litteraire K antteekeningen. BEVERWIJK tennistoernooi op duinwijk. Het jaarlij ksche tennistournooi van de B. L T C. „Beverwijk" op de Duinwijk-banen zal op Maandag 26 Juli een aanvang nemen. In de wedstrijdcommissie hebben zitting de heeren C. Dingier Jr., P. Langendijk en Zwa- g6De finales worden op Zondag 1 Augustus gespeeld. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". De B.R.C. ..Kennemerland" hield Zondag een lange afstandsrit over 80 K.M. (7 ronden) voor de A- en B-klassen van 56 K.M. (5 ron den) voor de C-klasse. Alle renners leverden eoeden strijd, vooral de C-klasse reed een zeer snellen wedstrijd. Reeds in de eerste ronde ondernamen Van Balen en Neyzing een uitlooppoging en met succes, want in iedere ronde vergrootten zij den afstand om tenslotte met 3 minuten voorsprong door de finish te gaan. In de A- en B-klasse nam Glas in de vijfde ronde een voorsprong van 50 M., dien hij tot 200 M opvoerde en daardoor ook winnaar werd. De uitslagen waren: A-klasse: 1 B. Glas in 2 uur, 5 min. 42 sec. 2 H. Oudshoorn, 3 J. Leguit beiden op 200 Meter. B-klasse: 1 A. Drenth, 2 uur 9 min. 40 sec. 2 J Smit, op 100 Meter. 3 W. Engelhart. C-klassè: 1 J. van Balen in 1 uur 34 min. 21 sec., 2 W. Neyzing, 3 G. Bak, 4 S. Terbraak. rOLLECTE GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE L VAKKEN. De Zaterdag alhier gehouden collecte voor de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland heeft het mooie bedrag van f 172.18 opgeleverd. Het bestuur is daarvoor zeer erkentelijk en verzoekt ons allen, die voor het bereiken van dit mooie resultaat hun medewerking verleen den, hartelijk dank te zeggen. PLAATSGENOOT TOT PRIESTER GEWIJD. Zondag heeft een plaatsgenoot, de Eerw. Heer Welagen in het Missiehuis te Hees bij Nijmegen de H. Priesterwijding ontvangen. Zaterdagavond 24 Juli a.s. zal de neomist zijn feestelijke intrede doen in de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad aan den Arendsweg, waarbij o.m. de R.K. Jeugdver- eenigingen haar opwachting maken. In de kerk zal de jonge priester een plechtig Lof celebreeren. Zondagmorgen te 10.15 uur zal de heer We lagen S. C. J. zijn eerste plechtige H. Mis op dragen. Pastoor P. v. d. Pavoordt houdt de feest predikatie. Na afloop van de H. Mis zal het zangkoor onder leiding van den heer L. Tervoort een Priestercantate uitvoeren. VACANTIE-MATINEE VAN DE A.V.R.O. In het Kennemer Theater zal op Maandag middag 9 Augustus een vacantie-matinee wor den gegeven van de A.V.R.O. Medewerking verleenen Henri Nollens, met zijn poppenkast. Marina van Goudswaard met haar sprekende pop en Jacob Hamel, onder wiens leiding de kinderen zullen zingen. MOTOR IN BRAND. Zondagmiddag raakte op den Velserweg ter hoogte van de garage van Klok een motor fiets in brand. De motorrijder bleef ongedeerd. De motor fiets had ernstige schade opgeloopen, hoewel de vlammen met behulp van een sehuimblus- scher spoedig gedoofd waren. Het brandje trok veel bekijks. VERBETERING VAN HET GEITENRAS. B. en W. hebben den Raad ter vaststelling aangeboden een concept-verordening betref fende verbetering van het geitenras. Het doel, dat met deze verordening wordt nagestreefd komt B. en W. van genoegzaam algemeen belang voor om ook in deze gemeen te, evenals in vele andere, te verbieden, dat niet in het stamboek ingeschreven bokken ter dekking beschikbaar worden gesteld. ONDERWIJZERSVERGOEDINGEN VOOR BIJZONDERE SCHOLEN. Aangezien thans de rekening der voorma lige gemeente Wijk aan Zee en Duin over het dienstjaar 193'5 door Ged. Staten is gesloten, kan de aan de besturen der bijzondere scho len, met uitzondering van de Christelijke school voor U.L.O., uit te keeren vergoeding van de kosten van instandhouding, krachtens art. 101 der L.O. wet 1920 door den Raad wor den vastgesteld. Deze vergoeding wordt berekend naar het gemiddelde bedrag per leerling van de kosten