Noodweer over Velsen. RIJWIELEN KINDERWAGENS STOFZUIGERS KLEUTERSHUIS, Velserduinplein 9 Stoomwasscherij „Speciaal" p.IAARCANCM>M HET NIEUWE AVONDBLAD VRIJDAC 16 JULI 193 IJMUIDER COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 00 één of twee leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vinger ƒ15.—één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz /40<L— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De dag veranderde in nacht. Kleine schaden maar geen ernstige ongelukken. Boomen, dakpannen en ruiten moesten het ontgelden. De „Sendeja" sloeg van haar trossen en de tunnels veranderden in een modderrlvler. UMUIDEN Tien jaar Maatschappij Zieken fonds „IJmuiden". Ledental steeg van 8444 tot 16100 of met 117%. Het Mij. Ziekenfonds „IJmuiden", dat 4 April 1.1. 10 jaar bestond laat over deze tien jaren een verslag het licht zien, dat behalve uitvoerige mededeelingen over bestuur, bo den en beambten een en ander vermeldt over de verzekerden. Uit den gestadigen groei van het aantal verzekerden blijkt dat het fonds het vertrouwen geniet van een groot deel der bevolking, waarvan ongeveer 1/3 deel bij ge noemd fonds verzekerd is. Aan de mededeelingen over de verzeker den ontleenen we het volgende: Bij het in werking treden van het fonds waren bij de deelnemende artsen ingeschre ven 7400 verzekerden. Het eerste jaar werden ingeschreven 2385 en afgeschreven 1339 ver zekerden, in het eerste kwartaal werden re latief de meesten afgevoerd door het gelei delijk verdwijnen van de wanbetalers. Het tweede jaar werden 3938 nieuwe verzekerden ingeschreven tegen een afvoer van 846. Hier bij moet in aanmerking genomen worden, dat 1900 verzekerden ten name van Dr. de Groot overgekomen zijn. Gestadig in een niet zoo snel tempo als de eerste twee jaar is het aantal verzekerden gestegen met een onder breking in het jaar 19331934 toen door de crisisomstandigheden een teruggang geboekt moest worden van 900 leden. Schreven we in het propagandablad „Vestigt u te Velsen" in 1930 aan het slot, dat, „als de onderlinge verstandhouding van hen die aan en voor het M.Z.IJ. werkzaam zijn, blijft zooals deze tot nu toe is geweest, de uitbouw van deze so ciale instelling gelijken tred zou houden met de uitbreiding van het inwoner tal der ge meente Velsen". Zoo is dit niet alleen be waarheid geworden maar is de groei van het fonds zelfs grooter geweest dan die der ge meente hetgeen onderstaande vergelijking laat zien. Groei v. h. Groei v. h. aantal inw. aantal leden Jaartal Inw. Velsen in pet. Leden in pet M.Z.IJ. '27—'28 36096 5.49 8444 14.11 *28'29 37455 3.76 11537 36.63 '29r-'30 39276 4.86 12382 7.32 ^O—'31 412P7 5.05 13485 8.91 *31—'32 42553 3.13 13898 3.06 *32'33 43073 1.22 12837 7.64 '33—34 43602 1.23 13131 2.29 *34'35 44327 1.66 14393 9.61 '35—'36 45185 1.93 15506 7.73 '36—"37 45916 1.62 16100 3.83 Vermeerdering inwonertal gemeente 11698 of ót.iy put. Vermeerdering ledental M.Z.IJ. 8700 of 1-17.57 pet. Uit een en ander blijkt de waardeering die het M.Z.IJ. geniet, al is de weg de laatste 10 jaar niet altijd over rozen gegaan. In onze gemeente werken naast het M.ZJJ. ook de ziekenfondsen Velsen en Velseroord, boven dien in het uitgebreide deel dat Santpoort heet, Haarlemsch, Bloemendaalsch en Am- sterdamsch Ziekenfonds, Ziekenzorg, R.V.S. en Ned. Alg. Ziekenfonds en in het noorde lijk deel ook het Mij. Ziekenfonds Beverwijk en Omstreken. Wanneer, ondanks deze ge weldige concurrentie op ziekenfondsgebied, een dergelijk resultaat verkregen is, dan is dat voornamelijk toe te schrijven aan tweeër lei omstandigheden: 1. Aan de goede onderlinge verhouding en samenwerking van allen, die hun beste krach tèn hebben gegeven aan het Mij. Zieken fonds IJmuiden, ten koste van tijd en of fers in verschillenden vorm; 2. Aan het feit dat langzamerhand aan ieder duidelijk is geworden dat de rechten