bij mij in dienst is en alleen den koffiemaaltijd gebruikt? 2. Moet ik haar kostgeld geven? 3. Zoo ja, hoeveel? ANTWOORD: 1. Daartoe zijt gij niet verplicht. 2. Zie onder 1. Als gij haar vacantie geeft moet gij haai- ook kostgeld geven. 3. 0.50 per dag. VRAAG: Is een ongehuwde vrouw, die invalidi- teitsrente trekt, verplicht dit bij een huwelijk aan den Raad van Arbeid op te geven? Gaat die rente gewoon door? (de invalidteit is van blijvenden aard). ANTWOORD: Ja, u moet het wel aan den Raad van Arbeid opgeven. Deze onderzoekt dan de zaak en wanneer blijkt, dat u een derde van uw werk zaamheden (dat zullen in dit geval huishoudelijke bezigheden zijn) kunt verrichten, wordt de inva liditeit als geëindigd beschouwd. VRAAG: Kan een vrouw, die niet wettelijk ge scheiden is, in een andere gemeente als huishoud ster gaan werken? Moet zij zich in het Gemeen tehuis opgeven onder haar eigen of haar mans naam? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Onder den naam van haar man, doch wette lijk blijft zij haar domicilie houden in de woning van haar man. BELASTING ZAKEN VRAAG: Is een oude dame van SI jaar te Haar lem, die 90 per maand inkomen heeft (uitkee- ring van een levensverzekering) belastingplich tig? (Zij betaalt voor pension 65 en in den win ter 6 per maand voor kolen). ANTWOORD: Ja, zij is evenals iedereen voor dat inkomen belastingplichtig. RECEPTEN. VRAAG: Op welke manier kan ik een dekzeil van een boot waterdicht krijgen? ANTWOORD: Dompel het linnen in een sterk warm zeepbad, behandel het daarin 10 min. Sla uit. Laat 10 min. glad hangen om uit te druipen daarna dezelfde bewerking in een oplossing van 250 gr. fijne aluin op 10 lt. water. Sla uit en hang het linnen buiten glad op om te drogen. VRAAG: Wat en in welke hoeveelheid moet men aan een kuip duinwater toevoegen om zee water te imiteeren? ANTWOORD: 663 gr. chloornatrium, 50 gr. zwa velzure magnesia, 75 gr. chloormagnesium, 15 gr. zwavelzure kali. elk afzonderlijk oplossen in zuiver bron of leiding water onder voortdurend roeren. Daarna zoutoplossingen in glazen bak samenvoegen onder toevoeging van zuiver kalk en ijzerhoudend duin- of bronwater. Al roerende vermengd, tot men een volume van 25 L. heeft verkregen. VRAAG: Hoe kan ik een carbolineumvlek uit een blauw fluweelen mutsje verwijderen? ANTWOORD: Betten met dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen en daarmede stevig afwrij ven. Daarna zoo droog mogelijk wrijven en de plek bedekken met laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe maak ik augurken (bommen) in in pekel en ook in azijn? ANTWOORD: In azijn: 1 KG. augurken, 1 flesch azijn, 1 Spaansche peper, gedroogde gem ber, 2j/£ gr. laurierbladeren, 5 gr. mierikswortel, 1 takje venkel. Maak de augurken schoon door er de kroontjes af te nemen en ze verder goed af te vegen met een vochtigen doek. Zet ze. met zout bestrooid een nacht weg. Laat ze den volgenden dag op een vergiet zoo droog mogelijk uitlekken, doe ze in een schoongemaakten of uitgekookten pot, leg er hier en daar de kruiden tusschen en schenk er de azijn op, zóó dat de augurken onder staan. Sluit den pot met een schroefdeksel of met vochtig perkamentpapier en plak er een etiquette op met vermelding van naam en datum van Inmaak. In zout: 2 kg. groote augurken, 2 L. water, 20C gr. zout. Maak de augurken schoon, leg ze in pe kel, die van het water met het zout gemaakt is en orfderzoek de eerste 6 weken wekelijks of zich geen kiem op de oppervlakte gevormd heeft. Ver wijder dit dan zoo zorgvuldig mogelijk en voeg nog wat zout of sterke pekel toe. VRAAG: Kan ik tuinboonen in het