van instandhouding der overeenkomstige openbare school over hetzelfde dienstjaar. Deze kosten waren over het dienstjaar 1935 voor de openbare scholen voor lager onderwijs f622.10. De gemiddelde kosten per leerling bedragen over dat jaar f 11.85. Gelijk bedrag per leerling moet nu inge volge het tweede lid van art. 101 der Wet aan de besturen der bijzondere scholen worden uitgekeerd, met verrekening van de op deze vergoeding verleende voorschotten en de eventueel door de schoolbesturen geïnde schoolgelden. In de kostenrubriek is geen bedrag opge nomen voor de kosten van administratie der openbare school. Weliswaar zijn de kosten uit de gemeente-rekening niet nauwkeurig af te leiden, doch volgens het Koninklijk Besluit van 27 Mei 1926 ontslaat dit de gemeente niet van de verplichting om een daarmede gelijk te stellen bedrag aan d.e besturen der bijzondere scholen te vergoeden. In navolging van andere jaren waren de kosten van administratie der openbare scholen te stellen op f 0.50 per leer ling. B. en W. stellen den Raad voor de ver goeding van de kosten van instandhouding bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 over ge noemd dienstjaar te bepalen op f 1.2.35. SCHOOLFEEST O. L. SCHOLEN. Het jaarlij ksche uitstapje van de leerlin gen der openbare lagere scholen is vastge steld op Vrijdag 23 Juli. De kinderen zullen per autobus een tocht door het Gooi maken. EEN ZELDZAME VOGEL. In de omgeving van het station zwerft een witte zwaluw rond. Het dier werd verscheidene malen gezien toen het over het station vloog. SANTPOORT PERSONALLY. De heer H. de Wit, candidaat bij de Geref. Kerken te Santpoort, is door den kerkeraad van de Geref. Kerk te Vledder met ingang van 15 Juli benoemd tot hulpprediker, speciaal om dienst te doen te Noordwolde (Fr.). BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Sant poort is door het bestuur benoemd de heer J. C. Achhof, te Haarlem. GEITENKEURING. Wat kent een mensch vaak slecht zijn eigen omgeving! Wij althans durven erkennen, dat we tot Zaterdag j.l. niet geweten hebben, dat in onze plaats en omgeving zooveel geiten ge houden werden. Dat werden we pas gewaar, toen we eens een kijkje gingen nemen op dt geitenkeuring, welke door de Rijks veeteelt consulenten De Wit en Van Oens in den tuin van café „Rozenstein" werd gehouden en daar tientallen groote en kleine geiten aan schouwden. Over 't geheel waren het, zooals de „keuringsterm" luidt, goed ontwikkelde geiten en uit alles bleek, dat men de onlangs gegeven lessen van den heer Van Oers, welke ten doel hadden de hoeveelheid melk op te voeren en het ras te verbeteren, goed ter harte genomen. We informeerden zoo hier en daar eens, waarom men in hoofdzaak de geiten hield. De antwoorden kwamen over het geheel hier op neer, dat in dezen voor menigeen zoo moei lijken tijd, een flinke melkgeit een aanzien lijke besparing op de rekening van melk- en boterleverander geeft geitenmelk-boter moet volgens onzen zegsman zeer smakelijk zijn en verder vernamen we, dat geitem melk gezond is. En over de hoeveelheid melk per dag hoorden we vertellen over een geit, die in 285 melkdagen ongeveer 1100 Liter melk had gegeven. HEEMSKERK DIPLOMAZWEMMEN. Begunstigd door fraai zomerweer hield de Heemskerksche Bad- en Zwemclub in haar inrichting aan de Vuurlijn diplomazwemmen voor meisjes en jongens en dames en heeren. Leden van de jury waren de heeren A. Mue- lenaar, bonds-official der Ned. Zw. B., en Jac. Knap. Instructeur en leider was de badmees ter de heer A. Valk. Voor het afzwemmen was zeer veel animo terwijl ook de publieke belangstellinw groot was. De jnogste deelneemster was de 5 jarige Alie Berthouwer. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Dames en Meisjes: Alie Brethouwer, Rieki Reijntjes, Ch. Cl. Heijnen; Lenie Jansen, Jo Aafjes, Lettie de Vries, Nellie de Vries. Beb. Dufournee; Jannie Kluft; Coba Schotman Bennie Jansen, Gre v. d. Velde; Jopie v. d. Leijden, Annie Aafjes, mevr. Schelvisch-Boo- ker; mevr. Beumer—Waterman, Bets Hout- kooper, Paulien v. d. Born. Jaantje Mol, Zus Hofman. Vier meisjes werden afgewezen. Heeren en jongens: Kees v. d. Wiel, Jan Meijer, Tom Pallasse, Arnold Los, Wim Ka- pelle, Herman Hoberg, Dik Blom, Joop v. d. Burg, Harry Arendsen, Ko Meijer, Jan v. d. Wateren, W. v. Dok, W. v. Daalen, J. Bast, Hen- nie Jongejans, Nic. Jongejans, Jaap Roos, Henk HeidoornNic. Blom, Adr. Smit, Auke Geertsema en Aart Koster. Er werd één jon gen afgewezen. GROOTE BIJEENKOMST OP „MARQUETTE" Heden, Maandagavond zal de Chr. Meisjes- vereeniging „Ora et Labora en de Chr. Jonge- mannenvereeniging „Excelsior" in samenwer king met de Chr. Meisjes- en jongemannen- vereeniging uit Krommenie in Wormerveer bijeenkomen in het Ned. Herv. Verenigings gebouw waarna zij gezamenlijk zullen optrek ken naar het kasteel „Marquette", waar eenige liederen zullen gezongen worden onder leiding van den heer G. Dils. Vervolgens zullen zij een kort bezoek aan de kerk brengen waar ds. IJzerman hun zal toespreken. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot Wim Gallee is geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Bisschop pelijke kweekschool te Beverwijk. Aan Gretha de Bie, alhier is met lof het vaardigheidsdiploma uitgereikt aan de O. L. School te Beverwijk. GROOTE DRUKTE AAN DE BAD- EN ZWEM INRICHTING AAN DE MAERELAAN. Zaterdag en Zondag kwamen vele zwem- liefhebberfs naar de bad- en zweminrichting aan de Marelaan. Vergeleken bij het vorige jaar is het aantal baden veel grooter. Het bestuur is dan ook zeer tevreden over de groote opkomst. MUZIKALE RONDGANG VAN „ST. CECILIA". Na de vorige week reeds rond te zijn ge weest in het dorp en aan den Hoogdorperweg maakte„St Caecilia" Zaterdagavond een mu- zikalen rondgang te Heemskerk (a. Duin) en aan den Rijksstraatweg. Hierbij werd door kruisvaarders gecollecteerd. De opbrengst was 25 en komt ten bate van het instrumenten fonds. Vorige week was de opbrengst 30. DIEFSTAL. Uit den tuin van den heer C. D. aan den Kerkweg werd Zaterdagavond een flink aantal gladiolen gestolen; de bloemen waren bij den grond afgesneden. z Reeds eerder werden uit dezen tuin erwten en een manchester broek gestolen. Van de dader (s) steeds geen spoor. De politie heeft de zaak thans in handen. a.d.o.) Voetbaluitslagen van Zondag. AD.O. 3I.E.V. 2 Vitesse aA.D.O. a Vitesse b—A.D.O. b 2—7 3—2 0—0 WIJK AAN ZEE EEN DRUKKE ZONDAG. Na eenige Zondagen van weinig strandbe- zoek bracht de dag van gisteren weer flinke levendigheid in het dorp en aan het strand. De Zaterdag ingetreden weersverbetering maakte dat een flink contingent uit wijden omtrek een prachtigen dag aan zee heeft doorgebracht. Een frisch koeltje uit Noorde lijke richting maakte, dat het langs de kust veel minder warm was dan in het dorp, waar van de parkeergelegenheden en fietsenstal lingen druk gebruik gemaakt werd. Alles verliep zeer rustig en vlot en naar het zich liet aanzien was het ook voor de zaken een goede Zondag. CASTRICUM DE ORANJEVEREENIGING. Onlangs is alhier opgericht een Oranje- vereeniging, welke zich ten doel stelt het op waardige wijze vieren van feesten, leden be treffende van het Huis Oranje. Het bestuur van deze vereeniging heeft een vaste financiëele basis noodig om haar taak naar behooren te kunnen vervullen. Een groot aantal leden is daarvoor het mid del. De kosten van het lidmaatschap bedragen per jaar slechts 50 cents per persoon of van het donateurschap ten minste f 2.50 per jaar. De contributie wordt in Juli-Augustus geïnd. Daarmede zal dezer dagen een begin worden gemaakt. Zij, die zich in December-Januari als lid hebben aangemeld, worden geacht het lidmaatschap te willen verlengen, behou dens tegenbericht. DE KOMENDE STRANDFEESTEN. Het comité voor de