der verzekerden niet alleen voor allen gelijk, maar ook voor ieder volkomen gewaarborgd zijn en blijven. Het goede financieele beheer heeft met den uitbouw ook de rechten der verzekerden in opwaartsche richting gestuwd. Een jaar na de oprichting werd zonder eenige contributieverhooging tandheelkun dige behandeling gegeven. De geneesmidde lenlijst werd uitgebreid en verschillende spe cialités opgenomen waaronder kinkhoestvac- cin en andere, reiskosten van en naar een ziekenhuis hetzij voor opnamen hetzij ter voorkoming daarvan. Aan volwassenen wordt 1 maal in de twee jaar en voor kinderen 1 maal per jaar een gratis bril verstrekt, indien noodig 2 brillen. Als tegemoetkoming in de kosten bij 'be valling wordt, na een half jaar lidmaatschap f 10 uitgekeerd. Tegen een matig verhoogd tarief is een ver zekering mogelijk gemaakt voor onbeperkte ziekenhuisverplegiiïg, röntgen- en radium- behandeling alsmede barakverpleging bij be smettelijke ziekten. De leeftijdsgrens werd weggenomen, zoodat menschen van eiken leeftijd, die bij inschrijving een goede ge zondheid genieten, tegen de gewone voor waarde als verzekerden worden aangenomen ook voor Ziekenverpleging. Dat in de afgeloopen 10 jaar, naast de normale werkzaamheden, die voor elke or ganisatie verricht moeten worden, zooals het ontwerpen van reglementen, arbeidsvoor waarden voor personeel, vaststellen van pre- miën en verstrekkingen, confereeren enz. met verschillende instanties, als de Ned. Mij. t. b. der Geneeskunst, de Ned. Mij. t. b. der Pharmacie, de Ned. Mij. voor Tandheelkun de de gemeentelijke overheid, zusterorganisa ties enz., nog bergen werk verzet zijn is be grijpelijk, want de vraagstukken die het ter rein van het ziekenfondswezen bestrijken en om oplossing ot' afdoening vroegen waren legio. Overeenkomsten werden aangegaan met andere Maatschappij Ziekenfondsen in den lande om de verzekerden bij vestiging in het ƒ0.75 per week 0.60 per week. ƒ0.60 per week. Handelsonderneming, f U NI C? HOUTMANSTRAAT 4, BIT DEN WATERTOREN. (Adv. ingez. Med.) rayon hunner werkzaamheid wederzijds met volle rechten over te nemen. Met de twee plaatselijke ziekenfondsen werd overeen ge komen om wederzijds geen leden over te ne men met schuld. In 1931 werd de bepaling omtrent overne ming van leden met volle rechten uitgebreid tot alle ziekenfondsen. In de plaatselijke pers werd nimmer re clame gemaakt voor versterking van het le dental. Aan de verzekerden werd steeds per rondschrijven of advertentie van e.v. wijzin gen in de verstrekkingen, reglementen, aan stellingen of vestigingen kennis gegeven. In 1929 werd door middel van een strooi biljet en uitreiking van reglementen in ver schillende deelen onzer gemeente meerdere bekendheid gegeven aan ons ziekenfonds mede met het oog op het steeds toenemende aantal artsen als deelnemer. In 1930 werd in het algemeen propagandablad .Vestigt u te Velsen" een artikel geschreven over de wer king van het fonds welk artikel verlucht werd met een foto van het toen in gebruik genomen nieuwe kantoor. Bovendien werden over de geheele gemeente op daarvoor in aanmerking komende plaatsen affiches op gehangen. Voorjaar 1928 werd besloten tot aanstelling van tandarts S. Monnikendam. Het nieuwe programma van De Pont. „Vrouwen en Soldaten" als hoofd nummer. Van de hoofdfilm van het nieuwe program ma van „De Pont" volgt hieronder in het kort de inhoud. Ritmeester Michael von Prack, de beroem den door den vijand gevreesden Duitsche oor logsvlieger aan het Turksch-Duitsche front in Klein-Azië beleeft vlak voor het einde van den oorlog een gevaarlijk avontuur. Tijdens een iuchtgevecht met een Engelschen te genstander worden beide gedwongen een noodlanding te maken en samen trekken zij door de woestijn naar het Duitsche kamp aan de in de nabijheid zijnde oase. De Duit- schers zijn echter op de vlucht gedreven en de