HET NIEUWE AVONDBLAD Spaansche Verjaardag. De ontwikkeling der Hoogovens en Staalfabrieken. d r lx X3 or Q oc L, p 22e JAARGANG No. 217 DINSDAG 20 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MU. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol oog f 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Zondag', op den achttienden Juli, woedde de Spaansche burgeroorlog precies een jaar lang. Bij den aanvang van het tweede jaar zijn er geen redenen om aan te nemen dat een van beide strijdende partijen binnenkort de overwinning zal behalen en het is trouwens de vraag of de Spanjaarden zelf nog bij mach te zijn, een eind aan hun oorlog te maken. Daar schijnt maar één kans op te bestaan: hun onderlinge geschillen bijleggen en dan ge zamenlijk de vreemdelingen eruit jagen, die aan weerskanten meevechten. Dat laatste is misschien wat te formeel uitgedrukt: men krijgt soms den indruk dat zij aan weers kanten den oorlog voeren en de Spanjaarden laten meevechten. Maar wat zich behalve de „non-interventie" achter de binnen- en bui- tenlandsche schermen van het Spaansche con flict afspeelt wordt goed verborgen gehouden. Er zijn beoordeelaars van dezen burgeroorlog die beweren dat hij een Europeeschen oorlog voorkomen heeft. Zij zijn van meening dat Europa in Spanje „zijn spanningen af reageert". Voor niet-Spanjaarden is dit wel de eenige optimistische beschouwing, die men over den strijd kan houden. Voor de Spanjaar den zelf bestaat er geen optimistische be schouwing. Door zich in dezen hel te werpen hebben zij in een jaar tijds hun land al zoo zeer uitgeput en verarmd, dat het minstens een generatie zal duren eer het weer in een toestand van betrekkelijke welvaart gebracht kan worden. En daar zal men natuurlijk pas aan kunnen beginnen als de burgeroorlog uit is. Wanneer zal dat zijn? Ook zullen de Spanjaarden aan beide zijden nu langzamer hand wel begrepen hebben dat zij dit toekom stig herstel door eigen kracht zullen moeten bereiken. Buitenlandsche hulp kan men krij gen voor een zoo aantrekkelijke bezigheid als een burgeroorlog, maar niet voor een zoo moeilijke, stugge volharding en toewijding eischende taak als de herleving van een uit geput volk, het opbouwen van vernielde ste den, het herstellen van een nationaal crediet. „Ieder voor zich" is thans immers de gansche geloofsleer van de mogendheden geworden! En zich iets van het lot van een ander volk aan te trekken heet „idealisme" en „huma nisme"twee zeer impopulaire en gewoon lijk met hoon bejegende ismen in dezen elec- trisch-verlichten maar niettemin zeer duiste ren tijd. Het is te hopen dat de Historie een maal over deze periode in ongenadige termen zal oordeelen. Want dat zal dan beteekenen dat er een betere tijd zal zijn aangebroken. De Spaansche burgeroorlog vond zijn onmid dellijke aanleiding in een moord, op 13 Juli 1936 gepleegd op den monarchistischen oud- minister Calvo Sotelo. Vijf dagen later kwa men de garnizoenen van Ceuta en Melilla, in Spaansch Marokko, in opstand. Dat was het begin. Meteen barstte de bom in Spanje zelf ook en van dat oogenblik af werd de wereld overstroomd met communiqués, berichten, radio-redevoeringen van beide zijden en kon zich gaan bezighouden met de berekening van de gevaren die uit dezen strijd voor Europa konden voortvloeien. Ook kon.zij gaan raden wat er waar was in de diverse mededeelingen. Dat was natuurlijk niet veel. Nimmer wordt zóó grof gelogen als tijdens een oorlog. Wij hebben dan ook in dit blad herhaaldelijk ge waarschuwd tegen de berichten der strijdende partijen en er sceptische commentaar op ge geven. Natuurlijk zouden we gaarne de vol strekte waarheid onthullen. Die is evenwel in een oorlogvoerend land niet te verkrijgen, zoodat men zich moet tevredenstellen met tusschen de regels te lezen, alle overwinningstijdingen te