strandfeesten van „Cas- tricum Vooruit" heeft weer de medewerking ingeroepen voor de strandfeesten, die het na seizoen inluiden. Het comité weet, dat er den laatsten tijd veel beroepen op de vrijgevigheid van onze plaatsgenooten worden gedaan. In verband met de tijdsomstandigheden vallen deze offers wel eens zwaar. Maar wanneer men bedenkt, dat het slagen van het strandfeest een plaat selijk belang is, dan zal niemand zich er aan willen onttrekken. r Daarom doet het comité een beroep op de ingezetenen, om naar vermogen bij te dragen, wanneer dezer dagen de lijsten worden aan geboden en vooral ook op de neringdoenden, die mogelijk wel artikelen hebben, die niet meer voor den verkoop geschikt zijn, maar die uitstekend als prijsje voor het strandfeest kun nen dienen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Morgen, Dinsdag 20 Juli zal de heer F. Tiem- stra zijn zilveren ambtsjubileum in dienst van de Ned. Spoorwegen vieren. Op denzelfden dag is hij dan 12V2 jaar te Castricum werkzaam na voor dien tijd Stavoren als standplaats te hebben gehad EEN DRUKKE ZONDAG. Castricum en Bakkum nebben dank zij het prachtige zomerweer weer een drukken Zon dag beleefd. Reeds de Zaterdagavond bracht er een voorproefje van, want toen voerden de treinen talrijke vacantiegangers aan, die voor eenigen tijd in onze gemeente hun intrek kwamen nemen. Duizenden dagjesmenschen kwamen Zondag per fiets het dorp binnen en spoedden zich naar zee. Een en ander veroorzaakte in het dorp een gezellige drukte. Wajineer de stede lingen uit zijn laten zij ook anderen profitee- ren en het waren dan in de eerste plaats de zakenmenschen, die daarvan hun aandeel ruimschoots kregen toebedeeld. En zoo werd het weer een goede dag voor Castricum. Het is jammer, dat de Mient en de Vinke- baan op zulke dagen zooveel gevaar opleveren voor fietsers en wandelaars door het ontbre ken van de trottoirs. Het was maar goed, dat de politie er weer zoo uitstekend het oog in had en den stroom strandbezoekers veilig naar het strand en 's avonds terug door deze gevaar lijke straten wist te loodsen. Het is te hopen, dat de eigenaren van de tal rijke voortuintjes langs de Mient en de Vinke- baan hun medewerking zullen willen verlee nen, opdat aan dezen gevaarlijken toestand niet alleen in het belang van de weggebrui kers, maar ook in het algemeen belang van Castricum. zoo spoedig mogelijk een einde komt. C.S.V.-COMBINATIED.W.S.-COMBINATIE. 6—3 C.S.V. speelde Zaterdagavond een oefen wedstrijd tegen een DAV.S.-combinatie uit Amsterdam. C.S.V. probeerde eenige jonge krachten, van wie in het bijzonder Cor Boot opviel. Hij belooft een goede aanwinst te worden De D.W.S.'ers namen het geval van den gemakkelijken kant op, maar C.S.V. zette er alles op om een goed resultaat te bereiken. En daarin slaagde zij volkomen, want het werd een klinkende 63 overwinning. Het werk van trainer Hoek begint reeds resultaten af te werpen, gezien het groote aantal doelpunten, dat C.S.V. produceerde. VITESSE—V.V.A. Zondagavond speelde Vitesse een vriend schappelijke» wedstrijd tegen de Amster- damsche eerste-klasser V.V.A. De heer Broksma had voor deze ontmoe ting een lauwertak uitgeloofd. Het werd een aantrekkelijke wedstrijd, waarin Vitesse kranig partij heeft gegeven. Voor de rust scoorde J. Tromp met een kopbal het eerste doelpunt. Spoedig maakte V.V.A. gelijk en nam zelfs kort daarna de leiding. Rust 12. In de tweede helft was Vitesse sterker. Zij had echter niet veel geluk, want steeds was er een V.V.A.-been, dat scoren belette of de ballen suisden rakelings over. Dan maakte Res op fraaie wijze gelijk. Een fout in de achterhoede werd Vitesse noodlottig en be zorgde V.V.A. een voordeeltje. (23). Nogmaals maakten de gasten een doelpunt, zoodat de zaken zich niet bijster hoopvol lie ten aanzien voor Vitesse. Zij hield echter stand. Res verkleinde den achterstand tot 34 en tegen het einde slaagde Holterman er in de partijen op gelijken voet te brengen. Met 44 kwam het einde van dezen aardigen wedstrijd. De lauwertak werd aan de gasten over handigd. VEILING ONS BELANG. Aardbeien Amazone 917 ets per K.G. Aardbeien Moulin Rouge 3645 ct. per mand Aardbeien per doosje 79 ct. Frambozen 10—11 ct. per doosje. EXAMENS. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIE-SCHOOL (Voorhelmstraat) Geslaagd voor het getuigschrift Huishoud kundige A. Bal, T. Dobbenga, J. Jeekel, A. Jongejans, M. Knuyt, B. Korringa, D. Lorrier, A. Ludriks, B. Marang, J. van Rijswijk, C. Scholten, J. Seyffert, I. van Slingelandt, A. Tissing, T. Witkamp, A. van Zijl, allen geslaagd. Voor het getuigschrift Hulp in de Huis houding: W. Bos, G. van Brederode, D. Donckerwol- eke, J. Eggers, A. van Felius, A. Gouman, E. Klos. C. Koningstein, M. Kramer, P. Lastdra ger, W. Nelissen, A. Schouten, C. Smith. C Stefels, B. Swen, I. Visser, M. v. d. Zouwe, J. Bos, H. Draak, F. Luyten, T. de Meza, M. Ocke- loen, M. Opdam, C. Prent, E. van Proosdy, H. Pull, N. van Roosmalen, M. van Rummelen C. Tompot, T. Veldhuizen, P. Vis, allen slaagd. Voor het getuigschrift Kinderverzorging en Kinderopvoeding M. Baldé, W. Bellaart, R. Cats, D. van Daa len. M, Dootjes, J. van Duivenbode, H. van Dijk, C. Groenendaal, F. Kuipers, H. Lasthuis, G. Ligtermoet, W. Mes, E. Mooy, G. v. d. Put ten, B. Scholte, J. Schoonemen, J. Terpoorten. E. van Veldhuysen, J. Vermeulen, G. Versteeg. H. van Vuure. B. v. d. Vijver, P. Wagemaker, I. Zalm, afgewezen 2. Voor het getuigschrift costuumnaaien: J. Beets, J. Bon, J. v. d. Bunt, J. Egner, A. de Haan, J. de Laat, G. Rol, M. Schippers, E. Smit, N. Smit, J. Timmer, B. Vink, H Vos, allen geslaagd. Het getuigschrift dat zij de twee Voorbe reidende klassen volledig gevolgd hadden ver kregen H. van Arum, M. van Baren, T. Blesgraaf, A. Handgraaf, J. Hoefsmit, G. van Kessel, G. Meijer, A. Mulders, C. Muntendam. E. Noorda- nus, G. Paanakker, J. Pennock, W. Piek, F. Repko, M. van Viersen, G. Zweers, Ch. Dinges, B. van Dijk, I. Karst, A. Keesman, J. Lameyer, E. Leydesdorff. R. Luikel, E. Post, W. de Raadt, E. Rabbie, M. Reinalda, W. Reyngoud, C. van Rummelen, A. Schermer, A. Siegers, G. Staal. P. Visser, J. van der Vliet, H. de Wit, M. Zuy- derduyn, Th. Berends, R. Bout, A. v. d. Broek, J. Dieckmann, H. Eekhout, M. van Es, P. de Groot, M. Hartman, F. Klabou, M. Lans. J Maerten, J. van Nimwegen, A. Schippers, A. Sluis, J. Visser, W. Voorneveld. C. Winkler, A. Bakker, G. v. d. Fange, A. Heinsma, A. Hessels, H. Koelemy, P. Mes, S. Nobels, E. Polderman, E. Smit, T. van Stormbi'oek, J. Vergers. 4 ver kregen het getuigschrift niet. Het getuigschrift, dat zij den 2 jarigen mid dagcursus gevolgd hadden: K. Bolwidt, G. Sta rink, W. Stauder, J. Stinstra, M. de Wette. 2 niet. Voor de acte Ns. (staatsacte) slaagden beide candidaten die hiervoor opgingen: W. van Andel en E. Lekkerkerker. Voor het van wege de Vereeniging Tessel- schade te 's-Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van het getuigschrift „Hulp der Moeder" slaagden: van de avond-oplei ding; alle candidaten: S. van Gog, F. Luyten, L. Mijland, H. van Sinderen, C. ide Vries, I. Zalm. Overganexamens. Van de 1ste naar de 2e Voorbereidende klasse K. van den Anker, H. van As. M. Belterman, L. Bottema, M. Breebaart. P. Breure, I. Dub belman, M. Endenburg, M. Gaarkeuken, N Hellingman, D. Jak, M. Kinders, J. van Leeuwen, L. Mulder, H. Petri, A. Sanderse, A. Schuring, E. de Smeth, P. Stam, J. Suik, S. Visser, J. de Vries. A. en C. Vriesman, W. dp Wit. E. v. Andel, J. v. Bergen, P. Berkhout, H. Boekling, C. Cashoek, A. Coblens, L. Corsten, C. de Groot. M. Hamelink, P. de Jong, P. de Keyzer, A. van Leeuwen, C. Mulder, A. Sype- stein, W. Verkaaik, H. Vermeer, J. Versteeg, N. de Vries, A. Weber, C. Wcsseling, J. Westra, G. Wiertz, A. Wolff. A. Kamsteeg, N. van