oase bevindt zich thans in handen der En gelschen. Von Prack wordt krijgsgevangene gemaakt en in een kamp achter prikkeldraad opgesloten. Lang duurt zijn gevangenschap echter niet, want von Prack ziet kans om met een Engel- sche vliegmachines te ontsnappen en zet koers naar Duitschland. De wapenstilstand is inmiddels geteekend. In Duitschland is een revolutie uitgebroken.De macht van het leger is gebroken en wanneer von Prack op een Duitsch vliegveld daalt wordt hij met spot en hoon door een paar soldaten begroet. In de algemeene verwarring probeeren een paar zwendelaars nog wat aan de ellende der bur gers te verdienen. Duitschland leeft als in een roes. Het geld heeft door de inflatie geen waarde meer. Ook von Prack probeert in deze sfeer vergetelheid te zoeken. In een bar ont moet hij een geheimzinnige vrouw, Vera Iwa- nowna, die hem met Alexej Alexandrowitsch aanspreekt. Zij houdt hem voor zijn neef. die sprekend op hem lijkt. Zijn hoofd staat echter niet naar galante avonturen en wanneer hij hoort van de Duitsche vrijscharen, die in Rus land en wanhopigen strijd vieren tegen het opdringen der Bolsjewiki, laat hij zich voor dit vrijscharencorps aanwerven. Op zijn reis naar Rusland ontmoet von Prack ten tweeden male Vera Iwanowna. Hem blijkt weldra, dat Vera slechts een spionne is in dienst van zijn neef Alexandrowitsch, een voormalig ritmeester van de Lijfgarde van den Czaar, thans een roode Generaal en bevel hebber over de troepen, die de Duitsche vrij scharen op leven en dood bestrijden. Alexan drowitsch heeft eens Vera het leven gered om haar daardoor des te beter in zijn macht te hebben. Wanneer Alexandrowitsch verneemt van de ontmoeting van Vera met von Prack en hij begrijpt dat zij elkander lief hebben ge kregen, zweert hij den reeds altijd gehaten neef uit den weg te ruimen. Michael von Prack geraakt met zijn troepen in een moe ras waaruit ontsnapping vrijwel onmogelijk schijnt Hem zijn de begaanbare moeraswe gen niet bekend, terwijl de eenige groote straatweg door de Russen voortdurend onder vuur gehouden wordt. Wanneer het laatste uur voor de Duitschers geslagen schijnt, be reikt von Prack een boodschap van zijn neef, dat deze hem wenscht te spreken. Alexandro witsch bied Von Prack vrijen aftocht voor al zijn mannen, wanneer hij zichzelf gevangen geeft, doch von Prack. die weet hoe weinig het woord van Alexandrowitsch waard is en die er zeker van is, dat zijn troepen toch in de pan zullen worden gehakt, weigert op het voorstel in te gaan. Hij verwijt Alexandro witsch kortweg zijn onbetrouwbaarheid, waarop deze zijn degen trekt en Von Prack tot een duel dwingt, waarhij de roode Generaal om het leven komt. Russische soldaten, die te hulp komen, vinden alleen Von Prack, zon der uniformjas en zij brengen hem als hun aanvoerder naar het Russische hoofdkwartier De hoofdrol in deze film wordt vervuld door Hans Albers. Een loodblauwe lucht aan den Zui delijken hemel was de bode van het ontzettende noodweer, dat zich gis teren over de kuststreek en niet het minst over Velsen ontlastte. En zij die acht hebben gegeven op de sterke daling van den barometer hebben het ook aan hun de Bilt-in-zakformaat kunnen zien, dat de atmosfeer leelijk in de war was en dat een uitbarsting niet kon uitblijven. Tegen half zes betrok de lucht hoe langer hoe meer en kwamen de eerste onweersver schijnselen. En om zes uur leek-het of de ele menten een stormloop ondernamen op moe der-aarde. Felle electrische slangen spoten uit de onheilspellende lucht omlaag en het werd zoo donker, dat de dag een nacht geleek. Blik sem en donder waren niet van de lucht en toen het onweer op zijn hevigst was, was er een electrische ontlading zooals we die nog nooit beleefd hebben. En plotseling kwam daarachter een gewel dige storm gepaard met slagregens losbarsten, die op de open terreinen het zand huizenhoog