decimee- ren en de nederlagen af te leiden uit het zwij gen of de „strategische frontherzieningen" van een van beide partijen. In het algemeen zijn gedurende het eerste jaar van den Spaanschen burgeroorlog de rechtschen in den aanval en de linkschen in de verdediging geweest. Tot uitkomsten van doorslaande beteekenis heeft dit evenwel niet geleid. Franco kondigt nu weer een aanval op Madrid aan. Dat deed hij een jaar geleden ook en de spoedige val van de hoofdstad werd erbij in uitzicht gesteld.Sindsdien gebeurde dat tel kens opnieuw. We weten het nu wel. Overigens zou de val van Madrid geen einde aan den burgeroorlog maken. Zelfs de val van alle drie grootste steden des lands (Madrid, Barcelona en Valencia) zou dat niet tot gevolg behoeven te hebben. De Spaansche historie bewijst hoe zeer een guerilla doorgezet kan worden, ook als men de groots steden kwijt is. Opmerkelijk mag het heeten dat in den Spaanschen burgeroorlog nog steeds geen ge bruik is gemaakt van gifgassen en bacillen culturen. Alle gemeenheden van den moder nen oorlog worden erin toegepast overi gens in verschillende mate maar de twee kampioen-beestachtigheden niet. Dit zou de hoop kunnen geven dat men sommige oor logsmiddelen inderdaad bij onderlinge over éénkomst zou kunnen uitschakelen, hetgeen in 19141918 onuitvoerbaar bleek. Maar die hoop behoeft men niet te koes teren. Spanje bezit geen eigen chemische industrie van eenige beteekenis. De buiten landsche „helpers" vinden het klaarblijkelijk minder gewenscht, den oorlog al te impopu lair te maken en leveren deze dingen niet. Maar in voorraad zijn ze wel! en gefa briceerd worden ze ook! Den Spanjaarden ons aller condoleantie bij hun tragischen verjaardag. Zelden is een volk er zóó ingeloopen. Als zijn toekomstige leiders het eenmaal tot herstel en opleving willen brengen zullen zij vooral moeten beginnen met het van zijn domheid te bevrijden. Het leert nu al veel. Maar het zal nog veel kennis moeten verwerven ook. En het voornaamste leervak blijft altijd menschenkennis. R. P. UMUIDEN Ziekenfonds „Velseroord". Jaarvergadering in gebouw „Flora". Het ziekenfonds „Velseroord" kwam Maan dagavond in gebouw Flora voor zijn jaar vergadering bijeen. De heer A. van Bodegraven opende in zijn functie van voorzitter de bijeenkomst en zeide, dat hij gaarne een grooter getal leden aanwezig gezien had, maar hij dankte de af wezigen voor het groote vertrouwen, dat zij blijkens hun absentie, in het bestuur stelden. Spr. deelde mede, dat door de nieuwe rege ling, door het gemeentebestuur getroffen en waarbij iedere steuntrekkende verplicht ge worden is zich als lid bij een ziekenfonds te laten inschrijven, zich 179 gezinnen bij „Vel seroord" opgegeven hebben. Het afgeloopen boekjaar besprekende, wees de heer van Bodegraven er op, dat die periode voor het fonds een duur jaar geweest is wat betreft de verpleegkosten. Er zijn vele pa tiënten geweest met vele verpleegdagen. In het jaarverslag werden eenige woorden gewijd aan de ziekte van dr. Oosterwijk, die reeds zooveel jaren aan „Velseroord" is ver bonden, en er blijdschap over uitgesproken, daot deze na weken van zeer ernstige onge steldheid weer als van ouds zijn arbeid voor het fonds hervatten kon. In Santpoort heeft mej. V. Noorman zich als tandarts gevestigd en zich aan het zie kenfonds „Velseroord" verbonden. Het ledental der vereeniging steeg van 5288 tot 5624, een vermeerdering dus van 336 leden. De samenwerking tusschen bestuur en leden was, als steeds, uitstekend. Meer leden betuigden hun dank voor de voortref felijke medische verzorging welke zij door middel van het fonds mochtne ontvangen Met betrekking tot de ziekenhuisverple- ging vermeldde het verslag het volgende: In totaal werden opgenomen 155 patiënten met 3865 verpleegdagen. De verpleegduur va rieerde van 1140 dagen; de