Beem, E. Blok, C. van Boekhoven, E. Boer, W. Brinkman, H. van Dijk. A. Eveleens, E. Hagemeier. Chr. Halewijn. S. Hut, H. Paans, A. Steenstra, F. van Tongeren, E. Veenstra, J. Veenstra. J. Verbruggen, L. Verhagen, A. v. d. Weide. J, Zwemmer. P. van Abbevé, P. Beerthuizen, P. Biemans, E. Devies, B. van Egimond, E. van Eyk, J. van der Heide, W. van Huizen. H. Knol. J. van Leverink, C. Mars, A. Mooy, W. Otter. M. Passchier, J. Ringia, I. Rose, C. ter Smitten, G. van 't Vlie, J. Vogel, W. van der Wal, W. van de Walle, A. de Best, J. Kooyman, hiervan voorwaar delijk 10 leerlingen, 9 leerlingen niet bevor derd. Van de 1ste haar de 2de Costuumklasse: H. Ebeling, H. Franzen, E. Hartendorp, J. Hoogeboom. E. Kerkman, A. Kesting, J. Kwan- tes, E. Schoonderbeek, W. Visser, B. Donkelaar, W. Draak, T. van Schoonhoven, M. van Dijk, L. Elffers, W. Kuipers, L. de Laat, C. Linders, M. Linders, M. Posdijk, J. Swaanswijk, C. Ver hoef, E. Woelders, hiervan 3 leerl. voorwaar delijk. Van de 2de naar de 3de costuumklasse: J. van Alphen, A. Arnaud de Calavon, T. Bosma, B. Fris, M. Haage, A. Haanepen. W. Hommersen, P. Knibbe, I. Swart, J. van Veen, Ch. Voorneveld, D. Vriesman, G. Woud, G. Zwitser. Van de vooropl. Ns. naar de 1ste klasse Op- leding Ns.: C. Bart, A. Dalmeyer, J. Evers, A, Koster, M. Postema. Van de 1ste naar de 2de klasse Middagcur sus: J. Breuker, B. Dubbelman, A. Koning, C. Luyendijk, F. Maarssen, E. Nicolai, M- Schoo- neveld, D. Slagveld, J. Spakman, S. v. d. Tweel, J. Wilshaus, R. Wurms, M. van Eerden, S. v. d. Polder, J. Postma, M. Toepoel, K. Ver hoeven, hiervan 1 leerlinge voorwaardelijk, 1 niet bevorderd. Van de 1ste naar de 2de klasse Hulp i. d. Huishouding: M. van Aalst, M. Bollebakker, C. Kamstra, A. de Kieviet, M. Meurer, B. Mooi- weer, A. Oldenburg, M. Piek, J. Schipper. A. Steenhuisen, M. Storm, C. Uhlenbroek, C. Wie ner, A. Zonneveld, A. de Boer, L. Guthschmidt, A. Hazewinkel, I. Hogewind, S. Nijdam, G. Ouwendijk, M. Schweitzer, hiervan voorwaar delijk 4 leerl. Van de 1ste naar de 2de klasse Huishoud kundige: P. Bakker, H. Barf, A. v. d. Belt, E. Bokelman, C. de Brouwer, M. Wing, Easton, K. Grondhout, C. Honig, D. Joustra, M. Kruyf, M. Kruyt; E. Poldervaart, A. Schalken, H. Staal, A. Streefkerk, Y. Talsma, C. Verbeek, L. Ver- duyn, G. Broekema, A. Brugman, A. van En- gers, E. Groenevelt, N. Groot, H. v. d. Heide, P. Mantel, N. Mühlnickel, W. Odink, J. Sepp, hiervan 1 leerlinge voorwaardelijk, niet bevor derd 1. Van de 1ste naar de 2de klasse Hulp der Moeder Avondopleiding: C. Johannes, C. Kühn, A. Philips, S. van Praag, J. Tabak, hiervan voorwaardelijk 3 leerlingen. ACADEMIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Examen M.O. Licli. Oef. AMSTERDAM, 16 Juli. Geslaagd: de da mes C. E. ter Braake, H. Cancrinus, G. Koel, M. C. Koning, M .Koopmans, A. Wesenhagen, G. C. Wilod Versprille en D. Wijlhuizen. De heeren: Th. A. van Baasbank, W. Commijs, A. J. J. Duindam, F. van den Heuvel Rijnders, J. A. Kok, J. Wensink, J. C. Wilmans en W. van Zijll. Minder ongevallen door goede verlichting. Frappante cijfers betreffende Hillegom. Verzoek om beperking der straatverlichting opgeheven te krijgen. De beperking van de moderne natriumver- lichting op den rijksweg te Hillegom tot on geveer de helft van het aantal lampen is voor de K.N.A.C. aanleiding geweest een on derzoek in te stellen naar het aantal ver keersongevallen. dat op dit wegvak geduren de de uren van duisternis geschiedde, ge durende een periode, dat nog de oude straat verlichting bestond (1 October 1934r—31 De cember 1935) en gedurende de even lange periode, dat de moderne straatverlichting in vollen omvang in werking is geweest, nl. van 1 Januari 1936—31 Maart 1937. Volgens de welwillend door den burge meester van Hillegom verstrekte gegevens bedroeg het aantal verkeersongevallen gedu