omhoog joeg en het water in de havens deed opspatten. Waar zand en water samenwerkten leek het wel, of de oppervlakte van het water zich in de zandmassa had opgelost. De boo men, alle nog in hun zomertooi, zwiepten met hun kruinen heen en weer en de' lenigsten raakten met hun koppen bijna de straat. Was de storm gauw geluwt, met het onweer was dit niet het geval. Dat duurde bijna een vol uur met onverminderde hevigheid. Velen hebben benauwde oogenblikken be leefd, vooral aan het strand en in het tenten kamp. Tal van tenten gingen onderstboven of de lucht in, kleedingstukken woeien over het strand en iedereen nam de vlucht, gekleed of half gekleed, om beschutting te zoeken voor het onweer en den regen. Vooral het bad paviljoen van den heer Kozieleg was een toe vluchtsoord voor velen. Maar ook hier was men niet heelemaal veilig, doordat plotseling een heel kozijn bezweek en de glasscherven in de zaal terecht kwamen. Er ontstond een kleine' paniek, maar gelukkig bleek niemand gewond. Een reddingboot sloeg van den wagen en tal van rijwielen werden een eind weggeslingerd. Wie dat noodweer heeft meegemaakt, kan zich niet voorstellen, dat er geen ernstiger dingen zijn geschied. En voorzoover ons bekend is, hebben zich nergens persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Wel is hier en daar wat ma- terieele schade veroorzaakt, niet door het on weer, maar door den storm. Vooral de boo men hebben veel geleden, eenige sneuvelden zelfs, n.l. een in de Stephensonstraat, twee in het nieuwe gedeelte van de Kennemerlaan en een aan den Kerkweg te Velsen. Verder moes ten een aantal dakpannen en ruiten het ont- houdt OPRUIMING van WOL RESTANTEN (Adv. Ingez. Med.) ELZER'S Heeren Modehuis ZEEWEG 18. Restanten tegen Spotprijzen (Adv. Ingez. Med.) RADIO KOOI REPARATIE van alle merken. OOSTERDUINWEG 84 TELEF. 4264 I7MUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) TWEE KONINGSKINDEREN. De Bulgaar- sche troonopvolger prins Simeon en zijn zuster prinses Maria Louise. gelden. Zoo werd in een woning aan de Hout manstraat een groot spiegelruit ingedrukt. Maar ook in tal van andere woningen was er glasgerinkel. Al weer de Sendaja. De Sendaja laat ons niet met rust. Als de bemanning ons geen stof levert, zorgt de boot er zelf wel voor. De Sendaja lag aan de ket ting, maar dat was voor den storm geen be letsel om het hoog op het water liggende vaar tuig driftig te maken. Trossen knapten als drooglijntjes en spoedig lag het vaartuig dwars over het spuikanaal, wat heel wat drukte aan boord veroorzaakte. De Spanjolen kregen as sistentie van vletterlieden en met behulp van de donkey konden de trossen weer ingehiefd worden. Maar dat dit met vele „caramba's" gepaard ging zal men wel kunnen begrijpen. Het onverwachte en clandestiene uitstapje van de Sendaja werd meegemaakt door een drietal marechaussees, die zich aan boord be vonden om er op te letten, dat de boot er niet stilletjes vandoor gaat. Vanwege de ketting, die de deurwaarder nu wel opnieuw zal moeten uitleggen. Zoo ziet men, dat zelfs een deurwaarder het tegen de elementen moet afleggen. Ook de Waterstaat heeft nog stormschade gehad. Op het Sluisplein nabij den sluispost is op de plaats waar pas een kabel was gelegd, door den hevigen regen een groot gat in de straat gevallen. Zoo sterk was de kracht van het water, dat zelfs de steenen wegspoelden. En ten slotte de tunnels. Op eenige plaatsen liepen de riolen over, zooals in de J. P. Coenstraat en den Wijk aan Zeeërweg. Maar het ergste was de toestand weer bij de tunnels, wat een aansporing voor de autoriteiten mag zijn om haast te maken met de uitvoering van het plan-Mabeg. In de Briniostraat ging als van ouds het deksel weer omhoog en kwam, als de lava uit een vuurspuwenden berg, de modderstroom uit het wijde gat naar boven. In een ommezien stond alles blank. Bij wijze van spreken