gemiddelde duur was 25 verpleegdagen. (Het vorige jaar bedroeg dit 20). Zeven patiënten werden gedurende 130— 140 dagen verpleegd; meer gevallen waren er van 110, 10, 90 en 80 dagen verplegings- duur. De verpleegkosten hiervan bedroegen f 11.807,89; vermeerderd met de kosten van 't ziekentransport a f 423.69 werd het totale bedrag f 12.231.58. De heer J. J. Wensink sprak als lid der kascommissie een woord van lof voor het goede beheer der financiën door den pen ningmeester. Tot nieuwe leden der laiscom- missie voor het jaar 1937 benoemde de ver gadering de heeren Bokerman, Wensink en Heiligenberg. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Jac. Gutteling, secretaris, en G. J. Wagenaar, commissaris, werden bij acclama tie herkozen. Bij de rondvraag werden eenige interne aangelegenheden naar voren gebracht. De voorzitter heeft ze uitvoerig beantwoord en daarna de vergadering gesloten. TUINCONCERT IN CONCORDIA. Zondag 25 Juli a.s. geven de harmoniekapel „De Eendracht", dir. Gerard H. Boedijn en het mannenkoor „De Eendracht", dir. de heer H. van Dijk, in den tuin van het gebouw „Con cordia" der Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen een gecombineerd concert VERLOTING IN VEILIGE HAVEN. Hoewel de uitslag der gehouden trekking van de verloting van In Veilige Haven reeds eenigen tijd geleden bekend gemaakt werd, zijn enkele prijzen nog niet afgehaald. Deze zijn een bonbonbakje (nr. 2090), een fietsbel (nr. 3338), een electr. zaklantaarn (nr. 1142) en een fietsbel (nr. 1834). Op 1 Augustus a.s. vervallen deze prijzen aan de vereeniging, indien ze niet zijn af gehaald. FUSIE VERGADERING WINKELIERS- VEREENIGIN GEN. De winkeliersvereenigingen „Groot IJmuiden" en ,IJmuiden-Oost" zullen op Donderdag 22 Juli a.s. om half negen in de bovenzaal van het hotel „Kennemerhof" vergaderen teneinde de voorgestelde fusie tusschen deze organisa ties definitief te bezegelen met de verkiezing van een nieuw bestuur. De heer A. Swaan, chef van den voorlich tingsdienst van het bureau van den Kon, Ned. Middenstandsbond, zal een lezing houden over de vestigingswet voor het kleinbedrijf. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De export van 1924 tot 1936. In Nederland werd gedurende de jaren 19191928, dus voordat de productie van Hoogovens een aanvang nam, een j aarlij k- sche hoeveelheid ruwijzer ingevoerd, wis selende tusschen 33.000 en 43.000 ton. Deze markt was dus niet zonder beteekenis voor een nationaal bedrijf, al kon de geheele pro ductie van het te stichten bedrijf niet afge nomen worden. In de volgende jaren werd de markt grooter. De invoer nam natuurlijk af, omdat in een stijgend gedeelte van de be hoefte door de binnenlandsche productie werd voorzien. Het verbruik van ruwijzer is echter belangrijk toegenomen. Dit blijkt uit bijgaande grafiek nr. 1. 2iaö!627ffl»3Q3l3?»X»J6 Fig 1. Hieruit is duidelijk te zien, welk een ern- stigen invloed de depressie op de Neder- landsche metaalindustrie heeft gehad, doch ook, dat de hoeveelheid ruw ijzer, die de laatste jaren werd verwerkt, belangrijk grooter is dan werd ingevoerd in de jaren 19191923, toen de hoogovens nog niet in bedrijf waren. Het is te verwachten, dat bij een verdere verbetering van de conjunctuur de behoefte aan ruwijzer nog belangrijk grooter zal worden. De aandacht moge wor den gevestigd op de regelmatige stijging van het aandeel, dat de fabriek had in de voor ziening der behoefte. Op zijn minst moge hieruit worden afgeleid, dat het bestaan van deze binnenlandsche grondstofvoorziening voor de gieterij-industrie een moment van zekerheid biedt, dat zeker ook in de huidige omstandigheden tot gelding komt. De laatste jaren voorziet men in 75 a 80 pet. van het Nederlandsche verbruik van ruwijzer. Wat nog ingevoerd wordt, bestaat in hoofdzaak uit speciale soorten, die hier niet