rende de uren van duisternis in de eerste periode 45 en gedurende de tweede 29, waar onder niet begrepen, die tengevolge van het slippen op de natte tramrails. Een vermin dering dus in het aantal ongevallen van ruim 35 pet., waarbij tevens bedacht dient te wor den, dat de verkeersfrequentie in de tweede periode van 15 maanden ongetwijfeld zeer veel grooter moet zijn geweest dan in de eerste. Gelet op deze gunstige cijfers, waarachter een aanzienlijke beperking van menschelijk leed en materieele schade verborgen ligt. valt het wel zeer te betreuren, dat het gemeente bestuur zich uit financieele overwegingen ge dwongen zag de verlichting zoodanig te be perken door het dooven van vele lampen, dat het practisch nut er van grootendeels verloren is gegaan, aldus schrijft de K.N.A.C. Naar de burgemeester van Hillegom aan de K.N.A.C. mededeelde, zal door hem al het mogelijke worden gedaan om de beperking der straatverlichting opgeheven te krijgen. Moge zulks spoedig het geval zijn, voor dat de lijn der verkeersongevallen weder merk baar saat stijgen. Herman de Man. Marie of hoor ook de wederpartij. Rotter dam, Nijgh en Van Ditmar. Wij zitten met met Herman de Man weer bij zijn boeren en daggelders uit het land van Wsselstein, de Lopikerwaard't geval speelt in Polsbroek we varen op Gouda aan, toeven in Benschop en hooren van Oudewater.in woord we zijn dadelijk weer thuis bij de neden die de genegenheid van Herman de Man verworven hebben en hij heeft ons nu een ver naai te vertellen, dat uitermate singulier is en nat wel worden moet, omdat hij een heel vreemde eend in zijn bijt ging halen, waarop ef ^s^oekers en die van Benschop en om streken niet verdacht en nog minder gezind ^arie heet die vreemde eend en Aai vrv? *et de daglooner die ze overplaatst en «oor nen beiden volgt daar een avonturenro man op zooals men ze nog nooit in Polsbroek .Hsohop gelezen had. Trouwens men deed 5aar niet zoo heel veel aan litteratuur. Voor \.°_mantiek van het leven daar zorgt Herman ae Man en allicht hebben de menschen zelf r met eens weet van. Dat behoeft ook niet, want een dichter kan zingen over een bloeien- den appelboom, waar de boer juist dat jaar hoogst ontevreden over is. 't Hangt er alles maar van af hoe en door wie naar dien appel boom gekeken wordt. En als men dan, zooals de schrijver dat hier wil, ook de wederpartij gehoord heeft, blijft nog altijd de kans dat boer en dichter malkander blijven misverstaan. Aai Koot is weduwnaar geworden en is met acht stuks klein grut achter gebleven. Met ne gen gulden wekelijksche verdiensten is dat zonder huisvrouw heelegaar niets gedaan en Aai Koot zoekt deswegen een nieuwe levens gezellin. Veel heeft hij niet aan te bieden; hij is recht van lijf en leden dat is al. Lezen of schrijven heeft hij nooit geleerd; jong of knap mag hij ook niet meer genoemd worden. In de buurtschap zelf weet hij geen die op hem en zijn spruiten zit te wachten. Het geval is waarlijk bezwaarlijk. Hij piekert en piekert totdat hij op den inval komt een advertentie te plaatsen. Hij heeft kennis aan een koop man in Benschop die dat voor hem opstelt en plaatst en de brieven in ontvangst zal ne men. En daar komen warentig drie brieven op; één ervan met een portret (dat op den omslag van ons boek staat afgebeeld). Die ééne is van Marie en de vrouw van den veldwachter van Cothen schreef hem voor haar om een dege- Iij ken indruk te maken. Marie is een beste, brave meid van zeven en twintig, ongehuwd geweest, maar met een kindje. De koopman van Benschop vindt dat nog al bezwaarlijk, maar Aai Koot is door dat prachtige portret wild geworden en wil maar meteen naar Cothen doorrijden om Marie te halen. En al dus geschiedt. Dat wordt een raar geval in Polsbroek. Marie is nooit slecht geweest, maar te goed van vertrouwen in de mannen en te zeer gesteld op pret en mooie kleer. En nu komt ze daar