zout lnma ken? Op welke manier? Ook in een Keulschen pot? ANTWOORD: Ja. Dop de tuinboonen, wasch ze en leg ze laag om laag met het zout in flesschen met wijde halzen, die vooraf gedurende twintig minuten uitgekookt zijn. Giet er dan zooveel koud water over, dat de boonen juist onderstaan. Laat de flesschen eenige dagen staan, om uit te gisten. Sluit ze dan met schoongeborstelde, uitgekookte kurken en dompel deze tweemaal in lak. PLANTEN. V^AG: Mijn palm krijgt dorre punten. Wat ls er tegen te doen? Moet men de plant veel wa ter geven en moet de plant zon hebben? ANTWOORD: Een palm vraagt bij voorkeur een frissche temperatuur en vooral niet te droge lucht. Ook is felle zon niet aan te bevelen. Dc hoeveelheid water is zoo niet op te geven, dit hangt af van de grootte der plant en de plaats. Als u met een of ander voorwerp tegen den pot tikt en het geluid is hol. dan behoeft de plant geen water. Meestal maken de palmen in een kamer doode punten, vooral als er veel langs ge- loopen wordt. VRAAG: 1. In mijn tuin staan vele rozen, ls het mogelijk daarvan haarwater of odeur tc ma ken? ANTWOORD: 1. De mogelijkheid bestaat, maar dc hoeveelheid rozen zal daarvoor zeer zeker on voldoende zijn. want daarvoor zijn zoovele rozen noodig, dat het voor een particulier niet doen lijk is. 2. Den grond om de planten met ongebluschte kalk bestrooien, maar nog beter is het de slak ken 's morgens vroeg of 's avonds laat tc vangen. U kunt ook slabladeren neerleggen: daar kruipen ze 's morgens in en dan kan men ze verwijderen pan en Pontianak zijn thans goed be schermd. De Hollandsche vloot, die dit reus achtige eilandenrijk heeft te verdedigen, be staat voorloopig slechts uit vier kruisers, zes torpedobooten, twaalf onderzeebooten en een paar mijnenleggers, waarvan Soerabaye in den Oostenlijken hoek van Java de voornaam ste oorlogshaven is. Alle Hollanders in Indië zijn aan den algemeenen dienstplicht onder worpen. Tegenover Japan is men in Nederlandsch- lndië zeer terughoudend. Van alle geïmpor teerde artikelen kunnen de Japanners op niet meer aanspraak maken dan op 25 pCt. van den totalen invoer. Bovendien moeten deze artikelen door Hollandsche schepen worden aangevoerd. Op bijna alle punten bij de onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen Holland en Japan hebben de Japanners hun aanspraken moeten matigen. Toen in het Japansche Par lement ter sprake kwam of men niet een deel van Nieuw Guinea zou kunnen pachten, ston den de Hollanders hier terstond afwijzend te genover en de Japanners werden er op ge wezen, dat zij op Borneo reeds katoen- en houtconcessies hadden verkregen, zonder dat dit voor Nederlandsch Indië een bizonder pro fijt had opgeleverd. Tot heden hebben de Hollanders hun bezit met kleurlingen geregeerd. De zoogenaamde Indo's, door wier aderen blapk en Javaansch bloed stroomt, bekleeden de plaatsen van de lagere en van de tusschen klasse ambtenaren. Ook bij de employés van de handelsfirma's is dit het geval. Inmiddels ontvangt ook de in- heemsche bevolking meer en meer Europeesch onderwijs en ze gaat zich eveneens gerechtigd voelen om evenals de Indo's op departementen en kantoren een plaats te krijgen. Geen won der dus, dat in de Regeering te Batavia, in den Volksraad, een scherpe tegenstelling bestaat tusschen Indo's en inheemsche raadsleden. Verder beklagen de Indo's zich over het feit, dat alleen de „inboorlingen" land kunnen fiezitten en zij zelf gedwongen zijn zich voor de militaire verdediging van Indië beschik baar te stellen. Ofschoon de Indo's, die sterk verbreid zijn, op den duur de Nederlandssche regeering het leven