natuurlijk, want erg blank was het water niet, dat de straat vulden. En de vieze massa, de wetten der natuur volgende, stroomde den Stations weg af naar de tunnels, waar een kwalijk rie kende vergaarbak spoedig alle verkeer onmo gelijk maakte. En weer kwamen mannen van den Reinigingsdienst met groote bezems en lange slangen om den boel weer schoon te maken. Zou dit nu de laatste overstrooming zijn? Voor de omwonenden is het te hopen. Na de onweersbui kwam er nog een malsche regenbui, die heel wat vuil van de straten heeft weggespoeld. En na den regen kwam er wel geen zonne schijn daarvoor was het al laat maar een mooie zomeravond. En overal groepten men schen samen om elkaar te vertellen hoe erg het toch wel geweest was. UITBREIDING RIJKS H. B. S. Het uitbreiden van de Rijks H. B. S. met twee lokalen en het verbouwen van andere lokalen is door den Rijksgebouwendienst op gedragen aan den aannemer K. W. van Ham burg te 's Gravenhage. GESLAAGD Voor het Mercuriusexamen Boekhouden is geslaagd mej. M. Vijzelaar te Velsen-Noord. Zij werd opgeleid door den heer P. C. Cremer alhier. STORMVOGELS-NIEUWS. Oproep aan de werklooze leden van Stormvogels. Het bestuur doet het beleefd doch ernstig verzoek aan de werklooze leden der vereeni- ging, zich beschikbaar te stellen tot het mede werken aan de verbetering van terreinen en accomodatie. Zij die op deze wijze hun krachten aan onze Vereeniging willen geven worden uitgenoodigd tot een vergadering met de Terreincommissie op Maandag 19 Juli a.s. des avonds 6.30 uur in „Kennemerhof". WINKELIERS EN HANDELSVEREENIGING „GROOT IJMUIDEN". Gisteravond heeft in Hotel No. Een een ver gadering plaats gehad van leden der Winke liers- en Handelsvereeniging „Groot IJmui den" die deelnemen aan de zegelcampagne van genoemde vereeniging. De vergadering, die geopend werd door den voorzitter, den heer G. van Telgen was belegd met het doel een be spreking te houden over de te voeren zegel campagne. De voorzitter gaf, in zijn openings woord, een korte uiteenzetting van het plan zooals het bestuur zich dit had voorgesteld. Vervolgens werd van de bestuurstafel voorge steld een boottocht naar de Artis te organi- seeren. Nadat over dit onderwerp van gedach ten was gewisseld werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Deze toebt zal in de maand Augustus plaats hebben. Vervolgens werd onder de aandacht gebracht de fusie vergadering, die de volgende week plaats zal hebben, waar, als de fusie met IJmuiden Oost tot stand is gekomen een geheel nieuw bestuur zal gekozen worden, welk bestuur dan zal moeten bestaan uit 3 leden van IJmuiden, 3 uit IJmuiden West en 3 leden uit IJmuiden Oost. Op deze vergadering zal gesproken worden doflr een bestuurslid van den Kon. Ned. Mid denstandsbond aan wien dan vragen, inzake de middenstands-organisatie, kunnen ge richt worden. Nadat nog eenige interne aan gelegenheden besproken waren werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Zooals „Speciaal" het doet, Spaart V g el d en goed. HUIJGENSSTRAAT <9—71 TELEF. 402» IJMUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) Politie zoekt opsporing en aan houding. Van een sluwen IJmuidenaar. De Commissaris van politie heeft dezer dagen per radio opsporing en aanhouding gevraagd van een IJmui denaar D. genaamd, die naar wij bij informatie vernamen, nog al het een en ander op zijn kerfstok heeft. D., die voorheen op de trawlers gevaren heeft, koos later andere „bezigheden", waar mee hij hoopte meer te kunnen verdienen en waarvoor hij in elk geval niet zoo hard be hoefde te werken. Op allerhande duistere ma nieren trachtte hij aan den kost te komen en zijn vindingrijkheid was buitengewoon. En waar hij goed van den tongriem gesneden was, vond hij steeds slachtoffers. Zoo kwam hem eens ter oore, het is al weer eenige jaren geleden, dat een IJmuidenaar een erfenis had