met haar zijden jurk en haar hoed met bloe men in het krot van den daggelder, waar zijn acht „keinders" de vervuiling nabij zijn en brengt er nog eentje van haar eiges mee ook. Maar het wonder het eerste, want er zijn vele wonderen in dit verhaal geschiedt. Dat Marie voor Koot een trouwe en oprechte liefde ten toon spreiden gaat, die alles gaat verdragen: zijn armoe en den feilen achter klap die door Polsbroek waart over die vreem de slet, door Aai Koot in de dorpsche gemeen schap gehaald. Marie heeft niets dan slechts van mannen ondervonden; van Aai voelt ze de goedheid, die even uitbundig is als zijn be wondering voor dat schoone wijf, dat wel de zijne heeft willen worden. Het leven is voor Marie niet gemakkelijk en de spaarcenten van beiden gaan op, want er is in Aai's huis aan alles gebrek. Dan komt er, door een vreemde toedracht van de zaken in Marie's vroeger leven, geld in huis. Heelemaal in den haak is het niet dat zij het onder zich houdt en er haar man niet over spreekt. Maar zij besteedt het nuttig en niet voor zich zelve, zij koopt er kleeren en voedsel voor de kinderen van. Maar die geldzending uit den Oost, afkomstig van den man die haar vroeger in den steek heeft gelaten, wordt haar noodlottig. Wij zullen de complicaties die zich nu verder voordoen niet verder gaan volgen. Marie wordt op een dag gehaald om bij den burgemeester te verschijnen, en dan smijt ze den veldwachter in een waschkuip. Ze weet dan nog niet eens waarvoor ze komen moet, en begaat reeds „verzet tegen de politie". En het wordt hoe langer zoo gekker met haar, ze komt in het gevang en Aai, die het rechte „waarom" van dat alles maar niet te weten komt, verstoot haar en wil haar aanvankelijk na den straftijd niet meer onder zijn dak heb ben. Maar dat komt toch alles weer puik in orde, dank alweer den „koopman" uit Ben schop die een verstandig man is en zich na die advertentie steeds voor Aai Koot is blijven in teresseeren. Want Marie is wel een rare, wilde meid geweest, maar haar geheel-zich-offeren voor Aai Koot en zijn keinders heeft veel, van wat ze vroeger verkeerd gedaan heeft, gelou terd. Slecht is ze immers nooit geweest, alleen een te gemakkelijke prooi voor de kerels, die beesten die eerst alles nemen en dan heen gaan. De lezer begrijpt dat dit, althans zoo onge veer, de voorstelling van Herman de Man is en dat hij Marle dus ook onder die belichting te aanvaarden heeft, zoo hij van het boek ge nieten wil. Wat de boeren van Benschop en Polsbroek op Marie te vertellen hebben is praten, al naar de mate van hun verstand Het „hoor ook de wederpartij" is, wat De Man met zijn roman in toepassing wil brengen, en hij slaagt er in Marie sympathiek te maken. Of dat alles nu wel geheel en al verstande lijk te verantwoorden is, wat hij over Aai Koot, en zijn schoon wijf, over den Koopman uit Benschop en den boeren-griffier uit IJssel- stein in elkaar geknoedeld heeft, is een twee de. We vragen bij menige mooie film toch ook niet of alles wel precies logisch in elkaar past en verantwoord werd. En als de opzet en de scènerie, als in dit nieuwste boek van De Man, toch al een beetje bont en kermiskleurig zijn, dan kan men, als in een spannende film. ver wachten dat het er hier en daar nog al eens dik wordt opgelegd. In zooverre is het waar schijnlijk dat Marie een wijden lezerskring vinden zal. Herman de Maan heeft zich be ijverd een spannend verhaal te schrijven en iemand van zijn capaciteiten draait daar zijn hand niet voor om. Hij kan het. Maar als men Marie met een vorig boek „De barre winter van negentig" vergelijkt, dan staat dat laatste boek, zoowel in conceptie als in schriftuur op een hooger plan als litteraire kunst. Geen kunstenaarsleven verloopt even wel uitsluitend op bergtoppen. Met Marie zit de auteur cm "-moegelijk heuveltje. J. H. DE BOIS.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5