moeilijk kunnen maken, kan toch thans nog niet van een intern gevaar voor Indië worden gesproken. Gevaar kan voorloopig alleen van buiten dreigen. In werkelijkheid is Nederlandsch In dië slechts een van de gewichtigste hoektorens in den geweldigen Britschen muur, die van Zuid-Afrika over Engelsch Indië, Ceylon en de Maleische Staten tot in Australië en Nieuw Zeeland loopen, den Indischen Oceaan om singelt en den Stillen Oceaan barricadeert. Holland's heerschappij in het Verre Oosten zal geen dag langer duren dan het gezag van den Britschen leeuw zich kan doen gelden". W. S. De cursiveering is van mij. (W. S.). 61 executies in Aziatisch Rusland Sabotage, spionnage, brandstichting - MOSKOU, 14 Juli (D. N. B.). Het te Chabarowsk verschijnende blad „Tichookeanskaja Swjesda" van 4 Juli meldt, dat in Swobodnoje in het Rus sische gebied in het Verre Oosten, voor een militair gerechtshof 61 per sonen terecht hebben gestaan wegens daden van sabotage met het doel de defensieve capaciteit van de Sovjet Unie te ondermijnen. Zij werden beschuldigd van spion nage ten gunste van een buitenland sche mogendheid, vernieling van de spoorlijn door ontploffingen en brand stichtingen en vergiftiging van de waterleiding. De beklaagden werden schuldig be vonden en ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. De Int. Vierdaagsclie Afstands- marschen. Ruim 4400 wandelaars ingeschreven. Uit Nijmegen: Voor de internationale vier- daagsche afstandsmarschen, welke van 27 tot en met 30 Juli a.s. te Nijmegen zullen worden gehouden, hebben ruim 4400 perso nen ingeschreven, waaronder 600 dames. Aan het dagelijkseh parcours van 30, 40, 50 en 55 K.M. zullen resp. deelnemen onge veer 50 2600. 500 en 1250 personen. Zeventig verschillende burgervereenigingen zullen met een groep ter sterkte van minstens elf per sonen aan de marschen deelnemen. De Kon. Land- en Zeemacht, zoowel als het Neder- landsch-Indische leger nemen met talrijke detachementen deel. Uit de volgende landen zijn inschrijvingen ontvangen: Engeland, Frankrijk, Duitsch land, Zwitserland, Oostenrijk en Denemar ken. DIVERSEN. VRAAG: Welke papieren en formaliteiten zijn er noodig voor een autotocht naar Antwerpen? ANTWOORD: U hebt noodig een triptiek en carnet de passages en douanes. De internationale bewijzen zijn eveneens geldig. Nederlanders heb ben toegang op vertoon van een paspoort. Ook een bewijs van Nederlanderschap is voldoende. Verkeersvoorsch";f tenrechts houden, links voorbij rijden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 13 Juli 1937. 1. Cornelis van Duivenvoorden, tuinder, wonende te Haarlemmermeer, Lisserdijk no. 430. Curatrice mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin gen Dols, te Haarlem; 2. C. A. Zwager, zonder beroep, wonende te Beverwijk, Peperstraat 17. in het Sint Joseph Rustoord. Curator Mr. A. van Leyenhorst, te Haar lem; 3. Johannes Jut, groentenhandelaar, wo nende te Zaandam. Skagerrak 10. Curator Mr. K. van Giffen, te Haarlem; 4. Constant Ledeboer, zonder beroep, wo nende te Haarlem, Mecklemburgstraat 3; Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. 5. Klaas Vloon, grossier in koek- en suiker werken, wonende te Zaandam, Oostzijde 96B Curator Mr. J. H van Gelderen te Haar lem. Rechter-Comimissarls in al deze faillisse menten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haar lem. Door het verbindend worden der uit- -ieelingslijst is geëindizd den 13 Juli 1937 het faillissement van P. Maljaars. begrafenis ondernemer. wonende te Haarlem, Brou werskade 17. Curator Mr- H. O. Drilsma.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7