worden gemaakt. Dat Hoogovens vrijwel de geheele Neder landsche markt kon veroveren, was alleen mogelijk door een goed product goedkoop te leveren. Op de binnenlandsche markt geniet zij immers geen enkele bescherming; de grenzen zijn volkomen open en in de afge loopen jaren van scherpe concurrentie moest die concurrentie kunnen worden weerstaan. Al wordt ook vrijwel de geheele Neder landsche markt door haar van ruwijzer voorzien, deze afzet is toch nog maar een gering deel van de totale productie. De om vang hiervan en die van den buitenlandschen afzet blijken u«t de bijgaande grafiek no. 2. -4-4- s PK DD IX III 7 -/ - 7 r "41 LI. V i 3 JU 3D rE XP* \J5 WCX tx p\/E )OTor 30 31 32 33 3A 35 36 Fig. 2. Wanneer men nu nagaat, dat de wereld productie van ruwijzer in de jaren 1922— 1925 gemiddeld bijna 70 millioen t per jaar bedroeg, waarvan West-Europa ongeveer millioen t produceerde, dan lijkt het niet zoo heel moeilijk voor een hoeveelheid van slechts ruim 200.000 t in den export een afzetgebied te vinden. Men heeft echter te overwegen, dat verreweg het grootste ge deelte van het geproduceerde ruwijzer niet op de markt wordt verkocht, doch door de producenten zelf wordt verwerkt tot staal. Men doet dan ook beter, de hoeveelheid van ruim 200.000 t., waarvoor exportafzet gezocht moest worden, te vergelijken met de hoe veelheid, die door de West-Europeesche pro ductielanden werd geëxporteerd. De uitvoer bedroeg in de jaren 19221925 gemiddeld ongeveer V/2 millioen t. per jaar. Van deze cijfers nu, alsmede van hun ontwikkeling in de volgende jaren, geven we onderstaande tabel, waarbij we den uitvoer van Nederland er nog weer eens bijvoegen. 1923 1929 1932 1935 Engeland 736.113 462.879 122.990 146.512 België 81.275 121.042 36.261 41.745 Frankrijk 613.797 561.735 195.675 136.936 Duitschland 92,383 387.756 69.942 224.572 Nederland 179.276 212.237 196.428 Hieruit zien we o.m. dat Hoogovens de positie, welke zij had weten te veroveren, ook wist te behouden. De productie kon ge durende de depressie nagenoeg geheel ge handhaafd worden en aangezien de behoefte van de Nederlandsche markt belangrijk verminderde, moest zelfs een toenemende hoeveelheid op de wereldmarkt verkocht worden. Dat dit gelukte is te danken aan twee dingen, n.l. den lagen prijs en den goeden naam, dien het product zich bij de verbruikers had gemaakt. Ir. Ingen Housz deelde dan verder in zijn rede mede: Over den goeden naam zal ik weinig zeg gen. Het is, dunkt mij, voor een Nederland sche fabriek niet anders dan vanzelfspre kend, dat zij allereerst tracht de kwaliteit van haar product zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook hebben wij ons beijverd de kwa liteit van het product zoo regelmatig moge lijk te maken. Klachten hebben wij, door een zorgvuldig direct contact met onze af nemers, altijd nauwkeurig onderzocht. Soms hebben we er van geleerd, vaak is gebleken dat klachten over moeilijkheden in de gie terij aan andere oorzaken waren toe te schrijven dan aan het gebruik van ons giet ijzer. Over den lagen kostprijs kan ik uitvoeriger zijn. De maatregelen, om dien te bereiken, waren van drieërlei aard: le het kiezen van de gunstigste grondstof fen; 2e. het invoeren van technische bedrijfs- verbeteringen, en de 3e. en voornaamste weg: het aanschake len van nevenbedrijven ter zoo volledig mo gelijke verwerking van de bijproducten. De belangrijkste factor in de verlaging der kostprijs is wel de aanschakeling der neven- bedrijven: de Mekog, de Cemij, partiëel de Pen-centrale en de Buizen-gieterij. In een slotartikel zullen wij de beschouwin gen van den directeur der K.N.H.S., welke wij ontleenden aan het weekblad „De Ingenieur" over deze zoo belangrijke bedrij ven opnemen. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. De nagekomen besommingen van Maandag van de loggers zijn: IJM 204 f435; KW 169 f330; KW 89 f290 KW 75 f350; KW 162 f280; KW 178 f400; KW 154 f280; KW 177 f430; KW 108 f290; KW 91 f 350;KW 27 f330; KW 112 f 300; KW 52 f330 KW 132 f360; KW 46 f340; KW 64 f270; KW 105 f360; KW 28 f300; KW 59 f300; KW 24 f460; KW 155 f550; KW 35 f570; KW 114 f460; KW 65 f680; KW 23 f420; KW 74 f890. RADIO Het comité maakt bekend, dat hernieuwde inschrijving voor den maand Augustus zal plaats hebben voor de centrale's Kennemer land en Velsen-Noord op Donderdag 22 Juli a.s. en uitreiking op Donderdag 29 Juli a.s. voor de centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6y21/2 uur. Voor de centrale Kennemerland is de in schrijving en uitreiking in het Gemeentelijk Stempellokaal in de Lorentzstraat. Voor de centrale's Huisman en v. d. Broek inschrij ving op Vrijdag 23 Juli a.s. en uitreiking op Vrijdag 30 Juli a.s. van 78 uur. Zij die zich voor het eerst willen laten in schrijven moeten minstens een halfjaar abonné van een der bovenstaande centrales zijn. LOONSVERHOOGING. Dezer dagen heeft het personeel in dienst der Alkmaar Paket aanzegging gehad, dat met ingang van 11 Juli j.l. de loonen met 5 pet. verhoogd zijn. VERBETERING EN UITBREIDING SCHEVENINGSCHE VISSCHERSVLOOT. De vroegere Scheveningsche logger Sch. 68, die in het laatst van het vorige jaar in den storm tusschen de pieren van IJmui den gestrand is, wordt nu door de reederij W. van der Toorn Azn. te Scheveningen voor de haringvisscherij in gereedheid gebracht. Het schip dat door de sleephellingmaat- schappij Scheveningen een herstelling heeft ondergaan, zal varen onder het nummer Sch. 9. Het schip is voorzien van een elec- trische lichtinstallatie. Gezagvoerder is schipper A. Buis. Op de zelfde werf wordt gerestaureerd de Sch. 40 van de N.V. Reederij voorheen A. v. d. Toorn Jzn., welk schip enkele jaren buiten gebruik is geweest en nu aan de haringvisscherij gaat deelnemen. In dit schip wordt een nieuwe 70 P.K. Bronsmotor geplaatst. Voorts is de logger Sch. 262 van de Vis- scherij Maatschappij Mewa alhier met 5.65 meter verlengd. Dit schip krijgt een nieuwe 250 PK. Industrie-motor. Uit de door de reederij Van der Toorn aan gekochte haringboot VI. 25, nu gemerkt Sch. 15 is de stoomketel verwijderd. Daarvoor komt in de plaats een i M) P.K. Industrie motor. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Donderdagavond a.s. onder leiding van Mari- nus Adam een concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Solisten zijn: Bets Nederkoorn en Jac. Zwaan, piano. Het programma bevat o.m. Mozart's Eine Kleine Nachtmusik, Het Carnaval der Dieren van Saint-Saëns en de ouverture ,,Le carnaval romain" van Berlioz. De solisten dragen voor Mozart's concert voor 2 piano's. BRIDGE CLUB „IJMUIDEN" WINT DE KENNEMERLAND BOKAAL. De eerste in competitie verband gespeelde wedstrijden om de Kennemerland bokaal zijn een succes geweest; met groot enthousiasme is er gestreden. De eindstand luidde: Bridged. Umuiden 6 4 2 8 16541335 Bridged. „Sans Atout" 6 4 2 8 15601511 Kennemer Bridgeclub 6 3 1 2 7 15571399 Bridged. Santpoort 6 0 1 5 1 1217—1752 Doch reeds de eerste herkamp was een groote verrassing, daar „Sans Atout" en de .Kennemers" gelijk speelden, een resultaat dat „Umuiden" zeer te pas kwam. Umuiden sloeg „Sans Atout" met 276204 m. p. en kon reeds met gelijk spel volstaan, maar sloeg ook de „Kennemers" met 274210 m. p. en veroverde hiermede den fraaien wis- selprijs voor een jaar. De competitie wordt besloten met een groote gezamenlijke drive in de theeschen- kerij in park „Velserbeek" op Donderdag a.s. waaraan honderd spelers deelnemen en waarbij tevens de bokaal uitgereikt zal worden. De organisatie schijnt geslaagd te zijn, want van alle kanten zijn stemmen opgegaan om de competitie uit te breiden. Ook meer buiten de competitie staande vereenigingen