gehad. Hij wist wat voor den ge lukkige te verdienen. En zijn praatje was zoo goed, dat de man er op in ging. Er zou een verf fabriek opgericht worden, maar de verf- fabriek kwam niet en een deel van de erfenis verdween in de zakken van D. Betaald voor de eerste kosten. Zijn slachtoffers zocht hij in den beginne vooral in Noord-Holland en wel van IJmui den tot den Helder. In laatstgenoemde stad behoorde een kastelein tot zijn slachtoffers. Die had iets aan de hand met een brouwerij. D. wist daar wel raad op. Een plan de cam pagne werd opgemaakt wat natuurlijk geld kostte en toen hij dat binnen had, liep hij naar den tegenstander i.e. de brouwerij over! D. deed altijd erg „groot". Zoo had hij de Nieuwediepers wijs gemaakt, dat hijad vocaat was in IJmuiden. En dat deed hij op een zeer suggestieve manier. Als hij bijv. ergens in een café was en het met de zaken niet zoo vlot verliep, belde hij IJmuiden opof deed alsof. En dan konden de cafébezoekers hem het volgende hooren vertellen. Ben jij daar de BoerO, de Boer, zeg even aan mevrouw dat ik vanavond niet thuis kom. En sluit de zaak maar;neen, je hoeft me niet met den auto te laten halen, ik blijf hier logeeren En zoo heeft de man in den loop der jaren heel wat zaakjes aan de hand gehad en steeds wist hij door de mazen van de wet te sluipen. Op zijn uitgebreid repertoire stond ook het ensceneeren van „voordeelige" smokkelzaakjes, waarvoor hij natuurlijk geld noodig had en welke smokkelzaakjes alleen bestonden in zijn vindingrijk brein. Den laatsten tijd had hij weer wat anders. Hij gaf zich uit voor een ambtenaar van de Zuiderzee-Crisissteunwet en kon wel menschen steun of een baantje bezorgen; natuurlijk moesten er eenige kosten gemaakt worden. Ook in IJmuiden zag hij warempel nog kans slachtoffers te maken, niettegenstaande dat men hier wel het een en ander van hem wist. Hij moet eenige plaatsgenooten voor aanzien lijke bedragen hebben opgelicht. Dat hij tot nu toe door de mazen der wet heeft kunnen sluipen kwam grootendeels, door dat de benadeelden liever niet wilden weten, dat zij met den sluwen oplichter voor het een of andere duistere zaakje in onderhandeling waren geweest. Mocht de politie er in slagen hem te vinden, dan zal hij er ditmaal wel niet zonder straf afkomen. ENGELAND HEEFT ZIJN DUBBELSCHROEF SLEEPBOOT MET KORT-STRAALBUIS. Dezer dagen heeft op de Humber en in de dokken van Huil de eerste Engelsche dubbel- schroefsleepboot met kort-straalbuis proef- gestoomd. Deze sleepboot de „Ness Point" is 71 voet lang, 18 voet breed en 9 voet hoog en bij de beproeving werd een staande trek kracht verkregen van 4.1 ton bij 160 omwen telingen per minuut en ongeveer 180 PK. De vrij-loopende snelheid bedroeg 8.3 mijl. Het manoeuvreervermogen van deze sleep boot bleek buitengewoon groot te zijn. Met beide machines op volle kracht vooruit en het roer aan stuurboord maakte de boot een volledigen cirkel in 1 min. 56 sec. en met het roer aan bakboord in 1 min. 53 sec., terwijl de cirkel een middellijn had van 150 voet. Met de stuurboordmachine op volle kracht vooruit en de bakboordmachine op volle kracht achteruit, hard bakboord het roer maakte de sleepboot een volledigen cirkel in 1 min. 50 sec. met een doorsnede van minder dan 100 voet of slechts weinig meer dan haar eigen lengte. Met de machines op volle kracht vooruit, gevolgd door volle kracht achteruit lag de boot in 37 sec. stil. Haar bestuurbaarheid bleek daaruit, dat de sleepboot in het dok tusschen twee sche pen manoeuvreerde, die slechts 5 voet verder van elkaar lagen dan de volle lengte van de sleepboot. WEER EEN KLEIN HELMBRANDJE. Aan den Kanaaldijk nabij den bootsteiger ontstond gisteren brand in de beplanting, die spoedig door de brandweer kon worden gebluscht, Ongeveer 10 vierk. Meter der be planting werd vernield.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1