gaven blijk, deze wijze van bridgen in club verband op prijs te stellen. Mochten de plan nen om tot een Bridge-federatie te komen, hun beslag krijgen en dit lijkt zeer wel mo gelijk, dan ligt het in het voornemen voor het volgend seizoen competities voor bridge clubs uit te schrijven. VISCH IN KISTJES. De Norma Maria, IJM 6. had de afgeloopen reis wederom met den laatsten trek schelvisch aan boord, die in kistjes verpakt was. De kwaliteit was buitengewoon goed, zoodat de trawler een behoorlijken prijs voor de 30 kistjes wist te maken. VELSEN DRUKTE AAN DE PAPIERFABRIEK, Op 31 Augustus geen vrijaf. Dat er tot heden nog steeds een voortdu rende opleving bestaat in de fabricage en af name van papier, elke afname in de komen de maanden wordt gestimuleerd door het verschepen van een groot kwantum papier naar Frankrijk en welke verscheping bij ge deelten per zeeschip via Amsterdam naar Parijs en andere steden zal plaats hebben, moge blijken uit het feit, dat Maandag door de directie van de papierfabriek aan het betreffende personeel is medegedeeld, dat Dinsdag 31 Augustus a.s. zal worden doorge werkt. Gewoonlijk wordt elk jaar op de verjaar dag van H.M. de Koningin door de directie aan al het personeel, voor zoovel niet noodig voor reparaties en permanente werkzaam heden, vrijaf gegeven. Nu echter de voorraden aan de fabrieken te Velsen, Renkum, Apeldoorn en Wormer zeer miniem zijn, is aan het personeel van de papierfabriek en de houtstoffabriek, als mede aan het personeel van de centrale, mededeeling gedaan, dat dit vrijaf niet ge geven kan worden. Ook zal door eenige technische arbeiders uit mechnische en electricienswerkplaats dien dag worden doorgewerkt. Volgens de directie is het noodzakelijk dien dag door de betreffende afdeelingen te laten doorwerken, dus met de productie door te gaan, om te voorkomen, dat de achter stand in de papiervoorraad nog grooter wordt, dan deze thans reeds het geval is. In plaats van den Koninginnedag zal aan het dien dag werkende personeel een an deren verlofdag naar keuze worden gegeven. Bovendien wordt aan dit personeel een extra-bedrag uitgekeerd. AANSTAAND SCHOOLREISJE. De kinderen der Hervormde School aan de Corverslaan, hoofd de heer A. Verhoeff, zul len met uitzondering van de laagste klasse Donderdag a.s. hun jaarlijksche schoolreis houden. De reis gaat per autobus tot aan de Westerbouwing en verder per boot naar Arnhem. De terugtocht zal waarschijnlijk over Apel doorn en Ede plaats vinden. Hopelijk treffen de jeugdige reizigers mooi zomerweer. VAN VERDWENEN KONIJNTJES. TAFEL KLEEDJES EN EEN AANRIJDING Het politie-rapport meldt het volgende: Des nachts heeft „men" vier tafelkleedjes ontvreemd van tafeltjes, staande op het ter ras van een café aan den Rijksweg. Ook ver dwenen van het erf van een bewoner in den Velserpolder een drietal konijnen met on bekende bestemming. Een perceel aan de Frans Netscherlaan heeft nachtelijk bezoek gehad: een klein bedrag aan geld wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. Op den logger KW 153, liggende in de Visschershaven is een opvarende bij het la den van tonnen door een dissel aan het hoofd verwond. De patient is eerst vervoerd naar de wo ning van Dr. De Jonge en later op diens ad vies overgebracht naar het Antonius-Zie- kenhuis te IJmuiden-Oost. In de Stephensonstraat Ls een bejaarde man door een wielrijder aangereden, waar door hij een hoofdwonde bekwam. Na verbonden te zijn door Dr Bekker kon hij naar zijn woning gaan. De wielrijder ls doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. J. D.. inwoner dezer gemeente, die voort vluchtig was en wiens opsporing en aanhou ding door den Commissaris van Politie was verzocht wegens oplichting, is voor een soort gelijk feit te Rotterdam aangehouden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1